Лихвите по кредити тръгват нагоре. Лихвите по кредитите започват да се повишават, заяви Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка на финансовия форум "Шумът на парите".
В САЩ лихвените проценти тръгнаха нагоре, а това неминуемо ще се прехвърли в Европа и съответно в България, допълни банкерът.
"Банките трябва да подготвят клиентите си, че не е добре бизнес моделът им да е изграден на ниски лихви. Те трябва да очакват по-високи лихви, особено когато говорим за кредити, достигащи до десет години. Много е вероятно в края на този период лихвите по обслужване на кредитите да са по-високи", обясни Ягодин.
Той подчерта, че не очаква драстичен ръст, а съвсем плавно покачване, което към средата на 2018 г. ще е с 0,2-0,3 процентни пункта. По думите му това няма да попречи на коректните клиенти да обслужват кредитите си.
Статистиката на БНБ към края на април показа леко повишение на лихвите по някои от кредитите за граждани и фирми спрямо месец по-рано. В сравнение с март по-скъпи вече са левовите потребителски заеми, при които годишният процент на разходите нарасна с 0,28 процентни пункта до 10,12%. Повишение има и при ГПР за жилищни кредити в евро. При тези заеми увеличението е 0,22 пр. п. до 5,04%.
От началото на годината банкери предупреждават за повишаване на лихвите по кредити. В средата на март от Асоциацията на банките в България предупредиха, че рекордно ниските лихви по кредитите в България ще спрат да падат и в края на 2017 и началото на 2018 г. ще започне плавен процес на покачване.
В началото на май и УниКредит Булбанк прогнозира, че средните лихви по заеми ще започнат да се увеличават, но те предвиждат това да се случи от 2019 г.
Според Ягодин едно от големите предизвикателства пред банките са засилените регулаторни изисквания след финансовата криза през 2008 г., на които все по-малко участници на пазара са способни да отговорят. "Затова и тече процес на консолидация, какъвто е примерът с ОББ, СиБанк, "Виктория", смята Ягодин.
По думите му в момента у нас има твърде много банки, а за нашия малък пазар трябва да работят не повече от 15 банки -12 търговски трезора и 3 нишови банки.
Прогноза: 4% ръст на икономиката през 2018 г.
Икономиката е на път да достигне най-високата си точка през следващата година, когато реалният растеж на БВП ще доближи 4%. Това прогнозира главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов. Той посочи, че страната ни се намира в по-малко напреднала фаза на икономическо възстановяване в сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа (Чехия, Словакия, Унгария и Румъния), но растежът на икономиката ни е по-добре балансиран и не е за сметка на увеличаване на дефицита по текущата сметка и задлъжнялостта.
КАТ взема книжката за неплатени глоби и на пътя. Полицаите ще вземат книжката на шофьор, който има неплатени глоби и при най-обикновена проверка на пътя. Документът ще му бъде върнат, когато се издължи. Това ще стане възможно, след като се постигне съвместимост между компютърните системи на КАТ и НАП, обясниха главният секретар на МВР Младен Маринов и шефът на полицията Христо Терзийски.
И сега в Закона за движение по пътищата (ЗДвП) има такава принудителна административна мярка (ПАМ). Но книжката рядко се взема на пътя, освен на доказано големи "рецидивисти" с много глоби и нарушения.
В новите патрулни автомобили КИА са монтирани компютри, наричани работна станция за отдалечен достъп, обясни старши комисар Терзийски. Катаджията ще прави справка дали проверяваният на пътя шофьор има неплатени глоби и дали знае за тях.В случай, че не е получил наказателно постановление от акт или електронен фиш, то ще му бъде разпечатано на принтер в колата и връчено. В такива случаи книжката няма да се взема, а само ще се смята, че от този момент започва да тече и срокът за издължаване. Това не се отнася за неплатени обикновени фишове, тъй като при съставянето им шофьорът трябва да ги е подписал.
Към май излишъкът в бюджета е 1.65 млрд. лв. Излишъкът в бюджета в края на май е 1.65 млрд. лв.. Това показват предварителните данни на Министерството на финансите. За сравнение, през същия период на миналата година приходите надвишаваха разходите на правителството с 2.8 млрд. лв. Причината за свиването на излишъка са по-малко постъпления по еврофондовете, докато тези от данъци растат. В същото време разходите на държавата бележат ръст от началото на годината с близо 1 млрд. лв.
Бюджетът през тази година е планиран на минус от 1.33 млрд. лв., но преди няколко дни финансовият министър Владислав Горанов заяви, че очаква бюджетният дефицит да бъде по-нисък от заложения.
Повече разходи, по-малко приходи
Консолидираните приходи към май намаляват с 1% на годишна база, като така се очаква да достигнат 14.7 млрд. лв. Понижението идва от постъпленията от помощи (т.е. от еврофондовете), докато данъчните и неданъчните приходи се повишават спрямо януари-май 2016 г. с 861.2 млн. лв., посочват от финансовото ведомство.
В същото време разходите нарастват с 961.7 млн. лв. спрямо януари-май 2016 г., като така достигат 13 млрд. лв. към края на периода. От Министерството на финансите посочват, че причина за повишението е по-високият размер на социалните и здравните плащания, вдигането на пенсиите от юли 2016 г., повишените осигуровки с 1 процентен пункт и разходите за субсидии.
Факторите до април
Подробни данни за май ще бъдат публикувани след месец, но по-подробна разбивка към април показва, че има спад на постъпленията от помощи. Към април те са 443.3 млн. лв. - значително под нивото от 2016 г., когато показателят е отчел 1.3 млрд. лв. Разликата идва от едни 783 млн. лв., които постъпиха през март 2016 г. от Европейската комисия, в по-голямата си част - възстановени разходи, извършени през 2015 г. С началото на новия програмен период обаче миналата година активността по европейските проекти беше минимална, което означава, че подобна сума вероятно няма да постъпи през 2017 г.
За сметка на това има ръст на почти всички данъчни постъпления. Това е очаквано предвид по-високата осигурителна вноска, минимална заплата и инфлация. Прогнозите на повечето икономисти са през тази година вътрешното потребление да е двигателят на икономиката, което предполага и повече приходи от акциз и ДДС.
Разходите на правителството пък нарастват с 6.5% към април в сравнение с миналата година, като така сумата достига малко над 10.4 млрд. лв. Причината са увеличените разходи за изплащане на пенсии и по-високият размер на социалните и здравните плащания. Инвестиционните разходи обаче продължават да са малко, а и заедно с вноската за ЕС са единствените показатели от разходната част, които бележат спад на годишна база. Капиталовите плащания намаляват с 4.9% до 483.9 млн. лв.
"Билла" влиза в още два мола - до "Хемус" и на "Стамболийски". "Билла" ще заеме овакантените от "Пикадили" хипермаркети в мола до "Хемус" - "Парк център" (бивш "Сити център") и в "Мол София" на бул. "Стамболийски" в столицата. Обектите трябва да заработят през втората половина на годината", съобщи за "Капитал" Бойко Сачански, управител на "Билла България". С това супермаркетите на търговската верига в столични молове ще станат четири (заедно с открития през април в "Сердика център" и с този в "Мега мол" в кв. "Люлин").
Засега германската верига взима най-големия пай от освободените от фалиралите "Пикадили" и "Карфур" площи. По тази линия с един обект в търговски център се вписа и "Лидл" - в "Ринг мол", и по информация на "Капитал" най-вероятно ще наеме освободените от "Пикадили" търговски площи в "Парадайз". По неофициална информация "Лидл" преговаря и за бившите обекти на "Пикадили" във Варна.
С неясен бъдещ обитател в София дотук е само бившият обект на "Карфур" в столичния The Mall, но там се чака приключване на смяна на собствеността, като конкуренти отново са само "Билла" и "Лидл".
Новите обекти на "Билла"
За наемането на освободените от "Пикадили" площи ръководният екип на "Парк център" е преговарял с трима кандидати, уточни за "Капитал" Виолета Цонкова, PR мениджър, без да ги назовава. Магазинът на "Билла" ще е 1700 кв. метра, като търговската зона ще бъде на 1200 кв.м. "Това е по-малко от площта, заемана досега от "Пикадили" - общо 3000 кв. метра, от които 2000 кв. м търговска зона", съобщи още Цонкова.
Имуществото на "Пикадили" в затворените магазини е под управлението на кредитора на бившата верига - Инвестбанк. За новия наемател предстои проектиране на магазините, както и обявяване на търгове за избор на изпълнители за строителството.
"Целта е през 2017 г. да открием 10 нови магазина", съобщи за "Капитал" Бойко Сачански. На 12 април компанията отвори първия си обект за тази година - в "Сердика център" (отново на освободени от "Пикадили" площи). "Засега освен двата магазина в "Парк център" и в "Мол София" е сигурно отварянето на "Билла" и в Русе, на мястото на бившия магазин на "Пени" до жп гарата в града. Останалите търговски обекти, които ще отворим през тази година, ще бъдат в градове, в които "Билла" вече присъства", коментира за "Капитал" Бойко Сачански.
"Билла България" отчете над 785 млн. лв. приходи от продажби на стоки за 2016 г., което е увеличение с 15.05% спрямо предходната година. Ръстът е резултат и от откриването на 12 нови магазина през 2016 г. В момента обектите "Билла" в страната са 111 в 37 града.
Част от новите придобивки са бивши магазини на Penny, която се оттегли от страната през есента на 2015 г. Тогава "Билла" получи право да си избере първа, преди освободените обекти да бъдат предложени за продажба или наем на всички останали кандидати. Това предимство е резултат от родствените връзки между "Билла" и Penny - и двете вериги са част от германската REWE Group. След като направи своя избор, "Билла" купи 11 магазина (шест в София, два във Варна и по един в Пазарджик, Монтана и Поморие), 2 терена и логистичния център на Penny. В резултат веригата се разшири и се раздели със своята дотогавашна складова база, продавайки я на новоучредената компания "М лоджистик", зад която според два източника на "Капитал" стоят интереси на веригата "Фантастико".
Другите нови в "Парк център"
Освен магазин "Билла" в "Парк център" предстоят и други промени. Общите части на ниво -2 (където се намираше супермаркетът "Пикадили") също ще бъдат обновени и разширени с около 400 кв.м. Там ще се формира атриум, подходящ за провеждане на различни събития и изложения, уточняват в прессъобщение от търговския център. На свободните площи ще бъдат разположени 4-5 нови обекта - за продажба на кухненско оборудване, за храни и аксесоари за домашни любимци, за услуги.
Най-новите наематели в мола са Piraeus Bank, Next Children, Estil, Pantastic Pancakes - в зоната за хранене, и българската марка за мъжки облекла "Теодор" с новия си по-висок клас магазини Teodor Concept.
До края на месец май ще заработят обекти на SDI и ново химическо чистене. За пръв път в Park Center ще влезе и известната по цял свят португалска концепция Frango Charcoal Chicken (позната в САЩ като Nando's), съобщиха от търговския център.
Половината от нарушителите на пътя се разминават с глобите. Стотици хиляди глоби за нарушения на пътя или не са платени, или изобщо не са връчени. Системата за видеоконтрол е неефективна. Обработват се едва 20 - 30% от данните, заснети от камерите за контрол на скоростта. Така 70 - 80% от видеоматериала от камерите, които и без това са недостатъчно, изобщо не се гледа, въпреки че в него са записани вероятно стотици хиляди нарушения. Половината от реално издадените електронни фишове се връщат обратно, защото нарушителят не е открит на адреса, глобата не е връчена и наказателното постановление не може да влезе в сила. Стряскащото признание дойде от различни източници в МВР.
В края на миналата седмица премиерът Борисов настоя за бързи мерки, за да се спре войната по пътищата и да се намалят жертвите от катастрофи. Веднага бе подготвена наредба за контрола на употребата на алкохол и наркотици. Проблемът с контрола на скоростта обаче продължава да е сериозен заради неработещи камери, техническа несъвместимост на различните системи и ниската събираемост дори на наложените глоби.
През миналата година например е трябвало да бъдат връчени 375 000 електронни фиша. Половината от тях са върнати обратно на МВР, защото нарушителите не са открити на посочени адреси. Разходите за процедурата по издирване на нарушителите често са по-големи от санкцията, признават от полицията. В крайна сметка 60 000 - 70 000 от тези фишове остават невръчени. Същата е ситуацията и с актовете и наказателните постановления за нарушенията, които са констатирани от полицията на пътя.
Освен това много често дори вече признати наложени глоби не се плащат. На година се установяват по около 800 хил. нарушения, немалък процент от които остават висящи, докато изтече абсолютната им давност. Така, ако едно лице успее да се укрие 3 години от връчване или плащане, то накрая глобата пада. През последните две-три години не се изнасят точни данни, но в предишните години са налагани глоби за 50 - 70 млн. лв., като от тях са събирани едва по 20 - 30 млн. лв.
В отговор на въпрос на "Сега" главният секретар на МВР Младен Маринов заяви, че се вземат спешни мерки. Те се състояли в засилен контрол на пътя и бърза справка за наложени санкции и невръчени наказателни постановления. "Ако се окаже, че спрян за проверка шофьор има връчено наказателно постановление, веднага временно се отнема свидетелството за правоуправление - докато глобата не бъде платена", обясни той. Това обаче важи само ако шофьорът бъде спрян и проверен. Предвиждат се и законодателни промени за повишаване събираемостта на глобите. Една от тях е административни услуги да бъдат отказвани, ако лицето не е изпълнило задълженията си към бюджета.
За повишаване на събираемостта помагат и въведените в експлоатация нови автомобили, които дават възможност при самата проверка да се издават наказателни постановления, допълни шефът на националната полиция главен комисар Христо Терзийски. "Освен това в момента върви тестване между информационната система на НАП и тази на МВР за управление на наложените и платените глоби", добави Терзийски. Той твърди, че 278 автомобила на КАТ са оборудвани с работна станция за отдалечен достъп, чрез която се извършва автоматична проверка за наложени и неплатени глоби.
Според шефа на полицията са започнати и съвместни стъпки с Комисията за финансов надзор, които управляват Гаранционния фонд, за купуване на нови стационарни и подвижни камери, с които да се работи по контрола на скоростта. "Стремим се към въвеждане на практиката на единен център за видеообработка, който, от една страна, намалява ангажимента на служителите на Пътна полиция по обработка на нарушенията, а от друга - автоматизирането на тази обработка свежда до минимум субективния фактор при определянето на наказанията", допълни главен комисар Терзийски.
Как МВР ще се оправи с единен център на стотици камери, когато не може да управлява дори четири камери на тунела на магистрала "Люлин", които не работят от 7 месеца, попитаха журналисти вчера. От "Пътна полиция" се оправдаха, че все пак става дума за техника и тя може да се развали. Четирите камери са единствената система в България, която засича нарушения по средна скорост. "Преди да спре да работи, годишно тя установяваше по 30 000 - 40 000 нарушения", обясниха от "Пътна полиция".
Проверка
Вътрешният министър Валентин Радев обяви, че е наредил проверка за разкритията от последните дни, че мобилните камери не може да снимат от вътрешността на новите патрулки. Както стана ясно в последните дни, купените за "Пътна полиция" камери не могат да се използват в автомобилите КИА, които постъпват от началото на годината. Затова и Радев е наредил проверка кой е правил поръчката, кой е давал спецификациите, кой е приел точно този тип автомобили. Според "Пътна полиция" нямало никакъв проблем "камерата да бъде слагана на предния капак или на покрива на автомобила, както и да се слага на триножници до колата". Вече имало и обществената поръчка за 59 нови камери. Те ще бъдат в куфарче и ще се ползват от полицаи на пътя, без да се налага да има автомобил дори. Новите патрулки са купени като част от обществена поръчка за 27 млн. лв., която е приключила миналия август.
Парното в София поевтинява символично. Парното в столицата ще поевтинее с 0.77% от юли, показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Намалението е нищожно на фона на последното поскъпване от 22.7% в началото на април. Предложението на КЕВР е цената да падне и от 79.20 лв. да стане 78.59 лв. за мегаватчас. Под един процент ще бъде намалението и във Велико Търново, са сметнали експертите на регулатора. Така от 86.24 лв. за мегаватчас от 1 юли цената ще стане 85.57 лева. Търновци обаче едва ли ще усетят промяната - от април топлото в града поскъпна с почти 18%.
Нищожно повишение на цените с 0.35% е предвидено за Пловдив. Минимално увеличение ще има и в други градове - Варна, Враца и Разград. Цените на парното тепърва ще се обсъждат публично, а крайното решение на КЕВР ще стане ясно в последния ден на юни.
От 1 юли влизат в сила и новите цени на тока, които също предстои да бъдат коментирани с фирми и граждани. Експертите на КЕВР предвиждат увеличение от малко над 1% и за трите ЕРП-та. За ЧЕЗ планираното увеличение е с 0.95% за дневната и с 0.54% за нощната тарифа. При ЕВН токът ще поскъпне с 1.34% през деня и с 1.11% - през нощта. Минимално поскъпване ще има и за "Енерго-Про" - електроенергията през светлата част от деня ще бъде увеличена с 0.95%. През нощта потребителите на чешкото дружество ще плащат с 2.75% повече, предвижда КЕВР.
Ограничение
КЕВР ще определя цени за малки производители на енергия от когенерация, ако те използват не по-малко от 70% от енергията за производство на земеделска продукция, предвиждат промени в Закона за енергетиката. Вчера те бяха приети на първо четене от парламента. Един от вносителите на проекта - Делян Добрев, заяви, че поправките се налагат, за да се ограничи източването на 30 - 40 млн. лв. от НЕК от някои предприятия или тецове. Вратички в закона позволявали изкупуването на ток от производители, които се занимават основно с търговия на енергия, а не със земеделие.
Десетачка за сянка на плажа. Нови цени, нови услуги, по-чиста вода и добро обслужване. Това са само част от екстрите, които родните хотели и ресторанти по морето ще предложат тази година на гостите си. Освен това обаче ще има и засилено полицейско присъствие, както и строг контрол в заведенията.
Нови, по-ниски цени ще радват туристите на плажа тази година. Оказа се, че като цяло новите наематели и концесионери са обявили по-тънки тарифи на плажните принадлежности, но въпреки това има и места, където те са увеличени.
Например туристите, които тази година ще плажуват в Бургас, трябва да броят по 5 лева за чадър и 7 лева за шезлонг. До миналото лято ивицата се стопанисваше от община Бургас, която осигуряваше безплатни чадъри.
От тази година наемател на плажа е "Булгариен директ райзен". Намаление на цените на плажните услуги има на плаж "Обзор - юг". Новият концесионер "Еспи Агро" спечели търга с атрактивни предложения за цена от 3 лв. за чадър и 3 лв. шезлонг, при досегашни цени от 6 лв. за всяка от двете екстри. На култовия плаж "Младост ММЦ" в Приморско сянката ще струва 5 лева и още толкова шезлонгът.
С тези цени, предложени от "Приморско клуб", фирмата спечели концесията и ще стопанисва площта през следващите 20 години. На екзотичния плаж на къмпинг "Оазис" в община Царево двете екстри струват по 6 лв., а ивицата се стопанисва от "Оазис бийч" ООД.
С най-високи цени по Южното Черноморие са двата плажа в Слънчев бряг. Централната и южната ивица запазват миналогодишните цени от 10 лв. За чадър и още толкова за шезлонг. С 2 лв. по-евтино ще е на Северния плаж в курорта, където новият концесионер "Булимпекс" спечели търга с цени от 8 лв. за всяка от двете екстри. С 2 лв. поевтинява и сянката на Южния плаж Несебър, където до миналата година туристите плащаха по 10 лв. Толкова ще струват двете екстри и на ивиците в Свети Влас. С левче по-евтино е на плаж "Дюни - юг".
Без промяна остават цените на ивиците в Равда, Поморие - Север, Китен - юг, където сянката ще струва 6 лв. В Сарафово, на "Каваците - Юг", "Смокините" и на къмпинг "Градина" туристите ще плащат 5 лв. за чадър и 5 лв. за шезлонг. Толкова ще струва шезлонгът и сянката още на плажовете "Стамапуло" до бившата резиденция "Перла", Аркутино, Лозенец и Арапя, централният в Царево, северният в Ахтопол и Бутамята.
Във Варненско непроменени остават цените от "Бриз" през "Буните", "Офицерския", "Рибарския", "Централен" и "Южен", като чадър и шезлонг струват по 5 лева и няма тенденции за повишаването им. Концесионерите на плажа в Аспарухово още не са обявили цените си, но те едва ли ще са по-различни от тези по градските плажове на Варна. По 5 лева ще се плаща и на плажа в Шкорпиловци, докато за 5-те плажа "Централен" в Бяла и Бяла - Юг, също няма още обявени цени. На плажа "Река - Вая" в местността Иракли чадър и шезлонг ще се наемат срещу 6 лв. за брой, а цената на комплект екстри с включена храна и напитки е 36 лева.
Така до момента излиза, че по Северното Черноморие цените на почивката излизат малко по-скъпо, отколкото на юг. За сметка на това обаче плажните принадлежности излизат по-евтино. Например на ивицата "Кабакум Север" край Варна цената на чадъра е 2 лева. Това е и най-ниската тарифа за плажни съоръжения по варненския бряг. В най-крайната част на Варненска област - плаж "Панорама Север" до къмпинг "Лагуна", от години цената си остава неизменно по 5 лева за чадър и шезлонг.
По цялото протежение на плажа на Златни пясъци цената на шезлонг и чадър си остава по 8 лева, както и в минали години.
В бившата резиденция на ЦК на БКП "Слънчев ден" цените бяха по 7 лева за чадър и шезлонг, но вече са по 8 лева. В курорта Св. Константин и Елена за сянката и лежанката туристите ще броят по 5 лева. Пред комплекс "Св. Илия" до Гранд хотел "Варна" чадърът скача на 8 лв.
Миналото лято обаче на тази ивица се държаха рекордно най-високите цени за плажни съоръжения от 25 лв. за чадър и 15 лв. за шезлонг. Сега общата сума излиза 30 лева.
БНБ с план срещу лошите кредити. БНБ обсъжда мерки за намаляване на нивото на лошите кредити, което спада, но все още е в тежест за добре капитализирания банков сектор на страната, каза управителят на Централната банка Димитър Радев пред агенция Ройтерс. "Ще създадем подходящите условия за намаляване на необслужваните кредити, което банките ще трябва да направят", заяви Радев в интервюто.
Централната банка е в процес на разработване на регулаторни мерки и насоки за увеличаване на провизиите за загуби по кредити, повишено отписване на несъбираеми заеми, и за насърчаване на по-консервативно оценяване на кредитите и обезпеченията, каза Радев и добави, че провизиите и капиталът са достатъчни за покриване на необслужваните кредити. Той посочи, че банката ще подкрепи развитието на вторичен пазар за лоши кредити и ще наложи по-голяма прозрачност. Делът на необслужваните кредити падна до 13,2% в края на 2016 г. от 14,6% в края на 2015 г. До края на март делът се понижи до 12,6%. Но това все още е доста над средното ниво за ЕС от 5,5%. "През последната година е налице видима низходяща тенденция. Убеден съм, че ще консолидираме тази тенденция до сигурни нива", каза Димитър Радев. Прегледа на качеството на активите и стрес теста, които БНБ извърши миналата година с цел да възстанови доверието в сектора, помогнаха на банките по-добре да оценяват кредитните рискове и да ограничават лошите кредити, каза управителят пред Ройтерс.
БНБ прогнозира икономически растеж за тази година от 3%, но според Радев прогнозата може да се коригира нагоре следващия месец при повишено вътрешно търсене и износ. Той заяви, че Централната банка подкрепя усилията на България за приемане на еврото след влизането на страната в ЕС преди 10 години. Макар че България отговаря на повечето формални критерии за присъединяване по линия на поддържането на стабилни публични финанси, западни дипломати и банкери са на мнение, че е необходимо тя да приведе в по-голямо съответствие икономиката и жизнения си стандарт спрямо по-богатите си партньори от ЕС, преди да кандидатства, посочва Ройтерс.
Синдиците на КТБ признаха с половин уста за гафа си. След тридневно гузно мълчание по скандалния гаф с внесения в съда иск срещу фирма без каквито и да било задължения нито към КТБ, нито към други компании за уж дължими от нея 600 бона, синдиците на фалирания трезор Кристи Маринова и Ангел Донов най-сетне признаха грешката си. Но с половин уста и без да кажат нито кой ще поеме отговорност за гафа, използван от фабриката за фалшиви новини на олигархията за поредната клеветническа кампания, нито дали ще бъде оттеглен самият иск.
Както вече Агенция „Монитор" съобщи, във вторник „Капитал" - флагманът на машината за медийни манипулации, създадена от Командира и олигарсите Иво Прокопиев, Цветан Василев, Сашо Дончев, Огнян Донев и Гриша Ганчев, пусна нова манипулация срещу издателя ни Делян Пеевски, използвайки именно гафа на синдиците. Пропагандният материал твърдеше, че „Балканска медийна компания" (бел.ред. - в момента фирмата е притежание на Делян Пеевски), е сред 18 дружества, дължащи пари на кредитополучатели от фалираната КТБ, дадени от Маринова и Донов на съд.
От БМК депозираха писмо, с което настояха за оттегляне на иска срещу дружеството с мотива, че компанията не дължи и стотинка нито на трезора, нито на дружества, теглили кредити от него. Призоваха и за публично опровержение на скандалната информация, тиражирана от „Капитал". Реакция от страна на синдиците обаче нямаше нито на писмото, нито на журналистическите запитвания чия е отговорността за допуснатия гаф до днес привечер.
Към 18 часа - след края на работния ден - на сайта на Корпоративна търговска банка бе публикувано съобщение, в което се обявява, че въз основа на писмото на БМК в КТБ е била извършена допълнителна проверка „на всички факти и обстоятелства, свързани с образуваното пред Софийски градски съд съдебно производство спрямо посочените дружества". „При нея установихме, че действително е допусната неточност при адресирането на иска и спрямо „Балканска медийна компания" ЕАД, в качеството му на ответник. Взаимоотношенията на това дружество с един от другите ответници не се основават на получени средства с произход КТБ (н), попадащи в приложното поле на чл. 60а от Закона за банковата несъстоятелност. „Балканска медийна компания" ЕАД няма непогасени задължения към КТБ (н)".
В съобщението, което иначе признава допуснатия гаф, обаче не фигурира информация дали ще бъде оттеглен искът срещу БМК. Нито защо изобщо се е налагала допълнителна проверка на „всички факти и обстоятелства" и означава ли това, че подобна не се прави при първоначалната подготовка и внасяне на исковете от страна на синдиците. Вместо това в лаконичната публикация на сайта си те се оплакват, че едва ли не били подложени на опити за намеса в работата им, явно възприемайки като такава въпросите как е възможна подобна некомпетентност, кой е допуснал въпросната „неточност", петняща имиджа на коректна фирма и станала повод за поредните лъжи на машината за манипулации на олигархията и кой ще поеме отговорността за случилото се. Всички опити за получаване на отговор на тези напълно логични въпроси бяха посрещнати от пиара на КТБ Александър Кацаров с думите: „Не коментирам нищо друго".
Фермерите получиха над 1,8 млн. лв. за опазване на застрашени от изчезване сортове. Държавният фонд "Земеделие" преведе още 1 804 088 лева по мярка 10 - "Агроекология и климат", от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020. Подпомагане получиха 267 земеделски стопани, съобщи фондът. Изплатените средства по мярката за Кампания-2016 са за кандидати с поети ангажименти по направлението "Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство".
Заедно с изплатените до момента субсидии по различните направления от мярка 10, общата сума за агроекология и климат от Кампания-2016 достигна близо 33 млн. лева. Финансовото подпомагане на земеделските стопани е осигурено 75 на сто от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 25 на сто - от националния бюджет.
Ставките, по които се извършва оторизацията на субсидиите, се определят с чл. 14 от Наредба 7 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 10 - "Агроекология и климат", от ПРСР (2014-2020 г.).
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |