Прокуратурата и ДАНС разследват ремонта на НДК. ДАНС и прокуратурата разследват действията на шефа на НДК Мирослав Боршош около ремонта на сградата за българското председателство на ЕС през 2018 г., научи „Труд". Сигнали в българското ФБР за нарушения и злоупотреби са подадени в началото на тази година. Агентите са разпитали свидетели, влизали са в Двореца на културата, откъдето е иззета документация. В края на март от ДАНС са изпратили материалите от проверката с приложени доказателства и свидетелски показания в Главна прокуратура, която постановява разследването да продължи, като преписката е прехвърлена по компетентност в Софийска градска прокуратура.
В сигналите до ДАНС са изнесени данни, че от преведените 17 млн. лв. от Министерския съвет на НДК се харчи за ел. енергия, за заплати на персонала, за Театър „Азарян".
На 17 август вицепремиерът по европейските фондове Томислав Дончев, като упражняващ правата на държавата в НДК, оформя протокол за увеличаване капитала на НДК със 17 млн. лв. В него е записано следното: „Средствата от увеличението на капитала да бъдат разходвани целево за преустройството, модернизацията и адаптирането на основната сграда на дружеството за нуждите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г."
Въпросните 17 млн. лв. са влезли по сметката на НДК на 22 август 2016 г., в която към оня момент е имало едва 62 хил. лв.
„Труд" разполага с копия на фактури, от които става ясно, че още на следващия ден - 23 август директорът на НДК Мирослав Боршош е платил 482 615 лв. за ел. енергия за три месеца от постъпилите целеви средства.
На 10 октомври 2016 г. Боршош се разплаща по договор с изтекъл срок (въпросният договор е сключен на 28 септември 2015 г. със срок за изпълнение 70 календарни дни). Предмет на договора е „Преустройство на Зала 2 на НДК в Театър „Азарян" (до момента в театъра са налети около 2 млн. лв.). Консорциум „Преустройство и реконструкции" с пълномощник Георги Георгиев получава от парите, предвидени за ремонт на зали за председателството на ЕС 434 536 лв. Впрочем, от Профила на купувача и от АОП става ясно, че Георги Георгиев откакто Боршош е шеф на НДК извършва всички текущи и аварийни строително-ремонтни работи „в" и „около" сградния фонд на НДК.
Пак от парите за председателството са изплащани хонорари на шефа на Театър „Азарян" Яна Борисова.
Проверка на „Труд" установи, че месечно НДК има между 120 000 лв. и 160 000 лв. сметки за ел. енергия, фонд работна заплата е 460 000 лв., в зимните месеци парното струва около 250 000 лв. Месечните приходи на НДК не надхвърлят 100 000 лв. Не е трудно да се направи сметка от 22 август 2016 г. до края на май 2017 г. каква част от парите за председателството са отишли за ток, парно, заплати и др. странични разходи.
Това е и най-логичното обяснение за допълнителното отпускане на допълнителни 8 млн. лв. На последното заседание на МС в четвъртък бе решено да се отпуснат „средства в размер до 50% съгласно изискванията на чл. 116, ал. 2 от ЗОП, от стойността на сключения договор № Т-00859/24.10.2016 г. между изпълнителния директор на НДК и „Галчев инженеринг" ЕООД с предмет „Проектиране, преустройство и адаптация на основната сграда на НДК за нуждите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г." за обезпечаване изменението на основния договор. Договорът с „Галчев инженеринг" е за 16,5 млн. лв.. без ДДС или 19,8 млн. лв. с ДДС.
Мистерията с „липсващия пресцентър"
На 2 юни от ефира на БиТиВи министърът за българското председателство Лиляна Павлова обяви, че „първоначално въобще не е било предвидено изграждането на пресцентър с над 240 работни места и инфраструктура за пряко телевизионно предаване по сателит". Спомена и че ще се наложи капиталът на НДК да се увеличи с още „няколко милиона лева".
На 8 юни правителството гласува вдигане на капитала на НДК с 28 млн. лв. Лиляна Павлова обясни, че 7 млн. лв., които са били одобрени в предишно увеличение на капитала на НДК (става въпрос за решение на МС от 3 август 2016 г.) преди година и половина, не са били отпуснати реално. Документите показват друго - цялата сума от 17 млн. лв. е преведена на НДК на 22 август 2016 г. Финансисти предупредиха, че са създадени предпоставки за нарушаване на ЗОП (правилата сочат, че не могат да се отпускат допълнително повече от 50% средства от договорените, т.е. още 8 млн. лв. В случая се дават и едни други 7 млн. лв. допълнително, които уж не били преведени).
Пресцентърът за председателството също не е пропуснат в идейния проект, както се вижда както от самия идеен проект, така и от техническото задание за проектиране - част от документацията за участие в процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Проектиране, преустройство и адаптация на основната сграда на НДК за нуждите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.". Твърдението, че е бил пропуснат, се прави с цел да се оправдаят допълнителните 15 млн. лв., които се отпускат за ремонта.
Проектът не е внесен за съгласуване в НАГ
Проектът за ремонта не е минал съгласуване в Направление „Архитектура и градоустройство" (НАГ) на Столична община. Минимум месец е технологичното време за получаване на разрешение за строеж - това е основен ремонт с преустройство и подлежи на одобрение и съгласуване на проектната документация. Проектът дори не е внесен за съгласуване.
По договор „Галчев инженеринг" трябваше да приключи ремонта в края на септември. Лиляна Павлова съобщи, че срокът е удължен с един месец - до края на октомври - вероятно с Акт 10 по независещи от строителя причини.
Оборудването поръчано преди ремонта
Странно е бързането с поръчката за конгресно-конферентната техника. Още преди започването на ремонта оборудването е купено от „Динакорд - България" ЕООД. Поръчката е обявена през април 2016 г., договорът е сключен на 28 юли 2016 г., а срокът за изпълнение е бил 14 календарни дни. Стойността й е 3,6 млн. лв.
Поръчката включва ефектно осветление за Зала 3, преводаческа система, мониторна система за наблюдение на презентациите от преводачите с управляема камера от дискусионните устройства, озвучителна система и др. Фирмата „Динакорд България" също ще получи до 50% допълнително, реши МС в четвъртък. Павлова обясни, че въпросните 1,8 млн. лв. се отпускат за анексиране на договора за оборудване за международния пресцентър по зададените стандарти.
„Динакорд - България" ЕООД е друга любима фирма на Боршош. Той е поверил текущите ремонти изцяло на Георги Георгиев, а „Динакорд" прави всички доставки на оборудване, става ясно от сайта на АОП и Профила на купувача на НДК.
На 30 август миналата година именно „Динакорд" е доставила 425 стола за 200 000 лв. за Театър „Азарян". Това означава, че за всеки стол са платени по 470 лв.
АПИ: Избягвайте да пътувате по магистрала „Хемус". Тежките тапи през уикенда заради ремонтите по магистрала „Хемус" принудиха агенция „Пътна инфраструктура" да призове шофьорите, пътуващи към или от Северна България да използват и алтернативни маршрути. Заради трафика към София и в неделя обаче се образуваха километрични колони от автомобили в участъка между тунелите „Топли дол" и „Витиня".
Припомняме, че преди дни строителният министър Николай Нанков направи проверка как върви ремонта на тунел „Витиня" и виадукта след него по посока Варна, а строителите увериха, че ще са готови с тръбата до края на месеца. Работата по моста след тунела в посока Варна обаче се е забавила с 3 месеца и ще бъде завършен през август. За това от АПИ посъветваха шофьорите от Враца, Монтана и Видин да използват и пътя през Искърското дефиле - път II-16, и прохода Петрохан - път II-81. Тези, на които им предстои пътуване от или към Варна, Шумен, Разград, Търговище, Ловеч, Габрово, Плевен, Велико Търново, Ловеч могат да ползват АМ „Тракия", по която няма ремонтни дейности, или Подбалканския път I-6.
Стенограмата за КТБ: Добре, че някак се размина. Почти три години по-късно дългоочакваната стенограма от консултациите при президента на 29 юни 2014 г. е публикувана. Предвидимо, тя не дава почти никакви нови данни около затварянето седмица по-рано на КТБ, нито за ликвидната криза обхванала и други банки и конкретно ПИБ, която на 27 юни (петък) посрещна над 800 млн. лв. тегления и това налагаше извънредните уикенд совалки и заседания. Така че място за финансов анализ практически няма, а основната новина по тази линия от устата на президента Росен Плевнелиев е, че през онзи понеделник преди близо три години се е очаквало още една банка със сигурност да подаде молба за подкрепа: "Ясно е, че следващите часове са важни, ясно е, че в понеделник очакваме трета банка да подаде молба, ясно е,че е възможно още 2-3 до края на понеделника и те да подадат молби. И повече от ясно е, че ние се надбягваме с времето, а факт е, че масовото теглене на пари води до паника."
Ценната информация в стенограмата е най-вече за хаотичния начин, по който се вземат политически решения в България в условията на криза. Реално тези около четири часа дискусия представляват по-скоро нареждане на пешки за надвисналите избори и голямата част от времето отива за нескопосани упражнения по писане на прессъобщение. Основното притеснение на всички участващи е как ще изглеждат в очите на публиката, докато търсенето на отговорност и оставки са не с цел да се откроят виновните, а да се даде "отдушник" чрез изкупителни жертви. А основният извод е, че държавата се е разминала с финансова катастрофа, не чрез особена визия и лидерство, а почти само на късмет.
Причината стенограмата да не оправдава публичните очаквания да научат истината за КТБ е, че тя е прекалено
Малко парче от пъзела
Това заседание идва след редица срещи в различни формати през събота и неделя сутринта, където са обсъдени различни варианти. Когато се стига до тази среща вече е взето решение да се действа с ликвидна подкрепа от държавата и е отпаднала реално обсъжданата опция за банкова ваканция. В стенограмата тя е само мимоходом спомената.
Затова и от разсекретения от президента Румен Радев текст не научаваме много за реалните дебати. Той показва основно как се е стигнало до официалното становище, което после бе представено в присъствие на всички участвали. От неделната дискусия не става ясно и как се е стигнало до това, което последва в понеделник - 1.2 млрд. лв. ликвидна подкрепа за ПИБ от бюджета след скоростно скоростно одобрение от Европейската комисия. От изказвания на участниците става ясно, че към този момент още разговорите с Брюксел не са проведени, а управителят на БНБ Иван Искров не смее да говори с никой, защото не е упълномощен и "се крие" от представителите на МВФ. Явно след заявяването на официалната позиция продължават да се доизковават технически детайли.
Назначените одити в КТБ още не са приключили и реално състоянието на затворената банка почти не се коментира. Обясненията на Искров са накъсани и хаотични: " Това, което иначе мога да ви кажа, че отчетните форми се оказва, че нищо чудни да не са верни, един господ знае. Никой не знае. Затова казвам, че примерно, ако се вярва на публикации, на някои неща, които се споменаха и от прокуратурата, вероятно отчетните форми, по които работи Банков надзор, тук искам да направя разлика между отговорностите, мисля, че имам възможност да го кажа и на колеги от прокуратурата - одитори и банкови надзорници не са оперативно разследващ персонал. Вчера главният прокурор ясно го обясни. В момента няма проверки срещу банки."
Към този кризисен момент обаче все още политиците не насочват обвиненията към БНБ. Единствено премиерът Пламен Орешарски в опит да парира призивите за оставки в кабинета му намеква в тази посока. "Първо, искам да уточня, че не участвам активно във втория дебат около изборите, оставките и т.н. По първия обаче категорично няма да се съглася каквато и да е вина на кабинета да отиде в резултат на тази ситуация. "Лемън Брадърс" обърка целия свят, Ферейджъри (бел. ред . вероятно е казал предвид Treasury secretary - американският финансов министър) си стоя до края на мандата и не чух даже и коментари някъде, че американският финансов министър бил виновен за фалита на "Лемън Брадърс". Напротив, ще се съпротивлявам, и въпреки моето уважение към г-н Искров и към Калин (бел. ред. Христов, подуправител на БНБ), и към останалите, ако тръгнем по този път, ще обърна говоренето срещу банковия надзор какво е правил последните години и защо е оставил банките така. Това трябва да бъде ясно."
Това донякъде обяснява и
Защо нямаше посочени виновни
През цялата среща лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е основният настояващ за оставки макар и за "отдушник": "Нали се разбрахме за избори, нали се разбрахме да подадат оставка, нали се разбраха да изместим фокуса от банките върху фокуса на политиката, ние да се млатим там колкото си искаме, но хората да се махнат от банките. Нали това се разбрахме? И когато видях г-н Чобанов по "Панорама" да обяснява, че всичко е стабилно, и когато каже, че е стабилно, това е все едно да ти каже : добър ден, и пускаш лампата веднага. Значи ситуацията е зле. Дайте да изместим фокуса от банките, а не да слушаме Искров. Човекът ще се справи колкото може."
Farmhopping отвори фермерски магазин в София. Онлайн платформата за фермерска храна farmhopping отвори първия си физически магазин. Той се намира на столичния бул. "Витоша" близо до входа на Южния парк.
От първо лице
Търговският обект е разположен на 90 кв. метра площ и предлага над 500 продукта - млечни, месни, зеленчуци, плодове, пакетирани, консерви. Обединява ги това, че са произведени от малки ферми, практикуващи устойчиво земеделие - без употреба на пестициди, нитрати, сулфити, консерванти и подобрители.
"Чрез онлайн платформата се предлага продукцията на над 100 ферми, но във физическия магазин ще бъдат представени 30 от тях с най-популярните предложения. Причината е, че не всички производители имат възможност за регулярни доставки, а освен това някои предлагат само сезонни продукти", коментира за "Капитал" Орлин Радев, съосновател на "Фармхопинг" ООД. Той уточни, че инвестицията за ремонт и оборудване на магазина е 30 000 лв., а новите работни места в него са 12, като част от заетите не са на пълен работен ден.
Според бизнес модела "Фармхопинг" изкупува продукцията на фермерите и продава от свое име във физическия магазин. "Дружеството печели от търговската надценка, която е 25% от продажната цена. Малка част от продуктите, за които са нужни повече разходи, са с по-висок марж, но той е по-нисък от маржа на сходни търговски обекти и вериги", коментира още Радев.
Той уточни, че няма разлика в цените във физически магазина и на сайта с изключение на пресните плодове и зеленчуци. "На онлайн платформата те ще са по-евтини, защото рискът е по-малък, тъй като е сигурно, че поръчаното количество ще бъде продадено", обясни Орлин Радев.
Намеренията на компанията са в магазина всеки ден да бъдат представяни различни производители чрез избрани продукти за дегустация. Освен това всеки месец на място ще се организират срещи, на които клиентите ще могат да поговорят с фермерите и да научат тяхната история от първо лице.
Средна стойност - 60 лева
farmhopping е онлайн фермерски пазар, където се предлага сезонна натурално произведена продукция от над 100 малки производители, които спазват изискванията за устойчиво земеделие. Платформата предлага възможност за доставка до адрес в София и Пловдив.
"Логистиката е сложна, защото фермерите доставят сами продуктите си до пакетажния център. Ако поръчките са малко, разходите за транспорт на производителя не са оправдани. Затова ние регулираме процеса и се стремим на платформата да няма прекалено много производители на пъдпъдъчи яйца например", обясни Орлин Радев.
Компанията работи с 25% комисиона върху доставната цена на продукта, която се определя от фермера. Доставките до клиента се правят щест дни в седмицата, като дружеството използва собствена логистика и услуги на куриерски фирми. "Средна стойност на поръчката в платформата е 60 лв. Регулярните клиенти са 70% от всички поръчали чрез farmhopping", посочи Орлин Радев.
Плановете до края на годината включват доставки в цялата страна плюс възможност за поръчки от днес за утре (сега те са от днес за след 48 часа). Заетите във фирмата са 15, но пакетиращият център ще осигури от пет до десет нови работни места през тази година.
"Фармхопинг" ООД е регистрирано на 15 октомври 2012 г. Съдружници са физически и юридически лица, сред които фондът за рискови инвестиции Eleven. "Досега инвестициите в компанията са над 500 000 евро, включително от Eleven, Seedcamp и няколко бизнес ангели от България и Великобритания. Само Eleven е вложил в дружеството 100 000 евро", уточни Орлин Радев.
Според финансовия отчет на фирмата приходите й от оперативна дейност за 2016 г. са 138 хил. лв. (63 хил. за 2015). Дружеството отчита загуба от 199 хил. лв., която обаче намалява в сравнение с 2015 г. (238 хил. лв.).
"През тази година планираме ръст на продажбите с 50% спрямо 2016", обяви Орлин Радев.
Пенсиите заместват само 60.5% от средния доход в страната. Адекватността на пенсиите продължава да намалява за трета поредна година, показват данните на Националния осигурителен институт. Това е основен показател в осигурителната система, който дава ясна представа каква част от последния доход на човек замества пенсията му. От 2013 г. този показател пада.
За 2016 г. средната пенсия за осигурителен стаж и възраст замества 60.5 на сто от нетния среден осигурителен доход за страната, тоест заплатата след приспадането на данъците и осигуровките. През 2015 г. този процент е бил 61.8%, показват данните на Националния осигурителен институт. През последните седем години най-адекватни са били пенсиите през 2010 г., защото тогава според данните на НОИ са замествали 63% от нетния среден осигурителен доход у нас. Това може да се обясни с факта, че през 2009 г. всички пенсии бяха преизчислени със съвременен осигурителен доход. По данните на НОИ средният осигурителен доход за миналата година, върху който се плаща вноската за пенсия, е 770 лв. Средната пенсия само за стаж и възраст е стигнала 365 лв. миналата година.
Ако се вземат всички пенсии, а не само тези за стаж и възраст, адекватността се свива още повече. Средната пенсия към нетния осигурителен доход е 55 на сто. Общата средна пенсия е към 333 лв. за миналата година.
Според последните данни на Европейската комисия за 2015 г. за адекватността на пенсионните системи в страните членки почти 52 на сто от българите на 65 и повече години живеят в риск от бедност.
Друг показател, който е важен за осигурителната система, се подобрява, макар и леко. На 100 осигурени лица у нас миналата година се падат по 78.9 пенсионери, а през 2015 г. - по 79. От 2016 г. започна постепенното увеличаване на възрастта и стажа за пенсия и това най-вероятно се е отразило на този параметър. Този показател е бил най-лош през 2013 г., когато 100 осигурени е трябвало да издържат 80.4 пенсионери. В най-добрата за осигурителната система година - 2010 г., съотношението е било 100 към 77. Тогава действаше първата пенсионна реформа на ГЕРБ, която вдигна драстично възрастта и стажа за пенсия - с 4 месеца само за една година. Миналата година по данните на НОИ 2 765 138 работещи са се осигурявали за пенсия, като от тях 212 хил. са самоосигуряващи се. Пенсионерите средно са били 2 180 890 души. Заради влошаващата се демографска картина в страната експертите на НОИ очакват към 2060 г. един работещ да осигурява един пенсионер.
Според данните съвсем леко се подобрява и делът на разходите за пенсии спрямо БВП. За миналата година пенсиите са стрували 9.4% от БВП. Очаква се това съотношение през тази и следващата година да се подобрява, защото осигурителната вноска расте с по един процент.
Неясно бъдеще
Адекватността на пенсиите у нас трябва да се подобри, признават и управляващите в доклада за увеличение на минималната пенсия за стаж и възраст. Програмата на правителството предвижда да се преизчислят старите пенсии - отпуснати до 2010 г., като се съобразят с по-съвременен осигурителен доход (за 2009 г.). Няма обаче ясен ангажимент кога ще се случи това. Именно пенсиите до 2009 г. изостават най-значително.
НАП затяга контрола върху бензиностанциите. Всички електронни системи с фискална памет в бензиностанциите ще трябва да преминат през одобрение и пререгистрация от НАП и Българския институт по метрология (БИМ). Целта на мярката е да се премахне възможността бензин и дизел да се продават, без да се отчитат от фискалните устройства. Тя ще бъде въведена с промени в наредбата за отчитане на продажбите чрез фискални устройства, публикувани за публично обсъждане на сайтовете на министерствата на финансите и на икономиката.
Инспекторите от НАП и БИМ са констатирали множество случаи на манипулиране на системите и прекъсване на връзките между отделните й елементи, при което не се отчитат всички продажби и се избягва плащането на ДДС и акциз, се посочва в мотивите на проекта.
Всяка бензиностанция ще трябва да представи пред НАП и БИМ схемата на електронната система с фискална памет с всички компоненти и места за пломбиране. Експертите след това ще преценят дали системата е надеждна. Одобрената схема трябва да се пази в търговския обект и да се представя при всяка проверка на контролните органи. Системата трябва да бъде разработена така, че при прекъсване на връзката между резервоарите, колонките и касовите апарати да блокира и работата на пистолетите за пълнене с гориво. На търговците на гориво се дава срок от една година да въведат новите изисквания.
Въвежда се задължение ремонтът на електронните системи да бъде извършван единствено от лицензирани техници, които притежават уникален сервизен ключ, издаден от производителя или вносителя.
Около 500 лв. ще са разходите на един търговски обект, за да се изпълнят новите изисквания, сочат разчети на финансовото министерство. Броят на бензиностанциите с електронни системи с фискална памет е 3500. Разходът на производителите на електронните системи за повторното одобрение на една от тях ще е 420 лв. на една система. До момента са одобрени 35 типа електронни системи. Очакваният от финансовото министерство ефект от затегнатия контрол е да увеличи с около 10% приходите от ДДС върху продажбите на течни горива. Така в хазната може да влязат допълнително около 117 млн. лв.
Различни такси за пътищата. След въвеждането на тол таксите те няма да са еднакви за различните шосета. Най-вероятно за магистралите и пътищата първи клас ще се плаща повече. Обсъжда се обаче и вариант таксата за тях да е по-ниска, за да се насочи към тези артерии транзитният трафик. Това обяви пред "Стандарт" министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Според прогнозата му най-късно в края на годината ще започне монтирането на тол системата.
След това тя ще бъде тествана и оценявана в рамките на една година, преди реално да заработи.
Предполагам, че кабинетът ще вземе решение максимум половината пътища да са платени, заяви още Нанков. Водачите на леки коли ще плащат електронни винетки само за тези шосета.
Интервюто с министър Николай Нанков четете тук!
Държавата ще провежда изпитите по кормуване. За голямо съжаление в България нещата трябва да съществуват в крайности. Сега пак ще отидем в тази крайност - държавата да носи отговорност и да си провежда сама изпитите за шофьори. Това каза пред bTV министърът на транспорта Ивайло Московски. "До началото на 90-те години системата беше в едната крайност - само държавата носеше отговорност за провеждането на изпитите. Впоследствие се допусна да бъде размита отговорността между автошколите и държавата. Стигна се дотам изпити да се провеждат на територията на автошколи, където не е ясно кой носи отговорност за начина на провеждане и резултатите. Сега най-вероятно ще отидем пак в тази крайност държавата да си носи сама отговорността, но да провежда изпитите така, че да бъдат максимално защитени", обясни министър Московски.
По думите му на теоретичните изпити за шофьорска книжка в момента са взети всички мерки против корупция. "На листовки кандидата вече сме го изолирали по такъв начин, че ако страда от клаустрофобия, сигурно ще му стане лошо", отбеляза министърът.
"На теорията за последните 7-8 месеца над 20 000 кандидати са се явили в звукоизолираните кабинки, без достъп до wi-fi, 4G, блутут и каквото и да е. Има камера, която отива директно в "Автомобилна администрация, за да се наблюдава изпитът", посочи Московски. Той не каза дали шефът на ДАИ - София ще се раздели с поста си заради разкритата схема за купуване и продаване на шофьорски книжки.
"Ще се съберем с колегите в понеделник да анализираме случая. Искам още допълнителна информация от службите и ще вземем решение. Нямаме сантимент да покриваме когото и да е", увери Московски. Министърът коментира, че не знае колко души са се възползвали от престъпната схема, нито колко автошколи са замесени.
Той призна, че имиджово не е добре за нито една система, ако има корупционни практики в контролните й органи. "Нито на финансовия министър му е приятно, като ловят митничари, нито на министъра на вътрешните работи му е приятно, като ловят граничари, и на мен не ми е приятно", допълни министърът.
Той подчерта, че във всяка една от тези акции не съществува политически или друг чадър. "Когато се стигне до осъдителни присъди, това от само себе си ще дисциплинира системата", допълни той.
Губим в тапи 30 мин. по пътя за морето. Пътят до Варна това лято може да се удължи поне с 30 минути, а в най-натоварените дни дори с час заради продължаващите ремонти по автомагистрала „Хемус". Причината е, че има сериозно забавяне от 3 месеца на ремонта на моста след тунел „Витиня" в посока Варна и това ще създава трудности на шофьорите, обясни министърът на регионалното развитие Николай Нанков.
По думите му по трасето има оголени участъци, някои с размер над квадратен метър, останали са дупки от липсата на арматура и бетон по панелите на съоръжението. В момента се работи както по трасето, така и по основите на съоръжението. Подмяната им обаче е по-трудна заради недобрите метеорологични условия, обясни още Нанков. Той каза още, че ремонтите по него трябва да приключат през август, но не трябва по никакъв начин да се избързва с някои от технологичните процеси, особено за сметка на качеството и сигурността на съоръжението.
Над 400 лева за лятната занималня. Около 400 лв. излиза лятната занималня за деца от предучилищна до 12-годишна възраст на месец в столицата. В почивните месеци на училищата и детските градини езикови и частни образователни центрове предлагат развлечения за малчуганите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |