Бизнесът иска внос на кадри. Невъзможността за осигуряване на работници от чужбина е конкретен проблем на бизнеса, който трябва бързо да намери решение. Това заяви председателят на УС на КРИБ Кирил Домусчиев на форума "ДА! На българската икономика", организиран от вестник "Стандарт" и най-голямата работодателска организация. На дискусията присъства цветът на българския бизнес елит, който постави въпроса с кадрите като изключително наболял за фирмите и спъващ очаквания ръст на икономиката. "Проблемът с работната сила е най-големият за България в този момент", подчерта и Домусчиев. Затова на него е посветена и първата за годината голяма дискусия от националната кампания "ДА! На българската икономика" в София. Домусчиев подчерта, че това не е проблем само у нас, а е валиден и за цяла Европа. "В България обаче нещата са в бедствено положение и ако не вземем мерки, не виждам как ще постигнем този бленуван ръст на икономиката", отбеляза шефът на КРИБ. Той посочи, че дори да се вземат мерки в образованието сега, те ще дадат резултат в бъдеще. А в момента България е разграден двор - наши кадри напускат страната, а в същото време сме се заключили с 10 катинара и не се разрешава на бизнеса да внася работна сила.
Домусчиев даде за пример Полша, където в момента работят 1,3 млн. украинци и беларуси. Представители от кораборемонтни фирми пък му казали, че са внесли 600 заварчици от Северна Корея. "Защо там може, а в България не може, защо синдикатите ни отказват, а правителството ги слуша", попита шефът на КРИБ. Той посочи, че работниците от чужбина ще бъдат социално осигурявани, което е добре за НОИ, ще си плащат данъците у нас, ще оставят добавена стойност. "Как ще стигнем ръста на Полша, като сме толкова консервативни", попита още Домусчиев и призова правителството и синдикатите да преразгледат политиката си.
Досега говорихме за липса на квалифицирани кадри, вече говорим за физически недостиг на работна ръка, посочи и Стоян Ставрев, член на УС на КРИБ.
Фрапиращи цифри за недостига на кадри изнесоха представители на различни браншове. "Това е проблем за 84% от членовете на Съюза на международните превозвачи", посочи Йордан Арабаджиев. Той уточни, че не достигат между 3000 и 5000 шофьори, въпреки че работната заплата е между 1800 и 3000 лева. Арабаджиев настоя Министерството на икономиката да стане медиатор, така че българските общности в Молдова и Украйна да получават българско гражданство, защото за международните шофьори е нужна шенгенска виза. Той поиска също да се върне държавната поръчка за обучаване на водачи категория С.
Шефът на Албена Красимир Станев пък заяви, че сезонът в курорта е спасен само благодарение на вноса на кадри. В комплекса през лятото имат нужда от 2500 човека, като тази година ще разчитат на 1100 украинци. В селското стопанство обаче проблемът е фрапиращ. Заради липса на работна ръка черешовите градини на комплекса остават необрани. Същото е и в строителството, където Албена не може да намери фаянсаджии, за да довърши новите хотели. "Да включим и строителните работници към секторите, които получават бързо временни визи", призова Станев. Той посочи още, че подготвени у нас кадри създават 40-50 млрд. добавен доход по света за сметка на нашите данъци и трябва да бъдем овъзмездени за това.
Главният редактор на вестник "Стандарт" Славка Бозукова пък цитира данни от дирекцията "Професионално образование и обучение" към МОН, според които в сектора на мехатрониката се търсят 17 000 работници, а в строителството - 30 000. От завършилите строителни гимназии пък едва между 6 и 8% остават да работят по специалността.
"Както Европа се развива на база работна ръка от трети страни, така трябва и ние", посочи председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Тя обаче уточни, че този процес трябва да се управлява. Да отворим предприятията си за хора с близки до нашите манталитет, религия и култура, каза Стоянова. Но затова е нужен диалог между бизнеса, синдикатите и гражданите, добави тя.
Министерството на икономиката работи срокът на трудовите визи да се увеличи от 3 на 5 месеца, съобщи министърът на икономиката Емил Караниколов. Документите ще се издават по облекчени процедури, каза още той. Караниколов посочи, че дуалното обучение е вариант, но ще даде ефект по-късно. Относно искането на бизнеса за даване на българско гражданство за липсващите професии той отговори, че няма гаранция, че хората, на които е даден такъв статут, ще останат в България.
Търгове за хъб "Балкан" и газова връзка с Гърция. Скоро ще бъдат пуснати обществени поръчки за предпроектно проучване за газовия хъб "Балкан" и за избор на строител на газовата връзка с Гърция. Това каза на форума "Стратегическа инфраструктура" енергийният министър Теменужка Петкова. Приоритетно работим за изграждането на интерконектора с Гърция, заяви Петкова. И допълни, че предстои обявяването на обществена поръчка за избор на строител за изграждане на проекта на стойност 120 млн. евро. Предвижда се строителството да стартира през първото тримесечие на 2018 г. Продължава работата и за завършване на проектите за интерконектори със Сърбия и Турция, каза Петкова. Като друг важен проект тя определи разширението на капацитета на газовото хранилище Чирен до 1 млрд. куб. м. България разполага с 2765 км газопреносна мрежа, която е изключително добре поддържана. "Това предимство на страната ни убеди колегите от Главна дирекция "Енергетика" на ЕК да разработим концепцията за изграждане на газоразпределителен център в България, така че да получаваме газ от различни източници и да го транспортираме", каза министър Петкова. Предстои провеждане на обществена поръчка за предпроектно проучване за газоразпределителния център "Балкан", за което "Булгартрансгаз" получи 920 хил. евро европейско финансиране. Министър Петкова подчерта, че в рамките на предпроектното проучване ще се разгледа възможността природен газ да постъпва от Турция и да преминава през изходна точка за Сърбия. За нас е от изключително значение да се запази стратегическата роля на България и тя да се превърне в транзитен център за Европа, заяви министър Петкова.
"Един от политическите ангажименти, който поехме, е развитие на пристанищната и летищна инфраструктура чрез модела на концесията. Така собствеността остава държавна и същевременно се гарантират сериозни инвестиции". Това каза на форума министърът на транспорта Ивайло Московски и допълни, че очаква до септември да бъде стартирана отново процедурата за концесия на летище София. Преговаряме със Световната банка, ЕБВР и ЕИБ да консултират новата концесия за летището, каза още министър Московски.
Парламентът отхвърли законопроекта на ГЕРБ за мажоритарния вот. Депутатите отхвърлиха на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс на ГЕРБ, с който се въвеждаше избор на народни представители по мажоритарна избирателна система в два тура с абсолютно мнозинство. Предложенията в него следваха стриктно идеите от референдума, иницииран от екипа на шоупродукцията на Слави Трифонов в бTV. Според тях изборната карта на България трябва да се преначертае с 240 едномандатни района.
Срещу проекта на управляващата партия гласуваха 121 депутати от опозицията от БСП и ДПС, както и от коалиционния партньор на ГЕРБ - "Обединените патриоти". Освен от групата на ГЕРБ в парламента в подкрепа на смяната на избирателната система гласуваха и народните представители от партията на Веселин Марешки - "Воля". Общо гласовете им бяха 98. Един депутат се "въздържа".
Отхвърлянето на проекта на първо четене означава, че ако ГЕРБ иска да го внесе отново, може да го направи след три месеца. Междувременно групата на Марешки внесе свой законопроект, който също предвижда мажоритарен избор за парламента в два тура, но при запазване на броя на сегашните 31 многомандатни избирателни района.
Малко след като предложените от ГЕРБ промени бяха отхвърлени, от "Шоуто на Слави" разпространиха позиция на Трифонов. В нея той обвинява депутатите в държавен преврат. "На референдума народът пряко упражни властта си. Пряко изрази волята си. Днес депутатите не признаха тази воля и практически извършиха държавен преврат. От днес ние не живеем в демократична държава. От днес ние живеем в някаква уродлива форма на партийна аристокрация", заявява шоуменът.
В края на май Върховният административен съд окончателно постанови, че инициираният от "Шоуто на Слави" референдум не е задължителен, тъй като гласовете в подкрепа на предложенията не достиган изисквания от закона брой. Инициативният комитет оспорваше резултатите от допитването, но в крайна сметка експертизата установи само около 400 неправилно преброени бюлетини, които не променят резултата по същество. Въпреки че резултатът от референдума не го прави задължителен за приемане, парламентът ще трябва да се произнесе по него, както изисква законът.
Засега от ГЕРБ не казват кога решението за това произнасане ще бъде внесено за гласуване в пленарната зала. Според закона това трябва да стане в тримесечен срок от произнасянето на ЦИК за резултатите от референдума.
По време на дебатите по законопроекта на ГЕРБ депутатите, които защитаваха двете позици "за" и "против" въвеждането на мажоритарния вот изтъкнаха познатите аргументи от досегашните дискусии за смяната на избирателната система.
"За"
Защитниците на мажоритарния избор изтъкваха факта, че на референдума 2.5 милн. гласоподаватели са се произнесли в полза на такъв вот и парламентът трябва да се съобрази с волята им. Другият най-често споменаван аргумент беше, че чрез такъв вот избирателите ще могат да избират личности. Бившият конституционен съдия и обявен сътрудник на бившата Държавна сигурност, сега депутат от ГЕРБ - Георги Марков, каза, че мажоритарната избирателна система дава възможност на спечелилата партия да има силно парламентарно мнозинство. Като пример той даде победата на ГЕРБ на изборите през 2014 г., когато формацията на Борисов е имала повече гласове от втората и третата политически сили БСП и ДПС. Според него пропорционалната избирателна система в комбинация с ниския праг за влизане в парламента от 4% дава възможност в Народното събрание да влизат партии, които след това се разпадат - като посочената от него бивша партия на сегашния евродепутат Николай Бареков. Колегата му от "Обединените патриоти" Милен Михов му опонира пък с пример от Великото народно събрание, в което благодарение на мажоритарния избор на половината депутати БСП е получила мнозинство. "Така БСП прие Конституция, която начерта прехода", каза Михов.
"Против"
Аргументите на противниците на мажоритарния вот бяха, че такъв избор ще доведе до двупартиен модел на управление и непредставителност на големи групи от обществото в парламента. "Чистата мажоритарна система убива демокрацията, представителността в парламента, плурализма", каза Филип Попов от БСП. Той посочи, че на първо място тя ще облагодетелства големите партии, а заедно с това ще стимулира създаването на локални формации. Социалистите се готвят също да внесат промени в Изборния кодекс, но за смесена система. Джейхан Ибрямов от ДПС каза, че една от опасностите при изцяло мажоритарната система е районирането на едномандатните избирателни райони, при което има опасност да се даде предимство на една политическа партия.
Първаночално двамата депутати на ДПС в правната комисия - Хамид Хамид и Йордан Цонев подкрепиха законопроекта на ГЕРБ, но впоследствие парламентарната група взе решение народните представители от движението да гласуват "против".
Инвестбанк си търси парите от купувача на "Химко". Десет месеца, след като "Метахим импекс" купи активите на фалиралия торов завод "Химко" с финансиране от Инвестбанк, компанията е забавила плащане по заема. Банката е пристъпила към изпълнение на залога и е назначила свой управител в дружеството. Това става ясно от документите в Търговския регистър. От кредита за 9 млн. евро, който беше отпуснат през юни миналата година, в момента банката си търси просрочия за малко под 300 хил. евро.
Нов акционер
Пристъпването към изпълнение на залог от страна на Инвестбанк, което й дава право да се разпорежда с предприятието и активите му, е вписано в Търговския регистър на 6 април 2017 г. В тази връзка на същата дата банката е назначила и свой управител - Камелия Кулева. Подготовката за това обаче е започнала доста по-рано, показват документите.
Още през декември миналата година Кулева е влязла в съвета на директорите на "Метахим импекс", с което членовете са станали четирима. Към онзи момент останалите директори са собствениците Георги Пиримов (чрез "Фертекс България") и Иван Жиров, както и Ангел Жиров, който не е акционер и който преди три месеца е бил освободен от борда по негово желание.
През февруари банката е направила опит да пристъпи към изпълнение на залог, но документите не са били вписани в Търговския регистър заради пропуски. В същото време в края на месеца в "Метахим импекс" е влязъл нов акционер - самата Кулева, на която двамата собственици са прехвърлили част от акциите си. Така и в момента Кулева държи 17.5 хил. от общо 50 хил. акции, докато "Фертекс" на Пиримов е намалило участието си до 16 хил. акции, а в Жиров са останали 16.5 хил. книжа. Именно участието на Кулева като акционер в дружеството е забавило вписването й като управител, назначен от банката.
Скрап и пакетиране
"Метахим импекс" беше регистрирано малко преди да купи активите на "Химко" от синдика през юни миналата година. Сделката беше финансирана с 9 млн. евро заем от Инвестбанк. Според данните в Имотния регистър дружеството е платило малко над 12 млн. лв. за земята и сградите, а разликата от близо 6 млн. лв. явно е отишла за оборудването и разходи по прехвърлянето. Производствените съоръжения бяха оценени на около 4 млн. лв. Въпреки заявяваните няколко пъти намерения (както от министри, така и от кандидат купувачи) за подновяване на производството на една от линиите, според специалисти това не може да е рентабилно.
Врачанският сайт "Зов нюз" съобщи, че старото оборудване се реже на скрап, каквито бяха и очакванията. От документи, с които медиата разполага, се вижда, че "площадка за временно съхранение на отпадъци няма, защото те веднага се извозват".
От друг документ пък става ясно, че купувачът е имал планове да пакетира изкуствен тор, внесен от Румъния. Това вероятно обяснява присъствието на бившия собственик на "Полимери" Николай Банев на площадката на "Химко" около сделката. Подобни пакетажни дейности се извършваха и в завода в Девня малко преди да спре да работи.
Полша е новата "банка кадри" за България. България е изпаднала в безпрецедентна криза, свързана с липсата на кадри. И фирмите все повече прибягват до внос на работна ръка, като географията на търсене непрекъснато се разширява, а най-новата "банка кадри" за нашата икономика е Полша, стана ясно вчера на форум за трудовия пазар. На него едри бизнесмени от строителството и промишлеността за пореден път коментираха опасния дефицит на хора, който спъва ръста на икономиката. Особено голям е недостигът на заварчици, техници, машинни инженери. Трудно се намират и международни шофьори. А наемането на хора от чужбина у нас е сложно и среща съпротива.
Българските работници отиват на Запад, а страната ни се е "заключила с 10 катинара" и не позволява лесен достъп до трудовия пазар на чужденци, обясни шефът на КРИБ Кирил Домусчиев. Той даде за пример Полша: "Там са внесени 600 севернокорейци заварчици. Защо в Полша може, а в България не може? Защо синдикатите са против и правителството ги слуша?", запита риторично Домусчиев по повод опасенията на профсъюзите, че чужденците взимат хляба на българите.
Бизнесменът Николай Вълканов обяви, че при изпълнението на обществени поръчки често ползва услугите на полски заварчици. "Имаме нужда от специалисти, не от общи работници", изтъкна той. Според строителния предприемач Симеон Пешов България се върти в омагьосан кръг - подготвяме кадри, които получават ниски заплати и затова бягат в Германия, където получават повече. "Ако не вдигнем заплатите и производителността, няма как да си задържим работната ръка", обобщи той.
Шефът на КРИБ смята, че България може да наема "сходни нам по манталитет и език" работници от Молдова, Украйна и Македония. "Парите ще отиват в НОИ, те ще плащат данъци тук и до известна степен ще стабилизират системата", смята бизнесменът. Там, където имало профсъюзи, те щели да си плащат и членския внос, с който "ще пълним и техните касички" (на синдикатите бел.авт.). "Как ще стигнем Полша, когато ние сме толкова задръстени и консервативни?", запита той.
На едно от последните си заседания Министерският съвет прие промени, които предвиждат изключително облекчен режим за набиране на работна ръка за туризма от т.нар. трети страни, т.е. извън ЕС. "Девизът за туристическия сезон 2017 г. и на всички собственици на фирми е следният: "Назначавайте всичко, което мърда", заяви по този повод вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов. "Над 6000 наши сънародници от Украйна и Молдова се включват в туристическия ни сезон - те имат сключени договори и до дни ще се възползват от облекченията, които им предлага правилникът след приетите промени в Закона за трудовата мобилност и трудовата миграция", коментира Симеонов.
Разминаване
Депутатът Красимир Велчев от ГЕРБ изтъкна, че е нужна образователна реформа, която да възроди едновремешните техникуми, от които излизали технически подготвени кадри. Той обясни, че преди години в последните си курсове учениците сглобявали вентилатори и друга дребна техника. "При нас сега излизат гимназисти, а на други места - техници", обясни Велчев. Съпартийката му Менда Стоянова пък заяви, че липсата на работници може да се окаже спирачка за икономическото развитие.
Статистика
Справка на Агенцията по заетостта показва, че докато едрият бизнес се оплаква от липсата на кадри в тежката промишленост, най-много заявки за наемане на хора са дадени за преработващата промишленост (5514), търговията (3695), хотелиерството и ресторантьорството (3 457), строителството (1422), селското, горското и рибното стопанство (1334) и др.
Шефът на "ЛУКойл" разби мита на Борисов за изтребената контрабанда. Президентът на руския петролен гигант "ЛУКойл" Вагит Алекперов вчера направи коментар, че в българското законодателство има пропуски, които позволяват контрабандата с горива. Това се е случило на срещата му с премиера Бойко Борисов. Предния ден Алекперов и Валентин Златев, който управлява "ЛУКойл България", се срещнаха с президента Румен Радев.
Парадоксалното е, че Борисов още от предния си мандат не спира да се хвали, че е преборил контрабандата. Но ето че вчера е получил леден душ. "Законодателството на България е не дотам съвършено и изисква подобряване и по-строги мерки срещу контрабандата на горива. Смятам, че всички оператори трябва да работят по едни и същи правила, които да са ясни и за контролните органи, и за обществото. Вярвам, че правителството ще положи повече усилия за преодоляването на този пропуск в закона, от който се ползват недобросъвестни оператори на българския пазар", е заявил шефът на руската "ЛУКойл".
"Няма картел на горивата в България, а договарянето на цените е невъзможно, тъй като на пазара работят едни от най-големите фирми в бранша", смята още Вагит Алекперов. Според него това било доказано и от анализите на Комисията за защита на конкуренцията, а освен това в страната ни имало толкова много бензиностанции, че нямало как да се съгласуват цени. "Бензиностанциите в България са два пъти повече от Румъния, където населението е 30 милиона души", обясни Алекперов.
Той увери, че "ЛУКойл" ще остане в България и дори вече е представила на енергийното министерство нови проекти, които предстои да бъдат обсъдени.
Решават да стане ли киселото мляко йогурт. Допитване в Българския институт по стандартизация (БИС) решава в петък съдбата на киселото мляко. Експерти предупредиха, че ако бъде гласувана промяната в БДС, уникалния български продукт ще се превърне в йогург.
След публикация на "Труд" от 8 юни 2017 г. предложението за намаляване на нормите на двете полезни бактерии лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус отпадна. "Труд" разкри, че в института по стандартизация е внесено фалшиво предложение от частна фирма, чийто собственик обясни, че никога не би поискал подобно нещо, тъй като се занимава с биопроизводство на млечни продукти. Спорно се оказа и искането на другия вносител, министерството на земеделието. Оказа се, че предложението е било изготвено по времето на служебния министър проф. Христо Бозуков. Румен Порожанов обяви, че е против подобна идея и оттегли документа на предшественика си. Така от тримата вносители (толкова трябва да бъдат според правилата на БИС) на предложение за промяна в БДС, остана само един и изменението пропадна. Остана обаче второто - за допускане на всякакъв вид опаковки.
То е по искане на три фирми - "Обединена млечна компания", чиито собственици са гърци, на "Димитър Маджаров-2" ЕООД и "Полидей-2"ООД днес в института по стандартизация се очаква решение за промяна на опаковките, които са част от БДС за киселото мляко. В стандарта е записано, че киселото мляко може да бъде в опаковки до 1 кг, които са от полистирен, стъкло или керамика. Трите фирми, които са внесли предложение за промяната настояват в стандарта да се включат "Всички опаковки предназначени за контакт с храни".
Експерти обясниха, че материалът на кофичките е изключително важен, тъй като единствено в света българското кисело мляко по технология ферментира в опаковките.
Доц. Д-р Светла Данова: Стига комерсиарна алчност
Стига комерсиална алчност. В качеството си на микробиолог с дългогодишен опит и голям докторат върху млечно кисели бактерии и пробиотици не мога да не изразя искреното си възмущение от стремежа да ни бъде отнет един от малкото останали млечни продукти с характеристики на функционална и здравословна храна.
Господа, неспециалисти, не посягайте на един здравословен продукт, обслужвайки чужди интереси.
Искренно се надявам, че Българският институт по стандартизация и този път ще подходи професионално и ще съумее да запази традицията на истинското кисело мляко.
А кисело мляко, заквасено основно със стрептококи и други млечно-кисели бактерии, както и с палмово масло, нека купуват онези, които предлагат промените.
Експертите предупреждават: Формулировката на промяната е недопустима
Не лишавайте българите от здравословна храна
"Като български потребители не можем да скрием възмущението си от очертаващата се перспектива за подмяна на уникалното качество на българското кисело мляко и снижаването му до това, на масовия европейски млечно-кисел продукт (йогурт)". Това е записано в становище на Алианс за интелектуална собственост в областта на фармацията, химията и биологията.
Експертите от организацията предупреждават, че предложената нова формулировка за опаковките на киселото мляко е недопустима. "Формулировката "всички опаковки, разрешени за храни" е твърде обща, за да е елемент от който и да е стандарт, тъй като не дава яснота и сигурност за запазване качествата на микробиален продукт, какъвто е българското кисело мляко (не йогурт). Освен това не гарантира и отсъствието на взаимодействие на продукта с материала на опаковките", предупреждават от алианса.
Специалистите са категорични, че ако бъде променен БДС за киселото мляко българският потребител ще бъде лишен от здравословна храна с лечебно въздействие.
В отговор на депутатско питане: Порожанов защити родния продукт
Земеделският минситър е отменил предложението преди седмица
Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов защити сегашния стандарт, който се прилага при производството на кисело мляко.
Порожанов излага позицията си и фактите в отговор на депутатско питане, отправено от народния представител от БСП Румен Георгиев.
"МЗХГ оттегли на 8 юни направеното предложение с цел внасяне на яснота по отношение на заложените показатели в БДС 12:2010 за производство на Българско кисело мляко, касаещо съдържанието на двете бактерии", обяснява Порожанов. Той допълва, че идеята за промяната е била на предшественика му от служебното правителство.
Порожанов припомня, че неговото ведомство прави периодични проверки на киселото мляко и следи стриктно дали се спазват всички стандарти.
5 млн. дървета умират заради Белев и ко. Сто хиляди декара иглолистна гора, което е около 5 милиона дървета, са започнали да изсъхват от средата на 2016 година - това съобщи инж. Ценко Ценов, шеф на дирекция "Гори и лесовъдски дейности" в Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
"Отслабват стволовете, като причините за това са комплексни", обясни пред БНР експертът.
Проверка на "Труд" показа, че основната причина сред комплексните е все повече разпространяващият се корояд типограф. Вредителят напада смърчовите гори. Той се развъжда под кората им и прегризва проводящата тъкан.
Разпространението на корояда започна през 2001 година в биосферния резерват на Природен парк "Витоша" Бистришко бранище, след като оттам премина смерч.
На 22 май преди 16 години природната стихия повали 620 декара смърчова гора. Вместо да бъдат извадени от резервата, падналите дървета бяха оставени там по настояване на тогавашния шеф на ПП "Витоша" Тома Белев и неговите "експерти" от Коалиция "За да остане природа в България". В резултат на това по повалените дървета започна да се завъжда корояд, който бързо се разпространи в целия природен парк.
Вредителят
Насекомото се разпространява в цялата страна
След смерча експерти и еколози се събират в МОСВ, за да решат дали да се извозят падналите дървета. Според Белев и хората му, "Бистришко бранище" трябва да бъде оставен да се възстанови сам от смерча. Въпреки предупрежденията на експертите, "природозащитниците" надделяват и стволовете са оставени в местността.
В резултат на това завъдилият се корояд от години се разпространява в цялата страна, като засяга местности и в други планини, освен Витоша. Миналата година вредителят нападна борови гори в община Ардино.
Всеки 6-и работещ се труди от вкъщи. Всеки 6-и работещ се труди от вкъщи. Надомниците у нас са близо 430 хиляди, а според официалната статистика наетите в частния сектор у нас са малко над 2,5 млн. В последните години намалява броят на наетите, а се увеличава броят на самонаетите от работещите вкъщи, като те представляват вече 70% от общия брой, обясни за „Монитор" Виолета Златева, председател на Сдружението на надомните работници.
По думите й причината за това е промяната в Кодекса на труда, с която се регулира работата на самонаетите надомници. Също така голяма част от шивашките фирми изтеглиха своята дейност от България и затова намаляха наетите за работа вкъщи, обясни още тя. Въпреки това има нужда от допълнителни регламентации, за да излязат тези хора напълно от сивия сектор, коментира Златева.
Основна част от работещите вкъщи са жени, като те са около 72% от всички надомници. Най-често се занимават с шиене на дрехи и ръчно изработени бижута.
Фризьори и тенекеджии пък са сред най-търсените майсторски свидетелства у нас. Това са масови професии, като сред тях попада и ключарството, обясни за „Монитор" Иван Влаев, председател на Националната занаятчийска камара.
150 хил. деца извън клас и забавачка. Около 150 хил. деца в задължителна предучилищна и училищна възраст не са обхванати от образователната система. Това съобщи шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева, която участва днес в националната среща „Мерки за обхващане, задържане и превенция на отпадането на децата и учениците в детските градини и училищата. Ефективно взаимодействие между институциите".
Що се се отнася до отпадащите ученици, всяка година те са около 15-16 хил., като около 55% от тях заминават с родителите си в чужбина.
и са обхванати други образователни системи, обясни още Такева. Според нея трябва да се затегне режимът на регистрация у нас при вътрешна миграция. „Общините, МВР и другите институции трябва да затегнат дисциплината за регистрирането на семействата, които се местят от едно населено място в друго, защото и сега, ако се направи проверка, ще се види, че една голяма част от хората в уязвимите групи идват в София, във Варна и Бургас, но те не са се регистрирали, което означава, че който и да иска да обхване техните деца в училище или детска градина, не може да го направи, защото не регистрираме вътрешната миграция", обясни още шефката на СБУ.
Образователния министър Красимир Вълчев обясни, че е необходим механизъм на действие между различните институции, така че всички деца в предучилищна възраст - на 5 и 6 година да бъдат обхванати от системата. Той обясни, че хлапетата, които не са ходили на детска градина имат дефицити на входа на първи клас.
Зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев пък обяви, че от началото на учебната година се очаква 15% увеличение на учителските заплати. Също така се готви и промяна в механизма на изчисление на делегираните бюджети. На срещата присъства и вицепремиерът Томислав Дончев, който обясни, че целия държавен апарат трябва да се ангажира със обхвата и задържането на децата в детска градина и училище.
Кметът на София Йорданка Фандъкова пък отчете, че 18 хил. деца в столицата на 5-6 годишна възраст ходят на детска градина или посещават предучилищна група в училище.
Всеки седми ученик между 15 и 18 г. не посещава училище, което в повечето случаи означава, че не завършва или го прави по-късно през живота си, показват анализите на МОН. По-голямата част от причините за отпадането при децата са социални и икономически - липса на облекло, обувки, заплащане на такси за детска градина, липса на пари за учебници, липса на образование при родителите. На по-голям риск от отпадане са изложени деца от семейства, в които има тежки форми на насилие, алкохолизъм и др., както и деца, които вместо в училище, са изпращани да работят.
Според PISA ниските резултати на 32% от българските ученици, взели участие в последните измервания, са вследствие на влошена социално-икономическа и семейна среда. Министерството на образованието и науката има Стратегия за превенция и намаляване дела на отпадащите и преждевременно напусналите образователната система, която всяка година до 2020 г. се изпълнява чрез план за действие. До края на годината ще бъде създаден нов двугодишен план, в който мерките ще бъдат обезпечени финансово от държавния бюджет и оперативните програми на ЕК.
Анализът на МОН показва, че през тази година в предучилищно образование са били обхванати 79,04% от децата на 5 и 6-годишна възраст. През 2016 г. процентът е бил 81%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |