Дрога на колела тръгна по морските курорти. Дрога, произвеждана на място в автомобил или в храсти, е на мода по морските курорти край Бургас. Подвижните нарколаборатории стават все по-популярни сред бандите, които зареждат с отрова Южното Черноморие и задоволяват нуждите на чужденци и българи, разкриха полицаи пред "Труд".
Принадлежностите за бъркане на субстанции, заедно с везни и малък газов котлон, се носят в сак или на задната седалка на автомобил. Клиентът звъни на дилъра, избира се място, което е далеч от хорските очи и там става "производството", казаха спецченгета. Предимството на подобна "нарколаборатория в сак" е, че всичко е леснопреносимо, а и може бързо да се отървеш от вещите, ако се появат полицаи.
Само преди ден криминалисти в бургаския комплекс "Славейков" спрели за проверка автомобил "Деу", шофиран от 26-годишния Т. С. Станало ясно, че той се надрусал с метамфетамин, преди да седне зад волана. През цялото време притеснително хвърлял погледи към колата си. Така станало ясно, че в нея има три пликчета с екстази на прах, газов котлон, стъклена колба, пипети и памук. До заведение в Несебър пък били спипани дилър и шестима негови клиенти.
Със старта на летния сезон наркомафията се активизира и атакува мощно курортите ни. МВР и спецпрокуратурата обаче също са на крак. В Бургас бе разбита банда от седем ММА бойци, които произвеждали марихуана във високотехнологична лаборатория и я разпространявали по курортите. Според главния секретар на МВР Младен Маринов на оранжерията би завидял всеки земеделски производител. Бандата е обвинена, че се е занимавала с наркопроизводство от октомври м. г. досега.
Цехът им, който се намирал в апартамент, бил оборудван с датчици за влага и светлина, с измерители за състава на почвата. Производствената база била в тайна стая, чийто вход бил затиснат зад гардероб. "Добре структурирана, групата е генерирала сериозен паричен ресурс", казаха от МВР. "Със съвместната операция предотвратихме разпространяването на наркотици на територията на курортите в Бургаска област през летния сезон", заяви шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев
Бандата действала под строга конспиративност и налагала монопол в региона с брутални побои. Тя подражавала на една от най-големите и опасни международни престъпни групи MS-13. Бандата е създадена от салвадорци, които емигрират в САЩ.
"Държавата няма да допусне ескалация на напрежението и разделяне на територии между враждуващи банди нито в Бургас и региона, нито в Слънчев бряг, нито другаде в страната", закани се зам.-главният прокурор Борислав Сарафов.
Според полицаи наркопроизводители от Сливенско са другите, които зареждат Южното Черноморие с дрога. Само през миналата година в региона бяха разбити 17 нарколаборатории. От началото на тази година броят им е 3.
След акции на МВР - домашни „кухни" смениха големите лаборатории
„Готвачи" на дрога предпочитат вече уединението и по-голямата секретност на домашните нарколаборатории, за да произведат по-малки количества, отколкото да работят в големи халета или цехове и да рискуват по-лесно да бъдат разкрити. Това съобщиха пред „Труд" антимафиоти, пожелали анонимност.
След големите удари на МВР в края на 90-те и началото на новото хилядолетие, когато бяха разбити няколко мащабни по размер цеха за дрога, голяма част от машините за производството на отрова бяха изнесени зад граница.
Една от акциите на МВР бе през 1997 г., когато бе разкрита нарколабораторията в софийското село Опицвет. Там бяха открити 300 кг амфетамини и 700 кг прекурсори. През 2008 г. за производството на дрога бяха осъдени бизнесменът Кристиян Младенов и химикът Валери Величков. Първият получи 5 г. затвор, а вторият - 3 г. През август 2014 г. Младенов се удави на плаж в Слънчев бряг след диабетичен шок.
Според статистиката на МВР и агенция „Митници" през миналата година у нас били заловени 620,2 кг хероин, 90,54 кг кокаин, 1116,22 кг марихуана и 34 991,2 кг канабис. Спипани били и 456,4кг и 27 907 таблетки синтетични наркотици.
Според антимафиоти хероинът продължава да е основният наркотик, трафикиран през България. „Балканският път" още се ползва за коридор, но заради усилените проверки по границата ни, той вече се измества от Афганистан през централно-азиатски републики, Украйна и Русия. Хероинът преминава през държавата ни основно с камиони със стоки за Западна Европа. Зачестяват и опитите за пренасяне на малки количества чрез „куриери", които пътуват с влакове, автомобили или автобуси. Според антимафиоти при трафика има бартер - наши банди доставят амфетамин на турски „колеги", а в замяна получават хероин. Той се продава у нас или се изнася за други държави.
Някои от нашите бандити са подизпълнители на турски и албански престъпни организации. Участват и в канали за кокаин. Някои го пренасян на малки пратки, укрити в личен багаж или погълнати в тялото. Други използват яхти за по-големи количества.
Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов: Черния Роди е арестуван в Доминиканската република
Издирваният с червена бюлетина от Интерпол Радослав Калчев-Черния Роди, е арестуван в Доминиканската република. Това съобщи вчера зам.-главният прокурор Борислав Сарафов.
50-годишният варненски бос успя да избяга от България през февруари 2015 г. Тогава спецпрокуратурата удари бандата му. Задържани бяха 9 души и срещу тях бяха повдигнати обвинения за убийствата на съпрузите Митко и Наталия Дамянови и на бизнесмена Борислав Манджуков в София.
"България и Доминиканската република нямат споразумение за предаване на издирвани престъпници. Но Калчев ще бъде доведен у нас с белезници, за да се изправи пред Специализирания наказателен съд", заяви Борислав Сарафов. И добави: "Който се укрива, независимо дали в Доминиканската република или в Сърбия, рано или късно ще бъде докаран".
Черния Роди вече има 3 ефективни присъди - за наркотици, за участие в организирана престъпна група и за неплатени данъци.
През 2007 г. той бе пратен за 2 години и 11 месеца зад решетките за притежание на над половин килограм хероин. Дрогата бе открита при спецакция в дома му в местността "Манастирски рид". Черния Роди се призна за виновен, за да получи по-лека присъда.
Варненци тогава бяха скандализирани, защото "затворникът" бе пратен на строителен обект в един от курортите и се разкарваше из града с БМВ. После катастрофира с мотопед и лежа в болница, вместо в килия. Накрая бе освободен предсрочно.
Втората присъда от година и 11 месеца Черния Роди също получи по спрозямение през 2009 г. като се призна за виновен като участник в бандата на бившите общински съветници Веселин Данов и Иван Славков. Същата година получи още 1 г. и 9 месеца затвор за 8000 лв. неплатени данъци.
Черния Роди е разведен. Има дъщеря, която живее на семейни начала с Мартин Георгиев-Джито, сочен като един от тарторите на друга група за мокри поръчки, палежи и разпространение на наркотици.
Министър Павлова праща одитори на Боршош. След публикацията на „Труд" Кой краде парите от НДК, министърът за българското председателство на ЕС през 2018 г. Лиляна Павлова спешно вкарва одитори в двореца на културата. От пресцентъра на новото министерство обясниха, че още днес външна одиторска фирма ще започне пълна проверка за какво са харчени отпуснатите от Министерски съвет 17 млн. лв. сумата бе дадена с изрична клауза - да се използва единствено за ремонтни дейности, свързани с председателството.
В сигнали до ДАНС, изпратени през февруари се посочват факти, че шефът на НДК Мирослав Боршош плаща електроенергия, заплати и суми по стари договори за обществени поръчки от целево отпуснатите милиони от Министерски съвет. Както „Труд" писа ДАНС са приключили проверката и са внесли материалите от нея с приложени доказателства в прокуратурата. Там е образувано досъдебно производство. Вчера Мирослав Боршош обяви, че работи добре с ДАНС. „
Изразходването на средствата по преустройството на НДК се отчита прозрачно пред обществеността и подлежат на строг мониторинг от страна на Министерството за Българското председателство на Съвета на ЕС." Това се твърди в официално изявление на ръководството на НДК, изпратено до медиите.
Ресорният министър Лиляна Павлова или се съмнява в твърденията на шефовете на НДК, или е решила да подложи Мирослав Боршош на най-висшата форма на доверие - проверката.
Още на 29 май Павлова е изпратила писма до Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ) с искане да започне проверка на обществените поръчки и до Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), която да ревизира строителните дейности. От новото министерство казаха, че Павлова е сигнализирала и инспектората на Министерски съвет.
Очаква се проверката на външните одитори, която започва днес да приключи най-късно до края на месеца. Ако проверяващите потвърдят данните за неправомерни харчове от парите за председателството се очаква шефът на НДК Мирослав Боршош да бъде отстранен и да му бъде повдигнато обвинение за длъжностно престъпление.
Шефът на „Антикорупция" към СГП Румяна Арнаудова: Образувано е досъдебно производство за НДК
-Здравейте г-жо Арнаудова, търся ви в качеството на ръководител на спецзвеното „Антикорупция" към Софийска градска прокуратура. Има ли образувана проверка за НДК!
-Има досъдебно производство за нецелево изразходване на публични средства и толкова можем да кажем към този момент.
-Има ли готови експертизи, доказващи злоупотреби?
-Назначени са експертизи, които все още не са готови.
Факт
И Борислав Сарафов потвърди за образувано дело
„Образувано е досъдебно производство по чл.254 (a) от Наказателния кодекс, който касае разходване на целеви средства от длъжностно лице не по предназначение." Това каза пред журналисти заместникът на главния прокурор Борислав Сарафов.
„Разговарях с наблюдаващия прокурор от Софийска градска прокуратура, който не даде съгласието си по чл. 198 от НПК за разгласяване на материали по разследването, поради което не бих могъл да кажа подробности", посочи Сарафов.
От думите му стана ясно, че разследването се води за неправомерно харчене на парите, отпуснати за председателството за издръжката на НДК, за електричество и за комунални разходи.
Твърдение
Нарушен и законът за авторското право
Двамата министри твърдят, че при ремонта и преустройството на НДК е нарушен и законът за авторското право. На 18 февруари 2016 г. Вежди Рашидов изпраща становище до шефа на Управителния съвет на Камарата на архитектите в България арх. Владимир Дамянов. В него е посочено, че изработването на идейния архитектурен проект за преустройството на НДК следва „да бъде извършено със съгласието на носителите на авторските права" (съгласно чл.15, ал. 2, във връзка с чл.18, ал.2 т.8 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). В документа се казва, че на 5 февруари 2016 г. комсия от НДК е определила за изпълнител на идейния проект единствения подал оферта участник - арх. Любомир Станиславов. Считаме, че при допуснатото нарушаване на авторските права, защита на същите се извършва по съдебен ред", пише в становището.
На 7 март тази година служебният министър на културата Рашко Младенов изпраща писмо до Мирослав Боршош. „Моля да ни уведомите за конкретните действия и промени, които се извършват в сградата на НДК и за начина, по който сте получили необходимите разрешения от носителите на авторските права върху нея", се казва в документа. Служебният министър припомня на Боршош, че НДК е произведение на архитектурата и по закон всички преустройства в сградата трябва да се извършват със съгласието на съответните правоносители. Шефът на дворецът не е потърсил въпросните правоносители, които биха могли да стопират ремонта на НДК, ако се обърнат към правораздавателните органи.
Пловдивската компания за метали "Хъс" купи "Полимери". Долината на химията в Девня вече има представител на нов сектор - металите. Промяната идва, след като в началото на юни пловдивската компания "Хъс" купи активите на фалиралия завод "Полимери", който не работи от 2010 година. За фалиралото преди четири години предприятие, бивша собственост на Николай Банев, са платени 14.5 млн. лв. Цената е за земята, сградите и оборудването, което вероятно ще бъде нарязано на скрап. Извън пакета остават резервоарите с опасния химикал трихлоретан, които се намират на площадката в Девня. За обезвреждането му наскоро областната администрация на Варна подписа договор за 12 млн. лв., но парите все още предстои да бъдат преведени от бюджета (виж втория текст).
От "Хъс" не коментираха какви са плановете им за новата площадка. Преди няколко години обаче компанията, която дотогава се занимаваше основно с търговия с метали, направи завод за тръби в Лом и обяви, че ще засили фокуса си върху производството. Затова очакванията са в Девня да заработи ново предприятие, а местните власти дори вече говорят за стотици нови работни места. Локацията е удобна, защото е до морско пристанище. В Девня са базирани работещите и изцяло модернизирани "Солвей Соди", "Агрополихим" и "Девня цимент". От голямата соц четворка единствено "Полимери" фалира.
За кого са милионите
Активите на "Полимери" са продадени от синдика на предприятието Иван Балабанов. "Сделката е сключена на цена 14.5 млн. лв. и цялата сума вече е платена", каза той за "Капитал". Само за недвижимите имоти - земя около 1065 дка и сгради, "Хъс" е платила 8.5 млн. лв., останалата сума е за оборудването. Прехвърлянето на собствеността е станало на 2 юни и разпределянето на средствата от продажбата сред кредиторите на "Полимери" вече е започнало.
От изготвената от синдика сметка за разпределение се вижда, че първите кредитори, които ще получат част от парите си, са АЕЦ "Козлодуй" и Националната агенция за приходите - общо 10.7 млн. лв. Атомната централа е най-големият кредитор на фалиралото предприятие с вземания за 9.3 млн. лв. Общо признатите от синдика суми за кредитори са близо 30 млн. лв., но повечето от тях са необезпечени. АЕЦ "Козлодуй" е сред малкото изключения. Наред с търговските дългове дружеството дължи също данъци, както и заплати на работниците.
С продажбата на недвижимите имоти и оборудването в Девня работата на синдика почти приключва. "На площадката не е останало почти нищо за продажба с изключение на двата резервоара с трихлоретан", каза Балабанов. "След като бъдат освободени от химикала, те също ще бъдат предложени за продажба", добави той.
Кой купува
"Хъс" е семейна компания, създадена през 1990 г. в Пловдив. Сега собственици са братята Александър и Иван Асенови, които държат по 50%, но компанията е основана от родителите им. Основната й дейност е търговия с метали, макар че в базата си в Пловдив произвежда също различни метални изделия като профили, заварени мрежи за строителството и др. През последните години продажбите й нарастват, като за 2016 г. компанията отчита 305.5 млн. лв. приходи (ръст от 1.4%). Печалбата й се увеличава близо три пъти и половина до 27.2 млн. лв.
За скока в резултатите значение има и разширяването на бизнеса на "Хъс". През 2013 г. дружеството купи конкурента си "Кльокнер Металснаб" от германската Kloeckner, макар че самата сделка мина през междинен купувач - физическо лице, което по принцип ускорява антимонополните процедури. Впоследствие компанията беше преименувана на "Металснаб България". Практически "Хъс" в момента държи 99.8% от акциите в дружеството, останалите са собственост на физически лица. За 2016 г. "Металснаб" има 92.6 млн. лв. приходи, като отчита спад от около 9% от предходната година.
Преди три години "Хъс" активно навлезе и в производството. Компанията купи терените на "Балканкар Рекорд - Дунав" в Лом, които преди бяха собственост на свързаното с Васил Божков "Бургаски корабостроителници", и направи завод за производство на метални тръби, като обяви, че производството ще заема все по-голяма част от дейността. Част от проекта, в който бяха инвестирани 10 млн. лв., беше финансирана по оперативна програма "Конкурентоспособност". Продукцията е насочена основно за износ към Европа и това е причината компанията да избере крайдунавския град за предприятието си. Подобни предимства има и площадката в Девня, където наблизо е морското пристанище Варна-запад.
Разчистване на опасните отпадъци
Резервоарите с трихлоретан няколко пъти заплашваха града с екологична катастрофа, тъй като стените им са разядени. Преди време Николай Банев коментира, че през 1998 г. купил завода, "но не и боклука на територията му". През октомври миналата година областният управител на Варна обяви обществена поръчка за натоварване, транспортиране и предаване за оползотворяване/обезвреждане на 2640 т опасен отпадък от площадката на "Полимери". Тя беше спечелена от консорциума "Ви Пи - Инд - Еко" в състезание с още четири кандидата, които обаче бяха отстранени от процедурата. Впоследствие една от компаниите обжалва, но в крайна сметка жалбата й беше отхвърлена и през май победителят подписа договор с областната администрация.
В консорциума влизат четири компании - "Ви Пи екосолюшънс" (която е водеща), хърватската Ind-Eko и българските "Топаз трейд" и "Аебон-Бс". Договорът им е за 12 млн. лв. без ДДС (14.4 млн. лв. с ДДС) и срок на изпълнение 10 месеца. "Срокът започва да тече от получаване на финансирането от областната администрация, като средствата ще дойдат от бюджета", каза директорът по финансите в областната администрация на Варна Силвия Стоилова. Парите обаче все още не са осигурени. Самият химикал се предвижда да се транспортира с автомобилни цистерни до инсталация на компанията Synthexim във френския град Кале, където ще бъде изгорен, а енергията ще бъде оползотворена.
Синдиците на КТБ продават винарната "Телиш" АД. Синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) Ангел Донов и Кристи Маринова са обявили търг за продажбата на винарната "Телиш", заедно с оборудването. Това става ясно от съобщение, публикувано във в. "24 часа". За продажба с предлагат две винарски изби - в плевенското село Телиш и хасковското Коларово, както и няколко десетки имота на "Телиш" АД. Тези активи са били заложени като обезпечение по издадена от дружеството облигационна емисия.
Къс срок
Емисията е за 24 млн. евро, като е обезпечена с договор за особен залог от юни 2011 г. Това, което прави впечатление в съобщението за търга, е късият срок, даден за оглед на тръжната документация и подаване на предложения - четири дни. Това е пореден търг с такъв кратък срок. Проявилите интерес към обявените за продажба активи ще имат възможност да се запознаят с тръжната документация от 19 юни до 22 юни включително. В този срок трябва да се внесе и изискваният депозит в размер на 10% от обявената начална тръжна цена и желаещите да участват в търга да подадат документите си.
На въпрос на "Капитал" към синдиците на банката защо срокът за оглед и подаване на тръжната документация е толкова кратък от банката отговориха, че поради наслагването на много други административни срокове във връзка с изпълнението на програмата по осребряване на масата на несъстоятелността месец по месец, възможността за сроковете за търгове се свежда до тези няколко дни. Оттам допълниха, че синдиците са заинтересовани от реализация на продажба предвид начина на формиране на заплащането им. Според нормативната уредба размерът на заплащането на синдиците е процент от сумата на осребрените активи.
Търговете се провеждат по ред, заложен в програмата за осребряване на масата на несъстоятелността, одобрена от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който следи процеса по несъстоятелността на банката. За всеки месец има заложени активи за продажба. В случаите на нереализирани продажби съответният актив се прехвърля за нов търг в следващ месец. Програмата се изработва от синдиците. Търговете са започнали от декември 2016 г., като всеки месец се обявяват активи за продажба.
Не е първи опит за продажба
Този за обезпечението на емисията на "Телиш" е за 722 250 лв. начална цена. Тя е 90% от първоначалната оценка, което означава, че не е първи опит за продажба. Продават се недвижими имоти - урегулиран поземлен имот в с. Телиш, заедно с изградената в него винарска изба, имот в с. Коларово заедно с винарска изба, ниви, ливади, поземлени имоти в с. Овчарово и др., както и движими вещи - машини, оборудване, инвентар, стоки.
Емисията, емитирана от "Телиш", е непублична, поради което не е приложим Законът за публично предлагане на ценни книжа. Издадена е на 5 октомври 2010 г. Главницата й е 24 млн. евро и се изплаща на шест вноски по 4 млн. евро всяка година до 2018 г. Лихвата е 4% годишно заедно с всички лихви, неустойки и разноски. Залогът обезпечава и всички вземания (комисиони, неустойки и разноски), дължими на довереника по облигационната емисия КТБ.
По принцип при продажбата на лоши кредити няма изискване за намаляване на тръжната цена при следващ търг. Цената може дори да се повиши до следваща продажба, ако междувременно се събере част от вземането, предвид водените съдебни дела за събиране на вземанията, обясниха експерти.
На самите търгове могат да присъстват само внеслите депозит или техни пълномощници, така че трудно може да се проследи резултатът и интересът. В Закона за банковата несъстоятелност е посочено, че ако на проведен търг с явно или с тайно наддаване вещта или правото не бъдат продадени, по предложение на синдика председателят на управителния съвет на фонда може да разреши насрочване на нов търг при намалена цена в размер до 50% от първоначалната оценка или да се пристъпи към продажба чрез пряко договаряне или чрез посредник. Последният вариант прави още по-непрозрачна процедурата и води до рискове активи да се продадат на занижени цени.
Търгове при подобни условия
През март също имаше търг за продажба на активи за 20.2 млн. лв. - за офиси в сградата на КТБ на столичния бул. "Цар Борис III", където бяха извършвани обиските преди затварянето й, плюс кредити на длъжници за общо 5.1 млн. евро, движими вещи и др., чийто срок за оглед и подаване на документи беше три дни. Въпросните офиси все още не са продадени.
Най-големият актив, който синдиците на КТБ продават и за който от ФГВБ трябва да вземат решение, е всъщност ТБ "Виктория". Опитът за продажбата й като банка не се увенча с краен успех през пролетта. От осем кандидата оферти подадоха два - Д банк на Фуат Гювен и Българо-американска кредитна банка на Цветелина Бориславова. От фонда избраха Д банк. От БНБ отказаха предварително одобрение, тъй като кандидат-купувачът не заявил готовност за сливане на двете банки, а стратегията предвиждала да се развиват като две отделни институции. Оттогава до момента няма обявено официално развитие на процеса. Такова се очакваше около средата на май. Възможностите бяха Д банк да преоформи офертата си със заявка за сливане на двете банки, да се потърси вариант за продължаване на процедурата с БАКБ, да се премине към доброволна ликвидация.
Изпитите за шофьор ще са само с държавни суперколи. Изпитите на кандидатите за шофьорска книжка занапред да се провеждат само в държавни коли, оборудвани със супертехника. Компютър, а не служител на Държавна агенция "Автомобилна администрация" да определя маршрута. Инструктор от автошколата няма да присъства на изпита. Това са част от идеите за спиране на корупцията при шофьорските изпити, които са обсъждани в транспортното министерство вчера. Те идват, след като през миналата седмица 12 души от "Държавна автомобилна инспекция" бяха задържани за манипулиране на практическите изпити. През уикенда транспортният министър Ивайло Московски обяви, че държавата изцяло ще поеме шофьорските изпити.
Новите държавни коли трябва да имат техника, която да отчита движението на автомобила, както и поведението на водача и изпитващия. Оборудването трябва да бъде фиксирано и да позволява цялостно видео заснемане в купето и извън превозното средство, да прави постоянен аудио запис, да отчита кога се натискат педалите от изпитващия, както и всякакви други въздействия върху управлението. Тази мярка ще доведе до затягане на контрола и ясно определяне на отговорните лица, надяват се в транспортното министерство.
За целта може да се монтират датчици, които светят и записват, когато изпитващият натиска педалите - дали за да попречи, или за да помогне. В тези случаи ще се прави проверка на записа и ще се преценява дали има неправомерна намеса от негова страна. В момента камерите в колите по време на изпита не могат да подадат такава информация.
Подобна мярка означава поемане на сериозен финансов ангажимент, а не е ясно дали държавата може да си го позволи. Ивайло Московски е поискал да се проучат и възможностите за т.нар. оперативен лизинг или наемане на оборудвани учебни коли. Засега не е ясно колко изпитни автомобила ще са нужни, нито колко пари ще коства тази мярка. Годишният бюджет на автомобилната администрация е около 8 млн. лв.
Друга мярка предвижда представителите на автошколите да бъдат извадени от изпитните комисии и инструкторът да не присъства по време на изпита. Това очаквано ще породи недоволството на инструкторите и собствениците на автошколи, с чиито коли в момента се провеждат изпитите. В момента в страната има около 1000 автошколи, но не е ясно колко общо са автомобилите за подготовка.
Предлага се да бъде изготвена и нова методология за избор на маршрутите, по които трябва да преминават по време на изпита кандидатите за водачи. Един от вариантите е на всеки кандидат да бъдат предварително зададени началната и крайната точка на маршрута, а той сам да избира откъде да премине. По този начин изпитващите няма да имат възможност да дават на едни кандидати по-лесни, а на други по-трудни маршрути. Преглед на записите по време на изпита в автомобила показал, че едни кандидати биват "прекарвани" през трудни кръстовища или пък се оказвали на терен в час пик, а други услужливо се насочвали към ненатоварени булеварди в часови диапазон с малко трафик.
Това са поредните мерки, които държавата се опитва да приложи, за да възпре корупционните практики както от служители на ДАИ, така и от самите кандидати. През годините листовките се прехвърлиха от хартия на електронен вариант, а от тази пролет те се решават в изолирани кабинки, където курсистът влиза без мобилен телефон, без чанта, връхни дрехи и след като е преминал през скенер, който да го провери дали не е "окабелен" с подсказваща техника.
Уволнения
През миналата седмица при акция на ГДБОП и прокуратурата бяха задържани 12 служители на ДАИ за манипулиране на изпитите по кормуване и за взимане на подкупи от неподготвени кандидати. Само шестима от тях обаче получиха обвинение. В ареста остана един, а другите петима бяха пуснати под парична гаранция. Вчера прокуратурата протестира освобождаването на заподозрените. При обиските у тях бяха открити 116 хиляди лева в различна валута. Те са взимали редовно по 50-100 лева, но на "морален принцип" - само от тези, които изобщо не могат да вземат изпита. От прокуратурата дори определиха дейността на групата като заплаха за националната сигурност, защото така на пътя излизат потенциални убийци. По повод на установените нарушения министър Ивайло Московски нареди да бъде уволнен началникът на областния отдел "Автомобилна администрация" - София Кънчо Димитров, както и всички служители, за които има информация, че са извършвали неправомерни действия.
Против
От Националната асоциация на работещите в спешната помощ се обявиха против част от мерките на кабинета за намаляване на жертвите по пътищата. Те бяха предложени след съботно заседание на кабинета, свикано от премиера Бойко Борисов, за да се обсъдят мерки за намаляване на смъртността при катастрофи. Една от мерките е да се съкрати времето за вземане на кръвна проба, която да се изследва за алкохол и наркотици, от 2 часа на 90 минути. "Скъсяването на интервала ни поставя в абсурдната ситуация да приоритизираме медицинско изследване за алкохол и наркотични вещества пред обслужването на пациенти в животозастрашаващи състояния", заявяват медиците. От организацията са против и тези изследвания да се правят само в спешните центрове. Те посочват, че денонощни дежурства от лекари се дават също в поликлиники, медицински центрове и болници.
Премиерът иска пробите да се взимат само от лекари, тъй като в противен случай съдът отменял наказанията на пияните шофьори. Медиците не са съгласни и с това. "Този член ни тласка към извършване на документна измама, за която се носи наказателна отговорност. Медицински специалист не може да се подписва като лекар, а лекар няма как, без да е извършил преглед и сам да е попълнил протокола, да се подпише под него", пише в становището.
Корупция и лоша инфраструктура спъват бизнеса у нас. България отбелязва напредък в конкурентоспособността си, но корупцията, неефективната работа на институциите и недостигът на адекватно обучени кадри са основна спирачка за постигане на още по-добри резултати. Това показва разпространеният вчера Доклад за глобалната конкурентоспособност на държавите за 2016-2017 г., който се изготвя от Световния икономически форум и се публикува веднъж на всеки две години.
Страната ни се е изкачила с четири места в класацията по конкурентоспособност в сравнение с предишния доклад - от 54-то на 50-о място, сред общо 138 държави от цял свят. Преди нас са повечето европейски държави, както и бивши страни от соцблока като Полша (36-о място), Чехия (31-во), Естония (30-о), Литва (35-о) и Латвия (49-о). Сред други източноевропейски държави обаче изпреварваме Словения (51-ва), Румъния (62-ра), Словакия (65-а), Унгария (69-а) и Хърватия (74-та). Зад нас остават и държавите от нашия регион Македония, Сърбия, Турция и Гърция.
Изкачването в класацията по конкурентоспособност основно се дължи на добрите оценки за макроикономическата среда у нас (42-ро място) и технологичната готовност - 37-о място. В същото време критерии като качество на институциите, инфраструктурата и иновациите продължават да ни дърпат назад. Така например неефективната работа на институциите у нас ни класира на 97-о място. Причина за тази незавидна позиция са ниските оценки, които Световният икономически форум ни дава за защитата на правото на собственост, в това число и интелектуалната собственост, прозрачността на управленските политики, организираната престъпност, надеждността на полицейските органи. По всички тези показатели позицията на страната ни пада под 100-о място в общата класация.
Докладът показва още, че правенето на бизнес в България продължава да бъде спъвано и от лошата инфраструктура, заради която ни подреждат чак на 71-во място. Тук освен недоброто качество на пътищата се включва и достъпът до качествено електрозахранване. Страната ни изостава съществено и по един от най-важните критерии за развитието на модерните икономики - иновациите, където заемаме 71-во място.
Корупцията и неадекватното образование на работната сила са двата най-съществени проблема за правене на бизнес в България, посочени от предприемачи в анкетите на Световния икономически форум специално за нашата страна. На следващо място са "слабата работна етика на работната сила" и липсата на добра инфраструктура. Бизнесът дори посочва като бариера за развитие данъчните ставки у нас, но тук се има предвид и осигурителната тежест. Достъпът до финансиране и бюрокрацията са следващите традиционни пречки пред конкурентоспособността на българската икономика.
В общата класация за конкурентоспособност Швейцария запазва първото си място, а Сингапур и САЩ - второто и третото. Германия и Холандия този път си разменят четвъртата и петата позиция.
Бонуси за фирми, ако наемат ученици. Стимули за фирмите, които инвестират в дуално образование, иска бизнесът. Облекченията могат да бъдат данъчни или други, каквито има например в Словакия, каза Петя Евтимова, ръководител на българо-швейцарския проект за дуално обучение ДОМИНО. "Първоначалната инвестиция от страна на фирмите е голяма. И ако приемането на стажанти и осигуряването за тях на работни места, наставници и възнаграждение не е проблем за по-големите предприятия, то за малките и средните фирми създава финансова тежест", обясни Евтимова. Друг важен въпрос за бизнеса е усъвършенстването на законодателството за трудовите договори и здравните осигуровки на работещите ученици. Фирмите, които искат да наемат стажанти, да бъдат вкарани в регистър, предлагат от ДОМИНО.
Деца питат за репортажите на Макгахан. В открит урок по родолюбие, организиран от в. "Стандарт" в Англо-американския колеж в София, участваха наследниците на американския журналист Джанюариъс Макгахан на 12 юни. Пра-правнуците на американеца отговаряха на въпросите на близо 40 ученици от 5 клас за живота и делото на известния си предтеча. Това стана в деня, в който се отбелязват 173 г. от рождението на Макгахан.
За мен Макгахан е пример на голям журналист, който защитава свободата на словото, заяви главният редактор на "Стандарт" Славка Бозукова. И други журналисти по онова време са писали за България, но само Макгахан е казал на света истината. Той е като учебник за това как трябва да се отразява всяка новина, допълни тя.
За мен е чест да посрещна наследниците на този знаменит американски журналист в България и да съм техен домакин, обясни пред учениците организаторът на визитата Михаил Томов от фондация "Ние, българите по света". Той обяви, че организацията, която преди няколко години направи и постави паметник на националния герой Васил Левски в Чикаго, ще издигне до него и такъв на Макгахан по повод 140 години от смъртта на журналиста.
Джим Ъркхарт, директор на Англо-американския колеж, обясни на учениците, част от които са деца на дипломати и бизнесмени от целия свят, кой е Макгахан и защото е толкова почитан един американец в България.
Учениците зададоха десетки въпроси на наследниците на журналиста. От 14-те роднини на Макгахан, които са на посещение у нас, на урока присъстваха най-близкият родственик на американеца - правнукът му Питър Макгахан, както и двамата от праправнуците му - Андрю Винсент и Тереза Мийдинк. Най-много от децата се интересуваха защо един чужденец е дошъл да пише за никому непознатата дотогава съдба на България. Всъщност той е изпратен като кореспондент в България, за да отрази случващото се в Османската империя, но след като се сблъсква с жестокото потушаване на Априлското въстание и Баташкото клане, той не може да остане безучастен и решава да напише своите репортажи, озаглавени "Писма от ада", обясни Андрю Винсент. И разказа на децата, че в сравнение с днешните репортери, работата на журналиста Макгахан е била доста трудна. Той се движел из страната пеша или на коне. Статиите си пишел със стара мастилена химикалка. Трябвало да пътува с дни, за да намери телеграф, от който да изпрати своите кореспонденции.
Децата питаха и дали Макгахан винаги е искал да стане журналист. Всъщност той е бил фермер и идва в тогавашната Османска империя като приключенец, за да научи повече за света. Дарбата му да пише обаче го прави кореспондент на английския вестник "Дейли нюз", обясни Питър Макгахан. След видяното по време на жестоките кланета в България обаче той не остава безучастен и решава да стори всичко по силите си, за да опише ситуацията и да промени общественото мнение за тогавашна България, обясни Тереза Мийндинк. И допълни, че всъщност делото на нейния пра-прадядо е толкова вдъхновяващо, защото показва, че един-единствен човек може да направи всичко възможно, за да промени света, ако има вяра, добри намерения и морал. Затова и този урок е толкова ценен и ние трябва да взимаме пример от Макгахан, обясни Тереза на децата.
Учениците се интересуваха дали журналистът е бил мразен заради работата си. Всъщност той е участвал в толкова битки и през цялото време е бил подложен на опасности, обясни Винсент. И допълни, че не знае Макгахан да е бил мразен от някой, но вероятно турците в Османската империя едва ли са го харесвали особено. Един от учениците на около 11 г. веднага обаче опроверга наследника на Макгахан, заявявайки, че той е турчин, но не мрази американския журналист.
Крият данъци на плажа с царевица „собствено производство". Плажни търговци масово се пробват да финтират данъчните и да крият налози, като се изкарват земеделски производители. За новата схема алармираха пред „Монитор" от разследващите, които всяка година командироват свои инспектори, за да следят за нарушения по летните курорти.
Данъчните разказаха, че най-новият начин за измъкване на плажните търговци от проверките на данъчните, бил да се представят за земеделски производители. По закон фермерите не трябва да издават касови бележки за продадената стока, тъй като са освободени от налози, ако продават своя продукция. За да изглеждат по-достоверно пред инспекторите пък, мургавите търговци поставяли на казаните си табелка от картон с надпис „собствено производство". При проверка пък твърдели, че сами са отгледали кукуруза, който продават, или че са произвели брашно, от което са изпържили мекици.
Оказва се, че един от най-големите хитове се е зародил сред т.нар плажни търговци, които обикалят морската ивица с казан с варена царевица или мекици. По закон тези търговци трябва да носят със себе си преносим касов апарат, който обичайно е поставен на кръста им. При всяка продажба пък трябва да издават касов бон.
Борисов обеща край на бюрокрацията, предупреди за още арести. „Много хора излизат от КАТ с усещането, че нещо не е наред, защото Минка на гишето си решава кръстословици и този ден не е на кеф". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на Националния конкурс за награди „Икономика на светло" 2016.
По думите му, бюрокрацията в администрацията е огромна, но това ще се промени. „Средно на ден около 800 коли се регистрират в София в КАТ и минават около 2000 души, като се губят часове и работата е допотопна. Какви ли не оправдания от най-висши служители съм чувал. При смяна на талона например таксата е 2 лева, а таксата в банката взима 3 лева, защото няма посттерминал. Нямат желание да се промени, защото всеки си е направил схемата и не иска промяна", посочи Борисов и допълни, че най-сложно и трудно е да се промени манталитета на администрацията. „Така са създадени структурите, че това е най-трудната задача, но ако успеем ще бъде най-важната реформа в нашата работа. От 34% контрабанда на тютюневите изделия, сега е 9% това е огромен скок. Затова си позволихме да построим повече", каза премиерът. Борисов обясни още, че всеки един в министерствата ще се отчита какво е свършил по отношение на реформата на администрацията. „Войната ще е голяма, съпротивата на администрацията е огромна. Или ще работим в ползва на гражданите и бизнеса, или ще си ходим. Видяхме в ДАИ веднъж арести, втори път арести и няма край, ще има тези дни и на други места, така че ще ги дисциплинираме", категоричен бе той.
Борисов заговори и за по-строг контрол на горивата. „Трябва 24 часа онлайн сигнал да върви от всяка колонка към данъчните, пълен контрол на софтуера. И ще видите колко повече пари ще съберем догодина", каза премиерът.
„Аз уволних Павел Тенев веднага след като той си подаде оставка", коментира пък той по повод нациските поздрави и отказа на секретаря на президента Румен Радев Пламен Узунов да си подаде оставката „Тогава имаше изказвания, че това е недопустимо, че е фашизъм, сигнали в Брюксел. Този двоен аршин не ми харесва", коментира още Борисов относно оставката на Тенев.
По-късно Борисов отново поде темата за бюрокрацията: "Най-сложно и трудно е да променим манталитета на администрацията. Това са десетки хиляди души и просто така са изградени, че това за мен е най-трудната задача и ако успеем - ще бъде и най-важната реформа в нашата работа. Маса народ, всеки на своето столче там, си е направил схема. И съпротивата е огромна това да се промени. Същото е при документите за самоличност. Следващото е кадастърът. Пак цял ден с това се занимавам. За София само около селата само някои нямат електронен кадастър, а пак номерче, пак опашки, пак години наред разправии. Събрах ги днес да видят къде е проблемът. Поотделно проблем няма, събрани заедно, загуба на стотици хиляди човекочасове. В петък сега събирам Сдружението на общините с кадастъра и всички останали. Горивата - имаме от едната страна институт по метрология. Той се занимава да пломбира колонки. До него стои агенция по метрология, която проверява дали е пломбирана колонката. След това - самата бензиностанция праща един път - защо един път, защо не онлайн, защо не 24 часа информация? Един път от колонката до НАП. Така са устроени законите. Сега променихме наредбата, вече е на сайта на МФ. Днес трябва да е качен новият закон за обществено обсъждане, а всъщност най-уязвимото място, където всъщност става далаверата, е софтуерът. При проверките се оказва, че софтуерът се манипулира, а на други колонките пък въобще не са хванати за НАП, а имаме институт, агенция, сигурно хиляда служители, на които това им е работата" ,коментира министър-председателят.
Борисов увери, че предстоящите мерки ще напълнят хазната с допълнителни поне 1 млрд. лв. "Аз съм убеден, че начинът, по който работи центърът за борба с контрабандата в БОПА заедно с данъчните, митничарите и наблюдаващите прокурори, ви гарантирам, че ако са живи и здрави - тук съпротивата ще е зверска, догодина над милиард ще вкараме от тези няколко сфери. Войната ще е голяма, но ще надделеем. Всеки министър, всеки ден, трябва да започва деня с темата какво е направило министерството му по тази тема и ви гарантирам, че резултатът ще бъде добър. Истината е, че можем да си подредим държавата, не е сложно, но трябва взаимна връзка непрекъснато. Нито критиката, нито сигналът ще ме обидят, защото съпротивата ще е зверски голяма и призовавам бизнеса да подават сигнали", каза още Борисов.
Той бе категоричен, че трябва да се възползваме от електронните системи. "Данъчните, всичко може да се върши по електронен път. Защо не го направим и в МВР в сферата на услугите, където сега ще има пъти пъти повече актове и фишове и ако не се събират и не се усети превенцията веднага, е безсмислено. Ако трябва, ще им дадем целево пари, но да се знае, че отиват за дрегерите пари, за валовете, които проверяват спирачните системи.
Всеки ден нашите сънародници излизат оттам с усещането, че нещо не е наред. Защо? Защото Минка на гишето си решава кръстословици, тоя ден й е кисел. Или Иванчо има друга работа - затваря гишето, отива до тоалетна - в КАТ ходят до тоалетна в Литекс, а през това време опашката чака. Обещавам ви, че в рамките на няколко седмици по всички тези теми ще имаме резултати и след това ще ми трябва обратна връзка. Нотариусите са ми важни. Те също трябва да минат на електронна заверка. убеден съм, че ще успеем, но да знаете, че е много трудно но със сигнали, с конкретни именца, ще стане", обобщи Борисов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |