Германската Kostal откри завод за авточасти в Пазарджик след Смолян. Вълната с нови заводи за авточасти достигна до Пазарджик - там фабрика за компоненти официално откри германската семейна компания Kostal. Предприятието в Пазарджик всъщност работи от април, има над 300 служители и работи по договор с Audi. Освен него Kostal има и завод в Смолян от 2011 г., в който има близо 1000 служители.
Новото предприятие се намира на мястото на бившия "ЗММ Металик" и прави лостове и модули за кормилни уредби, като ще изнася за повечето най-големи автогиганти в Европа като Volkswagen, Renault Nissan, BMW, Daimler, Ford и др. "Общо досега компанията ни е инвестирала около 32 млн. евро в България", заяви изпълнителният директор на семейната компания Андреас Костал. От тази сума капиталовложенията в завода в Пазарджик са 12 млн. евро. Идеята е до края на годината в него да работят 500 служители, а до пет години заетите да бъдат 1700 души. Така със служителите в Смолян общият персонал на германската група в България ще достигне около 2700 души. Към тях се прибавят и около 65 софтуерни специалисти и разработчици в София, които обслужват цялата група.
Новината е добра и за развитието на Пазарджик, където големи високотехнологични заводи досега нямаше. Точно липсата на конкуренция от машиностроителния сектор е била сред причините за избор на града. Той е със средни показатели - безработица от 7.7% (колкото е средната за страната) и заплати доста под средното ниво - от 819 лв. при 1036 лв. за България.
С ново дружество
За новия завод Kostal създаде отделно дружество - "Костал България аутомотив", което купи имота от 60 декара в индустриалната зона в Пазарджик и извърши основен ремонт на старите сгради в района. Първоначално идеята за проекта беше на собственика на производителя на пластмасови компоненти "Арексим" Кирил Асенов, който работи с Kostal и в Смолян. Впоследствие германската компания сама инвестира в земя и изграждането на съвременния завод. Според Имотния регистър парцелът е закупен миналия септември в сделка за 6.5 млн. лв. Производствените площи тепърва ще се разширяват - в момента има цехове с обща площ около 10 000 кв.м, като продължава добавянето на ново оборудване в тях, а след време могат да се отворят нови 15 000 кв.м.
Според Андреас Костал новото предприятие ще достигне продажби от около 20 млн. евро през тази година, а очакванията са целият бизнес на групата в България след пет години да носи приходи от около 180 млн. евро. За миналата година оборотът на другото дружество на групата - "Костал България", което отговаря за дейността в Смолян, достигна приходи от 128 млн. лв. Според управителя на местния завод Мартин Сикора разширението в Пазарджик е станало, след като за пет години е бил достигнат пълният капацитет в планинския град. В него също се произвеждат лостове и модули за кормилни уредби, а "Арексим" е един от доставчиците на предприятието.
Бъдещи инвестиции за 100 млн. евро
Разширението на производството ще стане след продължаващи инвестиции в Пазарджик, Смолян и в човешки ресурси. Очакванията на германското дружество са да инвестира общо 100 млн. евро в България до 2022 г. В същото време продължава и търсенето на квалифицирани специалисти, като според Андреас Костал засега компанията се справя успешно с тази задача. "Около 5000 души от Пазарджик пътуват, за да работят в близкия Пловдив. Ще се радвам да задържим поне малка част от тях тук", заяви пред "Капитал" изпълнителният директор на Kostal, който е четвърто поколение начело на стогодишната семейна компания. Българското дружество обучава новите си служители както в действащия си завод в Смолян, така и в предприятията си в Чешката република. В глобален план групата присъства в 46 локации в 21 държави на четири континента и има над 17 000 служители. Приходите й за 2016 г. надхвърлят 2.3 млрд. евро.
Авточасти - в над 80 завода в България
На откриването присъстваха и министър-председателят Бойко Борисов, както и бившият президент Росен Плевнелиев. Според Плевнелиев в сектора за автомобилни компоненти вече са заети над 40 000 души в 80 завода в цялата страна. Борисов пък спомена, че съвсем скоро се очаква нова инвестиция, която ще е в Плевен и ще е за около 100 млн. евро. Общите приходи на компаниите в този бранш надхвърлят 3.5 млрд. лв., а тук присъстват инвеститори от Германия, Франция, Япония, Белгия, Филипините, САЩ и други страни, както и немалко български поддоставчици. Освен идването на нови играчи, много от действащите компании продължават да разширяват мощностите си тук.
ТЕЦ "Марица-изток 2" e на загуба от 36.2 млн. лв. за полугодието. Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продължава да е в тежко финансово състояние, показва финансовият отчет на дружеството за полугодието, което е загуба в размер на 36.2 млн. лв. Така общо натрупаната загуба за централата достига 145 млн. лв.
Резултатът все пак е подобрение спрямо първите шест месеца на 2016 г., когато централата е била на загуба от 46.4 млн. лв. Това се дължи основно на по-високите приходи от продажба на електроенергия, които достигат 294 млн. лв. Това е увеличение от 7.3% спрямо същия период на предходната година.
Приходите на централата
Основната част от приходите на централата (204.4 млн. лв.) идват от сделките на свободния пазар. Спрямо полугодието на 2016 г. обаче те бележат намаление от 7.4%. В същото време продажбите на енергия през електроенергийната борса, която заработи в началото на 2016 г., са скочили четири пъти, достигайки 44 млн. лв., показват данните от отчета. Това може да се обясни с развитието на самата борса и с тенденцията, която се наблюдава в последните месеци, основната енергия на държавните производители на енергия да се продава през нея. Специално при ТЕЦ "Марица-изток 2" става въпрос за най-търсената пикова енергия, тъй като за базовата компанията продължава да сключва сделки и през собствената си онлайн система.
Най-съществено увеличение се наблюдава в приходите на централата от активирането на студен резерв и балансирането на системата при недостиг на енергия, които са се увеличи с 1.8 пъти до 22 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Логично зад това увеличение стоят рекордните минусови температури в началото на годината, когато износът на ток от страната беше спрян, за да се гарантира вътрешното потребление. Това може да се види и от резултата на централата за първото тримесечие, когато реализира печалба от 5 млн. лв. при 9 млн. лв. загуба за същия период на 2016-а.
По-високи разходи
ТЕЦ "Марица-изток 2" отчита с 6.2% по-високи общи разходи за полугодието, които достигат 324.5 млн. лв. Това се дължи най-вече на разходите за емисии за парникови газове (ръст с 33%), с което достигат 37.1 млн. лв. В края на миналата година в рамките на служебното правителство Български енергиен холдинг, който е принципал на дружеството, купи от свое име квоти за централата. Тогава от БЕХ коментираха за "Капитал", че тази сделка е сключена при изключително благоприятни условия (освен по-ниската цена на квотите), тъй като посредниците по нея ще получат с 7 млн. евро по-малко в сравнение с предходната година, когато централата беше сключила договор с фирмата NVL Ltd. Реално сега има повишение на крайните разходи за тях заради ръста на производството на централата, намаляването на безплатните квоти и отчетеното увеличение в средната пазарна цена, по която провизиите за разходи за парникови газове са отразени в отчета, коментираха от Българския енергиен холдинг.
Според отчета средствата за квоти, платени от БЕХ, е трябвало да бъдат върнати до края на юни, но както в други подобни случаи, холдингът може да вземе решение с тях да се оздрави поне частично финансовото състояние на централата, като увеличи капитала й.
В същото време текущите пасиви на компанията намаляват с 22% до 437 млн. лв., а дългосрочните се увеличават с 25% до 414 млн. лв., което се дължи на увеличението на заемите към свързани лица заради преструктурирането на заем към БЕХ.
"Мини Марица-изток" на печалба
За разлика от ТЕЦ "Марица-изток 2" държавната "Мини Марица-изток" бележи печалба за полугодието в размер на 21.4 млн. лв. при загуба от 18.6 млн. лв. за същия период на предходната година. Това се дължи най-вече на увеличението на приходите на дружеството, които достигат 271.6 млн. лв., което е увеличение от близо 24%. Причината е в увеличението на продажбата на въглища за периода по-големия добив. В същото време заради намалената калоричност цената за тон въглищата през първите шест месеца на годината е била с 0.11% по-висока спрямо същия период на 2016-а.
Мегаорган от калпави звена, но с мощни права ще поеме корупцията. Специални разузнавателни средства (СРС), агентурна мрежа от нещатни сътрудници и оперативно-издирвателна дейност са сред инструментите, които влизат в битката с корупцията по високите етажи на властта. Това е записано в новия антикорупционен закон, с който в обща комисия се обединяват комисиите за конфискация и конфликт на интереси, БОРКОР, звено от Сметната палата и антикорупционната дирекция на ДАНС.
Проектът е качен за обществено обсъждане от правосъдното министерство. С него правителството се опитва да отговори на многобройните критики на Европейската комисия, че у нас няма антикорупционно законодателство. Предишният кабинет на Бойко Борисов претърпя провал при опита да приеме такъв закон. Проектът бе написан от бившия вицепремиер Меглена Кунева, но беше бламиран от парламента. Тогава обаче законът допускаше анонимни сигнали. В новия вариант такива няма да се приемат. Ако гражданин иска да подаде сигнал, трябва да си напише имената, ЕГН, телефона, адреса и имейла си. За запазването му в тайна ще се разчита на служителите на антикорупционния орган.
Комисията ще има право да ползва СРС-та. Не е много ясно какво ще се случва със събраните данни. Новата комисия няма да разполага с техника за подслушване, следенето ще се прави от ДАТО. В законопроекта обаче е записано, че "комисията използва, прилага и притежава специални разузнавателни средства".
"Идеята ни е да може това нещо да се използва за предотвратяване на предстоящо тежко корупционно престъпление", обясни зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов. Въпреки СРС-тата и издирвателната дейност според него новата комисия няма да се намесва в разследването. "Разкриването на корупционните престъпления е в компетентността на прокуратурата", заяви той.
Данните от СРС-та не могат да се използват в съда, тъй като не са събрани по реда на НПК. Зам.-министърът напомни, че има споразумение между прокуратурата, МВР и ДАНС да се разследва корупция. След създаването на новата комисия щяло да се подпише ново и там ще се предвиди прокуратурата да може да иска информация от комисията, а тя да й праща сигнали.
Няма обяснение как антикорупционният орган ще стане ефективен, след като поне две от структурите в състава му са се доказали като тотално неработещи - комисията за конфликт на интереси и БОРКОР. Комисията стана известна, след като прокуратурата започна разследване срещу бившия й председател Филип Златанов, който си бе водил записки в тефтери кой трябва да бъде "ударен" и "оправен". БОРКОР бе създаден още в първия мандат на Борисов, но и до днес не е ясно какво точно върши.
"Основно залагаме на обединяването на различните функции. Когато в Сметната палата се установи някакво несъответствие, се къса връзката с последващите производства, които биха могли да се развият в комисията за отнемане на имущество. Обединявайки тези функции, считаме, че би се подобрила работата в целия спектър", обясни Стоянов, без да отговори на въпроса каква е гаранцията, че от събирането на неработещи институции ще излезе работеща.
Проектът дава широки правомощия на бъдещата комисия, която ще концентрира в себе си конфискацията на имущество и проверките за конфликт на интереси. На практика до гражданска конфискация, без значение дали някой е осъден, ще може да се стигне дори само когато се установи несъответствие между доходи и имущество от 150 хил. лв. за последните 10 години. Такива са праговете и в момента. Производство по отнемане на имущество ще започва и при повдигане на определени обвинения.
При разминаване от 20 хил. лв. ще се прави пълна проверка, което е новост. Когато несъответствието е 5 хил. лв., новата комисия ще изпраща материалите за данъчна проверка.
Другата новост е, че хората на висши държавни длъжности вече ще са задължени да декларират и имущество, което не е тяхно, но ползват. Става дума за имоти над 10 хил. лв. Това значи, че ще трябва да се декларират коли, имоти и всякакви други вещи над 10 хил. лв. Те ще се обявяват и когато се ползват от съпруг или партньор във фактическо съжителство.
Не е много ясно и как ще работят сътрудниците на бъдещата комисия. В законопроекта е записано само, че те ще са доброволни. Детайлите щели да се разпишат в правилника за прилагане на закона.
Ако законопроектът бъде приет, след това парламентът ще трябва да избере и председател на новата комисия. Той ще получи необяснимо дълъг мандат от 6 г., който се доближава по продължителност до този на главния прокурор и председателите на върховните съдилища, които са по 7 години. Решението е странно на фона на всеобщото мнение, че мандатите на тримата "големи" в съдебната власт са прекалено дълги.
Обтекаеми са правилата за прекратяването на мандата на председателя и членовете на комисията. Сред тях са осъждане за престъпление и конфликт на интереси. Установяването на конфликт на интереси обаче трябва да се направи от същата комисия, т.е. в случая на председателя - от заместниците, които сам той е посочил или още по-лошо - от редовите инспектори, които са зависими от началниците си. Другият вариант е, ако бъде извършено "тежко нарушение" на служебните задължения. "В закона обаче не е определено какво точно значи това. Въпрос на конкретна преценка е", призна зам.-министърът. Така на практика всяко нарушение може да се окаже, че не е тежко.
Договорка
Бъдещата борба с корупцията е одобрена от премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев. Преди дни лидерът на БСП Корнелия Нинова предложи новият антикорупционен орган да е под шапката на президентството. Борисов обаче заяви, че двамата с държавния глава са се разбрали по въпроса. "С Радев разговаряхме и се договорихме, че дирекция "Антикорупция" в ДАНС ще отиде към бъдещия антикорупционен орган. Ръководителят на цялото звено ще се избира и назначава от парламента и така то ще е равно отдалечено. Сега тя (Нинова б.р.), чула-недочула, коментира", заяви той, цитиран от "Правен свят".
"София тех" най-накрая излезе на печалба. Създаденият преди пет години "София тех парк" излиза на печалба за първи път откакто съществува. Той е натрупал печалба от 1 млн.лв. за първото полугодие спрямо загуба от около 4 млн.лв. за същия период на миналата година. Това е резултат от сделки с имоти, сочи "Инвестор". Отделно компанията отчита приходи от наеми за 410 000 лв. По линия на европейските фондове са дошли още 4.4 млн.лева. "София тех парк" се финансира по предишната и сегашната програма "Конкурентоспособност" с общо 97 млн.лв.
В същото време научно-технологичният парк е вдигнал разходите си за консултантски и други договори. Така, ако за първите шест месеца на м.г. "София тех" е платил по това перо 52 000 лв., то за същия период на т.г. тези разходи скачат на 143 000 лв., показа справка на в. "Сега".
Заедничко бъдеще. Точно в 13,40 часа македонско време вчера министър-председателите на България и Македония Бойко Борисов и Зоран Заев подписаха в Скопие исторически договор, преговорите по който продължиха близо 20 г. Освен това бяха подписани още две споразумения. Едното е за изграждане на железопътна линия София - Скопие, а второто - за газопровод между двете държави.
По-добре е да празнуваме заедно, вместо да се бием. Това заяви Бойко Борисов след подписване на договора за добросъседство между Македония и България. Българският премиер отговори на македонски журналисти, която се опитаха да го провокират с въпросите дали знае, че в Скопие има протести срещу договора, и защо документът се подписва точно на националния празник на Македония - Илинден. "Извинявайте, че и ние празнуваме Илинден", отговори Борисов. И продължи: "Празниците ни са общи, защо да не ги празнуваме заедно, да се бием ли? От войните ги докарахме Балканите да са най-бедното и най-изостаналото място на Европа. Години наред сме се били, защото всички сме велики - Велика България, Велика Албания, Велика Сърбия, Велика Македония".
Премиерът зададе и контравъпроси на македонските журналисти: "Искате да се върнем назад? И какво спечелихте досега? Македония влезе в ЕС, в НАТО, станахте по-богати? Ние с колегата искаме да вървим напред и да достигнем равнищата на Германия, Австрия, Холандия, Франция", каза Борисов. Според него след 10 години резултатите от договора ще бъдат видими за двете държави. "Не знам дали за първи път, но между нашите две държави, без ментори и посредници сме стигнали до извода, че мирът, дружбата и добросъседството е по-важно от всичко останало. Това ни прави силни, независим и значими. Терминът "заедничка история" дава перспективи, а не разделя", подчерта още българският премиер. Според Борисов в момента имаме рядък исторически шанс и на вниманието на ЕС вече стоят Балканите. "Ще видите реакцията на ЕС след подписването на този договор - тя ще бъде положителна", категоричен бе Борисов. "Договор нямаше да се подпише, ако не беше куражът на колегата Заев. За нас този договор е пожелателен, важен, даващ тон пред Европа за това, че можем да бъдем действително добри съседи. Аз мога да кажа за България - всичко хубаво се е случило, откакто сме в ЕС. Пожелавам на Македония и нейните граждани бързо да влязат в голямото европейско семейство. За България друга алтернатива не виждам. А гледам и младите хора къде отиват - ако отиват на Изток, ще обърнем и ние на изток. Отиват на Запад, това е мястото", коментира българският премиер.
"Този договор е резултат на труд, който не е само лично мой и на моето правителство. Предишният премиер Груевски направи много за постигането на подписването му", каза македонският премиер Зоран Заев. Той призова македонците да дават подкрепа, защото договорът ще е добър за гражданите и на България, и на Македония.
По-късно премиерът Борисов се срещна и с председателя на Събранието на Република Македония Талат Джафери. "В България има широк политически консенсус относно подписването с Македония на Договора. Израз на желанието за отваряне на нова страница в отношенията между двете държави е категоричната подкрепа на парламента, който прие единодушно декларация на 27 юли", посочи Борисов. И изрази очакване документът да бъде разгледан приоритетно и ратифициран от парламентите на двете страни.
ББР ще финансира индустриални зони. Съвсем скоро Българската банка за развитие ще бъде под шапката на Министерството на икономиката и ще бъде възможно да финансираме и проекти за изграждане на индустриални зони. Това обяви министърът на икономиката Емил Караниколов в Стара Загора по време на среща с представители на местния бизнес. Дискусията беше инициирана от най-голямата неправителствена бизнес организация в региона - клубът на работодателя Стара Загора. Министър Караниколов обяви, че скоро ще стартира и една инициатива по програма "Конкурентоспособност" в помощ на микро и малките предприятия. Само срещу два документа - заявление и декларация, те ще получават ваучери за около 30 хил. лв. за своя старт - оборудване, сертификати и т.н.
Икономическото министерство одобрява идеята на Старозагорската община за изграждане на индустриална зона "Загоре" в района на бившето летище и околовръстния път за магистрала "Тракия", стана ясно още по време на срещата. "Държавата, общината и частният бизнес по линията на публично-частното партньорство можем да изградим един по-различен и по-ефективен модел за привличане на инвеститори във интелигентни производства, с висока добавена стойност", заяви кметът на Стара Загора Живко Тодоров. Той посочи, че старозагорският бизнес е готов да инвестира в изграждането на бъдещата икономическа зона "Загоре". Градоначалникът и предприемачите обаче бяха категорични, че трябва да се промени сегашният тромав и неефективен закон за публично-частното партньорство, който просто препращал към закона за обществените поръчки.
Вдигаме къща със 178 книжа, вземаме живот с 9. Шокиращите 178 документа са нужни, за да издигнем къща или малка кооперация. В същото време, за да се сдобием с оръжие например, са нужни едва 9. Картината на родната бюрокрация придобива още по-абсурдни размери, когато се съпостави броят на книжата, изисквани за придобиване на пистолет, с тези за записване на детето в забавачка например. За последното се изискват също 9 документа, при това част от тях и от двамата родители.
Пращането на отроче на забавачка може да се окаже двойно по-трудно и от откриването на фирма. За последното, ако е под юридическата форма „едноличен търговец", са нужни само 4-5 документа. Това сочи проверка на „Монитор" за разрешителните, изисквани от различните институции, данните от която показаха истински парадокси.
Общини искат такси за нула работа. Общини са въвели такса за услуга, която реално не предоставят. Това става ясно от съобщение на сайта на държавното обвинение за поредната доза общински наредби, атакувани след проверка на Върховната административна прокуратура. Преди няколко седмици стана ясно, че само за година държавното обвинение е атакувало 1100 незаконни разпоредби на местните власти, като сред тях бяха и такива за местни данъци и такси, както и за приема в детски градини. Оказа се, че след подаването на протести в съответните съдилища общинските съвети в много случаи сами отменят текстовете. В мнозинството от останалите пък съдът удовлетворявал искането на прокуратурата.
При поредната проверка са били установени 147 наредби, с които са регламентирани местни такси без законова основа, натоварващи гражданите и фирми със заплащането на суми, които не са съизмерими с реалната стойност на предоставяната услуга. Става въпрос за такси, формирани като процент от сделки за настаняване под наем, продажби или замени на общински имоти, както и за заплащане на „режийни". „При прилагане на въпросните разпоредби се създава ситуация, при която по идентични сделки с имоти, но на различна стойност се заплаща диференцирана такса. В други хипотези, се въвеждат задължения за заплащане на такса, без от общината да се оказва реално насрещна услуга, което нарушава правилата на чл.6 и сл. от Закона за местните данъци и такси", уточниха от прокуратурата. След проверката са били подадени
25 протеста до административни съдилища, сред които тези, действащи на територията на Добрич, Каварна, Шумен, Смолян, Дупница и Кюстендил. От ВАП уточниха, че проверката им продължава.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895000 |
GBP | 2.353080 |
CHF | 2.087110 |