Правителството ще бори бюрокрацията с още бюрокрация. Месец и половина след като обяви тотална война на бюрокрацията, правителството реши, че за да постигне пълна победа, е нужно да създаде още бюрокрация. Новото чудо се нарича регулаторен борд и негов главнокомандващ ще е вицепремиерът Томислав Дончев, стана ясно след вчерашното заседание на правителството. Бордът щял да прави периодични прегледи сектор по сектор за излишните регулаторни режими за бизнеса и за гражданите и щял да дава становища и препоръки кои лицензи, разрешителни, удостоверения и декларации да останат и кои да се премахнат.
Парадоксалното е, че вече съществува държавен апарат, създаден точно да се занимава с голямата тема за паразитните структури, армията чиновници и бюрократичната тежест. Към Министерския съвет има цял Съвет за административна реформа (САР). Регулаторният борд ще бъде придатък към САР. От правителственото съобщение не става ясно защо е необходимо да се създава администрация в администрацията. По-късно вчера от кабинета на вицепремиера Дончев обясниха за в. "Сега", че бордът ще е скромно колективно тяло, в което заседават 5-7 души. То щяло да действа наред с трите работни групи, които и сега функционират в рамките на Съвета за административна реформа.
Вчера правителството реши вицепремиерът Томислав Дончев да оглави не само борда, но и самия Съвет за административна реформа. Шефът на Агенцията за електронно управление Росен Желязков пък става член на САР.
Идеята за борд, който да "пресява" излишната бюрокрация, бе лансирана именно от Томислав Дончев на предишно заседание на кабинета, посветено на необходимостта от спешни мерки срещу административния тормоз над гражданите и фирмите. Тогава вицепремиерът обясни, че трябва да има звено на ниво Министерски съвет, което да дебне всяка промяна в нормативната база и да натиска спирачката, ако се предвижда увеличаване на административното бреме. Дончев дори упрекна колегите си министри, че докато говорят за намаляване на бюрокрацията, сами предлагат нови тежести: "Вие процедирате нови актове, в които предвиждате нови режими и нови изискуеми документи. И това е факт в същия момент, в който ги намаляваме".
Съветът за административна реформа съществува от 2009 г. Доколко ефективно е работил, показва статистиката, представена от самото правителство - в момента има 1422 административни услуги и режими, за които се изисква представянето на 5985 документа. Тази бюрокрация изяжда на българските данъкоплатци по 26 млн. часа годишно.
Управляващите по принцип имат слабост към създаването на бордове. Единственият, който работи успешно у нас, обаче е валутният. Всички други експерименти с такова име не могат да впечатлят с резултати. Малцина например се сещат, че в България има енергиен борд. Очакваният с много надежди фискален борд също е почти незабележим и не оправдава очакванията. Преди месеци се роди и идеята за изборен борд, но залезе още в зародиш.
Застой
През юни премиерът нареди летните отпуски на министри и чиновници да бъдат отменени, докато не кажат как ще премахнат опашките пред гишетата. "Войната ще е голяма, съпротивата на администрацията е огромна. Или ще работим в полза на гражданите и бизнеса, или ще си ходим", обяви Бойко Борисов. И предупреди: "Който от министрите забележа, че не е прегърнал идеята, си отива".
След първоначалната активност последва затишие. Само след седмица депутати излизат в лятна ваканция, което означава, че нищо няма да се промени до есента. Иначе министрите декларираха, че през септември ще са готови промените, които ще премахнат 12 документа на хартия, а чиновниците ще си обменят онлайн данните от 8 регистъра на различни ведомства, които ще се свържат електронно. Става дума за удостоверения от Търговския регистър, Имотния регистър, БУЛСТАТ, Регистъра на задълженията към митническата администрация, Регистъра на актовете за граждански брак и др. А само за премахването на изискването да се предоставя свидетелство за съдимост е нужна промяна на над 40 закона и повече от 240 наредби
Не е ясно какво се случва с изработването на необходимите наредби на МРРБ и правосъдното министерство, за да има свързаност между Имотния регистър и кадастъра. Нито пък за свързаността на КАТ.
Няма информация и какво се случва с обещаните от отделни министри премахвания на отделни такси и документи. Само министърът на икономиката Емил Караниколов обеща отмяната на 21 такси и намалението на 67. Няма информация и дали са проведени срещи с кметове и областни управители, за да се премахнат незаконно въведените режими и такси.
МВР е изненадано и безпомощно пред ренесанса на мутрите. Вълната от дръзки нападения на публични места през последните дни е съвпадение на хулигански прояви и не може да се говори за усложняване на криминалната обстановка. Това стана ясно от сигналите, които ръководни фактори от МВР излъчиха след поредицата нагли престъпления на улицата, част от които посред бял ден в центъра на София.
В сряда серията продължи с убийство на 43-годишен мъж в Пловдив. Той е бил застрелян в парка "Лаута", докато разхождал кучето си. Убитият е родом от Дупница, но от 10 години живее в Пловдив, където има бизнес със соларни студиа. МВР шефът в Пловдив Атанас Илков заяви лаконично, че се работи по всички версии.
Часове преди инцидента в МВР бе свикано спешно заседание на софийските полицейски началници заедно с главния секретар Младен Маринов и вътрешния министър Валентин Радев. Поводът бе нападението срещу журналиста от БНТ Иво Никодимов в Борисовата градина във вторник следобед. От министерството разпространиха изявление на Радев, от което става ясно, че той е бил изненадан от агресията и затова е решил да участва в съвещанието. "Усилване на патрулите, засилване на вниманието към криминогенните елементи, включително и извън София, са сред мерките, които дискутирахме. Обсъдихме и случаи извън района на Борисовата градина и подходящи механизми за подобряване на обстановката на сигурност, така че да спрем изява на подобна агресия, за да са спокойни гражданите", заявил Радев.
На следващата сутрин обаче Маринов даде заден ход за усилването на патрулите в Борисовата градина и на други места. "Не съм привърженик на популистичните мерки, да ви обещая, че сега там точно ще сложим още 20 полицаи, това, както казаха вчера някои ваши колеги, е след дъжд качулка, ние търсим системност и по-стратегическо постигане на усещането за сигурност. Естествено, че ще вземем мерки, и във вчерашния ден е имало патрули, но знаете, че паркът е голям, за човек, който е решил да извърши престъпление, не е проблем да види къде няма патрул и да го извърши това престъпление", заяви той пред БНТ. Статистиката на МВР сочи, че това е първото подобно нападение в района от началото на годината, обясни Маринов.
Полицаи не бяха пратени в Борисовата градина и след наглото нападение на нотариусите Валентина Механджийска и дъщеря й в края на парка - на столичния бул. "Драган Цанков" в понеделник. Жените бяха пребити от двама младежи с качулки. Заради тях и нападателите на Никодимов над 200 души са били разпитани през нощта срещу сряда, привиквани са младежи, трениращи бойни изкуства.
Насилието по улиците в София продължи със сбиване в тунела в столичния квартал "Люлин". Според МВР са се ударили две коли, след като движещата се отпред спряла на червен светофар. Шофьорът от задната кола слязъл и се нахвърлил върху другия. На помощ на нападателя се притекли и още двама мъже. В крайна сметка тримата побойници били арестувани, а битият шофьор откаран в болница.
Ренесансът на мутренската престъпност не е бил тема на заседанието на правителството, казаха от пресцентъра му. "Сега" изпрати въпрос на премиера Бойко Борисов, но не получи отговор.
Нетърпимост
Журналистката и блогърка Татяна Кристи, която живее в САЩ, се оплака, че "ловецът на бежанци" Динков Вълев от Ямбол я е заплашил, че ще й направи живота черен заради нейно сатирично видео, публикувано онлайн. То е публикувано, след като приятелката на Вълев подаде жалба срещу него с твърдението, че я пребил. Кристи публикува гласово съобщение от Вълев, който я заплашва и обижда, и попита дали някоя институция ще се самосезира. Засега това не е сторено. "Не споделих записа веднага, защото смятах да се обърна към полицията и прокуратурата, нямах намерение да го правя публичен. Правя сатирични видеа от много време, които отразяват политиката и социалните новини", заяви Кристи пред Нова телевизия. В отговор Вълев отрече да я познава. "Ако някой съм обидил, извинявам се. Но тази жена не я познавам. Споменавам ли някъде нейното име? Не се сещам да съм го казал това нещо. Може да съм говорил с някого. Може да съм репетирал за някоя сцена, не знам", каза той пред същата телевизия.
Парламентът форсира преместването на ББР към икономическото министерство. Преди да излязат в августовската си почивка, депутатите все пак успяха да преместят Българската банка за развитие (ББР) от финансовото към икономическото министерство, като гласуваха промяната на две четения в рамките на едно заседание. Това, както писа "Капитал" преди седмица, позовавайки се на източници в изпълнителната власт и финансовите среди, отваря пътя за назначаването на бившия председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев като директор в банка, за което той лобира през лидерите на "Обединени патриоти". За промени в управителни органи на държавни дружества е нужно само решение на принципала, който за ББР вече ще е избраният от квотата на националистите икономически министър Емил Караниколов.
По изключение
Скоростната промяна в специалния Закон за Българската банка за развитие беше приета със 163 гласа "за" от всички парламентарни сили, без "против" и "въздържал се" и без дебат по темата. Именно това отвори и възможността да се форсира прехвърлянето.
Според правилника на Народното събрание законопроектите се приемат на две гласувания, които се правят в различни заседания, като само по изключение двете гласувания може да се проведат в едно заседание. "Тази разпоредба се прилага само ако по време на обсъждането не са направени предложения за изменение или допълнение на законопроекта", гласи текстът от правилника. Така по предложение на председателя на водещата промените бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) промените бяха гласувани и приети на второ четене.
Липсваше обаче каквато и да е обосновка какво налага бързането. Нормалната законодателна процедура предвижда на депутатите да се даде седемдневен срок за внасяне на предложения, а опцията за скоростно гласуване "по изключение" е оставена по-скоро, за да няма юридически вакуум при наистина неотложни законови поправки, когато е въпрос от национална важност и решението трябва да се вземе до часове. Случаят с отдавна обсъжданото преместване на ББР от едно към друго ведомство определено не е такъв.
Докато всички са на плажа
Така единствената логична причина за бързането, изглежда, са планираните кадрови промени, които по неофициална информация обхващат устрояването на Мавродиев на пост година след като напусна КФН. Ако се вървеше по каналния ред, второто четене на промените в комисия и в пленарната зала щеше да се случи чак след края на ваканцията на парламента през септември. Вместо това сега приетата промяна ще бъде обнародвана в някой от следващите броеве на Държавен вестник и новият принципал ще може да предприема назначения чрез общо събрание (защото има и втори акционер - Банка ДСК) и през отпускарския август, когато традиционно лесно се прокарват непопулярни решения.
Самият Мавродиев по принцип е съосновател и кадър на ГЕРБ, но след множеството скандали при шестгодишния му мандат начело на КФН партията не го издигна за нов и вместо това заложи на зам. финансовия министър Карина Караиванова. Тогава също смяната се правеше на бързи обороти преди августовската отпуска, а причината за бързането беше безпрецедентно остро писмо от Европейския орган за пенсионен и застрахователен надзор (EIOPA) до премиера Бойко Борисов, в което се изразяваха притеснения за хаоса преди началото на започващите тогава проверки в двата сектора.
По информация на "Капитал" във финансовото ведомство, което се води от Владислав Горанов, е имало настроения срещу натиска за назначаване на Мавродиев и това е предизвикало претоплената идея за преместване на ББР. Караниколов не е изказвал публична позиция.
Търг на МВР за джипове разби единодушието на КЗК. Търг за доставка на патрулни полицейски автомобили с висока проходимост "скара" членовете на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), което не е обичайно. Мнозинството комисари смятат, че нарушение няма, но двама излизат с писмено особено мнение, в което виждат основни пороци в поръчката. Двама от комисарите са в опозиция на решението, с което мнозинството в регулатора отхвърля жалбите на отстранени кандидати. Опозиция са Пламен Киров от квотата на ДПС и Красимир Витанов, посочен от СДС.
Поръчката беше разделена на две - една за доставка на 51 патрулни автомобила и друга за още 70 автомобила. МВР избра за първата "Асебо", която не е позната в сектора и не е известна с досегашен опит във вноса на автомобили, а за втората - пазарджишката "Тойота Тиксим". Вносителят на Renault и Dacia "Омникар ауто" оспори първата позиция, а на Ford, Volvo, Jaguar и Land Rover - "Мото-Пфое" възрази и по двете позиции.
Спорната поръчка е на обща стойност около 11 млн. лв., които са част от 160-те млн. евро, отпуснати от ЕС за справяне с бежанската криза. Парите трябва да се усвоят до 30 септември тази година.
Жалбите на раздора
МВР е отстранило "Мото-Пфое", тъй като крайната цена в таблицата с различни разбивки се е различавала със записаната сума в текстовата част на офертата. Първото число е малко над 3.5 млн. лв., а второто - малко над 3.6 млн. лв. без ДДС. Аналогичен е случаят с офертата на "Омникар ауто". Другият проблем с офертите им били грешни бройки на няколко артикула - полицейски ленти, конуси и т.н.
Мнозинството в КЗК се съгласява с МВР и отхвърля жалбите на "Омникар ауто" и "Мото-Пфое" като неоснователни. Ценовите оферти на двата кандидата бяха сред най-ниските, а оценките им по технически показатели - сред по-високите, което ги прави добра конкуренция на настоящите победители.
Същевременно изборът на единия победител - "Асебо" (собственост на Асен Хариев Бораджиев), учуди представителите на автомобилния бранш. Все още не е ясно каква марка и модел е спечелила търга и как "Асебо" ще може да сервизира такива автомобили, като Бораджиев също отказа да коментира пред "Капитал" преди време. А и този търг влезе в общата тенденция за масово отстраняване на кандидати - от над 20 с оферти в началото до финала бяха допуснати само четири.
Опозицията: отхвърлят се оферти без основание
Двама от комисарите обаче - Красимир Витанов и Пламен Киров, не са съгласни с решението на мнозинството и оформят позицията си в особено мнение. Те твърдят, че решението на КЗК "преповтаря безкритично тезите" на възложителя - МВР.
В своето мнение Витанов и Киров уточняват, че е нормално общата цена за изпълнение на поръчката, която се попълва под таблицата, да надвишава общата цена, посочена вътре в нея. Причината според тях е, че общата цена за поръчката включва два показателя, които липсват в таблиците - цени за регистрация на автомобилите в КАТ и цените за гаранционната им поддръжка. Така например при "Мото-Пфое" посоченото в таблицата плюс сумата за гаранционно обслужване били точно колкото е окончателната цена. Двамата комисари наричат становището на мнозинството в КЗК за цените в поръчката "нелогично, неприемливо и абсурдно".
Сега е възможно "Мото-Пфое" и "Омникар ауто" да обжалват във Висшия административен съд. От "Мото-Пфое" коментираха пред "Капитал", че обмислят каква да бъде следващата им стъпка.
Изненадващ отпор
Отпорът идва от неочаквани комисари, които традиционно се приемат за близки до управляващите от ГЕРБ.
Красимир Витанов беше предложен за член на КЗК от СДС. До влизането си в комисията беше управител на държавното дружество "Екоинженеринг-РМ", което е към Министерството на икономиката, тогава оглавявано от лидера на СДС Божидар Лукарски. По време на управлението на Пламен Орешарски Витанов е назначен за председател на надзорния съвет на "Булгартрансгаз", пост, който заема до началото на 2015 г. Преди това от 2010 г. е заемал различни длъжности в Агенция "Пътна инфраструктура". Според биографията на Витанов от 2008 до 2010 г. е бил юрисконсулт във фирмата "Юропроджектс пойнт". През този период компанията е собственост на австрийско дружество със същото име, в което мажоритарен акционер е Моника Янова (днес Станишева).
Пламен Киров пък беше предложен от ДПС. Киров се счита за близък до бившия президент Георги Първанов. Между 2001 и 2006 г., по време на мандата на Първанов като президент, Киров е бил негов секретар по правните въпроси. След това Първанов го назначи и за конституционен съдия. Бил е докладчик по делата, с които бяха обявени за противоконституционни разпоредби в Закона за дипломатическата служба и Закона за Българската телеграфна агенция, които въвеждаха лустрация за служителите и сътрудниците на бившата ДС.
Парола и отпечатък за плащане по интернет. За да плащаме по интернет, ще бъде необходимо да използваме две пароли или съчетание от код и отпечатък или ирис на окото. Това са част от по-строги правила за онлайн плащанията, които се въвеждат с нов закон за платежни услуги и платежните системи, който е пуснат за обществено обсъждане от Министерството на финансите.
Проектът има за цел да въведе в българското законодателство изискванията на нова Директива на ЕС. Новият закон осигурява по-голяма защита на ползвателите на платежни услуги, осъществявани в интернет или по друг дистанционен способ, и въвежда задълбочено установяване на идентичността на платеца. То включва използването на поне два от три възможни елемента за идентификация при извършване на плащане, категоризирани като знание (нещо, което само ползвателят знае), притежание (нещо, което само ползвателят притежава) и характерна особеност (нещо, което характеризира ползвателя).
От тези три елемента в практиката досега най-често прилагани от доставчиците на платежни услуги са паролите (нещо, което само ползвателят знае) и еднократни динамични кодове за потвърждаване на дадено плащане, генерирани от токен устройства или получени чрез съобщение през личния мобилен телефон или имейл (нещо, което само ползвателят притежава). Относно третия елемент, касаещ характерна особеност на клиента, т.е. нещо, което го характеризира, може да бъде посочена идентификация чрез биометрични данни, като например пръстов отпечатък, разпознаване на ириса и др. Целта на промените е да се създаде по-сигурна среда за онлайн плащанията.
Новият закон въвежда два нови вида платежни услуги в интернет - иницииране на плащане и предоставяне на информация за сметка, и въвежда редица изисквания към доставчиците, които ги предлагат (банки, платежни институции и дружества за електронни пари).
С новия закон се въвеждат и мерки сметките за основни операции на банките да придобият по-голяма популярност. По тези сметки могат да се внасят пари, да се тегля, с тях могат да се правят преводи и да се получават плащания. Като таксите по-тях трябва да са по-ниски от средните на пазара за съответните операции. Банките ще трябва да разпространяват брошури в офисите си с информация за тези сметки, както и да я качат на сайтовете си, така че хората да бъдат запознати с правата си. Освен това, ако поне 10 банки предоставят една услуга без такса - например внасяне на пари по лична сметка, то всички банки ще трябва да предоставят тази услуга безплатно при използване на сметка за основни операции.
С новия закон ще се даде и достъп на Агенция "Митници" до информацията от Регистъра на БНБ на банковите сейфове и сметки. Достъп до данните ще има и Сетната палата, но само за хората, заемащи висши държавни длъжности, тъй като те подават в палатата имотни декларации, в които посочват притежаваните недвижими имоти, коли и пари.
Над 200 модела на автосалон в София. Над 200 модела леки коли и много технологични новости, разработени през последните месеци, ще бъдат представени на Международния автомобилен салон София 2017, съобщиха организаторите му. Това ще бъде и най-мащабното изложение в цялата 26-годишна история на автосалона, категорични са те. По данни на организаторите тази година изложителите ще са с 10 повече от предишния автосалон, който се проведе през октомври 2015 г. Затова Интер Експо център разширява с 1000 кв.м. площта на изложението, която вече ще бъде 10а500 кв. метра - точно два пъти повече в сравнение с експото от 2009 г.
Като важна част от официалния календар на Международната организация на производителите на автомобили OICA, който всяка година включва между 15 и 20 събития по цялото земно кълбо, Автомобилният салон София 2017 се откроява като важно технологично събитие за Балканите. Той се провежда непосредствено след изложението в Москва, което е насрочено за началото на септември, и веднага след най-мащабния автосалон в света - този във Франкфурт, на който ще бъдат представени и най-важните премиери за годината. Именно от града на р. Майн те ще потеглят на югоизток, за да бъдат представени на автосалона в София. Той ще отвори врати на 13 октомври и ще продължи точно 10 дни - до 22-ри включително. За първа година денят на откриването е планиран единствено за срещи между бизнес партньори и за работа с представители на медиите.
Важността на софийския салон личи и от факта, че той е част от календара на OICA от 1999 г. и е със същия статут като най-големите автомобилни изложения в света - тези в Детройт, Женева, Париж и Франкфурт. Краят на автомобилните изложения традиционно се поставя през декември в италианския град Болоня.
3100 чужденци ни сервират по морето. 3102 украинци, молдовци и руснаци работят по родното Черноморие като сервитьори, рецепционисти, пикола или помощници в кухнята. Това показват данни на Агенция по заетостта (АЗ) за това лято. Става дума за сезонни работници, които са получили разрешение за труд у нас в рамките на 90 дни.
Все повече са и турците, които идват у нас, за да се трудят като мениджъри в хотели, отчитат от бранша. От началото на годината от АЗ са издали 71 разрешителни за временна работа на турски граждани, 20 на македонци, 4 на арменци. По двама индийци и тайландки са пристигнали в България от началото на година, като първите са наети за готвачи, а вторите за масажистки в Слънчев бряг. Именно в този курорт се трудят най-много чужденци, като всеки десети работещ в сферата на туризма е другоземец. В Албена това лято работа са намерили 637 души от Украйна, което е 16 на сто от всички заети в курорта.
Акция „Агресия" вади кримиконтингента на светло. МВР стартира акция с кодовото наименование „Агресия", която да извади на светло целия криминален и рисков контингент. Хората, фигуриращи в бюлетините на МВР с каквито и да е криминални прояви, ще бъдат посещавани от униформени.
Особено внимание ще се обръща на тези с хулигански прояви и членуващите в различни футболни фракции. Те ще проверяват текущото им положение, ще разпитват дори съседи дали от регистрираните в сводките има някакви оплаквания. При най-малките данни за нарушение на обществения ред или проявена агресия те ще бъдат задържани за поне 24 часа.
Това става малко след двете нападения над нотариусите и журналиста от БНТ Иво Никодимов. След проявите във вторник беше свикана спешна среща между ръководството на МВР и шефовете на районни управления в столицата. Там били набелязани конкретни мерки за София, които включвали засилено полицейско присъствие в района на Софийския университет и Борисовата градина.
Освен това управленията с най-много регистрирани хулигански прояви на териториите си били посъветвани да затегнат контрола. В сряда обаче мерките били разпратени и до областните дирекции в страната. Така целият криминален контингент, които е в обсега на МВР, ще бъде постоянно наблюдаван. Първите резултати бяха забелязани по черноморските курорти, където само за ден полицейското присъствие беше почти двойно засилено.
Униформени се виждаха в големите хотелски комплекси, където щателно преглеждаха листите на настанените и при най-малко съмнение отиваха до стаята на набелязания от тях човек. Засилено присъствие се виждаше и на пътя. Според инструкциите на ръководството агресията зад волана също се явявала приоритет за силовото ведомство, особено в сезона на най-многото пътувания в страната. Друга точка от инструкцията, разпратена до областните дирекции, пък набляга на агресията над униформени и дори общински служители.
На спешното съвещание в столичната дирекция на полицията са били обсъдени нови мерки относно сигурността на обществени места, а полицейските началници са получили конкретни задачи, по които да действат. От Първо районно управление в София, което следи за сигурността в Борисовата градина, са отчели, че в последните месеци инциденти там не е имало. Въпреки това полицията ще проверява лица от криминалния контингент. Това каза главният секретар на МВР Младен Маринов.
„Поставихме задачи, свързани с работата по контингента, който попада в профила, който получихме от пострадалия. Предстои много работа, тъй като това е едно безмотивно престъпление по хулигански подбуди най-вероятно", заяви още главсекът на МВР. Вътрешният министър Валентин Радев коментира, че по време на срещата са били обсъдени и други мерки, с които да бъдат избегнати подобни инциденти. Радев цитира и случая с нападението на полицай от близките дни.
„Гражданите трябва да бъдат спокойни, когато са навън, а не да се притесняват кой ще им посегне", коментира МВР шефът. От вторник вечерта е засилена охраната в района около Борисовата градина и Софийския университет. От МВР призоваха гражданите да подават сигнали за нередности, когато станат свидетели на такива.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |