Ренесансът на мутрите най-после впечатли МВР и прокуратурата. Наглото изнудване и демонстративното улично насилие отново станаха всекидневие - независимо дали става дума за пребиване на хора посред бял ден в центъра на София, или за притискане на бизнеса да пълни партийните каси чрез използване на държавни органи като Агенцията по храните, полицията и прокуратурата. Последният ярък пример за това е журналистът от БНТ Иво Никодимов, който вчера следобед бе пребит от трима мъже на алея в Борисовата градина в София. В понеделник, също в центъра на столицата, бяха пребити нотариус Валентина Механджийска и дъщеря й. И двете нападения са над публични личности, но те не ги свързват с работата си. Целта не е и грабеж, тъй като нищо не им е взето. Не са получавали и заплахи, а нападателите им дори не са носели маски.
Основната версия е хулиганство, съобщи главният секретар на МВР Младен Маринов, който даде брифинг на тротоар до Борисовата градина. Нито един нападател в столицата не е арестуван. Според Маринов обаче мерки срещу подобни прояви били вземани всеки ден. Все пак МВР свика спешна среща с началниците на столичните полицейски управления.
През уикенда пък биячи с ножове и електрошокови палки направиха погром в претъпкан с клиенти бар в Созопол. Там арестувани има, но мотивите за саморазправата не са известни.
Показна акция срещу използването на "държавни" бухалки пък проведе вчера в Добрич прокуратурата. Там бе изпратена специална делегация, предвождана от говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, която да разследва феодалните порядки в града, по които прокуратурата години наред е бездействала, въпреки че е имало достатъчно сигнали. Главният прокурор Сотир Цацаров вече поиска имунитета на депутата от ГЕРБ Живко Мартинов, който е разследван за няколко случая на принуда, опит за лично укривателство, изнудване и принуда на орган на власт. Сред потърпевшите от действията на депутата от 2012 г. досега са били бизнесмени от Добрич, висши полицейски служители и дори окръжният прокурор Пламен Николов. Случаят започна да се разплита покрай изчезналите 4 тона суджук, поискани от името на премиера.
Вчера държавното обвинение демонстративно започна да разпитва 12 свидетели по делото. В Добрич пристигнаха и десет тежковъоръжени служители на Бюрото по защита на свидетелите, които да осигурят и закрила на всеки, който поиска. Според Арнаудова натискът върху свидетелите продължавал и през последните дни.
От прокуратурата не отговориха на въпросите на в. "Сега" дали срещу Мартинов през годините е имало и други прокурорски проверки или наказателни производства и какво се е случило с тях. Преди да стане антикорупционен съветник на Бойко Борисов, лидерът на РЗС Яне Янев е сезирал обвинението за Мартинов. Не е ясно обаче дали е имало проверка по сигнала и каква е съдбата й. От пресслужбата на обвинението обясниха, че са препратили въпросите към Арнаудова, но тя не отговаряше на мобилния си телефон.
"Всички свидетели сочат, че Мартинов демонстративно е споделял, че той е човекът на Бойко Борисов", каза Арнаудова по bTV. Свидетелят Тихомир Атанасов разказа пред телевизията: "Дойдоха на работното място на жена ми и ме заплашиха с проверки и ревизии. И те се осъществиха в един момент. Имах и глоби за над 170 хил. лв."
Арнаудова разказа, че Мартинов е използвал заплахи за арест, проверки и досъдебни производства. От думите й се разбра, че е било поръчвано на определени ръководни длъжности от МВР да притискат търговци да платят определени суми. Натискът е ставал чрез образуване на дела и задържане. Голяма част от тези длъжностни лица, които не са се поддали на натиска, вече не са в системата на МВР. Като пример Арнаудова посочи заповед на директора на областната дирекция по храните за затваряне на местна пицария. Тя е била отменена от административния съд в Добрич. "Разследваме престъпления против правосъдието, против реда на държавното управление, против личността", каза Арнаудова. От прокуратурата не знаят къде е депутатът, но той щял получи призовка в качеството на обвиняем, когато бъдат събрани достатъчно доказателства.
Арнаудова спомена и бивш шеф от Министерството на финансите, който заради пътно произшествие през 2012 г. има присъда от 4 г. затвор на първа инстанция в Добричкия окръжен съд. Апелативният съд във Варна е намалил наказанието на 3 г. и 6 месеца затвор. По това дело депутатът е оказвал натиск и в полицията, и в прокуратурата, съобщи в петък държавното обвинение. В друг случай е упражнен натиск да бъда анулиран фиш на шофьора на Мартинов, който е управлявал фирмената му кола.
На фона на тежките обвинения партия ГЕРБ демонстрира мафиотска толерантност към своя депутат, който вчера сам пожела да напусне парламента. "Искам да благодаря на Живко Мартинов за неговото волеизявление да напусне парламента, за да не пречи нито на разследването и преди всичко - да не се руши авторитетът на партия ГЕРБ и на министър-председателя Бойко Борисов. Всеки допуска грешки в живота си, но въпросът е да имаш силата да излезеш от дадена сложна ситуация", каза зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Рокади
Освобождаването на Мартинов ще бъде гласувано днес в парламента, а на негово място като народен представител ще се закълне Живко Желязков. Областен ръководител на ГЕРБ в Добрич става вицеадмирал Пламен Манушев, който е депутат от многомандатния район. На последните президентски избори Манушев бе кандидат за вицепрезидент в двойка с Цецка Цачева. На мястото на Живко Мартинов за общински ръководител на ГЕРБ в Добрич e определен Красимир Николов, който в момента е зам. областен ръководител. Избраното ръководство е временно и има за цел да подготви избора на редовно през есента. Цветанов се оплака, че структурата на партията в Добрич е най-слабата в страната и е постигнала най-лошия резултат както на местните, така и на президентските избори.
Умни телевизори и смартфони са най-купувани с бързи заеми. Поредни данни потвърждават, че българите наистина "развързват кесиите" и потреблението е във възход. Хората купуват на изплащане по-качествена и по-скъпа техника и обзавеждане, като 6 от 10-те най-търсени стоки са с по-висока средна цена в сравнение с първото полугодие на миналата година, показва проучване на дружеството за бързи кредити БНП Париба Лични финанси.
Най-търсените телевизори вече са на цена 1000-1500 лв. - два пъти по-висока от м.г. Хората предпочитат 43-инчови, Ultra HD телевизори с мощни четири ядрени процесори и връзка с интернет. Това им позволява директно гледане от YouTube или платформи за видео стрийминг, разглеждане на интернет страници, онлайн игри.
Двойно по-скъпи са и лаптопите, купувани на изплащане - цени са около 1050-1100 лв. Те са с последно поколение процесор, мощни видеокарти и SSD дискове, които осигуряват бърза работа на системата. Най-активните купувачи са архитекти и дизайнери, но също и гейминг почитатели, посочват анализаторите.
Смартфоните пък задминаха телевизорите и вече са най-търсената стока на изплащане. Най-търсени са моделите от среден клас с цена 450-500 лв., с 5.5" HD дисплей и операционна система Android.
В Топ 10 влязоха климатиците. Предпочитани са уредите с цени около 1000 лева.
Купувачите вдигат летвата и за готварските печки, като са склонни да дават по 700 - 800 лева, с над 300 лева повече отпреди година. По-скъпите уреди са с по-енергоспестяващи и с повече функции.
Оживление
Ръстът на новото строителство и цялостното раздвижване в сектора на недвижимите имоти е една от причините за повишено търсене на потребителски кредити за обзавеждане и техника. Друга положителна тенденция е повишаващият се стандарт на живот в резултат от ръста на икономиката. Хората имат по-голямата увереност по отношение на личните си финанси и са готови да инвестират в по-висок клас продукти, коментират от БНП Париба Лични финанси.
"Престиж-96" купи фабрика за вафли за 4.2 млн. лв. Четвъртият по големина производител на сладки изделия - великотърновската "Престиж-96", расте през покупка на фабрика. Срещу 4.2 млн. лева компанията е придобила активите на производителя на вафли "Кредо" - фирма "ДИК-2000". Сделката се вижда в Търговския регистър. Тя се случва, за да може "Престиж" да увеличи производствения си капацитет и да има мощности, в които да произвежда по-малки и евтини опаковки вафли за пазарите в Близкия изток.
Любопитното в тази сделка е, че се окрупнява сладкарският бизнес, който в Търновския регион е силно развит най-вече заради наличието на захарен завод. Общото между двете компании - "Престиж" и "ДИК-2000", е, че са създадени на зелено от местни предприемачи. Разликата е, че преди пет години първата беше придобита от два чужди фонда, които търсят ниши за растеж.
Търновска експанзия
"Престиж" придобива чисти активи: нов завод и производствени линии. За целта сделката става през създаване на ново дружество - "Кредо фууд", в което са апортирани активите на "ДИК-2000", става ясно от документи в Търговския регистър. Общата оценка на земята, завода и машините, които влизат в новата "Кредо фууд", е 4.2 млн. лв., като това реално е и цената на сделката с "Престиж-96".
Производствената база е в с. Леденик, Велико Търново, на пътя София - Варна. Компанията е основана през 2000 г. и произвежда вафли с марката "Кредо" (Credo), които продава основно зад граница. Теренът на фабриката е 12 361 дка, а производствената сграда е със застроена площ от почти 4 хил. кв.м. В апортната вноска влизат и търговските марки на дружеството - New Credo, Credo, "Кредо", както и притежаваният промишлен дизайн, оценени на 228 хил. лв. Машините и съоръженията на компанията, които също влизат в апорта, са оценени на 805 хил. лв. "ДИК-2000" притежава три технологични линии за вафли, които са от последните години. Голямата производствена сграда позволявала и поставяне на още линии. Това се вижда и от одобрен европроект на компанията от юни миналата година за около 1 млн. лв. Планът е бил за нова производствена линия, става ясно от системата за европроекти ИСУН.
Пикът в бизнеса на "ДИК-2000" е в периода 2012-2013 г., когато приходите от продажби са 5.3 млн. лв. и 7.4 млн. лв. После започва плавен спад и през миналата година достигат 1.75 млн. лв. Годината завършва с нула лева печалба срещу 237 хил. през 2015 г. Вероятно това е накарало съдружниците в "ДИК-2000" - Димитър Христов Калчев (с 98%) и Йордан Христов Калчев, да решат да продават. Според запознати Димитър Калчев ще се насочи към друг, спортно-развлекателен проект в съседство, където притежавал терен.
Новият план на "Престиж"
Очакванията са, че новият собственик - "Престиж-96", ще използва придобитите активи на "Кредо фууд", за да увеличи производствения си капацитет, което ще му позволи да отговори на нарасналия брой заявки за производство на вафли в по-малки серии и в по-нисък ценови клас. По неофициална информация компанията планира експорт на продукция от новата фабрика за 7-8 милиона лева през следващата година. Фокус ще са пазарите в Близкия изток.
"Престиж-96" е създадена от Антон Танев и Георги Георгиев през 1996 г. и произвежда бисквити и вафли във Велико Търново. През 2012 г. собствениците продават 90% от акциите си в дружеството на два международни фонда - Citi Venture Capital International (част от Citigroup, сега The Rohatyn Group) и NBGI Private Equity (тогава поделение на National Bank of Greece, сега дружество на Deutsche Bank и Goldman Sachs). Цената на сделката не бе публично оповестена, но по оценка на анализатори ставаше дума за около 50 млн. евро.
През 2013 г. "Престиж-96" инвестира 30 млн. лв. в строежа на нов завод във Велико Търново, разположен на площ от 28 400 кв. метра, с нови производствени линии. Днес производствената база на фирмата е разположена на 32 400 кв. метра, а годишният й капацитет е 47 800 тона.
"Престиж-96" произвежда над 200 вида продукти в различни разфасовки. По данни на компанията тя е е пазарен лидер в категориите тунквани бисквити (с марките "Мираж" и "Траяна"), вафли (с "Ная" и Хипер") и миникейкове.
За 2016 г. дружеството има 68.4 млн. лева приходи от продажби (62.4 млн. лв. за 2015) и 11.5 млн. лв. печалба (8.9 млн. лв. за 2015). В компанията работят над 600 души.
Българските фирми са сред най-недисциплинираните в Европа. Българските компании са сред най-недисциплинираните в Европа, а почти една четвърт от фирмите в страната се чувстват застрашени от фалит заради просрочени фактури. Това са част от резултатите в проучване на колекторската компания EOS "Навици на плащане в Европа 2017". Тази година то се провежда за 10-и път съвместно с независимия институт за пазарни проучвания Kantar TNS. Обхваща 3200 компании в 16 европейски държави.
Просрочени вземания
Делът на просрочените и несъбираеми вземания на фирмите в България е 27%. Така българските бизнес клиенти отново се нареждат в групата с много лоша дисциплина на плащанията. Средното за Европа ниво на издадени към фирми контрагенти фактури, но платени със закъснение или изобщо непогасени, е 23%. Другите страни със сходен на България дял на нередовни плащания са Гърция (28%), Русия (27%), Румъния (27%) и Хърватия (27%).
Закъснението, с което бизнесът у нас се разплаща, е средно 23 дни след падежа на фактурата (при 21 дни за Източна Европа).
Гражданите са по-дисциплинирани от бизнеса в това отношение - средно 24% от фактурите се плащат със закъснение или остават неплатени (при 23% за Източна Европа), а средното закъснение е 15 дни след падежа, показва проучването.
Плащане навреме
Данните от проучването показват, че навременните плащания в Европа в момента са на ниво от 78% от всички издадени фактури. През последните десет години показателят като цяло има положително развитие, посочват от EOS. През последните три години обаче навиците на плащане по-скоро стагнират, като не отчитат значително подобрение. В България тенденцията е сходна - 74% от издадените фактури се погасяват в уговорения срок (при средно 76% за Източна Европа и 72% за България през 2016 г.), 22% се плащат със закъснение (при 23% година по-рано), а 4% се отписват поради невъзможността да бъдат събрани изобщо (показателят не отчита промяна спрямо 2016 г.).
Последици
Забавените плащания от клиенти засягат финансовото здраве на компаниите, тъй като основните негативни последици от тях са намаляване на печалбите (56%), по-високи разходи за лихви (46%) и липса на ликвидност (44%). През 2017 г. повече компании твърдят, че усещат тези последици в сравнение с година по-рано. Тези проблеми в крайна сметка могат да доведат и до крайно негативни резултати - 24% от фирмите в България твърдят, че се чувстват застрашени от фалит поради просрочени вземания при средно 17% в Европа и Източна Европа.
Мерките, които се предприемат вследствие на проблемите, произтичащи от просрочията, са ограничаване на инвестициите (27% от анкетираните), съкращаване на служители или ненаемане на нови (23%), а 22% увеличават цените за произвежданите от тях стоки и услуги, за да компенсират негативните ефекти.
Помощ
В България 42% от компаниите ползват услугите на външен експерт за справяне със забавени и отписани вземания - специализирани агенции за управление на дългове. Средното ниво за Европа е 41%. Анкетираните декларират, че колекторските агенции им възстановяват обратно 9% от годишния оборот. Тези средства се връщат обратно в икономиката, тъй като компаниите ги използват за погасяване на собствени дългове (56%) и създаване на нови работни места (45%) или за различни видове инвестиции - в разрастване на пазарния дял (41%), научна и развойна дейност (34%) или инвестиране на финансовия пазар (30%).
Изследването е проведено през пролетта на 2017 г. Анкетираните компании са разделени според вида на клиентите си - граждани/крайни потребители (B2C) и бизнес клиенти (B2B).
Патриотка в трафик на бежанци. Координаторката на партията на Валери Симеонов - Национален фронт за спасение на България (НФСБ), и бивш кандидат за депутат и кмет на Костинброд Анелия Велева е задържаната като тартор на група за трафик на мигранти. Тази версия се появи в няколко сайта вчера. Бизнес дамата е бивш кандидат-депутат от "патриотите" на изборите през 2014 г., през 2015 г. е кандидат за кмет от НФСБ. Тогава получава символичните малко над 2%. Велева има собствен бизнес, пише регионалният сайт "Балканец". Според събраните до момента данни тя е един от организаторите на канала от Турция към Сърбия за превоз на мигранти. Другата арестувана дама, която е лидер на канала, е с прозвището Калина Дебелата и е от Хасково. До момента няма публична реакция от НФСБ. По време на акция в петък вечерта бяха задържани четирима мъже и 2 жени, в бандата са и бивши ченгета. Заловени бяха четири автомобила, превозващи деветима нелегални мигранти от Турция към Сърбия. Бивш полицейски служител е прекарвал мигрантите на запад с пуснати сирени.
"Анелия Велева е била избрана от местната структура за председател на НФСБ в Костинброд.
НФСБ осъжда остро каквато и да е съпричастност към криминално деяние, каквото е трафикът на хора", заявиха вчера от партията на Валери Симеонов. "Припомняме, че ние сме вносители през 2015 г. на промяна в закона, с която драстично са увеличени санкциите за трафиканти на хора", каза още от НФСБ. От партията съобщиха, че "след приключване на работата на разследващите органи и установяване на фактите относно съпричастността на Анелия Велева към подобно деяние ръководството на политическата сила ще излезе със свое становище".
Касовите бележки за бензин с QR код. По-строги правила за отчитане продажбите на горива предлага Министерството на финансите. Върху всяка касова бележка за бензин или дизел ще се отпечатва QR код, който съдържа данни за конкретната продажба - количество гориво, цена и време на покупката. Това предвиждат промени в наредбата за отчитане на продажбите в търговските обекти, които са пуснати от МФ за обществено обсъждане. Гражданите ще може да сканират QR кода и да проверяват дали тяхната покупка е отчетена от бензиностанцията в НАП.
Така ще се повиши общественият контрол върху търговците с горива, се посочва в мотивите.
С промени в наредбата ще се въведе изискване търговците на горива да подават в реално време данни към НАП за всяка отпечатана касова бележка. Освен това се предлагат още няколко мерки, които целят да не може да се продават горива без да се отчитат на касовия апарат.
За всяка една бензиностанция ще трябва да се изработи схема на връзките между касовия апарат, колонките и уредите за измерване на горивото в резервоарите. Като тази схема ще трябва да бъде предварително одобрена от НАП и Българския институт по метрология (БИМ). Освен това ремонтите на фискалните устройства ще се правят от сервизни техници, които разполагат с уникален сервизен ключ, издаден от производител/вносител. Така във всеки момент ще се знае кой е правил ремонт на касовия апарат. Промените се предлагат тъй като при редица проверки на бензиностанции се оказва, че е била прекъсвана връзката между колонката и касовия апарат. Така горива са се продавали без да се отчитат в оборота. Друга промяна предвижда при прекъсване на връзката между касовия апарат и колонката цялата система да блокира и продажбите да спират. Наред с това в НАП ще получават по електронен път информация за наличните горива при спиране на системата, както и на горивата при нейното рестартиране. Целта на всичките тези промени е да не може да се продават горива без да се отчитат.
Предложените промени в наредбата се очаква да повишат приходите от ДДС в бюджета с 10%, което представлява приблизително увеличение със 150 млн. лв., пише в мотивите към проекта. По предварителни оценки еднократните разходи на бензиностанциите за изпълнение на новите изисквания ще бъдат около 122 млн. лв. Като ще бъде даден срок до края на септември 2018 г. новите правила да бъдат изпълнени.
Закриват паралелки за заварчици и охранители. Въпреки усилията да се привличат повече ученици към професионалното образование и тази година има закрити паралелки при приема след седми клас, като някои от тях дори са за редки и защитени професии. Така например въпреки че у нас има глад за заварчици, паралелката „Машини и съоръжения за заваряване" в професионалната гимназия по механоелектротехника „Никола Вапцаров" в София ще бъде закрита заради липса на кандидати. Това обясни за „Монитор" шефката на Регионалното управление по образование в столицата Ваня Кастрева. Тя разказа също, че тази година по предложение на МВР беше обявен прием за нова паралелка „Физическа охрана на обекти" в 128 СУ „Алберт Айнщайн". Желаещите обаче са били крайно недостатъчни и затова класът няма да бъде сформиран.
93 се очертава да бъдат закритите паралелки само в 7 области на страната след трето класиране за прием след седми клас, показа проверка на „Монитор". В столицата например те са 40. Един клас остава нереализиран, ако в него не се съберат поне 18 ученици.
Общо 23 паралелки с прием след 7-и клас ще бъдат закрити след третото класиране, обявиха от Регионалното управление на образованието в Пловдив, съобщи u4avplovdiv.com. До ново закриване може да се стигне след 4 септември. Това е крайната дата, в която директорите трябва да приключат окончателно с приема.
„Правим компромис с паралелки, на които не достигат по 1-2 деца, но са във важни направления, за които има нужда от кадри на пазара на труда", каза председателят на комисията за прием Рангел Райчев. Този подход е приложен и спрямо дуалните паралелки. Въпреки силно рекламираното дуално образование, което пловдивски професионални гимназии предлагат по швейцарския проект „ДОМИНО", кандидати липсват за автотранспортна техника в Професионалната гимназия по автотранспорт, където не се е записал никой. Така на практика желаещи няма, въпреки че учениците ще получават стипендии и възнаграждения, докато се обучават и че имат гарантирани работни места при завършването.
Всеки трети абонат на парното с изравнителна сметка „на червено". Всеки трети абонат на столичното парно е получил изравнителна сметка за миналия отоплителен сезон за доплащане. Това сочат данните на два от големите топлинни счетоводители в София.
За „Техем" около 97 хил., а за „Нелбо" - почти 19 хил. от клиентите им ще трябва да се бръкнат допълнително. Това са 30% от общо 400 хил. абонати на парното. Над 13 хил. пък са хората, чиято първата изравнителна сметка е „на червено" с над 250 лв. От двете фирми специално уточниха, че голяма част от тези клиенти са обитатели на жилища, които не са осигурили достъп за отчитане на уредите и броят им ще се промени след изтичане на срока за обжалване на изравнителните сметки.
Около 116 хил. абонати на двата топлинни счетоводителя имат да получават пари след първото изравняване, сочат още техните данни. При „Техем" най-малко на 13 296 абоната ще бъдат приспаднати до 10 лв. от първата фактура за топлото след получаването на окончателните изравнителни сметки.
За изминалия отоплителен сезон, завършил в края на май, средната сметка за топла вода за жилище до 50 кв. м на абонат на „Техем" е 154,63 лв. За имот 50-70 кв. м е почти 218 лв., а за жилище от 770 до 100 квадрата - 261 лв. От „Нелбо" уточняват, че според предварителния резултат на изчисляване за 12-те месеца на отоплителния сезон 2016/2017 средната сметка в София е била между 194 лв. (за едностаен) и 305 лв. (за тристаен апартамент).
Само за отопление абонатите на „Техем" с малки жилища са плащали средно по 209 лв. за целия сезон.
Заради повечето студени дни и по-дългата работа на парното сумата е с около 27 лв. по-висока от миналата зима. В сегмента (50-70 кв. м) сметката е нараснала от 265 на 346 лв., а при по-големите апартаменти - от 348 на 456 лв.
Общо заради много по-студената и дълга зима сметките ни за парно и топла вода на софиянци за отоплителен сезон 2016/2017 г. са средно с 15% по-високи, отчитат от „Техем". Оттам отчитат, че столичани са ползвали отопление 185 дни или с 23 дни повече от предишния сезон.
От топлинните счетоводители припомнят, че абонатите, чиито показания на уредите не са били засечени при първия отчет на изравняването, са получили сметки на пълна мощност за отопление и им е начислена консумация на топла вода до 280 л на денонощие на обитател. Подобни начисления важат и за клиенти, чиито водомери не са изрядни (стари, без пломба или са повредени). Последните имат 90-дневен срок да сменят, пломбират или ремонтират уредите. От „Техем" уточняват, че при последните отчети са установили 3600 неизрядни водомера.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |