Yes от Европа за руския газ. Европейската комисия (ЕК) е съгласна с концепцията на българското правителството през бъдещия газоразпределителен център "Балкан" край Варна да постъпва руски природен газ. Това става ясно от писмо, изпратено от еврокомисаря по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете до министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Документът е в отговор на наше запитване до ЕК дали тя би се съгласила с рестарта на проекта "Южен поток" за доставки на руски газ за Югоизточна и Централна Европа, който президентът Владимир Путин обяви преди 32 месеца в Анкара, че спира заради България.
Еврокомисията продължава да подкрепя концепцията за газоразпределителния център "Балкан", тъй като той има потенциал да гарантира диверсификация на доставки на природен газ на конкурентни цени, се казва в писмото на еврокомисаря Канете до енергийния ни министър. Както неотдавна бе обсъдено при посещението на Клаус-Дитер Борхард (б.р. - директор на дирекция "Вътрешен енергиен пазар" в генерална дирекция "Енергетика" на Еврокомисията) в София, това би включвало както доставки на газ от Русия да се транспортират и търгуват в България в съответствие с приложимите правила на ЕС за вътрешния газов пазар, така и газ от други източници", пише в писмото си Канете.
Що се отнася до въпроса за рестарта на проекта "Южен поток", то трябва да бъде обсъдено заедно с другите проекти за разширяване на газовата инфраструктура, обяснява в писмото си еврокомисарят Канете.
Още преди повече от седмица лично премиерът Бойко Борисов публично обяви, че очаква писмо от Брюксел, в което ЕК да разреши на страната ни да приеме директно на своя територия една тръба като част от проекта "Турски поток". С писмото си ЕК дава зелена светлина на нашата страна да продължи работата си по концепцията на правителството за изграждането на газоразпределителния център "Балкан", коментира министър Теменужка Петкова. Това означава, че ще можем да разчитаме на руския природен газ като един от източниците за газоразпределителния център заедно с доставки от Азербайджан, Египет, Гърция и Кипър, а евентуално от блок "Хан Аспарух" в Черно море ще гарантираме един функциониращ пазар на природен газ у нас, смята министър Петкова. Писмото на еврокомисаря Канете не изключва възможността за изграждане на директна тръба по дъното на Черно море от Анапа до Варна, но това вече ще зависи само от решение на Москва.
Очаква се до средата на август да бъде обявена обществената поръчка за избор на изпълнител на предпроектното проучване на бъдещия газов хъб "Балкан" край Варна, финансирано целево с 920 хил. евро от Европейската комисия.
Нотариуси спират кражбите на фирми. Мерки за ограничаване на кражбите на фирми се въвеждат с промени в Наредба №1 за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, които са пуснати за обществено обсъждане. Промените предвиждат да се изисква нотариална заверка за подписите в протоколите от общите събрания на съдружниците, договорите за прехвърляне на дружествени дялове и договорите за прехвърляне на търговско предприятие. Като целта е в Агенцията по вписванията да не може да се представят фалшиви документи за промяна на обстоятелства по партидите на фирмите. С промените обаче значително ще нараснат разходите на фирмите тъй като трябва да плащат такси на нотариусите за заверка на подписите.
Всъщност с промените наредбата се синхронизира с последните изменения в Търговския закон.
Новите текстове разписват и преминаването на дейността на Централния регистър на особените залози от Министерството на правосъдието към Агенцията по вписванията и уреждат цялостната електронизация на регистъра, с цел предоставяне на електронни услуги.
Проектът предвижда и намаляване на административната тежест при регистрация на юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ). Регистрацията се извежда от съдебната система и се включва в Единния регистрационен център на юридическите лица, изграждан от Агенция по вписванията. Последните приети промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел предвиждат от 1 януари 2018 г. юридически лица с нестопанска цел да могат да подават по интернет заявления за вписване, промяна на управител, адрес и др. Но ако желаят да подават заявленията си на хартия, ще могат да ползват всичките 27-те служби на Агенция по вписванията в страната, независимо от тяхното седалище.
Партийни апетити за постове оставиха КФН без нови надзорници. Комисията за финансов надзор (КФН) ще продължи да работи още месеци без титуляри на два от най-важните постове - контрола над пенсионноосигурителния и капиталовия пазар. Номинираните за позициите двама професионалисти в лицето на Румен Соколов и Йордан Чомпалов не получиха подкрепа от парламента, при това без аргументи защо не са подходящи за длъжността. За тях гласуваха единствено групата депутати на ГЕРБ плюс един независим народен представител, което не бе достатъчно, за да бъдат назначени. С това депутатите от останалите партии бламираха председателя на регулатора Карина Караиванова, която единствена има право да предлага кандидати за позициите, и недвусмислено показаха, че искат да участват в политическа сделка, в противен случай ще блокират опита на КФН да разреши кадровия си проблем. Той стои открит от лятото на 2014 година и води дотам, че двата сектора, в които се управляват активи за 16 млрд. лв., се контролират от служебно изпълняващ длъжността и експерт с отдавна изтекъл мандат.
Кандидатурите на икономиста Румен Соколов за капиталовия пазар и на Йордан Чомпалов за пенсионноосигурителния сектор бяха издигнати две седмици преди гласуването в парламента, като за това време нито при изслушването в парламентарната комисия, нито в пленарната зала бяха изказани възражения по отношение на професионалните им качества или репутацията им на експерти.
Соколов е икономист, магистър по бизнес администрация (MBA), дългогодишен служител е на Българската фондова борса (БФБ), където отговаря за привличането на нови емитенти и за системата X3News, през която публичните дружества разкриват финансова информация. Бил е инвестиционен консултант, а в началото на кариерата си е работил като финансов журналист за "Капитал" и агенция Reuters. Йордан Чомпалов е адвокат, съдружник в кантора, с личен принос в разработването на нормативната уредба, по която работи капиталовият пазар в България, бил е и член на предшественика на КФН - Комисията по ценните книжа. Известен е в инвестиционната общност с активна работа по подготовката на много публични предлагания.
Това не впечатли депутатите в Народното събрание и при внасянето на номинациите за гласуване в четвъртък резултатът бе 90 гласа "за" (дошли от групата на ГЕРБ плюс един независим депутат) срещу 110 "против" и 15 "въздържали се". Отпорът дойде от БСП, "Обединени патриоти", ДПС и "Воля" на Веселин Марешки. Само двама от депутатите взеха думата в дебата по кандидатурите - и двамата от БСП. Румен Гечев от левицата обяви, че ще гласуват против, защото двамата кандидати нямат достатъчен управленски опит. Това обаче не може да бъде мотив, тъй като не е изискване в Закона за КФН. В изказването му пролича партийна симпатия към члена на КФН Владимир Савов, който изпълнява временно длъжността заместник-председател на управление "Надзор на инвестиционната дейност" и който по думите му бил по-подходящ като образование и опит от Румен Соколов. По информация на "Капитал" той няма шанс за издигане като номинация от Карина Караиванова при следващия опит за попълване на вакантните постове в КФН, ако левицата лобира за него.
Другият депутат от БСП - Жельо Бойчев, също изтъкна, че двамата нямат управленски опит, и допълни, че все още решенията на комисията предварително се съгласуват с председателя на КФН и изходящата кореспонденция на регулатора е придружена с писмо от председателя, и се усъмни, че в комисията има стремеж да се наложи едноличен тип на управление, от който са предупредили, че ще се разграничат.
Караиванова не коментира гласуването в парламента, като според запознати с процеса тя е очаквала подобен резултат, тъй като кандидатурите й са еднолично издигнати, на база чисто професионални критерии, без съгласуване с партийните централи. В същото време апетити за кадруване в регулатора не липсват, което гарантира още по-труден втори опит за прокарване на номинации за заместник-председатели в КФН през есента. Засега няма информация кои са възможните нови кандидати за позициите. Междувременно в инвестиционните среди се заговори за възможен сценарий за умишлено протакане на избора, което би запазило статуквото в регулатора.
В момента компаниите от пенсионноосигурителния сектор се регулират от Ангел Джалъзов, който е с изтекъл мандат от юли 2014 година, а членът на комисията Владимир Савов е временно изпълняващ длъжността ръководител на "Надзор на инвестиционната дейност". Единствено застрахователният надзорник Ралица Агайн е в мандата си, но е в отпуск по майчинство. Така един от най-важните регулатори - този, отговарящ за небанковия финансов сектор, е отслабен откъм управленски капацитет, а опитът за запълването му бива използван от политическите партии в ущърб на осигурените, застрахованите лица и инвеститорите.
Пост срещу подкрепа
Въпреки че обикновено в случаи като този ГЕРБ иска прегласуване или защитава предложените кандидатури с изявление на поне един от депутатите си или с разговори с коалиционните си партньори, този път от партията на Бойко Борисов не поискаха прегласуване и не защитиха кандидатурите. Видно е, че не са провели и разговори с патриотите по тази тема.
След гласуването Искрен Веселинов, заместник-председател на групата на "Обединени патриоти", коментира пред "Капитал", че имат решение от вчера, че няма да подкрепят кандидатите, защото ги считат за неподходящи, и веднага след като са го взели, са информирали ГЕРБ за това. Неофициално от формацията коментираха, че Карина Караиванова не е съгласувала кандидатурите си с тях и не е отишла да иска подкрепата им, и това е причината за решението им. На евентуалната среща патриотите са били готови да предложат своя кандидатура за едното заместникпредседателско място, но така и не стана ясно коя е тя и за коя позиция.
От ДПС отбелязаха, че никога не са имали решение да подкрепят тези кандидати за КФН."Никога не сме казвали, че ще ги подкрепим, не ги одобряваме за тази позиция", каза Йордан Цонев, който е и заместник-председател на бюджетната комисия. Според източници на "Капитал" ДПС биха искали да разширят влиянието си в КФН със своя кандидатура.
След отхвърлянето на предложението на Караиванова лидерът на БСП Корнелия Нинова препоръча на премиера Бойко Борисов да поиска вот на доверие от парламента заради разцеплението на управляващото мнозинство по такава сериозна тема като избора на зам.-председатели на КФН. Последният път когато "Обединени патриоти" гласуваха срещу предложение на ГЕРБ, беше точно преди седмица, когато беше отхвърлено предложението за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, според което прагът за плащания в брой трябваше да бъде намален от 10 на пет хиляди лева.
От общинска към частна банка. В момента има поне няколко официално обявени за продажба банки в България. А от миналата седмица опциите за навлизане в иначе трудния за получаване на лиценз сектор се увеличиха с още една. София продава мажоритарният си дял в Общинска банка - средно голям бизнес с 15-та позиция по активи сред 27 кредитни институции на пазара и силни позиции във финансирането на местните власти.
Преминала успешно през прегледа на качеството на активите, с попрочистен портфейл от лоши заеми и с умерен растеж на бизнеса, банката изглежда продаваема. В комплекта обаче има и цъкащо предизвикателство - миноритарен акционер е Христо Ковачки, който е с немалка кредитна експозиция към банката. Допреди няколко години енергийният бизнесмен използваше миноритарния си дял в комплект със скандално дадената му устав блокираща квота да контролира банката и да финансира фирмите си по подобие на модела КТБ. След като с действия на БНБ влиянието му беше свито, той продължава да се опитва да си върне контрола чрез съдебни дела, които още не са приключили. А това може да отблъсне стратегически купувачи като и без това интересът към предлаганите по-малки банки напоследък е основно от местни играчи, искащи лиценз. Засега централната банка е устойчива в недопускането им, но Общинска банка ще е пореден тест.
Четвъртият опит
Гласуваното от столичния общински съвет решение за старт на приватизационна процедура не е първият опит за продажба на мажоритарния дял в Общинска банка. Тя бе създадена през 1996 г. с цел да събере парите на общината, пръснати по други банки. Преди над 10 години Ковачки успява да я овладее, като изкупува дяловете на общински предприятия във финансовата институция и по този начин има блокираща квота от 27%. През 2005 г. за пръв път се заговаря за частен собственик, но до откриването на формален конкурс не се стига.
Две години по-късно властта на Ковачки в банката е бетонирана, общината наема консултант по продажбата, но пак не се стига доникъде заради глобалната финансова криза. През 2011 г. Столична община с помощта на БНБ, която временно забранява на компаниите на Ковачки да гласуват, си връща контрола, като премахва блокиращите му права в устава. Тогава са обявени официално лоши практики, кредити за свързани лица и скрито партийно финансиране и проектът за продажба е съживен с наемането на оценител, който да каже колко струва делът на Софийска община. Третото действие за продажба е от 2014 г., пропаднало заради кризата с КТБ. Сега шансовете са четвъртият опит да стигне по-далеч от предишните, защото икономическата ситуация е благоприятна, а и банката показва добра форма с дял в нишов сегмент на кредитния пазар.
Предложението за рестарт на приватизацията дойде от Трайчо Трайков в качеството му на общински съветник от Реформаторския блок. То бе внесено в столичния общински съвет непосредствено след като международната агенция Moody's повиши рейтинга на Общинска банка от B1 на Baa със стабилна перспектива или с две степени наведнъж. "Всичко това показва, че в момента имаме прозорец на възможност за успешна продажба с добри перспективи за инвеститорски интерес и цена, каквито не е имало преди и не е сигурно, че ще има пак", са мотивите на Трайков. Според него парите от продажбата могат да се използват за програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух, а защо не и за строежа на ново училище в София. "Считам, че с необходимия фокус може да се стигне до фаза на приключване на сделката дори в рамката на текущата календарна година", посочва Трайков.
Представители на банковия сектор са скептични за толкова скоростно затваряне на сделката, тъй като има нормативни срокове за оценка на общинския дял, време за финансово-правен анализ, набиране на оферти и одобрение на кандидатите от БНБ. Според тях по-реалистично е продажбата да приключи в началото на следващата година, като очакванията са процедурата да привлече интерес. Въпросът е колко ще е качествен.
Какво има в банката
С активи за 1.3 млрд. лв. в края на 2016 г. банката е 15-та по размер на активите сред 27 кредитни институции на пазара. Позициите й на традиционния банков пазар са скромни - тя е източник на едва 0.82% от кредитите на бизнеса и 0.39% от заемите на домакинствата в страната, като държи 1.28% от фирмените депозити и още толкова от спестяванията на населението.
Ценното в Общинска банка е финансирането на общините, където, по собствените й статистики, тя има пазарен дял от 42% (виж инфографиката). Като обслужваща банка на публични институции тя участва в съфинансирането на капиталови проекти, изпълнявани по европейски програми.
По предварителни данни към полугодието на 2017 г активите й достигат 1.5 млрд. лв., а за последните четири години нарастването е с над 14%. При печалбата практиката е средствата да не се разпределят като дивидент, а да се капитализират. С последното увеличение на капитала, което по информация на "Капитал" е било разрешено от БНБ в началото на тази седмица, акционерният капитал на банката вече е 57.3 млн. лв.
През последните две години банката ударно разчиства и портфейла си от лоши кредити. Обезценките за несъбираемост през миналата година са за 52.2 млн. лв., а за предходната са 54.17 млн. лв. Това й помогна да се представи стабилно на прегледа за качеството на активите. През него тя премина със съотношение на базов собствен капитал към рисково претеглени активи (СЕТ1) от 16%, при референтна стойност от 8%. На стрес теста резултатът на банката при базовия сценарий бе 17% CET1, а при утежнения - 6.5%, при минимално изискуем CET1 от 5.5%.
За кого е банката
Засега няма информация, че Ковачки би участвал в приватизационната процедура. Потърсен през пресаташето му, той не отговори на въпросите на "Капитал". Съдейки по референтните цени, на които се сключват банкови сделки през последните месеци (между 50% и 75% от капитала), е съмнително и че той би съумял да мобилизира необходимия ресурс за покупка, а и трудно би минал регулаторната цедка. Големите суми обаче явно не го стряскат, защото например кандидатства в първата фаза за милиардния електробизнес на CEZ в България. При покупка на банка обаче се изискват задължително собствени средства.
Интерес за участие се очаква да проявят борещите се за по-голям пазарен дял банки, които чрез покупката на Общинска банка биха могли да подсилят бизнеса си с публичните институции. Не би било изненада в конкурса да се пробват и странни играчи въпреки обявената от БНБ стратегия, че сделките в сектора ще бъдат одобрявани само ако водят до консолидация и до развитие на бизнеса от стратегически инвеститори. Пример за това как тази заявка не впечатлява особено местните бизнесмени, е появата на хазартния бос Васил Божков в конкурса за вървящата към ликвидация банка "Виктория". Така че приватизацията на Общинска банка ще премери апетита към общинското финансиране и ще е нов тест за преценката на регулатора кой може да има банка.
Брюксел призна за двоен стандарт в качеството на храните в ЕС. Брюксел призна, че има двоен стандарт за качеството на храните, които се продават в страните - членки на ЕС, и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обеща, че ще помогне за премахването на "напълно неприемливата" продажба на хранителни продукти с по-ниско качество, предадоха информационните агенции. Това стана по време на пресконференция със словашкия премиер Роберт Фицо, който беше на визита в Брюксел. Основната тема на разговора е била по-нискокачествените храните, които жителите на държавите - членки на ЕС от Източна Европа, са принудени да консумират в сравнение с тези в западната част на Стария континент. Словакия подаде тази кампания, докато беше ротационен председател на ЕС през втората половина на м.г. Към нея се присъединиха другите страни от Вишеградската четворка, България и Румъния. Многобройни изследвания показаха, че в новите страни от ЕС големите хранителни фирми продават продукти с различно качество от това в другите държави.
"Не ми харесва идеята в Европа да има втора категория граждани", заяви вчера Юнкер и се ангажира ЕК да изготви скоро нови практически указания, които да помогнат на националните власти в прилагането на европейските директиви за защита на потребителите. "Нямаме време за губене. Ако предложим ново законодателство, ще минат години, преди то да започне да действа, но дори ЕК да реши, че трябват нови закони", обясни още председателят на ЕК. Той обеща на Фицо "да сложим край на този дискриминационен начин за доставка на храни за словашкия народ". Според действащите европравила производителите могат да променят съставките на продукти, предназначени за различни държави от ЕС, като са длъжни единствено да упоменават на етикета на опаковката съдържанието на стоката.
"Двойният стандарт в храните е изключително сериозен политически проблем", заяви министър-председателят на Словакия Роберт Фицо. Той изрази задоволство, че ЕК признава за съществуването му и се ангажира да го реши. "Не говоря само от името на Словакия. Става дума за 65 млн. души в страните от Вишеградската четворка. За нас е недопустимо един и същи шоколад в Австрия да е с по-добро качество въпреки еднаквата цена. За някои въпросът може да изглежда смешен, но не и за хората, които купуват консерва свинско, в която всъщност има пилешки остатъци... Някои големи международни компании вече започнаха да променят поведението си и ако ЕК се присъедини към нашия натиск, убеден съм, че скоро повечето вредни практики ще изчезнат", заяви той.
Резултати
Анализи, направени наскоро в България, показаха, че в поне 7 от 31 изследвани продукта, купени от едни и същи вериги у нас и в Австрия и Германия, има големи разлики в съставките.
Фирми с фалшиви финансови отчети искали европари. Компании с неверни финансови отчети са кандидатствали по мярката "Енергийна и ресурсна ефективност" от програма "Иновации и конкурентоспособност". Такъв сигнал "разследва" Министерството на икономиката, а съмненията за нередности са подадени от неправителствената "Коалиция за устойчиво развитие", научи в. "Сега".
В писмо, изпратено до ведомството, от коалицията обясняват, че е възможно част от фирмите да са получили одобрение на базата на неверни документи. Данни за годишния оборот на дружествата и валиден финансов отчет са част от информацията, която предприятията трябва да подават при кандидатстване за европари.
От министерството на Емил Караниколов обясниха, че проверяват съмненията за фалшиви финансови отчети и че са изпратили "искания за допълнителна информация към компетентните институции". Най-вероятно експертите ще сверят информацията с подадените при тях отчети, с тези, декларирани от фирмите в НАП, НСИ и Търговския регистър. Министерството е започнало пълна ревизия на отчетните документи на всички одобрени за финансиране кандидати по мярката за енергийна ефективност.
Случаят обаче е показателен за това колко належащо е чиновниците да започнат да си обменят информация по служебен път, вместо да карат бизнеса да подава едни и същи документи по три и повече пъти - както се получава с годишните финансови отчети.
Още не е ясно кога ще приключи ревизията на проектите и придружаващите ги документи. Ако се докажат нарушения, договорите с одобрените фирми ще бъдат прекратени. По закон Управляващият орган на програмата има право да разтрогне договора за европарите без предизвестие в няколко случая, един от които е свързан именно с предоставянето на фалшиви документи.
В становище по случая от Българската асоциация на консултантите по европейски програми са предложили пакет от мерки за затягане на режима при проектите. Част от тях са свързани с това поканите за подписване на договорите да имат изискване всички финансови отчети и справки да бъдат заверени с подпис и печат от НСИ. Екипът по договаряне да сравни цифрите и при разминаване "в която и да е цифра, участваща в оценката" на кандидата да бъде отказан договор, а по случая да бъде сигнализирана прокуратурата.
От БАКЕП са направили независима оценка на 125 от проектите, при която не са били засечени нарушения.
Черно на бяла
"Иновации и конкурентоспособност" е една от най-атрактивните програми, насочени изцяло към бизнеса. До 2020 г. по нея са предвидени 2.4 млрд.лв., от които към момента са изплатени около 17%. Засега мярката за енергийна ефективност изостава. От предвидените над 607 млн.лв. по нея към момента реално усвоени са едва 3.22%. Парите по нея могат да се използват за обследвания за енергийна ефективност, покупка на отоплителни или охлаждащи системи, производство на ток от ВЕИ за собствено потребление и др.
Варна глобява за кокошки, а Велико Търново за порно. Във Варна глобяват до 500 лева за кокошки в апартамент, а във Велико Търново 200 лева е санкцията за порнографски материали на показ извън будките за вестници. В Добрич най-много оплаквания има за шумни климатици, а в Кюстендил вдигнаха санкциите за шумни сватби до 5 бона. Това показа проверка на „Монитор" за санкциите по спазването на реда в големите градове.
В крайните варненски квартали има засечени случаи на отглеждане на селскостопански животни и птици, което е забранено и се санкционира от общинската Наредба за обществения ред. Става въпрос най-вече за патки и кокошки за собствена консумация, а преди време във „Владиславово", имаше и случай на отглеждане на прасета.
В Столичния инспекторат през лятото най-честият сигнал за нарушение на обществения ред е шумът от сметосъбиращите камиони.
Гимназистите на училище до 6 юли. Учениците в гимназията от 8 до 11 клас ще са на училище до 6 юли, вместо до 30 юни, както досега. Така на практика те ще са с по-кратка лятна ваканция. Това става ясно от проект на графика на МОН за учебната 2017-2018 година, който е публикуван за обществено обсъждане. Според него дванадесетокласниците ще приключват училища на 16 май. За хлапетата от първи до четвърти клас пък учебната година ще приключва на 7 юни, вместо в края на май както беше досега. Седмица отгоре ще учат и децата в прогимназията- до 22 юни.
От графика на МОН обаче още става ясно, че Коледната ваканция ще е четири дни по-дълга. Около Рождество Христово почивката на децата започва на 23 декември, като на 8 януари ще трябва да са обратно в класните стаи. Така на практика ваканцията им ще удари около половин месец - 16 дни, спрямо 12 през тази година. За зрелостниците почивката около Новогодишните празници ще е по-кратка - до 2 януари включително.
Графикът на МОН предвижда другите традиционните ваканции - есенна, коледна, междусрочна и пролетна, като някои от тях обаче ще са по-дълги от тазгодишните. Първият тур неучебни дни ще е около Деня на народните будители - от 28 октомври до 1 ноември. Така децата ще са извън класните стаи пет дни, което е ден отгоре, спрямо изминалата учебна година. Междусрочната ваканция за учениците до 11 - ти клас ще е с ден по-малко от тазгодишната- от 8 - ми до 11 - ти февруари, а за зрелостниците от 3 - ти до 7 - ми февруари, което пък е с 2 дни повече от почивката през миналата учебна година.
Десет дни извън школото пък са предвидени в началото на пролетта за учениците от 1 - ви до 11 - ти клас - от 31 - ви март до 9 - ти април. За дванадесетокласниците тя ще е по-кратка, защото започва по-късно - на шести април.
Националното външно оценяване (НВО) в седми клас и матурите на дванадесетокласниците да се провеждат на различни дати. Това предвижда още графикът на МОН. От ведомството предлагат държавният зрелостен изпит по български език и литература да се проведе на 21 май догодина, а вторият по предмет по избор на 23 май. НВО-то по български език за седми клас пък е насрочено за 6 юни, а по математика за 8 юни. Тези дни ще са неучебни за останалите ученици, които няма да полагат изпити, което означава, че ще имат още два дни бонус почивка.
От МОН обясниха, че провеждането на двата изпита в различни дни щяло да е облекчение и за учителите, които трябва да се справят с по-сложната организация за матурите, които се провеждат на модули.
Символи вместо оценки пък ще получават учениците от 1 - ви до 3 - ти клас през новата учебна година. В момента хлапетата в тази възраст също не получават петици и щестици.
Ваканции и неучебни дни за учебната 2017/2018 г.:
Ваканции (без лятната)
28.10.2017 г. - 01.11.2017 г. вкл. есенна
23.12.2017 г. - 07.01.2018 г. вкл. коледна за І - ХІ клас
23.12.2017 г. - 02.01.2018 г. вкл. коледна за ХІІ клас
08.02.2018 г. - 11.02.2018 г. вкл. междусрочна за I - ХI клас
03.02.2018 г. - 07.02.2018 г. вкл. междусрочна за ХІІ клас
31.03. 2018 г. - 09.04.2018 г. вкл. пролетна за І - ХІ клас
06.04.2018 г. - 09.04.2018 г. вкл. пролетна за ХІІ клас
Неучебни дни
25.05.2018 г. неучебен, но присъствен ден по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост
21.05.2018 г. ДЗИ по БЕЛ
23.05.2018 г. втори ДЗИ
06.06.2018 г. НВО в VII клас по БЕЛ и ДИ по теория на професията и специалността за придобиване на II или на III СПК
08.06.2018 г. НВО в VII клас по математика
Начало на втория учебен срок
08.02.2018 г. ХІІ клас
12.02.2018 г. I - ХI клас
Край на втория учебен срок
16.05.2018 г. ХІІ клас (13 учебни седмици)
07.06.2018 г. І - IV клас (14 учебни седмици)
22.06.2018 г. V - VІІ клас (16 учебни седмици)
06.07.2018 г. V - VІІ клас (18 учебни седмици за паралелки в спортни училища)
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |