Потреблението ускорява икономиката. Икономиката леко ускорява темпа си на растеж през второто тримесечие на годината и достига 3.6% на годишна база. Това показват експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ). Основен двигател продължава да е потреблението. Износът също расте, но не успява да компенсира силния внос заради повишеното вътрешно търсене, в резултат на което нетният ефект на експорта върху растежа остава отрицателен. Липсващият досега двигател - инвестициите, като че ли започват леко да се пробуждат. На тримесечна база статистиката отчита ръст на бруто капиталообразуването в основен капитал, но на годишна промяната остава надолу, макар и да е по-малка спрямо предходните две тримесечия. Очакванията обаче са инвестициите да се ускорят до края на годината, а брутният вътрешен продукт на страната да порасне с над 3.5% през 2017 г.
Добрите данни за България през второто тримесечие на 2017 г. са в синхрон с тези за световната, щатската и европейската икономика. Страната ни попада в най-бързо растящия регион в ЕС - този на Централна и Източна Европа. По-добри резултати от България обаче имат страни като Чехия (ръст от 4.5%) и Румъния, която отново расте с 5.7% на годишна база.
Потреблението ще продължи да води
Подобно на първото тримесечие вътрешното търсене продължава да движи ръста в икономиката и през периода април - юни, съдейки по експресните оценки на НСИ. Общото потребление в страната нараства с 4.2% спрямо същия период на 2016 г. Все още няма подробна разбивка, но вероятно основната причина отново са домакинствата. Фактори са растящите доходи на населението, увеличението на заетите и намаляващата безработица. Повишението на доходите на домакинствата се движи предимно от подобрението на икономическата активност, вдигането на минималните осигурителни прагове и минималната заплата, допълва в своя последен икономически преглед БНБ. Оттам очакват положителните тенденции да се задържат и през периода 2018-2019 г., което ще поддържа ролята на частното потребление като основен двигател на растежа в икономиката.
Външната търговия също расте
По-високата покупателна способност на домакинствата е видима и в данните за външната търговия през нарасналия експорт. Като компонент на БВП вносът на стоки и услуги в България се увеличава със 7% на годишна база. Износът също расте, но с по-малко - 6.1% спрямо същия период на миналата година, в резултат на което нетният принос към растежа на икономиката остава в отрицателна територия.
Очакванията на анализатори са растежът на износа да изпревари този на вноса през втората половина от годината, предимно поради растящото външно търсене. Приносът към растежа ще остане негативен, но разликата ще се свива до края на 2019 г., прогнозира БНБ.
Леко раздвижване на инвестициите
През второто тримесечие на годината инвестициите продължават да са надолу - с 0.9% на годишна база. Спадът обаче е значително по-нисък спрямо предходното тримесечие (-4.6% годишно намаление). Според анализатори минусите са основно заради бавното начало на новия програмен период за еврофондовете.
На тримесечна база база обаче инвестициите (бруто образуване на основен капитал) нарастват с 2.4% спрямо първите три месеца на годината, което е най-високият темп от края на 2013 г. Вероятно повишението е в резултат на инвестиционната активност в частния сектор, тъй като в данните за изпълнението на бюджета към края на юли не се виждат много капиталови разходи.
Очакванията на анализаторите са до края на годината показателят да тръгне нагоре. Натоварването на производствени мощности расте, а производството се увеличава, което предполага, че фирмите ще продължат да разширяват инвестиционната си дейност, според БНБ. Успоредно с това положителните нагласи на фирмите и силното потребителско търсене също ще окажат позитивен ефект, а и вероятно усвояването на европейските пари ще се ускори.
Производителят на "Бочко" увеличава капитала си с 4 млн. лв. през борсата. Производителят на козметика "Лавена" започва процес по увеличение на капитала, с който може да набере малко над 4 млн. лв. Шуменската компания вече направи заявка за започване на търговия с правата й на фондовата борса, след като миналата седмица Комисията за финансов надзор одобри проспекта. Датите за търговия ще са известни след публикуване на обявление в Търговския регистър и два централни ежедневника.
Най-известната козметична серия на дружеството е бебешката "Бочко". През първото шестмесечие на годината компанията отчете ръст на приходите и печалбата си, като последната надмина размера за цялата 2016 г.
"Лавена" има високо ниво на дълг, което обаче е главно към основния й акционер "Балтимор" за 3.5 млн. евро, а една от целите на увеличението на капитала е именно да подобри коефициентите си за задлъжнялост. Освен това има инвестиционен заем към банка, става ясно от междинния доклад за дейността към края на юни. Основните инвестиции от 7 млн. лв. бяха вложени в новия завод на компанията, който беше пуснат в експлоатация през 2014 г.
"Средствата са ни необходими по няколко направления - обсъждаме разширяване на складовете, новата ни фабрика е много добре оборудвана, но като складове има какво да се желае. Имаме склад от 2000 палетоместа, който е към фабриката, съхраняваме продукция и в старите сгради. Освен това с привлечените средства бихме искали да санираме баланса, тъй като съотношението привлечени средства към собствен капитал е по-високо, отколкото бихме желали. Обръщаме се първо към акционерите, тъй като вярваме, че потенциалът на предприятието има много възможности да се разгръща, коментира пред "Капитал" Константин Шаламанов, председател на съвета на директорите и основен акционер в "Лавена".
В момента капиталът на компания е 266 652 лв., разпределен в същия брой акции. За увеличение ще бъдат предложени нови 53 330 книжа с номинална стойност 1 лв. и емисионна от 79 лв., като ако бъдат записани всички в компанията, ще постъпят 4.2 млн. лв.
"Вярваме, че емисията ще бъде записана на 100%. Резултатите ни за първото полугодие, които публикувахме на борсата, са впечатляващи - финансовият резултат е равен на този за цялата минала година, което мисля, че ще активира още по-голям интерес" , каза още Шаламанов.
Към края на юни 2017 г. основен акционер е "Балтимор" ЕООД (74.6%), което се контролира от Шаламанов, 11.34% има "Софарма", с малък дял е й свързаната с нея "Телсо", акции притежават и други физически и юридически лица - общо 1000 на брой, според последната акционерна книга в Търговския регистър.
"Лавена" изнася своята продукция в 45 държави, като произвежда около 250 продукта, групирани в шест собствени марки. Най-популярният й бранд в България е "Бочко" - продукти за грижа за бебето. През последните години той е лидер в основните категории, търсени от майките - бебешки кремове, слънцезащита, измивни продукти и мокри кърпички, като компанията изпреварва по търсене на продукцията на мултинационалните концерни. Компанията освен това има и насаждения с лавандула и собствена дестилерия. Именно продуктите за бебета са в основата на ръста на приходите към полугодието, става ясно от отчета. Продажбите са се повишили с 24% до 9 млн. лв., а печалбата скача двойно до 1.2 млн. лв.
Пазарната капитализация на компанията е 30.7 млн. лв., но тя е една от слабо ликвидните на борсата - последната сделка с нейни акции е била в края на април при цена 115 лв. за брой. В момента има оферти купува за 82 лв. и продава за 113 лв.
ГДБОП принуди софиянец да се покае заради критики към Борисов. Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), чиято задача е разбиването на престъпни групи, реши да натрупа точки пред премиера Бойко Борисов, като привика с 4 месеца закъснение софиянец заради негов критичен пост във "Фейсбук".
Потърпевшият Васил Коцев разказа, че полицаите се впечатлили от написаното през април съобщение: "Борисов, времето ти свършва, идва времето на народната любов с пушки и сопи". Проверка на "Сега" в профила му, който е публичен, показа, че в началото на април има и друго съобщение: "До Бойко, това, което вършиш, ще те изхвърли не само от властта, а и ще ти отрежем главата! Това ли целиш! Българите да хванат пушките и ножовете! Денят идва!".
Нито от ГДБОП, нито от МВР направиха официално изявление по случая. БНР обаче цитира информация от свой източник, че службата проверява публикации във "Фейсбук", съдържащи заплахи срещу висши държавници. "Няма задържани, но досега в рамките на разследването са издадени предупредителни протоколи на хора, публикували в профилите си коментари за един от първите мъже в държавата", съобщи радиото.
36-годишният запален фен на ЦСКА е бил посетен в дома си от антимафиотите, разказа той в профила си в социалната мрежа в сряда. Това много притеснило възрастната му майка. Коцев бил поканен и отведен веднага в ГДБОП на разпит. Там му обяснили, че разтълкували написаното от него през април като призив към бунт.
Мъжът е държан в сградата на ГДБОП около час. Питали го дали познава и други хора, които псуват Борисов, и му поискали техните имена. "Давайте телефонния указател и там 95% сигурно го псуват!", отговорил мъжът. Питали го и дали познава човек с профил "Ванче Михайлов". Коцев попитал полиците откъде знаят, че профилът му не е бил хакнат, а те отговорили, че трябва да изземат устройствата му, за да установят дали има такова нещо. Той обаче отказал. Накрая го накарали да пише, че се разкайва за постъпката си.
"И така те ме питат: защо пишете това срещу премиера? Отговорих - а на вас не ви ли се струва, че в тази държава нещата са объркани. "Фейсбук" е свободно пространство и по най-висшия закон, наречен Конституция на Република България, всеки има право да изразява и пише, каквото мисли! Това се нарича май свобода на словото! "Пишете всичко." Казах, добре. Писах, да, писах под тяхна диктовка. Че не желая да убивам премиера!?! Викам - ама наистина ли да го напиша? Те викат - не така, не е добре, напишете, че се разкайвате за думите си. Казах - ще го напиша, но не се разкайвам", разказа Коцев.
След края на разговора полицаите казали, че срещата трябва да си остане тайна. Малко след напускане на сградата обаче мъжът се свързал със свой познат журналист, на когото разказал случката. След това започнали да му звънят от различни медии.
Така и не стана ясно защо точно този човек е направил толкова силно впечатление на ГДБОП. В интернет форумите денонощно се пишат далеч по-крайни коментари, но досега не се е чуло антимафиотите да се занимават с авторите им. Не е ясно и защо, ако ГДБОП наистина е обезпокоена от поста във "Фейсбук", реагира едва с четири месеца закъснение. След случката социалните мрежи се напълниха с иронични призиви за оставки, въстания, ликвидиране на хора и др.
Това не е първият път, когато държавните институции се активизират, за да бранят Борисов. През 2005 г. студент от УНСС бе осъден, защото писал заплашителен SMS на премиера, който тогава бе главен секретар на МВР. Текстът на съобщението гласеше, че Борисов не трябва да се бърка в далаверите, иначе го чака куршум. Момчето бе освободено от наказателна отговорност и глобено с 800 лв.
На три пъти тогава Борисов отказа да отговори дали съобщението го е изплашило. Накрая уточни, че ако го е страх, ще поиска да го свалят от поста му. Според материалите на прокуратурата обаче съобщението предизвикало основателен страх у главсека.
Борисов не даде шанс на подсъдимия да му се извини и си тръгна веднага след като беше разпитан. В залата обясни, че акцията срещу студента е за назидание.
ГЕРБ обеща след време и купон, и тишина в Слънчев бряг. В следващите месеци и години на Слънчев бряг ще има и купон, и тишина. Това обеща вчера вторият човек в управляващата партия ГЕРБ - Цветан Цветанов, атакувайки косвено вицепремиера Валери Симеонов. Напрежението в морския курорт се изостри след показните акции срещу силната музика в нощните заведения, предвождани от коалиционния партньор от "Обединените патриоти".
Трябва да има по-добър и конструктивен диалог с бизнеса и хората в управлението на курорта, каза на пресконференция вчера Цветанов и осъди воденето на политика, която разделя обществото. "Вие видяхте, че има разделение - една част, която иска да го има този шум и да се чувстват добре тези млади хора, които купонясват, но трябва да имаме предвид, че има хора от комплекса, които подкрепят действията на Валери Симеонов. Може би трябваше да има по-добра организация в самото начало на летния сезон", коментира лидерът на парламентарната група на ГЕРБ.
Зам.-председателят на ГЕРБ обеща, че "в предстоящите месеци и години всички тези неща ще бъдат коригирани - ще се подобри комуникацията и ще се постигне баланс, за да се създадат условия и за почивка на туристите, и за купонясване на младите хора". "Няма как да отговорим на всички искания. Това, което прави правителството, е да гарантира чистотата с изграждане на пречиствателни станции, за да бъде страната ни добра за почивка, и да променим профила на всички туристи, които идват на българското Черноморие. Нека да бъдат платежоспособни и да се чувстват добре в родината ни и страната ни да бъде сочена като добра туристическа дестинация", каза още Цветанов.
Заради проверките на вицепремиера Валери Симеонов в Слънчев бряг, при които бе иззета озвучителната техника на две от големите дискотеки в курорта, вчера там на протест излязоха около 500 души, заети основно в крайбрежните заведения. Бармани и сервитьори са притеснени, че ще останат без работа, тъй като показните акции, в които участваха и полицаи, отблъсквали клиентите. Протестът започна пред един от проверяваните клубове и премина в шествие до входа на курорта, като за кратко бе затворен един от централните булеварди. Протестиращите призоваха за помощ премиера Бойко Борисов и се заканиха, че ще предприемат и други действия, ако акциите срещу шума в Слънчев бряг продължат. Организаторите на музикалния фестивал "Солар Съмър" пък обявиха преди ден, че отлагат събитието, защото се страхуват, че ще бъдат конфискувани уредбите на участниците.
Междувременно НАП обяви, че засилените данъчни проверки по морето това лято са довели до значителен ръст на оборотите на търговските обекти. Само през юли увеличението е с над 100 млн. лв. в сравнение със същия месец на миналата година. Най-висок е скокът на регистрираните приходи в Обзор - 149%. В Албена ръстът е 62%, в Слънчев бряг - 10%, а в Златни пясъци - 22%. Парадокс е, че изсветляването на оборотите е най-голямо в курорти, в които Валери Симеонов не се е намесвал.
От началото на летния сезон до сега по цялото Черноморие са извършени общо 24 000 проверки, в които са участвали стотици данъчни инспектори съвместно със служители на МВР и агенция "Митници". Основен акцент са отчитането на обороти и издаването на касови бележки. За пръв път през тази година неиздаването на касова бележка се санкционира освен с обичайната глоба, и със запечатване на търговския обект, обикновено за две седмици. По време на кампанията до момента са били затворени 113 обекта по Черноморието, съобщиха от НАП. Под постоянно наблюдение са и борсите и тържищата в близост до курортите. Там денонощно дежурят инспектори от звеното за фискален контрол в НАП, които следят движението на хранителни стоки, алкохол, цигари и напитки.
Разкриха кандидатите за изграждане на ТОЛ системата. Обединение "БГ Път", Капш Трафик Солюшънс, Толнет АД, Сиела Норма АД, Обединение Телетол ДЗЗД и Консорциум "ТОЛ България" ще се борят кой да изгради ТОЛ системата, стана ясно днес при отваряне на офертите им в АПИ.
Сформирата бе и комисия в състав: инж. Стела Кръстева, директор на Дирекция "Пътни такси и разрешителни"- председател и членове: Десислава Ганева, юрист от МРРБ, Мария Бърдарова, гл.специалист от МФ, Димитър Атанасов, икономист, външен експерт, Георги Балабанов, външен експерт, Никола Петров, доц. Олег Асенов и др. Тя трябва да разгледа, оцене и класира офертите.
В същото време от БНТ обявиха, че 14 са само за една година жалбите срещу обществената поръчка. Председателят на КЗК Юлия Ненкова разкри, че това са най-често фирми за общо строителство с много нисък капитал, с почти никакви печалби, унгарски, чешки компании. В момента има две висящи жалби срещу търга.
Две от фирмите, подавали най-много жалби срещу търга, са "Мархинженеринг" и „Алтима България". „Мархинженеринг" е регистрирана в Суходол, но с адрес за кореспонденция в столичния квартал "Младост", на който отдавна няма такова дружество.
Алмита България също не е на посочения в Търговския регистър адрес. Фирмата е собственост на хърватско софтуерно дружество и капиталът ѝ е 100 лева.
30 км/час максимална скорост по булевардите с велоалеи. Скоростта на булевардите, на които има велоалеи, да бъде ограничена на 30 км/час. Такива препоръки са изпратили от Генералния секретариат на Съвета на ЕС до всички вътрешни министри на страните от съюза, включително и до ръководството на родното МВР. Това е станало след заседание на работна група „Сухопътен транспорт", която е обсъждала подобряването на пътната безопасност, научи „Монитор". Една от точките е изграждането на специална инфраструктура в големите градове, която включва построяването на нови велоалеи. Там, където те минават по-големи булеварди пък, скоростта на колите трябва да е ограничена до 30 км/час. Това се отнася и за едни от основните пътни артерии
в София - бул. „Тодор Александров" и бул. „Сливница". Ново трасе пък се планира по бул. „Цар Борис III", както и връзка на „Люлин" с центъра през едноименния тунел.
До края на 2019 г. софиянци ще имат между 150-200 километра велоалеи, съобщи наскоро зам.-кметът по транспорта на София Евгени Крусев. До момента има изградени над 50 км пространство за колоездачите.
Общината има идея да бъдат свързани всички велоалеи в една мрежа. Крусев обяви, че имат за цел предвижването с колело да стане предпочитан транспорт в столицата. „Освен централните отсечки мислим и как да свържем централните части и крайните отсечки на града в обща велосипедна инфраструктура", обясни зам.-кметът.
Друга препоръка, която са отправили от Съвета на ЕС, е по-засиленият контрол над велосипедистите от страна на Пътна полиция.
По правилник велосипедистите трябва карат по велоалеите и вдясно на пътните платна. Тротоарите не са място за колела, но и велоалеите не са място за пешеходци. Заради подобни нарушения поне по 200 колоездачи годишно отнасят.
8000 учители на срочни договори. 8000 учители са назначени на срочни договори, вместо на постоянни, което е нарушение на Кодекса на труда. Това съобщи пред „Монитор" шефката на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева, позовавайки се на данни от Националния осигурителен институт (НОИ). Порочната практика от страна на школските директорите се правела с цел спестяване на средства от делегираните бюджети. Така например един учител се преназначавал за началото на учебната година, като по време на лятната ваканция не се водел на работа никъде.
Такева разказа, че учителите на срочни договори, не можели нито да се пенсионират, нито да отидат през лятото на бюрото по труда, защото нямат необходимите 9 месеца изработени през годината. По този повод образователният министър Красимир Вълчев обясни пред „Монитор", че през юни е изпратил писмо до директорите през регионалните управления, в което бил категоричен, че тази практика трябва да се прекрати и че учителската работа не може да се третира като краткосрочна или сезонна. Апелирам министърът да прилага
по-строг контрол по този въпрос, заяви пък Такева.
В същото време има недостиг от около 3600 учители преди началото на учебната година. Традиционно най-голям е дефицитът по предмети като математика, физика, химия, биология, информатика, информационни технологии и чужди езици. Недостиг има и при учителите в детските градини, обясни още шефката на СБУ.
Както „Монитор" вече писа, очаква се от септември учителските заплати да бъдат увеличени от първи септември. Така минималното основно възнаграждение за педагозите ще скочи от 660 лв. на 760 лв. Толкова ще бъде и базисната заплата за възпитатели, логопеди, педагогически съветници, хореографи, треньори по спорт, рехабилитатори на слуха и говора и ръководители на направление „Информационни комуникационни технологии". Основните възнаграждения за старшите педагози и възпитатели пък ще набъбнат от 688 лв. на 792 лв. При главните учители увеличението ще бъде със 110 лв. - до 836 лв. Новата основна минимална заплата при заместник-директорите ще се промени от 770 на 887 лв., а при директорите - от 825 на 950 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |