Още дози доходност за SOFIX. С над 25% се повиши Sofix от началото на годината, а за последните 12 месеца покачването е близо 60%. За този период основният индекс премина 700 пункта и е на 9-годишен връх, разбира се, доста далеч от онези почти 2000 пункта в края на 2007 г. Все пак представянето му е сред най-силните в региона, а за 12 месеца е номер 1 по доходност в Европа според статистическия финансов сайт tradingeconomics.com.
Затова завърналия се оптимизъм си има причини - ръстът на икономиката, стартиралият борсово търгуван фонд, следващ индекса, ниските лихви, проактивното поведение на новото ръководство на регулатора... Но за повишението ключова роля играят и финансовите резултати на компаниите. В края на юли и началото на август публичните дружества публикуваха индивидуалните си отчети за първото полугодие. Представянето им е положително, като приходите на повечето компании растат. В основа на растежа е износът, но и нарасналото вътрешно потребление. Негативен ефект има по линия на по-скъпите суровини и метали, които удрят маржовете на някои индустриални компании.
Да биеш Sofix
Поне 10 от най-ликвидните компании бият Sofix по доходност, главно заради солидните си финансови отчети. Една от ракетите за миналата и тази година е производителят на радиатори "Корадо България". Той успява да поддържа устойчив ръст на финансовите си резултати. Освен това чешката компания собственик даде заявка за повишаване на ликвидността на акциите. Част от тези намерения са изпълнени, след като общото събрание гласува увеличение на капитала със собствени средства и така всеки акционер получава по една акция за две стари.
Финансовите резултати на Първа инвестиционна банка се влошават, най-вече заради спад в нетния лихвен доход, което удря и печалбата - тя е надолу с над 60%. От началото на годината обаче акциите на банката се изстреляха заради очакванията за влизане на нов голям инвеститор или партньор в нея. Официално това беше обявено през май, като банката е наела Citigroup Global Markets за финансов съветник по бъдеща сделка, за която все още няма повече информация.
Няма и срок за това, но вероятно оферти ще има в началото на есента. При другите компании от финансовия сектор Централна кооперативна банка също има спад на приходите, но лек ръст на печалбата. Застрахователният бизнес е в основата на растежа и при "Еврохолд България" (втори по ръст на акциите) заедно с продажбата на автомобили и лизинга. Печалбата обаче силно се понижава заради по-висока база от предходната година, когато бяха продадени акции за 16 млн. лв.
Радост за акционерите
"Софарма" е компанията, която успява да зарадва акционерите си с много добра доходност от началото на годината. Фармацевтичната компания успя да преодолее негативите от кризата в Русия и Украйна преди 3 години и вече отново е на вълната на растежа, като и двата пазара помага за това. По-ясна картина за състоянието ще даде консолидираният отчет на дружеството. На индивидуално ниво има ръст на продажбите, но спад на нетната печалба, което се дължи на по-високите разходи за външни услуги, персонал и амортизация, падат и финансовите приходи. Дъщерната й "Софарма трейдинг" също се представя добре на ниво печалба и приходи.
Положително е представянето и на големите индустриални компании като "Монбат" и "Алкомет", но при "Неохим" се запазва тенденцията за непостоянство в отчетите. Всъщност това е и причината това да е една от малкото компании със спад в цените на акциите от началото на годината.
До края на август е срокът за публикуване на консолидираните резултати на компании - важни най-вече за оценката на големите холдингови групи, но и такива като туристическата "Албена", която извършва дейност през много дъщерни компании. Освен това нейното най-силно тримесечие е третото. Засега настроенията на инвеститорите са позитивни, като очакванията им до края на годината се подобряват, поне според последната анкета, направена сред тях от Министерството на финансите.
Преките инвестиции достигат 405 млн. евро. Чуждестранните инвестиции в страната за първото полугодие достигат 405 млн. евро, което е с 355.9 млн. евро под сумата на вложенията от същия период на 2016 г. Това показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ), които ще бъдат ревизирани поне още няколко пъти. За сравнение, към края на май акумулираната от началото на годината сума беше 119.8 млн. евро, като фактор за увеличението са както повишение предимно в дълговите инструменти, така и ревизия на данните. Само през юни вложенията в българската икономика са били 171.1 млн. евро.
Към полугодието Холандия отново води класацията на дестинациите, от които са дошли най-много капитали ви икономиката ни. Страната е с по-либерален данъчен режим и често зад инвестициите, идващи оттам, стоят български капитали или от други държави извън ЕС. За периода януари - юни 2017 г. нетно оттам са дошли вложения за 283.2 млн. евро, основно от дългови инструменти. Следва Швейцария с общо 104.5 млн. евро, от които 102.9 млн. евро също са под формата на дългови инструменти.
Краткосрочният интерес расте
Подобно на предходния месец, разбивката на БНБ по вид инвестиции показва, че дяловият капитал все още е на минус към края на полугодието. Голяма част от спада е акумулиран през първото тримесечие, когато показателят е на минус в размер на 110.8 млн. евро. Отлив е отчетен и през април и май, но по-малък - общо 17.2 млн. евро, докато през юни нетните постъпления излизат на плюс с 4 млн. евро. Така общо инвестициите в дялов капитал са отрицателни за периода - 124 млн. евро. За сравнение, през полугодието на миналата година сумата е положителна в размер на 172.9 млн. евро, което към този момент показва, че дългосрочния интерес на чуждестранните компании към местната икономика спада.
Реинвестираната печалба, от друга страна, е единият от двата фактора, които дърпат общата сума на постъпленията в страната нагоре. Това е частта от нетния финансов резултат на българските подразделения, която външните вложители оставят в страната, вместо да се изтегля като дивидент. Към юни средствата по тази линия са в размер на 257.7 млн. евро, като повишението спрямо предходния месец идва от новопостъпилите в БНБ отчети на компаниите, които се публикуват на тримесечна и годишна база. Сумата е под отчетената през същия период на миналата година (353 млн. евро), но се очакват и допълнителни ревизии на данните, след които разликата вероятно ще се свие още.
Най-значителни през юни са постъпленията от дългови инструменти, които са показател за краткосрочни интереси в страната. Общо за шестмесечието сумата е 271.1 млн. евро, а от тях 148.5 млн. евро са постъпили само през юни. Допълнително данните от предходните месеци са били ревизирани от БНБ в посока нагоре с 84.2 млн. евро. Така сумата става с 15.4% над отчетената през същия период на миналата година. Постъпленията обаче имат ограничено значение, тъй като се използват основно за модернизация и други плащания.
Текущата сметка е на плюс
Търговското салдо за първите шест месеца на 2017 г. е отрицателно в размер на почти 1.2 млрд. евро и се формира от по-високия внос на стоки (13.6 млрд. евро) спрямо износа (12.5 млрд. евро). За сравнение, през същия период на миналата година стойността отново бе в червена територия в размер на 835.6 млн. евро. Нетните постъпления от услуги и доходи обаче успяват да изведат текущата сметка на плюс от 517.8 млн. евро към юни при 854.3 млн. евро през същия период на 2016 г.
Каракачанов праща 600 въоръжени военни на границата с Турция. България ще използва армията си, за да охранява границата с Турция, откъдето всеки ден влизат нелегални мигранти. Границата ще бъде разделена на 5 участъка, които ще се охраняват от общо 600 души, разделени на добре въоръжени и обучени групи от специалните части. Това заявява военният министър Красимир Каракачанов в остро интервю срещу бежанците, дадено за вестник "Ди Велт", което разбуни духовете в Германия.
Изявлението му е странно на фона на постоянните хвалби на управляващите, че миграционният поток е спрян. Според последната статистика на МВР от 3 до 10 август у нас са влезли само 6-ма души. От началото на годината броят им е едва 510.
"Практиката показва, че военните са много по-ефективни от полицаите. Освен това е много трудно да осигурим достатъчно гранични полицаи", казва военният министър.
През март на границата имаше около 200 военни, плюс отделно от тях командировани полицаи. Досега военните по-скоро помагаха на МВР с техника и логистика и нямаха право на въоръжени акции, за да не предизвикват напрежение у съседите. Самата охрана бе дадена изцяло на гранична полиция и командированите от страната полицаи. Не е ясно дали с изпращането на общо 600 военни ще се прекратят командировките на полицаи и какви задачи ще имат те. Според Каракачанов служителите на МО ще са въоръжени и това отново поставя въпроса каква ще е реакцията на Турция.
От интервюто му става ясно, че България планира да засили видеонаблюдението на границата с камери за нощно виждане и дронове. Каракачанов отправя остри критики към ЕС и НАТО и настоява те да пратят военни сили в Гърция и Италия, за да спрат наплива на мигранти оттам: "В Италия и Гърция трябва да разположим войски на НАТО и ЕС и при нужда да защитаваме външните граници на ЕС и с военна сила". Той критикува неспособността на съюза да затвори този път с думите: "Не можем да допускаме повече масовото нелегално преминаване на границите на Европа".
Според Каракачанов по-голямата част от хората, които идват в Европа през Средиземно море, са икономически мигранти. "Те не търсят закрила за живота си, а просто искат да живеят в богатия Запад", заявява българският министър.
Антибежанската реторика предизвика възмущение в Германия, съобщи "Дойче веле". Правозащитната организация Рro Asyl е разкритикувала остро плановете на Каракачанов. "Това би било грубо нарушение на международното право и на човешките права", е цитиран да казва председателят на Рro Asyl Гюнтер Буркхард. Той припомня, че Европейският съюз се е задължил да закриля бежанците, и твърди, че сегашната политика на страните, членки на ЕС, "за възпиране на бежанците" е в нарушение на човешките права. "Решението на Италия да изпраща военни катери към Либия не може да бъде оправдано, също както и сътрудничеството между Италия, Германия и други страни от ЕС с либийското правителство и неговата брегова охрана", казва Буркхард и призовава германското правителство да преустанови сътрудничеството си с либийските власти.
Германските медии цитират и държавния секретар по вътрешните работи Гюнтер Крингс, който за радио SWR е заявил, че и през тази година Германия ще приеме немалко бежанци - 6-цифрено число. От началото на годината в страната са пристигнали нови почти 100 хиляди души. "Ако всички европейски страни приемаха също толкова бежанци, тогава нямаше да говорим за бежанска криза", казва Крингс. Той все пак признава, че голяма част от хората, които пристигат в Европа през Либия, не са бежанци по смисъла на Женевската конвенция.
Премиерът Борисов защити акциите на заместника си Симеонов с половин уста. Премиерът Бойко Борисов вчера най-сетне наруши мълчанието си по парещата тема за "Слънчев бряг", наказателните акции на вицепремиера Валери Симеонов в шумните дискотеки и последвалите протести. ''Той си действа в рамките на правомощията и в рамките на това, което пише в закона. Ако това е дебат, той трябва да се пренесе в парламента и там да се чуят ''за'' и ''против'' и да се смени или да не се смени законът", зае соломоновска позиция министър-председателят вчера. От изказването му се усети, че подкрепя своята дясна ръка в правителството, но с половин уста, и че никак не му харесва вдигането на напрежението в най-големия ни морски курорт. След като Валери Симеонов започна нощните си набези срещу шума, около 600 протестиращи блокираха улици в "Слънчев бряг" и призоваха премиера да се намеси. Те предупредиха, че готвят още по-мащабен протест, в който ще се включат над 6000 души.
''Няма как нито Бойко Борисов да спре Валери, нито Валери да спре Бойко Борисов, когато единият или другият спазва закона и когато работят по програмата, която са подписали двамата'', заяви вицепремиерът Валери Симеонов пред Нова тв.
Той посочи, че протестите в "Слънчев бряг" са организирани от собствениците, които са нарушители. Тези, които клатят държавата през туризма, са наематели и концесионери на плажовете, обяви Симеонов, като посочи имената на Маджо, Маргините и Радо Слънцето.
"Десетилетия институциите не са получавали необходимата подкрепа. С появата си на проверките исках да докажа, че когато държавата и общината са на една позиция, няма как нарушителите да се противопоставят на проверяващите органи", поясни Симеонов. "Този бар "Оксижен" на Божо Кравата... 3 пъти им прибирахме уредбите, снощи пак трябваше да им ги приберем, и те продължават да работят и да тероризират хората. Във всеки един град има един самозван собственик, който не спазва закона. 4 заведения на южния плаж на "Слънчев бряг" тероризират целия залив. Те са от групата на недосегаемите и смятат, че всичко им е позволено", каза още вицепремиерът. Той посочи, че проблемните заведения в "Слънчев бряг" са няколко и са собственост на подземна фигура - "някакъв си Радо Слънцето". Опитваме се да изкараме България от зоната на здрача и от зоната на евтин алкохолен туризъм", допълни Симеонов.
Борисов: До 16 млрд. куб. м. газ ще минават по газопровода от и за Турция. 15,7- 16 млрд. куб. м. газ ще могат да идват и от Турция, и за Турция. Това каза премиерът Бойко Борисов при проверка на изграждането на Транзитен газопровод за Турция в участъка „Лозенец"- „Недялско".
„Доволен съм от това, че догодина по това време вече ще имаме газовият хъб в двете посоки", заяви той. „На много хора не им се вярваше, но интерконекторите в България се строят", коментира премиерът и посочи, че по газопровода с Турция се работи с пълен обем.
„Сменихме компресорите с най-добрите американски, така че има разлика между заварката по „Южен поток", която си спомняте и това, което се строи в момента", обясни Бойко Борисов.
„Със Сърбия подписахме за 10 млрд. куб. м., така че започваме интерконектора и от другата страна. Ако е казал Господ, по същия начин и с Гърция в края на годината да се изтъргува поръчката и да започне същинско строителство", поясни премиерът и уточни, че правителството работи активно по това 15,4 млрд. куб. м. руски газ да идва директно в газовия хъб.
„Руският газ може да дойде по тръбата, която правим в момента, ако не договорим между ЕК и „Газпром" директна тръба в газовия хъб. Подготвяме се и за двата варианта", обясни премиерът и уточни, че е оптимист за срещата на високо равнище, която ще се състои много скоро.
„С прозрачност, ясно изразени намерения и мотивирано сме стигнали до това, което се вижда тук днес", каза още Бойко Борисов.
Спират парите на безработни, ако откажат работа. Междувременно стана ясно и че ще спират помощите на отказалите работа безработни. Социалното министерство категорично, че ще пресече източването на социалната система от злоупотребяващи безработни.
От социалното ведомство смятат да засилят рестрикциите за лицата, които отказват да работят. Това обясни заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова.
И сега според законодателството щом лицето получава социална помощ, то трябва да полага обществено полезен труд 14 дни, ако няма здравословни или други проблеми.
Ще разработим и допълнителни рестриктивни режими, увери тя. Идеята е лицата да не получават помощи, а доходи от активна дейност.
"От 220 000 регистрирани безработни лица около 120 000 са лица, които са хора с ниска степен на образование и съответно програмите и мерките ще бъдат насочени към мотивиране на тези лица", обясни социалният министър Бисер Петков.
400 българи всеки месец търсят помощ заради инцидент в чужбина. Между 4500 и 4600 българи на година търсят помощ от държавата заради инциденти в чужбина. Това означава, че всеки месец близо 400 нашенци или техни роднини са изпадали в беда, докато са били зад граница. Това показват данните на Ситуационния център към външното министерство, предоставени по искане на „Монитор". Сигнали в центъра постъпват както по телефон, така и по имейл и факс. Самият център е създаден през 2010 година и има за цел да подпомага и съдейства на българите по света, като за него се заговори усилено след прословутия случай с ареста на нашенец в Хърватия заради защитен вид мида. Така например през 2016 година по телефона са пристигнали 1740 сигнала. Тези по електронната поща са близо 1850, а по факс са дошли 1050 броя.
Всеки предварително може да се регистрира на сайта на ведомството и да посочи за къде и за какъв период ще пътува. Така при кризисна ситуация ще може да бъде открит по-лесно. От януари 2016-а до момента около 3550 българи са се възползвали от тази опция и са съобщили къде отиват на почивка. Става дума обаче за вече приключили задгранични пътувания. Тези, които в момента са регистрирани и все още са в чужбина, са около 160 души. Предпочитаните дестинации са предимно Европа и Северна Америка, но напоследък все повече се отчита повишен интерес и към по-екзотични места - Азия, Африка, Латинска Америка.
„Това е своеобразен кризисен щаб, в който постъпва цялата информация, касаеща нашите сънародници зад граница. Получаваме данни по всички възможни информационни канали - имейли, телефонни обаждания, факсове", коментира пред „Монитор" зам.-външният министър Георг Георгиев. Сред сигналите попадат и такива за бедстващи българи, засегнати от наводнения, пожари и всякакви природни бедствия, каквито имаше в съседна Гърция и се стигне през терористичните атаки в Европа през последните месеци. „Заради силно влошената среда на сигурност в международен план нашето внимание е изключително обострено и в голяма степен следим всички начини, по които може да се информираме", заяви Георгиев и уточни, че сигнали в ситуационния център се приемат 24 часа в денонощието, а дежурни има и в консулствата по места.
До три часа е срокът, в който сигналът трябва да постъпи и да бъде разпределен, за да може след това да се предприемат необходимите действия. „Абсолютно всички начини, които могат да бъдат ползвани, за да сме във връзка със засегнатите хора, се ползват. Включително фейсбук и туитър", увери Георгиев. Именно в рамките на 48 часа има и решение с казуса с Велизара, която в продължение на 15 години е разделена от майка си. Тя се върна от Дубай през юли, където е държана против волята си. „Тогава прекарахме едни инфарктни 48 часа, в които в много тясна комуникация с нашето генерално консулство и с дубайските власти успяхме да я върнем жива и здрава при майка й в България", заяви още Георгиев.
Има няколкостепенна скала на предупреждения, започваща от това, че тотално не се препоръчва пътуване за дадена държава, през това, че е нужно повишено внимание, за да се стигне до това, че тази държава е абсолютно безопасна. Така например в момента най-рискови са Йемен, Либия и Сирия.
Според туристически агенции пък все по-популярни са Индонезия, Филипините, Виетнам. Продължават да са популярни и дестинации като Алжир, Египет, Индия и Бангладеш. Преди да тръгнем за Индонезия обаче трябва да знаем, че изключително опасни са островите Малуку и провинцията Аче, където трябва да се пътува само в краен случай. На територията на провинцията са забранени и строго се санкционират, включително с големи глоби и телесни наказания - до 100 удара с пръчки - неприличното поведение, хазартът, употребата на алкохол, хомосексуални прояви, като това важи и за чужденците, не само за местните.
Отпушват Орлов мост на 27 август. Ремонтът на столичния булевард „Цариградско шосе" при Орлов мост е с нов график. Това стана ясно, след като кметът на София Йорданка Фандъкова и зам.-кметът по транспорт Евгени Крусев провериха ремонтните дейности. Реконструкцията на най-натовареното кръстовище се очаква да продължи до 27 август. Първоначалната дата за приключване на работата бе 22 август.
Фирмата изпълнител на обекта се е ангажирала до 20 август да бъде пуснато движението по северното платно, което в момента се ремонтира, а движението ще се извършва двупосочно по две ленти в участъка. До момента е приключило полагането на основния пласт асфалтова настилка в северния участък. Той е изпълнен след цялостното фрезоване и поставяне на стоманена мрежа, с цел допълнително заздравяване на основното асфалтово покритие. Вчера започна и полагане на последния износващ пласт асфалт на бул."Цариградско шосе" по централното пътно платно за директно движение в северната част на булеварда. Днес ще се положи последния слой асфалт по допълнителната лента за десен завой на булеварда към бул."Евлоги и Христо Георгиеви". „Технологията на работа изисква горещото асфалтово покритие да изстине 48 часа, за да се стегне и заздрави. След което ще бъде възстановено движението", съобщиха от столичната община.
С приключването на работата по северната част движението ще бъде отпушено частично, защото ремонта ще се пренесе в южното пътно платно от страната на езерото Ариана, което ще се затвори за движение. Едновременно с ремонта на южното пътно платно на ще се извърши и текущ ремонт на участък от бул."Евлоги и Христо Георгиеви" между Орлов мост и бул."Гурко". От „Московска" 33 обявиха, че при благоприятни метеорологични условия работата по двата булеварда се очаква да приключи за седем дни и да бъде възстановено движението.
Махат оградата за небостъргач в „Стрелбище"
Столичната община разпореди да се махне оградата на терена за небостъргач в жк. „Стрелбище". Заграждението изникна преди седмица, но от „Московска" 33 са категорични, че няма разрешение на строеж на 43-етажна сграда на ъгъла на бул. "България" и "Петко Тодоров". В сряда вечерта се проведе пореден протест срещу застрояването в градинката. Хората се заканиха да блокират бул. "България" всеки ден, докато инвеститорът не се откаже да строи.
От столичното кметство напомнят, че от 2009 г. статутът на терена е за зелена площ, като предназначението му е защитено с промяна в Общия устройствен план на града. Главният архитект на София Здравко Здравков също няколко пъти се обяви против строителството и общината два пъти отказва да издаде разрешение. Това накара инвеститорът да стигне до съд. Върховният административен съд отхвърли отказите на Столична община, но все още няма промяна на устройствения план. „Категорично няма да позволим застрояване в район „Стрелбище", заяви вчера и общинският съветник от ГЕРБ Силвия Христова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |