Бързите кредити растат с двуцифрен темп. Бързите кредити, които отпускат небанковите институции, продължват да са един от основните източници на дългово финансиране на потреблението на домакинствата. По обем на нарастване те дори достигат тези, отпускани от банките. За шесто поредно тримесечие бързите кредити нарастват с двуцифрен темп от 11.4%, което е увеличение с малко над 272 млн. лв. за година, показват данните на БНБ.
За сравнение годишният темп на нарастване при заемите за потребление, отпуснати от банките е 3.38% към края на юни, или номинално нарастване с 293 млн. лв., при обем на активите на дружествата за бързи кредити от 3.3 млрд. лв. и на банковия сектор за 93 млрд. лв.
Необслужваните заеми в сектора на бързите заеми продължават да намаляват, но годишният темп на намаление се забавя в сравнение с предходните тримесечия. През периода април-юни дори има леко увеличение на просрочията в сектора в сравнение с първото тримесечие на годината.
На годишна база (спрямо юни 2016 г.) нарастването на кредитирането в небанковия сектор е с 11.4% до близо 2.655 млрд. лв. През цялата минала година ръстът на този тип заеми е бил двуцифрен, като дори е достигал почти 15%. Така растежът на портфейла на небанковите дружества се задържа вече близо две години след периода на свиване. През изминалото тримесечие се наблюдава леко забавяне в темпа на растеж, което може да е резултат от натрупаната по-висока база.
Малки кредити за по-дълъг срок
Малко над 80% от портфейла са заеми за физически лица - 2.106 млрд. лв., като делът им се увеличава за сметка на този на фирми, които са ползвали такъв тип финансиране за дейността си - делът им в общия размер на отпуснатите небанкови кредити се свива до 17.4%.
В структурата на кредитите за домакинствата преобладаващи са потребителските - 1.925 млрд. лв., като техният годишен ръст е с 19.2%. Делът им в портфейла на дружествата е 91.4%. Заемите, които са използвани за съфинансиране за покупка на имот, се свиват с двуцифрен темп за година - 35.8%, до 85.1 млн. лв. Техният дял се свива до 4% в края на юни.
В матуритетната структура преобладават кредитите със срок над пет години, като също отчитат двуцифрен ръст - увеличават се с 26% на годишна база до 996.9 млн. лв. За сравнение - типичните бързи кредити, т.нар. до заплата - малки суми за кратки срокове, които в статистиката се отразяват със срокове до една година, имат годишен ръст от 6.6% и дори незначителен, но спад в сравнение с предходното тримесечие (0.2%). Техният обем е 513.6 млн. лв.
Портфейлът продължава да се подобрява
Друга трайна тенденция, която се наблюдава и запазва в сектора, е подобряването на портфейла. Необслужваните заеми намаляват с 8.8% на годишна база. Обемът им е 395.7 млн. лв. Наблюдава се леко забавяне в годишния темп на свиване и дори леко увеличение от 1.8% спрямо предходното тримесечие. Това може да е временна корекция, като изводи за тенденция би могло да се правят поне след още едно тримесечие.
Делът им в портфейла на небанковите дружества за кредитиране се свива от малко над 30% спрямо преди три години до 14.9% в края на юни тази година. Основните причини за стабилното развитие на бизнеса са понижаването на безработицата и повишаването на доходите на населението.
Въпреки положителните изменения в основните показатели на небанковите дружества за кредитиране секторът остава силно фрагментиран. По данни на БНБ към края на юни тази година броят на регистрираните в централната банка дружества е 154. Освен че е пренаселен, секторът изобилства и от нелоялни практики сред по-малките фирми.
През юни беше приключена сделката по придобиването на българското поделение на най-голямата британска група за небанково потребителско кредитиране International Personal Finance (IPF). Купувачът на "Повидент файненшъл България" е българската "Изи асет мениджмънт", една от водещите компании на пазара на небанковото потребителско финансиране. Цена на сделката не е съобщавана от обявяването й през май до приключването й. От съобщение на британската компания на интернет страницата й от 28 юни 2017 г. обаче става ясно, че тя е около 5 млн. паунда. Там се посочва, че се очаква сделката да доведе до извънредни приходи в отчета на IPF от около 5 млн. паунда. Новото име на "Провидент файненшъл България" след приключване на продажбата е "Файненшъл България". За сделката беше обявено в средата на май, а договорът за покупко-продажбата на 100% от дружеството е подписан на 9 май.
Основната дейност на "Провидент файненшъл България" или вече "Файненшъл България" е предоставяне и събиране на необезпечени парични заеми в домовете на клиентите, какъвто модел на работа има във всички страни, в които присъстства IPF. В отчета за дейността на дружеството за 2016 г. е посочено, че то предлага кредитни продукти с три срока - 27-седмичен, 45-седмичен и 60-седмичен. Там е записано още, че целта е била към края на 2017 г. да има 50 000 клиенти. Към края на 2016 г. общият брой на клиентите му е бил 37 396.
Сделката изравнява "Изи асет мениджмънт" по мащаб с другите два големи играча на пазара - "БНП Париба лични финанси" и "Уникредит кънсюмър файненсинг". Така въпреки излизането на чуждестранен играч, внасящ добри практики, консолидацията с един от големите опериращи на светло играчи може да се приеме по-скоро за позитивна за пазара.
Държавата ще определи осигурителните прагове, ако бизнесът откаже да преговаря. Ако работодателските организации през тази година бойкотират преговорите със синдикатите за минимални осигурителни прагове, размерът ще бъде определен от държавата, обяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в края на миналата седмица. Вторият етап на преговорите между национално представителните работодателски и синдикални организации е насрочен за тази седмица.
Както и през миналата година, бизнесът отказва да участва в преговорите, защото смята, че определянето на минимален осигурителен доход по длъжности и браншове е остаряло. Те настояват да се премине към нов модел на определяне на минимална работна заплата.
След миналогодишния им бойкот правителството запази в бюджета за тази година същите нива на минималния осигурителен доход, но от думите на Петков се разбира, че вероятно ще ги повиши в бюджета за 2018 г.
Пенсиите ще растат без промени в системата
Министърът увери, че нови промени в пенсионната система след реформата от 2015 г. няма да се правят. Няма да се променят нито схемата на нарастване на възрастта за пенсиониране, нито изискванията за осигурителен стаж, записани в Кодекса за социално осигуряване.
Той прогнозира, че пенсиите ще нарастват обективно както заради увеличението на средния осигурителен доход, така и на тежестта на всяка година осигурителен стаж при изчисляването им, както предвижда законодателството. Според Петков предвиденото в закона отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии от началото на 2019 г. също трябва да стане.
Според министъра минимална работна заплата от 650 лева и средна заплата до 1500 лева в края на мандата са реалистични цели.
Детски надбавки без представен акт за раждане
Предвижда се семейните надбавки на деца да се отпускат и без от родителите да се иска да представят акт за раждане на детето, съобщи Петков. Процедурите за кандидатстване за семейни помощи за деца ще бъдат опростени.
Предстои 20 млн. лв. да бъдат отделени за безработни, които не могат да запишат детето си на ясла или на детска градина, за да гледат децата си у дома.
Предвижда се и да се засили ролята на учителите в преценката за необходимост дадена помощ за децата да се плаща в натура. Сега тази преценка се прави предимно от социалния работник.
От 1 юни действа правилото, според което майка, върнала се на работа преди края на първата година от майчинството, получава допълнително 50% от полагащото й се обезщетение. Досега от програмата са се възползвали 275 жени.
Община Хитрино е похарчила едва 1/6 от парите за възстановяване. Повече от осем месеца след трагедията в Хитрино възстановяването на селото все още е мираж. Пострадалите хора живеят във фургони, а от обещаните нови къщи няма готова нито една. Общинската инфраструктура - пътища, водопроводи, сгради, не е ремонтирана. Общината е успяла да усвои около 1/6 от получените от държавата и от даренията пари - 2.123 млн. лв. от общо близо 12 млн.лв. Това става ясно от отчета на кмета Нуридин Исмаил, който не обяснява защо се бави усвояването на парите и възстановяването на селото.
На 10 декември 2016 г. влак, превозващ цистерни с пропилен, се взриви в селото и уби седем души, а 29 бяха ранени. Десетки къщи бяха повредени или направо сринати със земята.
За Хитрино бяха преразпределени и 20 млн. лв. от Програмата за селските райони за инфраструктура, но и тяхното реално усвояване не е започнало. С парите като начало бе наета шуменската фирма "Инвестиционно проектиране", която за 1 млн. лв. трябва да изработи и окомплектова технически инвестиционните проекти за кандидатстване по селската програма. С други над 320 хил. лв. кметът нае "Европрограмконсулт" ЕООД за консултантски услуги. И двете фирми бяха избрани в процедура по пряко договаряне, а мотивът на общината - че няма време.
След трагедията държавата отпусна 10 млн. лв., БЧК събра от дарения малко над 1.8 млн. лв. Отделно по сметката на общината за дарения постъпиха още 973 хил. лв. - тук от списъците се вижда, че хората са превеждали по 20-30-40 лв. Директно на общината са дарявали и политическите партии - общо 125 хил. лв. Фирми, общини и училища също се включиха със средства. Жителите на село Голям Поровец са дарили 40 лв., става ясно от регистъра на кметството.
От тези пари близките на починалите са получили по 5000 лв. 38 хил. лв. са отишли за топъл обяд още преди да бъдат отпуснати парите от БЧК. Още средства са дадени за лечение на пострадалите в болниците, тъй като четирима от пострадалите са били с неплатени здравни осигуровки, отчита кметът. Две болници - във Варна и в столицата, пък са си поискали 32 хил. лв. общо от общината, , по думите на , Исмаил, НЗОК не им признала разходите. 35 от пострадалите хора са получили по 500 лв. за лечение.
От събраните над 1.8 млн. лв. по дарителската сметка на БЧК общината е отчела изразходвани към юни близо 681 хил. лв. Това сочи справка на БЧК за "Сега". БЧК е превела за обзавеждане, домакински елeктроуреди, врати и стъкла 1 357 500 лв. "БЧК получава ежемесечни отчети от община Хитрино за усвоените средства. Отчетите се предоставят на вниманието на членовете на Националния обществен съвет, който разпредели набраните средства. Съгласно данните от последния получен отчет усвоената сума е в размер на 680 919.37 лв.", обясниха от организацията.
Общинският съвет разпредели 314 от пострадалите къщи в Хитрино в пет категории според степента на щетите по тях. Напълно разрушени са 18 къщи. За тях от БЧК гласуваха да се дадат по 2900 лв. за уреди и по 12 хил. лв. за обзавеждане. Тези къщи обаче не са построени и за тях кметът е отчел едва 6 хил. лв. похарчени. Осем от обещаните 11 нови къщи вече се изграждат от строителната камара.
Най-много от средствата засега са отишли за домакинските електроуреди - 307 хил. лв. в средно пострадалите къщи. Според решението всяка къща от по-малко пострадалите може да получи 1250 лв. Отделно за вътрешни, входни и гаражни врати, както и за остъкляване бяха заделени 225 хил. лв. от дарените чрез БЧК. От тях са похарчени 136 хил. лв. Парите за топъл обяд, осигурени от тази дарителска кампания - близо 157 хил. лв., са усвоени напълно. С тях хората получаваха веднъж на ден топъл обяд.
От 10-те млн. лв. от държавата 5 млн. лв. трябваше да са за социално подпомагане на пострадалите чрез бюджета на социалното министерство. От тях са усвоени 503 хил. лв., а предишното ръководство на ведомството обещаваше, че ще има специални социални помощи за пострадалите хора. От тези пари 70 хил. лв. са дадени за лечение пострадалите, а 432 хил. лв. за външни врати и дограма.
Съдебният инспекторат се зарови в банковите тайни. Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС), който до 15 август трябваше да е приключил с проверката на имотните декларации на всички магистрати, едва в края на юли се е задействал да иска разкриване на банковата тайна за съдии, прокурори, следователи и за членове на семействата им. Това научи "Сега" от Софийския районен съд, който се произнася по исканията за разкриването на банковата информация.
Исканията се разглеждат от дежурните съдии до 24 часа от постъпването им. Случва се търсената информация да бъде отказана, ако от ИВСС не са приложени достатъчно документи. Магистрати разказаха пред "Сега", че отказите водят до напрежение и от инспектората си позволяват да звънят по телефона на съдии и да им търсят сметка за отхвърлените искания.
Заради огромното натоварване в Софийския районен съд магистратите му не са в положение да се оплакват официално от действията на ИВСС, тъй като постоянно са заплашени от проверки за срочност, а част от тях са и предложени за наказания. "Съдът има задължения да се произнася по приложени документи, а не защото инспекторатът иска. Те това не разбират", коментира съдия.
Въпреки че исканията на инспектората се завеждат в отделна графа в съда, до края на миналата работна седмица от там не предоставиха данни по темата. "Сега" обаче научи, че от 27 юли, когато в съда са започнали да постъпват исканията, до миналия четвъртък те са 464. (Обикновено годишно в София досега постъпваха около 1000 искания за сваляне на банковата тайна.) Магистратите са общо около 5000, отделно се търси информация и за техните съпрузи, партньори и непълнолетни деца. С темповете на работа на ИВСС, означава, че проверките няма да приключат скоро.
На 15 август "Сега" прати въпроси до ИВСС дали магистратите, не подали в срок декларацията си, са санкционирани и каква санкция е наложена на всеки от тях. А също и дали има установени несъответствия между декларираното и реално притежаваното от магистрати. Тъй като главният инспектор Теодора Точкова и служители от пресцентъра й се оказаха в отпуск, отговори още няма. По телефона Точкова каза, че проверките нямало да приключат преди октомври. "Явно от инспектората държат на сроковете само когато не ги нарушават те", коментираха магистрати. Оказа се, че в ИВСС не се бърза и със санкциите - законът давал 6 месеца за това, обясни Точкова.
Двоен аршин
По Закона за съдебната власт съдия, прокурор или следовател, който не подаде в срок декларация пред инспектората, се наказва с глоба от 300 до 3000 лв. По Закона за публичния регистър нередовните пред Сметната палата се дават на НАП и ДАНС. Различният аршин лъсна с казусите на главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Цацаров е подал декларация в Сметната палата, а в ИВСС със закъснение. Панов е подал само пред ИВСС. Според двата закона председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор трябва да подават документа и на двете места. Панов вече е даден на ДАНС и НАП. За Цацаров няма никакви последствия засега.
Пчелари се оплакват от лоша реколта. 2017-а ще се запомни от пчеларите в Югозападна България с изключително слабата реколта от пчелен мед. Лошата година се дължи на неблагоприятните природни условия и производителите обмислят увеличение на цената поне с 20 %. Надяват се, че като сложат надценка от лев-два на буркан мед, поне малко ще могат да компенсират загубите си. Хората от бранша в Кюстендилско са категорични, че през тази година добивите са най-ниските за последното десетилетие и затова обмислят поскъпване на продукта от есента. Идеята им е да се продава по 12 лева за килограм. Според техни проучвания изключително слаби са добивите не само при тях, но в цялата страна и на Балканите като цяло.
От бранша твърдят, че тази зима 60% от пчелните семейства са загинали заради ниските температури и това е една от сериозните причини за по-нисък добив. Освен заради смъртта на пчелите, зимните студове също са оказали неблагоприятно влияние на пчелния добив.
„Годината за нас започна много тежко. Имахме неочаквано висока смъртност сред пчелните семейства. Тези, които останаха живи, иззимуваха много слаби. Последваха незапомнени студове, които доведоха до измръзване на акацията, а това е една от първите паши на пчелите. Някои от дърветата оцеляха, но времето беше неподходящо, акацията не отделяше нектар и не беше използвана от пчелите като медонос", оплака се още през пролетта председателят на браншовия съюз „Пчела" в Кюстендил Тихомир Стоицов.
Ситуацията не се подобрява и при цъфтежа на липите. След прецъфтяването и на трите вида в магазините на пчелните семейства почти няма мед. За да оцелеят, се налага сериозно подхранване. Пчелите консумират почти всичко, защото дневният принос отива за поддържане на пилото. Наложително е подхранването и на по-слабите семейства, обясняват пчеларите и споделят, че друга година не се е слечвало в средата на сезона пчелите да бъдат подхранвани.
"Когато трябваше да се отделя нектар, сутрините бяха много студени. После продължителните дъждове съсипаха акацията, а след това горещините хванаха много бързо. Също и пчелите са изключително малко. При отварянето на кошерите сега, когато трябва да вадим меда, на пръв поглед изглежда, че кошерът е празен, толкова слаби са семействата", обяснява пчелар от Кюстендилско. От неговите 30 кошера едва три са с нормално силни семейства и сравнително нормално количество мед. Обикновено вадел по около 1 тон мед, а сега е събрал едва 200 кг. От 40 г. се занимавам с пчеларство и съм категоричен, че по-слаба година от тази не е имало, казва пчеларят Славчо Багашки от Кочериново. той съветва колегите си с по-малко опит, дори и с риск да загубят възможност за печалба от продажби, да не вадят меда извън магазините на кошерите, за да не лишат пчелите от запасите им за зимата.
„Аз вече започнах зазимяването, така че мога и този съвет да дам. Видно е, че повече мед до края на лятото няма как да бъде ваден, така че кошерите може да бъдат зазимени спокойно. Може би ще се наложи по-често захранване на пчелите, но аз работя по правилото: „за да вземеш, трябва да даваш", т.е. щом искаме от техния труд, ще полагаме толкова грижи, колкото трябва. Искам колегите, най-вече младите, да се водят от правилото, че на първо място е благоденствието на кошера, а не печалбата. Защото когато пчелните семейства са здрави и силни, ще има и за нас. Щом се полакомиш да вземеш повече от допустимото, ще ослабиш, а може и да убиеш семейството. Освен това ще свалиш качеството на предлагания мед, ако пчелите ти не са добре", казва опитният пчелар.
Неговият съвет към потребителите е да купуват мед само от сигурни производители. „По-добре да не консумираш мед често, отколкото да си взимаш боклуци само с външния вид на мед. Сега стана ясно, че масово у нас е навлязъл китайски и украински мед. Ако искате да сте сигурни, че ще сложите на масата си и ще дадете на детето си полезен и качествен мед, най-добре го вземете от истински пчелар от чист район. А добрите пчелари в района се знаят кои са", казва още той по повод информацията, че от Китай внасяме по около 5000 тона мед годишно, а от Украйна и по-големи количества, и то на цена около 4 лева за килограм.
Опитът на пчеларите показва, че консумацията на мед не се променя. Има хора които обичат пчелния мед и си купуват целогодишно. Други го консумират главно през зимата, за да се предпазват от грип и настинки.
През последните години цената не е променяна и то главно заради ниската покупателна способност на хората. От бранша от години искат държавата да предприеме мерки за подпомагане на сектора, защото въпреки трудностите, не се отказват от пчеларството.
Пчеларите смятат, че е време държавата да се ангажира с опазването на пчелите, защото ако няма пчели, които да опрашват растенията, животът би свършил. Не може да се очаква да има пчели и добра продукция на мед там, където обширни пространства са засети само с пшеница, обясняват пчеларите и предлагат да има редуване на земеделските култури. Ако трябва и с намесата на държавата, но да има интерес у земеделските производители да сеят процент от земята със слънчоглед, с лавандула и билки, което ще помогне за опазването на пчелите. Финансовите стимули за пчеларите също не са удовлетворителни.
Наскоро пчеларите от Кюстендилско били на изложение в сръбския Босилеград. Изпитали професионална завист към колегите заради по-доброто оборудване, но и заради по-сериозната подкрепа, получавана по три линии. "Веднъж държавата ги подпомага по определени програми за извършване на инвестиции, възстановяват се 80% от изхарчената сума. Втората линия за подпомагане е от общините. Около 10-15 евро е помощта за пчелно семейство. Третото подпомагане идва от тамошният пчеларски съюз, който е единен и в него членуват почти всички пчелари", разказва Тихомир Стоицов.
Замъкът в Равадиново е в топ 3, изпреварва Нойшвайнщайн. Поредно признание получи замъкът "Влюбен във вятъра" в Равадиново. Българската забележителност се нареди на 3-то място в Европа сред най-добрите и красиви замъци за посещение на Стария континент в класацията на European Best Destinations.
Пред българската атракция се нареждат националният дворец Пена в Синтра, Португалия и дворецът-крепост на испанските крале Алкасар в Сеговия. За сметка на това "Влюбен във вятъра", който е единственият новопостроен замък в Европа изпреварва един от най-прочутите твърдини на Стария континент, изграден като сцена за произведенията на композитора Вагнер - Нойшвайнщайн. Образът на германския замък дълго време се използва стилизиран като емблема на филмовата компания Уолт Дисни.
Забележителността в Равадиново пък е сцена за един от филмите й. В него е заснета лентата "Спящата красавица" през 2013 г. След "Влюбен във вятъра" в европейската класация остават знакови замъци и дворци в Германия, Франция, Уелс, Шотландия, Румъния, Австрия и дори замъка Уиндзор в Англия.
За да отбележи значимостта на приза в българския замък на 22-ри август ще гостува лично президентът на European Best Destinations. В Равадиново той ще присъства на кръгла маса за приноса на туристическите атракциони за устойчивото развитие и просперитета на регионите в ЕС. В замъка бизнес, местни власти и представители на държавата ще дискутират ролята на общините и държавата в създаването на нови туристически продукти, възможностите за сътрудничество между частния бизнес и държавните структури. Както и възможностите за европейско финансиране на частните туристически атракциони в България.
Наливат 25 млн. eвро в БГ затворите. Над 25 млн. евро се очаква да бъдат отпуснати за подобряване на условията в затворите, повишаване капацитета на служителите и за реинтеграция на лишените от свобода по Норвежкия финансов механизъм в следващите 5 г., съобщиха от Министерство на правосъдието. Предстои изграждането на нов затвор в Кремиковци, ремонт на арести и затвори, както и създаване на преходни отделения или т.нар. half way houses за адаптация на затворници, които са в края на изтърпяване на наказанието.
Предвидено е такива преходни отделения да бъдат обособени към затворническите общежития към затворите в Пловдив, Бобов дол и Бургас. „Тези места са избрани, защото там има свободни площи. Тези къщички са елемент, който цели малко да притъпи сблъсъка на затворника с цивилизацията. Особено при хора, които са били дълго време в затвора и са свикнали с един начин на живот. Тези къщички са елемент от една цялостна политика", обясни ресорният заместник-министър на правосъдието проф. Николай Проданов.
Новият затвор, към който ще бъде изграден и учебен център за повишаване квалификацията на персонала, ще бъде в Кремиковци и ще струва 17 560 000 евро. Срокът за изграждането му е 48 месеца, но не се знае кога ще бъде започнат, тъй като проектът още не е готов, казват от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията". Оттам обаче са оптимисти, че в най-добрия случай след 3-4 г. ще има нов затвор с капацитет 450 човека. Според предварителните анализи Кремиковци е най-подходящото място близо до столицата. Идеята е така да се решат проблемите на затвора в София.
Производственият цех към пазарджишкия затвор ще стане обучителен център за подпомагане реинтеграцията на лишените от свобода след тяхното освобождаване. Предвижда се да бъде изграден нов арест и пробационна служба в Петрич, да се ремонтират затворите в Пловдив и Бобов дол, а във Враца да бъде преустроено ново общежитие от открит тип.
Механа в Кранево цака с 2 лв. такса „желание на клиента". В разгара на сезона механа в Кранево изненада своите клиенти с нова такса „желание на клиента" в размер на 2 лв., стана ясно от информация в социалните мрежи.
Клиентка на въпросното заведение качи вчера снимка в интернет и определя случката като невероятна. Така и не става ясно обаче какво разбират кръчмарите от Кранево под понятието „желание на клиента". В съобщението си в мрежата посетителката на заведението пък не пояснява дали там не е поръчала нещо извън менюто, или е ползвала някаква услуга, за която се е договорила да плати допълнително. Друг потребител в социалната мрежа обаче пише, че там му препръжвали лука срещу съответната сума, но и кило лук не струвало чак толкова.
Говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров коментира, че от данъчна гледна точка касовата бележка изглежда истинска и няма нарушение. Човек от ресторантьорската асоциация във Варна отказа да вземе отношение по случая, без да е запознат в детайли с него.
Министерството на туризма ще сигнализира КЗП за случая да направят проверка, съобщиха от неговия пресцентър. Експертите на министерството от своя страна пък ще проверят категоризацията на заведението.
От КЗП обясниха за „Монитор", че не могат да вземат конкретна позиция, преди подробно да проучат случая, защото само от снимка на една касова бележка не може да се правят изводи. От там поясниха още, че най-вероятно инспектори на комисията ще направят проверка в заведението.
От комисията припомниха, че основните нарушения по морето през този сезон са свързани с разминаване между офертите и предлаганото на място.
Най-често хората биват лъгани да резервират почивката си в хубави хотели, но на място виждат, че реалността не отговаря на действителността. Например вместо в хотел 3 звезди те попадат в място с по-ниска категория или прозорците на стаята им са не с гледка към морето, както им е обещавано, а към задния двор, пълен с контейнери за отпадъци.
Преди време един от най-луксозните ресторанти в Созопол стана известен с таксата си за празни столове, но тя бе десетократно по-висока от калкулираната в Кранево. Скандалът тогава бе коментиран от чиновници от най-високо ниво в държавата. Последваха проверки почти на всички контролни ведомства, а от заведението се заканиха да съдят всички, уронили според тях имиджа на бизнеса им.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |