Държавата бави година субсидиите си за иновативни проекти. Ако компания измисли нещо ново, със сигурност ще бърза да пусне продукта на пазара. Когато обаче е имала неблагоразумието да кандидатства за държавна субсидия, бавността явно е гарантирана. Миналия октомври почти 200 компании са потърсили безвъзмездно финансиране за проектите си от държавата. Единствената програма за държавни субсидии за иновации в компании, ако не се броят европейските средства, минава през Националния иновационен фонд (НИФ) към агенцията за малки и средни предприятия (ИАНМСП). Сега, десет месеца след кандидатстването, отговорното държавно ведомство заявява, че има нужда от още време за селекция и реално ще се произнесе почти година след подаването на проектите. Което за иновации може и да е фатално късно. За сравнение - селекцията при частни фондове и инкубатори става за седмици, а дори и държавното звено в предишни години е успявало да прави класиране за 4 месеца.
Тъжна годишнина
Осмото събиране на проекти на НИФ беше обявено в края на август миналата година. Срокът за подаване на документите беше до края на октомври. Макар че общият размер на субсидията не бе голям - 5 млн. лв., което е наполовина на сумата, разпределена предходния рунд, интересът беше значителен. Това от своя страна означава, че повече кандидати се борят за безвъзмездна финансова помощ до 500 хил. лв.
До крайния срок бяха подадени общо 192 проекта. "Това е най-големият интерес за кандидатстване от страна на бизнеса и научните организации в сравнение с предходните седем приема. За сравнение - при последната седма сесия преди две години са подадени 152 проекта, а на шестата - едва 67", казаха от агенцията.
Въпреки че първоначално обявеният план на ведомството беше класирането да е ясно до края на 2016 г. или в началото на 2017 г., и досега резултати от състезанието няма. От агенцията уточниха, че външните оценители продължават разглеждането на проектите, като се очаква класиране да има до октомври. Ако въобще този срок бъде спазен, простата аритметика показва, че за месец експертите успяват да разгледат средно по 17 проекта. За сравнение, при предишната сесия цялата процедура приключи за четири месеца, т.е. са разглеждани средно по 38 проекта на месец.
На въпрос на "Капитал" за причините за забавянето от агенцията бяха лаконични: "Оценяването на проектите се извършва от външни независими оценители - учени и професори, с цел гарантиране на максимално висока степен на компетентност, обективност и независимост при класирането на проектите. Класирането се базира изцяло на тяхната оценка, като от тяхна страна бе поискано допълнително време във връзка с разглеждането и оценяването на постъпилите проекти."
Кои и колко са въпросните външни експерти по принцип е строго пазена тайна. Забавянето обаче е проблем за кандидатите, тъй като за много от тях това може да означава провал на проектите им. Любопитна подробност е, че едно от нововъведенията в осмата сесия на НИФ беше съкращаването на срока за изпълнение на проекти от 36 на 18 месеца - именно защото при иновациите времето е от значение. От агенцията тогава коментираха, че промяната се налага, тъй като три години е прекалено дълго време да се реализира иновацията и впоследствие да се търси начин за внедряването й.
Пак тогава беше съобщено, че оценяващият комитет става постоянно действащ орган, който да наблюдава изпълнението на проектите, като целта била да се осигури допълнителна техническа експертиза за фирмите и по-ефективен мониторинг за държавата. Попитани дали това не предполага по-ускорена оценка на кандидатстващите проекти, от ИАНМСП казаха само, че "няма постоянно действащ комитет".
Какво се субсидира
Безвъзмездните средства са предназначени за подкрепа на научноизследователски и развойни проекти, като с тях може да се финансира и изработването на прототип. Кандидати могат да бъдат всякакви компании, включително в партньорство с научна организация. Проектите трябва да са в някоя от четири области - мехатроника и чисти технологии, ИКТ, индустрия за здравословен живот и биотехнологии и нови технологии в креативните и рекреативните индустрии. Максималният размер на помощта е 80% от разходите по проекта.
КЕВР ще поиска законови промени за по-голям контрол на пазара на ток. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще предложи законодателни промени, които да й дадат правомощия да налага санкции при установяване на нарушения на пазара на електроенергия. Това заяви председателят на комисията Иван Иванов пред журналисти в сряда (30 август), цитиран от Publics.bg. Поводът за подобни действия от страна на комисията е сделката за покупка на електроенергия за близо 100 млн. лв., която беше сключена на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) по-рано през август, за която "Капитал" съобщи. Предложенията ще бъдат направени в рамките на предстоящите изменения на Закона за енергетиката, свързани с пълната либерализация на електроенергийния пазар.
Въпрос на съмнение
Въпросната сделка породи съмнения в пазарните участници за това, че продавачът АЕЦ "Козлодуй" предварително е уведомил определени търговци на електроенергия, че на сегмента Continuos trading ще бъдат пуснати за продажба 180 мегавата за следващата календарна година. Така те са успели да купят електроенергията, и то на цени под 70 лв. за мегаватчас - или с 3-5 лв. под пазарните. Допълнителното подозрение се подхранва и от факта, че този сегмент не изисква предварително уведомяване на пазарните играчи и в същото време на него до момента са сключвани минимален брой сделки. От друга страна, сегментът изисква значителни обезпечения, което прави нелогично поддържането им, особено когато става въпрос за толкова големи количества електроенергия. Според източници на "Капитал" обаче всички големи търговци действително са поддържали на сегмента достатъчно големи обезпечения, за да могат да купят въпросните количества.
От своя стана изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Андреев коментира пред "Капитал", че постигнатите цени съответстват на пазарните нива на електроенергията на енергийните борси в региона. Той също така допълни, че тепърва централата ще продава още количества електроенергия за следващата година, но в момента пазарът се анализира, за да може да бъде постигната възможно най-добрата цена.
Андреев посочи също, че 5-6 фирми са успели да купят електроенергия по време на спорната сделка. Източници на "Капитал" пък твърдят, че става въпрос за български и един чужд търговец.
Проверка в ход
В тази връзка енергийният регулатор назначи проверка, която да установи дали при сключването на въпросната сделка е извършена злоупотреба или не. За целта от КЕВР са изискали допълнителна информация от енергийната борса и в момента данните се анализират, посочи Иванов. Той подчерта, че голяма част от тази информация е класифицирана и за това не може да коментира нищо повече по този въпрос. По думите му КЕВР ще прецени дали този сегмент трябва да продължи да действа по сегашните правила, след като се запознае с анализа на експертите от комисията. "Резултатите от проверката ще бъдат оповестени само в частта им, която засяга неконфиденциални данни", посочи още Иванов.
Останалите сегменти, на които в момента се търгува на енергийната борса, са ден напред и така наречените двустранни търгове, при които предстоящата продажба се обявява предварително на всички участници. Предстои да бъде въведен и пазар в рамките на деня, който е необходим за пълната либерализация на пазара, при която електроенергията с дългосрочни договори и преференциални цени също ще се продава при пазарни условия.
Кабинетът рапортува - войниците не стигат, но армията е боеспособна. Поне 20 процента от българската армия съществуват само на хартия като щатни бройки. Това става ясно от одобрения от правителството годишен доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили.
"Основните констатирани проблеми са свързани с некомплекта военнослужещи, който вече достига 20% от щатния състав въпреки усилията за набиране и задържане на подготвен личен състав", признава военното министерство. На практика това означава, че в армията има близо 6000 свободни места - от войници до офицери. Преди няколко седмици министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че положението се влошава. Според него в някои съединения в армията свободните места са над 25%, а най-тежко е положението в сухопътни войски.
В доклада за състоянието на отбраната като други основни проблеми са посочени "недостатъчното ресурсно осигуряване на въоръжените сили" и "затрудненията по поддържането и развитието на отбранителните способности". Въпреки това в документа се прави основният извод, "че българските въоръжени сили са в състояние да изпълняват задачите си по мисиите, произтичащи от конституционните задължения по гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС".
Проблемът с липсата на войници се задълбочава. За това говори обстоятелството, че вчера МС продължи с опитите да го овладее и да спре силно негативната тенденция - този път с промени в правилника за прилагане на Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС). Според решението на кабинета основната цел на промените е да се подобрят възможностите и редът за повишаване на образованието и квалификацията, свързани с кариерното развитие на военнослужещите, да се оптимизира преминаването на войниците (матросите) в сержантския (старшинския) състав, да се създават предпоставки за преодоляване на некомплекта във въоръжените сили. Всичко това ще се постигне чрез регламентиране на реда за повторно наемане на военна служба, подобряване на възможностите за кариерно развитие на военнослужещите, опростяване на процедурите по назначаване и преназначаване на длъжност. Отделно от това се уточняват правилата и редът за обучение на войници/матроси и сержанти/старшини в редовна и задочна форма на обучение, разписва се редът за назначаване на длъжност на български граждани, завършили висши военни училища в чужбина и за приравняване на квалификацията им и други.
Драстичният проблем с липсата на кадри бе тема и в обявената наскоро правителствена програма. Там под рубриката "Въоръжените сили - надежден гарант на сигурността на страната" може ясно да се види, че армията се е запътила към тотална криза. В програмата се предвижда "предприемане на спешни мерки за запазване на подготвен и мотивиран личен състав, повишаване на интереса към военната професия и преодоляване на некомплекта в българските въоръжени сили". Като мярка 323 в документа бе записано "развитие на пакет от мерки за мотивация и компенсация на военнослужещите, съответстващ на високите им отговорности". Веднага след това бе предвидено повишаване на месечните възнаграждения с приоритет тези на войнишкия състав. Наблегнато бе и върху въвеждане на модел за автоматична индексация спрямо средната заплата за страната, както и въвеждане на диференцирано заплащане и допълнителни, по-големи стимули за лоши условия на труд, стрес и риск. В управленската програма бе записано директно "осигуряване в разходната част на бюджета за отбрана на средства за личен състав спрямо длъжностните разписания, а не само за заетите длъжности". Това означава, че ведомството на Красимир Каракачанов ще получи и раздаде парите, които са предвидени за незаетите хиляди места в армията.
Увеличаване на бюджета за отбрана е акцент и в доклада за състоянието на отбраната. "Коренно променената среда на сигурност налага и провеждането на дебат за постигане на траен политически консенсус и изготвяне на национален план за увеличение на бюджета за отбрана до 2% от БВП до 2024 г.", пише в документа. През 2017 г. основните усилия ще бъдат съсредоточени "върху поддържането и развитието на необходимите способности за планиране и водене на операции по трите мисии на въоръжените сили, реализацията на основните инвестиционни проекти за модернизация и изпълнението на комплексни действия за преодоляване на некомплекта от военнослужещи".
Учения
През 2016 г. във въоръжените сили са проведени 258 учения, като подготовката е съсредоточена предимно в тактическите звена до батальон/дивизион, отчита още правителството. Формирования и отделни военнослужещи са участвали в 14 мисии и операции зад граница на НАТО, ЕС и ООН. Общият брой военнослужещи, участвали в планираните ротации през годината, е около 760. Общо 100 специализирани формирования за овладяване на последствия от бедствия са поддържали постоянна готовност и са провели общо 152 операции за оказване на помощ на населението с участието на 815 военнослужещи и 161 единици техника. В операцията за съвместни действия с органите на МВР по охрана на държавната граница с Турция до края на 2016 г. са се включили над 2700 военнослужещи.
Борисов съзря схема за източване на оръжейните фирми. Министерството на икономиката още не знае колко ще струва русенският завод "Дунарит", но е сигурно, че ще го придобие независимо от цената. Вчера ресорният министър Емил Караниколов обясни, че ще има търг, а впоследствие заяви, че държавата на практика няма конкурент. На публичната продан можело да се яви всеки, но той не вярвал, че някой ще може да се пребори с ресурсите на държавата.
Премиерът Бойко Борисов от своя страна обеща увеличение на заплатите в държавните военни предприятия и заподозря, че те се източват чрез посредници. Това става ясно от стенограмата от вчерашното заседание на правителството. В началото Емил Караниколов уверява премиера и колегите си, че ще се направи всичко възможно да бъде придобит "Дунарит". "Не може да допуснем да има сътресения от гледна точка на изпълнителни производства, обявяване на процедура по несъстоятелност, тъй като вакуум в този сектор няма да остане - веднага "Дунарит" ще бъде изместен от пазара от конкуренти", допуска икономическият министър и декларира, че в законодателството няма термин "национализация".
Караниколов продължава: "Друго, което гарантирам. И пред работниците го гарантирам - няма повече да има посредници по търговските сделки на дружеството с цел някакви пари или комисиони да отиват тук и там". Тук се включва премиерът Бойко Борисов, за "да им го обясни по-простичко на колегите". Според него на входа и на изхода на държавните фирми стояли частните посредници, които били с по няколко работници. "Даже някои назначават работници просто за да създадат фон, че имат работници. Предприятията работят, а приходите не отиват в тях, след това и в бюджета като дивиденти, и самите предприятия да се рефинансират, да се модернизират, иновации да се прилагат, а се акумулират огромни печалби без да се влага труд, само с посредничество", разяснява той. И обещава, че ангажимент на правителството щял да бъде "с 10% да увеличим фонд "Работна заплата" на тези предприятия, защото всички работят много, а в същото време предприятията буквално се източват".
Каква част от военната индустрия е в частни ръце и каква - държавна собственост, министрите не коментират.
Пред Медиапул Емил Караниколов разяснява в още по-големи подробности, че държавните заводи вече ще купуват суровините си директно от производителите и ще изнасят готовата си продукция само през държавната фирма "Кинтекс". Той информира, че държавата вече е платила дългове на "Дунарит" за 67 млн. лв.
Русенският завод, който е ключов за производството на други военни заводи, стана заложник на бизнес интересите на кръговете около банкера Цветан Василев и депутата бизнесмен Делян Пеевски. Преди дни Пеевски отрече да има каквито и да било интереси към военния сектор. След дълъг съдебен спор друга оръжейна фирма - "Емко", бе на път да придобие контрол над "Дунарит". Последва атака от страна на прокуратурата и лицензите и на двата завода за търговия с оръжие бяха замразени.
Съмнения
"Няма да се запази това, което е. Държавата ще го разпилее и ще го продаде за 1 лев след това", коментира вчера пред бТВ работник от "Дунарит". Надяваме се при назначаването на търговския представител на дружеството от страна на държавата поне да се съобразят с мнението ни и той да е човек от завода, който добре го познава, допълни съмненията представителка на синдикатите. Според Караниколов обаче, след като държавата купи "Дунарит", дружеството веднага ще бъде включено в забранителния списък за приватизация. На аргумента, че държавата не е добър стопанин, министърът даде пример с "Авионамс", който бе купен от ДКК през май. За военния завод дори се предвиждало увеличение на заплатите до края на годината.
Търсят 3 хиляди учители, готвят 25% скок на заплатите. Просветното министерство ще разчита на учители в пенсионна възраст, за да запълни липсата на около 3000 преподаватели за новата учебна година. Най-много свободни места има за учители по математика, информатика, природни науки и английски език. "Проблемът с недостига на кадри за тази учебна година ще бъде преодолян.
Задълбочаване се очаква в следващите между 5 и 15 години", заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той обясни и как ведомството му смята да се бори с проблема. "От една страна, са резервите - учителите, които навлизат в пенсионна възраст. От друга страна, са младите хора, които искаме да привлечем", обясни Вълчев. Третият вариант е да се привлекат хора с различно образование, които да се квалифицират като учители. МОН вече разработва програма за по-малка натовареност за учителите в ранна пенсионна възраст. Целта е те да се задържат по-дълго в образователната система. В момента около 24 000 от всички 90 000 учители са в предпенсионна възраст.
Стимулът за привличане на млади кадри пък ще бъде увеличаването на заплатите. От 1 септември те скачат с 15%. "От догодина предвиждаме още едно увеличение с 20-25%. За 3 години учителските заплати ще бъдат удвоени", заяви председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова.
От днес над 11 000 експерти от цялата страна ще работят за връщането в клас на отпадналите от училище деца. Кметове, социални работници, училищни директори и полицаи ще броят и издирват хлапетата, които не посещават учебните занятия. Ако родителите все пак откажат да изпратят децата си в клас, детските им надбавки ще бъдат спирани както досега. Новото е, че неусвоените пари няма да се връщат в Агенцията за социално подпомагане, а ще се пренасочват към бюджетите на училищата. Така със събраните пари ще се подпомагат семействата, който редовно изпращат децата си в клас.
Бум от нови модели на автосалона в София. Порой от нови модели ще привличат посетителите на юбилейното автомобилно изложение в София през октомври, съобщиха от пресцентъра му.
С пълна гама последни предложения в Интер експо център пристига Ford. В сегмента на субкомпактните коли официална премиера у нас ще направи новата Fiesta, която ще се предлага в четири версии: изисканата Vignale, спортната ST-Line, стилната Titanium и достъпната Trend. Компания на Fiesta ще прави и новият Ford Ka+. В София ще е и титанът Mustang GT с 5.0-литров V8 двигател с мощност 421 к.с. Спортната гама на Ford ще е допълнена от Focus RS 4х4 с мощност 350 к.с. Тук ще е и новият луксозен високо проходим Edge и компактният кросоувър Kuga. Флагманът Mondeo пък ще дефилира в най-луксозното си изпълнение Vignale.
Пълен с нови модели ще е и щандът на Toyota. В Интер експо център ще бъде строена цялата хибридна армия на компанията - 6 модела от всички класове. Последното 4-то поколение Prius демонстрира нови ниски нива вредни емисии и висока ефективност не само в града, но и по магистрала. На изложението ще е и атрактивният малък градски хибриден хечбек Yaris и компактният Auris, който предлага избор между бензиново и хибридно задвижване.
Кросоувърът хибрид RAV 4 също ще е в София. Той ще се предлага с предно задвижване и 4х4.
С екстравагантния си дизайн най-много посетители ще привлече новият хит Toyota C-HR (Coupe High-Rider). В София ще са и останалите модели - Aygo, Corolla, Avensis и Land Cruiser.
Супер премиери ще предложи и луксозния бранд Lexus. Изцяло новият LC 500h е с първата в света технологична иновация Multi Stage Hybrid и 10-степенна хибридна автоматична трансмисия, която предава мощността от 359 к.с. към задните колела. Футуристичното GT купе ще направи своя дебют в България само 2 месеца след старта на продажбите на модела в Европа.
Режат посредниците по сделките на „Дунарит". Посредниците по сделки, които военният завод „Дунарит" ползва при подписването на контракти за пласмент на продукцията си, ще бъдат отрязани. Това е заявил по време на правителственото заседание министърът на икономиката Емил Караниколов, стана ясно от публикуваната от МС стенограма.
„И пред работниците го гарантирам - няма повече да има посредници по търговските сделки на дружеството с цел някакви пари или комисионни да отиват тук и там. Това в държавните предприятия в момента сме го спрели на входа и на изхода. Купува се на пазарни цени и се продава на такива, няма посредници", заявява Караниколов пред колегите си. Темата е продължена и от премиера Бойко Борисов, който обяснява на министрите си, че тази схема има за цел просто да източва държавните предприятия в чужда полза.
„На входа и на изхода на държавните предприятия стоят частните посредници, които са с по няколко работници. Даже някои назначават работници просто, за да създадат фон, че имат работници. Предприятията работят, а приходите не отиват в тях, след това и в бюджета като дивиденти, и самите предприятия да се рефинансират, да се модернизират, иновации да се прилагат, а се акумулират огромни печалби без да се влага труд, само с посредничество. Така че, нашият ангажимент като правителство е не само да се запазят работните места, а и с 10% да увеличим фонд „Работна заплата" на тези предприятия, защото всички работят много, а в същото време предприятията буквално се източват", категоричен е Борисов. За да се спре с тези машинации кабинетът ще пореже посредниците по сделките в „Дунарит".
Иначе Караниколов докладва пред МС каква е ситуацията със завода в Русе. Основният проблем пред „Дунарит" е изискуемо вземане за 67 милиона, което е трябвало да бъд е платено още през май тази година. Другият основен проблем са обвиненията към управителите, което води до задължение да се предприемат действия за отнемане на лиценза за производство, допълва министърът.
„Не може да допуснем да има сътресения от гледна точка на изпълнителни производства, обявяване на процедура по несъстоятелност, тъй като вакуум в този сектор няма да остане - веднага „Дунарит" ще бъде изместен от пазара от конкуренти, не говоря конкуренти в България. „Дунарит" е изключително важна връзка между целия военнопромишлен комплекс в България", категоричен е Караниколов. Той допълва още, че към момента Държавната консолидационна компания е предприела действия за изкупуване на изискуемите кредити, за да не се предприемат действия срещу „Дунарит".
„От тук нататък стои проблемът с отнемането на лиценза, тъй като не могат да бъдат освободени управители, въпреки техния акт, с който са си поискали освобождаване.
Няма собственик в дружеството, оспорва се и собствеността въобще.
Там е изключително неприятна като цяло картината. Каквото и да се случи, държавата ще предприеме всички действия за придобиване на това дружество, тъй като не можем да допуснем то да затвори или да има някакво сътресение, ще има сътресение в целия сектор на военнопромишления комплекс", допълва Министърът. Според Караниколов най-важната задача накабинета в сегашната ситуация била 5 000 души в региона да не останат без поминък. В тази бройка влизат 1300 работници, техните семейства, свързаните със завода дружества, които работят, доставчиците.
„Пред вас поемам ангажимент, ще направим всичко възможно да го придобием. Това не е национализация, няма такъв термин и такава възможност в нашето законодателство. Ясни са какви са възможностите", заяви още Караниколов.
„Авионамс" пуснал два натовски хеликоптера
Военно-ремонтният завод „Авионамс", който беше купен от държавата на търг преди година, вече е пуснал два нови натовски хеликоптера, става ясно от стенограмата на МС.
От доклада на министърът на икономиката Емил Караниколов става ясно, че дружеството е било пред фалит, когато е било придобито от държавата. В момента обаче има подписани контракти за 160 млн. долара.
„То беше почти фалирало, знаете, в момента го съживихме, работи, работниците си получават заплатите. Към края на годината, ако продължава така да работи, за догодина ще предвидим и там увеличаване на фонд „Работна заплата", не зная дали с 10% ще е възможно, защото беше в много тежко състояние", допълва министърът.
Издирват сина на собственик на луксозна автокъща. Синът на столичен бизнесмен е изчезнал при странни обстоятелства днес. Автомобилът на 25-годишния мъж е бил открит празен на пътя за с. Герман около 10.30 часа, съобщи БНР. В колата са открити личните документи, шофьорската книжка, телефоните и портфейлът на мъжа. За момента не е ясно местонахождението му.
Цялото оперативно ръководство на МВР беше вдигнато на крак само няколко часа, след като собственик на автокъща обяви 25-годишния си син за изчезнал.
На брифинг от полицията в София съобщиха, че се работи по няколко версии, като една от тях е отвличане. За момента водеща версия, но от полицията отказват да дадат повече подробности какви са останалите. Към момента лицето е в неизвестност, а в автомобила му, който беше открит край с. Герман, не са открити следи от насилие. В колата обаче са открити личните му документи и телефони. Колата била открита паркирана в страни от пътя.
Сигналът е подаден от бащата на 25-годишния мъж един час, след като двамата се разделили. Синът тръгнал на работа, а когато баща му също напуснал дома си час по-късно видял колата празна и изоставена на пътя. Тогава той подал сигнал.
Семейството не е имало заплахи, закани или врагове, които да бъдат проверявани. От полицията потвърдиха, че бащата има бизнес с автомобили, но отказаха да посочат името му.
От МВР официално съобщиха, че тази сутрин към 10.30 часа от тел. 112 е получен сигнал за изоставен на пътя в района на с. Герман лек автомобил. Веднага към мястото e насочен екип от столичната полиция. При огледа е установено, че в колата имало лични документи и мобилен телефон. Установен е собственика на автомобила, предприети са всички действия за установяването на местонахождението на водача на автомобила.
Само няколко часа след сигнала в сградата на СДВР се събраха главният секретар на МВР Младен Маринов, шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов и ръководството на столичната полиция.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |