Новите изисквания за отчитане към НАП ще струват 122 млн. лв. на бизнеса. Контролът върху търговците на горива ще се затегне на няколко етапа през следващите две години. Това предвиждат промени в Наредба № Н-18 за отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Тя изисква и поетапно въвеждане QR (Quick Response) кодове в касовите бележки на всички търговци, като първи са бензиностанциите.
Срокът за обществено обсъждане на промените, публикувани на сайта на финансовото ведомство, изтича в сряда, 23 август. В мотивите към проекта се посочва, че те ще струват на бизнеса еднократно 122 млн. лв., като най-голям вероятно ще е разходът за търговците с горива. В същото време в резултат на завишения контрол се очаква приходите в бюджета от ДДС да се увеличат с приблизително 10%, което в абсолютен размер е около 150 млн. лв.
Промените
Едно от изискванията е върху всяка касова бележка за продажба на течни горива да се отпечатва QR код, който съдържа данни за количество гориво, цена и време на покупката. От НАП обясниха, че целта е да "се "запуши" сега съществуващата възможност за злоупотреби при търговията с горива заради липса на връзка между нивомерите, колонките и фискалните апарати". Извън специфичните изисквания за сектора на горивата QR код ще трябва да въведат всички търговски обекти в страната. За регистрираните по ДДС срокът е краят на следващата година, а за всички останали - краят на юни 2019 г.
Специално за горивата се предвижда изработване на предварително одобрена от НАП и Българския институт по метрология схема за всеки конкретен обект за продажби на течни горива, която да отразява всички компоненти на електронната система за продажбата им и връзката между тях (централно регистриращо устройство, средства за измерване на разход, концентратор и нивомерна измервателна система). Схемата ще се предоставя на двете институции за предварително одобряване и ще се съхранява на място в търговския обект. По този начин ще се намалят критичните възможности за нейното манипулиране, смятат вносителите на промените.
Освен това контролните органи ще разполагат по всяко време с информация за цялостната конфигурация на системата, която ще бъде използвана за съпоставяне с реалната обстановка на обекта при осъществяване на последващ контрол. Предвидено е всяка промяна, извършвана на схемата, да подлежи на последващо одобряване. Чрез него се очаква да се ограничат случаите, в които търговците извършват промяна в системата, която води до нерегламентирани продажби на течни горива.
Предлага се извършването на сервизна дейност на фискалните устройства да е от техници, които да разполагат с уникален сервизен ключ, издаден от производителя или вносителя. Смята се, че това ще бъде пречка за манипулация на системите и същевременно във всеки момент ще е налице информация за този, който е извършвал сервиз на съответното устройство.
Въвеждат се и нови специфични изисквания, според които при прекъсване на връзката между отделните компоненти работата на системата ще се блокира.
Защо се прави
Идеята на промените е да се ограничи укриването на приходи от продажби на горива и предотвратяване на злоупотребите с ДДС. "Проверки на обекти за продажби на течни горива показват, че се установяват извършвани продажби, без да се отчитат чрез електронните системи с фискална памет. Констатирани са множество случаи на прекъсване на комуникациите между основните елементи на системата, вследствие на което са проточвани и продавани количества горива, които не са отчетени към системата на НАП", посочи преди време икономическият министър Емил Караниколов.
"Агромах" започва да строи отсечката на "Струма" след Благоевград. След 20 месеца блокаж по строителството на отсечката от магистрала "Струма" между Благоевград и Крупник тази седмица най-после има раздвижване. Министерството на регионалното развитие и благоустройството издаде разрешение за строеж за първите шест километра от участъка. А първата копка ще бъде направена на 31 август от консорциума "Агромах". Тоест след седмица продължението на "Струма" най-после ще започне да се строи.
Освен това през следващата седмица ще бъде подновена поръчката за тунел "Железница", който е на участъка на "Агромах" на "Струма". В момента напредва строителството и на отсечката до Сандански, която се изгражда от консорциум на ГБС. Според близки до проекта тя ще бъде завършена предсрочно - следващия септември, вместо договорения финал през пролетта на 2019 г.
Едно много дълго забавяне
Изпълнител на поръчката е обединението ДЗЗД "АМ Струма 3.1", в което мажоритарен участник е благоевградската строителна компания "Агромах". В консорциума влизат и дъщерните им дружества "Пътища Пловдив" и "Пътища Пловдив груп". Малки дялове имат "Хидрострой" на Велико Желев, "АБ" Хасково (която през последните месеци се свързва в бранша с депутата от ДПС Делян Пеевски) и проектантската "Алве консулт".
Договорът с обединението на "Агромах" беше подписан още на 30 декември 2015 г. Дълго време обаче цареше тишина, особено след неприлична реплика на акционер в компанията по отношение на премиера, и нямаше движение по търга. Строителството не започна над година и половина, а трябва да бъде завършено за 42 месеца, или три години и половина. Това значи, че е възможно участъкът да е готов през май 2019 г. (но с уговорката, че тунел "Железница", който се намира на него, също започне да се строи навреме).
Търгът е на стойност 186 млн. лв. с ДДС, a средствата за строителството са осигурени от оперативна програма "Транспорт". Точно затова строителството трябва да приключи най-късно до 2023 г. Забавянето създаваше притеснения дали "Струма" ще е готова навреме, или ще се наложи България да връща всички европейски средства, инвестирани в нея.
През февруари вече се отчиташе забавяне от няколко седмици (поръчката е и за проектиране). Тогава служебният министър Спас Попниколов каза, че отлагането е заради нуждата от поправки в предадения проект.
В края на февруари от "Агромах" обясниха пред "Капитал", че техническият проект е бил внесен в АПИ и се очаква да се нанесат тези минимални корекции. След одобрението на техническия проект трябваше да бъде изготвен и окончателният работен проект и да се издаде разрешително за строеж. И ето че този момент най-после е дошъл. Но само за половината отсечка.
Така и не стана ясно каква е конкретната причина проектирането да се бави толкова време. От АПИ обясниха пред "Капитал" през май месец, че на трасето на автомагистралата се извършват спасителни археологически проучвани и отчуждителни процедури, които се обжалвали от собственици на засегнати имоти. Пътната агенция добави и че обединението изпълнител не е спазило срока от 365 дни за представяне и одобрение на пълен технически проект, затова е било глобено със 70 хил. лв.
Тунелът по средата
Друга възможна причина процедурата да "се спъва" е тунел "Железница". Той се намира на самия лот между Благоевград и Крупник и е една от най-големите пътни поръчки с прогнозна стойност 250 млн. лв. Тунелът е дълъг 2 км, като в поръчката се включва и строителството на 2.46 км път.
Търгът беше обявен през лятото на 2016 г., но преглеждането на офертите вървеше бавно. По заявки от зимата изпълнител трябваше да бъде избран в края на март. Изненадващо АПИ прекрати търга на 4 април, а след това стана ясно, че причината е сериозна: бяха изчезнали части от офертите на двама от участниците.
Заявките бяха поръчката да бъде подновена скоро след това, но вече пет месеца тя не е обявена. Срокът за изграждането на тунела е 1400 дни, или почти четири години, а възлагането и всички процедури по обжалването ще отнемат около година, ако се съди по подобни търгове.
Тъй като тунелът се намира на въпросния участък и не е проектиран все още, е трудно целият лот 3.1. да бъде завършен, преди да има проект за "Железница". "Прекратената поръчка за изграждането на тунел "Железница" няма отношение към процеса на работа по лот 3.1. За строителството на съоръжението има изготвен идеен проект", обясниха от АПИ през май месец.
В четвъртък регионалният министър обяви, че търгът за "Железница" ще бъде обявен през следващата седмица, но ще е разделен на три отсечки.
11 000 чиновници, учители и полицаи ще връщат 21 000 деца в училище. 11 600 души ще отговарят за връщането на 21 000 деца в училищна възраст в класните стаи. За кампанията са създадени 1103 екипа, които от 1 септември започват да обикалят всички родители. Внушителните данни съобщи вчера в Асеновград зам.-министърът на образованието Деница Сачева, цитирана от БГНЕС. Представители на кабинета начело с вицепремиера Валери Симеонов, както и омбудсманът Мая Манолова, бяха в града, за да обсъждат етническата интеграция. В борбата по задържане на децата в клас ще помагат и камерите в училищата, които ще следят дали действително те влизат в час.
Голямата кампания за връщането на децата в училище беше обявена през май. В екипите влизат специалисти от различни ведомства - министерство на образованието, на социалната политика, учители, експерти от регионалните управления по образованието, учители, социални работници, медиатори, та дори и полицаи за респект. Просветният министър Красимир Вълчев обеща подкрепа на всички институции и заяви, че ако експертите не намерят дадено дете на адреса му, трябва да го търсят из цялата страна.
"Всеки седми ученик между 15 и 18 г. не посещава училище. 21 146 деца са отпаднали от образователната система за учебната 2015/2016 г. България е на трето място в ЕС по млади хора, които не учат, не работят или не се обучават в нищо - техният брой е 170 000. 64% от тях живеят в малки градове и села", очерта плачевната картина Мая Манолова. Зам.-министър Деница Сачева пък припомни, че по-голяма част от 21 хиляди отпаднали от училище деца са роми и посочи, че в момента се подготвят методически указания за екипите, които ще връщат децата в клас, както и портал с информация, включваща база данни и възможни решения за всеки отделен казус.
Проверките на екипите по приобщаване на децата ще траят два месеца, като започват от Пловдивска област, стана ясно на вчерашния форум. Системата за видеонаблюдение, създадена заради матурите, ще бъде използвана и целогодишно за проследяване на посещаемостта. Така в борбата по задържането на децата в клас ще се включат близо 4000 камери. Друга мярка, която предстои да бъде нормативно регламентирана, е учителите да могат да предлагат социалните помощи да са в натура, ако видят, че детето няма обувки или му липсват учебни помагала. Родители, които възпрепятстват децата си да посещават училище, ще бъдат наказвани по закон като за криминално престъпление, каза още Сачева, макар че не стана ясно какво има предвид.
Все още няма пълна яснота и как точно ще бъде заплатена работата на спецекипите по връщането на децата. Наскоро МОН предложи промени в своя наредба, за да може от 1 септември да има повече пари за допълнителни възнаграждения на педагозите при постигнати резултати. Отделно от това в плана за учене през целия живот за т.г. бяха заложени 50 хил. лв. за система за ранно предупреждение за риск от отпадане от училище, която ще бъде внедрена в нови 11 общини от Северозападния и Югоизточния регион. Преди седмици МОН предостави и 2.8 млн. лв. на детски градини и училища за допълнителни уроци, като със средствата ще бъдат подкрепяни деца, които не владеят български език в предучилищна възраст, както и ученици с пропуски в материала. Парите са от прекратени, спрени или намалени месечни помощи поради натрупани отсъствия по неуважителни причини от септември 2016 до април 2017 г.
Идея
"Моето разбиране като омбудсман е, че училищното образование може да бъде задължително само когато е безплатно. Това означава, че би следвало да бъде осигурено финансиране за обхвата на 4-годишните деца в предучилищни форми. Издръжката на едно дете в предучилищна възраст е в рамките на 280 лв. годишно, което означава 18-19 млн. лв. от МОН, за да стане тази форма безплатна", изчисли Манолова. По думите й образованието е единственият шанс за излизане от гетото, както и за намиране на работа. Зам. просветният министър Деница Сачева също коментира, че таксите на детските градини за пет-шестгодишните ще бъдат намалени до минимум, буквално до цената на храната. "Идеята е те изобщо да отпаднат, но още е рано за това", каза Сачева.
Елитните квартали в София крадат повече ток от ромските махали. В елитните квартали и в центъра на София, а не в ромските квартали, са засечени най-много кражби на ток, обяви изненадващо вчера енергоразпределителят ЧЕЗ, който обслужва цяла Западна България. Собственици на заведения, хотели и офиси също допринасят за трупането на загуби, предаде bTV. Неотдавна от ЧЕЗ дори хванали видна обществена личност да краде ток за къщата си с басейн в столицата. От ЕРП-то обаче не казват кой е човекът. Огромни кражби на ток, достигащи 50% от подадената енергия, са били засечени и във врачанското село Галиче, прочуло се с делата срещу скандалния кмет Ценко Чоков.
Чешката компания вече е поставила нарочни измервателни уреди на всички свои трафопостове. Те са важни, защото показват какво количество електроенергия влиза в трафопоста и ако някой краде ток, ЕРП-то вижда разликата и локализира района. След това специална апаратура показва точното място на незаконното включване.
В района, в който работи ЧЕЗ, лидер по броя на хванати кражби е София - за първите шест месеца в столицата са засечени 883 нарушения. На второ място е поставена София-област (511), а третото място държи Враца (508). "Най-скромно" с кражбите се представят Видин (162), Перник (171) и Кюстендил (198), показва справка на ЧЕЗ, предоставена на в. "Сега".
От нарушения се оплакват и от ЕВН. Макар кражбите при тях да намаляват, за периода януари - юни компанията е отчела 7077.2 мегаватчаса откраднат ток за над 925 хил. лв. През същия период на миналата година откраднатата еленергия е била 10 876 мегаватчаса и е струвала общо над 1 млн. лв. Към момента ЕВН е монтирало повече от 700 000 "дистанционни" електромери в Югоизточна България, където работи. Така половината клиенти на австрийската компания вече имат уреди с отчет от разстояние.
От "Енерго -Про" казаха, че до края на юли са засекли близо 2200 кражби на ток, а общото количество консумирана, но неотчетена енергия е над 11 800 МВтч. Профилът на нарушителите е различен - енергия крадат както битови потребители с различен социален статус, така и фирми, които се опитват да си спестят разходи. По данни на компанията за последните две години са осъдени общо 317 души. Ефективни присъди имат само 8 от нарушителите, а други 83 са получили условни. Всички останали са наказани с пробация, сочи справката на "Енерго -Про".
Като цяло кражбите на ток в страната не намаляват особено, защото санкциите за измамниците са ниски и засега няма как да бъдат увеличени. Парадоксът е, че в момента за провинението си те доплащат при по-ниска цена, отколкото е редовната за коректните платци. Хванатите в кражба плащат около 6 стотинки на киловатчас, докато всички останали редовни платци дават по 13-15 стотинки за киловатчас. При това нарушителите плащат само за три месеца назад, въпреки че кражбата на ток може да е продължавала с години.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обяви наскоро, че на практика не може да направи нищо по въпроса с глобите. Те са разписани в т.нар. Правила за измерване на количеството електрическа енергия, срещу които има жалби във Върховния административен съд. Докато съдът не се произнесе, КЕВР няма как да промени санкциите, обясни наскоро председателят на КЕВР Иван Иванов.
Хватки
Кражбите на ток стават най-вече по два начина - чрез незаконно присъединяване към мрежата или чрез манипулирането на електромера така, че да върти по-малко. Наскоро в Южна България бе засечена цяла група за пренастройване на уреди, която работела по своя тарифа - взимала по 200 до 500 лв. на "превъртян" уред.
Работодателите: Нагнетява се напрежение заради минималните прагове. И четирите национално представени работодателски организации отказват да водят преговори за определяне на минимални осигурителни доходи (МОД) по икономически дейности.
Според тях това е остаряла регулация, която не се прилага в нито една държава от ЕС и вече повече вреди на икономиката, отколкото помага за нейното изсветляване. Това става ясно от писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която влизат АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП, до социалния министър Бисер Петков.
В него се казва, че се нагнетява напрежение с намерението на социалното ведоство за административно налагане на прагове за минималните осигурителни доходи за 2018 г.
Миналата седмица министър Петков коментира, че работодателите не желаят да преговарят, за разлика от синдикатите, и поради това той ще вдигне административно праговете. Бизнесът смята, че подобни изказвания нагнетяват напрежение в индустриалните отношения и може да принудят много браншови организации и предприятия да преосмислят като цяло своите позиции в социалния диалог.
Ние бихме предпочели диалогът да не се води през медиите, да не се неглижират аргументите ни и да не се игнорират фактите, а да се предприемат допълнителни мерки, в т.ч. на промени в трудовото и осигурително законодателство за повишаване на мотивацията на работодателите и осигурените лица, на ефективността на контрола и противодействие на недекларирания труд, а не защита на една остаряла и неадекватна практика, каквато е административното определяне на прагове за МОД, се казва в писмото на работодателите.
Допуснаха кандидатите за банка "Виктория". И четиримата кандидати за придобиването на 100% от капитала на банка "Виктория" отговарят на условията, показва анализ на синдиците на фалирала Корпоративна търговска банка (КТБ). Така става ясно, че кандидатите са поканени за следващия етап на процедурата по продажба на дъщерната на КТБ банка.
Те са "Българо-американска кредитна банка" АД, "Инвестбанк" АД, "Вабо Интернал" АД и групата австрийски инвеститори, действащи съгласувано - Kerbler Holding GmbH, Imfarr Beteiligungs GmbH и Green Finance GmbH.
Към 30 юни 2016 г. активите на „Виктория" са оценени на 137,3 млн. лв., пасивите - 95,4 млн. лв., а собственият капитал - 41,8 млн. лв.
При предишния опит за продажба имаше осем кандидати, но до финала достигнаха само двама - АКБ и Търговска банка Д. Синдиците одобриха офертата на Търговска банка Д, но не се стигна, след като БНБ отхвърли офертата през март.
До 45 000 лв. за крадени авторски права. Малко над 45 хиляди лева е обезщетението, което получават композитори и текстописци, чиито авторски права са нарушени, показва проучване на „Монитор". В сумата влизат и отчисленията, които засегнатите биха спечелили от разпространението на „плагиатстваното" произведение като автори на съответната музика, текст или аранжимент.
Така братята композитори Кристиян и Стефан Белеви успяват да се преборят в съда за сумата от именно 45 хиляди лева през 2012 г. Двамата са автори на музиката и аранжимента към песента, изпълнена от Тони Димитрова, „В такава нощ". След като без тяхното съгласие произведението им е включено в сборна компилация, разпространена в тираж от 35 000 копия, те завеждат дело в Софийския градски съд. Първоначално искът бил за обезщетение в размер на едва 2000 лв., впоследствие сумата се увеличила.
Глоба от 220 хиляди лева ще искат изпълнителите, представлявани от хип-хоп изпълнителя Петър Петков - Ghettoman, чиито парчета звучат в сериала „София ден и нощ" без тяхното съгласие.
Между 7 и 10 хиляди лева коства обаче същевременно делото на композитора Доно Цветков, което той завежда срещу производители на китайски играчки. В куклите, всяка от които струва приблизително 8 лв., е инсталиран плейър, изпълняващ „Ало, ало, слънчице" - творба на Цветков, за което той не е давал съгласието си, не е получил и възнаграждение като автор. Сагата стартира преди около 8 години, когато той научава за неправомерното използване на произведението му от негова приятелка.
„Тя ми донесе една такава играчка - забавно пиано „Зайче", откъдето прозвуча припевът на песента ми, както и още няколко откъса от други детски песни. От любопитство успях да купя от няколко магазина във Варна още такива идентични играчки, „пеещи" моята песен, но с друга визия - жабче", обясни преди време композиторът пред „Музикаутор". Той се опитал да сигнализира Икономическа полиция и дирекция „Авторско право и сродните му права" в Министерството на културата, но от там заявили, че досега почти никога не им е искал позволение да се включи музикална творба във вносни играчки. Вследствие на това Цветков се свързал с адвокати и след успешна първа инстанция, на втора съдът решава, че няма достатъчно доказателства, жалва се музикантът.
Две родилки починаха след секцио в Асеновград. Две родилки починаха след планово секцио в асеновградската болница. Трагичните случаи нямат нищо общо помежду си, а лекарите са направили всичко възможно, за да спасят живота на жените, потвърди управителят на МБАЛ „Асеновград" д-р Иван Червенков.
„Бях там по време на целия трагичен случай и много добре знам, че колегите ми направиха всичко възможно за жената. Въпреки това назначихме вътрешна проверка и съдебно-медицинска експертиза, за да е категорично и сигурно и за близките, че няма лекарска грешка", каза за последния смъртен случай д-р Червенков.
Починалата е жена на 37 години. Даниела е раждала второто си дете - момченце, с планово секцио след първо такова преди години. След като бебето е било извадено, жената е изведена в съзнание. Тя е дишала и се е чувствала добре. Час по-късно обаче състоянието й рязко се влошило. Първо спряло дишането, а след около 10 минути и сърцето. „Екипите анестезиолози и реаниматори бяха там, при нея, но въпреки усилията им, за жалост тя почина. Най-вероятно става дума за масивна белодробна емболия, което е тежко състояние след раждането", каза д-р Червенков. По думите му това е състояние, което не може да бъде предвидено. Развива се динамично и почти винаги води до фатален изход. Родилката е имала и придружаващи заболявания, които не са причина за смъртта, каза лекарят.
Само десет дни по-рано друга родилка издъхва в същата болница. Тя е била на 26 години и също е родила, чрез секцио. След раждането жената е получила остро отпускане на матката, което е довело до масивно кървене. Наложило се екипът да извърши втора операция, след която родилката е била реанимирана и за кратко време е била в съзнание. Обилната кръвозагуба обаче се е оказала фатална. Родилката е получила гърч, след който сърцето й не е издържало и тя е починала.
По случая с 37-годишната Даниела е уведомена окръжната прокуратура, откъдето са образували досъдебно производство, съобщиха от болницата. Оттам уточниха, че разследващите са изискали медицинските документи и че се провеждат разпити на медиците и на близките на родилката. При смъртния случай с 26-годишната жена нейните близки са отказали аутопсия и случаят не е бил докладван на прокуратурата, съобщиха от болницата.
Бебетата и на двете починали жени са добре. Здрави са и се развиват нормално, уточниха от здравното заведение.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |