Агенцията по храните откри нови тонове сладолед с отровен препарат. Нова пратка от 500 килограма яйчен прах, съдържащ инсектицида фипронил, е открита в България. За това съобщиха вчера официално от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Пратката е от Германия и след лабораторен анализ е установено наднормено количество от вредното вещество. Съобщението идва само няколко дни след като от агенцията признаха, че в България има сладолед и майонеза с фипронил. Доскоро от БАБХ отричаха, че има проблем, макар скандалът със заразена продукция да тресе много от страните от ЕС от повече от месец.
Едва миналия петък от БАБХ обявиха, че след сигнал от европейската система за ранно предупреждение са открили пратка от първите 500 кг яйчен прах, заразени с фипронил. Суровината е била вложена в производството на над 25 тона сладолед, сладоледени торти и около 9 тона майонеза. От агенцията успокоиха, че тази продукция в момента се изтегля от пазара, без обаче да посочат производителите. Въпросната пратка е влязла в страната ни още през март и не е ясно какви количества от произведените с нея сладолед и майонеза вече са консумирани или още са по фризерите и стелажите на търговците. Едновременно с това от агенцията обявиха, че започват проверка на всички птицеферми за кокошки носачки в България, както и на всички предприятия, които използват яйца и яйчени продукти. Яйченият прах се използва и при производството на макаронени изделия. Анализ щял да бъде направен на всяка пратка от ЕС, за която няма предоставени доказателства от лабораторно изпитване за отсъствие на замърсяване.
Според съобщението на БАБХ почти цялото количество от новооткритата втора заразена пратка - 407 кг, е било налично и възбранено в склада получател и ще бъде унищожено. В преработка досега са вложени 93 кг яйчен жълтък на прах и са произведени около 12 500 кг сладолед. Той също е възбранен и е изтеглен от пазара, съобщиха от агенцията.
И досега няма отговор защо агенцията по храните се задейства едва след като дойдоха първите конкретни сигнали за доставени заразени пратки у нас и защо преди това успокояваха, че проблем няма. Скандалът с опасния фипронил се разрази преди повече от месец, когато стана ясно, че забраненият препарат, който се ползва за унищожаване на бълхи, въшки и хлебарки, е бил масово използван в птицеферми в Белгия и Холандия. В резултат продукцията им и птиците в тях бяха унищожени.
Томислав Дончев защити национализацията на "Дунарит". Вицепремиерът Томислав Дончев защити вчера обявеното от икономическия министър Емил Караниколов одържавяване на военния завод "Дунарит". Това не е национализация, а защита на интересите на работниците, каза той.
Според Томислав Дончев "национализация" би значело, че държавата прибира частна собственост насила. В случая ставало дума за изкупуване на дялове от страна на държавата. А това било "законна и нормална процедура". Той отказа да коментира, че собствеността на "Дунарит" в момента е обект на съдебни спорове между дружества, свързвани със собственика на фалиралата КТБ Цветан Василев и депутата Делян Пеевски.
"Не ме вкарвайте в интриги да казвам кой завод на кого е", заяви той пред Би Ти Ви в отговор на въпрос дали в акцията по одържавяването на "Дунарит" са намесени интереси, свързани с банкера Цветан Василев и политика бизнесмен Делян Пеевски. Според Дончев става дума за съдбата на 4-5 хиляди души - работници и техните семейства. Откупуването на предприятието пък не било национализация, а целяло защита на работниците. "Това не е прецедент", каза още Дончев и посочи, че преди месеци, отново чрез Държавната консолидационна компания (ДКК), бе одържавена и друга компания от военния сектор - ремонтната "Авионамс". Това стана с изкупуване от страна на държавата на задължения на дружеството - схема, която вече се прилага и за "Дунарит".
Задълженията на "Дунарит" са за около 67 млн. лв., които ще бъдат погасени от държавата, за да може дружеството да се спаси от фалит. Парите ще дойдат от дивидентите на останалите оръжейни дружества под шапката на ДКК - "ВМЗ Сопот", "Кинтекс" и др. В момента те правят по 50% отчисления от печалбата си в полза на държавата. Част от задълженията на "Дунарит" вече са погасени.
Интересно е, че в самата ДКК работят общо 15 души, които надзирават фирми с капитал от 232.7 млн. лв. Мегакомпанията, която до скандалите с разпределянето на "наследството" на КТБ никога не е била във фокуса на вниманието, е собственик на над 20 държавни дружества, сред които и големи оръжейни заводи. С придобиването на "Дунарит" тя се превръща в мегахолдинг. В същото време доскоро дейността й на практика почти беше замразена. В ДКК по закон отиваха част от приходите от приватизация, които в последните години са пренебрежими.
Приходи
Справка на в. "Сега" показа, че приходите на "Дунарит" се движат повече от добре. Компанията няма публикуван годишен финансов отчет за 2016 г., срокът за подаването на който изтече в края на юни. Данните от Търговския регистър показват, че през 2015 г. приходите от продажби на русенския завод са били 91 млн. лв. на фона на 79 млн. лв. година по-рано. Печалбата преди данъци е била в размер на 21.9 млн. лв. при 15.5 млн. лв. за същия период на предходната година.
"Хидрострой" взе поредна ВиК поръчка - във Видин за 18 млн. лв. Община Видин избра "Хидрострой" за довършването на пречиствателната станция за отпадни води. Така поръчките, които фирмата на Велико Желев или близки до нея компании са спечелили през последната година, са на стойност поне 120 млн. лв., като това включва още две пречиствателни станции и отсечка от магистрала "Хемус".
Историята на съоръжението във Видин започва още през 2013 г., когато за строителството му бе избрано обединение с основен участник "Понсстройинженеринг" (52%). До миналата година бяха изпълнени едва 20.33% от предмета на договора и затова той беше прекратен. После беше обявена поръчка за доизграждане на станцията, но след това беше спряна заради пропуски в документацията. Последният търг започна тази година, като оферти подадоха шест участника. Само един - победителят, обаче стигна до отваряне на ценови оферти.
Как протече търгът
В поръчката се състезаваха шест участника. В края на април оферти подадоха самостоятелно "Главболгарстрой", "Иса 2000" и "Строително-предприемачески холдинг". В търга кандидатстваха и две обединения: "ГВВ Видин" с участници "Газстроймонтаж", "Водохосподарске ставби" и "Водоканалпроект-Металпроект инженеринг", както и "Гео Видин 2017", в което влизат "Геострой" и "Калистратов груп".
Всички участници обаче са отстранени по различни причини на ранен етап. Техническите предложения на "Главболгарстрой" и обединение "Гео Видин 2017" не са отговаряли на изискванията на възложителя, пише в протокола. "Иса 2000" пък не е покрила критерия за опит - през последните пет години да е изпълнила едно строителство на пречиствателна станция за 50 хил. еквивалент жители. От компанията са посочили обекта в Кубратово, но от общината уточняват, че той има разрешение за ползване от 10 юни 2011 г., тоест не влиза в този петгодишен период от подаване на офертата. Офертите са събрани на 24 април тази година.
Обединение "ГВВ Видин" не е отговаряло на изискванията заради опита на инженерите, които са в екипа. Проблемът с офертата на "Строително-предприемачески холдинг" отново е свързан с опита на кадри от екипа.
Така в състезанието за цената, която е основен критерий за оценка на офертите с тежест 70%, стига само "Хидрострой" и остава без конкуренция. Тяхното предложение все пак е по-ниско от прогнозната стойност (21.6 млн. лв. с ДДС) - около 18.1 млн. лв. В следващите дни предстои да стане ясно дали някой от елиминираните кандидати ще обжалва решението на община Видин пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Самотният победител
"Хидрострой" е фаворит в големи търгове в Северна България, особено за водно строителство, като в повечето масово конкурентите са отстранявани по една или друга причина.
Компанията бе избрана да построи пречиствателната станция в Златни пясъци за 28 млн. лв. с ДДС (при 12 кандидата на финала бяха допуснати само два). В Добрич станцията ще се строи от обединение на фирми, в които влиза "Инфра експерт", близка до "Хидрострой", като тази поръчка е на стойност близо 32 млн. лв. с ДДС. В търга участваха 11 кандидата, като 10 бяха отстранени. "Хидрострой" беше избрана да строи отсечката между Ябланица и Боаза от магистрала "Хемус", дълга 9.3 км, за 65.8 млн. лв. Тук отстранени от състезанието бяха осем от десет участника.
Единственият пресен пропуск на фирмата на Велико Желев в кандидатстване за водни проекти беше за пречиствателната станция на Айтос, когато участваше с дъщерната си "Водстрой 98". Там отново имаше масово отстраняване, включително на компанията на Желев, и само една от 12 оферти беше валидна - тази на "Каро трейдинг". Поръчките за пречиствателните станции в Плевен, Елхово и Приморско също са обявени, но при тях има забавяне заради жалби в КЗК.
При предишния мандат на ГЕРБ, които имат и повечето кметове, най-честият победител във ВиК търговете беше "Водстрой 98", като някои от проектите продължават и сега. Тогава компанията беше свързвана с Делян Пеевски. След сделката с Велико Желев миналата пролет строителният сектор е раздвоен дали депутатът от ДПС има общо с компанията.
София ще плати 14 млн. лв. за поддръжка на светофари. София планира да плати 14 млн. лв. в следващите четири години за поддръжка на светофари, монтираните на тях видеокамери и техническо обслужване на общинския Център за управление на трафика, показва проверка в Регистъра на обществените поръчки.
Общината търси фирма, която да следи и ремонтира 366 светофарни уредби, 41 пешеходни светофара и 100 кръстовища със зелена вълна, както и видеокамерите на 197 кръстовища. Изпълнителят ще трябва и да поддържа системите за управление на трафика и за приоритизация на превозните средства на градския транспорт. Предвидено е и разширяване на двете системи, без да са зададени конкретни параметри за това.
Новата поръчка
Според условията на новия търг изпълнителят ще трябва да прави месечни справки за състоянието и повредите на светофарите, да ги почиства на всеки шест месеца, както и да почиства камерите за видеонаблюдение на всеки три месеца. Фирмата ще трябва да отстранява повреди по уредбите - за широкия център ще трябва да реагира в рамките на 45 минути, а за останалата част на София до 60 минути. Изпълнителят ще трябва да поддържа хардуера на общинския Център за управление на трафика в "подходящо работно състояние".
Общината не задава никакви икономически и финансови изисквания към участниците в търга, нито изисквания към професионалната им дейност, показва документацията в Агенцията за обществени поръчки. Основното условие е фирмата да е изпълнила поне една сходна дейност в последните три години. За такава се счита "поддръжката на минимум 180 светофарни уредби в един или повече градове". Друго изискване е участниците да притежават минимум две автовишки и един автокран, както и най-малко 20 техници, четирима координатори и двама технически ръководители. Цената има тежест 40% при оценяването на офертите, а техническото предложение - 60%. Документи се приемат до края на септември.
Вечното внедряване на умни светофари
За "интелигентните кръстовища" в столицата се заговори през 2012 г., когато тогавашният заместник-кмет по транспорта Любомир Христов обеща система от 20 кръстовища с приоритизирано преминаване на градския транспорт. Впоследствие общината обещаваше 160 "модернизирани" кръстовища до края на 2016 г. "В момента работят около 60 кръстовища с приоритизация на обществения транспорт - най-натоварените, където Центърът за градска мобилност регистрира най-големи закъснения", обясни пред "Капитал Daily" директорът на дирекция "Управление на трафика" в общината Димитър Петров. По думите му до края на годината трябва да бъдат обхванати всички 180 кръстовища, през които преминава градски транспорт в града.
Според общината модернизираните кръстовища вече работят и тежкият трафик в града е намалял. "Ефектът е видим и много полезен. Изпълнява се почти двойно минималната норма от 30% намаляване на трафика на тези кръстовища", каза през 2016 г. Димитър Петров. По думите на заместник-кмета по транспорта Евгени Крусев от тази година пък "като цяло резултатите от системата са добри. Задръстванията, където преди бяхме свикнали да са големи, са в няколко пъти по-малки."
Всъщност "модернизацията" на светофарите в София се случи основно по линията на два проекта. Преди година и половина завърши проект с 8 млн. лв. европейско финансиране за "интелигентна система за управление на трафика". По него в периода 2015-2016 г. в града беше монтирано оборудване на 20 светофарни уредби и 750 превозни средства на градския транспорт. Така оборудваните кръстовища трябваше да пропускат автобусите и тролеите приоритетно пред останалите автомобили. Изпълнител на този проект беше "Телелинк" ЕАД.
Както стана ясно от текст на "Дневник" от края на 2016 г. обаче, въпросната "интелигентна система" всъщност не е включвала светофарите с пешеходни бутони, които се появиха в града. Те са част от предишния договор на Столичната община за поддръжка на уредбите от 2013 г. Тогава градската управа наема румънско-българския консорциум "Ю Ти Ай груп - Иновативни трафик системи" за "изграждане, реконструкция, поддръжка и техническо обновяване на светофарните уредби" срещу 40 хил. лв. на месец за четири години.
Според новата поръчка максималната цена за месечна поддръжка е 80 хил. лв., а фирмата трябва да предложи отделна "осреднена" стойност за изграждане на нови светофари и системи.
Отделно преди дни Столичната община подписа и договор за монтиране на датчици за приоритетно преминаване на трамваи през 20 кръстовища в града на стойност 250 хил. лв. Обществената поръчка беше спечелена от "Иновативни трафик системи" АД.
10 бона глоба за бариера пред плажа. Солени глоби за всеки, който спира достъпа до морето, предвиждат промени в Закона за черноморското крайбрежие. Проектът, изготвен от министерството на туризма, е публикуван на сайта strategy.bg за обществено обсъждане.
До 10 000 имуществена глоба или до 4 000 лв. парична е санкцията за бариера пред плажа. При повторно нарушение максималните глоби нарастват с още по 2 000 лева. Предвиждат се и глоби за поставяне на незаконни бараки или сергии върху неохраняемите пясъчни ивици и дюните. При първо нарушение наказанието е до 10 000 лв., а при второ скача до 50 000 лв.
До 5 000 лв. глоба или до 10 000 лв. имуществена санкция застрашава концесионер, който не осигурява достатъчно място за собствени чадъри, хавлии и шезлонги, както е по закон. При повторно нарушение глобата скача с хиляда лева. Освен това със закона ще се сложи и край на тези, които поставят неправомерно чадъри и шезлонги и ги продават или отдават за сметка на друга услуга като кафе или консумация, става ясно от текстовете, публикувани на strategy.bg.
Проектът предвижда още плажовете да бъдат разделени на групи, от които ще зависи размерът на концесионното възнаграждение или наемът, които ще се плаща. Ивиците ще са четири основни групи според това дали са близо или са отдалечени от урбанизирани територии. Една от категориите ще е за специализирани плажове, например еко. При разделянето ще се взема предвид географското положение, посещаемостта, екохарактеристиките, урбанизацията, близостта до туристически дестинации.
Ще има и подгрупи според легловата база, максималния брой плажни места, релефа на брега, вида на морското дъно, екохарактеристики, дали е изкуствен или естествено образуван. Групираните плажове ще са вписани в електронен регистър, а министърът на туризма ще може да променя статута им на всеки 3 години. Това е вторият опит на ведомството да легитимира разделянето на плажовете в групи.
Thomas Cook довели у нас 400 000 туристи. Броят на туристите, посетили България с Thomas Cook, една от водещите световни компании за туристически пътувания и почивки, се очаква да достигне 400 000 души до края на този сезон, което е 16,5% ръст в сравнение с миналата година. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по време на работна среща с Питър Фанкхаузер, генерален изпълнителен директор на Thomas Cook Group, кметове и представители на туристическия бранш, съобщиха от Министерството на туризма.
Данните са на реализирани пътувания и резервации до септември месец, основаващи се на пазарната позиция и големите пазарни дялове през последните години в цялата група на водещата световна компании за туристически отдих и почивка.
„Знаете, че от началото на мандата си правителството работи неотклонно за това маркетинговата и рекламната ни политика да станат изпреварващи и по-ефективни. По-рано днес заедно с министър-председателя Бойко Борисов проведохме работна среща с г-н Фанкхаузер. Обединихме се около тезата, че българското правителството би могла да кореспондира с намерения от страна на Thomas Cook Group по отношение на инвестирането в висококатегориините хотели с цел привличането на по-висок клас туристи. По този начин ние съвместно даваме нови стимули за осъществяването на реална корпоративна отговорност, което ни приближава към общата ни цел - България да стане по-добра и перспективна дестинация за правене на бизнес и инвестиции", заяви министър Ангелкова. От думите й сатана ясно, че само с адекватно сътрудничество и синхронни стъпки между бизнеса и държавните институции страната ни може да бъдем конкурентоспособни.
От своя страна генералният изпълнителен директор на Thomas Cook Group представи приоритетите за страната ни които предстоят. „През сезон 2017 Thomas Cook изпълнява 13 седмични полета до Бургас от Великобритания, които ще нараснат до 14 през сезон 2018. Следващата година Варна е нова дестинация за туристите от Обединеното кралство, като предстои да има 2 полета седмично", заяви Фанкхаузер.
Той посочи още, че Condor, немската авиокомпания на Thomas Cook, осъществява 5 седмични полета от Германия до Бургас и 2 до Варна през летен сезон 2017. „В зависимост от ангажираните места Condor може да увеличи полетите до 9 на седмица до всяка от дестинациите от различните немски летища", допълни още той.
50 лв. наем за общинско жилище, преотдават го за 300. Водещи се по документи безработни и социално слаби въртят бизнес с общински жилища и си докарват доста добри допълнителни доходи. Жители на Велико Търново наемали общинските апартаменти срещу символичен наем от 40-50 лв. на месец и след това ги преотдавали на пазарни цени от 200-300 лв. Проверка на местната власт установи случаи, при които ползвателите на общинските жилища дори не са в България. Докато се водели безработни и нуждаещи се, тарикатите изкарвали пари в чужбина, а в същото време припечелвали и от отдаването на наетите от тях жилища на други лица. Някои от наемателите правели и какви ли не врътки, за да се сдобият с жилището на символична цена. Те фиктивно се развеждали или припознавали деца, за да отговарят на критериите, записани в общинската наредба за даване на жилища под наем. Друга порочна практика била възможността, която се дава на наемателите след петгодишно ползване под наем да си купят общинското жилище на цена далеч под реалната пазарна. В началото на 2017 г. след извършена от общината проверка, 11 души са били изгонени от дадените им за ползване общински апартаменти.
През тази година община Велико Търново разполага с над 400 апартамента, мераклиите за които обаче са най-малко два пъти повече. Месечният наем е повече от символичен и започва от 80 стотинки на кв.м. Хората, които искат да получат общински апартамент, трябва да отговарят на 12 условия, сред които да нямат жилище или вещни права, свързани с този тип недвижими имоти и да живеят през последните пет години във В. Търново. Размерът на наличните средства, включително автомобили и земеделска земя, пък не трябва да е по-голям от две трети от оценката на апартамента, за който се борят. Освен с измамите общинарите имат проблем и със събираемостта на наемите, които макар и смешни и символични, също не се плащат от всички навреме. Само 12 от най-големите длъжници имат неплатени наеми в размер на 17 000 лева.
Междувременно куп чиновници се оказаха печеливши в драмата с общинските ведомствени жилища във Варна, която тръгна през май от апартамента на зам.-кмета по финансите Пейчо Пейчев. Тогава стана ясно, че той живее като крайно нуждаещ се във ведомствено жилище от 110 кв./метра срещу 86 лева месечен наем. Възникна въпросът какво се случва и на кого се дават останалите жилища във фонда за крайно нуждаещи се, за които чакат много хора.
Общо 43 апартамента от фонд „Ведомствен" на община Варна са дадени под наем на цени, които са в пъти по-ниски от пазарните. Обитателите им, сред които има много служители на местната администрация и държавните институции, плащат между 32 и 131 лв. месечно, показва официалната справка на общината. Жилищата са с площ от 45 до 127 кв.м, а наемите са съвсем легитимни, тъй като са регламентирани в общинската наредба. Освен това те имат право да купят жилището на преференциални цени и 24 вече са направили постъпки за това. Общинският ведомствен фонд се състои от 53 жилища, от които в момента 43 са обитавани. В тях са настанени наематели, сред които има и такива, които не са служители на общината. Става въпрос за 15 апартамента, в които живеят хора от други институции. Наредбата обаче дава такава възможност", обясни организационният секретар на община Варна, Нора Момчева. Тя уточни, че част от наемателите са висококвалифицирани специалисти в областта на медицината, които са привлечени на работа в болнични заведения на територията на Варна. Има и представители на културните институции - актьори, които не са от града и нямат жилище", каза още Момчева.
Пазарните наеми за двустайно жилище в добър квартал на Варна се движат между 400 и 700 лв. Цени около и под 100 лв. агенциите за недвижими имоти предлагат единствено за тавански стаи и сутерени без течаща вода. По-късно общинската администрация във Варна изготви справка на наемателите и публикува пълен списък с имената на хората, които обитават въпросните ведомствени жилища, които по принцип са предназначени за служители на общината. Сред обитателите на общински жилища има 16 общински служители, 3 лекари, 2 прокурори, 4 полицаи, учители, художник и актьор в местния театър. Сред наемателите на жилища от Фонд „Ведомствен" са двама шефове на дирекции - Любомира Комитска, директор на социалната дирекция, и Анастасия Георгиева - на здравната, Гинка Пенчева - инспектор „Контролно-ревизионни дейности" в община Варна (102 кв. м, 88 лв.), Камелия Василева, главен инспектор „Контрол и санкции" (69 кв. м, 62 лв.), Джемиле Джелилова, главен експерт „Постоянни и временни комисии" в канцеларията на Общинския съвет (104 кв. м, 82 лв.), Стелияна Маринова, началник-отдел „Вътрешен контрол" (110 кв. м, 90 лв.), Антония Димитрова, старши експерт „Контрол енергийни разходи" в отдел „Общинска инфраструктура" (110 кв. м, 90 лв.), Невена Клюнкова, началник-отдел „Човешки ресурси и вътрешен административен контрол" (104 кв. м, 92 лв.), Георги Стоянов, главен специалист в отдел „Опазване на обществения ред" (127 кв. м, 79 лв.) и др. Евтини апартаменти ползват и хора от други структури като прокурори и служители на МВР. За да получат права на общински наематели, всички те би трябвало да са декларирали, че не разполагат с друг имот във Варна.
Според справка на социалната дирекция, около 1300 са общинските жилища, разпределени в 3 фонда - „Ведомствен", „Жилищно настаняване" и „Резервен".
Около 3000 картотекирани като крайно нуждаещи се варненци пък чакат за настаняване в общински жилища, които обаче с всяка година намаляват. Причината е, че общината продава годишно по 50-60 от тях на настоящите им наематели, но не изгражда нови. Наскоро общинският съветник Григор Григоров поиска да се спре продажбата на общински жилища до приемането на нова нормативна уредба и изясняване на обективната ситуация. Повод стана предложението за продажбата на нови 27 имота от които се очакваше приход за общината от 600 хил. лв., след като преди това бяха продадени други 60 жилищни имота. Действащата наредба позволява наемателите да закупят апартаментите по данъчна оценка, ако през последните 5 години са ги стопанисвали. Според Григоров след като настанените лица има финансова възможност да придобият жилищата, това означава, че не са крайно нуждаещи се и могат да си търсят апартаменти на свободния пазар. Нормално е да има съмнения, че нещата се случват на тъмно, след като апартамент, който струва 40 000 евро, се продава за 40 000 лв.
До него дори достигнали слухове, че наемателите на общински жилища във Варна изразявали своята благодарност за възможността да ги закупят с пликове, в които имало между 10 000 и 20 000 лева. „При положение, че общината не изгражда нови жилища, даването на право на всеки наемател да купи жилището след определено време води до изчерпване на фонда. Тази практика трябва да бъде прекратена", категоричен бе Григоров.
Само 37% от българите почивали това лято. Едва 37% или около 2 млн. от българите са си позволили да отидат на почивка през летните месеци. Това показват данните от експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл" във времето за равносметка на лятото, проведен сред 800 пълнолетни българи.
68 на сто от тези 2 милиона пък твърдят, че са избрали родното Черноморие, което е над 1,3 млн. Ако в сметката се прибавят и децата, то това означава, че близо половината от населението на страната ни е било или ще бъде на нашето Черноморие през този сезон. С най-голям дял са младите до 30-годишна възраст и жителите на София, отбелязват от социологическата агенция. Други 700 000 пълнолетни българи са почивали или им предстои да почиват на други места в страната извън Черноморието.
В чужбина през това лято към настоящия момент са почивали около 350 000 българи. Още близо толкова тепърва ще отидат на почивка извън страната. Като цяло над 60% от българите са почивали или ще почиват извън мястото, където живеят.
Проучването показва още, че дейността на Министерството на туризма се одобрява от малко над 50% от пълнолетните граждани, а близо една трета са по-скоро критично настроени.
Същевременно контролът по плажовете от страна на министерството среща подкрепата на над 80% от интервюираните. В огромното си мнозинство българските граждани искат спазване на правилата по курортите и поддържане на реда от страна на държавните и общинските органи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |