Кабинетът иска глобите за нарушения при храните да скочат 10 пъти. Управляващите създават все по-голям хаос в нормативната база за храните. Вчера пресслужбата на кабинета съобщи, че е одобрен проект на нов Закон за храните, който би трябвало да затегне контрола в този сектор, включително и с по-сериозни глоби. Това е поредният от серията опити да се регламентират производството на стоки за трапезата ни, етикетирането, опаковането, съхранението и т.н.
В проекта, одобрен вчера, се предвижда значително повишение на глобите за фирми, които влагат наднормени количества сгъстители, овкусители или пушеци, каквито често се използват например при колбасите и други видове полуфабрикати. Нарушителите ще трябва да платят глоба от 2000 до 4000 лв. при санкции от 250 до 500 лв. в момента, макар да не е ясно точно колко от наложените глоби реално се събират. Храната трябва да е годна за консумация и да не представлява опасност. Наказанието за нарушение ще е между 2000 и 4000 лв., предвижда още законопроектът. Същото важи и за всеки, който предлага минерални или изворни води без сертификат.
За сметка на това санкциите за нарушения, свързани с ГМО храните, остават като в действащия закон. Всеки, който произвежда и продава ГМО храна или използва съставки мутанти, подлежи на глоба от 25 000 до 35 000 лв. При повторно нарушение санкцията е от 35 000 до 70 000 лв.
Голямата новина за предприемачите е, че в проекта се предвижда влизането на фирма в "хранителната верига" да става по бърза и лесна процедура - с подаване на заявление за вписване с регистър, който ще се води от агроминистерството. Идеята е всеки обект за производство, преработка или дистрибуция на храни да може да заработи до 5 работни дни след подаване на заявлението и придружаващите го документи. В момента регистрацията и одобрението отнемат многократно повече време. Бързият старт и спестеното време ще позволят на новаците, навлизащи в бизнеса с храни, да направят с около 500 млн. лева приходи повече, отколкото при запазване на сегашната по-тромава процедура, твърдят авторите на проекта.
Нов консултативен съвет по храните ще бъде създаден към ресорния министър на земеделието, предвиждат още промените. В него ще работят експерти и представители на браншовите организации, които ще подпомагат "формулирането и провеждането на държавната политика в сектор "Храни".
Одобреният вчера проект всъщност не е нов, а бе изработен от кабинета "Борисов 2" миналата година, но така и не стигна до приемане. В момента "Борисов 3" стяга и друг подобен закон - за управление на хранителната верига. Той обаче още е на фаза обществено обсъждане. Не е ясно защо управляващите се занимават със закони дубльори, още повече че в България и бизнесът, и гражданите са объркани от непрекъснатите ремонти на закони.
Фалстарт
През лятото на 2016 г. управляващите се опитаха да прокарат нови, по-ниски санкции за използване и производство на ГМО храни. Това доведе до остри критики и предложението не беше прието. В момента законът предвижда, ако в дадена храна - например вафла или чипс, има над 0.9% ГМО, това задължително да бъде записано на етикета. Експерти твърдят, че по традиция най-много ГМО се среща в съставки, които се използват за кайма, колбаси, вафли, бисквити и други сладкарски изделия, както и в пуканки.
Имотният регистър и БУЛСТАТ препъват електронното управление. Още дълго време гражданите и бизнесът ще трябва да подават на хартия удостоверения за имоти в Агенцията по вписванията, въпреки че правителството обеща чиновниците да проверяват вписванията, отбелязванията и заличаванията изцяло по служебен път. Пречка за това е недовършената работа по дигитализирането и качването в Имотния регистър на всички нотариални актове и документи. На хартия остават и удостоверенията за обстоятелства, вписани в регистъра БУЛСТАТ. Това става ясно от доклада на Държавна агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) за предприетите мерки за намаляване на административната тежест.
С доклада, одобрен вчера на редовното заседание на правителството, от агенцията предлагат да отпадне изискването гражданите и бизнесът да носят на крака на чиновниците 12 основни удостоверителни документа. При 8 от тях всичко зависи от това колко бързо правителството и парламентът ще се справят с нужните десетки нормативни промени. Останалите 4 удостоверения ще почакат заради недовършена дигитализация на регистрите. От текста обаче става ясно, че немалка част от предлаганите облекчения за гражданите и фирмите ще се забавят за неопределено време.
Най-тежък за разрешаване е проблемът с удостоверението за вписванията, отбелязванията или заличаванията по партида на физическо или юридическо лице в Имотния регистър. От агенцията фактически признават, че голяма част от информационните масиви остават недостъпни за служебна проверка по електронен път, тъй като са на хартия. Такава може да се прави само за данни, които са постъпили след присъединяването към информационната система, обслужваща Имотния регистър. Това обаче е станало в различен момент за всяка от 113-те служби по вписванията в страната. "Наличните до момента на присъединяването актове и документи са само на хартиен носител и липсват като данни в информационната система. Това прави невъзможно издаването на коректно удостоверение онлайн за периода, предхождащ датата на присъединяване към системата на съответната служба по вписвания", пише в доклада.
Агенцията призовава за помощ правосъдното министерство. От него се очаква да изготви детайлен анализ на цялата налична информация в системата на Имотния регистър и информацията, налична само на хартия в 113-те служби по вписванията, както и да направи разчет какво ще бъде необходимо като човешки и финансов ресурс за дигитализирането и въвеждането в регистъра на всички документи. Става въпрос за данни, засягащи сделки, нотариални актове и др. отпреди 2000 г.
На хартия засега остават и удостоверенията за обстоятелства, вписани в регистър БУЛСТАТ, тъй като тепърва трябва да се изгради връзка между него и останалите регистри.
Чиновниците ще продължат да изискват и хартиени удостоверения за сключен граждански брак за родените преди 1 януари 1984 г., тъй като техните данни не са дигитализирани. Облагодетелствани ще бъдат родените след тази дата, за които информацията вече е въведена в Национална база данни "Население". Срок кога и останалите данни ще станат електронни не е посочен.
Правителството очаква отпадането на 12-те удостоверения да засегне няколкостотин административни услуги, обясни шефът на ДАЕУ Росен Желязков. За да станат те изцяло електронни обаче, трябва да бъдат извършени промени на 49 закона и 70 подзаконови нормативни акта до 31 декември 2017 г. Случи ли се това, гражданите и бизнесът няма да имат грижата за удостоверението за актуално състояние от Търговския регистър, за наличие или липса на задължения за публични държавни вземания, за семейно положение, за данъчни задължения, за размер и вид на пенсия и добавки, както и за дохода от такива, и за признаване на придобито висше образование в чужбина.
Намерения
Администрацията е лицето на държавата и затова тя не може да е намусена и сърдита, обяви вицепремиерът Томислав Дончев след правителственото заседание. Той обеща в бъдеще да бъдат облекчени 605 административни услуги и регулаторни режими. За целта ще бъдат променени 172 нормативни акта. Дончев не изключи и съкращения в администрацията. Намеренията са включени в обобщен доклад с предложенията на всички министерства за намаляване на административната и регулаторната тежест върху гражданите и бизнеса. В него се отбелязва, че в момента действат 2415 услуги и режими. За 284 от тях могат да бъдат намалени изискваните документи от заявителите. Служебно събиране на информация може да се въведе за 238. Възможност за опростяване на вътрешния процес и взаимодействие с други администрации е "засечена" за 101 услуги. Премахване и намаляване на таксите обаче е предвидено едва за 87 услуги, а други 76 са идентифицирани като излишни и може да се премахнат. Срокове за изпълнение на намеренията не са идентифицирани.
Каменаров оглави БНТ, революции не се очакват. БНТ има нов генерален директор. Константин Каменаров беше предпочетен с четири гласа "за" и един "против" от Съвета за електронни медии (СЕМ). За него гласуваха председателката на съвета София Владимирова (ГЕРБ), Бетина Жотева (от квотата на президента Росен Плевнелиев), Мария Стоянова (президента Плевнелиев) и Розита Еленова (Български демократичен център на Христо Ковачки). Против гласува само Иво Атанасов (БСП). "Не съм убеден, че той е най-добрият вариант за управлението на БНТ през следващите три години", каза Атанасов. Неговият фаворит беше бившият генерален директор на БНР Валерий Тодоров.
От началото на конкурса Константин Каменаров беше сочен като един от основните претенденти за поста генерален директор на БНТ сред шестимата кандидати, сред които бяха още Сашо Йовков, Валери Тодоров, Тома Иванов, Иван Гарелов и считаният за негов главен съперник Емил Кошлуков. Още когато се разбраха имената на желаещите да оглавят обществената телевизия, стана ясно и че няма добър и качествен избор за БНТ.
Каменаров ще заеме мястото на Вяра Анкова, която трябваше да освободи поста още преди година, но впоследствие управляващите промениха Закона за радиото и телевизията, така че мандатът на генералния директор на БНТ (и БНР) да може да бъде удължен до избирането на нов, като това бе и резервен вариант, в случай че СЕМ не бе успял да посочи неин наследник в и без това закъснелия конкурс.
Каменаров е считан за кандидат на статуквото, затова изборът му едва ли ще доведе до така нужната позитивна промяна в БНТ. В момента телевизията е по-скоро държавна, отколкото обществена, доколкото е изцяло зависима от държавната субсидия (и съпътстващите я политически и етично-професионални компромиси). Тя изостава значително и по гледаемост, рейтинг и пазарни показатели от конкурентните ѝ частни национални телевизии bTV и "Нова". За 2015 г. БНТ има разходи от 83 млн. лв., което е само с 30% по-малко от тези на bTV, но в същото време рейтингът на държавната телевизия е почти четири пъти по-нисък от този на частната национална телевизия. В държави като Германия, Австрия или Великобритания обществените телевизии имат много по-висока гледаемост от комерсиалните.
Важна подробност е, че тази година новият директор ще управлява освен годишната субсидия от над 65 млн. лв. и допълнителни 7.6 млн. лв., които вече бяха отпуснаха на БНТ за подготовка за българското председателство на ЕС, което започва в началото на 2018 г.
Почти предначертан конкурс
Най-сериозен опонент на Каменаров беше журналистът, продуцент и политик Емил Кошлуков. И за двамата се знаеше, че имат политическата подкрепа на ГЕРБ. Макар нормативно политиците да нямат право да се намесват в работата на "независимия" по закон медиен регулатор (по закон членовете му са политически назначения - двама души се посочват от квота на президента, а трима се избират от Народното събрание), както и в избора на директор на обществената медия, конкурсът винаги е бил жертва и на партийни договорки. За Каменаров се знае, че е близък с големите телевизионни продуценти на пазара, и се смята, че те са били негово силно лоби в конкурса.
За другия претендент пък - Кошлуков, преди две седмици стана ясно, че за да отговори на условията за участие в надпреварата - няколко години "управленски опит", е декларирал, че през последната година е работил като програмен директор на телевизия "Алфа" - канала на партия "Атака". Това предизвика недоволство спрямо кандидатурата му. Иначе преди това Кошлуков участваше и в ръководството на телевизията на Цветан Василев TV7.
На изслушването неговата концепция бе най-добре оценена от членовете на СЕМ. Въпреки това обаче изборът падна върху Каменаров.
Кой застава начело на БНТ
Константин Каменаров е роден на 31 юли 1964 г. По образование е медик, но никога не е практикувал. Бил е оперативен директор на БНТ в първия мандат на Вяра Анкова (2011 - 2013).
В началото на 90-те години той започва да работи в БНТ като репортер в централната новинарска емисия "По света и у нас", след известно време се премества в Ефир 2, където става водещ на новините. Отново се завръща в ефира на БНТ, където се издига до поста директор на новините в "По света и у нас". През 1999 г. за близо четири месеца е говорител на правителството на Иван Костов. После става говорител на мобилния оператор "Мтел". Каменаров е съпруг на водещата на "По света и у нас" Радина Червенова, с която са заедно от 1998 г.
Той ще заеме поста след няколко години отсъствие от медията. Явявал се е на конкурса за генерален директор на телевизията и през 2013 г., но не го печели. Предстои СЕМ да изготви и връчи договора на новия генерален директор. В момента, в който той го подпише, ще встъпи и в длъжност.
Из концепцията на Каменаров
Концепцията на Каменаров, представена пред СЕМ, не се отличи с особена дълбочина и сериозни реформи. Той застъпи повече тезите, че БНТ трябва да произвежда повече развлекателна продукция, която и да е "добре опакована", както и да търси начини за допълнително финансиране, вкл. и с повече реклама, през европроекти и като си сътрудничи с големите корпорации, които имат бюджети за социално отговорни кампании. По думите му концепцията, която представя, е с "реално постижими идеи", съобразена с консервативното финансиране на БНТ.
Ето още някои точки от изложението му пред СЕМ:
- БНТ не може да разчита само на новините и публицистиката, трябва да създава и качествено развлекателно съдържание и да се бори и за рейтинг със специфично програмно съдържание, защото реалностите на пазара са такива
- Не съкращения, а оптимизиране на структурата на телевизията. Административна реформа, която да редуцира "морално остарели звена" и да подсили други звена, например "Маркетинг и продажби"
- Добро маркетиране и опаковане на продукта
- Продуктовото позициониране да бъде позволено и извън кинопродукциите, а рекламните слотове в праймтайма да се увеличат
- В телевизията да влязат модерни, млади, мислещи хора
- Вдигане на заплати, но само ако БНТ успее да увеличи собствените си приходи
- БНТ 2 трябва да бъде с по-ясно изразен културен и образователен профил и да повиши качеството на съдържанието
- Програмите на БНТ да се разработват заедно с експерти във всяка област - култура, информация, образование, спорт и забавление и т.н.
- Денят на излъчване на "Панорама" да се промени от петък в събота или неделя
- Одит, за да знае в какво състояние поема БНТ.
Преработвателите ще получат до 2 млн. евро субсидия по земеделската програма. До 2 млн. евро ще бъде намалена максималната субсидия, която кандидатите по схемата за инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти ще могат да получат. Това става ясно от проектонаредба за прилагане на схемата, публикувана за обществено обсъждане. Очаква се приемът на проекти да започне през есента, като отделеният бюджет ще бъде 100 млн. евро.
Нови правила и приоритети
Досега преработвателите можеха да кандидатстват за субсидия от 3 млн. евро, но този таван се очаква да бъде намален. Земеделското министерство вече е публикувало за обществено обсъждане проект на наредба, според която максимално получената сума може да бъде 2 млн. евро, като основният мотив за намаляването на субсидията е, че по този начин ще се подпомогнат повече кандидати. Отделно от това предстои да се въведат и два нови приоритета, които ще дават предимство при кандидатстването с проекти, се вижда от документа.
От една страна, повече точки в крайното класиране ще получават фирми, които досега не са получавали средства по схемата и имат поне тригодишна история, а от друга, ще се насърчават онези от тях, които реализират износ. Основните сектори, които имат приоритет по програмата, остават животновъдство, плодове и зеленчуци, етеричномаслени култури, биологично производство.
Прием за 100 млн. евро oт есента
Според графика на земеделското министерство приемът на проекти трябва да започне през септември и да продължи осем седмици - до края на октомври. Прогнозният бюджет е 100 млн. евро, с което се изчерпват средствата, планирани по схемата. Същевременно обаче по неофициална информация на "Капитал" на последния комитет за наблюдение на програмата, който се проведе на 20 юли, е взето решение към схемата за преработка да бъдат прехвърлени 70 млн. евро от други по-слабо атрактивни мерки. Причината за това е, че към момента България изостава значително с постигането на междинните цели на програмата за селските райони, според които към края на следващата година трябва да има над 260 изпълнени проекти в това направление, обясни участник в заседанието.
Данните към момента показват, че одобрените проекти от предходния прием през 2016 г. са 190, а тези, които са получили плащане към юли - под 40, сочи неофициална информация. Така, ако не се навакса със закъснението, България може да се изправи пред риск от загуба на средства в края на 2018 г.
Проблемите с усвояването на средствата за преработка на селскостопански продукти се дължат на работата на администрацията. По време на предходния прием при отпуснат бюджет от около 200 млн. лв. бяха подадени проекти на стойност на инвестициите 1.6 млрд. лв. По неофициална информация одобрените към юли около 190 проекта са основно в секторите животновъдство и плодове и зеленчуци, които са сред приоритетите по схемата. Около 15% от одобрените проекти пък са за етеричномаслени култури, който е също сред приоритетните сектори, сочат данните, предоставени на "Капитал".
Износът на растителна продукция за Виетнам е улеснен
Българските производители на растителна продукция могат да реализират износ към Виетнам, след като вече има утвърден образец на фитосанитарен сертификат, съобщиха в сряда от земеделското министерство. Документът дава възможност за износ на зърно, фуражи, брашна, технически култури, цветя, семена и др., уточниха от ведомството, допълвайки, че за реализирането му не са необходими други сертифициращи документи. Виетнам е една от новите дестинации за български зърнени култури, които местните търговци разработват през последните години. За 2016 г. експортът на пшеница към трети страни е за близо 1.07 млн. тона, като 132 хил. тона от тях са отишли в тази държава. Така Виетнам към момента е петият най-голям пазар за българска продукция извън ЕС, като износът за останалите четири - Ливан, Либия, Индонезия и Южна Корея, е между 134 и 210 хил. тона.
Начертаха график за битката с бюрокрацията. Правителството одобри обобщен доклад с предложенията на всички министерства за намаляване на административната и регулаторната тежест върху гражданите и бизнеса. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Докладът идентифицира възможности за намаляване на административната и регулаторната тежест по отношение на 605 административни услуги и регулаторни режима (около ¼ от всички 2415 услуги и режими). Най-големи са възможностите по следните направления:
- намаляване на изискваните документи от заявителите - 284 услуги;
- въвеждане на служебно събиране на информация - 238 услуги;
- разширяване на каналите за достъп и предоставяне на възможност за комбинация на тези канали при заявяване и получаване на услугата - 127 услуги;
- опростяване на вътрешния процес и взаимодействието с други администрации - 101 услуги;
- премахване и/или намаляване на таксата/цената на услугата - 87 услуги;
- премахване на услугата - 76 услуги;
- намаляване на срока за извършване на услугата - 52 услуги.
Съгласно решение на Министерския съвет от 23 юни т. г. министерствата следва да изготвят и публикуват за обществено обсъждане проекти за изменение и допълнение на нормативните актове с оглед идентифицираните предложения. Към момента на Портала за обществени консултации са публикувани 42 проекта на нормативни актове, а още девет са включени в Законодателната и в Оперативната програма на Министерския съвет за второто полугодие на 2017 г.
Взето е решение инспекторатите към органите на изпълнителната власт да извършат до 20 септември 2017 г. пълен преглед за спазване на изискванията на Наредбата за административното обслужване при предоставяне на услуги в първостепенните и второстепенните разпоредители с бюджет и при наличие на нарушения същите да бъдат незабавно отстранени.
Вдигат глобите за вредни и ГМО храни. Повишаване на санкциите, налагани за нарушение на разпоредбите на законодателството по безопасност на храните, предвижда проектът на нов закон за храните, който правителството предлага на Народното събрание за приемане.
Целта на проекта е да се засили ефективността на контрола и да се повиши сигурността за потребителите. С глоба или имуществена санкция в размер от 2000 лв. до 4000 лв. се наказва този, който произвежда и продава храна или хранителна съставка в нарушение на закона. Същата глоба ще се налага и при използване на добавки, ароматизанти и разтворители, които не са разрешени, при производството на храни или са в по-високи от определените в европейските регламенти количества.
Със Закона се регламентират общите и специфичните изисквания към храните, които се пускат на пазара и изискванията към бизнес операторите от хранителния сектор. Създава се Национален съвет по храните, който ще е постоянен консултативен орган, координиращ държавната политика в сектор храни, с включени представители на всички заинтересовани страни. За първи път се регламентират изисквания при търговия с храни от разстояние и се въвежда регистрация на превозните средства не само за транспортиране на храни от животински произход, а и на храни от неживотински произход - брашно, хляб, хлебни и сладкарски изделия, като се въвежда изискване за обозначаване със стикер, удостоверяващ регистрацията.
Предвижда се въвеждане на процедури за регистрация на обекти за производство, преработка и дистрибуция на храни, които са съобразени с политиката на правителството, насочена към облекчаване на регулаторните режими и намаляване на административната тежест. За тях ще бъде създаден публичен национален регистър, който Българската агенция по безопасност на храните ще поддържа на интернет страницата си. Със Закона се забранява рекламата на генетично модифицирани храни и храни, за които има нормативно въведени ограничения за употреба от деца. Определят се условията и реда за извършване на дейности по хранително банкиране и дарения с храни.
Скандалната бебешка пудра тихомълком изтеглена от България. Бебешката пудра на Johnson & Johnson, заради която един от най-маститите производители на детска козметика в световен мащаб бе осъден на $ 417 млн. в САЩ, е била тихомълком изтеглена от пазара в България. Това установи проверка на „Монитор" по големите вериги дрогерии и аптеки, както и по складовете в столицата. В тях няма който и да било от продуктите против подсичане на компанията от месеци, обясниха търговци пред екип на вестника. От една от веригите обясниха, че изтеглянето е дошло от страна на производителя и доставчика му за България, но това е направено без обяснение.
Във вторник американската преса гръмна, че щатски съд е уважил иска на жена, твърдяща, че е заболяла от рак на яйчниците, след като в продължение на години е използвала на интимната си област бебешка пудра на компанията на основата на талк. Всъщност именно талкът е и причината магистратите да приемат, че има връзка между пудрата и рака, развит от жената. Искът, одобрен от съда е рекорден, като присъдата включва $ 70 млн. обезщетение и $ 347 млн. наказателна санкция. Това е поредна подобна присъда, но единствената толкова висока. Миналата година отново американски съд одобри исковете съответн за $55 млн. И $ 72 млн. на 62-годишна жена, твърдяща, че прахът е довел до рак на яйчниците и на семейството на починала от същата диагноза пациентка.
Потърсени за коментар, от българския представител на компанията препратиха въпросите ни към US-офиса на Johnson & Johnson. Оттам обаче отговориха само, че започват процедура по обжалване на последната присъда, тъй като според науката прахът на компанията е безопасен.
Подготвяме се за допълнителни опити в САЩ и ще продължим, за да защитим безопасността на праха на Джонсън, отсякоха оттам. В писмото обаче не се съдържаха отговори на въпросите ни дали опасната пудра се внася в България, нито дали у нас се внася и неин дамски еквивалент, върху който паднаха първоначалните подозрения.
Проблемът с пудрите на основа на талк и подозренията, че те може да водят до рак при редовна и продължителна употреба са стари, като още през 1999 г. Американската ракова асоциация призова жените, използващи бебешки пудри за интимна хигиена, да прибягват до такива на царевична, а не на талкова основа. Johnson & Johnson също има пудра на царевична основа, като у нас са били внасяни и двата - както този, така и по-разпространеният - с талк. В момента пудрата на компанията може да се намери само онлайн, при това във варианта с царевица.
Деца за 4 училища отпаднаха от клас. 3735 ученици са отпаднали от образователната система през изтеклата 2016-2017 учебна година. Това е със 132 по-малко от напусналите през предходната, съобщиха за „Монитор" от Министерството на образованието и науката (МОН).
Числото е сравнимо с учениците, които могат да напълнят четири големи школа. Най-много деца - около една седма от общата бройка, са престанали да посещават часове в пети клас - 519.
Това се случва, след като те вече са завършили четвърти клас и имат завършено начално образование, което е първата степен. Зам.-министърът на образованието Таня Михайлова коментира, че тогава децата от някои етноси навлизат във възраст, в която започват да работят или пък да се женят.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |