Държавата няма намерение да отстъпва за новите тарифи за газа. Пет години след започването на процедурата, с която трябваше да се определи новият модел за изчисление на цените за пренос и достъп до газопреносната система, държавните компании "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" ще направят анализ за това как новите тарифи ще се отразят на различните групи потребители. Изчисленията трябва да са готови до 5 септември и представени на всички заинтересовани страни. Това стана ясно след среща между енергийния министър Теменужка Петкова, енергийния регулатор, "Булгартрансгаз" и търговеца "Булгаргаз", която се проведе късно в сряда.
Новата тарифна система засяга начина на определяне на цените за достъп и пренос до газопреносната система на страната. В момента потребителите плащат 19.71 лв. за 1000 куб. метра на 100 км, като тази цена не е променяна от 2005 г. Новият модел предвижда да се въведат отделни тарифи за различните входно-изходни точки за внос и износ на газ спрямо периода на закупуване на капацитет - годишен или месечен.
Тяхното въвеждане от 1 октомври обаче породи недоволството на големите енергийни консуматори. В началото на седмицата от Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) изпратиха отворено писмо до министър Петкова и "Булгатрансгаз", в което заявяват, че според техни изчисления цената за пренос ще поскъпне с до 60% за различните потребители . В него също така се настоява да бъде направен анализ за ефекта върху пазара на новия ценови модел, както и да има тестов период преди реалното му въвеждане. От своя страна Петкова коментира след заседанието на правителството, че независимо от увеличението на цените за пренос и достъп, отражението върху крайната цена на газа ще бъде едва 2%. От думите й също така стана ясно, че вероятно няма да има отлагане на новите тарифи за пренос и достъп, тъй като това е изискване на Европейската комисия, което страната ни трябва да изпълни.
Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви за "Капитал", че не вижда смисъл за въвеждане на 6-месечен тестов период, тъй като и сега бизнесът може да изчисли колко точно ще трябва да плаща по новите тарифи спрямо потреблението си за преходните шест месеца. "България очаква решението по наказателната процедура за газовия пазар, която може да доведе до санкция за страната от 300 млн. евро и за това е важно да се даде сигнал, че европейските норми се изпълняват", посочи той.
По думите му въвеждането на новите тарифи е удачно да стане от 1 октомври, когато се очаква цената на природния газ да поевтинее с 6%, защото така потребителите няма да усетят поскъпването на таксите за достъп и пренос, чиито ефект върху крайната цена е около 2%.
Допълнителен аргумент срещу отлагането е, че това ще доведе до натрупване на недвовзет приход от "Булгартрансгаз", което ще доведе до още по-голямо поскъпване на тарифите през следващата година.
От своя страна заместник-изпълнителният директор на газоразпределителната компания "Овергаз" Светослав Иванов коментира, че няма логика "Булгартрансгаз" да внася 5% вноска във фонд сигурност на електроенергийната система. "Защо с пари от газовия бизнес да се подпомага електроенергийният?", попита той.
Причина за напрежението
Една от основните причини за създаденото напрежение в последната седмица освен явния финансов ефект за големите потребителите е липсата на комуникация между институциите и бизнеса. От БФИЕК коментираха пред "Капитал", че между тях и министерството все още не е провеждана среща и темата дори е била избягвана. На същото мнение е и замесник-изпълнителният директор на "Овергаз" Светослав Иванов, според когото в последните години големите консуматори на газ многократно са заявявали позицията си, че новият тарифен модел не е подходящ за нашия пазар, но никой не им е обърнал внимание.
Така на практика техните становища не са били отчетени в проведените две обществени обсъждания в енергийния регулатор преди одобряването на модела.
От стенограмата на закритото заседание за одобрение на методиката от КЕВР през 2016 г. обаче се вижда, че "Булгартрансгаз" е предоставила на комисията прогнозни цени от въвеждането на новия тарифен модел и според тях не се очаква сериозно увеличение.
За това е странно, че тези прогнози не са били обсъдени с бизнеса още тогава, за да може да не се стига до това напрежение в последния момент. Вместо това газовият оператор публикува индикативните стойности едва в началото на август тази година, а не през декември според изискванията, коментираха от БФИЕК. От "Булгартрансгаз" обаче не бяха открити за коментар на какво се дължи това забавяне.
Защо бизнесът е против новия модел
Една от причините големите консуматори да не желаят въвеждането на новия модел (бел. ред. освен финансовия ефект) е, че той е приложим за пазари, на които има голямо търсене на капацитет и малко предлагане, смята Светослав Иванов. Това обаче не е случаят с България, тъй като свободният капацитет на мрежата е 60%. По думите му новите тарифи са дискриминационни, тъй като те не се отнасят за транзита на газ, а само за този, пренасян на територията на страната. Освен това тарифите за внос от Гърция са с 35% по-високи от тези на румънската граница, което ще създаде нова бариера за доставки от южната ни съседка. От БФИЕК пък коментираха, че според изчисления на техни членове, при по-малките потребители, които купуват газ на месечна база, може да има поскъпване на тарифите и до 150%.
Иван Иванов защити модела и обясни, че той не е бил избран от "Булгартрансгаз", а от консултанта "Кема консултинг". Германската компания беше избрана през 2013 г. с обществена поръчка да разработи новата тарифна система срещу сумата от 295 хил. евро без ДДС.
България ще настоява за запазване на финансирането в новата селскостопанска политика на ЕС. Запазване нивото на финансиране и на инвестиционните мерки, които да развиват и насърчават българското производство, са нашите акценти в бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП), която все още е в процес на дебат. Това заяви земеделският министър Румен Порожанов на специална пресконференция, на която отчете свършеното от министерството за първите 100 дни.
България и ОСП
Всички страни членки, включително и България, са за запазване както на директните плащания по линия на ОСП, така и на съпътстващите механизми като преразпределително плащане и обвързано производство, обяви още министърът. Той посочи, че рамката на бюджета на Общата селскостопанска политика няма да се обсъжда по време на българското европредседателство и че то за съжаление не ни дава предимство за прокарване на конкретни идеи по тази тема. "Когато обаче има различни позиции на отделните страни, като тази за обвързаното производство например, свързано с поощряване на зеленчукопроизводството и овощарството, ние ще отстояваме своята позиция за запазването му", заяви министър Порожанов.
Вече са готови пет наредби за прием по мерки от Програмата за развитие на селските райони, които предстои да стартират за първи път. Най-близкият прием, който се очаква, е по мярка 14 "Хуманно отношение към животните". Тя е с бюджет от левовата равностойност на 56.858 млн. евро. Целта й е да осигури условия за отглеждане на животните, водещи до повишаване на хигиената и безопасността на труда, подобряване на здравето, осигуряване на качествени и безопасни храни, опазване на околната среда.
Заради смяната на няколко правителства обаче приемът на проекти спря в края на миналата година, което е на път да изправи България пред риск от загуба на средства. В края на 2018 г. предстои първата междинна оценка за изпълнението на целите и усвояването по програмата, а темпът на приемане, одобрение и плащане на проекти не сочи, че те ще бъдат покрити.
Разплатените средства
За 100-те дни управление на сегашния екип на министерството са изплатени общо близо 249 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони, съобщи министърът. За този период са сключени общо 710 договора, като одобрените по тях разходи надхвърлят 160.169 млн. лв. Най-много са подписаните договори - 589 - по подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства" (виж карето).
По линия на директните плащания са изплатени над 640 млн. лв. за тези 100 дни, посочи още министърът. Най-значима е изплатената сума по схемата за зелени директни плащания - 454.6 млн. лв. (виж карето).
През този период са одобрени и няколко държавни помощи, които помагат на земеделските стопани да компенсират материални щети по загинали селскостопански животни и унищожени пчелни кошери или да ги компенсират напълно за пропаднали площи в резултат на природни бедствия, както и за финансиране на застрахователни премии.
По програмата за морско дело и рибарство са сключени 40 договора на обща стойност 11.5 млн. лв.
Договорите
- По подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства" - подписани 589 договора с одобрени разходи над 17.279 млн. лв.
- По подмярка 4.1 "Инвестиции в земеделски стопанства" - одобрени 150 договора и сключени 110 за 99 млн. лв. субсидия и разходи за 180 млн. лв.
- По подмярка 4.2 "Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти" - подписани осем договора на стойност 31 441 402 лв.
- По подмярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани" - един договор.
- По подмярка 7.6 "Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природно наследство на селата" подписаните договори са 42 бр. с одобрени разходи от 23 090 503 лв.
- По подмярка 7.2 "Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура" - 46 проекта на стойност 53 млн. лв.
Директни плащания
- Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) - 86 228 873 лева - 60 490 земеделски стопани (доплащане)
- Схемата за зелени директни плащания - 454 647 862 лева - 60 597 земеделски стопани
- Специално плащане за култура - памук - 4 393 611 лева - 115 земеделски стопани
- Схема за дребни земеделски стопани (ДЗС) - 6 547 208 лева - 5729 земеделски стопани
- Схема за млади земеделски стопани (МЗС) - 1 622 581 лева - 4021 земеделски стопани
- Преходна национална помощ за тютюн - 89 091 629 лв. на 41 384 стопани.
Просветният министър се уплаши и спря по-евтините учебници. Просветният министър Красимир Вълчев се видя принуден да спре разпространението на черно-бял вариант на учебници за осми клас след страхотен скандал и гневни коментари на политици, омбудсмана и граждани в социалните мрежи, че така се затвърждава разделянето на децата на бедни и богати. Издателство "Просвета" пусна на пазара цветни и черно-бели учебници за осмокласниците, както го позволява наредбата на министерството. Вторите са с 30% по-евтини. След забраната на министъра на пазара остават само по-скъпите цветни учебници.
Още в края на юни МОН е одобрило всички 23 проекта на учебниците за VIII клас на издателството. Коментарът на шефа на "Просвета" Никола Кицевски пред БНТ, че черно-белите учебници са за "притеснени родители", тоест с по-малки финансови възможности, обаче взриви социалните мрежи.
Първата реакция на министерството беше, че това е възможност за избор, а черно-белите учебници са разрешени, защото не всички предмети изискват цветност. "Министерството на образованието и науката не дели децата на бедни и богати, общата ни цел е образованието да дава равен шанс за успех на всички деца. Наредбата за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала дава възможност учебниците от VIII до XII клас да се отпечатват при пълноцветен и при едноцветен печат. Тази възможност е дадена, тъй като има предмети в по-горните класове, които не изискват задължително пълноцветен печат - например математика, физика, химия и др. МОН одобрява съдържанието, графичния дизайн и полиграфическото изпълнение на учебниците. Издателствата единствено носят отговорност за своите маркетингови послания", бе официалният коментар от ведомството.
С напредването на скандала обаче Вълчев преобърна позицията си и нарече черно-белите учебници "образователна дискриминация", нищо че именно неговото ведомство ги е разрешило. В късния следобед той обяви, че тези учебници няма да се разпространяват, за което той лично получил уверение от "Просвета". "Черно-белите учебници няма да се разпространяват. Факт е, че наредбата позволява черно-бели и цветни учебници едновременно по един и същи предмет, но смисълът на този текст не е да се допуска образователна дискриминация. Въпреки това ние ще променим наредбата, така че да избегнем повторни случаи. Никой не е очаквал, че ще се използва за ценова дискриминация една такава възможност", каза Вълчев. И допълни, че казусът има малко практическо значение, но значителна символика. "Няма значение дали 100, 200 или 500 деца ще купят учебници за 3 лв. повече или по-малко. Смисълът е в това, че ние в образованието въплъщаваме нашето разбиране за справедливост. Равният достъп до образование е проекция на принципа за равни житейски възможности", обясни още министърът.
Черно-белите учебници са с 30% по-евтини от цветните - съответно по 9 лв. и по 12 лв. Кицевски обясни пред БНТ, че смята, че цветният вариант е оптимален, но за по-бедните семейства издателите предлагат черно-бял вариант, който е с 30% по-евтин. Такъв вариант е приложен само за тези предмети, за които липсата на цветни изображения не ощетява процеса на обучението. На сайта на издателството е посочено, че "по някои предмети освен цветни "Просвета" ще произведе и черно-бели учебници - те ще бъдат по-евтини, за да са достъпни и за социално слабите ученици". Тази година за първи път издателството предлага и електронни варианти на учебниците за осми клас, каквито има и за децата от първи до седми клас.
За отмяна на черно-белите учебници допринесоха редица политици. "Намирам това решение за скандално и дискриминиращо, защото по косвен път разделя децата на България, поощрявайки социалното разделение между тях. Като гражданин и като омбудсман изразявам категоричното си мнение против тази абсурдна ситуация, която разделя учениците. Говорим за равен достъп до образование на всички деца в България, а въвеждаме дискриминационни политики в дейностите на образователната система", написа омбудсманът Мая Манолова и препоръча на министъра да спре заповедта си.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също коментира, че отпечатването на черно-бели и цветни учебници "е поредното разделяне на обществото на бедни и богати", "абсурдно", "дискриминация" и обида към по-бедните ученици. "Решението е един учебник за един клас в цялата страна, който да се издава от МОН по единен стандарт, а не някакво си издателство решило - на тези деца черно-бял, на други - цветен", обясни Нинова.
Коментари
"Според мен онзи идиот от просветата, който е предложил черно-бели учебници за по-бедни, трябва да го разчекнат публично. Та това е взривяване на основни норми в обществото, конституцията, демокрацията въобще. Как ще делиш децата на две категории? Държавата няма пари да субсидира учебници ли? Я си представете децата в един клас, част от тях с "евтини" учебници, как ще се гледат с другите? Къде са либералните талибани да защитят равенството? Някой предлага сегрегация, расизъм дори, а всичко се изчерпва с шегички във "Фейсбук". Защо топредакторите от сутрешните блокове не намерят този кретен и да го поканят да си развие тезата? Да го знаем кой е. Кои са. За такова нещо във Франция ще падне правителството", написа журналистът Иван Бакалов във "Фейсбук".
Стотици бяха коментарите в този дух. "Скандално, нагло и малоумно е предложението за черно-бели учебници... за бедняците! Да мачкаш самочувствието на едно дете, да го сочат с пръст и да бъде гледано от останалите деца/родители/учители къде с подигравка, къде със съжаление. Така и така са почнали с разделението, могат да направят и отделни паралелки - за бедни и богати", пише и Николай Николов. Другите определения бяха "черно-бял цинизъм", "социална сегрегация" и пр.
"Безмълвна съм. Не искам да повярвам, че е възможна такава дискриминация в образованието, не искам и да повярвам, че ще делим децата, които учат, на бедни и богати. Най-вече отказвам категорично да вярвам, че такава морална нищета е одобрена от някого", написа Леона Асланова.
Имаше мнения и в подкрепа на идеята. "Тук, в Щатите, има използвани и нови учебници, които се предлагат. Половината клас е с нови, другата, с по-практични и разумни родители - със стари. На децата не им дреме", пише Антони Христов. Сред мненията "за" бяха и такива, че децата са разделени много по-брутално според това дали имат смартфон, маркови маратонки и дрехи, скъпи раници и други скъпи учебни пособия. А голяма част от родителите и сега купуват учебници от борсите за употребявани книги. Младежи свидетелстваха, че в гимназията масово не се носят учебници в училище.
Нов ремонт затапва "Хемус" до 30 септември. Нов ремонт ще затапи магистрала "Хемус" от днес до 30 септември. Този път ще бъде ремонтиран виадукта при с. Разлив, малко преди разклона за Правец, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Движението ще е двупосочно в платното за Варна.
Едновременно с това продължават ремонтите в района на тунел "Витиня", които трябваше по план да приключат преди месеци. Така реално магистралата, която свързва Северна и Южна България, е "стеснена" от повече от година.
На този фон вчера министърът на регионалното развитие Николай Нанков заедно с транспортния си колега Ивайло Московски и шефа на АПИ Дончо Атанасов направиха, след водосвет, тържествена първа копка на строителството на малко над 12 километра от магистрала "Струма" от Благоевград към Крупник. Днес предстои да бъде подновена и скандално прекратената поръчка за строителството на тунел "Железница", част от този участък, каза министър Нанков. Процедурата бе спряна, след като от строго охраняваната зала на АПИ изчезна част от документацията на един от кандидатите за строеж на тунела.
Регионалният министър съобщи още, че АПИ ще отпусне 1 милион лева за "компенсаторно" залесяване над Кресненското дефиле. Според Дончо Атанасов порите ще бъдат отпуснати на Министерството на земеделието и с настояване средствата да се насочат приоритетно за залесяване на засегнатите от пожара площи.
Почетният председател на Камарата на строителите в България инж. Симеон Пешов пък обяви по време на нарочен форум в Благоевград създаването на инициативен комитет за обществено сдружение "Да спасим екологията на Кресненското дефиле". В него ще участват представители на камарата, експерти от Лесотехническия университет и др. Симеон Пешов е собственик на ГБС, една от компаниите, които по традиция печелят сериозни поръчки в пътното строителство.
На 11 септември предстои обществено обсъждане на петте варианта за преминаването на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. Две от предпочитаните от АПИ трасета минават именно през зоната на огромния пожар, който изпепели над 16 000 декара над Кресна.
Николай Нанков опита да успокои хората от региона, които се опасяват за поминъка си след построяването на магистралата. Според него се предвижда да се създадат три зони за отдих и търговия, където хората ще могат да предлагат произведени от тях мед, плодове, зеленчуци. Те щели да имат електричество, водопроводна и канализационна мрежа, пречиствателни станции за отпадни води.
Правят КРИБ на Югозапада. През есента може да стане факт нова регионална организация на КРИБ в Югозапада. Това съобщи по време на дискусията "Да! На българската икономика" Георги Милев, председател на КРИБ-Перник. В новата структура ще се включат бизнесмени от Петрич, Сандански, Благоевград и Перник, каза Милев. И допълни, че само обединени, компаниите могат да защитят интересите си на легални бизнесмени и да вървят напред заедно.
Той обяви, че благодарение на дискусиите на "Стандарт" и КРИБ изпълнителната власт коментира публично въпросите за решаване с фирмите, а министрите не са далечни божества, а съмишленици. Той подчерта, че държавата и общините не трябва да се превиват пред рекета на организации, наричащи себе си "зелени", имайки предвид и бъдещето на проекта за изграждане на магистрала "Струма".
Задържаха инспектор от КЗП с рушвет от 300 лв. Висш чиновник от Комисията за защита на потребителите е хванат с рушвет от 300 лв. Това е главен инспектор Урал Чакър. Той е арестуван, след като търговец подал сигнал, че е изнудван от него.
Жертвата се оплакала на полицията, че била заплашвана с акт за нарушение в размер от 1500 лв., ако не си плати. Органите на реда задържали Чакър на излизане от заведението на търговеца, който му дал белязани пари.
Обвинението, което сме повдигнали, е с квалифициращ елемент подкуп чрез изнудване и злоупотреба със служебно положение от страна на длъжностно лице, където наказанията са по-завишени от стандартния подкуп", поясни Теодор Желев, окръжен прокурор на Силистра.
Фирмите у нас с по 6 работници средно. 335 802 предприятия са представили отчети за дейността си през 2016 г, огласиха от Националния статистически институт вчера. В тях е произведена продукция в размер на 137 139 млрд. лв., добавената стойност по факторни разходи възлиза на 48 556 млрд. и заетите лица са 1 966 554. Така по груби изчисления излиза, че във фирмите у нас работят средно по 6 души. Това съобщиха от института на ежегодната си конференция за състоянието на икономиката на България.
Ръстът между 2014 и 2015 година е почти 11 милиарда, но произведената продукция за 2016 т. спрямо 2015-та е намаляла с 3 млрд. лв., съобщиха на пресконференцията. Това се случва за първи път от 2012 година. Експертите коментираха, че главният виновник за това са провалени сериозни държавни инвестиционни проекти, които са рефлектирали върху икономиката на страната.
Една от гордостите на Националния статистически институт е възможността бизнесите да се отчитат онлайн в удобно за тях време. Това е оценено най-много от финансовите предприятия, тъй като 100% от тях са се отчели онлайн. 96,4% от малките и средни бизнеси са използвали Интернет, за да спестят време. За сметка на това традиционно консервативните институции като банки и бюджетни предприятия предпочитат да подават отчетите си на хартия. Специалисти предполагат, че те все още нямат необходимата нагласа, но с времето и това ще дойде. За 2016 година 88.5 от всички отчитания са направени в мрежата, без излишно висене по опашки, съобщават от НСИ.
Най-голям спад се забелязва в строителството и по-конкретно строителството на съоръжения, което е отчело спад с около 40% спрямо 2015 г., съобщи Анастас Троянски от дирекция „Бизнес статистика" към НСИ. „Това може би има връзка със закона за обществените поръчки. Много малко проекти успяват да стигнат до успешен край", предположи той.
„Строителството е зле в последните години. То беше принудено буквално да оцелява по време на кризата - повечето малки предприятия фалираха, а големите свиха дейността си, но оцеляха. До момента все още не могат да възстановят дейността си", обясни проблема зам.-председателят на НСИ Диана Янчева.
По предварителни данни преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор към 31 декември 2016 г. възлизат на 23 491 млрд. евро, което е с 1.4% повече сравнение с 2015-та. Най-голяма е стойността на направените инвестиции в промишлеността - 10 139 млрд. евро, и в сектора на услугите, където са налети близо 6 млрд. евро. Тези две дейности заедно формират 68.2% от общия обем на чуждестранните инвестиции, а дялът им расте с 1.3 пункта спрямо предходната година. Лошите новини за сектор „Строителство" не свършват. Там преките чуждестранни инвестиции са 608 млрд. евро, което е с почти 20% по-малко спрямо 2015 г.
По предварителните данни през 2016 г. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи във всички сектори на икономиката са 17.6 млрд. лв и в сравнение с предходната година намаляват с почти 17%. Най-голям обем инвестиции в ДМА са вложени в промишления сектор и в сектора на услугите, но в сектор „Строителство" инвестициите са с близо 30% по-малко в сравнение с 2015 година.
Всеки втори у нас пие бира поне веднъж седмично. Повече от половината българи пият бира поне веднъж седмично. Това сочи национално представително проучване, проведено по поръчка на Съюза на пивоварите.
Изследването показва, че средната честота на консумация на пиво през лятото на тази година е 9,4 пъти в месеца, което е почти колкото най-високите нива на честота на потребление от 2011 и 2012 г.
Бирата остава и най-предпочитаната лятна напитка след минералната вода. Консумираме бира почти толкова често колкото безалкохолни напитки.
2 808 000 милиона пълнолетни българи или 57% от населението между 18-69 години твърдят, че пият бира поне веднъж седмично. Тези, които консумират веднъж месечно, са 14 на сто, а едва 22% декларират, че въобще не консумират бира.
Оказва се, че в периода на летните месеци се реализират около 60% от годишните продажби на бира в страната ни.
Бирата е нискоалкохолна напитка, с близо 90% съдържание на вода в комбинация с хранителни вещества и минерални компоненти. Така консумацията й подпомага рехидратацията на организма в горещите дни.
Най-запалените фенове на бирата в България са между 30 и 39-годишна възраст следват ги хората между 20 и 29 години. За трето поредно лято най-активни са феновете на кехлибарената напитка в Монтана, следвани от плевенчани и русенци.
Мъжете традиционно пият бира по-често от жените. Представителките на нежния пол в Монтанско най-често предпочитат да пият пиво, следват ги жените в Бургас и София.
Според данни на Националния статистически институт през 2010 година годишното потребление на бира на човек е било 39 литра, а за миналата година то достига 62 литра. Това е с 23 литра повече или 46 стъклени бутилки от половин литър. Въпреки това има спад на консумацията на пиво спрямо предходната година с 6 литра. Данните сочат като цяло, че за последните шест години най-високо ниво на консумация на бира е отчетено през 2015 година, когато българинът е изпивал по 68 литра на година. През периода обаче цената на пивото почти не е мръднала, като през 2010 г. литър се е продавал за 1,29 лева, а през миналата година е струвал 1,31 лева.
Освен при пивото има ръст на консумацията и при твърдия алкохол. За шест години потреблението на водка и уиски се е увеличило от 0,9 литра на 1,5 литра, което е почти една бутилка от 700 милилитра. През периода цената на концентратите се е повишила от 13 на 15 лева. Незначително се е повишило потреблението и на ракия, като от 1,5 литра българинът вече пие по 1,6 литра от родния еликсир. Консумацията на вино пък е скочила от 4,5 на 4,7 литра, сочат данните на националната статистика.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |