Фондовата борса отново сгреши SOFIX. Пореден гаф произведе Българската фондова борса (БФБ) при първото определяне на състава на основния й индекс SOFIX по новите правила. Те бяха въведени, след като през пролетта имаше противоречия около ребалансирането при използваните от БФБ показатели за "Еврохолд", стигнали до проверка от регулатора. Сега историята продължава с нов фал.
След като в четвъртък обяви, че от него излизат четири компании и на тяхно място влизат други четири дружества, в петък на обед БФБ съобщи, че е допусната грешка в новия алгоритъм, по който се извършва актуализацията, и промените са всъщност по-малко на брой. Най-съществената е, че торовият гигант "Неохим" остава в индекса, а не отпада, както бе обявено по-рано. А проблемът е, че два часа преди "изправянето" на грешката, с акции на дружеството бе сключена голяма сделка за над 600 хил. лв., при която продавачът може да се окаже сериозно ощетен. По информация на "Капитал" това е бил ETF фондът върху SOFIX, в който инвеститори са основно пенсионни компании. За управляващото дружество "Експат" ходовете оттук нататък са да поиска отмяна на сделката или да потърси компенсиране за претърпените вреди. От борсата досега не са обяснили каква е причината за поредния гаф с изчисляването на водещия индекс, като в съобщението по темата БФБ "се извинява за причиненото неудобство". По-късно ръководството на борсата обяви, че ще разгледа евентуални претенции за претърпени вреди от страна на борсови членове и техни клиенти, сключили сделки до момента на спиране на търговията.
Закъсняла корекция
Първоначалната информация на БФБ в четвъртък бе, че промените в SOFIX са четири: влизат технологичната компания "Сирма груп холдинг", "Доверие обединен холдинг", "Индустриален холдинг България" и строителната "Трейс груп холд", а излизат шуменският "Алкомет", "Неохим", "Холдинг Варна" и "Индустриален капитал холдинг". По план промените влизат в сила от 18 септември, като най-съществено влияние те имат върху ETF фонда, следващ огледално SOFIX. Той е длъжен да репликира индекса напълно в срок до три месеца след ребалансирането.
Ден след новината за промените в SOFIX БФБ публикува коригираща информация, според която промените са три, а не четири. "Неохим" остава в индекса, а "Трейс" не попада в селекцията на 15-те най-големи и ликвидни дружества. Обяснението бе с "допусната грешка в алгоритъма, пресмятащ медианна стойност на седмичния оборот", което е един от новите критерии за класиране на кандидатите за SOFIX.
Едновременно с признаването на грешката БФБ спря търговията с "Неохим" и "Трейс". По-рано през деня обаче през борсата бе минала голяма пакетна сделка за 12 хил. акции на димитровградското дружество за повече от 600 хил. лв. при цена от 50.250 лв. за акция - най-ниската за деня и с около 3.4% под котировките в четвъртък. По информация на "Капитал" продавач е бил Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF, който към предния ден притежава 17 749 акции на "Неохим". Възможна причина за светкавичната продажба оттам може да е желанието да се минимализира загубата от евентуалното спекулативно поевтиняване на акциите на дружеството след новината за ребалансирането. От фонда биха могли да поискат разваляне на сделката, което е възможно, ако и купувачът е съгласен на това. В противен случай би могло да се търси компенсация от БФБ за първоначалната информация, на базата на която е взето инвестиционното решение за продажба.
Трески за дялане
Потърсени за обяснение, в петък от БФБ не дадоха отговор на въпроса как се е стигнало до грешката и изправянето й, още повече че това не се случва за пръв път. Последният такъв гаф бе от пролетта на тази година, когато в SOFIX бе включена емисията на "Еврохолд България" на база намерение за увеличение на капитала, а не на реално изпълнение на процедурата. Заради последвалата бурна реакция сред инвестиционната общност Комисията за финансов надзор (КФН) влезе на безпрецедентна проверка в борсата и резултатът от нея бе промяна в методологията за изчисляване на индекса така, че той да се определя по по-сложна формула, която трябваше да избегне възможностите за манипулации. Новите критерии го направиха не просто обединител на 15-те компании с най-голяма капитализация на свободно търгувания обем, но индекс на най-ликвидните дружества, което отразява в максимална степен търговията на пазара.
Според борсов анализатор причината за поредната грешка на фондовата борса е, че при едното класиране на компаниите по медиана на седмичния оборот за начална дата на периода е взета седмицата от 6 март, а при другото е смятано от седмицата с 1 и 2 март. Тъй като алгоритъмът засича медианна стойност на седмица, влиянието на седмица само с две търговски сесии изкривява данните. Това поражда дебат за необходимостта от прецизиране на правилата как да се процедира занапред в непълни работни седмици.
Преди спирането на търговията с двете компании в петък акциите на "Неохим" се покачваха с 5.77%, а тези на "Трейс" - с 6.44%. Търговията с книжата на двете компании ще бъде възобновена в понеделник.
Масовото пенсиониране на полицаи и военни намалява. Броят на пенсиониралите се през първите шест месеца на годината намалява значително спрямо същия период на предходната. Промяната е с почти 11% надолу, като така новите пенсионери спадат до 50.4 хил. души към юни. Това показват данните на Националния осигурителен институт за изминалото шестмесечие на 2017 г. По-малкото нови пенсионери (с над 5 хил. души надолу) са вследствие на намаляващия брой пенсиониращи се от силовите ведомства, където понижението е с над 80% на годишна база. В същото време спад се наблюдава и при наследствените пенсии (с 19.1%).
Намалява напливът от силовите ведомства
Основната причина за разликата в числата между тази и миналата година е понижението при новопенсиониралите се от силовите ведомства. Техният брой намалява над пет пъти към юни спрямо година по-рано - до 1.1 хил. души, след две поредни години, в които достигаха рекордно високи нива. Старт на масовото излизане от системата и вливане в редиците на получаващите възнаграждения за старост даде промяна в КСО през 2015 г. Тогава се прие, че от 1 януари 2016 г. военни, служители на МВР, "Национална сигурност" и др. няма да получават пенсия само при достигане на 27 години трудов стаж, а ще трябва и да удовлетворяват критерия за възраст - 52 години и 10 месеца. А с всяка следваща година тази възраст ще се покачва с 2 месеца до достигане на 55 г. Успоредно с това до 2018 г. има тригодишен преходен период, през който служителите могат да се пенсионират по-млади, ако са достигнали нужните години стаж и дори да останат на работа, получавайки както пенсия, така и заплата.
Повече инвалиди
От хората, които са се пенсионирали през първите шест месеца на годината, с най-голям дял са тези, които са получили лична пенсия - общо над 43 хил. души. Макар те да намаляват с 9% спрямо същия период на 2016 г., данните на НОИ показват, че инвалидите в България продължават да нарастват. Повишението е с 5.2%, като така хората, получили лични пенсии за инвалидност, нарастват до 14.7 хил. От друга страна, понижава се и броят на получаващите наследствени възнаграждения за старост - с 1.8 хил. до общо малко над 7.1 хил. души, сочат данните на НОИ.
Броят на пенсионерите като цяло намалява в България към края на юни - до 2.17 млн. души, или с близо 9 хиляди спрямо нивото, отчетено година по-рано. От друга страна, поне към края на 2016 г. осигурените лица нарастват за трета поредна година - с 9.2 хиляди, или общо 2.77 млн. души. Тази новина е добра, защото парите за здравеопазване и за пенсии на възрастните хора идват от данъци и осигуровки, които са пряко свързани с доходите на работещото население.
И въпреки това съотношението работещи - пенсионери като цяло остава константа през последните години. Така например през 2013 г. осигурените са били малко над 2.7 млн., а пенсионерите - 2.2 млн. души. Значителна промяна обаче е видима в средния осигурителен доход през последните години, който нараства с 18.6% до 770 лв. за периода 2013 - 2016 г.
При източване на карта банките ще покриват сумата над 100 лева. От догодина, ако някой ви е източил банковата карта след кражба или копиране на ПИН кода, банката ще покрие задължително изтеглената сума над 100 лв. В момента максималният размер, над който банката възстановява неразрешени картови разплащания, е 300 лв. Промяната е предвидена в проекта на нов закон за платежните услуги и платежните системи, подготвен от финансовото министерство. Срокът за общественото му обсъждане вече изтече. С проекта се въвежда пакет от мерки за по-добра защита на парите на хората и по-голяма прозрачност на платежните услуги.
Освен свалянето на прага, над който се покриват загубите при незаконно източване на сметки, в законопроекта се разписват и случаите, когато платецът не носи абсолютно никаква отговорност и банката или друг доставчик на платежната услуга трябва да възстанови цялата сума. Един от тези случаи е, когато банката не е въвела новите критерии за т.нар. задълбочено удостоверяване на клиентите си. При него освен досегашното идентифициране с код ще се изисква платецът да посочи още и парола или някаква друга характерна особеност за себе си. В бъдеще, ако доставчиците на платежни услуги не осигурят критериите за задълбочено удостоверяване, при извършена измамна трансакция хората няма да носят никаква отговорност и всички загуби трябва да им бъдат възстановени до лев.
И сега, ако от банковата карта бъдат изтеглени 300 лв. незаконно, някои банки възстановяват цялата сума. Но могат и да не го направят, ако решат, че клиентът е виновен, защото например е бил немарлив и не е опазил картата или ПИН кода си. При новия законов ред потребителите ще рискуват само 100 лв.
В голямата си част новите законови текстове целят да доведат до намаляване на таксите по основните платежни операции, както и до повишаване на тяхната сигурност, с което да направят безкасовите плащания по-изгодни и предпочитани пред плащанията в брой. Последните данни на БНБ за финансовите резултати на банките у нас показват, че те събират все повече приходи от такси и комисиони, с което компенсират рекордно ниските лихви. За първите 7 месеца на годината постъпленията по това перо в банките са 660 млн. лв. - с 50 млн. лв. повече от същия период на миналата година.
Ограничаването на банковите такси всъщност е обща европейска тенденция, подкрепена с редица регламенти на ЕС, които на практика се въвеждат и у нас с новия закон. Така например ще се въвежда изискването таксите, които всяка банка събира по основните платежни операции, да са по-ниски от средния размер на таксите, събирани в предходната календарна година. Контролът ще се осъществява от БНБ, която от есента на 2016 г. води регистър на средния размер на таксите при платежните услуги.
Нещо повече, когато 10 или повече банки не начисляват такса за някоя от основните операции, тази услуга се определя като безплатна в регистъра на БНБ. Това означава, че и останалите банки трябва да започнат да я предлагат безплатно. Основни операции са откриването и закриването на платежна сметка, внасянето и тегленето на средства, справките извлечения и др. Със сигурност от догодина платежните услуги директен дебит и кредитни преводи в евро трябва да станат безплатни за потребителите.
Освен това клиентите ще заплащат таксата само ако са били информирани за размера й преди началото на трансакцията, се посочва изрично в закона. Това означава, че ако не са уведомени предварително, че дадена услуга ще им струва примерно 5 лв., и не са съгласни с това, те просто може да откажат да платят. При това трансакцията не може да бъде анулирана. Как точно ще се докаже дали банковият служител е информирал, или не е информирал клиента си, е трудно да си представим, но в законопроекта изрично е записано, че доказателствената тежест е за сметка на доставчика на платежната услуга, т.е. на банката, и не е грижа на клиента.
Днес решават за трасето на "Струма" през Кресненското дефиле. Обществено обсъждане на Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) за трасето на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле ще се проведе днес в Симитли и в Кресна - двата града, които са на входа и на изхода на дефилето. Това е последният етап преди окончателния избор на трасето, по което ще мине магистралата. В петък от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за пореден път разпространиха петте варианта, които все още се обсъждат.
Изборът изглежда предварително решен, след като в продължение на близо година управляващите и експерти от строителния бранш рекламират варианта, при който магистралата се разделя на две. В посока към Гърция ще се използва еднопосочно сегашният път през дефилето. В обратна посока ще се строи нов двулентов път на изток. Точно този вариант се оспорва от част от еколозите, които настояват цялото трасе на магистралата да се изнесе на изток, като сегашният път остане за местно ползване, или да се върнем на варианта с един дълъг (15.4 км) тунел.
Строежът на магистрала "Струма" в участъка от Благоевград до Сандански се забави с години именно заради неяснотите около трасето през Кресненското дефиле. В момента управляващите бързат, защото това е единственият шосеен проект, който може да се финансира с пари от ЕС в сегашния програмен период. Ако трасето не бъде готово до края на 2022 г., ще се наложи да връщаме не само тези пари, около 730 милиона лева, а и отпуснатите за другите, вече готови участъци от магистралата, около 1.5 милиарда лева. Проблемът е, че за "Струма" досега има одобрение от ЕК само за вариантите с тунела или изнасяне на целия трафик на изток.
Дългият тунел бе отхвърлен под натиска на българския строителен бранш, който няма капацитет да гради подобно сложно съоръжение. Като проблем бяха изтъкнати високата сеизмична опасност на района, евентуалното наличие на уран в скалите, както и трудностите при депонирането на огромното количество скална маса при изкопаването на тунела.
Трябва да се отбележи, че при налагания сега вариант не става дума за пълноценна магистрала, а за два двулентови пътя с прогнозирано ограничение на скоростта до 90 км в час. Там ще се строи и уникален виадукт, за който в идейния проект се твърди, че ще е втори по сложност в света. При този вариант на всеки един от двата пътя се оформя търговска зона - места, където местните хора да могат да продават продукцията си и да се построят крайпътни заведения. Той вече бе одобрен от Общинския съвет на Кресна през миналата седмица. Именно жителите на Кресна имаха опасения, че когато пътят заобиколи изцяло града им, местният бизнес ще понесе загуби. В подкрепа на този вариант в края на миналата седмица се изказаха пред БНТ и представителят на "Зелен транспорт" Веселин Грозданов, и Владимир Тодоров - председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
В отговор екологът Андрей Ковачев заяви, че решението на кабинета за трасето на "Струма" през Кресна ще го превърне в месомелачка. Избраният от правителството вариант за изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле ще доведе до това, което се случи със защитената зона "Калиакра" - санкции от страна на Европейската комисия, допълни той.
Расте търсенето на кредити над 10 хил. Отпуснатите кредити на гражданите нарастват с 481 млн. лв. през второто тримесечие на годината и достигат 19,26 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Но ръст се отчита при заемите за домакинствата за над 10 хил. лв. Докато при по-малките кредити има спад. Явно расте търсенето на финансиране от хората с високи доходи, които могат да си позволят да изплащат по-големи заеми и искат да си купят нова кола или жилище, или пък да си направят основен ремонт на дома. А за целта са необходими суми над 10 хил. лв. Най-голям скок всъщност има при кредитите за граждани за суми над 1 млн. лв. През второто тримесечие на годината те се увеличават с 91 броя, или с близо 40% до 321 броя. Това е абсолютен рекорд на отпуснатите милионерски кредити на граждани като за година броят им е скочил близо четири пъти. Тези 321 души са получили от банките заеми общо за близо 500 млн. лв. При кредитите за домакинствата на стойност между 500 хил. и 1 млн. лв. също има сериозен ръст. За три месеца те се увеличават с 90 броя, или с 13% и достигат 790 броя. А за година се удвоява както броят им, така и общата отпусната сума с тези големи кредити, която достига 546 млн. лв.
Най-голям ръст в броя на отпуснатите кредити за граждани през второто тримесечие на годината има при тези за суми между 25 хил. и 50 хил. лв. От март до юни тези заеми се увеличават с 3 425 броя и вече надминават 110 хил. Чрез тях на гражданите са отпуснати над 3,94 млрд. лв., или 20% от цялото финансиране за домакинствата. Оказва се, че тези заеми набират най-борзо популерност сред населението. Това са пари, с които човек може да си вземе чисто нов автомобил, или да доплати към спестяванията си за да си купи жилище.
При по-малките кредити за домакинствата до 10 хил. лв. обаче се отчита спад. Тези заеми все още са най-много и към края на юни наброяват 2,277 млн. Това са над 87% от всички кредити за домакинствата. С тях обаче са отпуснати само 20% от целия обем на банковите заеми за гражданите. Явно при нужда от по-малки суми в брой хората все по-често разчитат на спестяванията си, или пък се обръщат към фирми за бързи кредити, вместо да търсят пари от банка.
При кредитирането за бизнеса се отчита ръст, както при най-малките, така и при големите кредити. През второто тримесечие на годината заемите за бизнеса за суми над 1 млн. лв. се увеличават със 115 броя и достигат 4812 броя. С кредитите за над 1 млн. лв. на фирмите са отпуснати общо 22,283 млрд. лв. Това са над 71% от целия обем на кредитирането за бизнеса. Оказва се, че най-големите компании, които взимат най-големи заеми, са решаващи за целия пазар на банковото кредитиране. Най-голям ръст обаче има при микро заемите за фирми на стойнност до 1000 лв. За три месеца те се увеличават с 3400 броя, или със 7% и към края на юни надминават 52 хил. броя. С тези микло заеми обаче на бизнеса са отпуснати само 8,1 млн. лв., или колкото един заем за голяма компания. Но увеличението както на големите, така и на малките заеми за фирмите е добър знак за родната икономика и може да доведе до разкриване на нови работни места.
Предложение: Цената на газа да падне с 7,29%. "Булгаргаз" предложи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да утвърди цена на природния газ за четвърто тримесечие на 2017 г. в размер на 343,22 лв. за 1000 куб. метра без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
От дружеството уточняват, че предложената цена е намалена в сравнение с прилаганата през трето тримесечие със 7,29%, или с 26,99 лв. за 1000 куб. м.
Това е окончателното предложение на "Булгаргаз" към регулатора за цената на природния газ от началото на октомври. В последната си прогноза до КЕВР от дружеството предложиха понижаване на цената на газа с 6%.
Намалението се дължи на по-ниския курс на лева спрямо щатския долар, посочват в мотивите си от "Булгаргаз".
Поевтиняването на газа може да доведе и до понижаване на цената на парното през предстоящата зима като крайното решение ще бъде на КЕВР.
Откриха отвлечения Адриан Златков жив. Отвлеченият Адриан Златков е бил открит, предаде БНТ. Той е бил изоставен на пътя преди Панчарево. Случайни хора, преминаващи в района, са му помогнали да се придвижи.
Общото му състояние е добро и веднага се е свързал с роднините си.
Към момента няма данни да е направен контакт с близки и приятели на изчезналия Адриан
На място е пристигнал главният секретар на МВР.
Припомняме, че 25-годишният син на бизнесмен бе отвлечен в края на август и се работеше по версии, че делата на баща му са свързани с похищението.
От МВР бяха лаконични относно разследването, тъй като животът на младия мъж бе в опасност.
60 000 българи в окото на „Ирма". Близо 60 000 са българите, живеещи по неофициални данни в щата Флорида, където бушува ураганът „Ирма". Преди да връхлети крайбрежието на Южна Флорида, „Ирма" се усили до 4-та степен.
За момента обаче няма нито един нашенец, който е потърсил помощ на спешния телефон в посолството ни във Вашингтон и да заяви, че бедства, увериха пред „Монитор" от дипломатическата ни мисия в САЩ. Няма и българи, които да се издирват или пък да са в неизвестност заради бурята.
Последните два дни обаче близки на наши сънародници, които живеят и учат зад Океана, звънят до посолството ни във Вашингтон, за да търсят информация за тях. Властите ни обаче са локализирали всеки един, за когото е отправено питане. Става дума предимно за студенти, заминали на бригада в САЩ. Един баща пък е сигнализирал, че няма връзка със сина си и семейството му, които се намирали на карибския остров Сен Мартен. Мъжът обаче е открит и е на сигурно място, увериха от посолството ни.
Външното министерство призова гражданите да се евакуират и да изпълняват разпорежданията на властите. Зам.-ръководителят на мисията ни Любомир Грънчаров обаче обясни, че хората не трябва да предприемат евакуация, ако са в район, където бурята вече е започнала. Той потвърди, че на много места вече няма храна, вода и бензин.
„Решихме да не се евакуираме. Сградата ни е стабилна, от бетон, намираме се на втория етаж, който е висок, затова решихме да останем вкъщи. Всички официални лица насърчаваха абсолютно всички жители на Югозападна Флорида да се евакуират. В последния момент реших, че може би ще се справим", коментира пред БНТ вчера българката Елена Мелников от град Нейпълс. Тя увери, че положението в района вече е много по-спокойно, тъй като почти 6 млн. души са се изнесли от Флорида, а други 16 млн. са настанени в убежища. Тя обясни, че се намират много близко до океана и се очаква приливната вълна да е висока 1-2 метра.
„Има много крокодили, змии и други влечуги и това затруднява движението на хората във водата", завърши тя.
Междувременно Маги Чукурлиева, която живее във Форт Лодърдейл, пък разказа, че повечето къщи са укрепени със специални метални щори. Пред бТВ тя посочи, че няма да се евакуира, тъй като пътуването е много тежко заради милионите хора, които напускат Флорида.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |