Под погледа на МВР бандата за отвличания прибра солиден откуп. С плащането на огромен откуп 25-годишният Адриан Златков - син на собственик на голяма автокъща в столицата, беше освободен благополучно, но престъпниците получиха ясен знак, че подобно престъпление може да им се размине без последици. Въпреки опитите на управляващите да неглижират случая е очевидно, че в София отново вилнее нагла банда, а МВР две седмици не постигна абсолютно никакъв напредък в разследването. Никой не беше арестуван, не се чу за претърсвания и блокади на пътища, за да се издирят похитителите и техните тайни квартири. Вчера вътрешното министерство запази пълно мълчание по случая, а съобщението му от неделя беше в духа на здравното министерство: "Тази вечер е намерен издирваният Адриан Златков. Той е в добро здравословно състояние."
Години наред ръководството на ГЕРБ обясняваше, че още при първото си управление е разбило групата на "Наглите" и благодарение на това вече нямало отвличания и плащане на откупи. Този мит беше разбит с отвличането на 25-годишния Адриан. Той прекара 11 дни в плен, а накрая баща му Тони Златков призна публично, че е платил сериозна сума като откуп.
Младежът беше отвлечен в края на август. До последно се твърдеше, че не е искан откуп от похитителите му, че не се водят преговори с тях, че не е ясно дали става дума за отвличане. Лансираха се основно версии, че причина за изчезването на младежа може да е бизнесът на баща му или лични взаимоотношения.
В неделя вечерта се разбра, че става дума за класическо отвличане с цел получаване на откуп. Бащата на отвлечения Тони Златков вчера обясни, че лично той е преговарял с похитителите, които се свързали с него още на втория ден след отвличането. Комуникацията се осъществявала с есемеси. Предаването на парите станало в събота. В неделя привечер младежът е бил изоставен от похитителите си на пътя, на 20 км преди Панчарево. Златков спрял кола на автостоп и стигнал до бензиностанция в квартал "Горубляне". От там се обадил на родителите си от телефон на хората от автомобила. После бащата отишъл и го прибрал. Златков-баща отказа да каже колко е платено на похитителите, само уточни, че става дума за сериозна за семейството му сума. По неофициална информация откупът е бил 3 млн. лв.
"Адриан си е вкъщи, добре е, не е упражнявано насилие над него", обясни Тони Златков. "Нямам врагове, бизнесът ми е изключително чист", допълни той и категорично изключи версията, че отвличането може да е заради работата му. Според него синът му също нямал врагове. Златков-старши дори благодари на похитителите, че не са употребили насилие спрямо сина му. През цялото време той много внимаваше или направо отклоняваше въпросите, свързани с тях. На няколко пъти повтори, че просто иска да си върнат стария организиран живот, а веднъж дори посочи, че няма да търси отмъщение. Вчера стана ясно, че семейството вече има сериозна охрана.
Вътрешният министър Валентин Радев не пророни и дума публично, но депутатите от вътрешната комисия на парламента ще го разпитват за подробности по разследването за отвличането на Адриан Златков на редовното си заседание в сряда. Според неофициална информация полицията е била в течение на преговорите и плащането на откупа. По правило МВР е против плащането на откуп и преговори с престъпниците. Тони Златков отклоняваше всички въпроси, свързани с МВР.
Отвлеченият преди години бизнесмен Киро Киров коментира пред Нова тв: "Появиха се много коментари, че това са остатъци от "Наглите", които са преорганизирани, това е твърде възможно, тъй като бяха осъдени 4-5-6 човека, а групата беше по-голяма." Киров разкри, че близките на Златков поискали среща с него, но след 40 минути я отменили.
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов допусна в ефир, че "може да се направи припокриване с групата на "Наглите", но е възможно и да е новосформирана група". Той призова да се запази мълчание от полицията, за да не се информират похитителите как върви издирването им. "Убеден съм, че ще бъде реализирана тази група. Недопустимо е да се връщаме във времена, които смятахме, че вече са забравени и са отминали", заяви Цветанов. Той разказа, че при първото отвличане - на Румен Гунински, е бил министър на вътрешните работи и му бил зададен въпрос от журналист дали ще си подаде оставката, ако има още едно отвличане. Той бил готов да я подаде. "Тогава обаче поискахме толеранс от обществото за месец-два, за да се събере нужната информация", каза заместникът на Бойко Борисов в ГЕРБ.
Наглите
През юли 2014 г. четирима души от бандата "Наглите" бяха осъдени на затвор между 10 и 18 г., а други двама - условно за незаконно оръжие. Останалите обвинения паднаха. Неразкрити и ненаказани останаха отвличанията на Румен Гунински, Васил Маникатов, Георги Георгиев-Пурата и на Борислав Атанасов, както и на малолетната дъщеря на Евелин Банев - Брендо.
България залага на спорен вариант за "Струма" край Кресна. България избира спорен вариант за преминаването на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. Това стана ясно след вчерашното обществено обсъждане на Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на петте предложени от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) варианта. Гражданите на Симитли подкрепиха налагания от правителството "Източен вариант". При него в посока Гърция пътят минава по сегашното трасе през дефилето, а в посока София се изнася на изток край селата Ощава и Брежани. До късно следобед вчера продължаваше обсъждането и в Кресна, където общинският съвет миналата седмица гласува в подкрепа на правителствения вариант.
"Изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е историческо събитие", обяви в началото на дискусията шефът на АПИ инж. Дончо Атанасов. Когато този участък бъде построен, той наистина ще бъде историческо събитие. По план и според одобрени от ЕС планове при строителството на "Струма" трябваше да се започне именно от Кресненското дефиле. Вместо това това трасе остана последно, след като вече бяха изградени участъците от София до Благоевград и от Кулата до Сандански. В строеж е трасето от Сандански до Кресна, а миналата седмица бе направена първа копка на магистралата от Благоевград до Крупник.
Част от еколозите у нас продължават да оспорват трасето фаворит и е почти сигурно, че след одобрението на ОВОС ще има обжалване. Освен това още преди около два месеца от сдружението "За да остане природа в България" сезираха ЕК, че плановете за прехода през Кресненското дефиле газят европейските екологични норми. Допълнителна тежест за управляващите е, че тепърва ще трябва да получат одобрение от Брюксел за новия вариант на магистралата. Според нотификацията от 2008 г. одобрение има за дълъг 15-километров тунел или за изнасяне на цялото трасе извън дефилето. Оставането на трафика в него тогава бе определено като "нулев вариант". За участъците до Крупник и Кресна например одобрение за европейско финансиране бе получено едва в края на април тази година, макар че изпълнители бяха избрани преди около две години.
Вероятно заради възраженията на еколозите вчера регионалният министър Николай Нанков заяви, че с "източния вариант" трафикът в дефилето ще намалее с 40 - 50%. Управляващите бързат с приключването на процедурите и възлагането на строителството, защото, ако цялата магистрала не бъде завършена до края на 2023 г., ще се наложи да връщаме на ЕС повече от 2 млрд. лв. Реално през Кресненското дефиле сега се предлага не магистрала, а два успоредни скоростни пътя с ограничения до 80 и до 90 км в час.
Спорен председател на ВАС за следващите 7 години. С 20 гласа Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да предложи на президента Румен Радев да назначи съдията Георги Чолаков за нов председател на Върховния административен съд (ВАС) за 7-годишен мандат. За него гласуваха представителите на двете основни лобита в съвета - на досегашния председател на ВАС Георги Колев и на главния прокурор Сотир Цацаров. Към тях се присъединиха Камен Иванов от съдийската колегия, както и Юлиана Колева и Елка Атанасова от прокурорската, които досега заемаха позиции, различни от тези на мнозинството.
ВАС е ключова институция, в която се гледат жалби срещу актове на всички органи на изпълнителната и местната власт, както и решенията на самия ВСС. Председателят на ВАС заедно с председателя на Върховния касационен съд и главния прокурор са членове на ВСС по право, т.е. Чолаков ще е член и на новия съвет, който трябва да бъде конституиран окончателно тази седмица, след като парламентът избере своите 11 представители.
Другият кандидат за поста - съдия Соня Янкулова, която има над 20 години стаж като съдия, получи едва пет гласа - на Юлия Ковачева, Лозан Панов, Калин Калпакчиев, Соня Найденова и Галя Карагьозова.
Логичен завършек на един пробит ВСС
Още преди година името на Георги Чолаков, който е председател на Второ отделение в съда, се завъртя като сигурен фаворит за поста. Съдии от ВАС разказаха пред "Капитал", че то е било наложено от досегашния председател Георги Колев. Казано било, че алтернативата е външен човек, като се коментирало името на представляващия ВСС Димитър Узунов. Тази перспектива мобилизирала мнозинството съдии във ВАС да подкрепят кандидатурата му.
Операцията по инсталиране на Чолаков на поста започна още през пролетта. Първо изборът бе изтеглен, за да го направи настоящият състав на ВСС, а не следващият. След това Георги Колев наложи на пленума правила за подкрепа на номинация с явно гласуване. Така Соня Янкулова събра 22 гласа, а Чолаков - 57, като 12 съдии не присъстваха. Именно тези резултати от гласуването днес бяха основният коз зад кандидатурата на Чолаков, която беше представена като плод на съдийско самоуправление.
Заради разнобой в различните лобита в съвета до миналата седмица и във ВАС, и във ВСС се правеха предположения, че избор няма да има, защото няма да се съберат нужните 17 гласа. В края на седмицата в близък до Делян Пеевски сайт се появи информация за серия подозрителни имотни сделки на Чолаков. След няколко часа статията беше свалена.
Георги Колев днес представи номинацията на Чолаков като "необходимия кандидат за председател на ВАС", който е "способен да издигне авторитета на ВАС на едно още по-високо равнище". Чолаков решавал проблеми дори когато "не са свързани с пряката правораздавателна дейност".
Чолаков - решаваме проблеми всякакви
При представяне на концепцията Чолаков уточни, че преди да я изготви, е провел анкета сред колегите си. Той обърна внимание за изключителната натовареност на съдиите във ВАС, която влияе, по думите му, на бързината на постановяване на актовете, тяхното качество и на личния живот на магистратите. Кандидатът дори критикува сегашното ръководство на съда за непрозрачната медийна политика и задето не взима становища по законопроекти. А Георги Колев прие тези критики и каза, че решаването на тези проблеми ще са надграждане на постигнатото.
След това Цецка Цачева заяви, че "съгласно предварително обявения сценарий следва задаване на въпроси".
На въпрос на Българския институт за правни инициативи какви действия ще предприеме, за да противодейства на корупцията, Чолаков отговори: "Корупцията е възможност на орган, заемащ високи длъжности, да постъпват по начин, по който не се следва." После уточни, че "корупцията се свързва предимно с подкупа".
Главният прокурор Сотир Цацаров зададе въпрос, който няма нищо общо с правомощията на председателя на ВАС, но очевидно е важен за ръководителя на държавното обвинение: "Какво е отношението ви към мястото на прокуратурата в съдебната власт?" Кандидатът отговори: "Това е дебат, който се заформи отскоро. Считам, че това трябва да бъде подложено на много задълбочен или обстоен анализ", като в крайна сметка даде "правилния" отговор: "Прокуратурата трябва да бъде в рамките на съдебната власт."
Соня Янкулова - независимостта е състояние на духа
Кандидатурата на Соня Янкулова беше представена от Галя Карагьозова, която наблегна, че е минала през всички нива на съдебната система, а израстването й е базирано на нейните професионални качества. Янкулова се занимава сериозно с европейско право, била е съдия на международни състезания по право и е участвала в различни международни форуми, свързани с правото на ЕС.
Соня Янкулова започна с ролята на ВАС за защита на правата на гражданите, а след това се спря на необходимостта от защита на независимостта на магистратите, която е състояние на духа, не е привилегия на един съдия, а гаранция, че делото ще бъде решено според закона и фактите. "Съдиите, и в частност съдиите от Върховния административен съд, не сме успели да създадем увереност в обществото за нашата независимост", отбеляза Янкулова и цитира данни на ЕС, че ако в Дания 7% от хората нямат доверие в независимостта на съда, то в България в съда не вярват 70%. Тя обясни, че независимостта се бори с мерки като случайното разпределение на делата и гаранциите за честно кариерно израстване.
Натовареността е прекомерна, каза тя и сподели свои наблюдения, че в момента се падат средно по два часа и половина за решаване на едно дело - от запознаване, администриране, изготвяне на решението и т.н., което време е недостатъчно. Посочи и две възможни решения. Прилаганото до момента увеличаване на съдиите е подход с два сериозни недостатъка - първо, броят на съдиите е твърде голям, което затруднява съдебната практика, а България и в момента е на второ място в ЕС по съдии на глава от населението. "Можем да станем и първи, но уместно ли е?", попита тя, особено като се има предвид, че "имаме система на административното правосъдие с небалансирано разпределение на ресурсите", т.е. едни съдии са много натоварени, а други - малко.
На въпрос с какви конкретни действия би повишила доверието в съда Соня Янкулова каза, че ще се бори за бързина на насрочване на делата, защото сега то не е в разумните срокове, въпреки че 80% от решенията се пишат в едномесечен срок. За евентуалните свои заместници законът предвижда по този въпрос да се произнесе пленумът, но и да не предвиждаше, тя щеше да се обърне към него.
На дежурния въпрос на Сотир Цацаров дали мястото на прокуратурата е в съдебната или изпълнителната власт Соня Янкулова отговори, че този въпрос не седи пред нея: "Ако преместим една ябълка от едно място на друго, тя няма да стане круша. Това важи както за прокуратурата, така и за съда." А на въпрос на Калин Калпакчиев за роднинските назначения: "не ме интересува на кого е дете, а колко знае".
"Трябва да се научим да правим разлика между коментара на съдебното решение, което е окей - всеки може да сбърка, и личните нападки срещу съдията, които са недопустими", каза тя на въпрос как би реагирала на критики от представители на изпълнителната власт към съда. Тя даде пример - когато един съдия е порицан заради свое решение, което не се харесва на властта, то значи ли, че ще бъде поласкан, когато е отсъдил по нейните виждания.
Очаквано Георги Колев подкрепи Чолаков - той можел да изгради колектив и да създаде микроклимат. Юлиана Колева, член на ВСС от парламентарната квота и бивш депутат на ГЕРБ, също го подкрепи с уточнението, че двамата са работили заедно. И двамата посочиха, че Чолаков получил повече гласове от пленума на съдиите от ВАС.
Силни изказвания в подкрепа на Янкулова направиха и петимата, които гласуваха за нея. Председателят на ВКС Лозан Панов обяви, че това е изборът на тишината. "Защото нямаше кампания на ВСС, която да посочи колко е важен този избор. Нямаше кампания, която да вкара двамата кандидати в сблъсък. Кампания, която да отличи един от кандидатите", заяви Панов. Калпакчиев обърна внимание на две решения на Янкулова, показващи нейната независимост от изпълнителната власт. Уважавам гласа на всеки един съдия, но съдийското самоуправление не може да бъде свеждано до груба аритметика, нашата работа е да направим добросъвестна оценка на качествата на кандидатите, каза Калпакчиев.
Гласовете за Чолаков - 20, са с два повече от тези, които Сотир Цацаров получи в края на 2012 г. при избора му за главен прокурор. Логичен завършек на мандата на един съдебен съвет, който предизвикваше постоянни скандали. Крайната дума ще има президентът, който по конституция издава указ за назначаване на председателя на ВАС. Ако Румен Радев откаже да издаде указ, то следващият председател на съда ще бъде избран от новия съдебен съвет.
Кой си хареса Висшия съдебен съвет
Чолаков има шарена биография. След като завършва право през 1992 г., той е назначен за председател на Районния съд в Котел, а после за председател на Районния съд в Сливен. През 1995 г. напуска системата и до 2007 г. е адвокат в Сливен, после става административен съдия в същия град, но е командирован в Административен съд - София-област. През 2009 г. пак напуска системата, за да стане нотариус в Балчик. През 2012 г. отново става съдия, като след външен конкурс е назначен във Върховния административен съд, а през 2013 г. Георги Колев го прави шеф на Второ отделение, където се гледат дела по Закона за устройство на територията, за акцизите, за митниците, а за кратко и дела по ДОПК и Закона за ДДС.
Георги Чолаков беше докладчик по делото срещу жалбата на уволнението на Мирослава Тодорова и написа решението, с което я отхвърли.
В седмица преди избора в електронни медии излязоха две публикации за Чолаков, които поставяха под съмнение неговата независимост. Едната обсъждаше десет вписвания в имотния регистър в Балчик, по които той е станал кредитор на физически лица, а като обезпечение са записани земеделски земи. Всъщност става дума за предварителни договори за покупка на земи, сключени от собствениците с приятел на Чолаков - новозагорският адвокат Илиян Петков. Тези договори трябвало да станат окончателни през 2021 г. Впоследствие Петков е прехвърлял вземането си по тях на съдията. По думите на Чолаков това е станало заради 50 хил. лв., които Петков му дължал. Пред "Капитал" Петков обясни, че е продал вземането, защото загубил интерес към тези договори, а Чолаков търсел да инвестира в земи.
Въпросът на Калин Калпакчиев защо това "вземане" не фигурира в декларацията на Чолаков, подадена в процедурата по избор, не получи ясен отговор. Чолаков каза само, че не е налице вземане, защото ставало дума за недвижим имот, а не за пари. Казусът остана неизяснен.
Според публикация в сайта "Биволъ" с решение на тричленен състав на ВАС, в който е участвал Чолаков, е било отменено уволнението на директора на полицията в Сливен. Чолаков обаче не се отвел, въпреки че Божурски е бил началник на брата на съдията - Петко Чолаков, който е бивш шеф на регионалното звено за противодействие на организираната престъпност в града (РЗБОП - Сливен), пише в "Биволъ". Пред ВСС днес Чолаков обясни, че към момента на постановяването на решението брат му е работил към затворническата администрация, а РЗБОП не е на подчинение на областния директор, а на ГДБОП.
"Трейс" иска проверка в БФБ заради грешката със SOFIX. Пътностроителната компания "Трейс груп холд" поиска от финансовия регулатор да влезе на проверка в Българската фондова борса (БФБ). Поводът за това е грешката със SOFIX от края на миналата седмица, при която борсата съобщи, че дружеството ще бъде включено в индекса, а след това излезе с коригираща информация, че то остава извън групата на сините чипове. Според компанията случилото се е форма на пазарна манипулация, която трябва да бъде санкционирана, тъй като нанася вреди както на имиджа й, така и на инвеститорите.
Реакция на засегнат
Писмото до Комисията за финансов надзор (КФН) е изпратено в понеделник и е адресирано лично до ръководителя на "Надзор на инвестиционната дейност" Владимир Савов. С него изпълнителният директор на "Трейс груп холд" Мирослав Манолов обръща внимание, че първото съобщение на БФБ от четвъртък, според което пътностроителната компания се включва в състава на SOFIX, а се изважда "Неохим", е довело до бурна реакция сред инвеститорите на капиталовия пазар. От 1430 лв. оборот с акциите на компанията в четвъртък, в първите часове на петъчната борсова сесия сделките са били за повече от 80 хил. лв. И обратно: след коригиращото съобщение оборотът рязко е намалял, илюстрират ситуацията от "Трейс".
Според компанията тези действия представляват пазарна манипулация, изразяваща се в разпространяване на невярна и подвеждаща информация от страна на Българската фондова борса, като се посочва, че с това е нарушен чл.15 от Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент.
"Тази форма на манипулиране на пазара нанася особени вреди на инвеститорите, тъй като става причина те да вземат инвестиционни решения за покупко-продажба на ценни книжа въз основа на невярна или изопачена информация", посочват в писмото си от компанията. "Тя вреди и на "Трейс груп холд", в качеството му на емитент, тъй като води до намаляване на доверието в наличната информация за него. Липсата на доверие от страна на пазара може на свой ред да застраши способността на дружеството да издава нови финансови инструменти или да получи от други участници на пазара кредит за финансиране на операциите си", посочва Мирослав Манолов.
Още искания
В искането си за проверка от "Трейс" припомнят, че "описаното нарушение не се извършва за първи път". Оттам явно имат съмнения, че данните за търговията, които БФБ публикува, и тези, въз основа на които са правени изчисленията за SOFIX, са различни, тъй като се иска съдействие от регулатора за достъп до работните данни. В случай че се установи, че изключването на "Трейс" е било неправомерно, от компанията искат КФН да наложи принудителна административна мярка (ПАМ), с която "да задължите Българската фондова борса да включи "Трейс груп холд" в индекса SOFIX". Но ако компанията не отговаря на критериите, това няма как да се случи.
"Капитал" потърси за реакция и другото дружество, с чиито акции на борсата имаше спекулативна търговия заради съобщенията на борсата. От "Неохим" заявиха, че случващото се е от компетенциите на регулатора и няма да му влияят и да се месят в работата му. По неофициална информация КФН е образувала проверка в борсата още в петък, а междувременно тече вътрешна проверка и в БФБ.
България и Румъния ще изградят нов мост над Дунав. България и Румъния ще построят нов мост на река Дунав край Русе, предаде Romania-Insider, цитирана от Фокус.
„Правителствата на двете страни ще обсъдят темата по време на българско-румънската междуправителствена среща през октомври. Мостът може да бъде изграден без правителствена финансова помощ и строежът може да бъде напълно спонсориран без въвеждането на такси за шофьорите, които го пресичат", смята българският министър-председател Бойко Борисов. Според него новият мост ще има положителен икономически ефект върху град Русе.
Мостът над Дунав между Гюргево и Русе е построен през 1954 г. През 2013 г. Румъния и България откриват мост между Видин и Калафат - вторият между двете държави.
Investor Media Group с най-мащабната медийна инвестиция в българското образование. Investor Media Group (Инвестор.БГ АД 4IN /BGTR30/) финализира сделката по придобиване на 90% от капитала на „Висше училище по застраховане и финанси" АД (ВУЗФ). Това е най-мащабната инвестиция на медия у нас в образователна институция, в която се изграждат качествени кадри за бизнеса. Стратегическата цел на медийната група е да продължи успешната линия на развитие на ВУЗФ като най-модерната и практически ориентирана образователна институция в областта на финансите, икономиката и предприемачеството. Заедно с основателя доц. д-р Григорий Вазов Investor Media Group ще инвестира в надграждане на академичната програма и възможностите за участие на бизнеса във ВУЗФ, така че студентите да натрупат практически опит още преди да завършат университета.
За президент на институцията беше избран Апостол Апостолов. Той има доказани успехи в сферата на финансите и мениджмънта, както и повече от 10 години опит като преподавател във ВУЗФ в дисциплината „Капиталови пазари".
В развитието на капиталовите пазари Апостолов специализира в периода от 1995 до 2009 г. Между 2003 и 2009 г. е председател на Комисията за финансов надзор, а от 2011 г. досега е председател на НС на Тексим банк. От 2012 г. е председател на Съвета на директорите на „Централен депозитар" и член на НС съвет на "ЧЕЗ Разпределение". Завършил е „Банки и банково дело" в УНСС, а преди това Техническия университет в Пловдив.
Академичната програма ще продължат да управляват ректорът доц. д-р Григорий Вазов и вицепрезидентът Детелина Смилкова. От есента младите хора могат да се включат в още няколко нови магистърски и бакалавърски програми, които залагат на иновативни и практически методи на преподаване. Повече информация вижте тук http://iskam.vuzf.bg/.
Медийната група ще подкрепи учебните програми на ВУЗФ с допълнителни възможности за придобиване на практически знания, като един от бъдещите проекти е обучение на място в Bloomberg TV Bulgaria за студентите във финансовите и икономическите специалности.
„Дългосрочната стратегия на Investor Media Group да развива и подкрепя качественото образование в България отиде на следващото ниво - директна инвестиция в университет. Щастливи сме да бъдем част от бъдещето на ВУЗФ, коeто за 15 години се утвърди като еталон в икономическото образование. Вярвам, че заедно с изключително силния и доказан академичен състав ще направим сериозна крачка напред в създаването на утрешните ценни кадри за бизнеса и нови предприемачи - каквато е и мисията на бизнес медиите в групата ни", коментира Виктория Миткова, изпълнителен директор на Investor Media Group.
„През последните 15 години ВУЗФ се утвърди като водещо висше учебно заведение в България, което дава на студентите си не само блестящи познания във финансовата, застрахователната и бизнес сферите, но и ги подготвя да си намерят работа по специалността още от студентската скамейка. Ставайки част от Investor Media Grouр - най-голямата бизнес медийна група в България, разширяваме полето си на дейност още повече. Това е една голяма крачка, с която засилваме ролята на бизнеса в образованието и даваме на студентите си нови възможности за практика, по-експертно и иновативно образование и възможност да се срещнат с известни имена от българската и международната бизнес сцена", коментира доц. д-р Григорий Вазов, ректор на ВУЗФ.
Investor Media Group (Инвестор.БГ АД) е водеща медийна група и единствената българска публична компания, която включва и телевизионни медии. Част от портфолиото на групата са националната ефирна телевизия Bulgaria ON AIR, бизнес телевизията Bloomberg TV Bulgaria - първият международен бизнес и финансов канал, адаптиран към местната аудитория. Дигиталното портфолио на групата включва Bloombergtv.bg - онлайн видеоплатформата на Bloomberg TV Bulgaria, телевизионния сайт Bgonair.bg, водещия новинарски сайт Dnes.bg, онлайн институцията във финансовите и икономически новини Investor.bg, сайта за модерните млади хора Tialoto.bg, онлайн изданието за съвременната жена Az-jenata.bg, спортния новинарски сайт Gol.bg, водещия здравен сайт Puls.bg, единствената онлайн медия, насочена към тийнейджърите - Teenproblem.net, сайта за недвижими имоти с най-качествените обяви Imoti.net, детския портал Az-deteto.bg, сайта за автомобилни новини Automedia.bg, платформата за кариерно развитие Rabota.bg и други. Част от Investor Media Group е и националното радио Bulgaria ON AIR с покритие в 33 града в страната, както и списанията Bulgaria ON AIR The Inflight Magazine, Investor Digest и GO ON AIR The Traveller's Magazine, които се разпространяват на борда на самолетите на националния авиопревозвач „България Ер".
ЕМКО пробва да изнесе оръжие за 60 млн. лв. без лиценз. Скандалният бос и ортак на Цветан Василев - Емилиян Гебрев, се пробва да изнесе оръжие за 60 милиона през фирмата си ЕМКО, въпреки че дружеството е с временно отнет лиценз и за внос, и за износ, като няма право да съхранява, нито да пренася боеприпаси и въоръжение. Затова пратката е спряна на пристанище Бургас. За скандала се разбра от интервю на самия оръжеен бос пред телевизията на хранилка на Василев - BiT, като в ефир Гебрев се ожали, че - видиш ли-му проваляли сделката. Той обаче пропусна да отбележи, че се е пробвал да я реализира противно на всички възможни закони в страната.
Лицензът на ЕМКО бе временно отнет от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия в средата на лятото заради установени при проверка на служба КОС нарушения при съхранение на боеприпасите. Засега няма данни тези нарушения да са отстранени от страна на ЕМКО, заради което и разрешителното не е върнато. Именно затова и пратката е спряна на пристанище Бургас, потвърдиха пред Агенция „Монитор" от министерството на икономиката. В самото си интервю пък Гебрев продължи да обяснява, че е собственик на военния завод „Дунарит", макар миналата седмица това да бе ясно опровергано от икономическия министър Емил Караниколов.
„Има съдебни решения, отразени в търговския регистър, с които се спират производствата за увеличаване на капитала и за вписване като собственик. Някои от тях са от един и същ апелативен съд. Към момента собственик на „Дунарит" си остава дружеството „Кемира", което собственост на Цветан Василев, активите му са запорирани поради съмнения за престъпления", обясни тогава той. Пред комфортния микрофон на Сашо Диков, който не само не му задаваше неудобни въпроси, а дори на моменти подбутваше Гебрев към конкретни реплики, обаче оръжейният бос заяви, че имал заверен пред нотариус констативен протокол, че притежава над 99% от акциите на оръжейния завод. От подписите под въпросния протокол лъсна, че за изваждането му Гебрев е получил помощ от своя къртица в завода уж подалия оставка изпълнителен директор Кръстю Кръстев.
Именно парафа на Кръстев стои под този на Гебрев на т.нар. документ, с което само бе потвърден вече лъсналият наяве факт, че бившето ръководство на завода играе в комбина с Василев и Гебрев. Както констативният протокол, така и заверката от нотариус са дадени, въпреки че акциите на „Дунарит" са под запор от КОНПИ и съответно каквито и да било движения с тях са абсолютно нелигитимни. В това число и промяна в собствеността чрез увеличение на капитала, какъвто е начинът, по който Гебрев се пробва да сложи ръка върху компанията.Именно затова в момента КОНПИ обжалва въпросното увеличение на капитала, а в интервюто си скандалният оръжеен бос най-нагло нападна комисията, като реално се ожали, че спазва закона. Гебрев сподели, че не можел да разбере защо комисията жали всеки негов опит да се впише като собственик. За капак не си спести и заплахи, като даде да се разбере, че ако желаел , можел да фалира държавното дружество „Кинтекс" заради дългове към фирмата му ЕМКО, но нямало да го направи. Както лъсна през последните месеци всъщност ЕМКО букнално точи „Кинтекс", като е застанало на входа и на изхода на компанията.
Туристи се жалят от студено море и възглавници без мемори пяна. Туристи масово се жалват от липса на обещаните възглавници от мемори пяна, скърцащи матраци, студено море, лошо време и намусени камериерки. Това са само част от жалбите на туристи, почивали по нашето Черноморие през сезон 2017, сочи статистиката на Комисията за защита на потребителите (КЗП). В списъка на капризните летовници попадат беден асортимент от напитки в минибара и гранясали фъстъци.
По 120 жалби на ден получава във виртуалната си приемна Комисията за защита на потребителит, а над 6000 са оплакванията от началото на летния туристически сезон.
Над 2500 проверки в търговски и туристически обекти по Черноморието е извършила Комисията за защита на потребителите от началото на летния сезон. Съставени са близо 200 акта за нарушения, като основното е несъвпадение между обещаното и предоставеното в заведения и хотели.
Има и оплаквания от неизрядни отношения между търговци, които могат да повлияят на почивката на потребителите. От КЗП припомнят, че при един от сериозните случаи тази година 210 нашенци, платили за хотел, трябваше да останат под звездите заради неуредени сметки с туроператорската компания. След намесата на институциите туристите са получили ключове за стаите си.
Според собствениците на хотели обаче обаче оплакванията са се превърнали в бизнес, който се развива с все по-бързи темпове. Чужди туристи - предимно от Великобритания и Германия, измислят всевъзможни причини , за да недоволстват.
Според хотелиерите обаче чрез жалбите туристите искат просто да си възстановят част от дадените за почивката пари. БГ туроператори и хотелиери отчитат щети за милиони. Данните показват, че в края на лятото хотелиерите ще трябва да върнат обезщетение средно от 2,5 евро на английски турист и от 2 евро на германски заради жалби заради лошо обслужване или други причини. Общата сума на изплатените обезщетения заради жалби за сезон 2017 вероятно ще надхвърли 13 млн. евро, съобщи Нова тв, като се позова на туроператори.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |