Хиляди пенсионери не са получили обещания скок на пенсиите. На фона на хвалбите на правителството и на драстичния скок на минималната пенсия изненадващо се оказа, че най-вероятно хиляди пенсионери не са получили обещаната индексация от 2.4% от 1 юли. Кабинетът увеличи минималната пенсия на два пъти до 200 лв., или с общо около 25%, а за всички останали пенсии в закона бе записано, че ще се повишат с 2.4%. Сега излиза, че някои пенсионери не са получили реално дори и това минимално увеличение.
НОИ е залят от жалби от пенсионери в цялата страна, съобщи на блицконтрол в социалната комисия на Народното събрание социалният министър Бисер Петков. Проблемът бе поставен от депутата от БСП Милко Недялков, който сигнализира, че пенсионери от неговия регион - Ловеч, са се оплакали, че са получили по-ниско от 2.4% увеличение на пенсиите. Социалният министър, който, преди да заеме поста, бе управител на НОИ, обясни, че през лятото и той е разбрал за проблема, макар и неофициално от НОИ, и останал крайно изненадан.
Не е ясно колко са ощетените пенсионери и с колко точно - тази информация тепърва ще се изготвя от осигурителния институт, който вече четвърти месец публично не е сметнал за нужно да огласи проблема.
Засега обяснение на този абсурд няма. Министърът се позова на постановление на Министерския съвет от 2008 г. Заради двукратното увеличение на пенсиите през онази година е било заложено ограничение доколко могат да растат определени пенсии. Проверка на "Сега" установи, че въпросното постановление е от 2006 г. С него се определят нови размери на минималните пенсии - обичайна процедура и тогава, и сега. Заедно с това обаче се компенсират с 4-5% някои ниски пенсии, останали без достатъчен ръст. За да не се увеличат прекомерно, е заложена максимална сума, до която те могат да растат и която тогава е била в порядъка на 120-150 лв. Именно това ограничение, което действа и в момента, вероятно е причината за проблема.
До тази година тези максимални суми са се увеличавали заедно с всички пенсии по швейцарското правило. Тази година обаче индексацията беше извършена по нов начин - не с процент върху размера на пенсията, а с увеличение на коефициента, който носи всяка година стаж във формулата. Така максималната сума останала без индексация и е попречила на пълно увеличение от 2.4% през юли. Министърът обеща, че за догодина ще запишат текст в закона, който да не позволява повече да се ощетяват пенсионерите при индексацията.
За половин година увеличението само на минималната пенсия струва допълнително 100 млн. лв., като тук се включва и ръстът на всички останали пенсии, вързани към нея. Изолираното увеличение на минималния размер на пенсията за стаж и възраст деформира сериозно пенсионната система и демотивира хората да се осигуряват върху реалните си заплати. Минималната пенсия за стаж и възраст се дава и на хора, които нямат внесени осигуровки дори и за минимален размер, но по закон НОИ им приравнява пенсията. А хората, които имат реален принос към системата, получават много по-ниско увеличение - само от 2.4%. При увеличението на 200 лв. вече около 800 хил. са пенсионерите с минимална пенсия, или почти 38% от всички.
Формула
До 2016 г. включително коефициентът бе 1.1 за всяка година стаж, а сега е 1.126 (с 2.4-те процента увеличение). Нарастването на коефициента за осигурителен стаж трябва да продължи още около 10 години според прогнозите на НОИ, за да стигне до 1.5. Това бе направено с последната пенсионна реформа от втория кабинет на НОИ, за да се увеличат по-чувствително новоотпусканите пенсии.
Цената на „Гражданска отговорност" за лоши шофьори може да скочи с 200%. С до 200% може да скочи застраховката "Гражданската отговорност" за шофьорите с провинения на пътя след въвеждането на системата "бонус-малус". В същото време изрядните водачи може да плащат наполовина по-ниска цена от действащата в момента тарифа. Това обяви вчера зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Ралица Агайн в сутрешния блок на Би Ти Ви. В момента цената на полицата се движи между 200 и 300 лв. при различните застрахователи.
Промяната в правилата се очаква да бъде въведена в началото на 2018 г., когато се очаква най-после и в България да бъде приложена системата "бонус-малус". При нея цената на застраховката "Гражданска отговорност" зависи от поведението на шофьорите. За разлика от други страни, където застраховката се определя само на базата на предизвиканите от водачите пътно-транспортни произшествия, у нас ще се взимат предвид всички регистрирани нарушения и влезли в сила наказателни постановления. "Със сигурност ще се санкционира шофирането с превишена скорост, защото това най-често води до инциденти на пътя - в 30% от случаите", обясни Агайн. Върху цената на застраховката ще влияят и провинения като неправилно изпреварване, отнемане на предимство, неспазване на дистанция, рязка смяна на посоката на движение.
До края на този месец ще завърши свързването на информационните системи на застрахователите и на МВР, обявиха преди дни от Пътна полиция. Това ще даде възможност на застрахователите при сключване на полиците да получават директно информация за провиненията на шофьорите от регистъра на МВР. Те ще получават и онлайн известяване за всички наказателни постановления на клиентите си, което ще се отрази върху цената на застраховката.
До дни се очаква компанията "Ърнс енд Янг бизнес адвайзори сълушънс" - избраният в края на миналата година международен консултант на Гаранционния фонд, да е готова с анализ на оценка на риска. Едва след това ще се предложи моделът "бонус-малус". "Възможно е системата да не влезе в сила още от 1 януари, но със сигурност ще е в началото на 2018 г.", уточни Агайн.
България от години държи първото място в Европа по тежки пътно-транспортни злополуки. Почти 100 смъртни случаи се падат на 1 млн. души население, което е два пъти над средното ниво за Европа, показват данните на Асоциацията на българските застрахователи. През миналата година в катастрофи у нас са загинали 708 души, а 9374 са тежко пострадали. За последните 10 години обезщетенията, изплатени от Гаранционния фонд на пострадали при катастрофа, надхвърлят 1 милиард лева и се очаква да достигнат до 2 милиарда, тъй като се изплащат с известно закъснение.
Държавата търси нови стопани на плажове в Слънчев бряг и Несебър. Два от най-атрактивните плажа по Черноморието - "Слънчев бряг-север" и "Несебър-юг", ще бъдат дадени на концесия за следващите 15 години. В пакета, одобрен от правителството, има и още две свободни ивици, за които тази година процедурите за наем бяха проблемни. Възможно е скоро да се търси концесионер и на нова доза от още седем плажа, сред които най-големият е в Албена.
Засега условия за класиране и срокове за оферти не са обявени. Миналата година обаче разпределението беше извършено по Нова година и буквално за дни. Тогава част от ивиците отидоха при фирми от хотелиерския сектор и при наследници на силови групировки, които участват в този бизнес от години.
Новата плажна селекция
През лятото туристическото министерство нае външна фирма, която да направи анализ на 11 плажни ивици за евентуални концесионни процедури, сред които в Несебър, Слънчев бряг, Албена, Св. Влас, Царево и др. В сряда правителството взе решение да стартира търгове за четири от тях. Става въпрос за плажовете "Слънчев бряг-север", "Несебър-юг", "Св. Влас - болницата" и "Росенец-север", за които ще се търси стопанин за 15 години.
Минималните годишни такси, които ще плащат бъдещите концесионери към държавата, ще бъдат между 8975 лв. за малкия плаж "Росенец-север", който се намира в близост до сочен като имение на Ахмед Доган обект, и 1.37 млн. лв. без ДДС за най-атрактивния от четирите - "Слънчев бряг-север". За сравнение - при развалената стара концесия минималното плащане беше малко над 900 хил. лв., а сегашната сума е точно колкото тазгодишния наем.
Предстои Министерството на туризма да организира конкурс за всяка ивица, където ще бъдат поставени и всички детайлни условия. В момента три от ивиците имат договор за наем, който ще бъде прекратен, ако се стигне до концесия.
Силните на плажа
Двата по-атрактивни плажа, предлагани за концесия, имат наематели от тази година при описаната експресна процедура. През есента на 2016 г. туристическото министерство прекрати заради системни нарушения договорите на компанията "Сироко", стопанисваща плажа "Несебър-юг", и на компанията "Сънинвест", управляваща ивицата "Слънчев бряг-север". В края на годината министърът на туризма Николина Ангелкова дори обяви, че "Сънинвест" "отказва да предаде доброволно на държавата" плажа в Слънчев бряг, заради което са и предприети мерки за изземването му. Паралелно с това ведомството обяви конкурс за избор на наематели и на двете ивици, които привлякоха интереса на между 5 и 7 участници. Петгодишен договор за наем за плажа в Несебър бе сключен с компанията "Ирида-71", която държи концесиите на ивиците "Какао бийч" в Слънчев бряг и "Хармани" в Созопол. През годините до лятото на 2012 г. сред съдружниците в дружеството е Радостин Бързанов, известен още като Радо Слънцето. Той е бивш бодигард на Васил Илиев и след това на брат му Георги Илиев.
За наемател на плажа в Слънчев бряг пък бе избрано дружеството "Булимпекс", което е собственик и на хотела "Хелена ризорт" в Слънчев бряг и в което Младен Михалев, познат като Маджо, пряко държи 30%. През август в разгара на акциите срещу шума в черноморските курорти вицепремиерът Валери Симеонов посочи един от тези два плажа в своебразен "списък" с крайбрежни ивици, които се стопанисват от лица, свързани с бившите силови групировки. В интервю пред "Нова телевизия" тогава той каза: "Сега ще ви кажа кой клати държавата през туризма. Наематели и концесионери на плажове: "Слънчев бряг-север" - Маджо; "Слънчев бряг-централен" - братя Маргини; "Слънчев бряг-юг" - Радо Слънцето; "Свети Влас" - там са, хайде, братя Диневи, те са си местни; Обзор - плаж "Север" - братя Маргини; "Поморие-изток" - Радо Слънцето; "Поморие-юг" - братя Маргини, "Поморие-централен" - Маргините, Бургас - Северен плаж - Маргините." В контекста на това Симеонов уточни и че "с такова разпределение" на наемателите и концесионери на плажовете "какъв туризъм може да очакваме", и дори обяви, че се надява да се стигне до разваляне на договори.
Впоследствие в. "Капитал" поиска на основание Закона за достъп до обществена информация данните, от които Симеонов е стигнал до заключенията, че изброените от него лица към момента са реалните стопани на ивиците. От Министерството на туризма тогава посочиха, че всички изискуеми документи по време на процедурите за наем и концесия за плажовете "не сочат към връзки с цитираните по-горе лица". От Министерския съвет пък обявиха, че исканата информация не е налична в администрацията на правителството и вицепремиерът "разполага лично" с нея.
Ивиците до Доган и Златев
Тази година Министерството на туризма на няколко пъти се опитва да намери наемател на плажа "Росенец-север"- най-посещаваната от туристи ивица в парка "Росенец", но такъв бе избран едва от третия опит. Първоначално за победител бе избрана компанията "Томи-ар", която в миналото е стопанисвала този плаж, но няколко дни след класирането тя се отказа от сключване на договор. Впоследствие туристическото министерство покани втория класиран участник за договор. Това е компанията "Хермес-солар", която е построила намиращия се на около 200 метра от плажа ваканционен комплекс върху нос Чукалята, който медийни разследвания определят като "лятна резиденция" на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Тази фирма обаче също се отказва от процедурата, за да се стигне до началото на май, когато в обявен нов конкурс компанията "Виста маре бийч", собственост на Росица Илчева, е избрана за наемател като единствен кандидат.
Другият по-малък плаж в списъка сега - "Св. Влас - болницата", също премина през няколко провалени процедури през тази година. През март служебният министър на туризма Стела Балтова обяви конкурс за избор на наемател, като месец по-късно за победител бе обявена компанията от Дряново "Юробилд БГ", която предложи по-висока цена от второто класирало се в конкурса дружество "Тера тур сървиз", което е свързано с президента на "Лукойл България" Валентин Златев и притежава намиращия се в непосредствена близост до плажа хотел "РУИ Хелиос парадайз". Същевременно Стела Балтова разпорежда през април предварително изпълнение на заповедта за избор на участник в конкурса, защото туристическият сезон започва и е необходимо осигуряването на спасители и медицинско обслужване на плажа. Това разпореждане е спряно от настоящия министър Николина Ангелкова с мотив, че при провеждането на конкурса за наем не е взет под внимание фактът, че плажът "Св. Влас - болницата" има валиден договор за концесия до 4 юли. Според националния концесионен регистър въпросният договор е сключен с компанията "Тера тур сървиз" на 4 юли 2001 г.
AES инвестира над 1 млн. евро в регионален административен център в София. Операторът на един от ТЕЦ-овете в Маришкия басейн - американската компания AES, откри разширения си Център за споделени услуги в София, в който е инвестирал над 1 млн. евро. Офисът обслужва финансите, счетоводството, доставките, информационните технологии и човешките ресурси за всички компании на глобалната корпорация AES в региона Европа, Азия и Близкия изток. В това число освен България влизат още бизнесите на компанията в Холандия, Обединеното кралство, Ирландия, Индия, Филипините, Виетнам и Йордания. Офисът започва работа през 2013 г., като наскоро е разширен, като към него са прехвърлени дейностите и в Азиатския регион.
Преди дни стана ясно, че производителят на безалкохолни напитки Coca-Cola също планира да закрие завода си във Ваймар, Германия, и да премести част от дейностите по човешки ресурси и финансови услуги в България. Работата ще бъде прехвърлена към "Кока-Кола Юръпиън партнърс сървисис" в София.
Разширяването на офиса на AES
"В началото в офиса работеха 15 души, сега са близо 100 висококвалифицирани служители. AES е огромна корпорация, която е регистрирана на борсата в Ню Йорк, и изборът на България като място, където да бъде локализиран този център за споделени услуги, подобрява реномето на страната ни в очите на световните инвеститори. Ние сме щастливи, че можем да предложим добри условия на тези служители, така че да ги задържим в страната", коментира главният изпълнителен директор на AES за България Иван Цанков.
България беше избрана заради големия потенциал на хората и бяхме приятно изненадани от високата компетенция на служителите във всички сфери. Освен това стратегически България най-добре отговаря на нуждите ни, тъй като тук се обслужват бизнеси в много различни часови зони от Ирландия до Виетнам и тук сме в средата", добави Оливие Маркет, президент на "AES България".
Общ консултант за дерогация
Топлоенергийните компании от Маришкия басейн съвместно са назначили консултант, който до 3 месеца ще приключи с изготвянето на анализ относно новите екологични норми, съобщи още Цанков. "В случай че този анализ покаже, че разходите за изискваните нови инсталации надхвърлят многократно ползите за обществото, то ние ще имаме правно основание да настояваме за дерогация на екологичните изисквания", обясни той. Компанията се надява по този начин да осигури безсрочна дерогация, която да важи, докато няма ново изменение на нормативите. Анализът ще бъде изготвен както за региона като цяло, така и поотделно за всяка една от компаниите - частните AES, ConturGlobal и "Брикел" и държавната "Марица-изток 2".
Анализите на държавата
На церемонията присъстваше и енергийният министър Теменужка Петкова, която коментира срещата с представители на "Росатом", на която е била постигната договорка за доставянето до края на годината на цялото платено от правителството оборудване за АЕЦ "Белене". "И двата реактора ще бъдат в България до края на годината. Надявам се, че няма да е необходимо дълго време да консервираме това оборудване, но засега няма нито оферти, нито цена за тази дейност, колегите извършват анализи. До края на годината трябва да бъде решен въпросът с отделянето на АЕЦ "Белене" в отделна компания", обясни министърът.
Тя добави, че според последния доклад на БАН, поръчан от министерството, през 2035 г. не само в България, но и в целия регион ще има дефицит на електроенергия. "На 4 октомври приключи проверка за състоянието на студения резерв на енергийните компании. Данните трябва да бъдат анализирани, преди да ви бъдат представени", съобщи още Петкова.
Преди няколко седмици тя обяви, че лично според нея "Белене" трябва да се строи с пари от чужд инвеститор, но без държавни гаранции и поемане на бъдещи ангажименти за изкупуване на ток.
10 патрона за съдия бракониер. Съдия Иван Иванов от Окръжен съд-Ловеч е задържан за неподчинение на полицейско разпореждане. Има съмнения, че е участвал в незаконен нощен лов. Това съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова вчера.
На 5 срещу 6 октомври 2017 г. в района на с. Бохот, Плевенско, полицаи се опитали да проверят джип. Той се движел в кръг, със загасени светлини, но с включен боен фар.
Шофьорът - криминално проявеният Васил Василев, отказал да спре. Започнало преследване. Полицаите стреляли 8 пъти със стоппатрони. След това изстреляли 2 бойни патрона в гумите. Арнаудова бе категорична, че униформените многократно са се легитимирали, подавали светлинни сигнали, но въпреки това джипът не е спрял.
След като джипът е бил принудително спрян, пътниците и водачът са свалени и задържани за 24 часа за неподчинение на полицейско нареждане.
Установено е, че сред пасажерите е съдията от Окръжен съд-Ловеч Иван Иванов, който първоначално не се е представил като магистрат и не е носил със себе си документ за самоличност. В него е открита черна маска с прорези за очите и устата - вероятно използвана от Иван Иванов. Това веществено доказателство ще бъде подложено на ДНК анализ, съобщи Румяна Арнаудова.
Информацията за случая е предоставена на главния прокурор Сотир Цацаров от главния секретар на МВР гл. комисар Младен Маринов. На 6 октомври е разпоредена проверка, която да бъде извършена от Специализираното звено "Антикорупция".
Джипът е собственост на Васил Василев. Той е бил предаден доброволно от Василев, както откритите в него 2 пушки и 119 бойни патрона. Оръжията също са законна собственост на мъжа. Версията и на Василев, и на съдията е, че са се разхождали със заредени пушки в 23.00 часа и са се изгубили.
Арнаудова заяви, че се работи и в посока установяване дали магистратът не е подбудител на деянието. "Разследват се още три възможни престъпления, за които към момента няма достатъчни доказателства за повдигане на обвинения", каза още Арнаудова. Първото е неспазване на необходимите мерки за сигурност при боравене с огнестрелно оръжие от страна на Василев. Разследва се дали магистратът е осъществил престъпление по чл. 322 - че не е попречил на очевидно извършващото се тежко престъпление без особени затруднения или опасност за здравето и живота му. Събират се и доказателства дали съдията е държал незаконно огнестрелно оръжие. Взети са пръстови отпечатъци и натривки от магистрата и Василев, за да се установи дали са стреляли с пушките, тъй като освен 119-те бойни патрона в джипа са открити и 2 гилзи.
Агенти ще ни продават акции. Агенти ще може да ни предлагат инвестиране на средства чрез покупка на акции на фондовата борса. Това предвижда нов закон за пазарите на финансови инструменти, който беше приет от Министерски съвет и предстои да бъде внесен в парламента. Законът ще даде възможност на инвестиционните посредници да сключват договори с обвързани агенти. Те може да бъдат физически лица или търговски дружества, които срещу възнаграждение ще предоставят определени услуги от името на един инвестиционен посредник. Предвижда се обвързаните агенти да се регистрират в Комисията за финансов надзор, след като докажат, че отговарят на определени изисквания за образование, опит и добра репутация.
Нов момент в закона е въвеждането на изисквания, които инвестиционните посредници трябва да спазват при използването на т. нар. алгоритмична търговия. Развитието на технологиите през последното десетилетие позволяват участниците на финансовите пазари да ползват алгоритмична търговия, при която се използва компютърен алгоритъм при вземане на решението да се инвестира, като автоматично се определят елементите в нареждането за покупка или продажба на ценни книжа при ограничена или нулева човешка намеса. Например на компютъра ще може да бъде зададено да купува или продава при достигане на цената до определено ниво, след което сделките ще стават автоматично. Да се въведат и по-подробни изисквания за добра репутация, професионална квалификация и опит на шефовете на инвестиционни посредници, предвижда още проектът.
С новия закон ще се създаде и нов вид многостранна система за търговия - пазар за растеж. При него не по-малко от 50 на сто от емитентите, чиито финансови инструменти са допуснати до търговия, трябва да са малки и средни предприятия. Така например на фондовата борса ще може да се обособи специален пазар, на който ще се търгуват акции на малки фирми, като правилата за допускането им до търговия ще бъдат по-облекчени. Създаването на пазари за растеж ще насърчи малкия и средния бизнес да набира капитал чрез капиталовия пазар в страната, се посочва в мотивите.
По 10 мигранти на ден бягат от България. Всеки ден по 10 мигранти доброволно бягат от България като напускат центровете на Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Това показват данните на МВР, предоставени на „Монитор". Само за август самоволно напусналите центровете на ДАБ към Министерски съвет са били 262-ма души. Такива, които са си тръгнали от страната ни с предоставена закрила, пък са 177. Цифрите от началото на годината са още по-фрапиращи. Мигрантите, които са си събрали доброволно багажа и са си тръгнали от лагерите, са 4343-ма общо.
Причината е, че тук те не откриват никаква реализация и правят всичко възможно да стигнат в някоя страна от Западна Европа. Така потокът се е насочил основно към границата ни със Сърбия, както и тази с Гърция.
Тенденцията е забелязана и от Международната организация на миграцията, която в свой доклад от преди дни констатира, че интересът на мигрантите към България става все по-малък. Освен масовото напускане се забелязва и все по-нисък праг на влизащите.
Организацията посочва в свой доклад, че бежанците в България опитват да напуснат страната дори и да нямат валидни документи за самоличност. Голяма част от тях са прихванати на границите със Сърбия - 1700 души, и Румъния - 116 души. Към края на август 1200 бежанци в България все още нямат официален статут. Капацитетът на бежанските центрове в България е 6300 места, като към края на август в тях има 1800 бежанци, показват още данните. Това ще рече, че претъпканите до скоро центрове сега са запълнени едва на 25%.
Данните от Гранична полиция също са показателни. 6671 чужденци са опитали да преминат незаконно на територията на България в периода между 1 януари и 30 септември 2017 година, съобщиха от вътрешното министерство. Сравнението със същия период на миналата година показва значително намаление на миграционния натиск - тогава е имало 36 496 незаконни имигранти, задържани от българските власти. Тоест натискът е намалял шест пъти.
Оборудването за „Белене" пристига до края на годината. „До края на годината ще имаме и втората част от оборудването за реакторите.". Това обяви енергийният министър Теменужка Петкова, която присъства на откриването на разширения регионален Център за споделени услуги на ЕЙ И ЕС в София.
„Големият въпрос е как ще бъде консервирано. Все още няма обявена обществена поръчка за консервацията му", разкри тя и подчерта, че нямаме право на втора грешка по отношение на този проект. "Затова всичко се проучва и обсъжда много внимателно. Освен китайския инвеститор, към този момент нямаме заявен друг инвеститорски интерес", каза още Петкова.
Министърът коментира също срещата между премиера Бойко Борисов и представители на "Росатом" в началото на седмицата. "Това бе една регулярна среща, но тъй като опозицията постоянно пита къде е оборудването за АЕЦ "Белене" присъства и премиерът.", обясни Петкова.
По думите й пред министерството седи предизвикателството да бъде постигната пълна либерализация на енергийния пазар.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |