Още 700 млн. лв. за заплати в публичния сектор. Най-големият работодател в страната - държавата планира догодина да увеличи с 10% разходите за заплати, за което ще задели допълнителни 700 млн. лв. в бюджета. Числото, обявено в неделя от финансовия министър Владислав Горанов, няма точна разбивка, но отсега е ясно, че най-голяма част от сумата ще е за учители и работещите в сектор сигурност.
Макар от финансовото министерство да не дадоха повече детайли от обявеното излиза, че средното увеличение ще е за всички в публичния сектор, които според данни на НСИ са били 681 хил. през 2016 г. За тях в консолидирания бюджет са били похарчени 7.1 млрд. лв.
Промяната идва на фона на увеличаващи се заплати в частния сектор. Ръстът тази година там е над 10% за полугодието, докато в държавния сектор леко изостава. Средствата вероятно ще дойдат по линия на събрани повече данъчни и осигурителни приходи покрай растежа на икономиката. Увеличението може да даде допълнителен тласък на потреблението, макар и с по-малка сума от обявените 700 млн. лв., тъй като част от тях са за осигуровки. Недостатъкът е, че е възможно увеличение на калпак, без да се комбинира с оценка за кого точно трябва да се насочат повече средства и къде администрацията трябва да се съкрати като бройка.
Три сектора водят
Повишението ще бъде в почти всички сфери, но различно за всяка от тях, като част от него е в резултат на покачването на минималната работна заплата с 10.9% до 510 лв., увеличението на учителските заплати и тези на служителите в сектор сигурност.
Макар подробна информация да не е налична за разбивката на увеличението на възнаграждения за персонал, една част ще отиде при полицаите на терен. Към момента промяната, която се обсъжда за служителите в системата на МВР, е 55 млн. лв. нагоре спрямо нивото през 2017 г. Това обяви финансовият министър Горанов пред bTV, като допълни, че се обсъжда диференцирано увеличение, което да се усети по-чувствително от полицаите на терен. Числото е условно, тъй като предстоят още разговори с ресорния вицепремиер Красимир Каракачанов и министъра на вътрешните работи Валентин Радев, коментират от Министерството на финансите.
Над една трета от общото увеличение ще отиде при учителите. Причината е, че още тази есен бяха вдигнати заплати, за което ще са нужни доста повече средства в бюджета за догодина. По-рано този месец просветният министър Красимир Велчев коментира, че следващото покачване на заплатите в сектора ще бъде най-рано октомври 2018 г. Тази година те бяха вдигнати два пъти, като от септември минималната заплата за учител стана 760 лв. Велчев допълни, че за 2018 г. бюджетът за образование ще бъде увеличен с 360 млн. лв., от които 240 млн. лв. отиват за покриване на вече реализираните повишения, а други 30 млн. лв. - за по-високата минимална работна заплата и изплащане на осигуровки.
Същевременно неофициално излезе информация и за заплатите в армията, където увеличението вероятно ще бъде с около 100 млн. лв., по информация на правителствени източници на Mediapool. Така от първоначално обявеното увеличение от 700 млн. лв. излиза, че около 425 млн. лв. ще отидат за армията, МВР и учителите, а останалите близо 40% ще бъдат разпределени по останалите сектори. Подробната разбивка ще бъде налице към края на октомври, когато бъде публикуван проектозаконът за бюджет 2018 г.
Има място и за структурни промени
През последните две години икономиката расте, като по последни данни на НСИ увеличението на БВП от 3.9% през 2016 г. нарежда България на четвърто място в ЕС. Това е моментът да се правят структурни реформи, счита Лъчезар Богданов от Industry Watch. "Когато има фискално пространство, правителството има възможност да стимулира структурни промени, които да дават дългосрочен ефект във вид на по-добра конкурентоспособност на икономиката", коментира Богданов. Така например увеличението на разходите за заплати на учители е добра стъпка, но е желателно да се комбинира с адресирането на по-дълбоки проблеми, като ниския дял на преподавателите под 29-годишна възраст (едва 3% от всички). "Има десетки примери за промени, които могат да доведат до увеличение на заплатите, но фокусирани на места, където това е свързано с постигането на по-добра публична услуга и смислен дългосрочен ефект за обществото", допълва още той.
Компенсаторките се сринаха с над 10% на фондовата борса. Компенсаторните инструменти се сринаха с над 10% на фондовата борса в понеделник. Причината е идеята на управляващите да намалят дела им при плащане в търговете за земеделска земя. Тя идва от депутати от ГЕРБ и е за промяна в закона за собствеността на земеделските земи, която предвижда оттук нататък 40% от цената, постигната в търговете, да бъде заплащана с парични средства. Сегашните условия са 20% от цената да се плаща в пари, а останалите 80% в компенсаторни инструменти - поименни компенсационни бонове, както и компенсаторни записи и жилищни компенсаторни записи. Плащането с тях беше въведено набързо и без много дебат през 2014 г., което все пак раздвижи търговията им.
По-малко търсене
Ако предложенията се приемат, това означава, че ще има по-малко търсене на компенсаторки, което логично сваля и цените им. Търговете за земя бях последният останал мотор за търговията с тях на борсата, след като правителството даде заявка да спре приватизацията, където също отиваха една част от компенсаторните инструменти.
В понеделник най-пострадали се оказаха цените на компенсаторните записи, които се понижиха с 10.26% и жилищните записи с 10.32%, а цените им са 0.34 лв. за лев номинал. Поименните бонове се търгуваха за 0.57 лв., като при тях дори имаше леко повишение. Бумът в цените и рекордите при тези инструменти са от края на 2004 г. и януари следващата година, когато беше приватизиран миноритарният дял в БТК - над 1.1 лв. за номинал, което стана срещу компенсаторки. След това приватизацията с непаричните средства постепенно замря, а цената им се понижи до около 40 ст. за номинал, а в началото на тази година и до 20 ст.
"За мен решението за промяна на режима на плащане с компенсаторни инструменти буди притеснение най-вече със своите мотиви. Обяснението на вносителя, че "компенсаторките" трябвало да се купуват от борсата, където цените били по-високи (от кое?!?), издава начина, по който повечето депутати възприемат фондовия пазар - като някакъв вид спекула или гешефт, който ограбва държавата и вдига цените. Що се отнася до самия инструмент, държавата следва в някакъв момент да реши какво ще прави с него и да му даде ясен хоризонт и цена", коментира пред "Капитал" Петър Василев, портфолио мениджър в "Алфа асет мениджмънт".
Няма друг пазар
В момента фондовата борса е единственото място, на което се търгуват тези инструменти и всеки може да ги купи и продаде свободно, а първичното им издаване ставаше от държавата за обезщетение на собствениците на имоти отнети по време на комунизма.
През годините е имало няколко идеи как да се приключи с коменсаторките, като най-честият вариант беше те да се превърнат в ДЦК - нещо, което щеше да увеличи държавния дълг и спираше управляващите от подобно действие. В момента по данни на Централния депозитар в него има регистрирани малко над 1.93 млрд. лв. коменсаторки в номинал, от които занулени, т.е. използвани, са 76%, а активните са 465 млн. лв. Номиналът им леко се увеличава, макар че издаването им трябваше да спре още през 2008 г., когато изтече срокът за заявления за обезщетения.
Още варианти
"След като вече издаването на тези инструменти е практически приключило и след като държавата обяви и приватизацията за приключила, най-логичният вариант е компенсаторните инструменти да бъдат заменени срещу държавни ценни книжа. В сравнение с многото милиарди, платени за КТБ и АЕЦ "Белене", не мисля, че половин милиард е кой знае каква сума. Да не говорим, че падежът на новата емисия спокойно може да се разсрочи далеч във времето, за да не тежи на бюджета. Но като цяло съм скептичен, че това ще се случи, докато на финансовите пазари и инструменти се гледа от управляващите като на някаква далавера", коментира още Василев.
Идеята за промяна има противници и в лицето на сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти. Те обявиха, че текстовете ще ограничат възможностите за реализирането на книжата, и предложиха алтернативна и леко спорна идея - държавата да създаде АДСИЦ със земи от държавния фонд (дружество със специална инвестиционна цел), в което притежателите на поименни компенсационни бонове да станат акционери, а акциите им да се търгуват на борсата.
Управляващите са погазили закона с програмата за "безплатно" саниране. С програмата за "безплатно" саниране през 2016 г. управляващите са погазили Закона за публичните финанси. Вината за това е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което контролира програмата. Това сочи публикуван вчера одитен доклад на Сметната палата за изпълнението на държавния бюджет за 2016 г. Заключенията на палатата са само констативни и не водят до правни последици.
При Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради има нарушение на бюджетната дисциплина и не са спазени изисквания от Закона за публичните финанси, посочват от Сметната палата. Регионалното министерство е превишило уточнения план на максималния размер на ангажиментите за разходи, поети през 2016 г. с държавния бюджет, с над 1.096 млрд. лв. А не би трябвало да се допуска започването на програми или проекти, разходите за които не са предвидени в Закона за държавния бюджет. В същото време, съгласно постановлението за приемането на програмата, разходите за безвъзмездна финансова помощ за следващите години трябва да се предвиждат по централния бюджет за съответната година.
Както в. "Сега" писа нееднократно, любимата на премиера Бойко Борисов и на бившия регионален министър и сегашен министър по европейското председателство Лиляна Павлова програма тръгна от самото начало със скандали и остри критики. Заложените при нейния старт пределни цени се оказаха неколкократно по-високи в сравнение с подобна програма, изпълнявана с европейски пари, при която собствениците имаха самоучастие. По данни на регионалното министерство държавата е платила средно по 17 359 лева за един апартамент. Предварителните изчисления бяха, че санирането на едно жилище би трябвало да струва средно между 4000 и 8000 лв. Регионалното министерство се оказа принудено на два пъти да намали пределните цени за обновяване на един квадратен метър.
В края на миналия месец регионалният министър Николай Ненков обяви, че изцяло "безплатно" саниране на блокове вече няма да има. "В бюджета за 2018 г. няма да се искат средства за саниране на частни жилищни сгради. Сключените досега договори с етажните собствености ще бъдат довършени по досегашните правила", каза той. От 2019 г. програмата ще продължи отчасти със средства от бюджета, но по нови правила, които тепърва ще се обсъждат. Най-вероятно собствениците също ще дават пари за обновяването на блоковете си. Точен процент не бе споменат, но се обсъжда той да е между 20 и 50%.
При санирането няма правила да се влагат само материали, които осигуряват защита от пожар. За това алармира вчера пред БНР Йордан Николов - изпълнителен директор на Българската асоциация за изолации в строителството. В МРРБ по принцип има създадена работна група по въпроса, но тя все още не е започнала работа. Според Йордан Николов би трябвало при сградите, високи над 28 метра, да се използват само негорими материали. По програмата за саниране обаче такова изискване няма, макар оскъпяването за високите сгради да е не повече от 5-6 лева на квадратен метър.
Прахосници
При четири от първостепенните разпоредители с бюджетни средства е установено превишение на отчетените разходи за персонал над уточнения план, сочи одитът на Сметната палата. При Министерството на културата то е с 3.111 млн. лева, или с 3.5% спрямо предвиденото, при Министерството на земеделието и храните - с 1.514 млн. лева, или с 1.2%, при Националната служба за охрана (НСО) - с 847.9 хил. лева, или с 2.9%, и при Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" с 57.3 хил. лева, или с 0.92%. В крайна сметка обаче Сметната палата посочва, че отчетът за изпълнението на държавния бюджет за 2016 г. е изготвен и представен при спазване на изискванията на нормативните и вътрешните актове на Министерството на финансите.
"Капш" ще прави българската тол система за 150 млн. лева. След повече от година процедурни засечки и жалби конкурсът за изпълнител на тол системата приключи. Победител е "КАПШ ТРАФИК СОЛЮШЪНС", съобщи вчера Агенция "Пътна инфраструктура".
Международният консорциум, който се състои от дъщерни дружества на австрийската КАПШ", е получил максимална комплексна оценка от 100 точки. Това означава, че той е дал и по-добра цена, и по-добри технически параметри за изграждане на системата за електронно таксуване на превозните средства. Конкурентът му "ТОЛ България" има 74.27 точки.
Победителят в конкурса обещава да изгради мрежата за събиране на пътни такси за 150 млн. лева. Според условията на обществената поръчка работата по тол системата трябва да приключи до 10 месеца след сключването на договора.
Хипотетично вторият в състезанието може да обжалва класирането, но при съкрушителната разлика в точките в полза на спечелилия едва ли ще го направи.
В състезанието за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа започнаха шест участника, но тръжната комисия отстрани четири още при разглеждането на техническите оферти.
Новата електронна система ще таксува на база изминато разстояние тежките МПС-та - камиони и автобуси с маса над 3.5 т (тол), а леките автомобили поне в следващите няколко години ще продължат да плащат на база време, само че винетките ще станат електронни.
По заплати сме само пред Албания. „Жизненото равнище в центъра на вниманието на синдикатите" беше темата на международната конференция, организирана от КНСБ и Фондация "Фридрих Еберт" в София, информира БНР.
Срещата беше открита от президента на КНСБ Пламен Димитров. По време на конференцията беше представено изследване за средното заплащане на Балканите, както и средните нива на доходите у нас по сектори и професии към второто тримесечие на 2017 година.
Според сравнителния анализ, който беше представен на конференцията, на Балканите най-високи са заплатите в Словения и Гърция. В България заплатите са най-малки, като след нас се нарежда само Албания.
По последни данни на Евростат от 2014 година, за средна работна заплата, включващи индустрия, строителство, услуги, сочат, че трудовото възнаграждение в Сърбия е с 35% по-високо от това в България, в Македония с 16.7%, а в Словения и Гърция с повече от 3 пъти.
След 2014 година заплатата в България показва ускорителна тенденция на нарастване като отчетения ръст е около 26,2 % (за периода първо тримесечие на 2014 и 2017 година). Според КНСБ бизнесът реагира с адекватно пазарно поведение и успява да увеличи заплатите, с надежда квалифицираните работници да се задържат на позициите си в страната.
Предварителните данни показват, че ускоренитя темп на нарастване на доходите от труд у нас довежда до изравняване на средната работна заплата в България и Сърбия. Нашата страна обаче отново се нарежда последна в класацията с 530 евро, следвана единствено от Албания. В Македония заплащането на труда остава по-високо от това в България с 1.2%.
Кирил Домусчиев дава на съд Валери Симеонов. Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев обяви, че ще съди Валери Симеонов. Повод за това са нападките, които отправи вицепремиера към Български морски флот и към него. Ето и позицията на Домусчиев:
С недоумение гледам как по медиите Вицепремиера по икономическите и демографски въпроси Валери Симеонов води с голяма арогантност поредната си клеветническа кампания срещу мен и Български Морски Флот. В същото време с колеги работодатели отчетохме, че не виждаме нищо полезно свършено за бизнеса в България от този човек в новото му амплоа на Вицепремиер.
Некомпетентността и арогантността му са отчайващи, а опитът му да бъде специалист по всичко, обикаляйки множество телевизии, буди усмивки. От турове по медии и плажове остава ли му време да свърши нещо практически полезно за държавата?!
Търпението ми се изчерпа и днес възложих на адвокатите ми да заведат дела за всичките клевети, внушения и обиди, изказани нееднократно от Валери Симеонов по мой адрес и по адрес на нашите компании.
Тези неверни твърдения не само вредят на моя имидж, но и на целия бизнес климат в България. Също така това на практика е сериозен натиск от страна на Симеонов върху независимия български съд, на който предстои да се произнесе по арбитражно решение.
Клеветите му надхвърлят всякакви граници, такива, каквито и жълтите вестници не биха си позволили.
Поредният пример е историята му за някаква 120-метрова яхта, която БМФ е купило и отчело като инвестиция.
Бих се радвал, ако Валери Симеонов ми покаже къде я е видял записана в балансите и отчетите на компанията, и къде се намира тя.
Ако го направи, ще препоръчам на управителния съвет на дружеството да вземе решение да му я дари! Ако не успее да докаже твърденията си, му препоръчвам да се извини публично.
Същото важи и за твърденията му, че БМФ купувал „големи кораби с малки двигатели"! Още една проява на некомпетентност! Цялата морска гилдия се смее на „експертността " на Симеонов в областта на корабоплаването. Корабите са големи, защото такива иска пазарът днес, а двигателите им са по-икономични като разход на гориво, защото са съвременни.
Не може те да имат ледови клас, а да нямат необходимата мощност. Спирам дотук с коментара си за Вицепремиера по клеветническите въпроси Валери Симеонов. С него оттук нататък ще се виждаме често в съда!
80% от шофьорите катерят планините с летни гуми. Въпреки предупрежденията над 80% от шофьорите са навлизали в старопланинските проходи с летни гуми в почивните дни, каза пред bTV Дончо Атанасов, шеф на АПИ. Заради падналия сняг и нападалите дървета и клони по пътните платна проходите Петрохан и Троян - Кърнаре бяха затворени. Инж. Атанасов предупреди, че температурите вече са доста ниски и има опасност от замръзвания.
Задължително е водачите да карат в тези проходи със зимни гуми.
Продължава разчистването на северната страна на прохода Петрохан, съобщи още той.
Южната страна откъм София е изчистена и там проблеми в момента няма. Проходът обаче остава затворен между село Гинци и Берковица. Там ще продължи организацията по разчистването и обезопасяването съвместно с „Гражданска защита" и горското стопанство. Южната страна на прохода Троян - Кърнаре остава затворена. В участък от 2 км са паднали дървета. През целия ден вчера продължи разчистването на всички дървета и храсти на пътя. Северната страна на прохода е оправена и готова за движение.
Междувременно КАТ припомнят, че от 15 ноември ще започнат масови проверки за използването на зимни гуми или такива, които имат дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм.
Изискването ще важи до 1 март другата година.
Глобите започват от 50 лева, а може да се стигне и до спиране на автомобила от движение, припомнят от „Пътна полиция".
От вчера пък започмаха и проверки на камиони и автобуси в цялата страна, които ще продължат до края на тази седмица. Те са част от операцията по линия на TIPSOL - европейската мрежа на служителите на пътна полиция. Акцент в акцията ще бъде и проверката за трафик на нелегални мигранти.
Тези операции се провеждат в цяла Европа като целта им е да се провери техническото състояние на превозните средства, както и дали има манипулации в тахо-шайбите. В операцията са включени и служителите на „Автомобилна администрация" и служители на „Криминална" и „Икономическа полиция". Те ще извършат инспекции за нелегален трафик на хора и стоки, каза вчера главният инспектор от „Националната полиция" Росен Рапчев.
Без алкохол в парковете в София. Столичната община обмисля да забрани употребата на алкохол по улици, тротоари, площади, градинки и паркове, водеща до нарушаване на спокойствието на гражданите. Това става ясно от качените на сайта на общината промени в наредбата за обществения ред в София. Глобата за употреба на спиртни напитки е от 100 до 300 лв. В действащата наредба за употребата на алкохол се посочва, че се забранява „само извън определените по съответния ред места" без да се конкретизира кои са тези пространства. Така санкция се предлага и за миенето на автомобилни стъкла, продажба на печатни издание и друга търговска и рекламна дейност на кръстовища и улична платна.
От 300 до 500 лв. ще отнасят организаторите на масови мероприятия, които са го провели, без да са получили разрешение от кмета. Градоначалникът ще може и да ги забранява, ако има данни, че ще нарушават правата на други градждани. Ако има уведомления от няколко организации за провеждане на различни мероприятия на едно и също място на еднаква място, ще се проведе това, за което първо е подадено заявление.
В проекта се предвижда за първи път и регламент за изява на уличните артисти и музиканти. Те ще могат да представят творчеството си на специално определени от районните кметове места. За нарушение санкцията ще е 100 лв.
В действащата наредба са забранени шумните увеселения в жилищните сгради между 22 и 8 часа. В новия текст допълнително се регламентира свиренето на музикални инструменти, пеенето за обучение и ползването на озвучителни уредби и на шумни апарати и машини в кооперациите. Тези дейности ще може да се извършват от 8 до 14 ч. и от 16 до 22 ч.
От „Московска" 33 ще проведат и обществено обсъждане на проекта на 19 октомври в сградата на общината. Ако няма големи възражение и проблеми с предлаганите точки и минат през гласуване в Столичния общински съвет, новите правила за опазване на обществения ред на столицата може да влязат в сила от 1 януари 2018.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |