Минималните прагове се вдигат средно с почти 7%. Минималните осигурителни прагове да се увеличат служебно с 3.9% от 2018 г., а минималната работна заплата да нарасне от 460 на 510 лв. Това са част от предложенията за промени в социалноосигурителната сфера, отразени в проекта на бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 г., с който "Капитал" разполага. Ако те бъдат приети, средното увеличение на осигурителните прагове догодина ще е с 6.8%. Междувременно вноската за фонд "Пенсии" нараства с още един процентен пункт и за най-масовата категория труд ще достигне 19.8% за родените преди 1960 г. и 14.8% за останалите.
Промяна със спорен ефект е и идеята да бъде намален размерът на болничните, които работодателите покриват за първите три дни. В момента се изплащат 70% от размера на осигурителния доход, докато предложението е този процент да падне до 50 с мотив, че така ще се ограничат злоупотребите.
Проблемът с праговете
Следващата година ще е поредната, в която минималната заплата ще нарасне с административно наложено решение на правителството вместо по някакъв механизъм, който да отчита определени икономически показатели. За приемането на подобна формула бизнесът настоява от години, подобна препоръка към България отправи и Брюксел.
В много сектори обаче ролята на минимална заплата играят минималните осигурителни прагове (МОП), които от години се определят по сектори след преговори между работодатели и синдикати. Когато такива липсват, социалният министър решава дали да има административно повишение. Какъвто явно ще е и случаят през тази година. Проблемът обаче е, че нарастването на осигурителната тежест върху неквалифицирания и ниско платен труд някъде води до повече сива икономика. А и подобни административни увеличение не са обвързани с ръста на производителността на труда. Наскоро ЕК публикува своя годишен доклад "Развитие на трудовия пазар и работната заплата в Европа". В него се посочва, че България е сред групата страни заедно с Малта и Португалия, където темпът на производителността на труда изостава най-много от увеличението на възнагражденията (с над 1 пр.п.).
"Тъй като съответните предложения за административно, недоговорено между социалните партньори увеличение на МОД и МРЗ са вече внесени по официален път чрез проекта на закон за бюджета на ДОО, национално представителни работодателски организации, обединени в АОБР настояват за незабавно оттегляне от длъжност на министъра на труда и социалната политика", заявиха работодателите в своя официална позиция.
Още през август пък министър Бисер Петков предупреди, че ако работодателските организации отново откажат да участват в дискусията за праговете, решение за повишението ще вземе държавата.
Спорните болнични
Първите три дни от болничните ще продължат да бъдат покривани от работодателя, но размерът им ще бъде понижен - от 70% от брутната заплата, както е в момента, до 50%. От четвъртия ден нататък НОИ ще продължи да плаща както досега - 80%.
В мотивите към проекта се посочва, че целта на мярката е облекчаване на бизнеса и предотвратяване на злоупотреби с правото на отпуск. Идеята работодателят да плаща първите три дни от болничните беше въведена като временна мярка заради кризата, но вместо да се премахне, се предлага намаляване на размера на обезщетението.
Тази идея обаче е спорна. Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев промяната вероятно ще откаже част от симулантите, тъй като заплащането им намалява. "Но при всички случаи ще навреди на добросъвестните хора, които имат правото също да се разболеят", допълва още той.
Повече приходи от осигуровки
По-високите осигуровки и съживеният пазар на труда ще доведат повече приходи в бюджета на Държавното обществено осигуряване с 900 млн. лв. спрямо проекта за тази година. Трансферът, който държавата ще направи за запълване на дефицита във фонд "Пенсии" е 4.2 млрд. лв., като числото намалява с около 200 млн. лв. спрямо тази година.
Най-голямото перо от разходите отново ще бъдат пенсиите, като сумата нараства спрямо миналогодишната - с 5.3% до 9.5 млрд. лв. през 2018 г., което е около 9% от очаквания БВП. Причината е по-високият размер на пенсиите, въпреки очакванията за понижение в средномесечния брой на пенсионерите заради повишението на възрастта и стаж за пенсиониране. Други 1.5 млрд. лв. ще бъдат заделени за социални помощи и обезщетения, от които 1.1 млрд. лв. ще отидат за общо заболяване и майчинство.
Какво се променя
- Осигурителната вноска за фонд "Пенсии" нараства с един процентен пункт.
- Минималните осигурителни прагове се увеличават административно с 3.9%.
- Минимална работна заплата нараства с 10.9% до 510 лв.
- Минималният месечен осигурителен доход на самоосигуряващите се става 510 лв.
- Минималният осигурителен доход на земеделски стопани и тютюнопроизводители се вдига от 300 до 480 лв.
- Пенсиите се увеличават с 3.8% от 1 юли 2018 г.
- Обезщетенията за безработица се повишават - от минимум 7.2 лв. дневно до 9 лв. и се определя максимален размер от 74.29 лв. на ден.
- Майчинските за втората година нарастват до 380 лв. при 340 лв. в бюджет 2017.
- Размерът на паричното обезщетение, което работодатели покриват за първите три дни от болнични намалява от 70% до 50%.
- Увеличава се с два месеца необходимата възраст и осигурителен стаж за придобиване на право за пенсия.
Трети опит за търг най-дългия и скъп тунел - "Железница". Прекратената заради открити от агенцията по обществени поръчки нарушения процедура за избор на строител на най-дългия тунел в България - "Железница", отново е стартирана. В четвъртък агенция "Пътна инфраструктура" обяви нов търг за проектирането и строителство на тунела, който е част от магистрала "Струма".
Прогнозната цена остава 250 млн. лв без ДДС, както и предишния път, а самата поръчка е разделена отново на три позиции - строителство на пътя преди и след тунела, както и на самото съоръжение.
В края на септември пътната агенция спря поръчката за строителство на тунел "Железница" месец преди срока за оферти, което е вторият провал на тази процедура. Поводът беше, че "в движение" са били променени изисквания за предишен опит и технически възможности на кандидатите, заради което и агенцията по обществени поръчки е обявила, че няма как процедурата да продължи по законен начин - новите изисквания променят кръга от потенциалните участници. Така поръчката бе спряна, а новият срок, който сега пътната агенция дава за набиране на оферти, е 27 ноември.
Тунел "Железница", който ще се намира в района на Симитли, ще бъде с дължина 2 км, което го прави почти двойно по-дълъг от сегашния най-дълъг тунел в България - "Витиня", който е част от магистрала "Хемус". Заради сложността на съоръжението първоначално се предвиждаше строителството му да продължи 1400 дни. Досегашните провали на процедурите за избор на изпълнител обаче намалиха този срок на 1000 дни. Причината е, че тунел "Железница" трябва да бъде завършен най-късно до 2023 г. заедно с цялата магистрала "Струма", тъй като в противен случай България ще загуби европейското финансиране за нея.
Другият проблемен участък от магистралата е трасето в района на Кресненското дефиле. Преди дни Висшият експертен екологичен съвет към екоминистерството е одобрил един от петте варианта на магистралата в този район, при който движението в едната посока ще се извършва по съществуващия път Е-79, а в обратната- по нов път, който ще минава източно по билото на планината.
За 3 години едва 1/3 от одобрените сгради са "безплатно" санирани. Три години след като стартира програмата за "безплатно" саниране и два месеца преди тя да приключи в този си вид, едва 1/3 от одобрените сгради са напълно завършени. Това става ясно от отчет, разпространен вчера от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Лидери по одобрени блокове са Бургас, Благоевград и Хасково - областни градове, в някои от които напоследък избухнаха скандали за тясната връзка на саниращите фирми с властта.
Общо 2022 блока имат сключени договори за финансиране по Националната програма за енергийна ефективност, отчитат от министерството. Досега са обновени и въведени в експлоатация 782 сгради, по 612 се работи, 628 продължават да чакат. Един от парадоксите е, че в София досега са завършени едва 2 блока от общо 167 одобрени. В близо половината от общините в страната и през идната година няма да има нито един саниран блок.
Най-много одобрени сгради има в област Бургас - 236, като 75 са вече обновени и въведени в експлоатация, а по 132 са стартирали строително-монтажни дейности. 189 са сградите, които са одобрени за саниране в област Благоевград, от които 117 са с изпълнени дейности. Трета по брой сключени договори е област Хасково с общо 180 договора и 86 вече изцяло обновени блока.
И в трите града обаче имаше скандали или с некачествена работа, или с нарушения при поръчките, или със съмнения за облагодетелстване на фирми, свързвани с властта. През миналата година например в Бургас бе прекратена поръчка за десетки блокове заради нарушаване на законовите правила. Впрочем, и самата програма като цяло се оказа на ръба на закона, след като доклад на Сметната палата установи, че МРРБ е погазило Закона за публичните финанси с допълнително отпуснатите 1 милиард лева.
От изискана справка в началото на годината стана ясно, че санирането е дало шанс на много младежи да просперират. Впоследствие се оказа, че някои от тях са партийно свързани с управляващите от ГЕРБ. Лидер по програмата е дружеството "Строителство и Саниране Инженеринг Консулт" (ССИК) ЕООД с договори за над 4.2 млн. лв. в осем общини, установи проучване на "Медиапул". Компанията има индиректна връзка с ГЕРБ, тъй като първоначално управител на дружеството, а след това и собственик за няколко години е бил Янко Янков. През ноември 2015 г. Янков става зам.-кмет по строителството на Благоевград (общината се управлява от ГЕРБ). Компанията показва ръст на приходите си от близо 632% на годишна база за 2016 г. Оборотът й нараства от 2.2 млн. лв. през 2015 г. до близо 14 млн. лв. година по-късно, според данните в регистъра на Камарата на строителите. От октомври 2016 г. дружеството се управлява от 25-годишната Елизабет Мариус Урумова, чиято майка Цветанка беше омъжена за певеца Веселин Маринов, който пък е приятел на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, показва разследването на "Медиапул". Любопитна подробност е, че освен на "Строителство и Саниране Инженеринг Консулт" Янков е бил управител и на "Екоконсулт" ДЗЗД, преди да стане зам.-кмет на Благоевград. Тази компания е правила обследването на част от жилищните блокове в Благоевград, преди да бъдат санирани. След разкритията за участието на фирми, свързани със зам.-кмета на Благоевград, в програмата за саниране и след няколко инцидента на строителни обекти през лятото на 2017 г. Янко Янков подаде оставка по лични причини, която беше приета от кмета Атанас Камбитов.
След разразяването на скандала "Хасковогейт" стана ясно, че фирма, свързана с един от приятелите на депутата от ГЕРБ Делян Добрев - "Еко Традекс Груп", активно се е включила в програмата за саниране.
За реализирането на програмата за безплатно саниране първоначално държавата отдели от бюджета 1 милиард лева, а в началото на тази година, малко преди разпускането на предишния парламент, бе гласуван още един милиард. В момента приемът на нови документи е спрян. Според регионалния министър Николай Нанков работата по договорените блокове трябва да приключи през идната и дори през 2019 г. През това време ще се мислят нови правила - с доплащане от страна на собствениците. Обсъжданите варианти са те да дават между 20 и 50% от парите. Промените трябва да бъдат одобрени от Народното събрание. Евентуално продължаване на програмата ще има едва с бюджета за 2019 г.
Още когато бе одобрена, програмата породи съмнения, че се разработва по начин, който позволява корупция. Тя се изпълнява по сложна схема за финансиране, при която етажните собствености сключват договор с общината, общината възлага поръчките, парите идват от Българската банка за развитие, а контролът е поверен на областните управи, които могат да го правят само по документи. Първоначално определените пределни цени за квадратен метър се оказаха твърде високи и надхвърляха 3-4 пъти цените, постигнати по подобна пилотна европейска програма от предходните години, в която собствениците имаха самоучастие. В началото на тази година в. "Сега" пресметна по данни на МРРБ, тогава оглавявано от Лиляна Павлова, че държавата е платила средно по 17 359 лева за един апартамент. Предварителните изчисления бяха, че санирането на едно жилище би трябвало да струва средно между 4000 и 8000 лв. Регионалното министерство бе принудено на два пъти да намали пределните цени за обновяване на един квадратен метър.
40% от българите никога не са се застраховали. Близо 40% от българите никога не са се застраховали, а половината от тези, които са го правили, са купували единствено задължителната за водачите на автомобили "Гражданска отговорност". Това показва проучване на сайта за онлайн застраховане 24ins.bg и Брокерс инс.
Като цяло българите не познават видовете застраховки и не са наясно колко струва да застраховаш живота или имуществото си, обобщи резултатите от проучването Ясен Хаджийски от 24ins.bg. Някои дори възприемат даването на пари за застраховане като вид данък. Вероятно обяснението за тези нагласи е споменът от близкото минало, когато застраховането на жилището беше задължително и се плащаше наведнъж с имотния данък.
За слабата застрахователна култура говорят ред факти. Повече от 10 години обхватът на застрахованите у нас държи много ниски нива, посочи Румен Стайков, управител на Брокер инс. През 2004 г. съотношението между приходите от продадени полици и брутния вътрешен продукт на страната е било едва 1.89%, а през 2016 г. се е повишило слабо до 2.2%. В същото време в развитите европейски държави този коефициент е 8-10 на сто.
Българите, ако решат изобщо да направят този разход, купуват не повече от 2 типа застраховки, показва проучването. Най-разпространена е задължителната "Гражданска отговорност" (83.2% от направилите застраховки). След нея са тези за защита на имущество - 23.4%, а "Живот" и "Каско" държат по 20%. Според хората от бранша обаче, ако банките не изискваха при отпускането на кредитите задължително да се сключват застраховките "Живот" и на имущество, обхватите им щяха да са много по-ниски. Здравна застраховка са си направили 15% от анкетираните, а "Злополука" - едва 10%.
А в другите страни от Европа е точно обратното - животозастраховането е най-популярно, след това е имущественото и едва накрая идва грижата за автомобила.
У нас интересът към този начин на защита е пряко свръзан с доходите. Застраховки, различни от "Гражданска отговорност", правят хората с високи доходи. Така например половината от тези, които получават чисто между 1500 и 2000 лв. сключват две до три различни водове застраховки, а всеки четвърти - четири и повече. При хората с чист доход над 2000 лв. с по две-три застраховки са 70%, а с четири и повече - 30%. На другия край са хората с доходи под 500 лв., където половината изобщо не се застраховат, а една трета са с по една застраховка.
Не всичко обаче опира до цената, казват застрахователите. От една страна голяма част от хората нямат информация и не знаят откъде да я получат. Така например погрешно се смята, че застраховането на имуществото е много скъпо, вероятно съдейки по високите премии, които се плащат за автомобилите. Само срещу 50 - 100 лв. годишно обаче домът може да бъде застрахован от основни рискове, сред които и природни бедствия.
От друга страна е недоверието към тези финансови продукти заради трудноразбираемите договори със застрахователите и честото разочарование, когато, след претърпяна щета, не получиш очакваното обезщетение. В тези случаи сайтовете за застраховане са много полезни, защото освен сравнение на цените на отделните застрахователи и съвети как да изберем най-подходящия продукт, има и консултации за какви уловки в договорите трябва да внимаваме.
Пречки
Онлайн застраховане на практика в България не може да се извършва, защото законът пречи, коментира Румен Стайков от Брокер Инс. Онлайн може само да се избере застраховката, но после клиентът трябва лично да отиде в офис, да сключи договор, да представи копие на личната си карта, да получи съответния хартиен стикер. В бъдеще трябва да се мисли как да се улесни тази процедура, заяви Стайков.
Ангелкова в СУ: Туризмът е сред най-развиващите се отрасли. По данни на Световния съвет по туризъм и пътувания през 2016 г. в отрасъла и свързаните с него икономически дейности у нас е формиран брутен вътрешен продукт на стойност над 11.6 млрд. лв., което е близо 13% от показателя за страната. За този период работещите в сектора и свързаните с него отрасли са били 363 хил. души, което е близо 12% от всички заети лица в България. Туризмът е сред най-динамично развиващите се отрасли в българската икономика. Седем от всеки 100 евро, инвестирани у нас, са вложени в туризма. Цифрите са достатъчно показателни за перспективите, които открива секторът за реализацията на младите и образовани хора. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по време на тържествена церемония по повод 50 години от създаването на специалността „Туризъм" в Софийския университет „Св. Климент Охридски" и 45 години от учредяването на Катедра „География на туризма", съобщиха от пресцентъра на Министерство на туризма.
На събитието присъстваха и заместник-ректорът на университета проф. дфзн. Николай Витанов, както и доц. д-р Мариана Асенова, ръководител на Катедра „География на туризма".
Министър Ангелкова поздрави студентите и представителите на академичната общност за качественото образование, усилията и стремежа към високо ниво на обучение, които са изключително необходими за подготовката на компетентни и конкурентоспособни кадри в сектора. "Немислимо е България да бъде разпознаваема, привлекателна и търсена туристическа дестинация за четири сезона, без помощта и професионалността на кадрите, които се посвещават на важния за просперитета на България сектор", заяви Ангелкова и допълни, че положителните статистически данни потвърждават развитието на родния туризъм.
"Данните до момента показват, че отново ще имаме успешна година в туризма след рекордната 2016 - тя даде върхови постижения в сектора, откакто за него се води официална статистика. От началото на годината до края на август общият брой посещения на чуждестранни туристи в България 6 532 994. Ръстът спрямо същия период на миналата година е близо 8%, сочат данните на НСИ. Секторът се развива устойчиво и надграждаме постигнатото", отбеляза министърът на туризма.
Ангелкова увери студентите и представителите на академичната общност, че Министерство на туризма ще подкрепи и ще бъде партньор на всяка добра инициатива, която ще стимулира развитието на България като търсена и предпочитана туристическа дестинация.
Китайци с интерес към летище "Пловдив" и каскадата на язовир "Въча". Областният управител Здравко Димитров е домакин на третата среща на областните управители по линия на Инициативата за сътрудничество между страните от Централна и Източна Европа и Китай 16+1. Форумът се провежда в грандхотел "Пловдив" под мотото " Пловдив- най-древният град по пътя на коприната". На него присъстват представители от най-високо ниво от 7 китайски провинции, представитили на страните от ЦЕИ , 17 български областни управители, зам-министърът на външните работи Георг Георгиев, ректори на университети и дипломати.
Предстои създаването на логистичен хъб за електнонна тъговия в района на Пловдив, заяви Здравко Димитров при откриване на срещата. Губернаторът посочи, че Пловдив е символ за успешно сътрудничество в рамките на инициативата ""16+1". Той приветства гостите с" добре дошли" в най-стария жив град в Европа. И изтъкна новите възможности за сътрудничество по време на Европейска столица на културата през 2019. Кметът Иван Тотев подчерта, че форумът не случайно се провежда в Пловдив, където от 20 години, се развива най-сериозната икономическа формация в България - Тракия икономическа зона, и подчерта, че възможностите за инвестиции в района, особено китайски , са големи.
"България е пример за успешен мост между Европа и Азия и предстои изграждането на още пет икономически зони, от които три в Южна България", заяви зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев. Надежди за активиране на връзките в рамките на инициативата "16+1" изрази посланикът на Китай Н.П. Джан Хайджоу. Той подчерта, че конгресът на управляващата партия в Китай ще постави начало на отваряне на страната към международно сътрудничество. Китаистът Кръстьо Белев - директор на представителство " Българо-китайска асоциация за бизнес развитие" заяви пред журналисти, че известна китайска авиокомпания проявява интерес към летище "Пловдив".
Има заявен интерес от страна на Китай и към водоснабдяването на Пловдив. Китай разполага с технологии, които биха позволили да се осъществи проекта "Въча". Международният форум е под егидата на областния управител Здравко Димитров. "16+1" е инициатива на правителството на Китай с цел да поощри сътрудничеството между Китай и шестнадесетте страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ): Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и Република Македония. Основните теми, по които работят правителствата на тези държави, са в областта на инвестициите, транспорта, финансите, науката, образованието и културата.
500 лв. месечно доплащат пациенти с редки болести. Не по-малко от 500 лева месечно ще доплащат за лекарства пациентите с редки болести, ако в сила влезе наредба на Националната здравноосигурителна каса, която засяга отпускането на медикаментите за тези диагнози. Това установи репортерска проверка на „Монитор". Става въпрос за изключително тежки диагнози, като ревматоиден и детски артрит, псориатричен артрит и псориазис, болест на Бехтерев, болест на Крон и улцерозен колит. Всички те са автоимунни, терапията с медикаменти продължава цял живот. Ако лечението се прекъсне, следват увреждания на редица вътрешни органи и системи, и инвалидизация.
Рискът пациентите да започнат да доплащат за скъпоструващите лекарства, които сега се реимбурсират от НЗОК на 75%, е напълно реален. Ако това се случи, те не могат да си го позволят, защото става въпрос за много пари. Това съобщи пред „Монитор" Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания. Тя е една от 30-те хиляди българи, които страдат от болестта на Бехтерев - автоимунно заболяване, което води до срастване и деформация на гръбначния стълб и други стави. На практика фармацевтичните фирми поемат разликата, като я заплащат на търговците на едро, могат да прекратят това и да се наложи хората да доплащат, допълни тя.
Става въпрос за медикаменти, лечението с които месечно възлиза над 1000 лева.
Две спринцовки от биологичния препарат, прилаган при болестта на Крон и улцерозен колит, струват 1350 лева. Толкова е договорената сума между НЗОК и фармацевтичните компании. Сумата е за месечната доза, която се налага да прилагат пациентите с тези заболявания. Касата реимбурсира 75% от цената, като разлика се поема от производителя. Така на практика пациентът не плаща нищо, обясни членът на Българската асоциация на пациентите с болестта на Крон и улцерозен колит Димо Гатев и поясни, че цената от 1350 лв. е най-ниската в Европа. На свободния пазар в България въпросното лекарство струва 2000 лева.
12% от кантарите у нас не отговарят на изискванията. 12,8% от кантарите и везните у нас не отговарят на изискванията. Това стана ясно от думите на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Петър Горновски, който представи отчет за свършената работа пред парламентарната Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата.
За периода от януари до септември тази година инспекторите са проверили 12 183 везни в бензиностанции и газостанции, в данъчни складове, както и водомери, топломери и таксиметрови апарати. Оказва се, че за 1560 или 12,8% от кантарите е установено несъответствие със законовите изисквания, като 210 от тях, предимно везни, използвани по пазари и тържища, не са одобрени за използване за търговски плащания, уточни Горновски.
За 1316 пък е констатирано, че не са преминали задължителната проверка, което не гарантира, че измерват точно. 46 кантара пък са технически неизправни или се използват неправилно или не по предназначение.
Инспекторите на ДАМТН са инспектирали и 478 таксиметрови апарати, като за 70 от тях е установено, че са несъответстващи.
От доклада на председателя става ясно още, че грамажът на 4678 предварително опаковани продукти не е истински. Това означава, че търговците ни цакат с теглото на стоките, които купуваме. Така ако на опаковката пише 500 грама сирене, то в действителност се оказва, че сме платили повече, а сме получили по-малко от упоменатото количество.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |