Кабинетът има 2.4 млрд. лв. за още разходи. Бюджетът продължава да е на излишък и към края на октомври, но на месечна база той леко се топи и Министерството на финансите отчита лек дефицит от 35 млн. лв. Това показват предварителните данни за изпълнението на финансовия план на държавата.
Очакванията на министерството са в края на годината бюджетът да е балансиран, въпреки че е планиран на дефицит от 1.33 млрд. лв. Според някои финансисти не е изключено и отново да се повтори ситуацията от 2016 г., когато държавните финанси се планираха с минус, но завършиха на плюс въпреки екстра разходите в края на годината. Тогава излишъкът беше почти 1.5 млрд. лв., но една голяма част от преизпълнението беше заради плащания от Брюксел по еврофондовете. Сега плюсът в края на годината ще е по-малък, тъй като ефектът от евросубсидиите е незначителен, но пък има ръст на приходите, а и разходите за инвестиции изостават. Това позволява на правителството през предстоящите два месеца да преразпредели част от излишъка по свое усмотрение и без санкцията на парламента. От друга страна, може да запази ресурс, с който да покрие планирания за догодина дефицит или да има натрупвания за бъдещи кризи.
Голямото харчене
Към края на октомври бюджетът е на плюс от почти 2.4 млрд. лв., или 2.4% от прогнозния БВП. За да изчезне плюсът, през последните два месеца на годината правителството ще направи екстра разходи, подобно на миналата година. Тогава най-едрата част от парите отидоха за програмата за саниране. Ефектът от тях обаче е спорен.
За тази година все още не е ясно дали властта смята да гласува допълнителни харчове и какви ще са те. От Министерството на финансите твърдят, че традиционно част от планираните разходи за годината се концентрират в последното тримесечие. От обясненията им се разбира, че част от тях ще са за разплащане на инфраструктурни и инвестиционни проекти, а друга - за социални и разходи за издръжка, които растат през зимата. "Поради тези фактори се прогнозира превишение на разходите над приходите за последното тримесечие и свиване на отчетения текущо бюджетен излишък", допълват от ведомството.
Откъде идва плюсът
Данните към октомври са предварителни и все още няма разбивка по пера. От изпълнението на бюджета към септември се вижда, че плюсът в бюджета (2.4 млрд. лв.) идва от по-малко капиталови разходи (направени са едва 11% от годишния план) и от по-добро изпълнение на данъчните приходи - годишно увеличение от 6.8% към септември.
С най-голям ръст обаче са постъпленията от осигуровки - с почти 13% спрямо миналата година, като сумата е над 700 млн. лв., или 30% от излишъка Увеличението е заради повишението на вноската за фонд "Пенсии" с 1 пр. пункт от началото на 2017 г., ръста на минималната заплата, но и заради възстановяващия се пазар на труда и увеличението на заплатите.
През следващите месеци вероятно ще се увеличат и постъпленията от данък дивидент, след като НАП обяви, че проверява всички фирми с големи кешови наличности на каса. Така една част от бизнеса започна превантивно да чисти кеша от балансите си, като преразпределя дивидент, върху който се дължат 5% данък.
Просветното министерство оряза бюджетите на 9 европроекта. Министерството на образованието и науката ще намали с над 50 млн. лв. бюджетите на девет европроекта. По този начин ведомството ще опита да убеди Европейската комисия да размрази плащанията по оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и в същото време да минимализира очакваните загуби по нея. Орязаните пари не се губят, а остават в общия бюджет на програмата от 1.37 млрд. лв. и ще се използват по други проекти, съобщиха от ведомството, цитирани от Mediapool.
Жертви
Заради констатирани миналата година проблеми и нередности около програмата Брюксел замрази плащанията по нея, очаква се и решението на еврокомисията за т.нар. финансови корекции, които със сигурност ще бъдат наложени и това ще намали общата сума на програмата. Санкциите ще са процент от бюджета на еврофинансирането и ще бъдат поети от държавния бюджет, а не от отделните изпълнители на проектите.
Свиването с 50 млн. лв. на европарите за образователното министерство засяга проекти с общ бюджет от близо 268 млн. лв. Сред тях са "Твоят час", чрез който се финансират извънкласни дейности в училищата, както и проектите за студентски и ученически практики, стипендии за бъдещите висшисти, за образование на възрастни.
Намалението на бюджетите няма да засяга основните дейности по проектите, а парите за възнаграждения на екипите за управлението им и за външни услуги. Направени са и икономии от обществените поръчки, обясниха от Министерството на образованието и науката.
Как се стигна дотук
Плащанията от Брюксел по програмата бяха спрени основно заради проблеми с управлението и контрола на проектите на образователното министерство. Според ЕК е допуснато недопустимо смесване на двете функции, тъй като в един момент бившият министър на образованието Меглена Кунева е отговаряла за изпълнението на проектите и за контрола върху тях, тъй като е ръководела и управляващия орган по програмата (тогава дирекция в министерството). За проблема съобщи служебният министър на образованието Николай Денков в началото на годината. Още тогава той заяви, че България ще загуби пари по програмата. Към момента за точния размер на корекциите все още се водят преговори. Ясно е обаче, че глобите ще са за цялата програма, а не за отделни проекти и ще се плащат от държавния бюджет.
По програмата няма нито един сключен договор по проекти за наука, а това е основно перо от бюджета ѝ, за което са предвидени над 560 млн. лева. Към момента има две обявени процедури - "Изграждане и развитие на центрове за върхови постижения" и "Изграждане и развитие на центрове за компетентност". Те бяха обявени още през лятото на миналата година, но заради проблеми с избора на оценители и до момента не е ясно кои предложения ще получат финансиране. От образователното министерство обявиха, че процедурата по оценка е приключила и оценителният доклад подлежи на преглед от администрацията. След това трябва да се реши дали той да бъде приет, върнат или отхвърлен. Очаква се резултат да има до 10 ноември.
Мерките дотук
От 1 ноември програмата за наука вече се управлява от самостоятелно звено - Изпълнителна агенция "Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Наскоро това решение бе взето като една от мерките за размразяване на плащанията от Брюксел. В изпълнение на препоръките на ЕК се работи и за повишаване на административния капацитет на служителите на управляващия орган на програмата. "В процес на подготовка е създаването на специално звено в рамките на МОН или към него, което да управлява проектите, по които министерството е бенефициент", обясниха от ведомството.
Парите за пенсии в Сребърния фонд се топят. Парите в Сребърния пенсионен фонд се топят, вместо да се умножават. Причините са три - инфлация, отрицателни лихви и пресъхващи приходи.
Средствата на резервния фонд, които след време трябва да допълват основните пенсии на българите, се държат на депозит в БНБ, който се подновява всяка година. През предходните 5 години лихвеният процент бе 0 (нула) и от 2012 г. на практика сумата не е донесла и лев на депозанта. В момента Сребърният фонд разполага с 2.8 млрд. лева. А за 2017 г. БНБ е определила отрицателна лихва - минус 0.10 процента. Това означава, че за съхранението на въпросните 2.8 млрд. лева централната банка ще удържи 0.10%, или около 2.8 млн. лв. За да не се ощетява фондът, тази загуба ще бъде за сметка на централния бюджет. Което обаче означава, че ще я платят българските данъкоплатци - същите, за които уж се трупа Сребърният фонд.
И догодина средствата на Сребърния фонд вероятно ще продължат да носят отрицателна доходност, която ще бъде компенсирана с доплащане от държавния бюджет. В понеделник кабинетът одобри актуализирана средносрочна стратегия за развитието му. Документът не предвижда промяна в начина на управление, стана ясно от прессъобщение на Министерския съвет. "Настоящите пазарни условия не предполагат реализирането на висока доходност при желаните ниски нива на инвестиционен риск, поради което най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на фонда ще продължи да бъде под формата на депозит в Българската народна банка или други инструменти по сметки в нея", поясняват от МС. С други думи, парите ще си стоят на отговорно пазене в БНБ - срещу отрицателна, нулева или символична лихва. А инфлацията ще продължи да подяжда Сребърния фонд.
При създаването на резервния пенсионен фонд преди десетина години идеята бе той непрекъснато да се пълни с приходи от приватизация и концесии, а средствата да се множат, като се инвестират разумно - съгласно ясна стратегия. През годините обаче приватизацията взе да затихва, а правителствата и особено тези на ГЕРБ започнаха да отклоняват за други цели приходите от раздържавяване и концесиониране. В същото време никой не се престрашава да приеме стратегия за инвестиране на милиардния ресурс.
В Сребърния фонд няма да влезе и нито лев от очаквания 480 млн. лв. еднократен приход от концесията на летище София, става ясно от проектозакона за държавния бюджет за 2018 г. Това е поредният приходоизточник, който заобикаля фонда, след като през 2010 г. бе създадена Държавната консолидационна компания. Оттогава парите от приватизация на държавните дружества постъпват в компанията, т.е. директно в държавния бюджет. Това се случва, въпреки че по закон фондът трябва да се пълни със средства от приватизация, концесии и бюджетни излишъци. От една година в Сребърния фонд започнаха да постъпват и вноските за втора пенсия на хората, променили осигуряването си от универсалните пенсионни фондове към държавния фонд "Пенсии".
През последните години постъпленията са основно от концесии. Така например от общата сума от 120 млн. лв., постъпили през 2016 г., 88 млн. лв. са от концесии. От приватизация са влезли едва 2 млн. лв. и още 1.9 млн. от глоби и неустойки, свързани с приватизационния процес. Още 32.1 млн. лв. са постъпили при промяна на осигуряването от универсален пенсионен фонд към държавния фонд "Пенсии". През 2016 г. средства от бюджетен излишък не са отчислени, защото предходната година хазната излезе на червено. За първите девет месеца на тази година са постъпили над 140 млн. лв., показва справка на финансовото министерство. Липсва обаче разбивка по видове приходоизточници.
Неприкосновен резерв
Фондът бе създаден през 2007 г. с идеята да акумулира постъпления от продажба на държавна собственост, от концесии и бюджетни излишъци. Тези средства по закон не могат да бъдат ползвани в срок от 10 години, за да се натрупа достатъчно солидна сума, с която да се подпомага НОИ при изплащането на все по-нарастващите разходи за пенсии.
Десетгодишният мораториум изтича през октомври 2018 г. По този повод БСК преди време постави въпроса за законова промяна, с която да се удължи срокът на мораториума, за да е гарантирано, че парите в него няма да бъдат използвани за нещо друго. "На този етап няма отговор от финансовия министър", заяви за в. "Сега" Жечко Димитров от БСК, който е в надзорния съвет на Сребърния фонд.
БСК настоя още да се премахне законовата вратичка за заобикаляне на изискването парите от приватизация да влизат във фонда. "До момента чрез Държавната консолидационна компания от Сребърния фонд са отклонени около 500 млн. лв.", посочи Димитров. БСК настоява тази сума да бъде възстановена на фонда.
"Юнион Ивкони" и шофьорите й са хванати в нарушение 28 пъти т.г. Фирмата "Юнион Ивкони", чийто автобус се обърна на магистрала "Тракия" преди два дни, и нейните шофьори са санкционирани от транспортното министерство 28 пъти от началото на годината. Нито един от актовете обаче не е влязъл в сила, обяви зам.-министърът на транспорта Ангел Попов по Нова телевизия. Той отрече да има чадър върху превозвача.
"Само на "Юнион Ивкони" от началото на годината са съставени 28 акта, като последните са на стойност 10 300 лв. Част от нарушенията са, че превозвачът не е осигурил правилно функциониране на тахографите, не е осъществил контрол върху попълване на пътните листове и допуска неизпълнение на маршрутите", заяви Попов. След това обаче той поясни, че 26 от актовете са на физически лица, т.е. на шофьорите на автобуси. Само два от актовете са на името на юридическото лице, което ги е обжалвало.
По закон лиценз се отнема при повторно нарушение, свързано с тахограф - уредът, който измерва скоростта, разстоянието и дава подробна информация за показателите на курса, но превозвачът засега се отървава от най-тежката санкция, защото актовете не са влезли в сила. "Сега" попита транспортното министерство при какви обстоятелства би отнело лиценза на фирмата, но не получи отговор до затварянето на броя.
"От началото на годината до този момент на "Юнион Ивкони" е съставен един акт за нарушение, който е обжалван пред съда и все още не е влязъл в сила. Нямаме и не можем да имаме информация за това дали тахографският лист на катастрофиралия автобус на магистрала "Тракия" е правилно попълнен и валидиран от шофьора, защото курсът не е завършил и цялата информация за него е в следствието. Ако твърденията на прокуратурата, че този лист е неправилно попълнен или употребен, са верни, шофьорът ще понесе своята отговорност както пред контролния орган, така и пред дружеството", заяви фирмата, цитирана от Нова телевизия.
Именно проблем с тахографа на катастрофиралия автобус е една от пречките прокуратурата да разбере какво точно се е случило в понеделник вечерта. Според разказ на пътничка от злополучния рейс той е бил управляван от един и същи шофьор от Слънчев бряг до София и обратно същия ден. Останалите пътници също твърдят, че мъжът е бил преуморен и вероятно е заспал на волана. Те свидетелстват, че до него е седяла рускиня, която се е опитвала да го държи буден. Преумора е основната версия на прокуратурата. От тахографа обаче не може да се разбере колко време се е движил рейсът, кога е правил почивки и кой е карал.
"Всеки автобус има монтиран тахографски апарат. Но за да бъде наличен запис, трябва да се постави такъв тахографски лист. Върху този лист се отчитат времето, скоростта, изминатото разстояние и поведението на водача. В конкретния случай поставеният и намерен от органите лист е стар и на името на друго лице, което прави невъзможно разчитането на тези обстоятелства", заяви районният прокурор на Ямбол Мина Грънчарова. Тя допълни, че освен преумората, се проверява и дали има повреда на автобуса и дали друга кола не е заслепила или засякла автобуса.
Засега обвинение е повдигнато само на шофьора. При катастрофата пострадаха 17 души, като трима бяха приети в болница.
"Обвинението е за причиняване на телесна повреда на повече от един човек, но се работи и по версията за съучастие на длъжностни лица от фирмата превозвач", заяви Грънчарова. Според зам.-министъра Попов водачът няма нарушения през последните 12 години.
Собственик
Съсобственик на "Юнион Ивкони" е депутатът от ГЕРБ Ивайло Константинов - член на парламентарната комисия по транспорт. Тя контролира работата на транспортния министър Ивайло Московски, който пък, чрез ДАИ, контролира транспортните фирми. "Аз имам миноритарен дял. Това, че съм собственик, не попречи преди месец да има комплексна проверка на фирмата. Не виждам конфликт на интереси, законът позволява. Кой да е в комисията по транспорт, ако не хора, които разбират от транспорт?", заяви пред "Капитал" депутатът Константинов. Според търговския регистър той държи 24.5% дял от компанията, чийто управител е бил, преди да стане депутат. На следващия ден след катастрофата Константинов организирал среща с автобусни превозвачи по актуални проблеми в Закона за автобусните превозвачи, твърди медията.
Сметките изяждат семейния бюджет. България е сред страните от ЕС с най-висок дял на разходите за жилището от доходите на домакинствата, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. През 2016 г. почти 20% от българите, които живеят в големите градове, харчат над 40% от дохода си за плащане на сметки за ток, вода, парно и наем за жилището.
Лидер по този показател е Гърция с 45%, следвана от Дания и Германия съответно с 23% и 20%. Една пета от българите, които живеят в малките градове, също харчат над 40% от разполагаемия си доход за жилището, което поставя страната ни на второ място след Гърция (42%). Жителите в селата у нас, които харчат над 40% от разполагаемия си доход за жилището, са над 25%, което отново ни нарежда на второ място в ЕС след Гърция (35%).
И по трите показателя на последно място в ЕС е Малта с под 5% от населението, което харчи над 40% от разполагаемия си доход за дома, сочат данните на Евростат. Подобен е и делът в Кипър.
Средно за ЕС само 13% от хората, които живеят в големите градове, харчат над 40% от доходите си за жилището. В малките градове, предградията и селата разходите са по-ниски и на една десета от населението на ЕС се налага да изразходва над 40% от доходите си за дома.
Данните показват още, че през 2016 г. 41% от населението на ЕС живее в големи градове, 31% - в малки градове и предградия, а 28% - в селски райони.
Най-висок е делът на градското население в Малта - 90%, Великобритания (59%), Холандия (55%), Испания (51%) и Кипър (50%). Градовете продължават да привличат най-голям дял от хората с висше образование и висока квалификация. През миналата година 35% от градското население в ЕС има висше образование спрямо една четвърт от населението в малките градове и една пета от жителите в селата.
Владислав Горанов: Парите за наука за 2018-а са със 120 милиона повече. Разходите за наука през 2018 година са със 120 млн. лева повече, но няма да бъдат разпределени поравно сред институциите, а според постигнати резултати в програми и проекти, каза пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов.
Протестът на колегите от научната общност намират аргументи в това, че подходът за наука не следва институционалната структура, каза Горанов. Не е предрешено при кого ще попаднат тези 120 млн. лева. Около 5 млн. лева са предварително разпределени за БАН, което дава възможност за пет процента увеличение средно на заплатите. Научните звена в България не са малко по европейските стандарти и парите за наука трябва да бъдат разпределени чрез конкурси според потребностите за държавата, посочи министърът на финансите. Научните звена и висшите училища могат да кандидатстват за този ресурс. Ако той бъде разпределен предварително, ще се наруши конкуренцията и ефективността при решаване на задачите, добави той.
По-добрите институти могат да постигнат по-високи резултати и да имат добър финансов ресурс, каза Горанов. Бюджетът на БАН може да бъде удвоен и ако постигнат добри резултати, той може да бъде увеличен с десетки милиони лева, посочи той.
Пазим Председателството с кашпи и бариери. Освен допълнителните камери около НДК, ще бъдат поставени кашпи и бариера, които да пречат на своеволното влизане около Двореца. Това е заложено в изготвен от Столичната община проект за обезопасяването на града, който е съгласуван с МВР и трябва да се изпълни до края на годината. Новите придобивки са част от мерките, които от „Московска" 33 ще вземат във връзка с безопасността на гостите по време на Председателството на страната на Съвета на ЕС и на практика биха предотвратили поредно терористично нападение с автомобил в зона за пешеходци или велосипеди, при каквото за последно десетки бяха прегазени в Манхатън, а от тях 8 загинаха.
НДК ще бъде центърът на събитията от председателството и западните делегати ще прекарат голяма част от времето си там. Бариера ще бъде поставена откъм паркинга на бул. „България". Охраната около НДК също ще бъде засилена, при нужда ще се включи и жандармерията.
Допускането на граждани ще става при строг контрол. В момента тече и усилен ремонт на пространството пред Двореца, който трябва да приключи в средата на месеца. Там се подменят гранитните плочки, ВиК и електрическата система. Също така се прави нова хидроизолация, реконструират се парапетите и бетоновият борд при подлезите.
По главната търговска улица в града, а именно пешеходната част на бул. „Витоша", също ще бъдат поставени допълнителни кашпи. Такива вече са сложени откъм „Солунска", предстои и другите пресечки да бъдат обезопасени. При ремонта на пешеходната зона преди 2 години бяха сложени допълнителни кашпи със сезонни цветя.
Очаква се да бъде осигурена единна платформа за интегриране на системите за видеонаблюдение и обмен на информация със системите на СДВР, Столичната община, летище София и НДК.
Централните пешеходни улици в Бургас от години са обезопасени с кашпи и колчета. Огромни саксии са поставени в началото и в края на най-голямата пешеходна артерия "Александровска", която пресича центъра. Страничните перпендикулярни улици, които я пресичат, обаче не са обезопасени и няма начин да се преградят, защото по тях се движат автомобили. Подобна е ситуацията и по другата голяма пашеходна улица - "Богориди", която тръгва от сградата на общината и стига до морската градина. В горната й част до морето тя е отсечена от кашпи, но по протежението й се пресича поне от десетина други улици, по които достъпът е свободен.
Под тотален контрол е достъпът на автомобили до летище Сарафово. Паркингът на аеропорта е опасан с няколко бариери, които се вдигат след проверка. Бариери охраняват още зоната на централната жп гара и паркингите на съдебната палата и Бургаския свободен университет.
В момента местните власти обсъждат още варианти за поставяне на допълнителни бариери по най-оживените пешеходни зони. Плановете предвиждат съоръженията да бъдат инсталирани преди началото на следващия туристически сезон.
Затвор за кражба на профил в нета. Експерти от ГДБОП пишат нов законопроект, който предвижда по-тежки наказания за кражби на профили в социалните мрежи в интернет, научи „Монитор". Наказанието, което се предвижда, може да е дори затвор. Най-тежката издадена до момента присъда е условна от 2 години за общ работник от село Девене, който си направил фалшив профил, за да опита да прави секс с малолетна. Той се кръстил с псевдоним Anatoli Gazara и сложил чужди снимки.
„Ще има много по-строги закони по отношение на посегателството на лични данни. Вече се пишат нормативни документи", поясни началникът на отдел „Трансгранична организирана престъпност" в ГДБОП Явор Колев, който отчете резултатите от четвъртата регионална конференция по киберсигурност и киберпрестъпност за страните от Югоизточна Европа. Той обясни, че се подготвят нормативни документи, с които да се приложи в законодателството ни Конвенцията за защита на личните данни.
Шефът на дирекцията Ивайло Спиридонов заяви, че над 300 експерти са присъствали на конференцията, както и служителите в правоохранителните органи от 18 страни.
Той обяви още, че е предложил на зам.-директора в Сикрет сървис Робърт Нови да се дислоцира техен агент в ГДБОП. Директорът даде пример с добрата работа на агента на ФБР, който работи в ГДБОП.
По линия на Европол представител на ГДБОП ще отиде да работи там за 6 месеца или една година, във връзка с киберпрестъпленията, обяви Спиридонов.
Той обяви, че и по линия на киберпрестъпността, и по линия на терора няма достатъчно човешкия ресурс, но служителите си вършат работата добре.
От вчера обаче в Академията на МВР започва обучение на над 50 служители на ГДБОП по линия на киберпрестъпността. Обучението ще се води от американски агент.
Албена Спасова от Академията по киберпрестъпност отбеляза, че за първи път си партнират със Съвета на Европа по въпросите на киберпрестъпленията. Обучението на Фейсбук е било за правоохранителните органи и как да се води борба с фалшиви профили. По-нататък дискусията ще бъде разширена с представители на Viber и Google.
По случая за Спас Василев, представял се във социалните мрежи като Александър Николов с цел измама, Спиридонов пък обясни, че все още идват пострадали от дейността му хора. По думите на Явор Колев случая с Василев не е единичен и често се случват измами в социалната мрежа.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |