1/3 от жилищата в България са необитаеми. Близо 1.2 милиона жилища в България са необитаеми. Това е приблизително 1/3 от броя на всички жилища у нас. В столицата "тъмните прозорци" са близо 24%, но в селските райони процентът е далеч по-висок - до 43. В големите градове необитаеми са средно 1/4 от жилищата. Това сочи доклад на Световната банка, подготвен за Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Той трябва да послужи за изготвяне на нова жилищна стратегия на страната, която би трябвало да е готова до края на ноември.
Данните от доклада идват на фона на растящите цени на недвижимите имоти, които в столицата и в някои от големите градове вече достигат нивата си отпреди кризата от 2008 - 2009 г. Според националната статистика бумът в новото строителство продължава - за деветмесечието на тази година издадените разрешителни за строеж са се увеличили с 29%, жилищата в тях - с 44.5%, а разгънатата им застроена площ е повече с 47.2% в сравнение с деветте месеца на 2016 г. Най-много са новите строежи в столицата и в големите градове. Заради растящите цени и увеличеното предлагане експертите дори заговориха за "синдром на тъмните прозорци" - растящ брой на нови жилища, които не могат да се продадат.
Общият жилищен фонд в България е около 3.9 милиона, пише в доклада на Световната банка. Броят на домакинствата е около 3 милиона. Фактът, че 1.2 милиона жилища са необитаеми, означава, че тези 3 милиона семейства живеят в 2.7 милиона жилища. Т.е. около 1.05 милиoнa дyши живeят в жилищa, кoитo ce cпoдeлят oт пoвeчe oт eднo ceмeйcтвo. Teндeнциятa e ocoбeнo зaбeлeжимa пpи ceмeйcтвaтa c пo-ниcък дoxoд в пo-гoлeмитe гpaдoвe, къдeтo чecтo дo тpи гeнepaции, или мeждy 6 и 8 дyши, живeят в мaлки aпapтaмeнти до 60 кв. м. Причина за необитаемите жилища е миграцията както вътрешна, така и навън.
Cвeтoвнaтa бaнкa пpecмятa, чe 41% oт бългapитe живeят в пpeнaceлeнo жилищe. Пpи дoмaкинcтвaтa, кoитo ca в pиcк oт бeднocт, пoлoвинaтa oт вcички xopa, 80% oт дeцaтa пoд 18 гoдини и 59% oт тeзи мeждy 16 и 29 гoдини живeят в къщa, кoятo ce cчитa зa пpeнaceлeнa. 82% oт нaeмaтeлитe cъщo живeят в aпapтaмeнт, в кoйтo имa твъpдe мнoгo xopa, сочи докладът.
Изследването показва, че над 3/4 oт aпapтaмeнтитe в cтpaнaтa ca в сгради, по-стари от 30 гoдини и не са поддържани. Причина за това са няколко фактора: липca нa зaинтepecoвaнocт зa oбщитe плoщи, нeплaщaнeтo нa тaкcитe oт oтcъcтвaщи coбcтвeници и очаквания, че дъpжaвaтa тpябвa дa ce пoгpижи за това.
Сериозен проблем е и високата цена на новите жилища. Въпреки намаляването на лихвите по кредитите, те остават недостъпни за голяма част от населението. Затова в новата жилищна стратегия трябва да се насочат публични инвестиции към най-бедните домакинства и същевременно се създаде среда за частния сектор да осигури ефективно адекватни, достъпни и безопасни жилища за максимално голям брой българи, препоръчват от Световната банка. Най-бедните домакинства в България не следва да харчат повече от 10-15% от доходите си за жилище и свързаните с него разходи за комунални услуги. Жилищното подпомагане и енергийните субсидии биха били по-ефективни и справедливи, ако са структурирани на база ваучери, каквато е практиката в много държави от ЕС. Тази помощ може да се използва за подпомагане на бедните домакинства да наемат социално жилище или да заплащат вноските си за ремонти и подобрения на сградите или такси за поддръжка в многофамилни сгради, пише в доклада.
Валери Симеонов започва акция "бяла тишина" по зимните курорти. След поредицата от летни акции по морето, свързани с шума от заведенията по курортите, вчера вицепремиерът Валери Симеонов обяви и акция "бяла тишина" по зимните курорти. Преди първото заседание на работната група по въпросите на туризма той заяви, че със законови промени ще се търсят по-ефикасни мерки за преодоляването на проблема с шума в курортите, предаде Би Ти Ви.
Според вицепремиера в сегашния Закон за туризма мерките са предупредителни, предвидени са и едномесечни срокове за обезшумяване. Точно какви мерки, свързани с намаляването на шума, ще бъдат разписани обаче още не е ясно.
От декември и Комисията за защита на потребителите (КЗП) започва проверки на туристическите и търговските обекти по курортите, съобщи вчера шефът й Димитър Маргаритов. Те ще започнат от обекти, които вече са се провинили през миналите сезони. Проверките ще се правят заедно с експерти от агенцията за метрология и технически надзор, агенцията по храните, икономическа полиция и министерството на туризма.
Миналата зима КЗП е направила около 700 проверки по курортите. Съставени са около 100 акта за нарушения, сред които липса на категоризация на обекта или предоставяне на по-ниско качество на услугите. "Имаме около 15 случая на нелоялни търговски практики, които са забранени с актове на комисията. Те са свързани с адресиране на невярна информация към потребителите, заблуда, принуда и касаят както туристически, така и търговки обекти", обясни Маргаритов.
Проверки и контрол е имало и по отношение на ски пистите. "Макар и с известно закъснение, почти всички от тях отговарят на изискванията за информацията и категоризацията. Въпреки това в два случая се е стигнало до налагането на временна мярка - спиране експлоатацията на два обекта", каза още шефът на КЗП, без да уточни кои са те.
Проблеми
Сред проблемните въпроси, които трябва да бъдат решени с поправки в Закона за туризма, освен тези за шума, са и тези, свързани с мястото на преместваемите обекти в националните курорти и като цяло в туризма, смята вицепремиерът. Според Симеонов те са "уродливо явление, което пречи на развитието на нормален туризъм", както и набирането на работна ръка за сектора и квалификацията й. Симеонов уточни, че кръпките в закона, по които се работи още от лятото, са свързани и със зимния сезон, защото няма голяма разлика между проблемите в летните и зимните курорти.
Управляващите напомниха на учените, че парите за наука и образование вече са увеличени. Правителството е предвидило повече пари за образование и наука в бюджета за 2018 г., но те няма да отидат приоритетно за заплати, а ще се търси оценка и на качеството. Това е изводът от извънредната пресконференция в Министерството на финансите в сряда вечерта, която дойде в отговор на протест на учени от БАН и Селскостопанската академия срещу ниското заплащане.
В проектобюджета са разчетени с 452 млн. лв. повече за средно образование, 38 млн. лв. повече за висше образование и близо 120 млн. лева повече за наука, каза министърът на финансите Владислав Горанов. Той каза, че не си спомня през последните 10 години да е имало подобно голямо увеличение на средствата за средно образование. От парите за наука, които нарастват със 120 млн. лева, около 5 млн. е увеличението на трансфера за бюджета на БАН, което според Горанов предоставя възможност за "5% нарастване на възнагражденията, ако се приеме принципът "на калпак". Според него "ръстът на разходите за наука за 2018 година е значителен, но не е предрешено при кого ще попадне", тъй като научните институти ще имат достатъчно ресурси, за които да кандидатстват през проекти и конкурси. Той коментира още, че желанията на протестиращите за разпределение по бюджети не е най-оптималният вариант, тъй като "ще се намали конкурентното начало между отделните научни звена, както и ще се накърни по някаква степен връзката между качеството на научния продукт и потребностите на държавата".
Вицепремиерът Томислав Дончев напомни за заявката на правителството науката и образованието да са приоритет. Доказателство, че тя се спазва, е, че въпреки силния натиск за увеличение на средствата в социалната сфера и отбраната държавата е успяла да отдели значителен ресурс и за просвета.
Част от средствата за наука са разпределени, както следва:
- 6 млн. лв. за Националния иновативен фонд;
- фонд "Научни изследвания" расте с относително малко, но възлиза на 16.5 млн. лв. за следващата година;
- за стипендиите на докторантите и научноизследователска дейност има 60.8 млн. лв. в следващия бюджет;
- за членски внос и участие в нетърговски организации има около 10 млн. лв.;
- 20 млн. лв. по дейности за националната пътна карта за развитие на научна инфраструктура;
- в сумата се включват и 44.7 млн. лв. по стратегията за развитие на научните изследвания.
405.8 млн. лв. са общо разходите в обединената фискална програма за 2018 г. за наука според спецификациите на Евростат.
Само БАКБ и Инвестбанк поискаха банка "Виктория". Два кандидата подадоха обвързващи оферти за ТБ "Виктория", съобщиха от Корпоративна търговска банка, която е собственик на малката кредитна институция. Двата финалиста са Българо-американската кредитна банка на Цветелина Бориславова и Инвестбанк на Петя Славова. Любопитният факт е, че третият участник в надпреварата до момента - новоучредено дружество на Васил Божков "Вабо интернал", не е подал обвързваща оферта, след като подаде индикативна в началото на септември.
Детайлите по сделката
Крайният срок за подаване на окончателни оферти беше 31 октомври. Продават се 100% от капитала на "Виктория" и цялостната експозиция на КТБ в банката - депозит, който беше направен при покупката на "Виктория" от КТБ малко преди затварянето й, която е близо 90 млн. лв. Това означава, че цената на офертата ще трябва да отразява и двете. Собственият капитал на банката е 33.5 млн. лв. към края на септември 2017 г. Очакванията са, че при този опит за продажба битката ще бъде за това кой ще даде по-добра цена. Синдиците имат интерес от добра цена, на която да продадат банката. Одобрение за сделката обаче дава БНБ.
В съобщението на синдиците на КТБ се посочва, че следва избор на купувач, получаване на регулаторни разрешения (от БНБ) и сключване на сделка. Синдиците избират предпочетен кандидат - един или и двата в случая. Следва обследване от БНБ и даване на разрешение за покупка или не. Ако и този път не се стигне до сделка, другият вариант, който изглежда логичен след няколко неуспешни опита за продажба, е ликвидация.
Интересът на Божков, който изчезна
Предишния път отсяването на кандидатите беше съгласувано предварително с БНБ, така че от осем кандидата да останат две банки с шанс за положително становище, като централната банка охлади ентусиазма за влизане в банковия сектор. Този път обаче регулаторът не е давал насоки на поискано от синдиците съгласуване за шансовете на кандидатите. Така след подаването на писма за интерес се стига до изпращане на меморандум до всички проявили интерес - БАКБ, Инвестбанк, "Вабо интернал" и консорциум от няколко австрийски компании - Kerbler Holding, Imfarr Beteiligungs и Green Finance. Той обаче не продължи участието си. Eдна от компаниите - Kerbler Holding, преди участваше в консорциум с "Лев инс" на Алексей Петров, но не бе допусната до финала.
Сега след дю дилиджънса на практика отпада дружеството на Васил Божков, което се появи в тази процедура, но не е подало обвързваща оферта. Досега надзорът на БНБ отчетливо следва стратегия да не допуска местни бизнесмени до банков лиценз. Така че оферта на "Вабо интернал" на Васил Божков трудно би преминала цедката, без БНБ да направим завой в правилата си, който би й коствал много репутационни щети.
PR-ът на Божков не отговаряше на мобилния си телефон за коментар.
На финала
И двата кандидата с окончателни оферти сега отпаднаха на различен етап в предишната процедура за "Виктория". Инвестбанк не стигна до фазата на подаване на оферти. Банката показа слаб резултат на стрес теста миналата година и сама трябваше да се капитализира. В края на април тази година оттам обявиха, че са изпълнили препоръките на БНБ за попълване на капиталовите си буфери. При подаването на необвързващи оферти в тази процедура през лятото Петя Славова каза пред "Капитал", че намерението при евентуална покупка на "Виктория" е вливането й в Инвестбанк и консолидация на двете банки. Целта е да се увеличи кредитният ни портфейл, посочи тогава тя. По думите й в предишната процедура мениджмънтът е взел решение да оттегли участието на банката след писмото за интерес поради други бизнес планове пред Инвестбанк към онзи момент.
В предишния търг БАКБ подаде оферта и стигна до финала, но предпочетеният кандидат от синдиците и фонда за гарантиране на влоговете беше банката на Фуат Гювен Д банк. БНБ не даде разрешение за сделка, защото планът на избрания купувач не предвиждаше сливане, а запазването на "Виктория" като отделна институция, т.е. възможна бърза препродажба. Офертата на БАКБ е предвиждала сливане на двете банки. И при това участие в търга Цветелина Бориславова заяви пред "Капитал", че намерението й е сливане на двете банки.
Така след първото разминаване между синдици и БНБ сега рискът от втори сблъсък за "Виктория" покрай участието на Васил Божков изчезна.
Владислав Горанов: Здравеопазването е пропито от интереси, в него се краде много. Системата на здравеопазването е натоварена с много очаквания и с много неефективност.
Това каза министърът на финансите Владислав Горанов по време на съвместно заседание на парламентарните комисии по бюджет и финанси, по труда, социалната и демографската политика и по здравеопазването. На заседанието се обсъжда на първо гласуване проект за бюджет на НЗОК за 2018 година.
Здравната комисия и обществото трябва да обсъдят колко ресурс е необходим, за да можем да финансираме достатъчно българското здравеопазване. Докато този дебат не се затвори, за Министерството на финансите ще стои по категоричен начин въпросът по най-ефективен начин ли харчим парите, с най-ефективната структура ли го правим и дали МФ е виновно.
Системата е пропита от лични и корпоративни интереси, от нея се краде много, категоричен е министър Горанов.
Предвижда се разходите за здравеопазване за 2018 г. да бъдат 4.5 на сто от Брутния вътрешен продукт, което е нарастване общо с 485 млн. лв., каза заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев, който уточни, че с 402 млн. лв. се предвижда увеличение на бюджета на НЗОК.
Той добави, че резервът на НЗОК ще бъде намален от 10 на 3 процента, което ще даде възможност за по-точно планиране по отношение на Националния рамков договор.
Ананиев допълни, че бюджетът гарантира плащанията на дейностите, включени в настоящия пакет, финансирани от НЗОК. Ще се повишат и цените на някои клинични пътеки, подчерта той.
Карнобатска отново е най-добрата ракия в света. Невероятната „Карнобатска Специална" накара най-големите познавачи отново да обявят българската ракия за най-добра и да я превърнат в посланик на родния дух и идентичност по четирите краища на света. Изключителното признание идва от журито на водещия световен конкурс Challenge International Du Vin във Франция.
За втора година в Меката на виното - Бордо, ракия от Карнобатските лозя получава Златен медал за отличното си качество. В оспорвана надпревара с над пет хиляди гроздови напитки и вина, тя намира място сред най-добрите световни брандове. А изисканите „Карнобатска Мускатова" и „Perlova rakia" на „Винпром Карнобат" се окичиха с престижните сребърни медали.
Това е триумф без аналог за страната ни, коментираха енолози и винени журналисти. По думите им, Златният медал е уникално постижение, което утвърждава „Карнобатска Специална" като напитка от световна величина. Успехът идва година и половина след като ракиите на Карнобат триумфираха със Златни медали в авторитетния Spirit Selection в Брюксел и вече са част от менюто на най-посещаваните ресторанти както във Франция, така и в столицата на Стара Европа.
Надпреварата в Бордо може да се похвали с 40-годишна история. Сертифицирана е от Европейския съюз и се провежда по най-строгия регламент на „Международния кодекс за енологични практики по лозата и виното". Затова само най-качествените вина и гроздови дестилати могат да се преборят за награда, твърдят енолози от четирите краища на планетата, имали шанса да журират Challenge International Du Vin.
Технолозите на „Винпром Карнобат" разкриха, че ключът към успеха в Бордо е уникалният бленд, съчетаващ дестилати от най-добрите реколти. В основата му е изключителният български сорт Мускат Отонел. Той й придава фини аромати и я прави хармонична и деликатна, отбелязаха членовете на журито в дегустационните си бележки. За ракията се заделят само най-добрите масиви, чийто тероар позволява елитният Мускат да разгърне напълно своя потенциал.
Доста преди Challenge International Du Vin да присъди световното злато, европейски енолози обявиха, че Карнобатският край е най-доброто място не само в цяла България, а и на Балканите, за отглеждане на Мускат Отонел. Според тях тероарът напомня изключително много региона на Бордо, където „Карнобатска Специална" триумфира с най-голямата световна награда за качество. Също като във френската провинция, лозята на избата са в близост едновременно до море и планина и са разположени на пътя на топлите въздушни маси от юг. По техни думи това е едно от най-добрите местоположения за отглеждане на грозде с неповторими свойства.
Карнобатските ракии са изварени в единствените по рода си съдове със сребърни филтри, които по естествен и природосъобразен начин съхраняват богатството от вкусове и аромати и ги пречистват до съвършенство.
Карнобатска Гроздова е класическа българска ракия от неароматни сортове грозде. Отлежавала е 6 месеца в дъбови бъчви. Ракията е мека, пивка, притежава нежен, златист цвят и свеж аромат на добре узряло грозде от собствените лозя на „Винпром Карнобат". Носител на бронзов медал от International Wine & Spirits Competition, London, 2017.
Карнобатска Мускатова е ароматна отлежала ракия, направена от сорта Мускат Отонел с мек вкус и индивидуален характер. Притежава фин мускатов аромат и богат вкус с меки ванилови тонове. Отлежала 12 месеца в дъбови бъчви от Странджански дъб. Носител на два сребърни медала от Spirits Selection by Concours Mondial de Bruxelles, Mexico 2016 и Challenge International du Vin 2017, France.
Карнобатска Специална ракия е направена от Мускат Отонел и Червен Мискет. При нея максимално са запазени вкусово - ароматните качества на двата сорта. Ракията интригува с характерен бленд от вкусове и аромати, които остават трайно, продължително въздействие и разкриват неповторимия й характер. Карнобатска Специална е носител на сребърен медал от International Wine & Spirits Competition London 2017 и златен медал от Challenge International du Vin 2017 France.
По един нов болен от сифилис на ден. Почти по един случаи на сифилис диагностицират лекарите всеки ден в страната, показват данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции, предоставени на в. „Монитор". 367 са били те за миналата година, от когато са последните обобщени сведения. Те са намалели незначително спрямо 2015-а, когато са били 465 души. Всички случаи са в резултат на секс без презерватив със сексуален партньор.
36 са новооткритите с венерически болести от януари до края на октомври, като 27 са със сифилис. От тях 15 са мъже, а останалите 12 - жени.
Най-уязвимите възрастови групи са младежите, които тепърва започват да водят полов живот - от 15 до 19 години, и хората в активна възраст - от 20 до 44 години.
С гонорея, другото наименование на трипера, през миналата година са регистрирани 115 човека в цялата страна, като от тях 91 са мъже и 24 жени. За тази година броят се запазва приблизително същият.
Около 20 000 лева излиза лечението на един заразен с вируса на СПИН годишно, съобщиха за „Монитор" от Министерството на здравеопазването. В зависимост от състоянието му и необходимата доза и комбинация от антиретровирусна терапия сумата може да варира, но незначително, поясни д-р Мария Замфирова, държавен експерт от отдел „Превенция и профилактика на болестите и зависимостите" в МЗ.
На 300 000 лева възлиза курсът на лечение на един инфектиран за 15-20 години, колкото обикновено е преживяемостта на носителите на ХИВ вируса.
207 са откритите случаи на серопозитивни през 2016 г., показват данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции. От началото на тази година до 30 октомври новорегистрираните са общо 194-ма от тях 20 са жени, а 174-ма мъже.
Получаваме тока, купен на борсата, до час. Потребителите вече ще получават ток от енергийната борса до час след сключването на сделката. Това се предвижда в промени на правилата за търговия на електроенергия, които Комисията за енергийно и водно регулиране трябва да одобри най-късно до началото на декември. Това пък ще даде зелена светлина за стартиране на сегмента „търговия в рамките на деня" на българска независима електроенергийна борса. Това бе съобщено на дискусия за либерализирането на енергийния пазар между всички участници в пазара, организирана от „Ютилити".
В момента 10-12% от общата енергийна консумация в страната се търгува на борсата, а от 50% от енергията, която се продава на свободния пазар, през борсата се търгуват 20%. Това заяви зам.-енергийният министър Жеко Станков.
Досега на пазара „Ден напред" се наблюдава стабилна тенденция на покачване на цените на нашата борса, както и на регионалните цени на еленергията. За деветмесечието на 2017 спрямо 2016 г. има средно увеличение на цената на електроенергията на борсата с около 10 евро. Цените на българската борса се влияят от цените на близките големи борси в Европа и от тези в региона, обясни шефът на Българската независима електроенергийна борса Никола Габровски. Влияние върху цената на тока на българската борса оказват и психологични фактори като промяна в регулирането и т.н. Нелогичните увеличения на цената се получават от влияние на околните пазари. Така на 18-19 септември увеличението е предизвикано от рязко покачване на цените на тока в Румъния.
Чрез законови промени производителите на електроенергия ще бъдат задължени да предлагат на борсата цялото количество енергия извън количествата за регулирания пазар. Така при определяне на цената на тока за регулирания пазар КЕВР ще има по-близка до реалната стойност на търгуваната електроенергия, като ценовите нива обясни Иванов.
Пламен Младеновски, директор на дирекция Пазари в КЕВР, потвърди, че с въвеждане и регламентиране на сегмента търговия на ток в рамките на деня , ще се подобри планирането, търсенето и предлагането на електроенергия.
Лошата новина обаче, че до пълната либерализация на пазара на борсата в рамката интердейт (в рамките на деня) пазара няма да участват ВЕИ производителите, каза Младеновски.
Според промените в правилата за търговия на ток, които КЕВР ще обсъди със заинтересуваните на 7 ноември, известяването за сключените сделки ще става само през платформата на борсата.
В момента течът на информация за сделки с ток води до изкривяване и спекулации на търговията.
Променена е и инструкцията за смяна на доставчик, която касае и битовите потребители. Пресича се възможността за злоупотреба чрез определяне на ясни срокове, в които търговецът е длъжен да издаде удостоверение за липса на задължение на клиента, който сменя доставчика си.
В полза на потребителите действа премахването на възможността старият доставчик да иска спиране на тока на клиент на основание на задължение по стара фактура. Посочено е и в какви случаи търговецът може да откаже да издаде удостоверение за липса на задължения на свой клиент.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |