Българско-индийски консорциум е избран за купувач на бизнеса на CEZ. Чешката държавна компания CEZ e избрала кой да купи активите й в България: консорциум между местния търговец на ток "Фючър енерджи" и неназована индийска енергийна компания. Новината съобщи чешката медия Hospodarske Noviny и "Капитал" я потвърди през свой източник.
Предложената цена според изданието е над 8 млрд. чешки крони, което по сегашен курс е 312 млн. евро. Сумата е от този порядък, потвърди източник на "Капитал". Пред чешкото издание и пред SeeNews говорител на компанията е заявил, че все още се водят преговори с повече от един кандидат.
Какво се продава
От февруари CEZ започна да търси нов собственик на българския си бизнес. Продава се един от най-големите активи в страната. Годишните приходи от бизнеса с разпределението, дистрибуцията и търговията са за около 1.8 млрд. лв. Енергийната група снабдява 3 млн. клиента и покрива една трета от страната. Ако сделката приключи с продажба, тя ще е най-голямата за последната година. Отделно преди седмица от CEZ съобщиха, че вече имат сключен договор за продажба на неработещия ТЕЦ "Варна" на фирма на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Неофициално цената е около 50 млн. евро.
Кои кандидатстваха
Интерес към активите проявиха основно български групи и нито една голяма европейска енергийна компания. През август CEZ събра обвързващи оферти. По информация на "Капитал" общо пет кандидата предложиха цени, които през изтеклите месеци бяха повишени от някои участници. С най-високи предложения са били Христо Ковачки и пазарджишката соларна компания "Инерком", като са били от порядъка 360-370 млн. евро. Но и двамата кандидати не са успели да докажат с банкови гаранции, че могат да платят. При Ковачки дори е имало условие за първоначално плащане от едва 50 млн. евро, а остатъкът да се разсрочи през следващите години. Третият кандидат - чешката Energo-pro, също завиши офертата си до сума над 300 млн. евро. Единствено консорциумът между "Приста ойл" и турската STFA Yatirim не е завишил предложението си.
Така след отпадането на двамата най-щедри, но финансово неподкрепени кандидати консорциумът на "Фючър енерджи" на енергийния търговец Валентин Христов (виж карето) и неговите индийски партньори се е оказал с най-висока цена в комбинация с осигурено финансиране.
Изпълнителният директор на CEZ Даниел Бенеш е обяснил, че разговорите с други страни не са приключили и до сделка може да се стигне след месеци. Това не противоречи на информацията за избран ексклузивен купувач, защото от продавача дотук публично винаги са били лаконични и никога не са давали имена на участниците в сделката.
Обикновено след избора на ексклузивен купувач следва последно финансово проучване и преговори по договор, което трае няколко месеца. Така, ако се стигне до сделка, тя няма да е преди края на тази година, а много по-вероятно е да е в началото на следващата. После се изисква и разрешение на сделката от КЗК и едва тогава може да се приключи продажбата. Естествено, страните могат и да не се разберат. И тогава или да се покани друг кандидат, или продажбата да се прекрати.
Междувременно за българските дружества на CEZ, които са публични дружества, има свикани общи събрания на акционерите за 12 декември, като при липса на кворум може да се отложи за края на месеца. Дневният ред е с рутинни точки, които не говорят за смяна на контрола, но до две седмици преди събранието могат да се вкарват и допълнителни въпроси за разглеждане.
Българският кандидат
"Фючър енерджи" е собственост на Валентин Христов, който доставя електроенергия за България, Македония, Сърбия и Албания. Дружеството е сред добре представящите се търговци на електроенергия. Според консолидирания отчет за 2016 г. приходите са 52 млн. лв., а нетната печалба е 1.2 млн. лв. Христов до началото на 2016 г. имаше друг основен бизнес - хладилни инсталации главно за вериги магазини и бензиностанции. Бизнесът, с приходи от 18 млн. лв., стана собственост на австрийската Hauser. "Хладилните" му клиенти са и първите при дебюта му в търговията с ток през 2012 г., постепенно се разраства и в Сърбия, Албания и Македония.
Десет кандидата за мениджъри на държавните фондове за стартъпи. Десет кандидата подадоха оферти за мениджъри на трите нови фонда за финансиране на стартъпи в България. Процедурата, организирана от държавния Фонд на фондовете, привлече огромен интерес, като някои от участниците са добре познати имена в предприемаческите среди, но има и напълно непознати.
Всички те искат да управляват над 51 млн. евро, които идват от оперативна програма "Конкурентоспособност" и са за стартиращи компании и такива с вече получено начално финансиране.
Средствата ще се отпускат под формата на дялови инвестиции през следващите пет години. Държавната структура сега ще трябва да подбере най-подходящите кандидати за мениджъри след пресяване на първоначалните оферти и преговори с допуснатите до втория етап.
Кой иска да финансира стартъпи
Десетте кандидата са "Морнингсайд Хил мениджмънт", "Пирин кепитъл мениджмънт", "Дунавски", "Иновейшън акселерейтър България", "Спринг Юръп", "Некст тех венчърс", "Инвийст кепитъл прайвът екуити", консорциум "Импетус ърли стейдж", "Делта кепитъл прайвът екуити" и "АД-ВЕНЧЪРС". Те са сформирани целево за участие в процедурата, като изискванията към кандидатите бяха да докажат опит в управлението или в осъществяването на дялови инвестиции през последните 3 години, както и да осигурят съфинансиране в определена пропорция. Някои от тях са известни имена - например братята Георги и Милен Велчеви, или партньорът в Neveq Златолина Мукова (повече за участниците - в карето).
Повечето сдружения подадоха заявки за управление на повече от един фонд, като само "Морнингсайд Хил мениджмънт" кандидатства и за трите фонда. Така за мениджър на Фонд I, в който ресурсът е 14 млн. евро за ускоряване и финансиране на начален етап, а процентът съфинасиране е минимум 10, заявките са 5. За Фонд II с ресурс 18.2 млн. евро и съучастие от 10% се борят 7 кандидата, а за Фонд III, в който ресурсът е 19.1 млн. евро за финансиране на компании в начален етап, а съучастието е минимум 30%, конкуренцията ще е между 4 сдружения.
Фондът на фондовете не обяви колко време ще отнеме пресяването на кандидатите, които продължават във втория етап за подаване на същинските технически и финансови оферти. Възможно е при повече експедитивност това да се случи от пролетта на следващата година, тъй като кандидатите идват с набор от компании, които познават, и са готови да финансират веднага. По-реалистичният вариант обаче, при това при липса на обжалване на поръчките, е фондовете да стартират в средата на 2018 г.
Първи голям тест за Фонда на фондовете
Новата порция ресурс за стартиращи и нововъзникнали компании в България е публична и идва от оперативна програма "Конкурентоспособност". Евросредствата ще се отпускат под формата на дялови инвестиции, което означава, че фондовете ще придобиват собственост в компаниите, които финансират. Мениджърите на трите фонда ще бъдат стимулирани да работят за бързото и отговорно инвестиране на средствата чрез различни механизми.
Така например скоростта на работа ще се определя от изискването за определен брой инвестиции на година. За Фонд I целта е да се подпомогнат 25 стартъпа в етап ускоряване на бизнеса и 3 компании за ускоряване и финансиране на начален етап. За Фонд II изискването е средногодишно по 16 инвестиции в компании за ускоряване и 6 за ускоряване и финансиране на начален етап, а за Фонд III целта е подкрепа за 6 проекта годишно. Бройката е различна заради естеството на работа: във фондовете, подкрепящи нововъзникващи компании без история, проучването става по-бързо и необходимостта от капитал е по-малка, докато компаниите, за които се търсят средства за растеж и ускоряване на бизнеса, анализът е по-задълбочен, отнема повече време за проучване на конкуренцията и пазара и необходимостта от средства е по-голям. Сумите, които могат да се инвестират в стартъпите в зависимост от етапа, варират в широки граници - от 25 хил. евро до 1 млн. евро.
Друг стимул за бързо инвестиране на средствата са възнагражденията за фонд мениджърите, които се определят като процент от вложения ресурс. Един механизъм, на който ФнФ се надява да гарантира надеждност на избора, е изискването за съучастие - мениджърите на фондове трябва да предоставят освен привлечен частен ресурс от инвеститори и собствен капитал.
На този най-начален етап от процедурата за избор на мениджъри, при която дребни технически пропуски може да се окажат причина за отстраняването за следващата фаза, кандидатите предпочетоха да не коментират официално участието си. Неофициално обаче някои споделят притеснения, че сред кандидатите има доста непознати имена, което те виждат като тест за държавния Фонд на фондовете при отсяването на десетте кандидата.
Кой кой е от участниците
#1
Най-амбициозният сред кандидатите е "Морнингсайд Хил мениджмънт". Той кандидатства за мениджър и на трите фонда, с което заявява, че притежава опит в цялата палитра услуги за стартъпи - от подпомагане в начална фаза до осигуряването на коинвестиция и ресурси за растеж. Като представители на сдружението на отварянето на заявките за участие присъстваше Павел Велков, който е управляващ партньор на регистрираното в края на октомври "Морнингсайд Хил", където негови партньори са Тодор Мутафчийски и Райна Иванова. Те нямат много други фирмени участия, за да е ясно откъде ще е съфинансирането.
#2
"Пирин кепитъл мениджмънт" е сдружение, в което се откроява името на Пламен Русев като участник. Той е основател и председател на серията събития Global Webit Series и www.DigitSeries.com, които се провеждат в пет града по света и допринасят за развиването на стартъп екосистемата в дигиталния сектор. Сдружението кандидатства за мениджър само на втория фонд.
#3
"Дунавски" е юридическо лице на адвокат Деян Дунавски, който се бори за мениджър на първия и третия фонд. На този етап не е ясно кои са експертите, които е привлякъл, и кои са инвеститорите, които ще осигурят необходимото съфинасиране.
#4
"Иновейшън акселерейтър България" е сдружение, зад което застават известни лица като Леона Асланова от "Иновейшън стартър бокс", бившия директор на Агенцията за инвестиции Борислав Стефанов и други. То се състезава за мениджър на Фонд I.
#5
Кандидат за мениджър на Фондове I и II е "Спринг Юръп", в което съдружник е Стоян Недин. Той е популярен в стартъп средите с компанията си "Некспър", която разработва платформи и мобилни приложения.
#6
"Некст тех венчърс" е сдружение, в което се откроява името на Златолина Мукова, бивш зам.-министър на транспорта и съосновател на "Софика груп" - една от големите български аутсорсинг компании, която бе придобита от американски инвеститор. Мукова е и част от фонда за рискови инвестиции Neveq, който вече има спечелено финансиране за стартъпи от ЕИФ. Кандидатурата на сдружението е за мениджър на третия от фондовете за подпомагане на начален етап на стартиращи компании.
#7
"Инвийст кепитъл прайвът екуити" е сдружение, в което се сред участниците се откроява името на Антония Имре. Тя е главен изпълнителен директор на Invendor Advisory Services - консултантска компания в областта на сливания и придобивания, растеж и инвестиции в технологични стартъпи. Управлява и семеен фонд за инвестиции, който има вложения в 15 компании в 9 европейски държави. Сдружението кандидатства за мениджър на фондове II и III.
#8
Консорциум "Импетус ърли стейдж" е сдружение, в което се откроява участието на финансиста Виктор Манев, партньор в "Импетус капитал", която инвестира в растящи компании и консултира сливания и придобивания. Заявката му е да поеме управлението на Фонд II.
#9
"Делта кепитъл прайвът екуити" е сдружение, в което участва "Делта кепитъл инвестмънтс" на братята Георги и Милен Велчеви. То кандидатства за управител на Фонд II.
#10
"АД-ВЕНЧЪРС" е с водещ участник "Клийнтех България" на Марияна Хамънова-Рондини, която се занимава с развитието на чисти технологии. Дружеството е официален партньор на Европейския институт за технологични иновации. Сдружението кандидатства за управление на фондове I и II.
ВКС ще крие ефективните присъди от обществото, но не и от престъпниците. В разрез с правилата за публичност на правораздаването Върховният касационен съд (ВКС) вече няма право да публикува незабавно на сайта си ефективните присъди, които постановява. За поредното недоразумение, облечено в закон от ГЕРБ и коалиционните му партньори с промяна в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които са в сила от 5 ноември, се разбра от съобщение на ВКС във вторник.
Според новия текст върховният съд няма да публикува на сайта си актове за налагане на наказание "лишаване от свобода", докато прокурор не го уведоми, че бъдещият затворник е заловен и са предприети действия по изпълнение на наказанието му. Идеята на тази законодателна промяна е да се минимизира рискът от бягство на престъпниците и да се гарантира, че осъдените ще лежат в затвора. Това, че престъпници избягват наказанията си, е сред честите критики в докладите на Брюксел. В 7-дневен срок след произнасяне на присъдата прокурорът трябва да е започнал изпълнението на наказанието, но реално той може да се задейства и след седмици.
Проблемът е, че с поправката се нарушава принципът на прозрачността на правораздаването. "Абсурдното е, че неинформирана ще бъде единствено обществеността, но не и осъдените, защото едва ли те чакат да се запознаят с окончателното съдебно решение от интернет регистрите. Най-малкото адвокатите им ще знаят каква е присъдата", коментираха магистрати. А и на сайта на ВКС ще се вижда, че на дадена дата има постановен акт. Това ще е сигнал, че става дума за ефективно наказание, тъй като в останалите случаи и самият акт на върховните съдии ще е качен онлайн.
Поправката едва ли би издържала пред Конституционния съд. От ВКС вече решиха да сезират съда за други незаконни поправки, но тази засега не е попаднала в полезрението им.
Както "Сега" писа преди време, от 1 януари 2015 г. до 1 януари 2017 г. 821 осъдени са успели да избягат след обявяването на присъдата им. 471 от тях са арестувани и изпратени в затворите. Останалите 350 души са в неизвестност. В дългата върволица бегълци са дупнишките Братя Галеви и Илиан Тодоров от Перник, осъден за две убийства пред дискотека "Соло".
През 2015 г. главният прокурор Сотир Цацаров предложи и парламентът прие промени в НПК, според които на осъдените със забрана да напускат страната се отнемат личните документи и се издават заместващи. И досега обаче тази мярка не работи, защото за нея трябват не само промени в НПК, но и в Закона за личните документи, което още не се е случило. "В тази връзка ще бъдат предприети действия за обсъждане на законодателни промени в следващото Народно събрание", заявиха от МВР точно преди старта на новия парламент. И досега обаче това не е направено.
Промените на НПК, свързани с публикуването на съдебните актове, са сред текстовете, прокарани скоростно преди лятната ваканция на парламента. Специално тази поправка е внесена между двете четения от трима депутати от ГЕРБ - Данаил Кирилов, Йорданка Фикирлийска и Анна Александрова. "Решаването на проблемите с бягството от правосъдието изисква комплексен подход. Възможностите за прилагане на мерки за принуда във висящия наказателен процес не могат да препятстват осуетяването на изпълнение на наказанията, наложени с влязла в сила присъда. Затова се предлага отложеното им оповестяване", пише в мотивите им.
"Борисов"3 за малко не гласува поправки, които свалиха "Борисов"1. Кабинетът "Борисов" за малко не гласува скандална поправка в Закона за туризма, която дава широко поле за изява на частни интереси, свързани с курортния комплекс Пампорово и парковете Рила, Пирин и Витоша. Вчера от коалицията "За да остане природа в България" обвиниха премиера, че е "бетонирал беззакония" в полза на бившата си половинка - Цветелина Бориславова, която е акционер в комплекса. Така - докато говори за разследване на криминалната приватизация, премиерът я узаконява, изтъкват природозащитниците.
За промените се разбра от сканирани документи, публикувани от еколога Тома Белев. В тях са описани предложения за промени в Закона за туризма, които не са публикувани за обществено обсъждане и които идват от курортния комплекс Пампорово. Те много приличат на текстове, предложени от "Витоша ски" през 2012 г., които предизвикаха масови протести и доведоха до оставка на първото правителство на Борисов.
Една от поправките предвижда да се дава безсрочно право на ползване върху земеделските и горските земи, държавна и общинска собственост, заети от заварените ски писти, създадени при действието на стария закон за горите и стария закон за опазване на обработваемата земя и пасищата, отменени през 1996-1997 г. Друг текст гласи, че прилежащите съоръжения - ски влекове и лифтове към ски пистите, придобити въз основа на приватизационна сделка или включени в капитала на приватизирано търговско дружество, са законно изградени заварени строежи и за тях не се провеждат процедури по узаконяване и въвеждане в експлоатация. Предлага се също така за земите, заети от ски писти, лифтове и влекове, както и за другите обекти на туристическата и спортната инфраструктура, да не се извършват процедури по промяна на предназначението. От документите се разбира, че работната група принципно ги подкрепя и ги изпраща за съгласуване на компетентните министерства.
С поправките "се извършва скрита приватизация, като се подаряват публични земи за вечни времена. В държавни и общински гори пък ще може да се строи инфраструктура, без да се променя предназначението на земята или да се минават съгласувателни процедури, задължителни за всички други фирми и граждани. Всичко това ще става без търг и конкурс", коментират природозащитниците. От коалицията уточняват, че промените ще облагодетелстват не само Пампорово, но и други инвеститори със ски курорти. Според тях те са приети вчера от правителството.
В дневния ред действително имаше промени в закона за туризма. От министерството на туризма обаче обявиха, че сред приетите вчера текстове няма за земеделски земи и ски писти и обявиха твърдението на коалицията за "невярна информация". От ведомството не показаха приетия вчера вариант на законопроекта, който иначе е свързан със синхронизиране с европейски директиви и намаляване на административна тежест.
"Поправките ще бъдат един подарък и на практика не отменят факта, че работната група към министерството на туризма вече се е съгласила с тях", коментира пред "Сега" Тома Белев.
Минало незабравимо
Управляващите опитаха да прокарат сходни законодателни промени и при първото правителство на Борисов. Тогава по искане на друг инвеститор - "Витоша ски", в Закона за горите бяха инициирани поправки, които позволяваха върху горски терени да се строят ски писти, лифтове, влекове и пр., без да се променя предназначението на земята. Текстовете директно обслужваха "Витоша ски", но ГЕРБ го обясни със "съвпадение". След протести и сблъсъци на "Орлов мост" премиерът Борисов подаде оставка, "за да няма капка кръв на асфалта".
Сидеров потвърди: Кирил Ананиев е новият здравен министър. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров потвърди, че финансистът Кирил Ананиев е новият заместник-министър.
Новината обиколи медийното пространство още вчера, но Сидеров е първият участник в коалицията, която я потвърждава официално.
Пред БТВ той разказа още, че по време на коалиционния съвет Борисов е предложил дългогодишния зам.министър на финансите Ананиев, а Патриотите веднага са одобрили тази кандидатура.
И ГЕРБ и техните коалиционни партньори били категорични, че здравната система се нуждае от финансист, а не от лекар, защото проблемите в нея са много сериозни.
Сидеров обяви още, че не се плаши от вота на недоверие, защото това било работа на опозицията.
Отличиха златните умове на България. "Днес тук са златните умове на България. Ние трябва да запазим тези златни умове, талантите и българските млади предприемачи. България продължава да бъде в групата на плахите таланти, но се ускорява и се развива много добре и по линия на иновационна динамика е на 4 място." С тези думи зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов откри шестата годишна церемония по връчването на наградите "Изобретател на годината" и "Иновативна фирма", която по традиция се организира от Патентното ведомство. Тържеството се проведе във Военния клуб в столицата и премина под надслов "Откритията, които оживяват".
Отличените получиха нови статуетки с характерни елементи за съответната категория- крушка за "Електроника и електротехника", гаечен ключ за „Машиностроене и строителство" и молекула за „Химия и биотехнологии". "Иновациите и инвестициите са наш главен приоритет. Следващата година ще бъде годината на стартъпите и иновациите", увери Лъчезар Борисов. И посочи, че добавена стойност може да се създава само от талантите и иноваторите.
Приносът на родните изобретатели за Европа беше посочен от вицепрезидента на Европейското патентно ведомство Реймънд Лютц. Председателят на Патентното ведомство д-р Петко Николов приветства гостите и изрази радостта си, че нашето ведомство е основоположник на традицията постиженията на учените и иноваторите да бъдат отличавани всяка година.
Антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване донесе наградата в категория „Електротехника и електроника" за Георги Стоянов Киров и Георги Цанев Червенков. Те бяха наградени от зам.-министъра на земеделието, храните и горите Лозана Василева.
В „Машиностроене и строителство" бяха отличени Николай Любенов Алексиев, Пламен Чавдаров Ташев и Стефан Христов Христов за изобретения от тях метод и устройство за изпитване склонността на металите към образуване на пукнатини при заваряване. Призът беше връчен от шефа на парламентарната комисия по икономика и туризъм Петър Кънев. Изобретението може да намери приложени при изработване на метални конструкции в машиностроенето и строителството, и изпитването на склонността на стоманите при образуването на пукнатини в метала на шева и около шевната зона.
В категория „Химия и биотехнологии" победители стана екип в състав Иван Георгиев Иванов, Геновева Атанасова Начева, Стефан Петков Петров и Hans-Guenther Grigoleit. Реймънд Лютц връчи наградата за изобретения супресор на ендогенния човешки гама-интерферон. Той може да се използва при автоимунни заболявания и при използване на алотрансплантанти. Неговото предимство е, че подтиска действието на абнормено продуцирания hIFN-гама при автоимунни заболявания и така предоставя възможност за производството на медикамент за лечение за автоимунните заболявания множествена склероза, алопеция ареата (косопад на петна) и миастения гравис (неврологично автоимунно заболяване, характеризиращо се с абнормална мускулна слабост, поради нарушено предаване на нервните импулси), както и медикамент за потискане отхвърлянето на алотрансплантанти.
"Оптикоелектрон груп" АД от Панагюрище заслужи признанието за "Иновативна фирма за 2017 г."
с два патента. Първият е за авиаторски очила за нощно виждане, които може да се ползват в армията и от шофьори. Вторият им патент е модул за наблюдение, който дава възможност да се запази високата резолюция на изображението при промяна на ъгъла на наклона на огледалото.
Зимата ни бърка в джоба поне с бон и половина. Зимата ще натовари финансите ни поне с бон и половина, като над половината от сумата отива за отопление на дома. Най-евтино е да си топлим двустайно жилище на дърва, за което ни трябват не повече от 6 стотака. Най-скъпо пък излиза да се греем на ток, като сметките, в най-добрия случай, излизат около 1300 лв. и то при икономично използване на електроенергията. Алтернативата като парно и газ излизат по-евтино. При централното топлоснабдяване, за да се тегли окончателно чертата трябва да се чака другото лято, за да видим каква изравнителна сметка ще получим от топлофикацията.
За топли дрехи за започващата зима сега биха ни трябвали около 150 лв. Отделно поне един стотак струва да си вземем нови обувки, като се оказва, че мъжките били по-скъпи от дамските.
За подготовката на автомобила за зимата пък са ни нужни от 130 до 550 лв. По-скъпият вариант, включва купуването на нови зимни гуми.
Над 1,7 млн. пенсионери с амнистия от ЧСИ-тата. Над 1,7 млн. пенсионери с амнистия от частните съдебни изпълнители (ЧСИ). Това са хората, чиито пенсии в края на октомври не надвишават 400 лв., показва проверка на „Монитор". Според Гражданския процесуален кодекс (ГПК) запор на доходите не може да се налага на хора със суми под минималната заплата - 460 лв.
В средата на октомври бяха приети промени в ГПК, според които удръжките се определят в зависимост от размера на доход, който се съотнася към минималната заплата. Досега удръжките на работещи и пенсионери зависеха от фиксиран доход, регламентиран в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Така, въпреки че минималната заплата в размер на 460 лв. беше несеквестируем доход, кодексът предвиждаше запор и на длъжници с доходи до 300 лв. Така на хората със суми до 300 лв. се налагаше запор в размер на 1/4, или 75 лв., от дохода, в случай че нямат деца, и 1/5, или 60 лв., ако имат непълнолетни наследници. След промените обаче длъжниците, които получават между 460 и 920 лв., ще се разделят с 1/3 от доходите си, ако нямат деца, или с ¼, в случай че се грижат за непълнолетен наследник. Това означава, че на „клиент" на ЧСИ, нает на 460 лв., ще му бъдат удържани по 115 лв. или 153 лв. в зависимост от това дали има деца.
Ако доходите на длъжниците варират между 920 лв. и 1800 лв., то запорът им ще бъде между 1/2 или 1/3 в зависимост дали имат деца. Досега този дял на запора се налагаше на работници и пенсионери с доходи между 300 лв. и 600 лв. Тогава означава, че за излезлите в заслужена почивка със сума от 910 лв., колкото е максималната пенсия, удръжката ще бъде 227 лв., вместо досегашните 310 лв.
„Пенсионерите, върху чиито пенсии е наложен запор, ще получат дължимите им пенсии и добавки за ноември 2017 г. с пощенски запис след удържане на съответната сума по запора. За новия размер на удръжката те ще получат и уведомително писмо", обясниха от Националния осигурителен институт.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |