Вносът на чужди специалисти ще е по-лесен за всички сектори. Отдавна исканото от много компании облекчаване на процедурата за внос на чуждестранни работници скоро ще се случи. Защото това предвиждат промени, предложени между първо и второ четене на проектозакона за МВР - т.нар. синя карта за висококвалифицирани служители от страни извън ЕС да се издава при облекчени условия. Мерките бяха приети по време на изнесено в Русе заседание на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Предложението предвижда да се премахне ограничителният списък с професии, според който се внасят висококвалифицирани кадри. Допълнително валидността на картата ще се повиши - от една година в момента до четири години.
Промените срещнаха опозиция от страна на БСП, които заедно със синдикални организации считат, че по този начин се застрашава българският трудов пазар. Според тях една по-добра алтернатива е да се вдигнат заплатите от страна на бизнеса. Председателят на комисията Цветан Цветанов обаче смята, че възнагражденията на висококвалифицираните кадри и по принцип са високи, но въпреки това не достигат кадри, което прави наложителни мерките. Предложението и приетите текстове предстои да бъдат внесени за разглеждане в пленарната зала до две седмици.
Промените
В момента всяка синя карта се издава за по една година с възможност да се поднови за допълнителен период от още една, без ограничение в броя на подновяванията. Трябва обаче да има основание. С предложението в проектозакона на МВР първоначалният лимит ще бъде увеличен до 4 години. Също така ще отпадне списъкът с професии, по който могат да се внасят висококвалифицирани специалисти без доказана липса на кадри (чрез "пазарен тест"). Към момента този списък включва десет професии - от сектора на информационните технологии.
Предложението не би трябвало да срещне съпротива от страна на работодателските организации, тъй като представителите на бизнеса отдавна посочват улесняването на вноса на работници като възможно решение на недостига на специалисти. От друга страна, синдикалните организации посочиха още в началото на годината, че не подкрепят разширяването на списъка с професии, тъй като това ще постави в неравностойно положение както българските, така и европейските граждани, и отново поставиха въпроса за заплатите тук.
Възнагражденията обаче растат със значителен темп през последните години. Средната заплата нараства с между 7 и 10% от началото на 2016 г., а минималната заплата я следва. Безработицата също постепенно намалява и все повече се приближава до предкризисните си нива. В същото време обаче безработицата при хората с висше образование е едва 2.8%, което е под нивото, общоприето за пълна заетост (естествена норма). На практика това означава, че се налага да се търсят висококвалифицирани кадри на други пазари.
Другите предложения
Темата за облекчаване на процедурата за издаване на сини карти беше повдигната още през септември от вицепремиера Валери Симеонов. По време на кръгла маса на тема "Демографската криза и трудовата мобилност" той съобщи, че правителството е подготвило промените в Закона за МВР и предстои да ги внесе в Народното събрание. Тогава обаче освен отмяната на списъка с професии и удължения срок бяха предложени и други мерки, които засега не се споменават в текущия набор от промени.
Така например преди месец и половина Симеонов увери, че таксата за издаването на синя карта ще бъде понижена с близо 200 лв. до 245 лв. Също така се предвиждаше ускорена процедура за хора, които вече са работили в страната. Възможно е при дискусии между социалните партньори част от предложенията да са отпаднали, а допълнително други могат да бъдат променени при гласуването на второ четене във втора парламентарна комисия.
Всички газопроводи към ЕС ще трябва да са по европейските правила. За всички газопроводи, внасящи до границите на Европейския съюз или изнасящи от територията на ЕС, трябва да важат всички основни принципи на европейското енергийно законодателство, включително гарантиран достъп на трети страни, регулиране на тарифите, разделяне на собственика от оператора и прозрачност в дейността.
Такава поправка предложи в сряда Европейската комисия към Газовата директива (2009/73/EC) и сега очаква мнението на страните членки и одобрението от Европейския парламент и Съвета на ЕС, за да бъде въведена в сила. Според авторите това би било "значителна крачка за оформяне на Енергийния съюз". В сегашния си вид директивата не създава цялостна регулаторна рамка за вносните газопроводи.
Промяната, ако бъде одобрена, ще важи за всички нови проекти, т.е. директно от Русия до морската граница на България, пише в съобщението на еврокомисията. Страните членки могат случай по случай да получат изключение от директивата, стига то да не нарушава конкуренцията и да не застрашава сигурността на доставките.
Ефектът за "Северен поток 2"
Директивата от 2009 г. бе основният документ, на базата на който бе спрян проектът "Южен поток", излизащ директно от Русия до българския бряг, без да преминава през сухопътна граница или територия на ЕС. В същото положение е и "Северен поток 2", който се изгражда през Балтийско море от Русия до Германия, но за него се спори дали не е проект в заварено положение спрямо предложената нова регулация. Друг вече напреднал в изграждането проект е този за Трансадриатическия газопровод (TAP тръгва от Гърция, минава през Албания и достига Италия и е част от Южния газов коридор), но той вече се ползва с изключение съгласно член 36 от директивата и не е засегнат от предложението.
Позицията на еврокомисията е, че в новия си вид Газовата директива трябва да важи за "Северен поток 2". Брюксел неведнъж е обяснявал, че този газопровод не може да съществува в правен вакуум или изключително да се основава на законодателството на трета държава, в случая - Русия.
В съобщението се обяснява, че новите предложения ще действат както за бъдещи, така и за съществуващи проекти. Но като опит спорове като този за "Северен поток 2" да не блокират поправката в директивата от Брюксел предлагат да се позволи на страните членки да дават на вече съществуващи трансгранични газопроводи изключение от действието ѝ.
Сила - само на територията на ЕС
Промяната няма да има екстериториално приложение, т.е. ще действа само в страните от ЕС, но се посочва, че не е практично от двете страни на един и същ газопровод да действат различни регулаторни режими. Поради това се препоръчва преодоляването на подобни правни конфликти с помощта на международни преговори за принципите, по които ще се управлява всеки конкретен газопровод.
Еврокомисията посочва, че промяната на тази част от Третия енергиен пакет ще подобри вътрешния енергиен пазар, сигурността и солидарността между страните членки, както е обещал в годишната си реч на 13 септември в европарламента председателят Жан-Клод Юнкер. Така трябва да се осигури прозрачен регулаторен надзор, да се премахне конфликтът на интереси между оператори и доставчици и да се гарантират тарифи за пренос, които не дискриминират други играчи на газовия пазар.
Няма нужда от големи проекти
Мярката засяга най-вече Русия, която по официални данни контролира 42% от общия внос на природен газ в ЕС през 2016 г. Следват Норвегия (34%), Алжир (10%) и вносният втечнен газ (14%). Еврокомисията изрично посочва, че предложението на практика засяга правния статут само на газопроводи, влизащи на морска граница, каквито са от Русия, Норвегия, Алжир, Тунис и Мароко. Скоро същото може да важи и за газопроводите от Великобритания.
Еврокомисията изрично посочва в съобщението си, че очаква до 2030 г. да има стабилни газови доставки, а след 2020 г. - конкуренция от вноса на втечнен газ. Поради това не виждаме необходимост от нова инфраструктура с мащаба на "Северен поток 2", допълват от Брюксел.
НОИ и фирмите ще платят рекордните 700 млн. лв. за болнични през 2018 г. Разходите на НОИ и фирмите за болнични догодина ще ударят нов рекорд - очаква се да стигнат до 700 млн. лв. От тях "сметката" за работодателите ще е около 180 млн. лв., а НОИ ще плати над половин милиард за обезщетенията след четвъртия ден. Оценката е от становището на Фискалния съвет за проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина. Проектът бе одобрен вчера на първо четене в пленарната зала, като срещу него гласуваха само БСП и ДПС.
Сумата, която плащат работодателите за болнични, се съобщава за първи път от 2010 г., когато фирмите започнаха да плащат 70% от заплатата за първите три дни от боледуването. След огромно недоволство управляващите се отказаха да орязват първите три дни на 50% от заплатата, но не предложиха и мерки за затягане на контрола и ограничаване на разходите за обезщетенията на НОИ. Така за 2018 г. се запазва сегашното положение за изплащанията на болнични, а разходите на осигурителната институция ще стигнат нов рекорд - 516 млн. лв., или с около 15 млн. лв. повече спрямо изпълнението през т.г.
През 2018 г. всеки осигурен у нас ще боледува средно по 6 дни, прогнозира фискалният съвет. Според неговите данни работодателите са платили 144 млн. лв. по това перо за м.г. Тогава бяха изплатени близо 5.1 млн. дни на боледуващи служители. Отделно за м.г. НОИ е платил още 446 млн. лв. от четвъртия ден нататък за 16.6 млн. дни. За 2018 г. се очаква НОИ да плати над 17.5 млн. дни, но най-вероятно ще са още повече, защото изпълнението в последните години винаги надминава прогнозата.
Бюджетът на Държавното обществено осигуряване за догодина бе силно критикуван от ДПС и БСП, а ГЕРБ неколкократно го определиха като "реалистичен", "стабилен" и "издържан". "Няма как да правиш едно и също нещо и да очакваш промяна. Няма как да подкрепим този бюджет, защото в него липсват амбиция и воля за решаване на основни проблеми пред обществото - бедност, корупция, ниски доходи и неравенство. Кое му е социалното на бюджета, като се замразяват социалните плащания за осма поредна година? Миналата година разходите за социални дейности са 13.3% от БВП, а за догодина - 12.3%", попита Георги Гьоков (БСП).
"Бюджетът на ДОО-то е поредната фалшива новина за пенсионерите и за осигурените. Очакванията на хората бяха, че в него ще намерят място обещанията от предизборните платформи на ГЕРБ и ОП. Нищо подобно не се случва в този бюджет. Някой може ли да ми докаже как минимална пенсия от 207.60 лв. е равна на 300 лв. Ще ми кажете, че това ще стане до края на мандата, но в средносрочната бюджетна прогноза за 2019 г. пише, че пенсиите ще се увеличат с 3.9%, а през 2020 - с 4%. Вместо да разширява права на осигурените бюджетът отменя права - отменя правото на обезщетение за временна неработоспособност до 30 дни след прекратяване на трудовото правоотношение. Ограничава се достъпът до обезщетението за безработица с изискването за по-дълъг период за осигуряване, на който сезонните работници и земеделците ще отговорят много трудно", коментира Хасан Адемов (ДПС).
Адемов попита по каква методика управляващите са изчислили, че фалшивите инвалидни пенсии са 600 хил., както твърдят от коалицията. По думите му тези изказвания издават въпиеща некомпетентност и безизходица. "Защо предлагат 15 млн. лв. повече за болнични, които преди това набедихте за фалшиви? Вдигаме страхотен шум за фалшиви болнични, а после увеличаваме парите за тях. Къде е логиката?", попита депутатът от ДПС. Дебатът не подмина и кулинарните сравнения - според опозицията бюджетът е постна пица, но не "калцоне", а "кълцоне", а пък от БСП дори го определиха като "сухи трохички". Павел Шопов от патриотите отговори, че бюджетът за социалното осигуряване е едно парче от пицата и така ще е занапред. "Проблемът е, че тук нямаме голяма тава с едно голямо прасе", заяви Шопов.
"Чухме критики от опозицията, повечето от които неоснователни, имащи за цел да атакуват положителните страни на този бюджет и да създадат страхове у хората", защити финансовия план на НОИ Светлана Ангелова (ГЕРБ). Волен Сидеров пък заяви, че предлаганият бюджет бил по-добър от миналогодишния.
Догодина се увеличава вноската за пенсия с един пункт до 19.8%. Минималната заплата става 510 лв. и съответно това е минималният осигурителен праг за всички сектори. Средното увеличение на минималните прагове ще е 6.8%. Очаквано предложението за увеличаване на минималния осигурителен доход за земеделските стопани от 300 лв. на 480 лв. среща съпротива сред депутатите. От БСП обявиха, че сумата не е сметната според реални разчети, а след "гледане в тавана", и заявиха, че те ще предложат нов праг, който да е поносим за земеделците. От ГЕРБ обаче контрираха, че твърде дълго са правени отстъпки за тази група и че реалната пенсия, която може да се сметне на базата на тази сума за осигуряване, е около 60-70 лв., а останалата част до минималната пенсия (200 лв.) се плаща от данъците. Максималният осигурителен доход за всички осигурени остава 2600 лв., а таванът на пенсиите - 910 лв. Пенсиите се увеличават само с 3.8%. Не е предвидено и повече за минималната пенсия - тя ще се увеличи със 7 лв. и 60 ст. Средната пенсия ще стане 363 лв., или с 42 лв. над линията за бедността. Средната пенсия за тази година се очаква да е 343 лв.
Обезщетението за безработица се увеличава от 7.20 лв. на 9 лв. на ден, като вече ще има и максимално дневно обезщетение - 74.29 лв. То обаче ще се взема по-трудно - ще се иска осигуряване най-малко 12 месеца от последните 18 месеца (сега се искат 9 от 19 месеца). Отпада възможността за получаване на обезщетение за болнични след напускане на работа. В момента болничен може да се вземе до един месец, след като човек остане без работа. Мотиви и разчети зад това предложение няма. През втората година от майчинството НОИ ще плаща по 380 лв., тоест с 40 лв. повече. ГЕРБ обясниха, че не го увеличават повече и не го обвързват с 60% от минималната заплата, както искат БСП, за да стимулират "майките да се връщат на пазара на труда".
Сметка
Бюджетът на НОИ ще е малко над 11 млрд. лв. Въпреки ръста на пенсионната осигуровка и планираното увеличение на приходите с 900 млн. лв. до 6.5 млрд. лв. дефицитът ще е близо 4.2 млрд. лв. Хазната все пак ще преведе с над 200 млн. лв. по-малко от данъците за покриване на недостига. Близо 9.5 млрд. лв. ще отидат за пенсии, като над 3.9 млрд. лв. ще се покрият от държавния бюджет. За обезщетенията за майчинство се предвиждат 545 млн. лв. разходи, за временна неработоспособност - 515 млн. лв., за безработица - над 396 млн. лв.
Таванът за плащане в брой до 5000 лв. мина при трети опит. Третият опит за въвеждане на по-нисък таван за плащанията в брой е на крачка да стане факт. Мнозинството в парламента гласува вчера на първо четене сумата да бъде свалена на 5000 лв. вместо сегашните 10 000 лв. Промяната е част от пакета изменения в данъчните закони, които ще влязат в сила от 2018 г.
През лятото финансовият министър Владислав Горанов предложи от 2018 г. прагът за плащане в брой да бъде свален на 3000 лв., а през 2019 г. - до 1000 лв. Мотивът бе ограничаване на сивата икономика. Предложението тогава не получи подкрепа дори и сред част от депутатите от ГЕРБ, защото ограничавало свободата на хората да избират дали да се разплащат в брой или по банков път. Отхвърлен бе и коригирания вариант прагът да стане 5000 лв. Сега вносителите посочват, че практика и в другите страни от ЕС е да има ограничения за кешови плащания в рамките на 2000 - 3000 евро.
С промени в Закона за ДДС се ограничава избягването на регистрация по косвения данък при достигане на 50 000 лв. оборот, е друга промяна, одобрена от депутатите. Проблемът бе констатиран при проверките това лято в морските курорти. Оказа се, че големи търговски обекти сменят собствеността си непосредствено преди достигане на оборота за регистрация по ДДС, с което избягват плащането на данъка. В момента задължителната регистрация трябва да стане до 14 дни след достигането на оборот от 50 000 лв. С новата разпоредба фирмите се задължават да подадат заявление за регистрация в 7-дневен срок преди достигането на оборота на базата на "обосновано предположение". От опозицията разкритикуваха разпоредбата, която била рестриктивна към малките фирми и ще предизвика санкциониране при неясни критерии. Депутатите гласуваха още въведеното от тази година запечатване на обект за срок до един месец да се прилага, и когато се стопанисва от трето лице.
От догодина вече няма да се ползва 5% отстъпка при подаване на данъчна декларация по електронен път. Еднолични търговци и самоосигуряващи се лица задължително ще трябва да декларират данъците си по интернет, като за целта не се изисква електронен подпис, а само персонален идентификационен код, издаден от НАП.
Нов милионер на всеки три дни в България. Нов рекорд удариха депозитите на милионери в банките. В края на септември в страната има 775 влога на граждани със суми над 1 млн. лв., сочат данните на БНБ. Това е ръст с 32 влога за три месеца, което означава, че средно на всеки три дни се е появявал по един нов милионерски депозит. Общата сума на парите в тези най-големи влогове на граждани е скочила до 1,85 млрд. лв. Тъй като много заможни хора може да имат по няколко милионерски депозита, реално около 700 души притежават 1,85 млрд. лв.
Най-голям ръст от 4,4% има при депозитите със суми между 200 хил. и 500 хил. лв. За три месеца те нарастват с 333 броя и достигат 7865 броя, сочат данните на БНБ. В рамките на година при тези влогове също има най-голям ръст, който е почти 17%. Увеличават се и влоговете със суми между 500 хил. и 1 млн. лв., като в края на септември те са 1 283 броя.
Всъщност, увеличава се броят на всички влогове със суми над 10 хил. лв., сочат данните на БНБ. Като те са малко над 1 млн. броя. Много от заможните хора всъщност имат по няколко депозита в различни валути и различни банки. Така под 1 млн. българи може да се каже, че са богати или са от средната класа. А останалите над 6 млн. българи не могат да се похвалят, че имат спестени над 10 хил. лв., колкото струва една прилична кола на старо.
И докато богатите и хората от средната класа трупат пари в банките, бедните са принудени да теглят от спестяванията си за да вържат семейния бюджет. Депозитите със суми до 10 хил. лв. намаляват общо с над 91 хил. броя в рамките на три месеца. В резултат общият брой на депозитите на граждани намалява със 79,9 хил. броя. Общата сума на спестяванията на граждани обаче се увеличава с 606 млн. лв. за три месеца, или с 2,574 млрд. лв. за година и в края на септември достига 46,4 млрд. лв.
Кредитите на граждани на стойност над 1 млн. лв. обаче намаляват през тримесечието с 41 броя и в края на септември са 280 броя.
Био и фермерско - хит за храните на "Месомания". "Опитайте от нашата Панагюрска луканка, вкусът й е като от старите времена. Правим я по автентична рецепта, с говеждо и свинско, смесени с ароматен букет от подправки". Посетителите на изложенията за храни в Интер Експо Центъра трудно устояват на тази покана, отправена от дама пред отрупания с месни деликатеси щанд.
В съседния павилион пък са подредили бели, топени и пушени сирена, както и кашкавал с различни подправки. "Фермерско производство са продуктите ни, стадата ни пасат по планински ливади", казва производител.
Ухае на хляб - пшеничн, ръжен, от лимец, а препечените корички на самуните са с различни семена. Забавление за децата са питките във формата на костенурка или зайче.
В залите на Интер Експо Център е пълно с посетители, които дегустират висококачествените продукти на родни фирми и пробват вкуса на вносни храни от Италия, Франция, Германия и Великобритания. Всеки изложител е дошъл с най-доброто, което прави, с надеждата да бъде забелязан и оценен.
"Тук има и от пиле мляко", казват гостите на изложението.
Био и фермерските продукти са акценти на експозицията. През тази година е обособена специализирана зона за сертифицирани биохрани, както и такава за диети и фитнес, в които посетителите ще могат да открият здравословни храни и напитки. В залите на Интер Експо Център ще се организира и специален Форум - „Българските биопродукти по време на българското председателство на съвета на ЕС".
Eдин от хитовете на "Месомания" е фермерско зряло говеждо месо, което се произвежда по утвърдена технология и съобразено с изискванията за DRY AGING в световен мащаб. Месото от предварително подбрани животни се полага в камера за зреене за период от 14 до 60 дни, при които достига до различни етапи на зреене и подобрява вкусовите си качества. Фермерското зряло месо е наситено с аминокиселини и колаген, което го прави нежно, крехко и лесно за храносмилане и усвояване от организма, казват производителите.
"Луканковият меч" е сред новите продукти, а създателите му са провокирани от историческото минало на Тракийския регион. Продуктът е произведен от едро кълцано свинско месо с класически подправки, характерни за района на Беломорска Тракия.
Друго изкушение е деликатесен шпек, пушен на буково дърво, с цели парченца месо. Веселяшката броеница, бабекът и домашна луканка с орехи не позволяват да ги подминеш, без да опиташ. Естествено, трудно се устоява и на телешката и неврокопската луканка, банския старец и домашния неврокопски суджук.
Телешкo и свинско месо в буркани е удобство за всяка домакиня. Приготвено е по стара гоцеделчевска рецепта.
Сушената кървавица също е по стара рецепта от Пиринския край. Прави се от свинско месо и много праз. Изсушена е и е готова за консумация, като перфектно се комбинира с червено вино.
"За да е още по-вкусно месото, добавете и айвар", хвали стоката си жена. И обяснява, че продуктът е създаден по автентична балканска домашна рецепта, но е различен от лютеница. Приготвя се от чушки и патладжан. Не съдържа оцветители и консерванти. Освежаваща вкуса на месата е и туршията от цели лукчета.
500 лв. глоба за надгробен паметник без позволение. За поставяне на паметник или надгробна плоча без позволение в Софийските гробища нарушителите трябва да платят от 300 до 500 лв. глоба. Санкцията е разписана в Наредбата за гробищните паркове и погребално-обредната дейност, която Столичният общински съвет измени в края на юли. В нормативния акт е записано, че изрично се забранява бъркането на бетон и извършване на дейности, които нанасят вреди на гробищната инфраструктура. Подобни своеволия се санкционират от 1000 до 2000 лв. За неподдържане на гробните места глобата е от 50 до 250 лв., при повторно нарушение скача до 500 лв.
Юнкер: България с положителен доклад от ЕК, готова е за Шенген. Следващият мониторингов доклад за България, който се очаква в края на ноември ще бъде „много положителен", обяви шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер, който се срещна в Брюксел с премиера Бойко Борисов. Председателят на комисията, който лично пое ангажимент да положи усилия в своя мандат до края на 2019 година за отпадането на мониторинга за България подчерта също така, че страната ни е напълно готова за приемането й в Шенгенското пространство. Днес целият кабинет бе в Брюксел, където се срещна с ЕК, за да обсъди предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС.
Юнкер не скри, че се възхищава от „възхитителните ни резултати", тъй като сме имали едва 29% дълг в сравнение с други страни от ЕС с над 60%. Борисов от своя страна се прогнозира, че догодина дългът ни ще се свие до 20%, като се надявал същевременно темата за еврозоната да бъде разгледана до края на годината.
В момента България не потребява сигурност в ЕС, а я осигурява, констатира също така Юнкер след срещата си с премиера в отговор на питане дали има геополитически риск за българското председателство на ЕС през 2018 година и дали е възможна сигурност на Балканите без Турция. Борисов пък изтъкна, че е радетел за евентуална голяма ревизия в обраната на ЕС относно наличната бойна техника и потенциалните ни противници. „Ако се говори за война и харчим милиони, то поне да сме наясно къде ще бъде позиционирана тази техника", призова министър-председателят. По думите му силите са неправилно дислоцирани. „След като всички говорят за увеличаване на парите за отбрана означава, че има заплаха. И аз това попитах - от кои страни идват тези заплахи и там да подсилим границата, там да дислоцираме самолети, вертолети", обясни министър-председателят и уточни, че темата за общата отбрана ще се обсъжда и по време на БГ председателството. По думите на Борисов ние винаги сме били за добросъседски отношения с Турция и ще настояваме за спазване на споразумението между южната ни съседка и ЕС. Според него няма по-добро за Съюза от това бежанците да се държат в центровете извън него.
„Ние сме за твърдо опазване на външните граници на ЕС, както и България ги пази", каза той и подчерта, че ако е нужно трябва да се изпратят повече полицаи и граничари на браздата. Борисов не пропусна разкритикува дипломацията, която не се справила с овладяването на световните конфликти и допуснала все още да има войни в арабския свят. „Не може да сме само консуматори на бежанци", отсече той. Юнкер обаче успокои, че няма подобни рискове за нашата страна.
Освен БГ председателството Юнкер и Борисов обсъдили миграцията, Западните Балкани, стабилността и сигурността на ЕС, проекта за газовия хъб „Балкан, както и жп връзката, която трябва да свързва Черно и Адриатическо море. "Искаме да подкрепим този проект и ще го направим чрез различни финансови средства", зарече се той. По думите му България играе централна роля в региона и именно ние сме отрили темата за европейската перспектива пред Западните Балкани. Според Юнкер реалната интеграция няма как да се случи преди 2019 година, но е важно за страните от региона да има такава перспектива. Той изтъкна, че следващата година ще има обиколка из страните от този регион, като ще тръгне от Варна.
Борисов пък изтъкна, че слоганът на БГ председателството е важен за цяла Европа, защото само съединението може да направи ЕС по-силен. „След Брекзит имаме рядък шанс Балканите да заместят Великобритания", категоричен е Борисов. Той изтъкна, че има предложение, което е безрисково за ЕС, а именно инфраструкурна свързаност на страните от Балканите. „Защото ако се изградят жп линии, пристанища, магистрали между столиците на Балканите, това е възможност за целия ЕС", каза Борисов и добави, че така няма да се харчат пари на вятъра. Юнкер пък прогнозира, че Сърбия и Черна гора могат да станат част от ЕС преди 2025 година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |