15% от производителите на ток крият приходите си. Около 15% от всички производители на ток не подават никаква информация към фонд "Сигурност", а в много други случаи подаваните справки са грешни, непълни или не се подават ежемесечно. Това става ясно от проект на постановление за промени в наредбата, по която фондът работи. С промените ще бъде определян точният размер на дължимите 5%-ни вноски на производителите на електрическа енергия, пише в мотивите на наредбата.
От фонда ще търсят липсващата информация от купувачите на електроенергия или от балансиращите групи, които трябва да подават тези данни до края на всеки месец. Така участниците на пазара, които купуват ток от производителите или извършват дейност по балансиране, ще трябва да подават справка за количествата фактурирана електроенергия и нейната стойност.
Ако проектът не бъде приет, това ще създаде затруднения на фонд "Сигурност" - той няма да може да изпълнява задълженията си заради невъзможност за уточняване на дължимите вноски и събирането им в пълен размер.
В момента 5%-ни отчисления от приходите си правят всички производители на ток - частни или държавни, както и диспечерът "ЕСО" и "Булгартрансгаз". Събраните пари отиват в НЕК за компенсиране на скъпия ток от когенерациите, ВЕИ-фирмите и въглищните централи. За първите десет месеца на 2017 г. компенсацията към НЕК е в размер над 462 млн. лева. От създаването си пък фондът е превел на електрическата компания 897 млн. лева.
Тези траншове са жизнено важни за държавното предприятие. Последният отчет на НЕК за третото тримесечие разкри, че положителните му резултати се дължат основно на фонд "Сигурност". Компанията отчита загуба от 90.9 млн. лв. - намаление с 63.3 млн. лв. спрямо същия период на 2016 г., когато бе отчетена загуба от 154.8 млн. лева. Основната причина за това намаление обаче е свързана с траншовете от фонда.
Скок
Шефът на фонд "Сигурност" вече ще получава две средни месечни заплати в сектор "енергетика". В момента той взима до три минимални работни заплати. Членовете на управителния съвет на фонда обаче ще получават по-малко. Те ще взимат не 90% от заплатата на председателя, както досега - а 35 на сто от нея, предвижда още проектът. В момента средната брутна работна заплата в сектора е 1647 лв., показват данните на националната статистика.
Таен правителствен щаб преговаря със Сакскобургготски за имотите му. Държавата е готова да се споразумее с бившия премиер Симеон Сакскобургготски не само по тукашните дела за имотите му, но и за четирите му иска срещу България, подадени в Страсбург. Според юристи Сакскобургготски има всички шансове да осъди държавата в Европейския съд по правата на човека.
В Министерството на правосъдието е създадена работна група, ръководена от зам.-министър, която от началото на месеца заседава по темата, научи "Сега" от Миглена Тачева. "Има работна група, която работи за варианти за доброволно уреждане на спора между държавата и Симеон Сакскобургготски и когато имаме готови предложения, те ще бъдат огласени", каза тя пред "Сега". Тачева беше правосъден министър в кабинета на Сакскобургготски и минава за един от най-приближените му хора. В момента е директор на Националния институт на правосъдието.
Първото дело в Страсбург беше заведено от бившия премиер през 2010 г., след като през декември 2009 г. парламентът прие мораториум върху правото му да се разпорежда със земи и имоти, върнати на него и сестра му като наследници на бившите царе. Мораториумът трябваше да е временен, но действа и досега.
Преди години Страсбург присъди 13 млн. евро на бившия гръцки крал Константин пак заради имотен казус. Претенцията на Константин беше за 560 млн. евро - оценката на земя, сгради и имоти. В другите три дела, водени от Сакскобургготски, се оспорва решението на българския съд резиденциите "Кричим", Ситняково" и "Саръгъол" да бъдат върнати на държавата.
Много е вероятно на бившия премиер да му бъде предложена сделка да се откаже от претенциите си пред Европейския съд, а в замяна да получи обезщетение за имотите. Друга възможност е да получи доживотно право на ползване на дворците, които сега обитава, срещу отказ от делото в Страсбург. Готвеното споразумение има връзка и с европредседателството на България, казаха пред "Сега" запознати. Сакскобургготски е член на политическия му борд и напоследък медийните му изяви по темата зачестиха.
"Сега" прати въпроси до Министерството на правосъдието и до Сакскобургготски по темата. До приключването на броя отговори не дойдоха. В началото на седмицата Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) изненадващо прати в съда молба за спиране на делото за собствеността на "Царска Бистрица". Две съдебни инстанции дотук решиха, че имението е на държавата. Миналата седмица това се случи и с делото за "Врана", което обаче все още виси на първа инстанция.
В сряда "Сега" прати и въпроси до МРРБ, но отговори още няма. Според Гражданския процесуален кодекс съдът спира производството по съгласие на страните. Спряното по общо съгласие производство се прекратява, ако в шестмесечен срок никоя от страните не е поискала възобновяването му.
Задължението на парламента да реши въпроса с царските имоти датира още от 1998 г. Тогава с решение №12 Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 г. Конституционните решения обаче нямат реституционен ефект. Правните последици от обявените за противоконституционни актове трябва да се уредят от органа, който го е постановил, т.е. от парламента. Но стъпвайки на това решение на КС, Сакскобургготски и сестра му предявиха претенции за именията "Кричим", "Царска Бистрица", "Врана", "Ситняково" и "Саръгьол", гори в Рила и земи край софийското с. Лозен. Сакскобургготски получи дворците "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Саръгьол" през 2002 г. с решение на правителството на НДСВ, а областният управител Олимпи Кътев, който по-късно стана депутат от НДСВ, ги деактува. Дворецът "Врана" му бе върнат от тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски. Имението "Кричим" му бе отказано, а след това и съдът прие, че собственик е държавата.
На три инстанции държавата спечели делата за "Кричим", Ситняково" и "Саръгъол". На две инстанции МРРБ спечели делата за "Царска Бистрица" и бившето стопанство на УБО край Врана. Без решение на първа инстанция са само споровете за "Врана" и за 16 500 дка гори в Рила.
Бюджетната комисия намали субсидията за партиите, но само за тези извън парламента. Годишната държавна субсидия за партиите, които са получили един процент от гласовете на последните парламентарни избори, ще бъде драстично намалена. Сега тя се определя по същия начин, както за формациите, прескочили четирипроцентната бариера за влизане в Народното събрание - по 11 лв. за всеки спечелен от партията глас на последните парламентарни избори. Цената на електоралния глас се определя всяка година със Закона за държавния бюджет, максималният й размер е стигал и до 12 лева.
В четвъртък, при гласуването на текстовете в закона за бюджета за 2018 г. в парламентарната комисия по бюджет и финанси, депутатите одобриха предложението на "Воля" извънпарламентарните партии да получават по 1 лв. за спечелен глас на вота през март. Същевременно оставиха същия размер на субсидията за парламентарните партии - по 11 лева на глас.
В момента единствената извънпарламентарна партия, която взима държавна субсидия, е партия "Възраждане" на Костадин Костадинов, но лидерът й твърди, че я дарява. Той е бивш зам.-председател на ВМРО-БНД, бивш директор на историческия музей в Добрич и бивш съветник в общината във Варна. Известен като човекът, когото лидерът на "Воля" Веселин Марешки ударил, като във връзка с този скандал има образувано наказателно дело срещу зам.-председателя на парламента за лека телесна повреда и рекет, и това е едно от делата, по които Маршеки е със свален имунитет.
При гласуването в бюджетната комисия в четвъртък така се препускало по текстовете, че никой от присъствалите на заседанието депутати, с които "Капитал" разговаря, не беше сигурен кои точно са подкрепили предлаганата от "Воля" промяна в размера на субсидията. Разбрало се, че няма против и въздържали се. Социалистите казват, че не са знаели предварително за текстовете, защото им били раздадени малко преди комисията да се събере. Очакват в зала да има вече политическа позиция.
През юни т.г., чрез промени в Изборния кодекс "Воля" предложи изменения в Закона за бюджета за 2017 г., с което за всички партии - парламентарни, както и извънпарламентарните, получили над един процент на последните избори, субсидията да стане един лев за глас годишно. Сега явно са прецизирали идеята си - само за извнпарламентарните партии с над 1 % спечелени гласове.
Въпросът с държавното финансиране на политическите формации беше част от референдума, иницииран от Слави Трифонов. Въпреки че резултатите от него не са задължителни, все пак в допитването най-висока подкрепа получи именно предложението субсидията за партиите да стане 1 лев за глас. Веднага след референдума ГЕРБ обяви, че ще изпълнят неговите позиции, независимо, че той не можа да събере достатъчно участващи, за да стане задължителен. Бойко Борисов даже се ангажира да "занули" държавната субсидия за партиите. После въпросът затихна. При внасянето на тазгодишния закон за бюджета, от ГЕРБ обещаха да предложат дискусия за намаляване на субсидията за 2018 г., но до този момент не са предприели нищо.
Депутатите оставиха модерната медицина под мораториум за една година. Бюджетът на здравната каса през следващата година за медицински дейности ще бъде 3.6 млрд. лв., с над 400 млн. лв. повече, отколкото през тази година. Въпреки рекордното увеличение на средствата за здраве обаче те няма да отидат за най-доброто и качествено здравеопазване, а основно за увеличаване на парите за плащания по клинични пътеки за лечение в болниците. Това стана ясно по време на гласуването на второ четене на законопроекта в бюджетна комисия.
Проблемът е, че комисията остави двата първоначално заложени мораториума за плащане от следващата година, като смекчи единия. Става въпрос за забраната за сключване на договор със здравната каса на нови болници и отделения през 2018 година, както и едногодишния мораториум за плащане на нови лекарства. Двата текста за бяха модифицирани леко, но това не променя смисъла им.
Леко смекчаване за болници и отделения, но недостатъчно
Според предложението на председателя на здравната комисия д-р Даниела Дариткова, което беше одобрено от депутатите, здравната каса ще сключва договор с нови болници и отделения, ако в съответното населено място няма други такива. Например, ако в Девин няма кардиология и такава започне работа, или пък бъде основана хемодиализа, тя ще може да има договор. Ако, обаче в София бъде основана иновативна хирургична клиника с нови методи на работа, тя няма да сключи договор с НЗОК, защото в София вече има хирургии.
Забраната за нови лекарства остава
Мораториумът върху новите лекарства, предложен от финансовото министерство и одобрен впоследствие от правителството и депутатите на първо четене, също остава в сила. Това означава, че пациенти, основно с рак, няма да имат достъп до животоспасяваща терапия през следващата година по неясни причини.
В същото време лекарствата са минали оценка на здравните технологии, с най-ниска цена в ЕС са и са предоставили отстъпки на здравната каса, т.е. изпълнили са всички условия, за да бъдат заплатени.
По предложение на депутатите мораториум върху нови лекарства няма да има само ако те са генерични - точно копие на оригиналното лекарство след изтичане на патента. Причината е, че генеричните медикаменти са с по-ниски цени от оригиналните и така НЗОК ще може да пести средства, ако те заместят оригиналния продукт.
Без думи
На практика средствата, които ще спести касата, са от рода 25 млн. лв. при общ бюджет за лекарства за 2018 г. от над 1 млрд. лв. годишно. В нито една страна от ЕС не е известно да има мораториум върху всички нови лекарства по финансови причини.
"Не мога да намеря достатъчно възпитана дума, за да изразя несъгласието си с тези мерки. Има дълбоко неразбиране за ролята на здравната каса и политиката в здравеопазването. Целта не може да бъде счетоводството на здравната каса, целта е да лекуваш хора. А не можеш да ги лекуваш, като забраняваш нови методи, нови лекарства и нови болници. Точно благодарение на новите методи медицината е стигнала дотук", коментира Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Граждани движат кредитния пазар. Гражданите движат кредитния пазар в страната. През октомври отпуснатите банкови заеми за домакинствата нарастват със 153 млн. лв. и достигат 19,662 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Като увеличение има както при жилищните, така и при потребителските заеми.
Същевременно общият обем на кредитите за бизнеса през октомври се свива с 88 млн. лв. и достига 31,286 млрд. лв. Всъщност при корпоративното кредитиране пазарът се диктува от няколко десетки големи предприятия в страната. А много от фирмите предпочитат да не взимат кредити, с които да разширяват дейността си и разчитат на собствени средства, чуждестранни инвеститори или пък не правят планове за развитие и не им е необходимо финансиране.
Това се доказва и от данните за отпуснатите кредити в рамките на година. За 12 месеца кредитите за нефинансовите предприятия се увеличават с 454 млн. лв., или само с 1,5%, сочат данните на БНБ. И въпреки че, бизнес кредитите все още са доста повече като обем от отпуснатите заеми за домакинствата, при кредитирането на гражданите има доста по-голямо раздвижване. За година заемите за граждани са се увеличили с 1,172 млрд. лв., или с 6,3%.
През октомври депозитите на бизнеса в банките нарастват с 431 млн. лв. Това, заедно със намаление обем на кредитирането показва, че предприятията предпочитат да трупат парите си в банки, вместо да ги инвестират в дейността си, или пък да вдигат заплатите на хората. През октомври депозитите на домакинствата също се увеличават - със 193 млн. лв., но това е доста по-бавен темп на нарастване, отколкото спестяванията на бизнеса. В рамките на година фирмите също трупат повече пари на влог в банките, отколкото домакинствата.
За последните 12 месеца депозитите на бизнеса са нараснали с 2,652 млрд. лв., а на гражданите - с 2,52 млрд. лв. Като при гражданите има тенденция да се увеличават спестяванията на богатите, а по-бедните теглят от спестяванията си за да вържат семейния бюджет.
Вдигат обезщетенията за безработица и за гледане на дете. Ресорната парламентарна комисия прие окончателно бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) по приходите и трансферите на обща сума 11 067 344,2 млрд. лв.
От управляващото мнозинство отхвърлиха всички предложения на опозицията. Проектът на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2018 г., се основава на тригодишната бюджетна прогноза на правителството за 2018 - 2020 г. и е разработен съобразно бюджетните насоки на Министерство на финансите за съставяне на проектобюджетите за 2018 г.
В проекта на Закона за бюджета на ДОО са заложени следните политики по приходите - увеличава се размерът на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с един процентен пункт; запазва се размерът на осигурителната вноска за фонд "Пенсии за лицата по чл. 69"; не се предвижда промяна на съотношенията между работодател и работник за останалите осигурителни рискове; предлага се административно увеличение на минималните осигурителни прагове за 2018 г. с 3,9 на сто и при планираното увеличение на минималната работна заплата с 10,9 на сто, средното увеличение на минималните осигурителни прагове през 2018 г. е около 6,8 на сто; увеличава се минималната работна заплата от 460 лв. на 510 лв; определя се минимален месечен осигурителен доход на самоосигуряващите се лица в размер на 510 лв.; увеличава се минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители от 300 лв. на 480 лв. Освен това се запазва размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица - 2 600 лв.
Повишават се изискуемите възраст и осигурителен стаж при пенсиониране за всички категории труд.
От 1 януари 2018 г. процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула се увеличава от 1,126 на 1,169 с процент, определен по правилото на чл. 100 от КСО (3,8 на сто).
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст и социалната пенсия за старост се увеличават от 1 юли 2018 г. с 3,8 на сто. Максималният размер на получаваните една или повече се запазва в размер на 35 на сто от максималния осигурителен доход - 910 лв.
Увеличава се минималният дневен размер на обезщетението за безработица от 7,20 лв. на 9 лв. и се определя дневен максимален размер - 74,29 лв.
Променят се изискванията за право на парично обезщетение за безработица - внесени и дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца от последните 18 месеца. Променят се изискванията за продължителността на осигурителния стаж, по време на който лицата са били осигурени за безработица за времето след 31.12.2001 г., при изплащане на парично обезщетение за безработица. Отпада възможността за получаване на обезщетение за временна неработоспособност след прекратяване на правоотношението.
Увеличава се размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст от 340 лв. на 380 лв. Определя се максимален размер на гарантираните вземания - 1 300 лв. Разработването на проекта на КБДОО по приходите и разходите за 2018 г. се основава и на очакваното изпълнение на бюджета на ДОО за 2017 г. на база отчет към август.
Крадци ни абонират за мобилен телефон. Крадци на лични данни абонират своите жертви за услуга на мобилен оператор, а жертвите им разбират, че са ужилени, едва когато ги потърсят колекторски фирми, за да си приберат натрупаните задължения. Това съобщиха от Комисията за защита на личните данни пред „Монитор". Злоупотребата е една от стотиците сигнали за нарушения, които от КЗЛД са обработили през последната година. В конкретния случай висока санкция е наложена на дружество, предлагащо на клиентите си да сключват договори с мобилни оператори. При проверка обаче лъснало, че самата фирма не е мобилен оператор, а посредник за неистински договори. Опарените пък разбирали, че са „абонирани" за услугите чрез сключения договор, след като вече колекторската фирма им предявява неплатени суми за използвани телефонни услуги.
Фрапантната измама не е единствената, засечена от комисията през годината. Статистиката на КЗЛД показва, че от началото на 2017 г. до края на октомври са постъпили 502 искания, запитвания и жалби по повод твърдения за нарушения на Закона за защита на личните данни.
Най-голяма санкция - 11 000 лв., е наложена на спортен клуб за незаконно изискване и съхранение за неопределено време на копия на лични карти на негови клиенти, които дори се задължавали да подписват заявления за членство в определен спортен клуб или запис на заповед, за да използват услугите на фитнеса.
Колата на трупчета още на пункта за преглед. Неизправните автомобили временно ще бъдат спирани от движение още в пункта, където са проверени. По сигнал на автомобилната инспекция МВР ще отнема регистрацията на превозните средства, които не са минали годишния технически преглед и ще се уведомява собствениците им. Това приеха окончателно депутатите с гласуването на второ четене на промените в Закона за МВР, които въвеждат изменения и в други закони.
В случаите, когато при извършване на периодичен технически преглед се установи опасна неизправност, Изпълнителна агенция "Автомобилна информация" уведомява Министерството на вътрешните работи за временно отнемане на регистрацията на неизправното превозно средство, записа парламентът в Закона за движение по пътищата.
След отстраняване на опасната техническа неизправност и след като превозното средство е преминало периодичен технически преглед, бившата ДАИ ще уведомява МВР и ползването на превозното средство ще се разрешава отново, като няма да се осъществява нова процедура за неговата регистрация.
Необходим е нов Закон за пътищата където да бъде заложен по-голям контрол при техническите прегледи, обяви отново председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пред журналисти в парламента, като се съгласи с упреците на опозицията, че промените са повече от належащи. „В промените за Закона на МВР даваме възможност базите данни за регистрацията на превозните средства да бъдат ползвани както от държавите - членки на Европейския съюз, така и между българските институции", допълни Цветанов.
С глоба от 500 до 3000 лв. ще се наказва водач, който, без да спазва установения ред, навлиза след пътен знак, забраняващ навлизането на подобно превозно средство с размери, маса или натоварване на ос над означените, реши oще парламентът.
Чрез приетите промени се въвеждат и изменения в други закони, сред които е Законът за националната система за спешни повиквания с телефон 112. От следващата година се регламентира и тестовото внедряване на системата eCall. Това е спешно повикване към тел. 112,
направено от превозно средство при катастрофа. Системата подава спешен сигнал при задействане на въздушните възглавници на автомобила и подава автоматичен сигнал за точното време и място на катастрофата. В началото системата ще работи само с ново произведени автомобили, които вече задължително трябва да я имат, според регламент на ЕС.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |