Зареждат банкоматите с половин милиард за празниците. Банките ще заредят банкоматите си с поне 500 млн. лв. за празниците, за да има пари за всички желаещи да теглят, изчислиха за „Монитор" експерти от бранша. Такава сума се очаква да дръпнем от банкоматите около осемте почивни дни - четирите по Коледа и четирите по Нова година, които се събират този декември.
По време на миналогодишните празници от банкоматите на трезорите, които са част от системата БОРИКА са теглени на ден средно по 32,4 млн. лв., показват данните на картовия оператор. У нас обаче има големи банки, които имат изградена собствена система за картови разплащания.
Така че според експертите реалната сума, която се вади от банкоматите по празниците е най-малко два пъти по-голяма - или около 60-65 млн. лв. дневно.
По принцип средната сума, която се тегли от ATM устройствата на ден у нас, е около 55-56 млн. лв. на ден, показва статистиката на БНБ.
От данните на БОРИКА за миналата година става ясно още, че пикът на тегленето на пари е на 23 декември (62,4 млн лв.) и на 29 и 30 декември (по около 42 млн. лв.).
Изтегленото от банкоматите обаче не е всичко, което ще извадим от картите по празниците. Освен че теглим пари с тях, на повечето места в големите градове вече може да се плаща и през ПОС терминали. Тези транзакции са близо 30 на сто от всички плащания, които правим с карти по празниците, видно от данните на БОРИКА. Заедно с тях общата сума на похарчените пари по празниците миналата година възлиза на почти 460 милиона, съобщиха от картовия оператор.
Според последните данни на БНБ, които са към средата на тази година, у нас има действащи 7162 банкомата. ПОС терминалите са значително повече - около 87 хиляди, а броят на картите - дебитни и кредитни е 7 371 743.
До средата на годината изтеглената сума от ATM-ите е за близо 10 млрд. лв. За същия период с карта през ПОС терминали сме платили около 2,8 млрд. лв.
Пловдивчани пълнят най-много кофите за смет. Пловдивчани са рекордьори по изхвърлен боклук у нас, показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за 2016 г. За година един жител на града под тепетата е пълнил контейнера за смет средно с 543 кг, което е с 23 кг повече спрямо 2015 г. На второ място по количество боклуци се нареждат софиянци, които за година са пълнили кофите с 527 кг., което е с 46 кг повече спрямо 2015 г. Трети по изхвърлени отпадъци са жителите на София област, които обаче преди 2 години са водели класацията с 533 кг боклук на калпак. Най-пестеливи откъм съдържание в контейнерите пък се оказват жителите на Враца, които през миналата година са генерирали средно по 245 кг смет.
Статистиката показва, че през миналата година българинът е генерирал средно по 406 кг, или с 13 кг по-малко по-малко спрямо 2015 г.
„Намалената покупателна способност е основна причина за спада на генерираните отпадъци", обясниха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Данните на Евростат показват, че по отношение на количеството изхвърлен боклук българите са под средното ниво за Европейския съюз. По последни данни през 2015 г. в Европа един човек е генерирал по 476 кг. Най-големите „производители" на боклук са били жителите на Дания, където един човек хвърлял по 789 кг, следвани от Кипър, Люксембург и Малта с над 620 кг на човек. На дъното на класацията са румънците, които пълнили контейнерите средно с по 247 кг на човек, следвани от поляците и чехите, които пък са генерирали под 300 кг боклуци годишно.
От НСИ отчитат и спад на предадените за депониране битови отпадъци. През 2015 г. от 61.6% от сметта е била предадена на депо, докато през миналата година делът на отпадъците, откарани на сметище е била 48 на сто. През миналата година у нас са работели 125 депа, като част от тях обслужват няколко общини. В края на миналата година 99,7% от населението е било обхванато от системите за сметосъбиране.
КЗК глоби дружества на ЕВН и ЧЕЗ за злоупотреба с монопол. Комисията за защита на конкуренцията наложи санкции за близо 6 млн. лв. на разпределителните и снабдителните предприятия от икономическите групи ЕВН и ЧЕЗ заради злоупотреба с монополно или господстващо положение. "ЕВН България Електроснабдяване" и "Електроразпределение Юг" са глобени съответно с 1.9 млн. лв. и 1.8 млн. лв., а "ЧЕЗ Електро България" и ЧЕЗ Разпределение България" - с 1.13 млн. лв. и 1.05 млн. лв. Санкциите представляват 8% от определените нетни годишни приходи на дружествата. Първоначално сред проверяваните субекти са били и такива от групата на "Енерго-про", но за тях нарушения не са установени.
Проверката на КЗК е започнала още през 2013 г., като повод за производството са били получени сигнали в комисията и публикации в медиите, както и жалба от търговеца на ток "Енерджи МТ". Конкретните твърдения за злоупотреба с монополно или господстващо положение обаче бяха предявени едва в средата на тази година.
Какво е провинението?
Най-общо в жалбата на "Енерджи МТ" се твърди, че поведението на посочените дружества ограничава конкуренцията, като възпрепятства умишлено процеса по излизане на крайни клиенти на свободния пазар и привлича конкретни клиенти към търговците от икономическата група на съответното електроразпределително дружество.
В становищата си до КЗК компаниите на ЧЕЗ и ЕВН не признават вина и оправдават действията си като "проконкурентно поведение". Но антимонополистите са на мнение, че реализирането на предвидената в законодателството възможност (а и задължение за голяма част от стопанските потребители) за преминаване от снабдяване по регулирани цени от краен снабдител към снабдяване по свободно договорени цени от независим търговец води до намаляване на клиентите на дружеството краен снабдител в съответната икономическа група.
Казва се, че същата тази икономическа група (на ЧЕЗ или на ЕВН) може да се възползва от позицията на своите дружества - разпределител и снабдител на съответните пазари, така че да привлече тези клиенти към собствения си търговец по свободно договорени цени. Интересите на групата според КЗК са логично свързани и отразени в изготвянето на стратегия, с която възможно най-голям брой клиенти да бъдат запазени или привлечени.
В крайна сметка комисията приема, че уличените предприятия "прилагат обща стратегия и практики, с които дискриминират независимите търговци извън съответните групи и ограничават търговията с електрическа енергия по свободно договорени цени". Установено е също, че компаниите обменят съществена информация за клиентите си в рамките на групата и забавят издаването на необходимите документи.
На специална пресконференция председателят на управителния съвет на ЕВН Робърт Дик определи решението на КЗК като неоснователно. "Наказанието е за периода от 2011 г. до 2015 г., когато процедурите и правилата за либерализация на пазара бяха неясни. Смятаме, че сме действали законосъобразно", каза той.
Глобата не е окончателна
Решенията на Комисията за защита на конкуренцията, с които са наложени въпросните санкции, могат да бъдат обжалвани от страните и всяко трето лице, което има правен интерес, в 14-дневен срок. Без съмнение уличените компании от групите на ЧЕЗ и ЕВН ще се възползват от това си право. Така че Върховният административен съд ще реши има или няма вината и ще потвърди или промени размера на глобите.
Според закона за защита на конкуренцията финансовите санкции могат да стигнат до 10% от оперативните нетни приходи на дружествата. Но не е изключено върховните магистрати да намалят размера на глобите и под сегашните 8%, както неведнъж се е случвало досега.
Сделката за Общинска банка получи скоростно одобрение от КЗК и СОС. Неизвестният кандидат-купувач за Общинска банка получи одобрението за покупка на мажоритарния дял в кредитната институция и на собственика - Столичната община. На 21 декември градските съветници одобриха доклада на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ) и единствения кандидат - лихтенщайнският фонд Novito Opportunities, за който няма яснота кой/кои са реалните инвеститори в него. Novito беше одобрен с 45 гласа "за" - тези на ГЕРБ, а 9 "против".
Експедитивността на институциите
Само ден преди гласуването в СОС стана ясно, че и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е дала разрешение за сделката. Решението й е с дата 15 декември 2017 г., като само за седмица е успяла да провери обстоятелствата и вземе становище. Novito Opportunities беше подал уведомление в антимонополния орган за намерение за придобиване на банката на 7 декември 2017 г. - два дни след отваряне на офертата в СОАПИ и още преди да е получил одобрение като купувач от собственика на продаваните акции. Така за два месеца и половина с експедитивността на институциите процедурата беше открита (3 октомври 2017 г.), проведена и избран и одобрен единствен неизвестен кандидат-купувач. Последният етап е получаване на разрешение или не от БНБ за покупката на 67.65% в Общинска банка. Исканата минимална цена в процедурата е 45.65 млн. лв. Кандидат-купувачът е предложил 46 млн. лв.
В общината
Общинските съветници от БСП Милка Христова и Калоян Паргов, както преди седмица, и при гласуването изказаха критики към процедурата. Христова посочи, че е получила доклада в обем от 150 страници във вторник вечерта и не е имала време да вземе аргументирано решение. По думите й в него са липсвали правното становище, декларацията от купувача и други 13 приложения, които се споменават в документите. Христова попита защо се бърза толкова и "каква е тази спешност и бързина". Изказа мнение и, че цената не е справедлива, както и съмнения за прозрачността на сделката.
По думите на Николай Стойнев (ГЕРБ, председател на надзорния съвет на СОАПИ) всички документи са били достъпни за членовете на надзорния съвет на агенцията. В борда участват Калоян Паргов и Борис Цветков (БСП).
Според Калоян Паргов явяването на един кандидат не отговаряло на първоначалните обещания, че ще се търси най-добрата оферта и конкуренция. Вчера същото мнение изказаха в своя обща позиция партиите "Демократи за силна България" и "Да, България". Според тях процедурата трябва да бъде отложена, за да се намерят повече кандидати, а и единственият кандидат нямал опит в банковата сфера.
По време на заседанието Трайчо Трайков каза, че споделя разочарованието от липсата на конкуренция. По-рано в четвъртък Георги Кадиев, председател на движение "Нормална държава", съобщи, че заедно с независимия общински съветник Войслав Тодоров ще внесат сигнал до Софийската градска прокуратура за сделката заради съмнения за начина, по който посредникът в процедурата - "Грант Торнтън", е определил цената на банката. Според Кадиев тя е определена на базата на собствения капитал на банката от 2015 г., когато той е бил 82 млн. лв., вместо сумата от 2016 г., която е около 92 млн. лева.
Марта Георгиева от ДСБ, посочи, че има конкретни обстоятелства около тази конкретна сделка, които са силно обезпокоителни, и едно от тях е, че кандидатът не е стратегически инвеститор и още по-притеснително е, че няма ясни данни кой точно е собственикът на кандидат-купувача и какви са му намеренията. Тя попита дали има гаранции, че това не е фиктивен купувач и че няма да се окаже, че той има скрит собственик.
Всички гласуват "за"
На 19 декември и постоянната общинска комисия по финанси прие без въпроси доклада на конкурсната комисия към СОАПИ, в който за акционер в Novito е посочено управляващото дружество, структурирало фонда - CAIAC Fund Management, но към дата, преди кандидатът за Общинска банка да набере нужните за сделката 46 млн. лв. капитал. В доклада на СОАПИ е посочено, че собствеността в Novito е ясна и тя е на три физически лица, австрийски граждани - Раймонд Шустер, Роланд Мюлер и Томас Ян. Те са акционери в CAIAC Fund Management - управляващо дружество, чийто основен бизнес е да структурира фондове по поръчка за клиенти. В доклада се посочва, че за установяването на контрола са представени документи за "легитимация" на фонда, "както и доказващи структурата на капитала до физическо лице - краен собственик (собственици)", като са изброени.
Всички тези документи, удостоверяващи собствености и капитал, обаче са към октомври 2017 г. Посочените дати са между 20 и 27 октомври. Същественият момент е, че финансирането за предложените от Novito 46 млн. лв. за Общинска банка са набрани от фонда на 28 ноември 2017 г. Това е видно и от интернет страницата на Асоциацията на инвестиционните фондове в Лихтенщайн - тогава са набрани и записани средствата. Там не е посочено кой или кои са инвеститорите.
Това не е посочено и в доклада на СОАПИ. Там е посочено, че Novito Opportunities е представил "извлечение от банкова сметка от дата 28.11.2017 г. (в оригинал), издадено от Kaiser Partner Privatbnank - депозитарната банка на фонда. От нея "е видно, че по сметката на "Новито опортюнитис" има набрана сума в размер на 24 499 990 евро", пише в доклада. Освен това се посочва и че има представена в оригинал банкова референция от дата 29.11.2017 г. от същата банка, с която удостоверявала, че към същата дата по банковата сметка на Novito има сума в размер на 24 450 990 евро (след приспадане на такси и разходи).
Така реално към датата на офертата, а и към днешна дата Novito има различна собственост. Никъде обаче не е посочено искани ли са и предоставени ли са документи кой или кои са новите инвеститорите във фонда, чиито средства ще бъдат използвани за придобиване на мажоритарния дял в банката.
Формално предоставената информация в СОАПИ от кандидата отговаря на поставените условия в процедурата. На практика обаче има фино заобикаляне и избягване на оповестяването на реалния/реалните собственици във фонда. Ако това е достатъчно за СОАПИ и СОС обаче, БНБ има изискване по закон, а и устойчива практика да е по-бдителна при разкриването на реалните собственици при лицензиране или продажба на банки. Така че приложеният модел трудно би минал през регулатора, който има богат инструментариум да изиска пълна информация.
Хиляди шофьори минаха през предколеден пътен ад на "Хемус". Хиляди граждани минаха през истински предколеден пътен ад на магистрала "Хемус" в четвъртък преди обед. Часове наред автомобили и камиони пъплиха или стояха неподвижно в тунелите, които се превърнаха в газови камери, и по чудо няма пострадали.
Заради две тежки катастрофи и безполезните държавни институции се стигна до километрични опашки, които почти блокираха движението по един от най-възловите и натоварени пътища в страната.
Всичко тръгна от пътен инцидент между два тира, станал към 10.20 ч. На около 500 м след тунела "Витиня" шофьорът на камион, пътуващ към Варна, губи управлението, превозното средство преминава разделителните мантинели, навлиза в другото платно и се удря в друг тир. Заради този случай магистралата в посока София остана блокирана часове.
Първоначално бе обявено, че се предлага обходен маршрут от км 35 на АМ "Хемус" по пътя Ботевград - София до пътния възел "Витинска река" при км 30 на "Хемус", след което продължава отново по магистралата. После бе пусната информация, че едната лента е пусната за движение. През цялото време, почти до 15 ч, имаше огромно задръстване, в което участваха хиляди коли и стотици камиони. Те се придвижваха с почти пешеходна скорост километри наред, като в един от тунелите се минаваше за близо 40 минути. Спирането в тунелите е недопустимо и е абсурдно, че КАТ не спираше колите преди тръбата, за да не дишат хората отровните газове в нея.
През цялото време на пътя не можеше да се види нито една полицейска кола. АПИ пък обясняваше, че е необходимо възстановяване на мантинелата, повредена от пътния инцидент. Това можеше да става в присъствието на пътни полицаи, които да ръководят движението. И със сигурност щеше да направи така, че инцидентът да не се усети.
Около 13.00 ч АПИ обяви, че движението е изцяло възстановено, но поне два часа задръстванията в участъка бяха видими. След излизането от това задръстване на 19-ия километър колите отново влизаха в задръстване, което все пак беше по-малко.
Пак по обяд жестока катастрофа почти затвори магистралата и в обратна посока към Варна, на 16 км от София. Верижно се удариха три коли и автобус, а един джип беше буквално кацнал на средната мантинела. На място имаше много полиция и пожарна. Час и половина по-късно бе обявено, че движението е изцяло пуснато в тази посока.
Зебри
МВР, регионалното министерство и прокуратурата започват масови проверки на пешеходните пътеки. Ще се гледа дали са на правилните места, боядисани според наредбите и сигнализирани с пътни знаци. От МВР и прокуратурата ще изпращат сигнални писма до отговорните за пътеките - кметовете. Главният прокурор се закани, че ще има санкции, ако не се предприемат мерки. По закон пешеходните пътеки трябва да са боядисани в бяло, обясни Цацаров. Затова, ако се открие пешеходна пътека в друг цвят, той ще бъде премахнат. "Зачестяват случаи на пешеходни пътеки в цялата страна, които са с абсолютно недопустимо, забранено по норматив, дори фоново, цветово изписване. Пешеходните пътеки трябва да са изцяло бели без никакви символи, без никакви знаци по тях", заяви регионалният министър Николай Нанков.
Парите на пострадали от фалит на туроператор се бавят заради Министерството на туризма. Министерството на туризма е най-големият виновник заради хаоса с обезщетенията на пострадалите при фалита на туроператора "София тур и Холидей". Това заяви вчера пред Bulgaria ON AIR Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Фирмата обяви несъстоятелност в началото на тази седмица. И досега обаче не е ясно точно колко са пострадалите, както и кога и с колко ще бъдат обезщетени.
"Ако има някой виновен, това е Министерството на туризма", заяви Румен Драганов, цитиран от Инвестор. По думите му Министерството на туризма е трябвало да създаде достатъчна гаранция, че ако туроператор изпадне в несъстоятелност, още същия ден парите ще бъдат върнати. Според него е трябвало да бъде създаден център за информация и да бъдат платени моралните щети на засегнатите. Задължението на министерството е вменено с европейска директива, но досега то не е изпълнено. Поредното фалиране на туроператор е "притеснително и голямо разочарование за туризма", допълни Румен Драганов.
Пострадалите туристи от туроператора "София тур и Холидей" ще получат обезщетения, но процедурата ще се забави. Причината била, че изплащането може да започне, след като се съберат всички искове на засегнатите клиенти, каза ден по-рано министърът на туризма Николина Ангелкова след среща със застрахователните компании - "Алианц България" и "Групама", с които "София тур и Холидей" има договори за професионална отговорност. Министерството ще сигнализира за случая МВР и прокуратурата, за да може да направят необходимите проверки и действия.
Според Николина Ангелкова, за да не се случват подобни казуси в бъдеще и да има засилен контрол, трябва да се създаде инспекторат. Това ще бъде направено с промени в Закона за туризма през следващата година. С прекратяването на дейността туроператорът не се заличава автоматично от Националния туристически регистър. Това е отделна процедура, която ще стартира и ще отнеме известно време, допълни тя. Изцяло новият закон за туризма бе обявен за приоритет от Ангелкова и се готви от дълго време. Досега обаче са анонсирани единствено дребни промени в действащия закон.
Застрахователят "Групама" ще плаща обезщетение на потърпевши с лимит до 175 хил. лв., а не 25 хил. каквато беше първоначалната информация, се разбра вчера. Лимитът на полицата със застрахователя "Алианц България" е 450 хил.лева. Орлин Пенев, изпълнителен директор на "Алианц България", заяви в сряда при срещата с Ангелкова, че обезщетения ще бъдат изплащани на всички засегнати потребители, но не на принципа първи по ред, първи по право.
Все още продължават да пристигат искове в застрахователните компании, както и жалби в Министерството на туризма и затова не е ясна точната бройка на потърпевшите и размерът на обезщетенията не може да се уточни. В "Алианц България" са подадени малко повече от 80 иска.
Здравното министерство: "Пирогов" да се преструктурира. Данните от проверката на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов" показват, че е необходимо преструктуриране на болницата, каквато е и тенденцията в повечето лечебни заведения с над 50% държавно участие, съобщиха от здравното министерство, като допълниха, че ще предложат подкрепа за реализацията на цялостната визия за преструктурирането на ЛЗ. Това ще включва оптимизиране структурата на персонала и на дублиращите се дейности и звена.
Дейността на отделенията по хирургия, анестезиология, интензивно лечение, ортопедия и травматология трябва да се приведе в съответствие с медицинските стандарти при спазване на изискванията за съответните нива на компетентност и по отношение структурата на персонала. Съотношението на лекари и сестри в четирите клиники по ортопедия и травматология не отговарят на изискванията на медицинския стандарт. Редица от проблемите в работата на УМБАЛСМ „Пирогов" се дължат на липсата на действащи медицински стандарти, например това са стандартите по хирургия и гастроентерология.
При разпределение на средствата за основни заплати в лечебното заведение има диспропорции и липсват единни правила и механизми, регламентиращи принципите за разпределение на основните и допълнителни възнаграждения на персонала.
В хода на проверката не е установен недостиг на медицински консумативи, необходими за работата на ЛЗ. Със заповед на изпълнителния директор от октомври 2017 г. в болницата се осъществява медицински триаж на постъпилите пациенти, което оптимизира приема и прегледите още с влизането в болницата.
Дават ни обезщетения за вреди от монопол. Право на обезщетение в пълен размер имат всички граждани и фирми, на които са причинени вреди от нарушения на Закона за защита на конкуренцията. Това предвиждат приетите окончателно от парламента промени в Закона за защита на конкуренцията.
А ако една фирма бъде уличена в злоупотреба с монополно положение, или няколко фирми са се договорили да вдигнат цените в нарушение на пазарната конкуренция, потърпевшите ще имат право на обезщетение.
Когато нарушението на конкуренцията е извършено от две или повече фирми, те носят солидарна отговорност за причинените вреди.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |