Пазарджишката фамилия Върбакови сега преговаря за българския бизнес на CEZ. Рулетката с кандидатите за българските активи на чешката държавна компания CEZ отново се завъртя. От два източника "Капитал" научи, че продавачът е дал ексклузивност на предложението на пазарджишката "Инерком груп", която още от пролетта е сред кандидатите, но досега бе сочена като малко вероятен купувач. Компанията, която се ръководи от Гинка Върбанова, е получила срок до края на тази седмица да приключи преговорите и да докаже, че разполага с необходимите средства. По предварителна информация офертата й за най-голямото "ЧЕЗ електроразпределение България", "ЧЕЗ електро" и "ЧЕЗ трейд" е била сред най-щедрите, но сега заради проточилите се преговори се опитват да я намалят на около 320 млн. евро. Трите соларни парка на семейство Върбакови са с общо приходи от около 50 млн. лв.
От CEZ отказаха да коментират "продължаващите ексклузивни разговори". "Ние преговаряме с един от участниците на ексклузивна основа за ограничен период от време", обясни за "Капитал" Алис Хоракова от пресслужбата на CEZ. По-рано пък изпълнителният директор на дружеството Томас Плескач заяви пред "Ройтерс", че "нямаме определен времеви хоризонт, най-важното в момента е, че преговорите продължават и изпълняват нашите очаквания".
"Капитал" потърси за коментар и самата "Инерком груп", но оттам заявиха, че собственичката Гинка Върбакова е в чужбина, а само тя можела да говори по темата. В енергийните среди "Инерком" е слабо позната, а малкото консултанти говорят за фамилната група Върбакови като търсещи финансиране и/или партньор за сделката с CEZ. Съпругът Славчо Върбаков не се показва официално в бизнеса като мениджър или собственик, тъй като в миналото е управлявал фирма ("Атлас 3 груп"), която е фалирала през 2011 г.
Как се стигна дотук?
Продажбата на най-големия частен енергиен бизнес в страната - "ЧЕЗ електроразпределение България", "ЧЕЗ електро" и "ЧЕЗ трейд", с общ оборот от около 1.8 млрд. лв., започна през февруари. През цялото време преговорите бяха обвити в официално мълчание извън общите изявления от мениджъри на CEZ, че сделката продължава. Участниците в тях пък ги определят като объркани - от неяснота кога е срокът за оферти, през това от кого се търсят по-добри оферти до има ли избран купувач.
Накратко предложенията бяха пет. Най-високите оферти за 360-370 млн. евро дойдоха от Христо Ковачки и спомената вече "Инерком груп". Следваща по сила бе офертата на българско-индийския консорциум между "Фючър енерджи" и IPCL. Другите двама в състезанието са чешката Energo-pro и консорциум между "Приста ойл" на братята Бобокови и турската STFA Yatirim.
През втората половина на октомври неофициално се беше стигнало до фаворит - "Фючър енерджи" и индийците. Но търговецът на ток изненадващо на 2 декември бе отстранен от пазара на електрическа енергия в България. "Заради проблемите с "Фючър" реално преговорите не започнаха. И в края на месеца "Инерком груп" е била поканена със срок до 22 декември", каза източник, близък до сделката.
В тези преговори най-несигурната част е дали кандидатът може да осигури обещаните средства. През лятото "Инерком груп" си беше осигурила партньор - словашкия металургичен магнат Зденек Земек, който обаче по-късно излезе от съучастието. Сега неофициално "Капитал" научи, че Върбакови разговарят с доскорошните собственици на Paradise Center - "Булфелд", зад които стоят руски капитали. През декември молът беше продаден на южноафриканския инвеститор NEPI Rockcastle, от което "Булфелд" получи 252.9 млн. евро. Запознати с преговорите твърдят, че в офертата си "Инерком" не е показала споразумение с банка, а писма за финансиране от офшорни компании. Ако това е така, дори да има средства, то сделката едва ли ще получи одобрението на основния кредитор - Европейската банка за възстановяване и развитие.
Въпросителни и в Чехия
В началото на декември Алис Хоракова от CEZ съобщи за "Капитал", че чешката държавна компания "ще реши дали да продаде или не българския си бизнес до края на тази година". Повод за съмнения ще има ли въобще сделка повдига и смяната на властта в Чехия. Напълно възможно е новото правителство в Прага начело с Андрей Бабаш да направи промени в ръководните органи на CEZ и продажбата на активите в България да бъде спряна.
Какво следва?
Ако надзорът на CEZ одобри сделката, ще трябва само разрешение от българската Комисия за защита на конкуренцията. Неформално разрешение на бъдещия купувач трябва да даде и ЕБВР, която е кредитирала местния бизнес на CEZ с над 100 млн. евро, и заемът може да стане изискуем, ако европейската институция не хареса новия собственик. Това обаче е слабо вероятно, твърдят източници.
Ако се стигне до сделка, купувачът ще трябва да направи и търгово предложение към малките акционери (основно пенсионни фондове) на двете публични дружества "ЧЕЗ разпределение България" и "ЧЕЗ електро България", т.е. ще са нужни още средства.
Ако преговорите с "Инерком" пропаднат, вариантите пред CEZ не са много. Единият е да се преговаря с другия кандидат - Energo pro, но той е малко вероятен, защото компанията притежава варненското електроразпределение и със софийското би станала почти монополист. Вариант е и индийският партньор на "Фючър енерджи" да се върне сам в преговорите. И при двете хипотези шансът за сделка изглежда нисък.
Кои са "Инерком груп"
Известно е, че компанията притежава три фотоволтаични парка у нас - в Априлци, панагюрското село Елшица и "Хаджийски ливади" около Пазарджик. Според търговския регистър от 28 септември тази година "Инерком груп" се ръководи от Гинка Върбакова, като в съвета на директорите освен нея са още Малина Върбакова и Петрана Пайтакова. Любопитна подробност е, че преди това за кратко в ръководството на дружеството са били двама чешки граждани - Павлина Филипи и Магдалена Мрачкова. Те са били представители на партньора, придобил 50% дял в компанията през юни - фонд, контролиран от словашкия металургичен магнат Зденек Земек, чийто основен бизнес е в Чехия.
Едноличен собственик на капитала сега е "Инерком инвестмънтс", зад който отново стои Гинка Върбакова.
Кандидатът за Общинска банка заобиколи изискването да покаже собственика си. Кандидатът за Общинска банка Novito Opportunities на практика е заобиколил изискването да разкрие реалните си собственици пред Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ). В доклада на конкурсната комисия към агенцията, който във вторник беше приет без въпроси в постоянната общинска комисия по финанси, акционер е посочено управляващото дружество, структурирало фонда, но към дата преди последния да набере нужните за сделката 46 млн. лв. капитал. В четвъртък се очаква докладът да мине и през Столичния общински съвет и предвижданията са кандидатът да бъде приет. След това офертата ще се отправи към БНБ, в която се оказва "топката" да се произнесе окончателно с "да" или "не" за разрешение за покупката на 67.65% в Общинска банка.
Формално казано
В доклада на СОАПИ е посочено, че собствеността в Novito е ясна и тя е на три физически лица, австрийски граждани - Раймонд Шустер, Роланд Мюлер и Томас Ян. Те са акционери в CAIAC Fund Management - управляващо дружество, чийто основен бизнес е да структурира фондове по поръчка за клиенти.
За установяването на контрола са представени документи за "легитимация" на фонда, "както и доказващи структурата на капитала до физическо лице - краен собствени (собственици)", се посочва в доклада. Изброените такива документи са извлечение от Търговския регистър на Лихтенщайн на Novito Opportunities, устав на фонда, акционерна книга, заверена от Държавния съд на княжеството. От нея било видно, че всички 100 броя поименни акции (всяка с номинална стойност 1000 евро) от капитала на Novito (100 000 евро) са собственост на CAIAC Fund Management AG, както и сертификат за притежавани акции, издаден в полза на CAIAC и заверен от Държавния съд на Лихтенщайн.
Самото управляващо дружество управлява 70 фонда с 1.6 млрд. франка активи и така покрива изискванията за финансов кандидат за банката за минимум 20 млн. евро активи. CAIAC е с 1 млн. швейцарски франка акционерен капитал, разпределени в 1000 броя поименни акции, притежавани от Раймонд Шустер (250 броя акции), Роланд Мюлер (100 броя) и "Греко Стема фондация" (650 броя акции) и декларация от фондацията, в която се посочвало, че крайният действителен неин собственик е Томас Ян. Пълномощник на Раймонд Шустер и Михаел Видерин като представляващи CAIAC е адвокатска кантора "Станков, Тодоров, Хинков и Спасов" и конкретно Михаил Станков. На въпроса на "Капитал" има ли информация кой/кои са инвеститорите във фонда Михаил Станков отговори, че е подписал договор за неразпространение на информация и не може да коментира.
Реално недоказано
Всички тези документи, удостоверяващи собствености и капитал, обаче са към месец октомври 2017 г. Посочените дати са между 20 и 27 октомври. Същественият момент е, че финансирането за предложените от Novito 46 млн. лв. за Общинска банка са набрани от фонда на 28 ноември 2017 г. Това е видно и от интернет страницата на Асоциацията на инвестиционните фондове в Лихтенщайн - тогава са набрани и записани средствата. Там не е посочено кой или кои са инвеститорите. Това не е посочено и в доклада на СОАПИ. Там е посочено, че Novito Opportunities е представил "извлечение от банкова сметка от дата 28.11.2017 г. (в оригинал), издадено от Kaiser Partner Privatbnank - депозитарната банка на фонда. От нея "е видно, че по сметката на "Новито опортюнитис" има набрана сума в размер на 24 499 990 евро", пише в доклада. Освен това се посочва и че има представена в оригинал банкова референция от дата 29.11.2017 г. от същата банка, с която удостоверявала, че към същата дата по банковата сметка на Novito има сума в размер на 24 450 990 евро (след приспадане на такси и разходи).
Така реално към датата на офертата, а и към днешна дата Novito има различна собственост. Никъде обаче не е посочено искани ли са и предоставени ли са документи кой или кои са новите инвеститорите във фонда, чиито средства ще бъдат използвани за придобиване на мажоритарния дял в банката. Така на практика общинарите ще трябва да гласуват утре за неизвестен кандидат за банката.
Формално предоставената информация в СОАПИ от кандидата отговаря на поставените условия в процедурата. На практика обаче има фино заобикаляне и избягване на оповестяването на реалния/реалните собственици във фонда. Ако това е достатъчно за СОАПИ и СОС обаче, БНБ има изискване по закон, а и устойчива практика да е по-бдителна при разкриването на реалните собственици при лицензиране или продажба на банки. Така че приложеният модел трудно би минал през регулатора, който има богат инструментариум да изиска пълна информация.
Информация - колкото, толкова
От информацията на интернет страницата на Асоциацията на инвестиционните фондове в Лихтенщайн, чийто член е управляващото дружество CAIAC, се вижда, че Novito Opportunities е новорегистриран фонд от юли тази година. Проспектът му е от 6 октомври, като в него няма кой знае каква пълнота на информацията. Обявата за решението на Столичния общински съвет за продажба на дела на общината в банката беше публикувана на 3 октомври. Исканата минимална цена за дела на Столичната община е 45.65 млн. лв. Кандидат-купувачът е предложил 46 млн. лв.
На различните етапи в хода на процедурата от СОАПИ не даваха информация колко и кои компании са проявили интерес, закупили конкурсна документация и информационен меморандум и пр. По време на процедурата имаше неофициална информация, че няма проявен интерес от стратегически инвеститори - български или европейски банки, а само от финансови инвеститори.
Според доклада на агенцията кандидатът е поел ангажимент за капиталова подкрепа при нужда, а бизнес планът му не включва съществена промяна на сегашния модел на банката.
1 млрд. лв. от бюджетния излишък отлетяха за "безплатно" саниране. Правителството продължава да харчи с бясна скорост бюджетния излишък в края на годината. На заседанието вчера министрите решиха да извадят от хазната 1 млрд. лева за разплащания по прословутата програма за "безплатно" саниране. Това е вторият милиард, който отива за т.нар. Национална програма за енергийна ефективност. Първият вече бе похарчен по подобен начин - в самия край на 2016 г. кабинетът го извади от бюджетния излишък, без да е ясно къде точно ще отидат парите.
Схемата на финансиране на "безплатното" саниране е толкова непрозрачна и сложна, че Сметната палата отправи остри критики в свой доклад от тази година. Заради тези забележки, както и заради скандалите за прекомерно раздути разходи и некачествени ремонти, правителството "замрази" временно програмата - до създаване на нови механизми за харчене и контрол.
Вторият милиард за безплатното саниране бе предвиден като опция при гласуването на бюджет 2017, като сумата бе записана "под черта". Сега парите реално се предоставят на регионалното министерство и с тях ще бъдат разплатени одобрени вече проекти с договори от Българската банка за развитие, обясниха вчера от МРРБ. Оттам посочват, че от общо 2022 многофамилни жилищни сгради със сключени договори по програмата 929 вече са обновени, 576 сгради са в процес на строителство, а други 483 са със започнати дейности по техническо обследване.
Преди няколко месеца Сметната палата отправи недвусмислени критики към начина, по който се финансира програмата. Заради непредвидения 1 млрд. лв. в бюджетните сметки на държавата през 2016 г., но впоследствие отпуснат от бюджетния излишък, одитната институция излезе с доклад, че не се спазва Законът за публичните финанси. Палатата направи забележка, че националната програма е започнала, без да са планирани средства в държавния бюджет за това. Тогава излишъкът в бюджета бе над 3 млрд. лв.
Към ноември хазната излезе на плюс от 2.3 млрд. лв. И както и предни години, на последните си заседания в края на годината правителството гласува огромни извънредни разходи, непланирани в закона за бюджета, както и размествания на средства. Преди седмица министрите приеха предложения за допълнителни разходи за над 700 млн. лв., по-голямата част от които са отново по бюджета на регионалното министерство за завишаване на тавана на харчовете за ремонт на пътища. Изненадващо огромен транш - 120 млн. лева, отиде за увеличаване на капитала на слабо известната държавна компания "Еко Антрацит", която се занимава с рекултивация на терени. Обяснението - фирмата имала много работа, а малко пари. А Министерството на отбраната ненадейно ще получи допълнителни близо 20 млн. лв. за самолетите МиГ-29, защото премиерът Бойко Борисов откри, че не били предвидени средства за поддръжка и сега машините си стояли приземени.
На вчерашната си сбирка министрите одобриха извън милиарда за санирането други 50 млн. лв. допълнителни разходи. От тях около 20 млн. лв. ще отидат към 20 общини за ремонти на пътища и различни местни обекти. Министерският съвет ще получи 4.4 млн. лв. за покриване на данъци за сгради и такса смет. БНТ ще получи 14.2 млн. лв., за да си плати таксите за цифрово разпространение на програмите си. С 390 000 лв. ще се финансира проучване за конструктивно обследване на Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Не е ясно защо всички тези разходи се разрешават сега, а не са планирани и направени в рамките на отиващата си година.
Фалиралата "София тур и холидей" отива на прокурор. Фалитът на пореден туроператор - "София тур и холидей" предизвика хаос, свързан с броя на ощетените и изплащането на парите за платените от тях екскурзии. Случаят ще стигне и до прокуратурата, стана ясно вчера. "Притеснително е, че в сайта на туристическата компания се е появила информация, че застраховката е с покритие от 1 млн. лв., а при тях е 450 000 лв.", обяви вчера министърът на туризма Николина Ангелкова.
В късния следобед вчера тя се срещна с ръководството на "Алианц България" - новия застраховател на туроператора, и със стария - "Групама", защото имало "странно обстоятелство". Застрахователят е сменен на 12 декември. "Туроператорът е изключително некоректен, защото не спазва ангажиментите си, предвидени в Закона за туризма", посочи министърът. Според текстовете, когато туроператор обяви неплатежоспособност, е длъжен незабавно да изпрати информация до министерството и до застрахователните компании за това какви сключени договори има с клиенти и с какви контрагенти работи - турагенции, хотели, авиокомпании. "За съжаление в уведомлението от "София тур и холидей" няма информация какъв е броят на пострадалите клиенти и какъв е размерът на евентуалните щети", поясни министър Ангелкова.
При нас има подадени малко повече от 80 иска, за които все още не е установено към кой от застрахователите трябва да се насочат, заяви след срещата шефът на "Алианц България" Орлин Пенев. Той обясни, че не се изплащат на принципа първи по ред, първи по право. Трябва да се съберат всички искове и сумата да се раздели пропорционално спрямо това, което всеки е платил на търговеца, ако не стига за покриване на пълните суми. Пенев уточни, че все още не се знае какъв е размерът на исковете, затова не може да се каже и дали ще стигнат парите за всички.
Лимитът на полицата на "София тур и холидей" е 450 хил. лв., а към "Групама" е 25 хил. лв. Пенев беше категоричен, че сума от 1 млн. лв., каквато беше обявена от туроператора, не съществува. "Групама" също ще изплаща обезщетения, каза шефката на компанията Селин Болар.
Министър Ангелкова поясни, че от октомври собствеността на туроператора е била прехвърлена на сръбски гражданин, който не може да бъде открит. Справка във фирмените регистри показва, че това е 36-годишният Драган Живкович, който няма участия в други компании. "София тур и холидей" е основана със 100 лв. капитал.
Освен това се оказа, че министърът не знае дори приблизителния брой на "изгорелите" туристи, които са платили, но не са получили желаната ваканция. Затова Ангелкова призова всички пострадали да сигнализират във ведомството, за да може така да се установи техният брой.
Според Би Ти Ви става въпрос за десетки случаи. Собственикът на фирмата обаче не може да бъде открит. За сметка на това клиентите са получили имейли. "В тях ни пожелават приятни празници и да се обърнем към застрахователя", разказа една от потърпевшите - Лилия Тенева.
От Комисията за защита на потребителите увериха, че няма опасност парите на клиентите да изгорят и връщането им е гарантирано. "Но в България единственият способ, по който това се случва, е застраховката "Професионална отговорност" на туроператора". Такава застраховка има. Така че е много вероятно всички засегнати да възстановят своите пари", обясни шефът на КЗП Димитър Маргаритов. Това обаче изисквало време.
В съобщение на сайта си от "София тур и холидей" обвиняват конкуренти и Министерството на туризма в саботаж и разпространяване на слухове за отнет лиценз, което прогонило клиентите им. "Министерство по никакъв начин не е предприемало действия за заличаване на фирмата "София тур и холидей", коментираха вчера от ведомството.
Още оплаквания
В същото време сигнали има срещу фирмата "София тур и ко", която е различно юридическо лице и не е обявена в неплатежоспособност. "При нас за нея е подаден сигнал още от март", заяви Николина Ангелкова. Той е препратен към КЗП. Точно за какво става въпрос обаче, не бе уточнено.
Вдигаха заплатите с над 10% за година. Заплатите са увеличени с над 10% в рамките на година. През третото тримесечие на 2017 г. разходите на компаниите за възнаграждения за един час работа на наетите от тях хора са нараснали с 10,6% спрямо същия период на миналата година, обявиха от НСИ.
Останалите разходи на работодателите за труд (извън тези за заплати) са се увеличили с 11,1%. Като това по-бързо нарастване на другите разходи за труд основно се дължи на повишаването на вноската във фонд "Пенсии" с 1% от началото на тази година.
По икономически сектори най-голямо увеличение на заплатите в рамките на година се отчита в "Административни дейности" и "Образование" - с по 14,4%. Много сериозен ръст с 13,3% има и на разходите на фирмите за всеки час работа на хората в "Добивната промишленост". На следващо място по ръст на възнагражденията се нареждат заетите в "Научни изследвания" и "Преработваща промишленост" с увеличение съответно от 12% и 11,9%.
В сектора на "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения", където влизат IT специалистите и по принцип дават най-високи заплати, ръстът на възнагражденията е доста по-малък - с 9,4%. Явно има едно догонване при заплатите и в секторите с по-ниски възнаграждения увеличението на надниците е с по-бързи темпове. Това се доказва и от данните за сектора "Хотелиерство и ресторантьорство", където заплатите по принцип са най-ниски, но има увеличение с 11,1%. Най-малко увеличение на заплатите има в сектора "Култура, спорт и развлечения" - с 3,1%.
Екология! Общината и СДВР следят за горене на отпадъци. Съвместни екипи на Регионалната инспекция по околната среда и водите в София, Столичната община и Столичната дирекция на вътрешните работи започват засилен контрол върху горенето на отпадъчни материали, които замърсяват въздуха в София.
За това се договориха днес на среща министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова и главният секретар на МВР Младен Маринов. В междуинституционалния екип ще бъдат включени и представители на столичната пожарна, които заедно със Столичния инспекторат имат правомощия да проверяват горенето на открити площи.
Министър Нено Димов информира кмета, че в момента се изработват стандарти за твърдите горива за битово отопление (въглища и дърва). Целта е от следващия отоплителен сезон горивата, които достигат до крайния потребител, да са с по-ниско съдържание на сяра и пепел.
Съвместните проверки със Столичната община ще обхванат сервизите за ремонт на автомобили, за използване на отработени масла за отопление, както и предаването на излезлите от употреба гуми на оторизирани за оползотворяването им фирми.
Столичният инспекторат продължава кампанията за събиране на излезли от употреба гуми. До момента са събрани над 2500 гуми и акцията продължава. Столичната община засили и честотата на събиране на едрогабаритни отпадъци от домакинствата. Целта и на двете мерки е да се предотврати нерегламентираното им изгаряне.
Всеки пети туроператор без застраховка. Всеки пети туроператор е без валидна застраховка „Отговорност на туроператора", показа справка на „Монитор" в Регистъра на регистрираните туроператори и туристически агенти. Към момента в електронния списък фигурират имената на 1071 туристически агенции, от които 224 са с изтекла полица. Това означава, че около 20% или всяка пета фирма няма право да организира пътувания. На 58 от компаниите пък съвсем скоро им изтича застраховката. Останалият брой търговци са с валидни полици или пък са такива, които вече са заличени от регистъра.
От данни на Министерството на туризма, предоставени за „Монитор", става ясно, че от 2014 г. до момента общият брой на отписаните туроператори е 15.
През 2014 г. те са били 9, 2015 г. - 4, а през 2016 г. и 2017 г. по един, ако не броим последния случай с фалиралата „София тур и Холидей" ЕООД. Сред основните мотиви за заличаване и прекратяване на дейност, посочени от туристическото ведомство, са, че въпросните дружества са работели без действаща застраховка или пък те сами са пуснали молба да бъдат заличени поради прекратяване на дейност, както и заради „други системни нарушения на Закона за туризма".
Във вторник вечерта от туризма съобщиха за поредния туроператор, който е фалирал, и то дни преди най-чаканите празници в годината, когато традиционно голям брой хора тръгват на път. Спешната проверка на министерството показала, че фирма „София тур и Холидей" ЕООД има валидна застраховка, сключена само преди дни - на 11 декември 2017 г., със ЗАД „Алианц- България", като полицата е влязла в сила от 00:00 часа на 12 декември 2017 г. Според информация от самия туроператор покритието на застраховката им е за 1 млн. лв., а според подадената към министерството информация за полицата лимитът на обезщетението е за 450 хил. лв.
Пред журналисти ресорният министър Николина Ангелкова заяви, че се издирва собственикът на „София тур и Холидей" ЕООД. През октомври месец фирмата е сменила собственика си, когато е прехвърлена на сръбския гражданин Драган Живкович, който е в неизвестност.
Оказва се обаче, че в списъка на туроператорите като управители са посочени съвсем други лица, а именно Димитър Иванов Тонев и Ралица Пламенова Тонева. Разминават се и адресите на управление. В регистъра към туристическото ведомство е посочен район „Оборище", бул. „Княз Ал. Дондуков" 86, вх. Б, ап. 29, а в Търговския регистър - район „Триадица", бул. „България" 51, вх. 1, ет. 1 офис 3. Капиталът на фирмата е 100 лв. От министерството са направили спешна проверка на адреса на туроператора на бул. „България", но не са открили никой. С тази фирма се оказа свързан и друг туроператор с подобно име „София тур и ко", чийто район на управление се намира именно на бул. „Княз Ал. Дондуков" 86. Срещу това дружество има подадени сигнали, но тя не е обявена в несъстоятелност, отговори на въпрос Ангелкова. Сигналът е подаден още март месец и е бил пренасочен по компетентност към Комисията за защита на потребителя. През април от комисията са обявили, че няма нарушения, които да костват лиценза на туроператора.
В тази връзка вчера следобед Ангелкова се срещна с изпълнителните директори на застрахователните компании „Алианц България" и „Групама" заедно с представители на Комисията за финансов надзор и представители на фалиралата туристическа фирма.
Няма информация обаче какъв е броят на пострадалите клиенти и какъв е размерът на евентуалните щети, поясни Ангелкова. Тя посочи още, че това може да забави процедурата по изплащане на обезщетенията, която може да стартира, след като се съберат необходимите документи, свързани с броя на потърпевшите.
Тя добави, че с прекратяването на дейността туроператорът не се заличава автоматично от Националния туристически регистър. Това е отделна процедура, която ще стартира и ще отнеме известно време. За улеснение на потребителите в Националния туристически регистър с червено се подчертават тези туроператори, които са заличени.
„Обезщетения ще се плащат на хората", заяви Орлин Пенев, изпълнителен директор на „Алианц България". Той обясни, че не се изплащат на принципа първи по ред, първи по право. Трябва да се съберат всички искове и сумата да се раздели пропорционално спрямо това, което всеки е платил на търговеца, ако не стига за покриване на пълните суми. Пенев уточни, че все още не се знае какъв е размерът на исковете, за това не може да се каже и дали ще стигнат парите за всички.
При нас има подадени малко повече от 80 иска, за които все още не е установено към кой от застрахователите трябва да се насочат, добави още изпълнителният директор на „Алианц България".
Таксита искат да возят най-малко за лев. Таксиметрови шофьори от София ще излязат на протест с искане за приемането на минимални цени за километър пробег. Искането им е цената за един километър да бъде минимум 1 лв. през деня и 1,14 лв. през нощта. Целта да се определи минимална цена е да се ограничи възможността за дъмпинг от останалите на пазара превозвачи.
Протестният митинг е предвиден за утре пред сградата на Столична община. Организатори са „Синдикален съюз СИЛА и таксиметрови водачи", но не и останалите браншови организации. „На този етап няма да участваме, но няма и да пречим на колегите" коментира пред „Монитор" Сава Комитов, председател на Асоциацията на таксиметровите синдикати в България. По думите му още е рано за протест, защото се чака методика за определяне на цените, които ще бъде готов до края януари догодина.
В момента големите компании возят на 0,79 лв. за дневна и на 0,90 лв. за нощна тарифа. В Столична община в момента е в сила само максимална тарифа за цената на таксиметров превоз. Дневната е 1,30 лв./км, а нощната - 1,60 лв. Дневната тарифа важи от 06:00 ч. до 22:00 ч., а нощната - от 22:00 ч. до 06:00 часа.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.42% |
USDJPY | 157.20 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.37% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.59% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.35% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 194.50 | ▼0.53% |
S&P 500 | 6 003.66 | ▼0.29% |
Nasdaq 100 | 21 649.60 | ▼0.04% |
DAX 30 | 20 057.20 | ▲0.04% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 759.30 | ▲0.68% |
Ethereum | 3 335.67 | ▲1.76% |
Ripple | 2.20 | ▲0.05% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.16 | ▼0.60% |
Петрол - брент | 72.28 | ▼0.45% |
Злато | 2 617.86 | ▼0.23% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 535.12 | ▲0.40% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.82 | ▼0.15% |
Germany Bund 10 Year | 133.82 | ▼0.16% |
UK Long Gilt Future | 92.54 | ▼0.45% |