Цената на природния газ скача с 2,75%. Комисията за енергийно и водно регулиране определи цена от 352 лева за 1000 куб. м. от 1 януари 2018 година до края на март. Така цената на синьото гориво нараства с 2,75% спрямо тази през последното тримесечие на 2017 година. Въпреки увеличението цената на парното ще остане непроменена до края на зимния сезон, увериха от енергийния регулатор.
Появи се четвърти обвиняем по делото "Суджукгейт". Софийската градска прокуратура е повдигнала обвинение за закана за убийство и опит за принуда на Петър Малджиев. Той е бил собственик на казино в Добрич и на 2 хотела в Кранево. Свързван е с бившите силови групировки. Освен Малджиев досега към наказателна отговорност по делото "Суджукгейт" бяха привлечени бившият депутат от ГЕРБ Живко Мартинов, бившият директор на Областната дирекция на МВР-Добрич Веселин Колев и директорът на дирекцията по безопасност на храните в Добрич Розалина Брайкова.
В края на юли прокуратурата обвини депутата от ГЕРБ Живко Мартинов, че се е сдобил чрез изнудване с над 4 тона суджук. Мартинов взел суджука от добрички бизнесмен, като го уверил, че е предназначен лично за премиера Бойко Борисов. В противен случай депутатът го заплашил с проверки от полицията, данъчните и Агенцията по безопасност на храните. Впоследствие Мартинов бе изключен от партията и получи мярка за неотклонение парична гаранция от 45 хил. лева, която съдът намали повече от два пъти. Той е обвиняем и за други заплахи и изнудвания.
Правителството одобри втора кабинка и нови писти над Банско. Спорните промени в плана за управление на Националния парк "Пирин", които създадоха напрежение в управляващата коалиция, бяха приети на последното за тази година заседание на Министерския съвет (МС) в четвъртък. С тях на практика се дава зелена светлина за строителството на писти и нови лифтове в зоната за туризъм, в която досега можеше да се извършва само реконструкция на вече съществуващите.
Решението на правителството за промяна на плана идва след неуспешния опит да се промени концесионният договор на концесионера на ски зоната в Банско - "Юлен" АД, в началото на декември. Тогава вицепремиерът Валери Симеонов и министърът на екологията Нено Димов се опитаха да прокарат решението за сключване на допълнителното споразумение към договора, с което на практика се узаконяваха всички незаконно построени обекти от концесионера и заедно с това се разширяваше концесионна територия на "Юлен". То беше отменено от премиера Бойко Борисов с аргумента, че докато не се приемат промените в плана за управление на "Пирин", няма как да се променя концесионният договор на "Юлен". Отлагането на въпроса предизвика колизия в управляващата коалиция, защото единият от вносителите - вицепремиерът Симеонов, заяви, че Борисов го е "саботирал" и "не иска да го вижда". Дори намекна, че от решението на казуса на заседанието на 28 декември ще зависи бъдещето му в управлението.
"Задружната дружина"
"Нека да се поздравим с този успех", заяви Симеонов след правителственото заседание в четвъртък, на което бяха гласувани две решения. Едното за промяна на плана за управление на "Пирин" и другото, с което се възлага на министъра на околната среда при наличието на инвестиционно намерение за строителство на втори кабинков лифт на Банско да задвижи в спешен порядък процедурите, които се изискват по екологичното законодателство - ОВОС, екологична оценка и оценка за съвместимост. Симеонов даже благодари на премиера, защото по думите му втората точка е била внесена от министър Димов по настояване на Борисов. "С решението правим сериозна крачка по отношение на създаването на условия за планинския туризъм в Банско", каза вицепремиерът и си послужи с поговорката "Вода гази, жаден ходи", която се отнасяла за курортния град. Вицепремиерът Красимир Каракачанов пък си послужи с друга поговорка, за да приветства решението на кабинета - "Задружна дружина - планина повдига", каза той и обяви, че строителството на втори кабинков лифт на Банско ще даде възможност за "икономическо развитие на целия регион".
Въпреки че преминаха през обществено обсъждане, промените в плана за управление на парка бяха приети от правителството така, както бяха предложени първоначално от Нено Димов.
Решението на МС за Банско беше предшествано от два протеста. Единият на екозащитниците от коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България", другият - на защитниците строителството на ски писти и съоръжения в Банско, който за кратко затвори главен път Е-79 при разклона за Симитли.
Какво всъщност означава решението
Независимо че управляващите говорят единствено и само, че промяната в плана за управление на "Пирин" се прави, за да се даде възможност за построяването на втори лифт в Банско, днешното решение на правителството всъщност дава зелена светлина за строителството на нови ски писти и съоръжения. С него на практика се разрешава това вече да става в зоната за ски туризъм (т.нар. Буферна зона), в която до момента можеше да се извършват само реконструкции на съществуващите съоръжения и ски трасета. Досега това беше разрешено единствено в зоната за сгради и съоръжения. Така общата площ, на която могат да се строят ски писти и съоръжения, от 0.6% се увеличава на 7.5% от територията на парка. Освен това се прави и промяна в таблица 32 към точка 15 от плана за управление, според която "строителството, ремонтът и реконструкция" в зоната за опазване на горските екосистеми и отдих имат същата поносимост както в зоната за съоръжения. Така се заобикалят забраните за строителство в тази зона, в която според плана е разрешена човешка дейност само в изключителни случаи.
С промените в плана всеки, който има инвестиционно намерение и одобрен проект според териториално-устройствения план на Банско, който се приема от общинския съвет на града, може да изгражда нови писти и ски съоръжения. Така планът отваря вратата за сериозно застрояване на парка от концесионера.
От изявлението на Симеонов, Каракачанов и Димов след заседанието на МС в четвъртък не стана ясно дали и кога ще се пристъпи към решението за промяната на концесионния договор на "Юлен". От началото на януари влиза в сила новият Закон за концесиите и ако договорът на "Юлен" се променя, това трябва да стане по новите правила.
Еколозите ще сезират ЕК
"Еколозите още утре ще сезират Европейската комисия за нарушаване на две европейски директиви и за образуване на две наказателни процедури срещу България, съобщи "Дневник". Причината според Катерина Раковска от WWF e, че промените в плана за управление на "Пирин" се правят без задължителната екологична оценка. Такава оценка има за сега действащия план за управление. Пред "Дневник" Тома Белев от Асоциацията на парковете в България е заявил още, че еколозите ще обжалват и решението на кабинета пред съда. Заедно с това те подготвят и нов протест, който ще се проведе в началото на българското европредседателство.
Преди седмица в отговор на запитване от екозащитните организации представител на Европейската комисия заяви, че екооценката е задължителна при промяна на Плана за управление на НП "Пирин". "Държавите членки трябва да гарантират, че всеки план или дейност, които могат да засегнат тези места се подлагат на съответната оценка за въздействие в съответствие с разпоредбите на европейското законодателство; това се отнася и за всяко бъдещо изменение на планове с цел разширяване на туристическите дейности", се казва в писмото, подписано от Джордис Кремлис, ръководител на отдел "Кохезионна политика и оценки на въздействието върху околната среда" в Генерална дирекция "Околна среда" на Европейската комисия. В случай на нарушение на директивите ЕК "не би се поколебала да започне процедура за нарушение", се уточнява в писмото.
От Брюксел информират, че са започнали по своя инициатива хоризонтално разследване срещу няколко страни-членки, в това число на България, които не са изпълнили задължението си да обявят специалните защитени зони, каквато е и Пирин ( изискване по чл. 4 параграф 4 от Директивата за местообитанията ). Въпреки, че процедурата по гласуването на тези специални защитени зони е започнала отдавна, реалното им обявяване се отлага от около шест години от различни български правителства.
Промени и в други зимни курорти
Извън казуса с Пирин, днес бяха дадени заявки и за промени в други зимни курорти. След заседанието на правителството вицепремиерът Валери Симеонов съобщи, че е направена "сериозна крачка" по отношение на ски зоната в Пирин и предстои "да се подходи по същия начин" и за други планини като Родопите, Стара планина и Витоша, без обаче да съобщи повече подробности. Министърът на спорта Красен Кралев пък съобщи, че е взето правителствено решение за възстановяване на ски влека "Заека" на Витоша, който е собственост на държавата и не работи от около 10 години. Въпросният влек е в близост до хижа "Алеко" и обслужва ски зоната в района, ползвайки се основно за детски ски спортове. "Стартираме процедура за реконструиране на съоръжението. Съвсем скоро ще имаме възможност този влек, който е много важен за обучение на децата и подрастващите, да бъде възстановен", каза Красен Кралев след заседанието.
(Техно)лични финанси. Свят без банкови клонове, брокери, посредници, без кеш и дори без платежни или клиентски карти. Това е бъдещето, което вече не звучи като фантастика, а е нещо, което идва и тук. Както във всички сфери на нашия живот иновациите и технологиите навлизат и в личните финанси много по-бързо, отколкото очакваме. Е, не с такава скорост и в България, но всяка глобална тенденция един ден се прехвърля и тук. Затова и ще чуваме все по-често думи като fintech.
Еволюция, а не революция
"Промяната, която новите възможности в банково-финансовата сфера ще донесат, е сходна с еволюцията на телефона. Преди той служеше само за обаждане, а сега е устройство с множество приложения, които извършват разнообразни дейности, които дават възможност да се генерират много приходи, да се улесни животът на потребителя и да се подобри клиентското преживяване", казва Иво Василев, основател на Reloyalty, мобилно приложение за възнаграждаване на лоялни клиенти. "Колкото по-рано банките се отворят, толкова по-конкурентоспособни ще бъдат, а клиентите ще избираме не най-готината услуга, а онази, която има най-много добавени приложения и функции", добавя той. Неговият нов проект например е да изготви платформа, чрез която клиентът няма да има нужда от отделна карта за лоялност от всяко място, което посещава често. Вместо това тази работа ще я върши основната му платежна карта, чрез която той ще бъде "разпознаван" от доставчиците на стоки и услуги. Търговците пък ще могат да достъпят цялата платежна история на своите клиенти към тях и лесно да настроят алгоритъм, с който да стимулират продажбите си чрез отстъпки в по-малко натоварените части от деня например. Всичко това, разбира се, ще се случва единствено след изрично съгласие на клиента.
Всички сметки в една карта
Другият вариант на ново банкиране ще е възможността всички сметки от различни банки да бъдат обединени в един агрегатор. Подобен проект, който бе кръстен BankHub, разработиха от "Societe General Експресбанк". "Тази услуга дава възможност за обединяване на информация от над 2000 финансови институции от цял свят - разплащателни сметки, кредитни продукти, инвестиционни проекти", обясни Татяна Иванова, ръководител на екипа за маркетинг и дигитално банкиране в банката. Друга основна функция на новата платежна среда ще бъде анализирането на приходите и разходите на клиентите и способите за "автоматично" спестяване. Такова приложение например е Acorns, което закръгля всяка платена с карта сума нагоре до цяла валутна единица, а добавените центове се преместват в спестовен план. Той пък се управлява според рисковата насоченост на клиента.
Данните са новият петрол
В момента повечето приложения с подобни услуги достъпват и обработват информацията, като "се представят" за клиента. Тоест те използват парола и потребителско име, за да "влязат" през клиентското онлайн банкиране. Според законови промени, които трябва да влязат в сила през 2018 г., връзката между банката и доставчика на услуги трето лице ще бъде директна. Така банката ще знае кой и кога достъпва данните, а доставчикът на новата услуга ще получава лиценз от орган като централната банка. Новите услуги ще бъдат регулирани най-вече чрез два нормативни текста - Регламентът за защита на личните данни (GDPR) и Директивата за платежните услуги 2 (PSD2). Първата цели да установи ясни правила при обработването на лични данни, да ги защити и да стимулира търговското им използване и създаването на пазар, като едновременно гарантира сигурността им. В нея са описани и всички начини, по които търговците се задължават да опазват личните данни на своите клиенти. Вторият текст цели да отвори информацията и достъпа за клиентските банкови сметки към външни доставчици на финансови услуги. Макар и наглед противопоставящи се, тези два текста всъщност поставят ясни рамки на един напълно нов пазар - този с големите бази данни и с личната информация, които по-ясно ще очертаят потребителските навици и ще помогнат на търговците да предоставят повече.
В голяма степен става дума за сътрудничество между fintech компаниите и банките. Така например дори и германската "директна" (тоест без банкови офиси) банка N26 препраща всички трансгранични преводи, които нейните клиенти искат да извършат, чрез Transferwise - fintech, който е тясно специализиран в тази област. Подобен е и случаят на Иво Василев от Reloyalty, чийто екип в момента разработва приложение по поръчка на британска банка.
Какви са проблемите
"Ако продуктът е само за България, той трудно може да оправдае инвестицията си", коментира адвокат Христо Нихризов, съдружник в Адвокатско дружество "Димитров, Петров и ко", който повече от 10 години консултира клиенти в областта на телекомуникационното, финансовото и други права. Той консултира българската компания Evrotrust в създаването на мобилния електронен подпис, който те се опитват да пласират в Европа. Подобна е и насочеността на Иво Василев, който работи с британска банка по новия си проект за лоялни клиенти, а първия опит - Reloyalty, който стартира у нас, ще бъде за момента преустановен. "Като извадим всички хора, които не използват смартфон например, както и онези, които традиционно са много консервативни относно парите си, остават малко хора в България, които биха използвали нови финансови услуги", добавя Нихризов. Затова той очаква по-голямата част от иновациите да дойдат най-вече от банки, които имат централа в чужбина, където се правят по-големи инвестиции в технологии. Всъщност самият закон, с който Директивата за платежните услуги 2 трябва да заработи в България, ще е на фаза обсъждане поне до 24 януари догодина, въпреки че крайният срок, в който страната ни е трябвало да го обнародва, изтича на 13 януари. Причината за това е тясната специфика на материята, която затруднява в повечето случаи и народните представители, въпреки че БНБ е свършила работата и е написала законопроекта. Окончателните технически подробности по тази директива ще бъдат финализирани през март, а банките и платежните оператори имат гратисен период до септември 2019 г. да ги приложат.
Едно наум с новите "абстрактни" пари
Замяната на добрия стар кеш с платежна карта или друг премет като смартфон за плащане на ПОС терминал звучи като значително улеснение. Но трябва да се има предвид, че изследвания показват, че връзката между кеша и благоразумието е може би доста по-директна, отколкото си представяме. Според изследване на американската компания за анализ на данни Dun and Bradstreet хората харчат средно между 12% и 18% повече, когато плащат с кредитна карта вместо с кеш. В TEDx презентация, наречена "Когато парите не са реални" (When Money Isn't Real), финансовият консултант Адам Карол, автор на няколко книги за справяне с бремето на студентския кредит в САЩ, твърди, че при плащане директно чрез смартфон или wearable гривна например този ръст може да достигне 25%. И това може да е проблем, особено за новото поколение, което расте в момента, за което идеята за парите и бездруго е абстрактна. Например само през 2014 г. Apple възстановяват $32.5 млн. на свои клиенти за покупки, направени през мобилни приложения от техните деца.
"Токенизацията и биометричните данни са символ на бъдещето и е глупаво да се отричат предимствата на технологиите. Но когато едно цяло поколение израства без ясна връзка между харченето на парите и тяхното изкарване, това вещае опасност от голяма вълна от лични финансови фалити още в млада възраст", коментира той, като добавя, че само към момента във Великобритания на всеки 5 минути се регистрира нов случай на частен фалит. "За да ограничим подобен негативен ефект и на следващото поколение, трябва да ги накараме да разберат, че в реалния свят се вземат решения за пари, които може и да изглеждат абстрактни, но имат съвсем реални последствия", добавя Карол.
НАП спира електронните услуги от 1 до 7 януари. Електронните услуги на НАП няма да са достъпни от 1 до 7 януари 2018 г. Официално - заради годишно приключване на информационните системи - така казват оттам.
Няма да бъдат достъпни част от е-услуги за подаване на данни и документи от задължените лица, а до 8 януари е възможно да има забавяне в получаването на резултатите от обработката на подадените по е-път декларации и документи от клиентите на НАП чрез услугите за подаване на: декларации и документи, касаещи осигурителни вноски, вкл. уведомления за трудови договори, справки-декларации, описи на наличните активи по ЗДДС и дневници по ЗДДС и VIES декларация; декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2017 г.; декларация по чл.55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО за четвърто тримесечие на 2017 г. и м.декември 2017 г.
В същия период е-услугите, предоставящи информация от данъчно-осигурителната сметка на задължените лица, ще работят с данни, актуални към 31.12.2017 г.
В офисите на НАП пък ще се приемат декларации, искания и заявления от 2 януари до 5 януари, но издаването на документите ще бъде възобновено след дейностите по годишното приключване на информационната система.
Промяна няма обаче по плащането на данъци, осигуровки и публични вземания, принудително събирани от приходната агенция. Там редът и банковите сметки си остават същите.
КЗК наказа завод за заблуждаваща реклама. КЗК наложи имуществена санкция на „Завод за шлифовъчни машини" АД за извършено нарушение по чл. 32, ал. 1 във връзка с чл. 33, ал. 1 от ЗЗК.
Комисията установи, че рекламното послание на дружеството „ЗШМ" АД е единственият специализиран производител на шлифовъчни машини в България" има заблуждаващ характер и е в състояние да повлияе на икономическото поведение на субектите, до които достига. В хода на проучването Комисията установи, че „Завод за шлифовъчни машини" АД не е единственият производител и доставчик на шлифовъчни машини за територията на страната, защото такъв е и подателят на искането.
При определяне на санкцията в размер на 6 795 лв. (0,5% от приходите от продажби на стоки на дружеството за финансовата 2016 г.). Комисията е взела предвид тежестта и продължителността на нарушението, както и смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства по случая.
Звезди гушват до 6 бона за рекламен пост. От 1000 до 6000 лв. взимат българските звезди за продуктово позициониране в социалните мрежи, показа проверка на „Монитор". Цената е за един пост в Инстаграм или Фейсбук и варира в зависимост от броя на последователите, имиджа на популярната личност и целта на клиента - дали търси ефекта на еднократната, но бърза продажба, или иска да напомпа дългосрочно стойността на бранда си с „престижа" на ангажираното за цяла кампания лице. Във втория случай това обикновено се свежда до публикуването на три поста в рамките на няколко месеца срещу средна сума от 5000 лв. Максималната стойност може да стигне до 15 бона.
Николета Лозанова е най-скъпа в Инстаграм, Кобилкина лансира обувки и бижута срещу 1500 лв.
Порязаха помощите на 10 000 безработни мързеливци. 10 000 безработни са останали без помощи заради отказ да полагат обществено полезен труд. Това показват данни на Министерството на труда и социалната политика за тази година. Според Закона за социално подпомагане безработните с ниски доходи имат право на помощ от държавата, като в замяна полагат обществено полезен труд по 4 часа в продължение на две седмици. Размерът на помощта зависи от това с кого живее нуждаещият се, има ли деца или увреждания. За това социално слабите получават между 30 лв. и 60 лв. за 56 часа общественополезен труд. Тези от тях, които откажат да метат улици или да боядисват пейки, остават без помощта за следващите два месеца.
„На тези, които откажат да полагат обществено полезен труд два поредни пъти, помощта се преустановява за срок от две години. Тази година тази мярка е била предприета за около 3000 души", обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова пред bTV.
Както „Монитор" писа, най-много откази за труд срещу помощи социалните са регистрирали в Благоевград, Пловдив, Сливен и Стара Загора. Семействата, които не пращат децата си на градина или на училище също биват санкционирани от социалните служби. Тази година детските надбавки на около 8500 семейства са били спрени заради неизвинени отсъствия. Отделно около 3000 непълнолетни майки получават детски надбавки в натура вместо пари на ръка. С тези бонове родителите могат да купят памперси, дрехи, учебници или тетрадки за детето си. За догодина социалното министерство е заделило 80 млн. лв., които ще разпредели между 196 общини с висока безработица. Със средствата ще бъде осигурена заетост на трайно безработни по схемата „Работа", при която общината и частни фирми могат да наемат служители. От догодина служителите, загубили трудовите си книжки, ще могат да поискат местната Инспекция по труда да им преиздаде нов документ. Искането вече ще се нарича заявление, а не молба, реши на вчерашното си заседание Министерският съвет.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |