Държавният бюджет е с излишък и през 2017 г. Бюджетът на държавата завършва 2017 г. на плюс от почти 800 млн. лв., или 0.8% от прогнозния БВП, показват предварителните данни на Министерството на финансите. Това е втората поредна година, в която държавните финанси се планират на минус (1.33 млрд. лв.), но на касова основа завършват с излишък. Подобно на 2016 г. плюсът е основно заради забавени инвестиционни проекти, по-малко еврофондове и повече данъчни постъпления, а не заради направени реформи или по-умно изразходване на средствата на данъкоплатците.
Само месец по-рано приходите надвишаваха разходите с още по-едра сума - 2.4 млрд. лв. Но по традиция в последния месец на годината правителството се опита да стопи плюса, като разпредели допълнителни суми за около 1.6 млрд. лв. Един милиард от тях отново отива за саниране, останалите пари получиха отделни ведомства, общини и училища.
Пет милиарда по-късно
Годината завършва с 3.8% годишен ръст на консолидираните приходи и с 6% повече разходи. Все още няма подробна разбивка към декември, но по предварителни данни на финансовото ведомство най-голям ръст има при данъчните постъпления - с 8.6% спрямо година по-рано. Увеличението на разходите е заради повече социални плащания (по-висока минимална пенсия и някои вноски). За сметка на това има изоставане при тези за инвестиции. Към ноември изпълнението им е едва 32.5% от заложените по закон.
Най-големите разходи са през декември, когато те буквално се удвояват - от средно между 2.4 и 2.6 млрд. лв. на месец до над 4.8 млрд. лв. Няколко решения на правителството от последния месец показват накъде е насочена част от сумата. По-голямата част е за разплащания по спорната програма за саниране. На предпоследното си заседание за 2017 г. правителството одобри допълнителни 1 млрд. лв. на регионалното министерство, като така отпуснатите средства за програмата от бюджета ще достигнат общо 2 млрд. лв. С парите трябва да се покрият 2022 договора за саниране, от които към декември бяха изпълнени близо 930.
Други дребни суми
Правителството гласува и други относително дребни суми преди празниците, общо в размер на около 230 млн. лв. Към средата на декември правителството разпредели 105 млн. лв. по бюджетите на отделни министерства и общини. Най-едрите суми от тези разходи бяха за продължаване на лицензионния договор с "Майкрософт" (23.2 млн. лв.) и за ремонт на МиГ-29.
На следващо заседание бяха одобрени още 51 млн. лв. през декември за различни извънредни разходи, като например 14.2 млн. лв. за БНТ и 20.6 млн. лв. за ВиК, пътища и друга инфраструктура в двайсетина общини. Допълнителни 53 млн. лв. бяха разпределени на Министерството на отбраната за поддръжка на летища на Военновъздушните сили и ремонти на държавните военни университети. Други 20 млн. лв. пък отидоха по програмата на ведомството "Подготовка и използване на въоръжените сили".
Икономиката през 2018 г.: още ръст от потребление и инвестиции. Ръст, подобен на миналогодишния и дори по-висок. Такива са очакванията на анализаторите за икономиката през 2018 г. Основните фактори, които ще я движат напред, са благоприятната външна среда заради възстановяващата се еврозона и растяща глобална търговия, силното потребление на домакинствата в страната, движено от вървящи нагоре възнаграждения, и повече еврофондове.
Някои институции като Европейската комисия и Министерството на финансите залагат по-консервативни прогнози и очакват темпът на растеж на БВП леко да се забави (виж таблицата), но други като Уникредит Булбанк и Световната банка предвиждат ускорение спрямо 2017 г. Всички тези прогнози чертаят за бизнеса добра откъм продажби година, както и повече поръчки за строителния сектор. А за хората - повече възможности за заетост и по-високи възнаграждения. Анализатори обаче предупреждават, че подемът вероятно ще достигне своя пик през тази година, въпреки че икономиката не расте с внушителните отпреди 2009 г. темпове. Както и че "прегряващият" пазар на труда ще действа като спирачка пред икономиката, ако няма инвестиции в подобряване на производителността.
Не всичко е оптимистично. Някои сектори и региони може и да не почувстват икономическия подем. Така например при текстилната индустрия процесът на свиване на производството ще продължи, защото страната губи конкурентоспособността си като дестинация за аутсорсинг на такъв тип дейности. Възстановяването на икономиката и на пазара на труда в Северозападна България също изостава спрямо столицата и големите градове на юг от Стара Планина.
Инфлацията също ще продължи да се ускорява, което е лоша новина за домакинствата, но добра за производители и търговци.
Заплатите - още нагоре
Потреблението ще задържи своята роля като един от основните двигатели на растежа през новата година, предимно заради продължаващото увеличение на доходите и спада на безработицата. Според Красен Йотов от Industry Watch възнагражденията ще продължат да изпреварват производителността на труда и през 2018 г. "Разходите за труд вече формират близо половината от добавената стойност в българската икономика, а в някои сектори като информационните технологии този дял е още по-висок - около две трети", коментира той. Според него дисбалансите в търсенето и предлагането на пазара на труд ще доведат до увеличение на заплатите във всички големи сектори от икономиката и през 2018 г.
Недостигът на подходящи хора за свободните работни позиции в икономиката е основната причина за продължаващото увеличение на възнагражденията, казват и икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ). "Неизбежно е възнагражденията да продължат да растат, а темпът най-вероятно дори ще се засили", коментира главният икономист на института Десислава Николова, която залага на ускорение близо до 15-20%. Това обаче ще може да се постигне, ако икономиката успее да ускори растежа си и фирмите могат да си позволят по-високите заплати, подчертава тя.
Освен заради по-високи възнаграждения потреблението ще се движи и от все още ниските лихви, които карат някои хора да инвестират в стоки и активи за дълготрайна употреба.
Кои сектори ще растат
През изминалата година икономическият растеж беше по-балансиран спрямо предишни, но все още има сектори, които усещат подобрението по-силно, а други остават назад. Например строителството ще се активизира, съдейки по увеличението на разрешителните за строеж, според Николова. Очаква се европейските фондове също да се отразят положително на компаниите. Успоредно със строителството ще се раздвижи и мебелното производство, тъй като двата сектора са свързани и обикновено вървят заедно.
Икономическият подем в еврозоната и растящата международна търговия означават и повече търсене за експортно ориентираните компании. И все пак плюсът не е за всички. Така например в текстилната индустрия, която също работи основно за външните пазари, производството се свива от няколко години, тъй като страната губи конкурентни предимства в този отрасъл. Аутсорсингът на подобни дейности се изнася в азиатските държави, където разходите на фирми от подобни трудоемки сектори все още са ниски. "В българската индустрия виждаме преструктуриране към производство с по-висока добавена стойност. Процесът е бавен, но стабилен през годините", счита Десислава Николова.
Други сектори пък вероятно ще са принудени да лимитират растежа си заради липсата на достатъчно хора за наемане. Пред подобни проблеми са изправени някои аусторсинг компании, както и фирми от индустрията.
Инфлация: Още нагоре
Започналият възход на инфлацията през 2017 г. (3% през ноември 2017 г.) ще се пренесе и през новата година, като повечето анализатори предричат тя да се ускори. Фактори са засиленото вътрешно търсене и ръстът на заплатите. А това също подхранва потреблението, счита Красен Йотов: "В условията на почти нулеви номинални лихви по банковите депозити инфлацията означава отрицателна реална доходност на консервативно управляваните спестявания, което от своя страна насърчава потреблението за сметка на спестяването", коментира той.
Управляващите катастрофираха с мерките срещу катастрофите. Заканите на премиера Бойко Борисов и управляващото мнозинство за строги мерки срещу вандалите на пътя, които причиняват катастрофи и сеят смърт, претърпяха пълен провал. Към 31 декември 2017 г. жертвите по пътищата са 678, сочи полицейската статистика. Това е само с около 30 души по-малко от предната година. "Резултатите в края на годината не са така добри, както се очакваше", заяви вчера бившият шеф на КАТ Алекси Стратиев, цитиран от "Фокус".
Разочароващите резултати се случват на фона на шумно рекламираните акции на управляващите. Миналата година премиерът Бойко Борисов на два пъти свика спешни срещи за пътната безопасност. Първият път бе през май, а вторият през ноември, дни след тежка катастрофа на пътя София-Варна край село Микре. Тогава бяха набелязани куп мерки, някои от които въобще не се случиха - въвеждане на тол система, нов Закон за движение по пътищата и повече камери за КАТ. През май премиерът Борисов дори даде срок "до понеделник" да се промени начинът, по който се вземат проби на пияни и дрогирани шофьори. Това се случи няколко месеца по-късно - през септември.
Въпреки многото приказки почти нищо не се промени по пътищата. Не помогна това, че беше махнат знакът, който уведомяваше шофьорите, че по пътя има камери. Въведена беше безпрецедентната санкция на нарушителите да се свалят номерата още на пътя. Освен това драстично бяха повишени глобите за превишена скорост. Последно МВР обяви, че нарушителите ще бъдат спирани на пътя от КАТ и ще се водят в районното, където ще им се пишат актовете. Вътрешният министър Валентин Радев дори призна, че тази мярка е на ръба на закона, но се въвежда, за да се затруднят максимално водачите, които не спазват правилата. Въпреки всичко това по коледните празници, когато почти целият полицейски състав беше изкаран на улицата, отново имаше множество тежки катастрофи с близо 20 жертви. Деца загинаха още на Бъдни вечер при челна катастрофа. Тежък сблъсък на 31 декември имаше в Кресненското дефиле. На 2 януари заради две ударили се челно коли за часове наред беше затворена "отсечката на смъртта" Русе-Бяла. Катастрофи нямаше единствено на места като кръстовището при с. Микре, където заради серия от тежки инциденти вече постоянно има катаджии.
Алекси Стратиев засегна и друг много стар проблем, по който не се взимат мерки - ниската събираемост на глобите. Според него именно това е причина за лошата ефективност на пътния контрол. "Това, което и статистиката го показва, е, че може би по-малко от половината нарушители изтърпяват наказанието си. Лошото е, че не се предприемат мерки. Няколко пъти се споменаваше, че е по-добре глобите да бъдат насочени към частните съдебни изпълнители, за да се въздейства на нарушителите", заяви той. Наскоро частните съдебни изпълнители отново предложиха да им се възложи събирането на глобите. От МВР нямаше никаква реакция на това предложение. Идеята бе подкрепена само от финансовото министерство.
Бившият шеф на КАТ посочи още, че физическият контрол на полицаите по пътя не е достатъчен. Той се обяви за покупката на повече камери. "За изминалата година обаче не се е осъществил нито един проект по изграждане на част от системата за контрол с технически средства", отбеляза той.
Управляващите редовно обявяват война на катастрофите - обикновено след всяка по-тежка катастрофа с жертви. Самият Борисов още през 2105 г. искаше мерки със срок - "до понеделник". Служебният премиер Огнян Герджиков също се разтича да оправя неуредиците по пътищата, след като жена загина от паднало желязо в тунела Ечемишка на магистрала "Хемус". "За пет дни се свърши повече работа, отколкото за пет години", твърдеше той, с което си навлече гнева на ГЕРБ. Нещата приключиха с махленската свада между политиците кой по-по-най заслужил за ремонтите по пътищата и тунелите, които редовно дават дефекти.
И борбата с корупцията не случи на закон. С унищожителни критики президентът Румен Радев наложи вето на Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, прокаран от управляващите през декември 2017 г. С него беше създаден нов антикорупционен мегаорган, в който се вливат редица действащи структури - комисията за конфискация на незаконно придобито имущество, комисията срещу конфликт на интереси, центърът БОРКОР, звено от Сметната палата и дирекция на ДАНС.
Държавният глава беше обявил намерението си да върне закона за ново обсъждане в Народното събрание още преди окончателното му гласуване. Аргументът му беше, че може да бъде използван като "бухалка за разправяне с неудобните". Сега го оспорва "по принцип и в неговата цялост". "Приетият закон не само не създава адекватна нормативна основа за справяне с корупцията, но дори ще затруднява борбата с нея", смята президентът.
Според държавния глава управляващите са се провалили в амбицията си да обхванат със закона всички органи и звена, които противодействат на корупцията. Извън рамката му остават инспекторатите в министерствата, Инспекторатът към Висшия съдебен съвет, Агенцията за обществени поръчки и Агенцията за държавна финансова инспекция. Така законът "създава още по-голямо фрагментиране и неяснота за цялостната институционална рамка". А базисната му цел - ефективно противодействие на корупцията, става непостижима, счита Радев.
Президентът смята, че разпоредбите в закона, посветени на борбата с корупцията по високите етажи на властта, "изобилстват от понятия с неясно съдържание". Това позволява "различни тълкувания и предприемане на репресивни мерки" и създава риск от "използването им за оказване на натиск върху широк кръг лица, включително и на ключови длъжности в държавното управление".
Радев определя като "притеснително" това, че правилата, по които новият орган ще ползва специални разузнавателни средства (СРС), не са разписани в закона, а предстои да бъдат уточнени в подзаконови нормативни актове. И предупреждава, че е възможно СРС да влязат в действие и за нарушения, които не са тежки престъпления, както изисква Наказателният кодекс.
Липсата на защита за хората, които подават сигнали за корупция, също тревожи президента. Според него така България се отдалечава от Гражданската конвенция за корупцията на Съвета по Европа, която изисква "подходяща защита срещу всякакви неоправдани санкции" за онези, които са се осмелили да сигнализират за нарушения от страна на високопоставени лица.
Проблеми
Обединяването на комисията за отнемане на незаконно имущество с комисията срещу конфликт на интереси предвещава проблеми. "Натрупването на толкова много и разнопосочни функции, необходимостта от време за организационно преструктуриране и за приемане на подзаконовите актове създават риск да бъдат влошени постигнатите досега резултати от дейността на "окрупняваните" органи и структури", прогнозира президентът. Той реагира остро и на фактическата ликвидация на комисията срещу конфликт на интереси, която ще бъде заместена от многобройна група други органи, формирани изцяло на политически принцип. Това създава условия за политически натиск и покровителстване, напомня държавният глава.
Съмнения
Според Радев изискванията към членовете на бъдещия антикорупционен орган не са достатъчно високи, което "поражда основателно съмнение, че изборът ще бъде повече политически, отколкото въз основа на критерия "високи професионални качества". И тъй като председателят ще се избира от Народното събрание, а той ще номинира своя заместник и останалите членове, целият състав ще бъде доминиран от управляващото мнозинство, сочи държавният глава. Той намеква, че правилата за избор са направени така, че досегашните членове на комисията за конфискация и комисията срещу конфликт на интереси да имат най-добри шансове да се прехвърлят в новия орган.
Експерт: Инфлацията ще изяде увеличението на заплати и пенсии. Увеличението на възнагражденията в редица сектори у нас от 1 януари няма да бъде усетено заради голямата инфлация. Това каза в интервю за „Фокус" финансовият експерт Мика Зайкова по повод увеличението на минималната работна заплата и пенсия.
По думите й въпреки добрите новини за ръст на доходите 2018 г. стартира и с увеличение в цената на водата и природния газ, като инфлацията регистрира притеснително високи нива от около 5%. „
Колко се увеличи минималната работна заплата - 510 лв. Колко са необходими на един човек да живее скромно и да покрива разходите си - на един софиянец му трябват 575 лв, а на човек средно в страната са необходими 565 лв. Всичко това е по-високо от минималната работна заплата. Не бива да се забравя, че 30% от домакинствата в България са под доходите, граничещи с бедност. Досега прагът на бедност беше 314 лв, сега става 321 лв, само че под този праг се намират 30% от домакинствата или 2 милиона и 100 хиляди души", обясни тя.
Нено Димов: Досега няма инвестиционни намерения за втория лифт в Банско. Решението на Министерския съвет за ски зона Банско е да се даде възможност за инвестиционни намерения в ски зоната и при наличие на такива намерения в максимално бърз срок да се премине по всички процедури, така че да може втори или нов лифт да бъде реализиран. Това каза пред bTV министърът на околната среда Нено Димов.
"Към 17:30 часа на 2 януари няма заявено инвестиционно намерение за втори лифт на Банско. Смятам да привикам концесионера да видим дали има инвестиционно намерение, но това за мен е само една черта, която минава през парка", посочи Димов.
"За 2,6% е разрешението, но тепърва се изискват много стъпки. Всички оценки трябва да се направят, но те могат да започнат след като има инвестиционно намерение. Трябва да има нещо конкретно, за да се оцени или отхвърли", допълни Димов.
"Не мисля, че може догодина да започне изграждането на втория лифт", каза още Нено Димов.
Трагедията в Нови Искър: Убитият баща и издирваната майка купили "къщата на ужасите" за 127 бона. Избитото семейство в Нови Искър се е нанесло в къщата, където се е разиграла трагедията, преди само 8 месеца. Имотът е купен заедно с още една сграда, хангар и парцел през април за сумата от 127 000 лева, показа проверка на Агенция "Монитор". Покупката е направена от убития баща Неделчо и издирваната от МВР майка Кети Кюхова. За нея стана ясно, че е избягала с джип Х5 от местопрестъплението.
Всички петима души, намерени мъртви в къща в Нови Искър, са застреляни с по един куршум. Това съобщи по-рано главният прокурор Сотир Цацаров, който преди няколко часа пристигна на мястото на трагедията. Той каза, че убитите са баща, неговият син, дъщерята от предишен брак на втората му съпруга, нейното гадже и бабата на момичето. Застреляно е било дори домашното куче - немска овчарка.
Убитото момиче се казва Нанси, нейното гадже е Боби, а синът на убития баща е Георги. Майката на Нанси - пък е обявена за издирване, посочи главният секретар на МВР Младен Маринов. Той посочи също, че все още няма основна версия. По-рано се появи информация, че следата, по която полицията работи е, че бащата е убил всички и се е самоубил. Същата версия бе лансирана и във Фейсбук от познати на семейството.
"За жалост е вярно. Убиецът е бил бащата на Нанси. Убитите са Боби,Нанси,Георги,бабата на Боби и бащата на Нанси,който се е самоубил след като ги е удушил.Да почиват в мир!", написа в групата във Фейсбук на Нови Искър потребителка на име Лени Раленкова.
Следобед от МВР съобщиха, че пет трупа са открити в къща в Нови Искър край София. От Спешна помощ пък дойде уточнение, че по телата на жертвите имало следи от насилие. Намерените мъртви петима души в столичния район са семейство. Според тиражирана в някои медии информация от разследващите, те са били убити. Разнопосочни обаче все още са информациите за самоличността на убитите.
По първоначални данни жертвите са мъж и жена на около 60 години, момичета на 20 и 18 години, както и момче на 12 години.
Сигналът в полицията подал към 16:20 днес братът на една от жертвите. Той казал, че брат му не си вдига телефона от 29 декември миналата година.
Новината беше потвърдена в ефира на Канал 3 от вътрешния министър Валентин Радев. Той е информирал и премиера Бойко Борисов.
"Телата на две жени, двама мъже и дете са намерени в квартал "Изгрев" на Нови Искър. Работим по всякакви версии", заяви пред Канал 3 Валентин Радев.
"Главен комисар Младен Маринов вече е на място в Нови Искър. Уведомен е премиерът. Много е тежко престъплението, ако има престъпление. Надявам се бързо да стигнем до истината", допълни вътрешният министър.
Първоначално от полицията съобщиха, че сигналът е получен след обяд от близък на единия от починалите. Човекът се обадил в полицията, след като му звънял продължително време по телефона, но той не отговарял.
На полицаите мъжът обяснил, че пробвал да се свърже по телефона със свой близък, с който обичайно са в редовен контакт. Към адреса в Нови Искър били изпратени патрули от Второ РУ-СДВР. По-късно обаче се появи информация, че дете е намерило петте трупа. То отишло да търси 12-годишното момченце и се натъкнало на жестоката гледка.
На място се извършва оглед. Предстои изясняване на причините, довели до смъртта на обитателите на имота, съобщиха от СДВР.
Данъчните спират далаверите със запечатани обекти. Далаверите със запечатаните от данъчните обекти са на път да останат в историята, след като бяха въведени последните промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), които влизат в сила от началото на тази година.
Търговците, чиито магазини НАП затваряше поради различни нарушения, масово заобикаляха закона. Това ставаше чрез прехвърляне на стопанисването на обекта в рамките на ден на друго юридическо лице, включително преназначаване на персонала, прехвърляне на касовите апарати и дори преподписване на договори с наемодатели и доставчици. Така те избягваха разпоредбите, защото реално новият собственик на обекта не е погазил закона и данъчните нямат основание да го глобят или да му хлопнат кепенците.
С новите разпоредби обаче това няма да е възможно, тъй като подлежащият на запечатване обект ще бъде затворен независимо от това кой е собственик на фирмата и така значително ще се намалят опитите за заобикаляне на закона, допълват от приходната администрация.
Освен това от началото на 2018 г. в интернет страницата на НАП вече има качени списъци на всички търговски обекти, които ще бъдат затворени. В специално направена таблица са посочени местонахождението на обекта, името на фирмата, населеното място, точният адрес, вида на дейността, както и наименованието, марката, ако има такава. В специално създадената рубрика може да се извърши справка за всеки обект, в който данъчните са открили нарушения, за които се налага принудителната административна мярка „Запечатване на обект". „Мярката може да бъде наложена за срок до 30 дни независимо от предвидените глоби или имуществени санкции", обясняват данъчните.
Проверка на „Монитор" установи, че към момента общият брой на фирмите е 81, като най-много са нарушителите от София - 30. Сред софийските са и такива на централни булеварди като „Дондуков", „Раковски" и „Витоша". Със забрана да работят ще се окажат както магазини и известни ресторанти, така и фитнес клуб, къща за гости, обменно бюро и фризьорски салон. Интересен факт е, че работата ще бъде спряна и на щанд, който е участвал във фестивала „София десерт фест", който се провежда в ЦУМ, а организатор е Българската търговско-промишлена палата (БТТП).
На второ място пък се нареждат компаниите, които попадат под обхвата на данъчната дирекция в Пловдив. В рамките на няколко дни, определени от НАП, клиентите няма да могат да пазаруват или да ползват услугите на секс шоп, зала за танци, магазин за бельо, аптека, вендинг автомат, автосервиз и дори минералния плаж в село Варвара.
Според данъчните тази мярка с пускането на имената на фирмите нарушители се налага с цел новите собственици да знаят, че магазинът или ресторантът им ще бъде затворен. „Обявяването на подлежащите на запечатване обекти в сайта на НАП води до презумпцията, че всяко трето лице знае факта на предстоящото запечатване. До същия извод води и поставянето на трайно закрепено съобщение на търговския обект, подлежащ на запечатване", категорични са данъчните инспектори.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |