България се изкачва в световна класация по иновации. България попада в топ 50 на най-иновативните държави в света, класирани от агенция Bloomberg. Страната заема 41-во място в шестото издание на Bloomberg Innovation Index, след като през 2017 г. не успя да влезе в челната петдесетица, а година по-рано беше 42-ра измежду 84 включени в подреждането държави.
Индексът се съставя на базата на седем критерия с равно тегло - интензивност на развойната дейност, производство с добавена стойност, производителност, концентрация на високотехнологични компании, следгимназиално образование, концентрация на изследователи и патенти. При изготвянето му от агенцията разглеждат над 200 икономики, всяка от които се оценява по скала от 1 до 100 въз основа на представянето си по седемте показателя.
Представянето на България
Въпреки че отново влиза в топ 50 - с краен резултат от 51.54, в по-голямата част от показателите представянето на България се влошава в сравнение с данните за 2016 г., като това е най-силно изразено по критерия "производство с добавена стойност" (който от Bloomberg измерват като процент от БВП и спрямо паритета на покупателната способност) - там страната вече е на 34-то място от 50 държави, докато преди две години е била в горната част на таблицата - на 25-а позиция от 84 държави.
Влошаване на позициите в сравнение с постигнатото преди две години има при показателите "концентрация на високотехнологични компании" (39-о място), "следгимназиално образование" (38-о място) и "патенти" (48-о място). Страната обаче се изкачва до 37-а позиция по критерия, измерващ интензитета на разходите за развойна дейност, след като през 2016 г. е била 46-а. Подобрение с по две позиции има и по критериите "производителност" (41-во място) и "концентрация на изследователи" (37-о място).
Глобалните лидери
Лидер по иновативност за пета поредна година остава Южна Корея, чийто краен резултат през 2108 г. е 89.28. От началото на века най-голямата компания по пазарна капитализация в страната - Samsung Electronics, е получила повече патенти в САЩ от което и да е друго дружество с изключение на IBM, посочват от Bloomberg.
Второто място остава за Швеция, а челната тройка се допълва от Сингапур, която се изкачва с три позиции спрямо 2017 г. благодарение на силното си представяне в категорията за следгимназиално образование. За първи път откакто се изготвя класацията, САЩ не успяват да влязат в топ 10, отбелязват авторите от агенцията.
Бизнес и синдикати настояват за ускорено присъединяване към еврозоната. Членството в еврозоната може да ускори ръста на икономиката, да понижи цената на финансиране за бизнеса и хората и да намали риска за банковата система. Това са част от плюсовете според представители на Икономическият и социален съвет (ИСС), в който влизат най-големите синдикални, работодателски и граждански организации. Те призоваха за ускоряване на подготовката на България за присъединяване към т. нар. чакалня на еврозоната. Темата е една от малкото, по които мнението на бизнеса и на синдикатите съвпада.
"Твърдо подкрепяме заявеното намерение на правителството да подаде искане за присъединяването към валутния механизъм ERM II", заяви проф. д-р Лалко Дулевски, председател на съвета. Според него българското общество трябва да бъде информирано за ползите и предизвикателствата, свързани с приемането на еврото, тъй като в момента има голяма поляризация по темата поради нейното непознаване. "Опасяваме се, че еврозоната може да стане разделителна зона, заради която да видим Европа на две скорости" допълни Дулевски.
Преди две седмици финансовият министър Владислав Горанов заяви, че България има намерение до средата на годината официално да кандидатства за ERM II. Председателството на Съвета на ЕС през първите шест месеца на 2018 г. дава на страната по-добър шанс.
Плюсовете са повече
Според членовете на ИСС степента на сближаване на българската икономика към европейската е на нивото, на което е била Латвия, когато е приела еврото. "Ако трябва да се сравняваме с някого, то трябва да е с балтийските републики, които вече минаха по пътя към еврозоната и не претърпяха никакви трусове, а имаха подобни на нас показатели", заяви Димитър Бранков от Българската стопанска камара. Той допълни, че ползите за страната ще са много - намаляване на общия системен риск, по-лесен достъп до кредитиране, по-благоприятни лихви, засилена конкурентоспособност, повече инвестиции, допълнителни гаранции върху депозитната база, засилено ниво на надзор върху банките. Според него процесът на приемане на еврото ще ускори отдавна отлаганите реформи в здравеопазването, в образованието, в политиката по доходите. "България е готова за тези стъпки, защото вече 20 години е във валутен борд, и то в неговата най-рестриктивна форма, който стабилизира финансовата система", допълни Бранков.
Още прозрачност
Според експертите на ИСС обществото има нужда от повече информация за това как функционира еврозоната и какво да очаква, ако България тръгне по този път, тъй като в момента има много спекулации по темата. Увеличаването на цените няма да е шоково, каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Той даде пример със средногодишните нива на инфлацията в държавите, които са се присъединили последни към еврозоната - през последните години те са между 0.3 и 1.4%.
В "ниви" край морето пак ще може да се строи. В земеделските земи, които през последните години са били със сменено предназначение, ще може да се строи, ако собственикът на земята подаде искане пред съответната комисия. Това решиха вчера окончателно депутатите, като одобриха без дебати на второ четене промени в Закона за опазване на земеделските земи. По традиция те бяха прокарани чрез преходните и заключителни разпоредби на съвсем друг закон - за посевния и посадъчния материал.
Така бе удължен срокът, в който ще може да се иска разрешение за строеж в ниви по Черноморието и в райони, в които има повишен интерес за застрояване. Предложението за на практика безсрочно разрешение за бетониране на крайбрежието бе направено от "Обединени патриоти", но срещна остра съпротива от страна на екологични организации. В негова защита се обявиха сдружения на собственици на земи със сменено предназначение. В средата на януари текстове бяха гласувани в зала, но не събраха мнозинство. Това разгневи патриотите, които обвиниха другите групи, че гласуват едно в комисия, а друго - в зала. Впоследствие законопроектът бе върнат за ново разглеждане в земеделската комисия. Тя видоизмени текстовете, но отново запази възможността за строителство в земеделски земи.
Според одобрените текстове на собствениците на земя със сменено предназначение, които още не са я застроили, се разрешава да поискат потвърждаване на решението. За целта те трябва да внесат заявление до местните земеделски комисии, в което да посочат номера на старото разрешение и датата на издаването му. Към документите трябва да се приложи още документ за собственост или учредено право на строеж, актуална екооценка на инвестиционното намерение, както и влязъл в сила подробен устройствен план. Решението ще губи правното си действие, ако в тригодишен срок собственикът не поиска издаване на разрешение за строеж или ако до шест години не го започне.
Депутатите решиха още собствениците на земи, които преди са платили такса за смяната на предназначението, да не плащат отново, ако тя съвпада с актуалната тарифа. В останалите случаи те ще доплащат или ще им се връщат пари. Земеделските комисии ще са длъжни в срок до един месец да препотвърдят или да отхвърлят искането.
Преди приемането на тези промени депутати от различни групи на два пъти опитаха да удължат разрешенията за строежи в земеделски земи. През май миналата година ГЕРБ и "Обединени патриоти" внесоха общ законопроект, който предвиждаше "отсрочка" от три години. Той се появи непосредствено преди изтичането на 6-годишния срок, в който получилите разрешения за строеж в земеделска земя трябваше да реализират намеренията си. След него земята отново ставаше земеделска. Още тогава се появиха съмнения, че управляващите правят опити да узаконят заменките по морето, направени по времето на тройната коалиция. Стана ясно, че до пролетта на 2012 г. са одобрени над 13 800 заявления за промяна на предназначението на ниви. От тях близо половината са само в четири области - София, Пловдив, Бургас и Варна. Отделно 1817 заявления, или всяко шесто, попадат в т.нар. зона Б на Черноморското крайбрежие - зона от 2 км, граничеща с плажовете, в която строителството е възможно при определени показатели. След заплахи за протести от страна на екоорганизации ГЕРБ и патриотите оттеглиха законопроекта си.
През декември депутатът от партията на Валери Симеонов - Йордан Апостолов, внесе сходно предложение в комисията по земеделие. То бе направено устно и към него нямаше мотиви, но въпреки това комисията го одобри. Природозащитни организации отново алармираха, че ако предложенията на патриотите бъдат приети, парламентът ще даде "зелена светлина" за окончателното бетониране на Черноморието. "Там много земи бяха с променено предназначение, но не можеха да се застроят поради изтичането на срока на валидност на решенията за промяна на предназначението им. В това число са и най-фрапиращите заменки на дюни по Черноморието", се казваше в сигнала.
Глоби до 450 000 лв. заплашват спекулантите на пазара на ток. Проблемите на свободния пазар на ток и съмненията за изкривяване на цените доведоха до поредните предложения за промени в Закона за енергетиката. С тях Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще получи по-широки правомощия. Въвеждат се и глоби за спекула, каквито до момента липсват. Предложенията бяха публикувани за обществено обсъждане вчера, повече от месец след като работодателите обявиха, че цените на свободния пазар бележат драстичен скок заради шепа спекуланти. Тези дни те сезираха и Комисията за защита на конкуренцията.
При пазарни злоупотреби и манипулации на пазара на ток и газ глобите за физически лица са до 15 000 лв., а за фирмите - 150 000 лв., предвижда проектът на министерството. При повторно нарушение на фирмите, които се занимават с търговия на ток на едро, глобите ще достигат до 450 000 лв., предвиждат още промените.
Освен това енергийният министър и председателят на КЕВР ще могат да изискват записи на телефонни разговори и предаване на данни. Те ще могат и да искат от съда да налага запор върху вземания или имоти на фирми или лица, за които е установено, че са манипулирали свободния пазар на ток. Дава им се възможност да правят предложения за временно лишаване от право на професия или дейност. На практика КЕВР и в момента има такава възможност, но тя се отнася само до отнемането на лиценз за работа.
Промените в Закона за енергетиката въвеждат в законодателството европейски регламент от 2011 г. Той се отразява у нас едва сега, тъй като доскоро нямаше работеща енергийна борса. Именно заради проблемите в нея и заради драстичното поскъпване на промишления от до 60% работодателите от БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП подготвят протести в края на месеца.
Вчера работодателите обявиха, че са отхвърлили поканата на енергийния министър Теменужка Петкова за нова среща. Очаквало се на нея да присъстват и шефове на фирми от групата на Българския енергиен холдинг - НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток" 2 и др. В отворено писмо за отказа бизнесът изтъква, че срещи в подобен формат са провеждани вече два пъти, но те не са довели до никаква промяна в ситуацията.
"Опитът ни показа, че няма никакъв смисъл да водим разговори с тези, които спекулират на пазара и създават настоящата опасна ситуация, в това число и с ръководителите на предприятията от държавния енергиен олигопол. Това ще бъде единствено загуба на време и създаване на погрешно впечатление у обществеността, че се предприемат някакви действия", заявяват те в отворено писмо.
Ревизия
За проверка на АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Марица-изток" 2 настояха от Реформаторския блок - Глас народен. Целта е да се види дали те използват нелоялни търговски практики, дали са налице картелни споразумения помежду им или с някои от търговците на пазара, както и дали изкуствено се създават дефицити в предлагането на ток в определени периоди на засилено търсене, за да се завишат цените. В отворено писмо до министъра на енергетиката Теменужка Петкова те изтъкват, че шоковото увеличение за бизнеса от до 60% би довело до поскъпване на повечето стоки и услуги.
Бизнесът отказа среща с енергийния министър. Четирите национално представени бизнес организации са отказали среща с енергийния министър, насрочена за сряда, на която да се обсъдят техните притеснения от повишените цени на електроенергията на свободния пазар. Това съобщиха от Асоциацията на организациите на българските работодатели. Според АОБР е безсмислена предвидената среща с участието на държавните производители на ток АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и "Националната електрическа компания", на асоциациите на търговците на ток, енергийния регулатор и двата синдиката.
В писмото си за отказ от участие в срещата АОБР посочва, че вече е имало две подобни срещи, но те не са довели до никаква промяна в ситуацията в българската енергетика и "особено около неприемливите отклонения на "либерализирания" пазар на електроенергия".
"От наша гледна точка, тези проблеми вече могат да се решат само на най-високо ниво в йерархията на изпълнителната власт, във взаимодействие с Комисията по енергетика в Народното събрание и ръководствата на парламентарните групи", пише в писмото на организациите, които още в понеделник поискаха среща с премиера Бойко Борисов по проблема с цената на тока.
Във вторник Комисията за защита на конкуренцията започна проверка на пазара на електроенергия и изготвянето на секторен анализ, който трябва да покаже дали има злоупотреби с пазарни позиции и картелни споразумения за цени.
74 % готови да слязат от колите при смог. Мнозинството софиянци оценяват замърсяването на въздуха като един от най-сериозните проблеми на столицата през последните години и са готови да подкрепят широка палитра от мерки за неговото преодоляване. Това показват резултатите от представително за пълнолетното население на София проучване на агенция "Алфа Рисърч", реализирано в периода 15-21 януари сред 800 души по поръчка на Столична община.
Независимо от района, в който живеят, за 86% от анкетираните има проблем с качеството на въздуха в определени дни от годината. Като основни източници на замърсяване хората сочат автомобилния трафик (51%), отоплението на дърва и въглища (24%) и нерегламентираното горене на отпадъци в някои квартали (19%). Макар и субективна, оценката за основните замърсители, възпроизвежда в значителна степен реалните практики на жителите на града. Всяко второ домакинство в София - или приблизително 600 хиляди души ползват автомобил практически ежедневно. Значително по-нисък е делът на домакинствата, които се отопляват на дърва, въглища или пелети - 9%. Сред тях се открояват най-вече ниско доходни групи, поради което и готовността им да подменят отоплителната си система с по-екологична е сравнително ниска.
Сред обсъжданите през последните седмици възможни решения на проблема, топ 3 мерки, които гражданите са склонни да подкрепят, са: ангажимента на Столична община за по-често миене на улиците (93%); осигуряване на безплатен градски транспорт в дни с високо замърсяване (92%); въвеждане на зелен билет на цена от 1 лв. за целия ден за пътуване в градския транспорт (89%). Силна е подкрепата и за безплатно паркиране в буферните паркинги срещу билет за използване на градски транспорт (87%). По-поляризирано е отношението към рестриктивните потенциални решения. Така например, затварянето на центъра на София за автомобили в дни с високо замърсяване се одобрява от 60%, но останалите 40% го отхвърлят. Аналогично, 55% одобряват идеята за намаляване на времето за паркиране в синя зона от 2 часа на 1 час, срещу 45%, които му се противопоставят. Евентуално увеличение на цената за паркиране в синя зона се посреща с още по-големи резерви и разделя хората в съотношение 50:50 на сто.
Аналогична е нагласата и на самите шофьори: най-голям дял от тях (74%) декларират готовност да ползват буферните паркинги и безплатен или евтин градски транспорт в дни с повишено замърсяване на въздуха. Други 58% биха излезли без автомобила си при наличие на предварителна информация за предстоящо замърсяване. Почти всеки втори е готов да остави автомобила си и да ползва зелен билет в дни на смог.
Най-ниско (35%) е одобрението за забраната за влизане на автомобили в райони с повишено замърсяване и глоби при нарушаването й.
Поредица от обсъждани цялостни инициативи за превенция получават висока обществена подкрепа. 81% е одобрението за извършването на проверки от КАТ на автомобилите в града, дали отговарят на екологичните норми и дали са технически изправни. По-поляризирани са мненията за санкциите към нарушителите: 43% смятат, че те трябва да бъдат спирани от движение, а 38%, че трябва само да бъдат глобявани. 69% одобряват инициативата за въвеждане на стандарти за дървата и въглищата като се продават само такива с ниско съдържание на пепел и сяра. 60% са позитивно настроени и към идеята да се отказва първоначална регистрация на автомобили, които нямат работеща система за очистване на отработените газове. Наред с очакванията към общината, столичани имат ясно разбиране и за необходимостта от собствения си принос - 69% смятат, че ежедневното поведение на гражданите би допринесло за подобряване на състоянието на въздуха в София, срещу 32% привърженици на тезата, че това е изцяло отговорност на общината.
13 инвалиди дебнат за едно паркомясто в София. По 13 инвалиди се борят за едно място в платените зони за паркиране в София. В момента в столицата са валидни 14 343 карти за преференциално паркиране, а специално обозначените места за инвалиди са 1060, сочи справка на Центъра за градска мобилност, изготвена за „Монитор".
В същото време се увеличава броят на издаваните инвалидни карти. През 2016 г. от ЦГМ са издали 5594 документа за паркиране, а през 2017 г. - 6123. От началото на тази година пък издадените карти за преференциално паркиране са 395.
Броят на шофьорите, които спират на места за инвалиди, без да имат право, също отчита ръст. През 2016 г. 2506 коли са били принудително преместени, защото са паркирани на места за хора с увреждания, а през миналата година спипаните нарушители са били 2603.
Значително намаляват обаче отнетите заради неправомерно използване стикери. Екипи на Центъра за градска мобилност, Столичния инспекторат и СДВР са иззели 482 стикера за паркиране на местата за хора с увреждания през миналата година, а през 2016 г. прибраните карти за паркиране са били 751.
Улесняват инвестиционните проекти със закон. Мерки за ефективното привличане и насърчаване на изпълнението на съществуващи и бъдещи значими проекти с издаден сертификат по реда на Закона за насърчаване на инвестициите приеха депутатите на първо четене в пленарната зала вчера.
Промените, внесени от Министерския съвет, привеждат закона в съответствие с промените на Общия регламент за групово освобождаване в сила от 10 юли 2017 г., които засягат схемите за регионална инвестиционна помощ и преместванията.
Към момента в България мерките за насърчаване на инвестициите се прилагат като многосекторна схема за регионална инвестиционна помощ и схема за помощ за обучение. Измененията в Общия регламент налагат приемането на промени в съществуващите две схеми. Предвиден е шестмесечен период на приспособяване, в който съществуващите схеми остават в сила.
Правят се и технически промени с цел прецизиране на съществуващите изисквания на закона и отразяване на настъпили промени в други нормативни актове, към които законът препраща. Това ще улесни инвеститорите, кандидатстващи за издаване на сертификат и изпълняващи сертифицирани инвестиционни проекти.
Парламентът прие и законови промени облекчаващи административната тежест за бизнеса.
С промени в Закона за техническите изисквания към продуктите се дава възможност на икономическите оператори, при заявяване на административна услуга, да не предоставят съдебно удостоверение за актуално състояние, съответно актуално удостоверение за вписване в Търговския регистър, тъй като информацията е публично достъпна.
Предвижда се и отпадане на изискването за предоставяне на трудови договори на персонала, тъй като те подлежат на задължителна регистрация по Кодекса на труда и могат да бъдат получени от административните органи по служебен път.
Освен това се урежда предоставянето на административни услуги по електронен път.
С изменения в Закона за измерванията се отменя режимът за одобряване на идентификационни знаци на лицата, които внасят бутилки. Предвижда се и отмяна на уведомителния режим за дейността на лицата, които произвеждат или внасят предварително опаковани продукти.
Близо дузина закони бяха променени с приемането на второ четене на Закона за посевния и посадъчния материал. С текстовете се цели намаляване на административната тежест чрез оптимизиране на някои административни услуги и отпадане на част от изискуемите документи. Отпада разрешителният режим за производство, заготовка и търговия на посевен и посадъчен материал. Производство на посевен и посадъчен материал ще могат да извършват лица, регистрирани като земеделски стопани и сключили договор с притежателя на сертификат, когато сортът е защитен.
Отпада срокът на издадените сертификати за лозовия посадъчен материал и забраната той да бъде търгуван след изтичането на срока на документа. В Закона за горите се отменя предварителното съгласуване със съответната регионална дирекция по горите на скиците или скиците-проект на имота при учредяване на право на ползване и при промяна на предназначението на поземлени имоти до 50 декара, които не са публична държавна собственост.
В Закона за опазване на земеделските земи се предвижда при изграждане или разширяване на обекти върху земеделски земи от първа до шеста категория, за които се определят най-малко две площадки или трасета, площадките да се определят не с предварителен проект на подробен устройствен план, а със скици или скици-проекти. Регламентира се и възможността заинтересувано лице да поиска потвърждаване на решението за промяна на предназначението на земеделска земя за неземеделски нужди.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |