Тъмно разместване на властта в държавната ЕСО. Управляващите махнаха цялото ръководство на ключово държавно енергийно дружество и назначиха нов мениджмънт с единственото обяснение "управленско решение", т.е. без ясен аргумент. Рокадата е в управителния съвет на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) - едно от най-богатите държавни дружества с налични средства по сметките от над 380 млн. лв., приходи от над 500 млн. лв. за деветмесечието на миналата година и печалба от 43.4 млн. лв. Компанията управлява активи за 2.7 млрд. лв. - магистралните електропроводи в страната, и е диспечър при преноса. Инвестиционният план на ЕСО за следващите 8 години предвижда 1.3 млрд. лева.
Биографиите на новите мениджъри се пазят в тайна. Но наличната информация е за връзки с кабинета "Орешарски" и депутата от ДПС Делян Пеевски. Смяната става, въпреки че към работата на досегашния управителен съвет не е имало забележи, дори напротив - по думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова дружеството се управлява изключително професионално и успешно. Рокадата съвпада и с обявеното като близко решение за "ТЕЦ Варна" - ЕСО ще го добави в малкото фаворити, които се избират за т.нар. студен резерв, т.е. не работиш, а ти плащат.
Назначения по никое време
Мандатът на управителния съвет на ЕСО, в който влизаха Иван Йотов, Андрей Живков и Милко Милков, е изтекъл още през май 2017 г. Досега обаче никога не е ставало дума за тяхната смяна, тъй като според ГЕРБ и БСП те ръководят добре системния оператор. На 25 януари обаче бе публикувано съобщение на сайта на ЕСО, че надзорният съвет на дружеството (в състав Костадин Язов, Пламен Радонов и Северин Въртигов) е взел решение те да бъдат освободени. На тяхно място за нови членове на УС са предложени Антон Славов, Ангелин Цачев и Пламен Йорданов.
Същия ден, по време на заседанието на парламентарната енергийна комисия, ресорният министър Теменужка Петкова, която е принципал на ЕСО чрез Българския енергиен холдинг, не успя да отговори на въпросите на депутатите от БСП Таско Ерменков и Жельо Бойчев какво точно налага новите назначения. Единственото обяснение по думите на Петкова е, че това е "управленско решение". С други думи, смяната на ръководството на ЕСО се случва само по политически причини.
Решението вече е внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която по закон трябва да излезе със становище по така предложения състав на УС. Причината е, че новите лица трябва да отговарят на изисквания за професионален опит. Кадровата промяна ще влезе в сила едва след вписването й в Търговския регистър.
По процедура още на първото редовно заседание на новоизбрания УС на ЕСО членовете му ще изберат измежду тях изпълнителен директор и председател. По неофициална информация Ангелин Цачев ще заеме първата роля, а втората ще бъде поверена на Антон Славов.
Кои са новите избраници
За предложените началници на Електроенергийния системен оператор няма почти никаква информация. "Капитал" поиска от дружеството да изпратят поне официалните биографии на Антон Славов, Ангелин Цачев и Пламен Йорданов. Оттам обаче обясниха, че документите са внесени в КЕВР и докато няма окончателно становище, не могат да предоставят повече данни. От регулатора пък обясниха, че не е в техните правомощия да разпространяват информация за предложените шефове на ЕСО, а единствено трябва да се произнесат дали отговарят на съответните изисквания. Очакванията били това да стане най-късно до две седмици.
За CV-тата на тримата избраници пръв заговори вицепремиерът Валери Симеонов, който определи Антон Славов като "бодър пенсионер", от години свързан с БСП. Пак според Симеонов този човек бил "под прякото въздействие" на Георги Христозов, който дълго време оглавяваше държавни енергийни фирми, включително БЕХ, а от началото на тази година е в ръководството на купената от близкия до ДПС бивш транспортен министър Данаил Папазов ТЕЦ "Варна". Христозов се сочи като доверен човек на Делян Пеевски. В енергийните среди пък се говори (и от ЕСО го потвърждават), че новият собственик на ТЕЦ "Варна" иска централата да бъде включена в сметките на ЕСО за предоставяне на студен резерв, като измести някои от мощностите на Христо Ковачки. Това би могло да осигури на Папазов и Христозов приходи за десетки милиони годишно.
Иначе Антон Славов дълги години е работил в НЕК. До 2010-а е бил шеф на експлоатацията на хидромощностите на дружеството, след което по информация на Валери Симеонов е бил уволнен заради несправяне с работата си. При управлението на кабинета "Орешарски" Славов се връща в електрическата компания като заместник изпълнителен директор. След което дирите му се губят.
За Ангелин Цачев "Капитал" научи, че е шеф на инвеститорския контрол в ЕСО от около 10 години. А Пламен Йорданов е областният координатор на ГЕРБ за Старозагорска област. По образование той е икономист и е бил депутат в 42-то и 43-то Народно събрание.
Ами надзорът?
По информация на "Капитал" договорите и на тримата членове на надзорния съвет на Електроенергийния системен оператор - Костадин Язов, Пламен Радонов и Северин Въртигов, също са изтекли. За тяхната смяна обаче все още не се говори. Дали такава ще бъде предприета вероятно ще се разбере до края на месеца.
И със "зелен билет" въздухът в София е опасно мръсен. Заради установените в предходните дни превишения на нивата на фини прахови частици и измерени високи стойности в първите часове на деня, столичните управници решиха да пуснат т. нар. зелен билет за градския транспорт, който струва 1 лв. и важи за целия ден и за всички линии, включително метрото. Не е необходимо той да се валидира в превозните средства. Билетът има указана днешна дата и е достатъчно само да се покаже при проверка на контрольорите.
Мярката, която се прилага за първи път, би трябвало да насочи софиянци от личните им коли към обществения превоз, така че да се намали замърсяването на въздуха от автомобилите. Но ефект едва ли ще има, защото както всяка неделя и на 28 януари трафикът в София е възможно най-слаб. Използването на градския транспорт - също.
"За да намалим замърсяването, пътувайте с градския транспорт и със "зелен билет" днес. Особено внимание обръщаме на собствениците на автомобили с екологичен клас под ЕВРО 5, да ограничат придвижването с тях. В случай, че използвате личния си автомобил, Ви молим да не оставяте двигателя включен при престой по-дълъг от 3 минути", написа във фейсбук кметът Йорданка Фандъкова. Тя призова още домакинствата, които се отопляват на дърва и въглища, при възможност да използват електрически уреди или друго екологично отопление. Столичният инспекторат пък щял да продължи с проверките за нерегламентирано събиране и горене на отпадъчни материали в града.
Това съобщение обаче предизвика вълна от критични коментари. "Този билет трябва да го пускате превантивно, а не след 5 поредни дни със замърсяване 5 пъти над нормата", "От два месеца въздухът смърди на пушек, те ще ми правят билета левче в една неделя от месеца", пишат потребители в социалната мрежа. Съмненията в успеха на мярката се подкрепят още от това, че и сега в пиковите часове на работните дни превозните средства на градския транспорт са претъпкани, поради което няма как повече хора да използват този начин на придвижване.
Иначе съветите на лекарите при силно замърсен въздуха са гражданите с респираторни заболявания, както и малките деца и възрастните хора, да избягват продължителен престой на открито. При ходене пеша трябва да се избере маршрут, който не е покрай големите градски булеварди и да се ползват шалове.
Прокуратурата изпусна 591 осъдени престъпници. Прокуратурата гледа съвсем през пръсти на задължението си да вкарва осъдените престъпници в затвора. Проверка на "Сега" показа, че са се укрили дори осъдени по споразумение - тоест обвиняеми, които са се явили лично в съда, за да подпишат сделката си с прокуратурата, и наказанието им веднага е влязло в сила. Вместо да бъдат задържани веднага, те свободно са напуснали съда и от този момент са в неизвестност. Някои се издирват отскоро, но има и случаи, в които присъдите са влезли в сила преди повече от 10 години.
591 осъдени на затвор се разхождат на свобода според справката на прокуратурата от края на м.г. Шокиращото е, че сред тях има убийци, изнасилвачи, участници в отвличания, трафик на хора, грабежи, длъжностно присвояване. Въпросът стана болезнено актуален след шестте убийства в Нови Искър в новогодишната нощ. За тях задочно бе обвинен Росен Ангелов, който се оказа издирван от 8 г., за да излежи присъдата си за блудство с непълнолетно момиче.
Преди седмица главният прокурор Сотир Цацаров нареди да се направи ревизия на всички неизпълнени присъди в страната. Говорителката му Румяна Арнаудова призна, че няма пълна информация по този въпрос.
Няколко дни по-рано обаче "Сега" разпрати десетки заявления за достъп до информация до всички апелативни и окръжни прокуратури в страната. Малка част от ръководителите им предоставиха данните. Останалите или не отговориха, или директно отказаха.
Окръжната прокуратура в Русе предостави пълни данни за изчезналите осъдени - 36 души. Сред тях е Й. И. Й. През януари 2011 г. той е осъден от районния съд във Враца на 10 г. затвор за длъжностно присвояване. Й. Й. е бил магазинер на лавката във Врачанския затвор, откъдето е присвоил пари и вещи за близо 6000 лв.
Получихме отговори и от окръжния прокурор на Добрич. В неговата справка има 17 души. Сред тях е Дмитрий Георгиев, който на 20 юли 2010 г. сключва споразумение с районната прокуратура в града за наказание от 3 месеца затвор и 100 лв. глоба за това, че шофирал след употреба на алкохол. И макар да е бил в съдебната зала, за да подпише споразумението, Георгиев изчезва и още не е открит. От делото става ясно, че преди това за кратко е бил задържан, а после му е нареден домашен арест.
Сходен е казусът и на Галин Денков. Неговото споразумение с прокуратурата е одобрено от районния съд във Варна на 10 юли 2017 г. Той е признат за виновен за притежание на 0.17 г хероин. Съгласил се е да влезе за 5 месеца в затвора, но да не плаща глоба. Присъдата така и не е изпълнена.
По друго дело на районния съд в Добрич Васил Атанасов е признат за виновен за изнасилване, което е рецидив. Делото не е качено в съдебните онлайн регистри и няма информация за наказанието му. От прокурорската справка става ясно, че процесът срещу него е започнал през 1997 г., а окончателната му присъда идва през май 2008 г. Обявен е за издирване 20 дни след нея.
Осъденият на 7 г. затвор и 20 хил. лв. глоба за трафик на хора Джефер Мехмед също не е зад решетките. Присъдата му, произнесена от районния съд във Варна, е в сила от юни 2012 г. Той е обявен за издирване 20 дни по-късно.
В списъка на окръжната прокуратура в Кюстендил има 24-ма души. Сред тях са Ангел Христов и Пламен Галев, т.нар. Братя Галеви. Те имат 5-годишни присъди за организиране на престъпна група за рекет и изнудване. Наказанието им влезе в сила през май 2012 г., но те се укриха. И.Ю., който от март 2006 г. има присъда от 17 г. и половина и 250 хил. лв. глоба за производство на наркотици в големи размери, също е в неизвестност.
В справката на Софийската военна прокуратура е бившият полицай Александър Вълков. През септември 2015 г. той беше осъден на 7 г. затвор за убийство. И макар че лично чу присъдата си на последна инстанция, беше оставен да избяга.
Държавата реже още субсидиите за устройствени планове на общините. Въпреки че държавата от няколко години финансира изработването на общи устройствени планове на общините, напредъкът в тази област не е впечатляващ. Регионалното министерство ще задели 4.1 млн. лв. за подкрепа на общините през тази година, но най-вероятно сумата ще се окаже недостатъчна. Субсидията по това направление всяка година намалява, а процедурата е тежка и най-вероятно това спира част от общините да кандидатстват.
Според одобрените правила помощта от държавата ще покрива до 70% от разходите за изработване на задания, но не повече от 15 850 лв. Средствата за поръчките на самия план и финансирането му ще зависят изцяло от общината. МРРБ ще финансира общини, които са кандидатствали след 2016 г. Процедурата обаче е тромава. Първо е необходимо да се изготви задание за проектиране. Изготвя се предварителен проект на общия устройствен план и екологична оценка. Доста често тези разработки не се вместват в определените срокове. Освен това по-малките и по-бедни общини рядко разполагат с необходимите специалисти.
Показателно е, че само 12 от 265 общини са имали действащи общи устройствени планове през 2016 г. По-голямата част от останалите са предприели действия, но в крайна сметка са останали на различни етапи от провеждането на процедурата. В същото време всяка година парите, отпускани от държавата по това направление стават все по-малко. През 2015 г. сумата е била 5 млн. лв., а през 2017 г. - 4.5 млн. лв.
От МРРБ съобщиха за в. "Сега", че през предходните 2015 и 2016 г., в изпълнение на одобрените за всяка съответна година условия, са сключени 184 споразумения с общини - бенефициенти за финансово подпомагане и изработването на задания и проекти на общи устройствени планове. МРРБ обаче не представи данни каква част от общините имат готови планове в края на 2017 г.
Спорове
Общите устройствени планове определят къде и какво може да се строи. Най-конфликтни обикновено са Черноморието и планинските курорти. В момента обект на спорове например е планът на Царево, който се оспорва от екозащитници, и на Шабла, който в момента е подложен на обществено обсъждане.
Пасти с български шафран за еврочиновниците. Държавата да се ангажира по-активно с производството на шафрановия минзухар. За това настояват земеделски производители от страната, съобщи председателят на браншовата асоциация Хасан Тахиров. От 7- 8 години той отглежда тази култура в Източните Родопи, има и не малко последователи вече. Тахиров коментира, че интересът в България към шафрана расте. От Министерството на земеделието, храните и горите предлагат опитни полета за тестване на нашите почвено-климатични условия. „Имаме вече и подписани договори за сътрудничество с различни научни центрове в страната - с Института по почвознание „Н. Пушкаров", с Геномния център към СУ "Св. Климент Охридски" и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН", обяснява Тахиров.
Според него сътрудничеството с Института по почвознание „Н. Пушкаров" ще гарантира на производителите, че отсега нататък няма да се сее безразборно, а ще се отчита почвеното съдържание, киселинност, наличие на тежки метали. Всеки производител ще може да вземе проби от почвата на място и ги изпрати в Института „Пушкаров" за изследване.
Хасан Тахиров смята, че отглеждането на културата има шанс в региона на Кърджалийско и може да бъде алтернатива на традиционния поминък - тютюна, чието производство през последните години е намаляло драстично. По думите му количеството от дка зависи от стопанина. „Един може да изкара 100 грама, друг - 1 килограм, трети - до 2- 3 кг. Всичко зависи от положените грижи. Така при добра работа печалбата от дка може да стигне спокойно и 10 хил. лв.", уверява Тахиров. В тази връзка казва, че през 2016 г. в България са произведени 80-90 кг шафран, през 2017 г. производството е между 350-500 кг. През 2018 г. се надява, че в страната количеството може да надмине 1 тон.
Днес стопаните, обединени в Асоциацията на производителите на шафран и шафранови изделия, са вече над 3500, но ако се броят и тези, които са извън нея, сигурно са повече от 5 хил. души в страната.
Най-активни били в Плевенско, Русенско и в Добруджанския край
В област Кърджали към момента шафранов минзухар се отглежда на 100 дка в района на село Широко поле, около яз. Кърджали и Крумовградско.
„Асоциацията вече има и машина за сеитба на шафранови луковички. По този начин може на ден да се разсадят от 20 до 40 дка. Имаме и наше производство на луковички, но най- радващото е, че приспособихме и машина за беритба и чистене на шафрановите цветя", хвали се председателят на Националната асоциация на производителите на шафрани шафранови изделия. Той не спестява, че процесът е трудоемък, но уверява, че е 10 пъти по-лек от този при отглеждане на тютюна.„Ние искаме да развием съвременно шафраново производство в България като се механизират основните дейности", казва Хасан Тахиров.
В тази връзка коментира, че е имал среща вече в земеделското министерство, на която е обсъждан въпросът за включване на шафран в производство на хранителни продукти и напитки.
„Обясних на зам.- министър Цветан Димитров, че правим с научен център разработка и внедряване на продукти, съдържащи шафран - три вида трапезен чай, сухи пасти и други сладкиши, които да предложим на гостите по време на Българското европредседателството. Имаме идея да направим Ден на шафрана, за да представим нашите проблеми и евентуално да получим подкрепа за субсидии.
Желанието ни е не да продаваме суровината в чужбина, а готови шафранови продукти, защото ЕС е половин милиард клиенти. Така България ще печели", допълва Тахиров.
Той анонсира, че през май т. г. е планирана и конференция на производители на шафран, към която интерес проявяват както представители от МЗГХ и МИ, така и европейски експерти. Финансови институции от Англия и Германия пък правили запитване за евентуално финансиране на проекти, свързани с шафран. Отскоро желание да отглеждат шафранов минзухар са проявили и от Сърбия, и от Македония.
Хасан Тахиров съобщи още, че се обсъжда сериозно въпросът пустеещи опитни полета в страната да бъдат предоставени на Асоциацията за отглеждане на шафранови луковици. Заедно с това да се създаде и база, която да се превърне в своеобразен център за обмяна на опит. Идеята е кръгът на хората, отглеждащи шафран, непрекъснато да се разширява.
Да се подготвим за плавно повишение на лихвите. Изминалата 2017г. може да бъде определена като една от най-добрите за банковата система от началото на прехода /1989г./, на фона на много доброто представяне на българската икономика и тази на ЕС за последните 10 г. При размер на активите на банковата система от 95,9 млрд. лв. в края на ноември 2017 г. банките в България управляват на практика активи, равняващи се на БВП на страната.
Кредитирането продължава да расте с отчетливи темпове. Отчитането на растежа му вече не се влияе от изчистените и продадени от банките кредити и той е все по-видим и все по-бърз след приключилите през август 2016 г. проверка на качеството на активите и стрес тестове на банковата система. Предприетите от банките активни действия по прочистване на портфейлите водят до осезаемо намаление на дела и размера на необслужваните кредити. При запазване на тенденцията в краткосрочен план, се очаква делът им да стане едноцифрен, в сравнение с отчетените 11,7% в края на третото тримесечие на 2017 г. Положителното състояние на икономиката на България стои в основата на тези процеси, което има своето позитивно отражение върху дейността на банките.
Ниските лихвени проценти остават основно предизвикателство за банките, които запазват благоразумно ниво на риск и не се впускат в агресивно кредитиране, макар и в условията на силна конкуренция. Добрата капиталова адекватност и високата рентабилност, на фона на разумно управление на разходите, поставят българската банкова система в благоприятна позиция, както спрямо европейските им конкуренти, така и за финансирането на домакинствата и бизнеса и през 2018 г.
Направляването на курса на паричната политика от страна на водещите централни банки, като Федералния резерв на САЩ и ЕЦБ, би определило момента, в който лихвеният цикъл ще обърне своята посока. В тази връзка клиентите трябва да са наясно, че в даден момент повишаването на лихвените проценти е очаквано плавно да
започне. Подготовката за това развитие трябва да е с премерен риск и отговорност, не само за банките, но и от страна на потребителите на финансови услуги.
Настоящата година също ще премине под знака на нови регулации. Нов Закон за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС) транспонира Втората директива за платежните услуги (PSD 2) в националното ни законодателство, Директивата за пазарите на финансови инструменти (MiFID II) се въвежда чрез новия Закон за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ). Прилагането на Международен стандарт за финансово отчитане 9 (IFRS 9) и транспонирането на Регламента за личните данни (GDPR) са само част от по-значимите нови регулации, които ангажираха вниманието на банковите мениджъри още преди настъпването на 2018 г.
През 2017г. Асоциацията на банките в България (АББ) навърши 25 г. от създаването си, валутният борд отчете своята 20-годишнина, а България отбеляза 10 г. от присъединяването си към ЕС. От началото на 2018г. България пое ротационното председателство на Съвета на ЕС, което ще е съпроводено и със засилване на международната дейност на АББ. През май 2018 г. АББ ще е домакин на заседания на Борда и Изпълнителния комитет на Европейската банкова федерация и на Общото събрание на Европейския институт за паричния пазар (EMMI), на които е член. АББ изразява готовност за сътрудничество с Министерството на финансите, БНБ и други институции във връзка с въпроси в областта на финансовите услуги, които се очаква да бъдат обект на разглеждане в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС. В този дух ще продължи добрата и активна работа в рамките на шестте комитета и десетте работни групи към УС на АББ и през новата година.
Благоприятната европейска и местна икономическа среда и българското домакинство на председателството на Съвета на ЕС предоставят множество възможности, от които трябва да се възползваме максимално, включително и спрямо целта по присъединяването на страната ни към Валутния механизъм II и бъдещо членство в еврозоната.
Наематели печелят двойно на гърба на хазяите си. Нова тенденция в имотния бизнес набира сила. Все повече жилища се наемат дългосрочно до 1000 лв. месечно, а след това се отдават краткосрочно през социалните мрежи на студенти или туристи с печалба, показва проучване на „Монитор". Тази печалба варира от 50 до 100 процента от имот.
Във Варна например са водещи имотни фирми, които в ролята на посредници наемат дългосрочно жилища. Най-много се печели, когато наетото жилище се предоставя от септември до юни на студенти и ученици, а след това се предлага краткосрочно - за ден-два до седмица, на курортисти, като възвръщаемостта е в пъти. Ако през зимата нощувката е 15-25 лева, в зависимост от обзавеждането и местонахождението на квартирата, то през лятото цената й скача до 30-40 лв. Такава е цената в 3-звездните хотели, разказват имотни консултанти във Варна.
Данните на националната статистика показва, че 11 на сто от българите, използвали интернет през 2017 г., са наемали квартира от друго частно лице чрез платформи за споделено настаняване чрез или социалните мрежи. Това неизбежно намалява печалбите на хотелите, но печелят потребителите и наемодателите.
Явлението „споделена икономика" доведе до нова пазарна ниша в София. Частни лица изкарват допълнителни средства или работят на „пълно работно време" като професионални хазяи, като печелят от разликите в цените на пазара. В столицата най-често се предлагат жилища в центъра, които се наемат от чужденци, дошли на разходка за дълъг уикенд - от петък до неделя.
Наемите в София през изминалата година отбелязаха значителен ръст между 6 и 8 на сто, главно в жилищата, които са ново строителство, добре ремонтирани и обзаведени, казва консултантът Георги Стефанов от „Примо плюс". Най-търсено е новото строителство, особено сградите, които са на по-комуникативни места в столицата. Има отдръпване на желаещите да живеят в панелки, смята брокерът Стела Михова, специализирана в работата с наемодатели.
ТЕЦ „Варна" ще заработи през март. Първият възстановен енергиен блок на ТЕЦ „Варна" отново ще заработи, като прогнозата е това да стане през месец март, съобщи бившият транспортен министър в правителството на Пламен Орешарски и настоящ управител на фирмата, купила от ЧЕЗ топлоцентралата, Данаил Папазов. Той уточни, че това ще е шести блок, като амбициите на новия собственик са да въведе отново в експлоатация и четвърти и пети.
Електроенергията, която ще се произвежда от трите възстановени мощности, ще бъде студен резерв, а част от него ще може да се продава и на свободния пазар. Данаил Папазов каза още, че фирмата ще инвестира и в развитието на пристанищната инфраструктура на ТЕЦ „Варна", като освен да обслужва централата, пристанището ще бъде модернизирано и разширено, за да може да извършва и други дейности, като превоза на контейнери и зърнени товари. Амбицията ни е да предлагаме най-добрата пристанищна услуга в страната, като мислим да привличаме и нови товари, каза още Папазов.
Сделката за продажба на неработещата ТЕЦ „Варна" бе финализирана в началото на тази година. Продавач бе чешката държавна компания ЧЕЗ, която спря в началото на 2015 година работата на централата, защото не отговаряше на екологичните изисквания. Купувач е българската фирма „Сигда", която е на сина и дъщерята Папазов. Още тогава той обяви, че плановете са централата отново да заработи и да произвежда електроенергия. Цена на сделката не бе обявена, но през 2006 г. ЧЕЗ я купи за 206 млн. евро, като половината от сумата беше инвестирана за увеличаването на капитала на дружеството. Топлоцентралата и тогава работеше основно за студен резерв, като гарантираше енергийната система при недостиг на ток.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |