България подобрява позицията си в класация за икономическо развитие. България се изкачва със седем места до 11-а позиция в класация, която измерва доколко ползите от икономическия растеж в 74 развиващи се страни се разпределят равномерно между населението. Това показва Индексът на приобщаващо развитие 2018 на Световния икономически форум, публикуван миналата седмица. България отчита подобрение по почти всички показатели, но все още ниската заетост (данните са за 2016 г.) и високо ниво емитиран въглероден диоксид при производството дърпат страната надолу. Начело на развиващите се държави застават Литва, Унгария и Азербайджан, а класацията на развитите водят Норвегия, Исландия и Люксембург.
Показателят е създаден като алтернатива на данните за БВП и цели да покаже критериите, по които хората оценяват икономическия прогрес на държавата си. Класацията разделя 103 държави на две групи - развити и развиващи се страни. Показатели като производителност на труда, БВП на човек от населението, линия на бедност и спестявания се разпределят в три компонента, които определят финалния резултат за всяка държава и мястото й в класацията. Компонентите са равнопоставеност и устойчивост между поколенията, растеж и развитие, включване.
От стабилност към напредък
Ако червеният цвят олицетворява най-лошите показатели в класацията, а зеленият - най-добрите, за България доминиращата гама е жълто-зелената. Страната се представя най-добре по отношение на социалното включване - делът на бедните намалява, а доходите нарастват. Неравното разпределение на богатството, което се измерва от коефициента на GINI, отчита значителен спад с 12 точки до 52.9 (нула е пълно равенство, а 100 - пълно неравенство). Ниският публичен дълг също е плюс за България. Въпреки че се повишава от 26.3% от БВП до 27.8%, остава един от най-ниските в съюза.
Негативните фактори, които дърпат страната надолу, са заетостта и замърсяването. Въпреки че има подобрение с 2.6 пр.п. на годишна база, делът на работещите в България е сред по-ниските в класацията - 49.8% през 2016 г. Данните за заетостта през 2017 г. обаче показват ръст, което означава, че в следващи доклади страната вероятно ще подобри позицията си по този показател. При замърсяването подобрение спрямо предходния доклад няма - България продължава да емитира 164 кг въглероден диоксид за всеки произведен долар БВП.
Прогресът по света
В класацията на развиващите се държави, където попада и България, шест европейски икономики се класират сред топ 10, сред които Литва, Унгария и Латвия. Най-малък прогрес е постигнат при равнопоставеността между поколенията, където влошаване отбелязват 56 от общо 74 развиващи се държави. Причината - застаряващото население и понижението на коригираните нетни спестявания, които взимат предвид инвестициите в човешки капитал, изчерпването на природни ресурси и щетите от замърсяване. Изключение от тенденцията са Бразилия, Китай и Индия - там подобрението се движи от инвестициите в хора, което и компенсира изчерпването на природните ресурси в държавите.
Сред развитите страни на челно място през 2018 г. застава Норвегия. Следващите до десет позиции се доминират от малки европейски държави и Австралия. Резултатите обаче показват, че в 20 от 29 развити държави неравенството между доходите е нараснало, а бедността се е повишила в 17 от тях. В много страни резултатите показват голяма разлика между отделните компоненти. САЩ е десета от 29 развити държави по отношение на развитие и растеж, а в същото време е на дъното по неравенство между поколенията.
Не гледайте само БВП
Един от изводите на доклада е, че нивото на БВП на човек от населението има слаба връзка с позицията на страните в класацията. Той не е достатъчен, за да се измери дали в дадена страна има социален и икономически напредък и доколко подобряването на жизнените й стандарти се усеща от мнозинството, отбелязват експертите.
Много държави имат неизползван потенциал да увеличат едновременно както икономическия си растеж, така и социалното включване. Не е изненада, че една от препоръките е вниманието да се насочи към структурни реформи.
Как се изчислява Индексът на приобщаващо развитие
Класацията се базира на три компонента, първият от които е растеж и развитие. Тук влизат икономически показатели като БВП на човек от населението, производителност, заетост и очаквана продължителност на живота. Вторият компонент - включване, е съставен от данни за доходите и линията на бедност. Равнопоставеност и устойчивост между поколенията пък разглежда показатели като публичен дълг, спестявания и съотношението между възрастните хора, които напускат пазара на труда, и младите, които влизат в него.
Българите са увеличили силно почивките в чужбина през декември. Българите са увеличили силно пътуванията си за почивки в чужбина през декември, като най-голяма част от тях са били в съседните държави. Това сочат официалните данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в понеделник. За месеца, в който са коледните и новогодишните празници, са отчетени над 126 хил. пътувания за почивка и екскурзия, което е увеличение от над 42% на годишна база.
Статистиката отчита още, че се увеличава и броят на чужденците, дошли в България, включително за почивка.
Повече почивки в чужбина
През декември, който е един от най-силните месеци за туристическия сектор заради коледните и новогодишните празници, българите са увеличили чувствително пътуванията си зад граница. За месеца българите са осъществили над 459 хил. пътувания, което е ръст от над 15% на годишна база. Около половината от тези пътувания са с други цели - гостуване, посещение на спортно или културно мероприятие и др., 27% са с цел почивка, а останалите - командировки.
Най-сериозен ръст има при пътуванията за почивка - те са били над 126 хил., което е увеличение от над 42% на годишна база, като три от петте най-предпочитани дестинации са съседни държави. С цел почивка българите са ходили най-много в Гърция, следвана от Турция и Италия. В топ 5 попадат още Сърбия и Германия. Турция, Гърция и Германия са и трите най-посещавани дестинации през месеца, независимо от целта на пътуване.
Туристи от съседни държави
Същевременно официалната статистика отчита и увеличение на пътуванията на чужденци в България, като през декември броят им е бил общо над 596 хил., тоест с над 12% повече от предходната година. Увеличението при чужденците и при всички категории - служебни пътувания, почивки, посещения в България с други цели, включително транзитно преминаване през страната, които са над 23% от всички посещения.
Данните на НСИ показват, че за месеца почивките на чужденци са били над 209 хил. Най-голямата част от тях е от съседните страни - Македония (над 38 хил.), Турция (над 35 хил.) и Сърбия (над 29 хил.). Топ 5 по посещения се допълват от Гърция и Румъния със съответно над 23 и над 11 хил. почивки в страната.
Информацията за общите пътувания също показва, че граждани на съседните държави най-често са били в България. При общо 596 хил. пътувания до България, повече от половината - 328 хил., са осъществени от румънци, гърци и турци.
Румъния се измъква, а България остава под наблюдение в ЕС. Отлитат надеждите на правителството на Бойко Борисов да се освободи до края на тази година от унизителния контрол за върховенство на закона, въведен само за България и Румъния от първия ден на членството им в ЕС. След 10-годишно прилагане на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) Румъния е на път да достигне европейските стандарти по отношение на правосъдието и върховенството на закона, както и в борбата с корупцията. На България обаче все още й предстои дълъг път. Това става ясно от проучване, поръчано от Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент.
Влиятелната парламентарна комисия, която следи за изпълнението на бюджета на ЕС, стигна вчера до извода, че двете държави са на различно равнище на справяне с корупцията и с реформата на съдебната си система. Независимата румънска евродепутатка Моника Маковей, бивш министър на правосъдието, направи следното сравнение: В Румъния са осъдени за корупция 13 министри, 90 депутати и 88 магистрати (съдии и прокурори), а в България няма осъдени на такова високо равнище. Въпреки огромната разлика тя настоя МСП да се запази и за Румъния, защото има важна стимулираща роля.
От българска страна никой не представи точни данни за произнесени ефективни присъди срещу висши функционери. Председателката на Комисията по бюджетен контрол Ингеборг Гресле (ХДС, Германия) с досада констатира, че след като 10 години е получавала едни и същи отчети, може да каже - от сън да я вдигнат - каква е ролята на главния прокурор за неефективната правосъдна система. Напредък бе отчетен в борбата с организираната престъпност, защото "историческите проблеми с големите силови групировки са преодолени и понастоящем се работи за справянето с обичайната организирана престъпност и престъпленията на белите якички". За съдебната власт се казва, че "продължаващото влияние на изпълнителната власт" върху нея предизвиква възражения. Но "най-слаб напредък е постигнат в областта на борбата с корупцията", се казва в доклада, който е сто страници.
Докато от България все още се чакат видими резултати, за Румъния главното изискване е да гарантира необратимост на реформите. Ингеборг Гресле предупреди, че "реформите могат да бъдат обратими, но необратими са очакванията на гражданите за справедливост". От българските евродепутати най-активен в дебата бе Георги Пирински (БСП), който каза: "В нашето общество не само има очакване, но има и решителност за постигане на осезаеми резултати". Той даде за пример протестите напоследък в защита на природния парк "Пирин", мотивирани от подозрение за корупция в инвестиционните намерения, защитавани от правителството, защото фирмата, която иска да ги изпълнява, е офшорна и крие физическия си собственик.
Финалният въпрос, който поставя докладът на изследователския център, е: "Трябва ли да продължи прилагането на МСП в бъдеще?". Отговорът е "да", но с три възможни варианта. Първо, ако МСП продължи действието си, един от вариантите е да се предоговорят целите и показателите с националните правителства, а след това Комисията да изготви конкретни препоръки с фиксирани срокове, свързани с тях. Реалистичен срок за изпълнението на тези препоръки би могъл да бъде две години. Второ, като алтернатива, за да се направи по-приемливо продължаването на реформите по МСП и да се преодолеят слабостите в други държави членки, би могло да се обмисли въвеждането на "облекчен" вариант на МСП в целия ЕС. Вече има опит в тази насока, защото през 2014 г. бе огласен Първият антикорупционен доклад в ЕС, но Комисията на Жан-Клод Юнкер попречи две години по-късно на публикуването на втория и реши да го замени с друга процедура, наречена "европейски семестър". Трето, рамка за насърчаване на по-систематичен мониторинг на корупцията е тази на европейския семестър, която понастоящем се използва за координиране на икономическите политики в целия ЕС и може да бъде адаптирана за сферата на правосъдната реформа.
Която и от трите форми да се избере, накрая се посочва, че "на България може да бъде предоставена допълнителна подкрепа за изпълнение на нейната съдебна реформа и стратегии за борба с корупцията", което означава на дипломатически език, че ще остане обект на специално внимание в Брюксел.
Интересна е поуката от 10-годишните мъки на ЕС да въведе стандартите на правовата държава в България и Румъния. "Поуката, която може да бъде извлечена от опита на МСП в България и Румъния, е, че би било уместно система, подобна на МСП, да стане част от бъдещите преговори за присъединяване към ЕС. Това би помогнало да се гарантира, че държавите кандидатки не само транспонират достиженията на правото на ЕС, но също така подобряват институциите по начин, който им позволява да достигнат европейски стандарт на съдебните си системи към датата на присъединяване и да избегнат останалите последващи системи за мониторинг."
Остава само ден за ползване на 5% данъчна отстъпка. На 31 януари изтича срокът, в който гражданите може да декларират по интернет доходите си от миналата година и да платят целия размер на дължимия данък, за да ползват 5% отстъпка от данъка за довнасяне. Максималната сума, която тази година държавата преотстъпва обаче, е 500 лв., а не 1000 лв., както досега. Иначе крайната дата за подаване на данъчните декларации от гражданите за доходите от 2017 г. е 30 април.
НАП напомня, че до края на януари декларации трябва да подадат фирмите и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2017 г. са платили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения и са удържали авансов данък върху тези доходи.
От тази година бизнесът задължително подава данъчните декларации в приходната агенция само по електронен път.
Хиляда лева бонус, ако доведеш нов работник. Шефове на компании предлагат щедри бонуси за служители, които доведат на работа във фирмата нов работник, научи "Стандарт". Практиката е най-масова в софийските колцентрове, където липсата на кадри е драстична. Там премията е стигнала до 1000 лева за всеки, който успее да намери кандидат за работа с език, различен от английския. Търсят се хора с френски, немски, словашки, унгарски, руски.
И английскоговорящите служители не достигат. За този, който склони приятел да дойде на работа в колцентър, също има бонус, но от 500 лева. "Тази практика е от няколко месеца, първоначално стимулите бяха доста по-малки - от 150-250 лева. Постепенно обаче бизнесът се разраства, а търсенето на хора става все по-голямо", казва служител в софийска компания. Някои колцентрове са готови да приемат и работници, които слабо говорят езика, като осигуряват безплатни курсове за вдигане на нивото.
Глад за кадри има и в други браншове. Обявите за търсене на персонал не вършат работа и шефовете също са принудени да дават стимули на служители, които доведат нов човек. Например верига ресторанти дава по 150 лева на всеки, намерил мераклии да работят като готвачи или сервитьори.
Кражбата на служители вече става масова практика и в другите големи градове на страната. Фирми привличат работна ръка от конкурентите с 200-300 лева по-високи заплати.
"Липсата на работна ръка е най-силният аргумент, който ще принуди работодателите да вдигнат възнагражденията", коментираха икономисти.
Фандъкова: "Зелените билети" дават ефект. Имаше ефект от зеления билет, макар и за един ден, обобщи новата мярка срещу замърсения въздух кметът на София Йорданка Фандъкова по БНТ.
По думите ѝ, данните показват, че през вчерашния ден в метрото са се возили с 12 000 повече пътници в сравнение с предходната неделя. Около 23 000 души са се возили в метрото със "зелен билет". Но със сигурност тези 12 000 души повече или поне част от тях са слезли от автомобилите си.
Фандъкова каза, че още е рано да се направят точни анализи дали има ефект от въвеждането на т. нар. "зелен билет" за пътуване в градския транспорт на София срещу 1 лев. Ефектът за по-чист въздух в града не може да се очаква само с една мярка, защото това е дълъг процес. Ако говорим за очакването повече хора да се включат в промяната на навиците си. Мисля, че имаше ефект, обясни тя.
"Това е дълъг и сложен процес с включването на гражданите със собствените си усилия, с мерки, които общината и държавата въвежда, да могат да участват, защото без участието на всеки един от нас няма как да преодолеем това голямо предизвикателство пред всеки един голям град. Говорим за последните мерки, които бяха приети тази седмица от Столичния общински съвет и това са мерки, които се прилагат само при извънредни ситуации, в дните с превишения. По принцип програмата за по-чист въздух включва над 100 постоянни мерки, по които се работи през последните години. Това е втората програма, която изпълняваме", заяви Фандъкова.
Контрольори от три институции влизат в БДЖ. Инспектори от три институции ще проверят дали служителите в държавните железници полагат извънреден труд. Това стана ясно по време на извънреден брифинг на транспортният министър Ивайло Московски и ръководството на БДЖ във връзка с изнесени твърдения в публичното пространство от страна на опозицията и публикации в медиите.
От три месеца Сметната палата извършва проверка БДЖ, в петък Московски разпореди одита на транспортното министерство да провери извършени ремонти на локомотиви на дружеството, както и дали машинистите полагат извънреден труд в пъти над предвиденото. Днес стана ясно, че и Инспекцията по труда ще направи проверка след разследването на Нова телевизия.
От опозицията използваха случая и дадоха ултиматум на Московски до 24 часа да уволни ръководството на БДЖ и заплаши, че ако не го направи, от партията ще поискат неговата оставка. Левият депутат Георги Свиленски обвини управляващите в лошо управление на железниците и допълни, че случаите с назначаването на футболисти на постове в БДЖ, докато те ритат за „Локомотив БДЖ", са показани първи от левицата още през 2016 г.
В отговор на обвиненията транспортният министър припомни, че през 2009 г, задълженията на БДЖ са били в размер на 850 млн. лева, а към днешна дата са 330 млн. лева. Същата е тенденцията и при оперативните загуби на дружеството, през 2009 г. те възлизат на 68 млн. лева, а днес са 15 млн. лева. „Това показват числата, те са видими, дружеството се стабилизира", добави още Московски като аргумент да запази на поста изпълнителния директор Владимир Владимиров. Ивайло Московски е разпоредил да бъде закрит футболният отбор, за да бъда затворена темата и да престанат спекулациите около нея.
Пробутват ни семейни хотели за СПА центрове. И в зимните курорти ни пробутват семейни хотели за луксозни спа центрове. Оказва се, че различни обекти се рекламират като СПА или като много лъскави, отколкото са в действителност. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
„Има нещо, което е симптоматично, но може би засега се среща в по-малко случаи, отколкото в минали години - обектът се рекламира като СПА хотел или като много по-звезден, отколкото е по удостоверение за категоризация, а не е в състояние да предложи услугите, заради които хората понякога избират точно такова място за настаняване", даде пример Маргаритов в ефира на БНР.
Той изрази предположение, че в някои от случаите е възможно хотелиерите да се надценяват като си мислят, че ще могат в движение да откликнат на очакванията и потребностите на своите клиенти, но това няма как да стане.
„Затова и законът въвежда точно определени и ясни критерии, въз основа на които съответният обект придобива своята категоризация", коментира шефът на КЗП. Според разпоредбите този тип нарушения се водят нелоялна търговска практика, а предвидената глоба е между 10 и 30 хил. лева.
Подобни проблеми редовно се откриват и по родното ни Черноморие, но са доста често срещано явление и в зимните ни курорти.
Само за седмица инспекторите от КЗП са извършили 350 проверки на туристически и търговски обекти в Банско, Боровец и Пампорово. В около 10% от случаите пък са констатирани нарушения. Част от грешките са свързани с категоризация, а други пък са административни нарушения.
Маргаритов посочи, че комисията има все по-голяма успеваемост в случаите на предоставяне на туристически услуги в некатегоризирани обекти от типа на апартаментите комплекси. При проверките през миналата седмица е установено именно такова нарушение - липса на категоризация в обект, който има около стотина апартамента, а някъде около половината само са били категоризирани. Експертите се натъкнали на нередността, тъй като установили, че се настаняват голям брой туристи, а всъщност комплексът няма толкова стаи по документи. Тук санкцията освен глоба от 1000 до 10 хил. лева е и затваряне на комплекса до премахване на грешките.
„Надявам се, че поне в рамките на това, което и ние можем да направим като съдействие по отношение на потребителите, тези хотелиери ще са в състояние да компенсират своите клиенти с друг тип услуги или с някакви добри практики, които в крайна сметка няма да доведат до голямо разочарование", добави той.
Маргаритов припомни, че проверките на комисията в зимните курорти стартираха още през декември. Тогава бяха инспектирани обектите, в които в минали периоди са констатирани нарушения, за да се установи дати несъответствията са преодолени и търговците са привели дейността си в съответствие с изискванията на закона. Проверки са направени и на съоръженията и ски пистите преди да стартира работата им, продължават и сега.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |