Bulgarian Properties: Средната цена на жилище в София вече е над 1000 евро/кв.м. През последното тримесечие на 2017 г. e имало пореден ръст в средната цена на жилищата в София, показват данните на агенция Bulgarian Properties. За периода от април до октомври миналата година сделки за покупка на имот са сключвани средно за 1060 евро/кв.м, като в края на годината агенцията отчита покачване до 1095 евро/кв.м. Средната покупна цена на жилищата в София е 98 780 евро, а средногодишната цена за жилищен имот възлиза на 1050 евро/кв.м. или с 16% повече от 2016 г. според статистиката на Bulgarian Properties.
Повече кредити и двустайни апартаменти
От агенцията определят като основни фактори за оживлението на пазара за имоти в София "ръстът на доходите, ниска безработица, достъпно банково финансиране и цялостното усещане за по-голяма сигурност в доходите". С 38% са нараснали сделките за покупка с помощта на заем, за което благоприятстват ниските лихви по жилищните кредити, а направените отстъпки са средно в размер на 1% от офертната цена. Най-много продажби в края на година са реализирани за двустайни и тристайни апартаменти, съответно 60% и 30% от всички сделки на агенцията.
По райони
Най-скъпите жилища в края на годината са продадени в централната част на София и "Лозенец" на база сключени сделки от Bulgarian Properties. Заедно с "Изгрев" "Изток" и някои южни квартали там се запазват най-високите цени. Междувременно най-много апартаменти са продадени в "Кръстова вада", "Студентски град" и "Витоша". Агенцията регистрира засилено търсене на двустайни апартаменти в ж.к. "Младост 4" през последните месеци на годината, но при ограниченото предлагане, повечето купувачи изчакват по-добре предлагане.
По данни на НСИ от януари до октомври в София са издадени 636 разрешения за строеж на жилищни сгради, което е с 26.5% повече от същия период предходната година. Увеличеното предлагане на ново строителство ще спомогне за задоволяване на наличното търсене и така пазарът ще се уравновеси, смятат от агенцията. Тяхната прогноза е за активен пазар и през тази година с очакван ръст до 10% на цените в столицата.
Броят на регистрираните кредитни посредници у нас е едва 25. 25 български компании и 9 дружества с чуждестранно седалище са записани към втората половина на януари в регистъра на кредитните посредници на Българската народна банка. Списъкът беше създаден в началото на миналата година, като по закон всяко дружество, което предоставя консултиране за кредитиране, трябва да е вписано в него и също така да спазва определени изисквания за образование и трудов опит на служителите. Те също така трябва да имат сключена професионална застраховка, която да покрие евентуалните загуби, които техен клиент може да има в резултат на грешен техен съвет.
Причините
Към момента в регистъра при българските компании има 19 дружества от София, 3 от Варна и по едно от Пловдив, Сандански и Ветрен, като в това число влизат по-големите дружества от бранша. Около 1/3 от пазара на консултантска дейност при избор на кредитиране обаче не изпълняват изискванията на БНБ.
Причините за това са няколко - на първо място, това са разходите: таксата за вписване в регистъра е 3000 лв., а годишната професионална застраховка за дейността е 1000 лв. Освен това много от нерегистрираните компании в по-малките населени места обикновено съвместяват няколко дейности, като брокерство на недвижими имоти с посредничеството по кредитиране например. За да не ги изгубят като партньори обаче, банките в България прилагат практика с тях да се подписват договори за реклама, а не за посредничество, каквито се сключват с регистрираните в БНБ дружества.
Каква е разликата
"Обикновено тези дружества съвместяват няколко задължения, например брокерство на имущество, затова те не могат да предложат задълбочено консултиране в сферата на кредитирането и широк избор на клиентите си. Много често те ги насочват само към една банка. За разлика специализираните посредници можем да осигурим кредит с 0.5 процентни пункта по-ниска лихва, което при заем от 100 000 лв., изплащан 20 години, означава около 10 000 лв. по-малко разходи. Също така знаем кои са по-гъвкавите банки, които имат компромисни варианти за хора с лоши записи в Централния кредитен регистър или такива, които искат по-малък дял самоучастие при сделката", коментира за "Капитал" Деян Василев, изпълнителен директор на един от водещите посредници "Кредитланд".
Ключово за пазара на посредничество у нас също така е, че комисионната за осъществената консултация се плаща от банката при сключен договор, а не от клиента.
Ръст на пазара
През миналата година кредитирането беше особено активно и бяха постигнати 20% ръст на новоотпуснатите ипотечни кредити. По оценки на Василев регистрираните в БНБ компании са осигурили посредничество за 15-20% за всички нови договори, докато консултантите, които са извън регистъра - за около 10% от тях.
"За сравнение, в Чехия и Словакия, които са с няколко години напред в този бизнес, делът на посредничество е 50% - 60%, така че можем да очакваме да постигнем това в следващите няколко години", добави Василев. Той добави, че вече има фирми от чужбина - като "Уелт ефект мениджмънт", които проявяват интерес към българския пазар на кредитно посредничество, което означава, че в бъдеще може да има и консолидация на сектора.
Подновяване на асоциацията
С разширяването на прозрачността в дейността на посредниците водещите фирми искат да възобновят и Асоциацията на кредитните консултанти, в която към момента членуват едва три компании. Планира се до края на февруари поне 10 консултантски дружества да гласуват нов устав и управителен съвет на организацията, като целта занапред ще е тя да бъде отворена за разширяване и в нея да се обединят усилията на максимален брой от регистрираните в БНБ фирми.
МВР упорито виси на хранилката на бедните общини. Рекордният бюджет от над 1.2 млрд. лв. на МВР за поредна година не е стигнал за основни дейности като купуване на гориво, елементарни консумативи като дърва за огрев и основни дейности от типа на ремонти на сгради. Полицията пак е разчитала на дарения от бедни и малки общини, става ясно от годишния отчет за подаръците, които МВР е получило. Общата им стойност е 2 162 075 лв.
Най-често даренията са суми за гориво на полицейските коли. Този факт се разминава с клетвите на премиера Бойко Борисов миналия юни, че лимитът за гориво на патрулките ще отпадне. На фона на това разпореждане в края на ноември община Несебър например е дарила близо 30 хил. лв. за гориво на местната полиция. Пак през декември пари за гориво е дарило и бургаското ВиК дружество. Направените дарения за районни управления в града са веднъж 4400 лв. и втори път - 2200 лв.
И ако морските общини все пак може да минат за по-богати, не така стои въпросът с тези от Северозападна България, които въпреки лошото си финансово състояние редовно спонсорират полицията. Община Бяла Слатина например е дала 600 лв. за ремонт на кола. Редовни дарения са правили и други малки общини като силистренските Алфатар, Дулово, Ситово, Кайнарджа и Тутракан. Даренията там варират от 400 до 3 хил. лв. за гориво. Полицията в Шумен също е получавал подаръци от общините Върбица и Каолиново. Даренията са от порядъка на 400 лв. и са отивали за бензин на полицията във Велики Преслав. Парите са постъпвали редовно, и след като лимитът на горивото бе отменен. На полицията в Кюстендил са дарени 10 кубика дърва за огрев на стойност 352 лв.
Сред най-сериозните общински дарения са тези в Пловдив, Велико Търново и Пещера. В Пловдив е купен газов хроматограф за 130 хил. лв. Община Елена е дарила сграда за над 140 хил. лв. за нуждите на местната полиция, а от местната власт в Пещера са отпуснали 25 хил. лв. за ремонт на сградата на областната дирекция в Пазарджик. Ремонтът в районното управление в Долна Митрополия също е бил за сметка на общината.
МВР не се отказва и от практиката да се самодарява чрез фирмата си "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ). Тя е дарила автомобил за почти 30 хил. лв. и движими вещи за над 23 хил. лв. На националната полиция е подарена полицейска техника за почти 10 хил. лв.
По международна линия дарителите са традиционни - посолствата на САЩ и Израел. Даренията от САЩ са две - употребявана рентгенова техника за проверка на багаж и оборудване за изследване на фалшиви пари. Отчетено е и дарение от посолството на Китай - движими вещи за над 37 хил. лв. Вътрешното министерство на Германия е дало лаптопи и принтери за 30 хил. лв.
Тайна е колко струва на данъкоплатците незаконната конфискация. Председателят на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев, която от няколко дни е лицето на новия антикорупционен орган, постанови абсурдно решение. Той отказа да предостави информация за работата на комисията и за харченето на публични средства. Георгиев ръководи временно и упорито се спряга за шеф на новата антикорупционна структура.
В съдебните регистри "Сега" попадна на няколко дела за десетки хиляди левове обезщетения, присъдени на граждани по закона за отговорността на държавата заради конфискация, приета за незаконна от съда. Затова потърси от комисията информация по колко такива дела е осъдена, какъв е размерът на обезщетенията, дължими от нея, както и данни за самите граждански процеси. Тези факти, които показват как работи комисията, отсъстват от финансовите й отчети и от годишните доклади за дейността й - там се отчитат само постиженията й.
"Тази информация е служебна тайна", написа в отказа си по закона за достъп до информация Георгиев. Неговото изкривено тълкуване на закона е, че става дума за данни, които са станали известни в комисията по повод изпълнението на задълженията й и затова са служебна тайна. Освен това, ако бъдела разкрита, тя щяла да засегне правата на трети лица.
Според адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" решението на Георгиев е "безобразно" и "потресаващо". "Пълен абсурд е да криеш като класифицирана информация на какво са те осъдили. Това са пари от държавния бюджет, това е въпрос за законосъобразността на твоите действия, как харчиш парите на данъкоплатците като последица от това дали спазваш закона", смята Кашъмов. Той припомни, че какво са секретни данни, се определя от Закона за защита на класифицираната информация. И скритите от Георгиев не са там.
"Превръщаме в тайна дължимата прозрачност и отчетност на институциите пред гражданите. Това е някакво павиране на пътя към тиранията. Няма как по друг начин да определя подобно нежелание за отчетност", заключи адвокатът.
Рецидив
Това не е първият отказ на комисията да предостави информация на "Сега". Преди няколко месеца Георгиев не огласи разходите по делото за отнемане на имуществото на бившия банкер и шеф на фалиралата Корпоративна търговска банка Цветан Василев. При внасянето на иска за конфискация в съда Георгиев обяви, че е придружен от 28 000 страници с доказателства и всички материали по него тежат близо 6 т. "Наехме специален транспорт, печатница, а в пренасянето участваха служителите на съдебната охрана, дори пробиването на дупките в хартията беше тежък процес", обясни Георгиев, който сега крие колко им е струвало това. КОНПИ не даде информация и дали властите в Швейцария не са уважили искането й да бъдат наложени обезпечителни мерки върху имотите на Василеви там. Както и дали КОНПИ дължи разноски на Швейцария, както твърди съпругата на бившия банкер Антоанета Василева, или дали вече са платени. Това решение на Георгиев вече е атакувано пред Софийския административен съд.
Оцениха щетите от урагана във Враца на над 700 000 лева. Цял ден във Враца се извършва оценка на щетите, нанесени от бурния вятър, който премина през града в съботния ден и бе с пориви от 115,2 км/ч. Общата сума възлиза на над 700 000 лева.
Над 80 са получените сигнали на телефоните на Дежурния съвет по сигурност и телефон 112 от граждани за счупени витрини, прозорци, дървета, паднали билбордове, пътни знаци, ел. стълбове и отнесени покриви.
По първоначални данни 200 000 лв. са нанесените щети на частни имоти, а над 500 000 лв. са на общинска собственост, обяви зам.-кметът Мария Попова.
На проведено поредно заседание на Кризисния щаб бе решено, в Информационния център за обслужване на граждани да има служител на Община Враца, който ще приема сигнали и ще отговаря на въпроси на граждани, свързани с нанесени щети, вследствие ураганния вятър.
Ще се сформира и комисия, която ще извърши оглед на пораженията, ще изготви оценки, за да може да се кандидатства за отпускане на помощ от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, БЧК, Регионална дирекция "Социално осигуряване" и Общински съвет.
В топ 3 сме по инвестиции от "Плана Юнкер" спрямо БВП. България е на трето място в ЕС по обем на одобрените от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), добил популярност като "Плана Юнкер", спрямо БВП.
Това показват данни на Европейската инвестиционна банка и на ЕФСИ, представени от съветника във Фонда Хуан Хосе Фаблес Акоста по време на годишната конференция за индустриално строителство, организирана от "Градът Медия груп". По брой операции обаче лидери са Италия и Франция. По този показател България е на опашката в Общността.
Одобрените операции у нас, които ще се финансират със средства от ЕФСИ, са 12 за над 300 млн. евро, като със съфинансиране на компаниите и други привлечени инвестиции са близо 1,6 млрд. евро, сочат данните. Одобреното финансиране обаче все още е малко над 1,5 млн. евро. ЕИБ е отпуснала в България кредити на обща стойност 5,1 млрд. евро от 1991 г. до края на 2017 г., каза още Фаблес Акоста.
Ураганният вятър наду 10 пъти цените за рязане на дървета. Силният вятър, който усложни обстановката основно на територията на София и област Враца, наду цените за спешно рязане на дървета с десет пъти. Това установи проверка на „Монитор" във фирмите за подобен тип услуги. Ако до преди седмица тарифата за премахване на опасно дърво е била между 100 и 200 лева, в момента таксата е от 1000 до 2000 лева.
„На този вятър за под 1000 лева не идваме", обясниха на телефонно обаждане от медията ни представители на една от големите фирми, в която дори са наели професионални алпинисти за кастренето и рязането на опасни дървета.
В сайтовете на компаниите обявените цени започват от скромните 30 лева, но има и опция „договаряне според обстановката". Последното включва близост на сгради, височина на дървото, вид и дори дълбочина на корените му.
Именно в „договарянето" е и повишаването на крайната сметка, тъй като силният вятър повишавал риска при работа. За това 30-те лева не стигат дори и за посещение до адреса, където се намира опасното дърво.
Според кратко обяснение от алпинистите с резачки дори отрязването на ниска липа в опасното време излиза 500 лева. Тополи, орехи и борове могат да ни струват дори 5 бона. В цената обаче влиза и нарязването на удобни за горене парчета от по 40 сантиметра.
Резачите предлагат и опцията за по-ниска цена, но при условие че приберат за себе си дървения материал. Дори тогава обаче сумата няма да спадне под 400 лева, ако времето е лошо.
„Друг проблем, който често се явява пред дърварите, е липсата на разрешително от общината. Те изискват да имат всички документи, че не е незаконно да отрежат даденото дърво. Заради действащото законодателство някой видове се водят защитени и дори да са в двора ви, то общината ще трябва да даде разрешение за отсичането му", обясниха запознати пред „Монитор". Дори при липсата на документи обаче дървосекачите се съгласявали да отстранят опасното дърво. Това обаче също струвало допълнително. В повечето случаи около 200 лева над уговорената тарифа. От няколко общини в близост до София също съобщиха за „Монитор", че външните фирми за отстраняване на клони и надвиснали над пътя дървета са вдигнали рязко тарифите си. Ако доскоро те са се съгласявали на по-скромни договори, то сега сумите за обезопасяване на булевард от около километър, надхвърляли 10 хил. лева. Освен това работниците отказвали да чакат търг за поръчките, а искали парите незабавно да постъпват в сметките им с директно плащане, за да започнат работа.
Яйцата на едро поевтиняха с 4%. Цената на яйцата на едро намалява с 4% на борсите, сочат данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища (ДКСБТ) за миналата седмица.
В последните дни на януари има понижение на цената на някои млечни продукти - киселото мляко е поевтиняло с 1,2%, а прясното - с 2,6%. Но цената на сиренето се повишава с 3,1%, а при кашкавала промяната е минимална - повишение от 0,1 на сто.
От статистиката на комисията става ясно, че най-голяма промяна в цените се отчита при плодовете и зеленчуците. В последните дни на януари с по около 9% поевтиняват вносните домати, които се търгуват за 1,47 лева на едро, както и на зелето. Цената на портокалите е с 6,3% по-ниска и достига до 1,24 лева за килограм по борсите.
В същото време има ръст на цената на другите цитрусови плодове - лимони (+2,3%)и мандарини (+4,2%), както и на бананите - с 1,3%. С 4,8% по-скъпи са зелените салати, а морковите поскъпват с 4,1%, показват още данните на държавната агенция.
Общо продължава тенденцията към спад на цените на хранителните продукти през целия януари, сочат още данните на показват данните на ДКСБТ. В последните дни на първия месец на годината индексът на институцията достигна до ниво от 1,462 пункта, спрямо 1,471 пункта седмица по-рано. В началото на годината индексът достигна 1,489 пункта и оттогава непрекъснато намалява.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |