Industry Watch: Икономиката ще расте с около 4% и през 2018 г. През последните две години България успява да постигне реален ръст на БВП от близо 4% годишно. В същото време обаче преките чуждестранни инвестиции в страната са в пъти по-ниски спрямо предкризисния период. Обяснението - рецесията позволи да се натрупат значителни вътрешни спестявания, които да компенсират липсата на капитали отвън. Още повече че развитието в определени динамични сектори като аутсорсинг и промишлени производства с ниска капиталова интензивност не изисква съществени вложения. Това е причината анализаторите от Industry Watch да считат, че българската икономика ще продължи да нараства с темпове от около 4% годишно и през 2018 г. дори и без много чужди инвестиции.
Преките инвестиции намаляват...
Притокът на чуждестранни капиталовложения в страната към ноември е 638 млн. евро, което е четири пъти под вложенията от 2015 г. и цели 14 пъти под предкризисния пик през 2007 г. Но въпреки това икономическият растеж в България се оказва възможен, отбелязват от Industry Watch. От началото на 2016 г. основните двигатели на икономиката в страната бяха външната търговия и потреблението на домакинствата, което се активизира успоредно с положителните тенденции на пазара на труд и по-високите заплати.
... но не само в България
"Ограничените чужди инвестиции са явление типично не само за България, а феномен, който се наблюдава в повечето страни от ЦИЕ, които членуват в ЕС", пишат експертите, като допълват, че слабият приток на външни капитали прави конкуренцията за вниманието на чуждите инвеститори още по-значима. На преден план в тази надпревара излиза Естония, която привлича най-много външни капитали на глава от населението в региона през 2016 г. Следват я Чехия и Хърватия, а България се класира на шесто място от деветте страни - членки на ЕС, в ЦИЕ.
Румъния изпреварва България през 2016 г. по приток на чужди капитали, но това се случва за пръв път от 18 години. "България е по-привлекателна за глобалните инвеститори от Румъния през по-голямата част от периода след 1993 г., измерено през броя жители в съответната страна", казват от Industry Watch. Изключение са четири години - 1994, 1995, 1998 и 2016 г.
Чешки "Теленор", после и "Нова тв". Най-богатият източноевропеец до няколко седмици може да купи "Теленор" и е сред кандидатите с най-силни оферти за "Нова телевизия". Ако и двете сделки станат факт, Петр Келнер тази година ще се превърне и в един от най-влиятелните хора не само в Чехия, но и в България. Защото ще контролира мобилния оператор с най-големи приходи от тази дейност и медийната група, която е лидер по оборот.
Новината, че холдингът му е избраният кандидат от Telenor за придобиване на телеком бизнеса в България, Сърбия и Черна гора, бе потвърдена пред "Капитал" от три източника, много близки до преговорите. А за "Нова" информацията от две места е, че групата му е подала оферта в края на януари и тя е сред най-добрите. За капак чешки медии пък преди два месеца написаха, че Келнер участва в консорциум, който е искал да придобие дейността на американската компания майка CME в целия регион, част от която е bTV. "Капитал" не намери потвърждение за такива преговори в България и участие на Келнер в тях, като според няколко източника там сделката е в много начална фаза.
Отсега е трудно да се предскаже как влизането на Петр Келнер би променило медийния и телеком пазара в страната. Ако се съди по опита му дотук (виж профила му), двата сектора не са му чужди, но не са и ядрото на бизнеса му. Неоспоримият факт е, че желание да напуснат България имат два скандинавски инвеститора - Telenor и MTG. А други западноевропейски и американски компании не смятат вече, че мястото и двата сектора си струват вложението.
За Келнер накратко
Началото на бизнеса си Келнер прави с търговия с копирни машини, а впоследствие по време на масовата приватизация прави инвестиционния фонд PPF, който през годините се разраства до огромна инвестиционна компания с разнообразни интереси. Келнер ще навлезе в България именно чрез PPF. Групата управлява активи за над 35 млрд. евро в индустрии като банки, застраховане, биотехнологии, земеделие и имоти. Чрез различните си бизнеси присъства в много държави като Русия, Словакия, Китай, Румъния, САЩ, Франция, Виетнам и др. Келнер вече има опит и в телекомуникациите, където държи над 80% от О2, най-големия оператор в Чешката република и номер три в Словакия, с общо над 7 млн. абонати на мобилни услуги в двете страни. Собственик е и на компанията за телекомуникационна инфраструктура Cetin. Келнер е определян от Forbes като най-богатия човек в Централна и Източна Европа със състояние от 16 млрд. долара.
Сегашните стъпки всъщност няма да са първото бизнес начинание на Келнер в България. Макар и индиректно той присъстваше на българския застрахователен пазар - във "Виктория", чрез смесеното дружество Generali PPF Holding, с което навлезе през 2008 г. В него италианският гигант Assicurazioni Generali държеше 51%, а PPF Group - останалите 49%. Впоследствие италианците изкупиха дела на групата на Келнер и станаха едноличен акционер. PPF запази интересите си в сектора в Русия и страните от ОНД.
Балканският телеком
Бизнесът на Telenor в България, Сърбия и Черна гора има общи приходи от над 740 млн. евро и над 6.3 млн. абонати. Все още не е ясно дали сделката ще включва и подразделението в Унгария, което е най-голямото от бизнеса на Telenor в региона - с общи приходи за миналата година от над 475 млн. евро. От норвежката група обявиха преди две седмици, че има интерес от купувач към всички активи в ЦИЕ, без да дават повече подробности. Сега от компанията отказаха официален коментар за "Капитал" за избора на чешкия купувач, като заявиха, че не коментират пазарни слухове. Същото каза и официалният говорител на PPF Зузана Мигдалова.
Не е известна и окончателната цена, което естествено ще зависи от участието на унгарския бизнес в сделката. Според специализираното издание Mergermarket дейността в България, Сърбия и Черна гора се оценява на 2 млрд. евро.
Сега текат преговори между Telenor и PPF, които по информация от продавача се очаква да приключат през първото тримесечие. После ще са нужни разрешения от местни регулатори, като поне в България КЗК има малко над месец за произнасяне. Така че реално плащане на цена и прехвърляне на акции може да има в началото на лятото.
За българския пазар промяната ще е, че секторът става по-отдалечен от световните телекоми. Най-големият по приходи - БТК, се контролира от българина Спас Русев, а "Мобилтел" - от мексиканеца Карлос Слим през Telekom Austria.
Телевизионна новост
Холдингът на Келнер е подал обвързваща оферта и за българската "Нова телевизия" пред собственика й - шведската Modern Times Group (MTG). Срокът изтече последния петък на януари, броят на получените предложения е неизвестен, но е сигурно, че предложението на PPF е сред най-силните, ако не и най-доброто, твърдят два източника на "Капитал".
За желание на собственика да се раздели с медиата се говори още от началото на миналата година, като спряганата цена беше над 100 млн. евро. Шведите платиха близо шест пъти повече за телевизията през 2008 г.: 620 млн. евро. Новата стратегия на MTG е да излезе от пазара на традиционна телевизия и да стане доставчик на съдържание. Само преди седмица компанията продаде скандинавския си медиен и развлекателен бизнес на датския телеком TDC. "Нова" остава единствената традиционна телевизия в портфолиото на MTG, след като групата излезе от Чехия, балтийските държави и Франция. Българският бизнес отчита растеж на приходите и рекламата, и то на пазар с по-малко зрители.
Пролетта на тази година имаше преговори с дългогодишния мениджър на "Нова" и миноритарен акционер Дидие Щосел, но до сделка не се стигна. От края на лятото започна структурирана продажба, с покани към световни медийни и финансови инвеститори. Сроковете бяха удължавани няколко пъти, което говори, че едва ли е имало тълпа от кандидати.
Компанията майка на bTV - Central European Media Enterprises (CME) , също търси купувач на бизнеса си в България, Чехия, Словакия и Румъния. Тази дейност е оценена на около 2 млрд. евро. Чешки медии съобщиха в края на ноември, че Келнер се готви да наддава в консорциум заедно с други местни и словашки инвеститори, като в сделката участие може да вземе и китайската енергийна компания CEFC. За тези инвеститори основният интерес от целия пакет е към чешката телевизия Nova и словашката TV Markíza, но очакванията са сделката да е блокова и да включва целия регионален бизнес, т.е. и bTV. Информацията така и не беше потвърдена, а оттогава не е имало движение по евентуална сделката.
Когато имаш пари
PPF Group има достатъчно свободен капитал, след като преди време се провали сделката за покупка на пивоварната Pilsner Urquell от SABMiller. Печалбата на регистрираната в Холандия група за първите шест месеца на 2017 г. нарасна с почти 20% до 293 млн. евро (виж таблицата). Само за последните няколко месеца конгломератът купи няколко компании в различни страни. През ноември даде около 400 млн. евро за известния железопътен производител Skoda Transportation, пред придобиване е на огромен имот в Букурещ за 90 млн. евро, както и на румънска газова компания. Групата продължава да разширява успешния си бизнес с потребителски кредити в Китай под бранда Home Credit.
Китайските връзки на PPF предизвикват и други спекулации. Преди време се твърдеше, че Келнер иска да се раздели с дела си в оператора О2, като слухът беше, че преговаря за продажба именно със CEFC - същата китайска компания, която се интересува и от бизнеса на CME в региона. За финансов инвеститор като PPF бъдещото излизане от телекомуникационния или телевизионния бизнес е твърде вероятно. Успокоително е, че дотук компаниите продължават да се развиват, след като са станали собственост на групата му. А ако последва препродажба на българските активи, най-големият риск е те са се окажат притежание на местни представители на задкулисието, за които нормата на печалба не е важна - ценност са влиянието и информацията.
"Златни" гривни ще следят престъпниците у нас. 250 електронни гривни по 5300 лв. едната ще контролират престъпниците в България. Вчера Главната дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към Министерство на правосъдието сключи договор с консорциум, който трябва да ги достави и вкара в употреба в рамките на 9 месеца за 1.34 млн. лв. Фирмата ще има задължението да поддържа системата 5 г. 250-те гривни ще са крайно недостатъчни, като се има предвид, че хиляди хора са осъдени на пробация, много обвиняеми са под домашен арест, а стотици са избягалите осъдени.
Новината, че ще има договор, бе съобщена в сряда от правосъдния министър Цецка Цачева. На блиц контрол в правната комисия на Народното събрание тя обяви, че дългият срок на поръчката се налагал, защото проектът е сложен технически. Тя отказала да влиза в подробни обяснения, за да не подвежда депутатите в област, в която не е експерт, съобщи "Медиапул".
Поръчката е спечелена от консорциум "Суперком Абати България" с цена 1.34 млн. лв. с ДДС. Тя е обжалвана от класирания на второ място "ВИП секюрити сълушънс" пред Комисията за защита на конкуренцията, която е отхвърлила жалбата. След това фирмата е решила да не обжалва и пред съда и така се е отворила възможност за подписване на договора. При класирането консорциумът е получил 100 точки, а вторият - 90.8. Един от основните критерии е бил ниската цена, като "Суперком Абати България" е направил най-евтино предложение. Вторият в класирането е предложил над 1.7 млн. лв. Цената и на третия в класирането - "Контракс", е била по-висока - 1.67 млн. лв. Поръчката ще бъде платена с пари от Оперативната програма "Добро управление".
От документацията става ясно, че 200 от гривните ще са за GPS наблюдение с точност 2.5 м, а останалите 50 ще целят контрол на лишени от свобода в открити пространства. Сделката включва и доставка на Система за електронно наблюдение, включваща 200 комплекта приемно-предавателни устройства и електронни гривни, както и 50 броя преносими устройство за персонална идентификация. Плюс хардуер и софтуер за тях и лицензи.
През юни 2016 г. тогавашният министър на правосъдието Екатерина Захариева обяви публично, че се е усъмнила в поръчката за електронните гривни и я отменила. От думите на Захариева тогава излезе, че основна тежест в бъдещата нова поръчка ще има по-ниска цена. Сегашната поръчка е обявена близо година по-късно - на 16 юни 2017 г.
Въвеждането на електронното наблюдение спрямо подсъдими, обвиняеми и осъдени отне 15 г. За него първо само се говореше години наред, а бе предвидено в Закона за изпълнение на наказанията и в специална наредба на правосъдното министерство преди няколко години.
Там е заложено, че то може да се осъществява чрез три способа. Първият е гласово разпознаване чрез ползването на стационарен телефонен пост. Вторият е сателитното наблюдение, което е технология за установяване на моментното местонахождение и движението на някого чрез система за глобално позициониране. Третият способ е радиочестотното наблюдение, което се определя като потвърждаване на местонахождението на едно лице, като се регистрира неговото присъствие или отсъствие на определените в присъдата места и часове.
Именно последните два включват и т.нар. електронни гривни. В закона се предвижда определени обвиняеми, подсъдими и осъдени да се контролират чрез тях - поставените под домашен арест, както и лишените от свобода, изтърпяващи наказание в затворническо общежитие от открит тип при общ режим, също и лица с наложени пробационни мерки "задължителна регистрация по настоящ адрес" или "ограничения в свободното придвижване".
От поне две години съдилищата вече налагат тези мерки, въпреки че такава техническа възможност липсва.
София ще наказва граждани, които имат карта за метрото, но не я ползват. Центърът за градска мобилност вече дебне кой използва абонаментната си карта "Паркирай и пътувай" по предназначение, т.е. дали реално ползва метрото, или само купува карта заради паркирането. Ако има карта, но не пътува с метрото, ще плаща по-скъпо за буферен паркинг. Това се разбра покрай информации, че преминаването на въпросните паркинги от "Метрополитен" към ЦГМ ще доведе до поскъпване на услугата.
"Засилвайки контрола от ЦГМ, установихме, че по-голямата част от тези клиенти неправомерно използват услугата "Паркирай и пътувай", т.е. те ползват само паркинга", съобщи директорът на "Паркиране и мобилност" в ЦГМ Румяна Милова пред Би Ти Ви. Услугата е приложима само за граждани, които разполагат с тридневна, едномесечна, тримесечна, шестмесечна или годишна абонаментна карта по редовна тарифа за всички линии на обществения транспорт или за метро. Паркирането в буферните паркинги за тях е безплатно в рамките на работното време на метрото и 0.50 лв. на час за всеки следващ час след края на работното му време. Цената на услугата е 75 лв. на месец и е формирана само от нощуването на автомобилите, т.е. след края на работното време на метрото.
Според ЦГМ обаче закупуването на месечна абонаментна карта към услугата не е достатъчно и ако метрото не се използва, това е нарушение. От центъра са категорични, че буферните паркинги трябва да се ползват преди всичко от хора, които пътуват с метрото. За целта оттам проверяват как е ползвана картата, която дава право на евтин паркинг. Ако се установи, че клиентът не е пътувал с метрото, трябва да плаща почасово на редовна тарифа - по 1 лв. на час.
Нововъведението на ЦГМ е абсолютен прецедент в работата на Столичната община - да се следи дали гражданите си ползват купените карти и на практика да ги санкционира, ако не ги ползват. По същество означава и промяна в правилата за ползване на буферните паркинги, за които само преди дни се обсъждаше обратна политика - да стават безплатни при мръсен въздух, за да се стимулира пътуването с градски транспорт. Сега вместо стимули ЦГМ избира санкции.
"Понеже не е ясно дали картите се използват, за да се пътува с метрото или само за паркиране, ЦГМ иска да затегне контрола на тези паркинги и те винаги да имат свободен капацитет, да могат да се използват от хората, които пътуват с метрото, а ако има свободен капацитет за ползване и за нормално паркиране, без ползване на метрото, тогава ЦГМ следва да организира такъв тип паркиране", подкрепи идеята зам.-кметът по транспорта на София Евгени Крусев.
Още приходи
От ЦГМ предлагат и нова услуга за буферните паркинги - месечно паркиране срещу 120 лв. Предложението дошло като отклик на търсенето от клиенти. Абонаментът бил предложен засега на 20 души, които живеят или работя в близост до буферен паркинг. Това е и редовната цена за останалите паркинги на ЦГМ в града.
Нововъведение
От 1 март ул. "Георг Вашингтон" в участъка от ул. "Пиротска" до ул. "Трапезица" се превръща в изцяло пешеходна зона, а бул. "Витоша" става пешеходен между ул. "Алабин" и бул. "Ал. Стамболийски". По бул. "Витоша" ще се запази само трамвайното движение. "На ул. "Съборна" също предстои паркоместата да бъдат редуцирани двойно, като идеята е заедно с обособяването на пешеходната зона по бул. "Витоша" паркирането от едната страна на ул. "Съборна" също да се премахне в участъка между пл. "Св. Неделя" и ул. "Леге", като там също пешеходната зона ще бъде увеличена чувствително. Следваща стъпка е ул. "Съборна" също да стане пешеходна", съобщи Крусев.
Рокада в министерството на туризма. Министър-председателят Бойко Борисов освободи по негова молба Милко Теофилов като заместник-министър на туризма, считано от 15 февруари. Това съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
На длъжността е назначен Любен Кънчев. Той е магистър по френска филология от СУ „Св. Климент Охридски", има и втора специалност „Български език и литература". Над 30 години е работил на различни позиции в БНТ. От 2012 г. е заместник-кмет в община Костинброд с ресори образование, култура, социални дейности, спорт и туризъм.
Каним Мерцедес и БМВ да правят коли у нас. България ще покани водещи автомобилни производители да правят коли у нас. Делегация с участието на президента Росен Плевнелиев (2012 -2017 г.) и на министъра на икономиката Емил Караниколов ще тръгне в края на февруари на международно роудшоу. Целта е привличането на световен автомобилен производител, който да изнесе производството си в България. Това стана ясно по време на събитие, организирано от Аутомотив Клъстер България, където Плевнелиев е член на Управителния съвет.
„Ще почукаме на вратите на всички големи автомобилни производители, ще преговаряме, ще се борим, както другите го направиха", каза Плевнелиев. "Първоначално ще се преговаря с някои от водещите европейски автомобилни производители", добави Караниколов. Сред предимствата на България министърът посочи евтината работна ръка, висококвалифицираните кадри и географското разположение.
По време на форума стана ясно, че у нас работят над 140 компании, включително доставчици от първо, второ и трето ниво. Заетите в автомобилната индустрия са 37 000 души, а общите приходи от продажби на компаниите възлизат на над 2,5 млрд. евро през 2016 г. Делът на автомобилния сектор от БВП достига 4,5%. 30% от компаниите в автомобилния сектор у нас смятат да инвестират в следващите години в нови площи с цел разширяване на производството, сочат данните от анкета на консултантската компания Colliers International, представени от изпълнителния директор Иглика Йорданова.
Арх. Любомир Станиславов, изпълнителен директор на Аутомотив Клъстер България, очерта пет тенденции в съвременната автомобилна индустрия. Първата са електромобилите, като до 2030 г. 55% от автомобилите в ЕС ще бъдат такива. Втората тенденция са автономните коли, третата - споделените автомобили, четвъртата - свързаните автомобили, а петата - автомобили, които могат да се ъпдейтват. По думите му във всяка от тези области има българска компания с революционно изобретение.
Проверяват местни прокуратури, „затваряли" дела срещу кметове. Местни прокуратури и районни управления на МВР ще бъдат проверявани, тъй като има данни, че са „затваряли" дела по сигнали срещу кметове. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров, като даде пример с последния арест на градоначалник - този на кмета на Септември Марин Рачев. При обиска на дома му стана ясно, че Рачев е притежавал документи от ДАНС за разследвания срещу търговията с гласове в района.
„Подозренията как са попаднали документи от ДАНС в кмета на Септември трябва да се насочат в нашия двор и в този на МВР", заяви Цацаров, като посочи, че подобна самокритичност е нужна, за да се разследват сериозни корупционни престъпления.
„Отправени бяха обвинения, мисля че пак от парламентарната трибуна, към ДАНС по отношение на документи, които са попаднали в кмета на Септември и са издадени от Агенцията. Проверката, която е разпоредена обаче показва, че те са сезиращи справки по повод предните местни избори по повод купуване на гласове, които са преминали и през прокуратура, и през органи на МВР", обясни Цацаров и уточни, че така са стигнали до нощното шкафче на кмета. „Следователно подозренията не трябва да се насочват към ДАНС, а в нашия двор и този на МВР, което ще бъде предмет на проверка", каза още Сотир Цацаров. „Още веднъж се показва, че моделът Специализиран прокуратура или какъвто и да е орган с компетентност на територията на цялата страна в противодействие на корупцията е очевидно една идея по-успешен от органи само с местна компетентност.
„Притеснително е това, че срещу такъв тип кметове, които не са малко, е имало сигнали както в местната прокуратура, така и в местната полиция.
Притеснителното е, че на такива сигнали не е отреагирано или е отреагирано по начин, по който сигналите са били „затваряни"", категоричен бе Цацаров и добави, че ако се установи, че магистрати са си „затваряли очите" по сигнали срещу кметове, те ще понесат отговорност за действията си. „Ако са укрили престъпление, тези магистрати ще си носят наказателната отговорност", категоричен бе обвинител № 1 допълни: „Не бива да се мисли, че се работи по списък, ПР програма и нещо такова, работи се по данни, подадени от ДАНС или вече от новата дирекция", заяви той. Относно думите на административния ръководител на Специализирана прокуратура Иван Гешев, който коментирайки обвиненията в Септември каза да се готвят и други кметове, главният прокурор обясни, че се работи за тези, за които се подават съответните оперативни данни.
„Има ли данни се пристъпва към реализация", заяви още главният прокурор.
Главният прокурор Сотир Цацаров коментира и казусът с уволнения чиновник от Шумен. Обвинител № 1 заяви, че не е получил сигнал от соцлидерката Корнелия Нинова във връзка с обвиненията й, че прокуратурата в Шумен се меси в партийните работи на БСП, обяви самият той.
"В момента, в който г-жа Нинова представи документи за твърденията си, проверка ще има. Колегите от Шумен са проверявали документно престъпление. Едва ли може да се говори, че са проверявали партийна дейност", декларира Цацаров. Коментарът му дойде след думи на Нинова, че покрай разследване на активист на БСП от Шумен районната прокуратурата в града е изискала партийни книжа.
„Имаме подозрения кой е поръчителят за отвличането на Адриан Златков", каза още главният прокурор по повод отвличането на Адриан Златков и освобождаването под парична гаранция на четиримата обвинени за него. На въпрос дали има данни за още хора, замесени в случая, Сотир Цацаров отговори: „Естествено, че има данни за още хора и естествено, че се работи върху това.
Хората, за които става дума са или помагачи или просто част от изпълнителския апарат. Едно такова престъпление изисква и поръчител, а такъв поръчител има".
В отговор на въпрос знае ли се кой е изпълнителят, Цацаров посочи: "Има съответни подозрения". „Дори и изясняването на доказателствата до този момент е изискало сериозен труд. Тоест е изисквало огромен труд и огромно събиране не само на оперативна информация, но и в превръщането й в годни доказателствени средства. Не напразно благодарихме на колегите от сръбската прокуратура и сръбското Министерство на вътрешните работи. Помощта им беше безценна и продължава. Трудно се доказват подобен тип деяния. За мен е извършена огромна работа", посочи още главният прокурор. "За съда - или добро, или нищо. Искам да благодаря на колегите си Столичната дирекция на вътрешните работи и Софийската градска прокуратура за свършената работа", каза Цацаров по случая с обвинените за помагачи начело с Ивайло Борисов-Ториното за отвличането на Адриан Златков. По-рано днес апелативният съд в София пусна четиримата задържани от ареста срещу парична гаранция. "Имаме подозрения кой може да е поръчител на отвличането", каза пестеливо главният прокурор.
„Ще разочаровам защитата на обвиняемите в Ихтиман, разследването е възложено и на прокуратурата в Елин Пелин" в отговор на въпрос за случващото се в Ихтиман. „Обстановката в Ихтиман е притеснителна. Това, което мога да кажа от последните минути е, че защитата на обвиняемите е направила отвод на цялата прокуратура в Ихтиман. Очевидно се бърза, за да изтекат 72-та часа , за да няма компетентна прокуратура, която да реагира. Ще ги разочаровам - разследването е възложено и на прокуратурата в Елин Пелин.
Перник търси голфове, Видин - каравани. Култовото германско возило „Голф" затвърждава позицията си на неофициалната емблема на миньорския град Перник. Оказва се, че там най-търсената и предлаганата стока в сайтовете за безплатни обяви е немският автомобил, като офертите за него са скочили с цели 40% за година.
Във Видин пък основно имат нужда от лодки, каравани и билети за концерти и различни събития. Така, въпреки че регионът се слави като най-бедния в Европа, то явно живеещите там имат доста свободно време, което да запълват. Това показва статистиката на онлайн платформата за обяви olx.bg.
Столичани основно ровят из сайта, за да си търсят работа, което е продиктувано от по-доброто заплащане и повечето свободни позиции на пазара на труда, поясни Камен Янкулов, изпълнителен директор на компанията в България. Въпреки това в София основните артикули, които се пускат за продан, са дрехи.
„Търсенето определя предлагането" важи в пълна сила за Плевен. Там хората сърфират из нета основно за да търсят препитание, но и основните обяви, които се пускат са за свободни позиции. В момента там бизнесът се нуждае от хора, които да работят като офис асистенти, в автосервизи и в цветарски магазини. Работодател дори предлага заплата между 1000 и 5000 лева, ако сте специалист в международното ДДС възстановяване.
Гражданите на Велико Търново пък определено са естети и обръщат внимание на себе си и дома си. Хората там предлагат както нови дрехи, така и втора употреба, но основното търсене е за нещица свързани с дома и градината - мебели, пердета, килими и всякакъв вид посуда.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |