Депутати предлагат мерки за по-лесен внос на специалисти от страни извън ЕС. По-лесен внос на работници от страни извън ЕС и удвояване на квотата за чужди специалисти, които може да наеме дадена компания. Това са част от предложенията за промени на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, внесени на второ четене от група депутати от ГЕРБ и Обединени патриоти.
Вероятността мерките да бъдат приети е голяма не само защото се предлага от народни представители от управляващото мнозинство, но и заради официалната подкрепа от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), които публикуваха свое положително становище. Бизнесът в страната отдавна настоява за олекотяване на процедурата за внос на работници извън ЕС, особено на фона на изострящия се недостиг на кадри с подходяща квалификация през последните години. От АОБР цитират анкета, проведена в края на 2017 г., според която 45% от работодателите посочват, че планират да назначат нови работници, а 29% - че има такава вероятност в зависимост от развитието на пазара.
Това е втора инициатива за облекчаване на нормативната уредба за внос на специалисти, след като през ноември парламентът прие изменения, според които срокът на т.нар. синя карта за висококвалифицирани служители от страни извън ЕС се повиши от една на четири години.
Квотата на чуждите работници нараства
В момента работниците в дадена фирма, които са граждани на трети страни, не могат да надхвърлят 10% от общия брой на заетите в нея. Предложението на депутатите е таванът да се вдигне на 20%. Ако фирмата е с персонал под 250 души и оборот под 100 млн лв. - до 35%.
Вносителите посочват, че все по-често на бизнеса му се налага да използва една от разпоредбите в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, която позволява фирмите да искат специално разрешение от министъра на труда квотата да е по-висока от разрешените сега 10%.
Да отпадне ограничителният списък
Отново се предлага и премахването на ограничителния списък с професии, според който се внасят висококвалифицирани кадри в страната (с т.нар. синя карта на ЕС), без работодателят да трябва да изготвя анализ на пазара, за да докаже нуждата от внос на работниците. Доскоро синя карта без пазарен тест се издаваше само за десет професии от сектора на информационните технологии. През януари към тях бяха допълнени и три инженерни специалности.
Вносителите на промените посочват в мотивите, че с отпадането на изискването за пазарен анализ България ще подобри шансовете си на глобалната сцена за привличане на специалисти.
От разрешение към регистрация
Друга мярка е свързана с искащите да работят в България граждани на страни извън ЕС, които са с доказан български произход. Според закона в момента, докато чакат издаването на документ за постоянно пребиваване, те трябва да получат разрешение за пребиваване и работа от МВР. Сега се предлага единствената стъпка да е регистрация от работодателя в Агенцията по заетостта.
Позицията на бизнеса
Според работодателските организации промените ще облекчат значително вноса на специалисти. "Икономическото развитие на страната ни изисква приемането на такива мерки", се посочва в писмото им до парламента.
Успоредно с това бизнесът предлага и няколко други мерки. Една от тях е срокът за издаване на разрешение за работа в България на хора от трети страни да се съкрати от 30 на 14 дни, а самото разрешение да е валидно не за 12 месеца, а за 24 месеца.
Друго предложение засяга сезонните работници - по закон те могат да работят в България до 9 месеца, но в рамките на календарната година. Зимният туристически сезон обаче обхваща две календарни години, затова и бизнесът настоява това уточнение да отпадне.
КЗК иска промени в правилата на топлофикациите. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е открила редица проблеми в текстовете в Закона за енергетиката, които засягат топлофикациите, както и в Наредбата за топлоснабдяването. Антимонополният орган е отправил препоръки към Народното събрание и министъра на енергетиката Теменужка Петкова да изменят или отменят разпоредби, свързани с точността при разпределянето на доставената в сградата топлинна енергия, с начисляването на лихви за забава на плащане, със забраните за премахване на отоплителни тела, с възможността наемателите да сключват договори и други.
Мотивът е да се засили конкуренцията на съответния пазар и да се предотвратят възможни злоупотреби с господстващо положение или съгласувани практики от страна на топлофикационните дружества и фирмите за топлинно счетоводство.
Това е третото подобно решение на КЗК от 2010 г. насам. Повечето топлофикационни дружества в страната, както и топлинните счетоводители не са съгласни с предлаганите промени. Критично в определени случаи е мнението и на енергийното министерство. Единствена омбудсманът Мая Манолова подкрепя законовите изменения.
Топломери и в абонатните станции
Едно от основните изисквания на КЗК е да се подобри точността при разпределянето на доставената в сградата топлинна енергия между отделните елементи - за топла вода, за сградна инсталация и за отопление на имотите. Предложението е да се премине от сегашната изчислителна система чрез формули към измервателна - чрез контролни уреди (топломери), монтирани в абонатната станция. "Закупуването и монтирането на тези топломери следва да бъде извършено в разумен срок и да е за сметка на съответното топлофикационно дружество", категорични са от КЗК. Така би следвало да няма спорове по размера на таксите сградна инсталация, с които впрочем най-често са свързани жалбите на гражданите срещу топлофикациите.
Също така се иска промяна в Наредбата за топлоснабдяването, която да изключи от обхвата на сградната инсталация присъединителните топлопроводи между сградите, присъединени към една абонатна станция. Според комисията топлофикационното дружество дори следва да монтира за своя сметка контролни топломер и водомер за всяка от сгради, ползващи обща абонатна станция.
Премахване на радиаторите
Съгласно чл. 153, ал. 5 от Закона за енергетиката при въведена система за дялово разпределение на топлинна енергия клиентите нямат право физически да премахват отоплителните тела в имотите си. Това означава, че хората, които не желаят да се отопляват с топлинна енергия, са длъжни не само да държат в жилищата си съответните радиатори, но и да купят уреди за дялово разпределение, както и да плащат услугата по тяхното отчитане единствено за да докажат, че не потребяват топлинна енергия. Точно затова КЗК настоява тази забрана да бъде отменена.
Противници на това обаче са топлофикациите, топлинните счетоводители и дори Комисията за енергийно и водно регулиране. Основният им довод е, че не съществува реална техническа възможност за предотвратяване на повторно неправомерно включване на демонтирано отоплително тяло, което води до злоупотреби с ползването на топлинна енергия. Според КЗК обаче същите тези топлофикационни дружества и топлинни счетоводители изтъкват като един от най-често срещаните методи за неправомерно ползване на топлинна енергия замяната на радиатор с топломер с друг без такъв уред. "От това следва, че и в двата случая техническите възможности за справяне с подобни противоправни практики са ограничени, т.е. наличието на отоплителни тела с уреди за дялово разпределение не гарантира по никакъв начин предотвратяването на злоупотреби", пише в становището на КЗК.
Без лихви по прогнозните сметки
Според сега действащото законодателство се начисляват лихви за забава на плащане, определено въз основа на прогнозни месечни сметки за топлинна енергия - при избрано от клиентите плащане на 11 равни месечни вноски и 1 изравнителна или при плащане по прогнозни изчислителни месечни сметки и 1 годишна изравнителна. Тази практика обаче трябва да бъде прекратена, смятат от КЗК.
Проблемът е, че фактурите по прогнозни месечни сметки се разминават от реалното потребление, а изравнителната сметка установява размера на общо използваното количество топлинна енергия, но не и точния размер на потреблението за всеки отделен месец. "В защита интересите на потребителите би било, ако се начислява лихва за обезщетение за забава само за задълженията за реално използвано количество топлинна енергия след изготвяне на изравнителните сметки, но не и за месечна дължима сума", обясняват от КЗК.
Наемателят със собствен договор
В момента е практически невъзможно топлофикациите да издават фактури на друго лице освен на собственика на имота. Откъдето пък произтичат редица казуси за натрупани и неплатени сметки при отдаването на жилища под наем. Затова Комисията за защита на конкуренцията настоява да бъде създадена законова възможност и наемателите - физически лица, да могат да бъдат клиенти на топлофикационното дружество, ако собственикът на имота е съгласен.
Опасенията на топлофикациите тук са, че много трудно биха могли да си съберат вземанията от хора, които нямат вещни права върху дадения имот, както и това, че не биха могли да докажат каква точно част от сметките е натрупана в рамките на договора за наем и каква след неговото изтичане. КЗК не смята, че трябва да се въвежда законово изискване за поемане на солидарна отговорност от наемодател като условие за сключване на договор за продажба на топлинна енергия между топлофикационното предприятие и наемателя.
И още помени
Списъкът с препоръки на КЗК продължава с това да бъдат преценени отново възможностите за регламентиране и на други методи за разпределение на топлинната енергия освен възприетата сега система на дялово разпределение. Комисията иска също да бъде отменено изискването топломерите в една сграда да са от един и същ търговец.
Не на последно място се настоява и за отмяна на разпоредбата, съгласно която дружествата за топлинно счетоводство са подизпълнители на топлофикациите и нямат преки договорни отношения с гражданите като потребители на техните услуги.
За трети път управляващите ще опитат да узаконят сечта в горите. Парламентът ще опита отново да узакони сечта в планините и да улесни изграждането на нови лифтове и ски писти. Това ще стане с приемането на промени в Закона за горите, които са внесени от депутати на ГЕРБ и "Обединени патриоти". Подобни промени, поискани от ГЕРБ през 2012 г., доведоха до масови протести. През миналата година бе направен опит те да бъдат прокарани през промени в Закона за туризма, вкарани потайно и без обществено обсъждане. След остра реакция от страна на еколозите текстовете бяха оттеглени. Сега управляващите правят трети опит да приемат спорни промени в режима за строителство в горски територии.
Промените са внесени в парламента в деня, когато с безпрецедентно остър тон от партията на вицепремиера Валери Симеонов НФСБ поискаха евродепутатката Ска Келер да бъде експулсирана от България и пратена в Анадола. Повод бе нейното участие в поредния протест срещу застрояването на Пирин и критиките й срещу екологичната политика на правителството. Последва официално разграничаване на правителството от позицията на патриотите, а вчера председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че след тази реакция на правителството случаят е приключен.
Новият законопроект е подписан от Йордан Апостолов от ОП, Данаил Кирилов от ГЕРБ, председател на правната комисия в парламента, Христиан Митев (ОП), Анна Александрова (ГЕРБ) и др. Йордан Апостолов бе депутатът, който наскоро предизвика скандал с поправки в друг закон - за земеделските земи, през преходните и заключителни разпоредби в Закона за посевите. Те целяха да бъде улеснено строителството в земеделски земи с променено предназначение, придобити основно край морето и курортни центрове след заменки.
Предлаганите поправки в Закона за горите разрешават строителство и реконструкция на "ски писти, станции и стълбове на лифтове и влекове, включително за нуждите на основен ремонт и реконструкция на съществуващи такива", без да се минава задължителната процедура за смяна на предназначението на горските територии, върху които е предвидено да се строи. Отпада ограничението в закона, според което не е позволена промяна на предназначението на горски територии за ски писти и стълбове за лифтове и влекове, когато изграждането им не е предвидено в приетите областни планове за развитие на горските територии.
В мотивите на вносителите пише, че "има нужда от спешни законодателни мерки за създаване на адекватни и равни условия за развитие на ски и планински туризъм в зимните курорти на страната предвид нарастващата роля на зимния туризъм, както и налагането на България като лидер в този вид спорт на Балканите". Според депутатите сегашният режим, при който се изисква нови писти да се строят, след като съответните земи се изключат от горския фонд, създавал "вътрешни противоречия".
Намеренията за промяна в закона идват след многократни публични заявления както от ОП, така и от ГЕРБ, за подкрепа за развитието на ски туризма в страната. Според тях сегашният ограничителен режим довел до това, че в последните години няма нито един нов лифт или ски писта. Природозащитниците обаче опонират, че промените са в услуга на сегашните концесионери на ски зоните, най-вече в Банско, които искат да разширят територията на концесията и да изградят там освен втора кабинка и нови ски писти.
През 2012 г. ГЕРБ опита да прокара почти идентични промени, но се отказа от тях след протести на природозащитници. След провала на инициативата тогавашният земеделски министър Мирослав Найденов с огорчение призна, че целта на облекчението да се строи без промяна на предназначението е била да се спестят средно 50-100 млн. лв. на потенциалните инвеститори от такси, а сега няма да се намери кой да плаща подобна цена.
Дипломация
По повод острите нападки на Патриотите срещу Ска Келер председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е разговарял още в петък с председателя на групата на зелените в Европейския парламент, както и с българските власти, заяви на пресконференция говорителят на Еврокомисията Мина Андреева. "Последва съобщение до медиите от българското правителство, което според нас изясни нещата. Затова за нас случаят е приключен - съобщението разграничи правителството от позицията на вицепремиера Валери Симеонов", добави Андреева.
Ска Келер разказа пред сайта BulgarianPresidency.eu, че още от България позвънила на Юнкер и председателя на Европарламента Антонио Таяни, за да ги запознае с арогантното отношение на Валери Симеонов към нея. "Алармирах и двамата, защото това не е случаен човек, а вицепремиер, което ги ангажира да направят нещо по въпроса. Това доведе до изявлението на българското правителство, в което декларира, че казаното (от Валери Симеонов) не е негова позиция. Много хубаво е, че бе направена такава декларация, но наистина не разбирам какви са отношенията им с коалиционните партньори, щом текстът (на Валери Симеонов) заплашва с насилие," казва Келер.
Запитана доколко Юнкер е проявил загриженост от случая, като се има предвид, че обикновено подкрепя силно Борисов, Ска Келер отговаря: "Юнкер бързо ме защити и нямам впечатлението, че се стреми да брани Борисов - ни най-малко. А изявлението (на Симеонов) изглежда още по-зле заради факта, че България в момента е председател на Съвета на ЕС." Тя добавя, че останала със същото впечатление и от разговора си с Таяни. Той погледнал на въпроса много сериозно и не показал желание да омаловажи случката с цел да помогне на политически приятел.
Законови недомислия минират свободния пазар на ток. Институтът за пазарна икономика (ИПИ) разкритикува последните поправки в Закона за енергетиката, свързани с уж свободния пазар на ток. В края на м.г. депутатите въведоха задължението всички сделки, сключвани от производители с инсталирана обща мощност от над 5 мегавата, да минават през борсата. Въпреки добрите намерения промените всъщност създават повече проблеми, отколкото решават, изтъкват икономистите от ИПИ.
Анализът идва на фона на поредните заявки на управляващите, които под заплаха от протести обещаха по-ясни правила за свободния пазар на ток. В началото на годината работодателите заплашиха с протести, тъй като цените на електроенергията на борсата се качиха с до 60% за част от фирмите купувачи. Причината е, че на либерализирания пазар продавачите на практика са само три, при това все държавни предприятия - АЕЦ "Козлодуй", "Марица -изток" 2 и НЕК (вецовете).
От ИПИ подчертават, че декемврийските поправки в Закона за енергетиката са били претупани - приети са без задължителната оценка за въздействието, в твърде кратки срокове, точно по коледните празници, което е направило консултациите със заинтересованите страни невъзможни.
На този фон липсва ясна визия за развитието на свободния пазар, промените вменяват задължения за търговците на ток да търгуват на борсата, но в същото време липсва оценка за възможността самата енергийна борса да организира тази търговия. А това води до непредвидими за пазара последствия и понижава доверието в свободния пазар, вместо да го засилва, критикуват икономистите.
Последните промени в Закона за енергетиката съвсем не са единственият случай на недомислени поправки. Като такива ИПИ посочва и наложените две глоби от енергийния регулатор на ЕВН. Санкциите са заради липса на подпис на собственика на обект в протокола от смяната на електромери и са наложени в трикратен на максималния размер по закон, тъй като според регулатора това са повторни нарушения. В края на м.г. Комисията за енергийно и водно регулиране глоби ЕВН с 6 млн.лв. заради пропуски, свързани с подмяната на измервателни уреди. Чуждите инвеститори директно обвиниха държавата в злоупотреба с власт и натиск, а австрийската компания заяви, че ще обжалва.
Протакане
Изготвянето на изцяло нов Закон за енергетиката ще отнеме време, стана ясно от думите на шефа на комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев. Една от основните промени в него ще бъде задължението на борсата да излязат повече производители на ток, така че цените да се балансират и да не се стига до изкривяване. "По този начин продавачите на енергия на българската независима борса от трима ще станат близо 100. Това ще даде по-голяма ликвидност на борсата и ще бъде признак, че цената, която се получава на тази борса, е пазарна", заяви той пред БНР. Преди десетина дни премиерът и министри се срещнаха с четирите бизнес организации БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП, с които договориха пакет от мерки, свързани с "енергийната" либерализация.
Подготвяме сътрудничество в туризма с Черна гора. Министърът на туризма Николина Ангелкова се срещна с Павле Радулович, министър на устойчивото развитие и туризъм на Черна гора. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на туризма. Двамата разговаряха в навечерието на срещата на високо ниво на министрите на туризма на страните членки на ЕС „Туризъм и икономически растеж" в София, която е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Следвайки двустранното споразумение от юни 2016 г. между България и Черна гора, министър Ангелкова предложи да се създаде съвместна работна група между министерствата на двете държави, която да начертае мерки за развитие и сътрудничество в туризма. Ще се обсъдят действия за по-добро представяне на културно-историческите традиции, както и за улесняване на процедурите за обмен на туристи между България и Черна гора.
"Туризмът е с важен принос за българската икономиката. Приходите в сектора през 2017 г. са 6,6 млрд. лв., като делът на отрасъла в БВП е близо 13%", отбеляза министър Ангелкова. Тя осведоми госта за създадената Карта на инвестиционните проекти, която Министерството на туризма активно промотира пред чуждестранни инвеститори. "Основната ни цел е да превърнем страната в целогодишна туристическа дестинация, която предлага качествен и конкурентен продукт", допълни министър Ангелкова.
6 619 са били гостите от Черна гора, посетили страната ни през 2017 г. Ръстът спрямо 2016 г. е над 16%. Двамата министри се договориха да обменят опит в сферата на туризма. Черна гора ще сподели практиките си за привличане на чуждестранни вложения в сектора, а България от своя страна ще информира Черна гора за успехите си в развитието на зимния туризъм.
Пред своя колега министър Ангелкова представи възможността на страната ни да се популяризира, благодарение на Българското председателство на Съвета на ЕС. Тя обясни, че за туризма това е от изключително значение. "Ще покажем, че България е сигурна дестинация, предлагаща качествен и разнообразен туристически продукт", заяви българският министър.
Любов в материя и образ. Когато едно бижуто става символ на любовта и споделения път през годините, искаме то да бъде специално и да отразява тази любов по уникален и неповторим начин. Спомените и емоциите ни са облечени в различни цветове и форми, и като уникални изживявания ни се иска да бъдат "запазени" в различни и интересни бижута - амулети. Историята на ювелирните изделия разказва, че те са възникнали именно с тази цел - да символизират вярвания, принадлежност, статус в обществото. С времето бижутата започват да изпълняват и практични функции - красиви токи на колани или катарами, фиби за коса или брошки. Историята за функционалното приложение на бижутата се променя масово като световна тенденция едва през 19 век от майстори - ювелири като Петер Карл Фаберже и Рене Лалик, които го превръщат преди всичко в изкуство, което да разказва и предава история в бъдещето.
Интересно е, когато във времената на бум на модната индустрия и сезонните дрехи и трендове, на обезличаването и типажите, се роди "кауза" за връщане към индивидуалността и поклона към различността на личността.
Бутиците, които ни вдъхновиха да направим разликата, напомнят за галерия на изкуството. Отчасти, защото бижутата са много и различни, отчасти, защото винаги има нови линии и марки, имащи свой и много индивидуален прочит на човека през призмата на бижуто, което би избрал като своя принадлежност. GOTO успява да ни впечатли с произведения в ювелирното изкуство на имена от историята на бижутата като Faberge с колекциите на правнучката му Maison Tatiana Faberge, с класици като Giloy, непреходната класика на перлите на Utopia, но и с неподражаеми модернисти като Annamaria Cammilli, Hulchi Belluni с техните колекции злато с диаманти и цветни полускъпоценни камъни или Cesare Paciotti, който е в ритъм с последните тенденции сред най-младото и смело поколение. Cameo Italiano, който ни докосва до традицията и изкуството на камеото - викториански стил бижута, които са изработвани ръчно от черупката на раковина и винаги са уникални именно поради неповторимостта и на изображението, и на използваните естествени матариали.
На най-голяма почит в тази "галерия"на изкуството е любовта към най-малките с изключителни колекции бижута за новородени и малки деца, които превръщат събитията в скъпи семейни спомени, предадени през поколенията с красиви гравирани сребърни дрънкалки или златни аксесоари, носещи послание към бъдещето.
Болници с борчове за 60 млн. лв. от супероперации. Топболници в страната са натрупали борчове за близо 60 млн. лева от сложни операции. Сумите са за десетина години, установи проверка на „Монитор". Някои от интервенциите са направени за първи път в рамките на страната и все още не са рутинни дори във водещи клиники зад граница. Независимо че Националната здравноосигуритела каса не ги поема, лекарите са предприели операциите, тъй като не са имали друг начин да спасят живота на своите пациенти.
Само за 2017 г. Университетската специализирана болница по кардиология и кардиохирургия „Света Екатерина" е направила такива интервенции за 3 млн. лева, които са останали за нейна сметка. И дума не може да става да не оперираме пациент само защото е скъпо. Колкото и да струват консумативите, когато няма друг шанс, взимаме ги и действаме. За друг вариант дори не можем да си помислим, категоричен беше пред „Монитор" директорът на лечебното заведение проф. Генчо Начев.
Преди броени дни той и екипът му спасиха живота на 45-годишна пациентка с изключително сложна интервенция, която се извършва за едва 50-и път в целия свят. Екипът спря сърцето й и включи изкуствено кръвообращение, за да може да изолира аневризма от аортата и клоновете на лявата коронарна артерия. По-голяма част от разходите са за сметка на „Св. Екатерина".
Здравната каса не е поела пък нито един лев за модерни методи, прилагани за спасяване на човешки животи и в Университетската болница „Света Анна" в София. Там разходите за такава дейност са за над половин милион лева. Последният такъв случай е от края на месец януари. За да спасят 43-годишна жена от тежък сепсис, обхванал целия организъм, лекарите предприемат изключително скъпо лечение с тройна антибиотична терапия
„Инфекцията беше от рядък, комбиниран тип, непроучена - аеробна и анаеробна в областта на двете очни орбити и очите с иридоциклит. Възпалението протичаше с масивен оток и зачервяване на двете орбити, и с много висока температура. Няколко болници бяха й отказали лечение заради сложната, скъпа и рискова терапия", разказаха лекари.
Под пълна анестезия те правят три разреза, за да стигнат до вътрешните абцеси, от които околната тъкан е приличала на сварено месо. Животът на пациентката е спасен.
Лечението струва на болницата 7900 лева, НЗОК плаща само 420 лв. по клинична пътека за лицево-челюстна хирургия. Заради отстраняване на част от тъканите, които са били некрозирали, на жената й предстои пластична операция.
Касата няма механизъм, по който да плаща за сложни операции и интервенции, които се извършват за първи път у нас и не са утвърдени като рутинни по света, за да влязат по клинични пътеки. Това коментира в отговор за „Монитор" говорителят на финансово-осигурителната институция Багряна Маркова. За разплащанията с изпълнителите на лечебна дейност, каквито са болниците, разполагаме с бюджет, гласуван от Народното събрание и Национален рамков договор, подписан между НЗОК и Българския лекарски съюз, и парафиран от здравния министър. Извън тези документи не можем да поемем никакви плащания, защото не е тайна, че финансовият ресурс на касата е ограничен, каза още Маркова.
Независимо че НЗОК не дава пари за животоспасяващи сложни интервенции, от тази година тя вече плаща за отстраняването не само на карценоми, но и на доброкачествени тумори с робота „Да Винчи" в Университетската болница в Плевен. Така касата плаща по 8000 лв. и за операции на рак на маточната шийка, и за премахване на киста, каза проф. Григор Горчев, който е пионерът на роботизираната хирургия в България. Така се дава възможност за източване на здравната каса, предупреди той.
Проф. Горчев и негов колега са предупредили за тази опасност с писмо Надзорния съвет на НЗОК. Очаква се надзорниците да го разгледат на свое заседание в края на месеца.
МОН дава на прокурор помагало за 1-ви клас. Министерството на образованието и науката ще подаде сигнал до прокуратурата, свързан с помагало по математика, в което има задача, в която се пита колко струва рокличката на момченце, съобщиха пред „Монитор" от ведомството. На корицата на самото издание пише, че е одобрено от МОН, което не било вярно и именно заради това министерството ще сезира прокуратурата.
Задачата в джендър стил се появи вчера в социалната мрежа Фейсбук и предизвика вълна от възмущение от страна на родители. Въпросното задание за първокласници гласи: „Панталонките на момченцето струват 10 лв., а блузката му е с 20 лв. по-скъпа. Колко струва роклята му?" Към задачата има и илюстрация на русо момче. Заданието е част от помагалото „Курс по математика за 1 клас на издателство „Сънрей" от 2018-а година. Оттам обяснили пред МОН, че ставало дума за техническа грешка и че вместо рокличка, трябвало да пише „комплект", обясниха още от МОН.
След като въпросната задача взриви Фейсбук, започна да се разпространява версията, че информацията е фалшива и всъщност в оригинала на задачата ставало дума за бебенце, а не за момченце. От образователното министерство обаче заявиха, че в новото издание от 2018-а година в задачата се пита за момченце, а „бебенцето" е било в предишната версия на помагалото. Както „Монитор" вече писа, в края на януари стана ясно, че образователното министерство е спряло провеждането на т.нар. "джендър анкети" в училищата, които внесоха допълнително напрежение в обществото около дебата за Истанбулската конвенция.
Тогава министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че учебните заведения са били уведомени да преустановят попълването на въпросниците. Става дума за анкети по проект, който действа от учебната 2013-2014 година. Те са дело на фондация „Джендър образование, изследвания и технологии", която провежда конкурси за училище без насилие и стереотипи, определени от пола.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |