Пет български града са с голям потенциал да привличат чужди инвестиции. София, Плевен, Русе и Бургас са сред европейските градове, които са с потенциал да привличат повече чуждестранен капитал през следващите две години заради ефективността на направените инвестиционни разходи. Пловдив и областта пък се открояват с добрата си цялостна стратегия за привличане на чужди капитали. Това показва класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019", която сравнява 489 дестинации по различни показатели. Тя се изготвя от fDi Magazine, издание на Financial Times.
Класацията
Класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019" се прави на всеки две години и изследва инвестиционния потенциал на европейските градове и области. Общо 489 дестинации са разделени в категории основни, големи, средно големи, малки и микроградове или области според населението. Показателите, включени в оценката, са икономически потенциал, човешки капитал, ефективност на разходите, инфраструктура и бизнес среда. В класацията на основните градове са взети предвид и привлечените преки чужди инвестиции като дял от всички за страната.
Лидерите в Европа
За цяла Европа на първо място по всички показатели от градовете се класира Лондон, а от областите - районът на Париж. Британската столица е на първо място в класацията на fDi Magazine като град на бъдещето повече от 10 поредни години. За периода на проучването Лондон е привлякъл повече преки чуждестранни инвестиции от Дъблин и Париж, взети заедно, които са съответно на втора и трета позиция.
Ирландската столица изпреварва френската за първа година заради предстоящия Brexit, като използва възможността да привлече компании, които досега са били базирани в Лондон. Любопитно е, че от всички градове в проучването Дъблин е привлякъл най-много чуждестранен капитал за научноизследователска дейност през последните пет години.
Българският потенциал
Най-силно българско присъствие има в класирането по ефективност на разходите, направени от инвеститорите. Областите и градовете са разделени в подкласации според броя на населението им, като сред малките европейски райони област Стара Загора заема първа позиция, а в челната десетка се класират още 6 български области. (виж графиката). В класацията на градовете с население между 100 и 350 хил. души се нареждат Плевен, Русе и Бургас, а Пловдив е на десето място. В категорията за основни европейски градове София заема престижното второ място след грузинската столица Тбилиси.
Софийска област попада сред перспективните региони в Източна Европа по всички показатели - икономически потенциал, човешки капитал, ефективност на разходите, инфраструктура и бизнес среда. В тази класация водят области в Русия, Словакия и Чехия, а област София се нарежда на осмо място.
Стратегията на Пловдив
В отделно класиране изданието оценява градове и области с най-добра стратегия за привличане на чуждестранен капитал. Единственото българско представяне е на Пловдив (трето място при малките градове) и областта (четвърто за малките области).
Парламентът преодоля президентското вето за строителството в бивши ниви. С подкрепа на управляващата коалиция и партия "Воля" парламентът успя да преодолее ветото на президента Румен Радев върху текстове, които позволяват да се удължава срокът за започване на строителство в земеделски земи със сменено предназначение. Решението беше очаквано, предвид че преди седмица ветото не получи подкрепа и в парламентарната комисия по земеделие.
В четвъртък ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля" събраха 124 гласа в пленарната зала, с които отхвърлиха ветото, а в негова подкрепа гласуваха депутатите от ДПС и част от депутатите на БСП, които събраха общо 73 гласа. В левицата имаше и шестима въздържали се. Дебатите около аргументите на държавния глава за връщане на законопроекта за ново разглеждане преминаха предимно в политическо говорене и съмнения за потенциален конфликт на интереси.
Подкрепа от управляващите и "Воля"
Преди две седмици президентът Румен Радев наложи за шести път вето от началото на мандата си, като този път ставаше дума за текстове от преходните и заключителни разпоредби в закона за посадъчния материал. С тях се изменят текстове в Закона за опазване на земеделските земи, с което се дава възможност собствениците на земи със сменено предназначение, които не са успели да започнат строителство в указания 6-годишен срок, да имат възможност да поискат потвърждаване на промяната на предназначението. Досега законът казваше, че след изтичане на срока земята отново придобива статут на нива.
В аргументите си президентът твърди, че промяната на един закон през преходните разпоредби на друг създава впечатление, че се цели избягване на широкото публично обсъждане и подробното мотивиране. Освен това според него предлаганите промени не изпълняват конституционното задължение на държавата за особена закрила на земята и не гарантират, че промяна на предназначението на обработваемите земи ще става само при доказана нужда и по изключение, както е заложено в основния закон.
В четвъртък по време на дебатите по ветото в пленарната зала, които продължиха около час, вносителят на текстовете Йордан Апостолов от "Обединени патриоти" коментира, че мотивите на президента основно акцентират върху тезата, че се нарушава конституционният текст, свързан с обработваемите земи, но същевременно попита и дали не се нарушава друг текст от основния закон, свързан със защита на частната собственост. Депутатът твърди и че президентското вето е разделило гражданите на "собственици" и "псевдозелени и озеленени и всякакви други, които са навредили достатъчно на България".
От БСП на свой ред попитаха дали вносителят на текстовете е във възможен конфликт на интереси. Апостолов отговори, че не е променял предназначението на земи, а е правил замени на земи, но те се използват изцяло за селскостопански цели. Депутатът от "Обединени патриоти" дори отправи обвинения, че голяма част от залата не разбира същността на обсъжданите текстове.
По време на дебатите от ДПС съобщиха, че ще подкрепят президентското вето, и напомниха, че са гласували против законопроекта при приемането му. В дискусията в пленарната зала нямаше изказвания от депутати на ГЕРБ и "Воля".
В предходните дни имаше протести срещу гласуваните текстове. Според природозащитници текстовете дават възможност за "окончателното бетониране на Черноморието". Същевременно от асоциация "Българско Черноморие", която подкрепя текстовете, съобщиха в свое изявление, че в мотивите на президента има "неразбиране и античовечност".
Веднага щом приключи гласуването по ветото в четвъртък природозащитници призоваха депутатите, които са гласували в негова подкрепа и против закона, да сезират Конституционния съд за тези текстове.
Шесто отхвърлено вето
С днешното гласуване депутатите преодоляха шесто вето, което президентът Румен Радев налага. Освен за опазването на земеделските земи досега той връща за ново разглеждане текстове в закона за отбраната, за концесиите, за опазване на околната среда, за бюджета на здравната каса и за антикорупционния закон.
МФ изненадващо поиска подмяна на всички касови апарати. В опитите си да се преборят със сивата икономика и укриването на обороти финансовото министерство и НАП готвят ново утежнение за бизнеса. След като преди няколко месеца бяха въведени изисквания всички търговци поетапно до средата на 2019 г. да усъвършенстват фискалните си устройства, така че да отпечатват QR код на всяка касова бележка и данните за всяка продажба да се отчитат онлайн в НАП, сега става ясно, че до края на тази година трябва да бъдат подменени всички над 400 000 касови апарати в страната. По груби оценки на НАП това означава над 120 млн. лв. допълнителни разходи за фирмите.
Новината изненада депутатите от бюджетната парламентарна комисия и нейния шеф Менда Стоянова. Вчера те гласуваха за второ четене безобидни промени в Закона за митниците, свързани с административната реформа и премахването на някои хартиени удостоверения, които фирмите трябва да представят пред митническите органи. По изпитания вече начин, без предварително публично обсъждане, в преходните и заключителните разпоредби на закона между първо и второ четене са вмъкнати и промени в Закона за ДДС. Те въвеждат нови изисквания към софтуера, с който в търговските обекти се управляват продажбите. Декларираната цел е да се прекратят възможностите за манипулиране на устройствата и укриване на обороти. НАП ще поддържа публичен списък с предварително одобрени програмни продукти и няма да се позволява на търговците да използват софтуер извън този списък.
Новите изисквания за софтуера всъщност се появиха преди месец на сайта на финансовото министерство в проект на поредни изменения в наредбата за отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства. Причина за промените е, че данъчните инспектори се натъкват все по-често на манипулиран софтуер, чрез който се укриват оборотите на търговците. С него се изтрива информация или изобщо не се отчитат продажби, а на клиентите се връчват фалшиви касови бележки.
Никъде в мотивите на проектонаредбата не се посочва, че тези мерки всъщност ще доведат до масова подмяна на касовите апарати. Споменава се единствено, че по данни на НАП в около 20 300 обекта се използва софтуер за управление на продажбите или т. нар. фискални принтери. "Следва да се има предвид, че броят на обектите е със сигурност по-голям, тъй като повечето одобрени типове електронни касови апарати с фискална памет позволяват работа и в режим "фискален принтер". Към момента обаче не може да се даде оценка за разходите, но те ще са съществени", посочват вносителите от Министерството на финансите.
На практика трябва да се подменят всички над 400 000 касови апарати и фискални принтери в страната, уточни пред депутатите от бюджетната комисия Александър Георгиев, заместник изпълнителен директор на НАП. Като се има предвид, че най-евтините струват между 250 - 300 лв., излиза, че инвестицията е над 120 млн. лв., сметна Георгиев.
Сериозните разходи, които трябва да направи бизнесът до края на годината, стъписаха депутатите от комисията. "Финансовият министър знае ли за тези разчети? Има ли цялостна оценка на въздействието?", изумена попита Менда Стоянова. "Всички искаме да се борим срещу сивата икономика, но подобни мерки са шокиращи и не е възможно да се извършат в рамките на няколко месеца", заяви депутатът от БСП Румен Гечев. Йордан Апостолов от "Обединени патриоти" се възмути, че само преди няколко месеца земеделците, които се занимават с растениевъдство, са били принудени да се снабдят с електронни фискални устройства, за да си получат субсидията. "Сега отново ли ще искате от тях да купуват касови апарати", попита той.
"Финансовият министър трябва да промени сроковете в тази наредба", коментира по-късно пред журналисти Менда Стоянова.
Предложените промени в Закона за ДДС предизвикаха спор и заради предлаганите санкции за манипулиране на софтуера и на фискалните устройства. Предвидените глоби трябва да бъдат диференцирани според оборотите на търговските обекти, а не да са еднакви за всички, настояха депутатите и върнаха законопроекта за преработка до следващото заседание на комисията.
Потребители сезираха ЕК и поискаха закон за колекторите. Фирмите, които се занимават със събиране на несъбираеми задължения, трябва да се лицензират и да бъдат регулирани. За това настояха в отворено писмо от Комитета за защита на потребителите. Вчера те обявиха, че ще сезират Европейската комисия за това, че в България липсва закон за дейността на т.нар. колекторски фирми. Комитетът се е обърнал с молба за съдействие към еврокомисаря по правосъдие Вера Йоурова.
От потребителската организация изтъкват, че колекторите работят в бизнес ниша за милиарди левове. Тенденцията от последните няколко години е всяка година да се удвоява размерът на прехвърлените към тях дългове. Длъжниците най-често са обикновени граждани, чиито права се погазват, заявяват от неправителствената организация. В писмото им до Йоурова подробно са описани и методите, чрез които се изнудват длъжниците като телефонни обаждания, заплахи за вземане на имущество, посещения в дома или на работното място.
Комитетът обръща внимание и на това, че никой не знае точно как се начисляват лихвите, както и юрисконсултските разходи на колекторските фирми.
Искания
Комитетът настоява още да се изясни коя институция наблюдава, контролира и регулира сектора, както и да се определи броят на телефонните разговори и срещите в рамките на работната седмица, а не хората да бъдат притеснявани постоянно. Потребителите искат и да има изисквания за съдебното минало на сътрудниците на колекторските фирми и техните ръководства и др.
Саудитски бизнесмени проучват България за инвестиции. Предстои създаването на смесена комисия по икономическите въпроси между България и Саудитска Арабия, както и разкриването на наша Служба по търговско-икономическите въпроси при откриването на българско посолство в Рияд. Ще бъде подписано и споразумение за взаимосътрудничество между Българска агенция за инвестиции и Агенцията за инвестициите на Саудитска Арабия. Това стана ясно от среща на министъра на икономиката Емил Караниколов с представители на саудитска бизнес делегация.
По време на срещата министър Караниколов представи България като атрактивно място за правене на бизнес, с добри условията за привличане на инвестиции и редица мерки за тяхното насърчаване, посредством ускорени административни услуги, финансова подкрепа за инфраструктура и обучение на персонала, както и пакет от насърчителни мерки за приоритетни инвестиционни проекти. Той обърна специално внимание на възможностите за инвестиции в съществуващите индустриални зони в България, оперирани от Национална компания индустриални зони (НКИЗ).
По рано през деня заместник-министърът на икономиката Александър Манолев участва в откриването на Българо-саудитски бизнес форум, организиран от Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
„Силен знак за развитието на българско-саудитското икономическо сътрудничество е, че това посещение на бизнесмени се реализира непосредствено след визитата в Рияд, в края на ноември 2017 г., на официалната българска делегация, водена от министър-председателя на Република България", каза Александър Манолев. Според него сред важните послания по време на срещите в Рияд е било нуждата от организиране на повече срещи между бизнеса от двете страни. „С провеждането на днешния форум само три месеца по-късно, виждаме, че това е било не само пожелание, а конкретна цел, която вече започваме да реализираме", подчерта той.
Зам.-министърът изрази надежда срещите между бизнеса от двете страни да доведат и до конкретни договори и стартирането на нови съвместни проекти. „Защото със сигурност имаме много голям неизползван потенциал - през годините стокообменът ни варира около 100 млн. щ. д. Но с повече подобни инициативи и с реципрочните действия между двете правителства, съм убеден, че можем да го увеличим значително в следващите години", заяви той.
Саудитската делегация се ръководи от Мунер Бин Саад, заместник-председател на Съвета на Саудитските търговско-промишлени палати - най-голямата бизнес организация в Саудитска Арабия, в която членуват мнозинството от едрите компании от арабската държава. На посещение в България са и представители на бизнеса от секторите туризъм, хранително-вкусова промишленост, здравеопазване, химическа индустрия, ИТ, електроника и комуникации, и др. В програмата им са предвидени срещи с Българската агенция за инвестиции, посещение на индустриална зона Божурище и др.
400 000 сръбски туристи дойдоха у нас през 2017 г. Сърбия е страна партньор на 35-ото издание на Международната туристическа борса „Ваканция и СПА Експо", което се провежа от 14 до 16 февруари в София. Западната ни съседка се нарежда на 7-мо място сред водещите страни за входящ туризъм у нас. Сръбските туристи са сред най-често посещаващите България чужденци. Броят им през 2017 г. е нараснал с над 5% спрямо 2016 г. и е над 394 000. Това съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова на среща с Рената Пинджо, зам.- министър на търговията, туризма и телекомуникациите на Република Сърбия.
Двете страни обсъждат възможността за съвместни туристически проекти със Сърбия.
Могат да бъдат създадени общи продукти в културно-историческия, балнео- и СПА, уелнес, фестивалния и други видове туризъм, посочи Ангелкова. Обмисля се и създаването на съвместни продукти, маршрути и маркетинг за привличане на туристи от Китай, Индия, Япония, Южна Корея и други страни. На борсата с отделен щанд се представя и известният сръбски планински курорт Златибор, разположен на 420 км. от София в Западна Сърбия. Курортът привлича все повече българи. Благодарение на специфичния си климат, повлиян от характерните въздушни течения между континенталния и средиземноморския фронт, това място се счита като въздушна баня. Тази планина е много благоприятна за почивки, възстановяване и за лечение. Туристическият комплекс „Златибор" е на расположение за гостите си целогодишно, каза представителят на туристическата дестинация Златибор Йелица Тосич.
Спират стипендията за скъсани дънки в клас. Ако два пъти ученик стипендиант се яви с хитовите скъсани дънки в клас или пък без униформа, той ще спре да получава стипендия. Този нов критерий се въвежда в столичното 119-о СУ от втория срок, съобщи неговият директор Диян Стаматов пред „Монитор". Причината е, че от тази година право на награда за успех имат още два випуска - 8-и и 9-и клас, а не само 10-и, 11-и и 12-и както преди. Това е следствие от Закона за предучилищно и училищно образование, според който основно образование вече се завършва след 7-и клас, а не след 8-и. Именно тапията за основно е условие за получаване на стипендия и така на практика кандидат-стипендиантите се увеличават.
Както "Монитор" вече писа, в бюджета за образование бяха отпуснати допълнителни 6,6 млн. лв. за стипендии за учениците от осми клас. Въпреки това обаче столични директори променят критериите за отпускане на стипендии заради недостиг на средства. Стаматов обясни, че ако ученик дойде веднъж без униформа, ще му бъде направена забележка, а при повторно провинение, стипендията ще бъде спряна. Униформата включва суитчър и тениска. Същото правило важи и за скъсаните дънки. Стаматов обясни, че те започвали да стават голям проблем, защото учениците в 10-и и 11-и клас много ги носели, а в студените месеци това не било здравословно за тях. В 119-о СУ стипендия ще се полага само на учениците със среден успех от първия срок 5,5 или повече. Те ще получават 50 или 60 лв., като окончателно решение каква да бъде сумата още не е взето.
В 31-во СУЧЕМ "Иван Вазов", известно още като Бастилията, пък вдигат летвата за успех. Така само учениците със среден успех за първия срок "Отличен" (5,7) или нагоре ще получават по 40 лв. месечно, като преди прагът за тази сума беше 5,5, разказа директорката на училището Надежда Николчева. Във втората група са ученици с успех между 5,5 и 5,7, на които ще се полагат по 20 лв. на месец.
В 51-во СУ "Елисавета Багряна" пък е намалена максималната стипендия от 40 на 30 лв. Така вече отличниците с успех между 5,75 -6,00 ще получават с десетачка по-малко. Таванът за ученическите стипендии е 60 лв. според Наредба на МОН. Училищата обаче имат свободата сами да решат дали да дадат стипендии на повече ученици и сумата да е по-ниска или обратното - да заложат на по-високи бонуси за успех, разпределени между по-малко ученици.
Държавни стипендии вече могат да получават и учениците в частните школа, предвиждат приетите вече от Министерския съвет условия и ред за получаване на стипендии от учениците след завършено основно образование. Право на парично поощрение ще имат както учениците в дневна и индивидуална форма на обучение, така и записаните в комбинирана форма на обучение. Месечна награда за успех ще се полага и на гимназистите, които учат чрез работа и са част от дуалната система. Същото се отнася и за ученици със специални образователни потребности, които са завършили основно образование и са продължили обучението си в класовете от първи или втори гимназиален етап. Учениците в интернатите пък ще получават по 33 лв. месечно за лични нужди.
Още 70 млн. лева трябват за довършване на кадастралната карта. До 2023 г. се очаква да приключи цялата цифровизация на урбанизираната територия на страната. Това ще струва още 70 млн. лв. на данъкоплатците, обяви изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) инж. Михаил Киров.
До две години кадастралната карта ще обхване 90% от територията на страната. „От 2001-ва година до сега кадастрална карта е изработена за близо 4 млн. хектара земи, което е около 36% от общата територия на страната и обхваща около 9 млн. имота", обясни Киров по БНР. Той подчерта, че кадастралната карта е обхванала вече всички областни градове и 111 общински центрове в страната, както и териториите по Черноморието, планинските ни курорти, местата със силно развит пазар на имоти и с голям инвестиционен интерес. Изразходваните средства за изработката на кадастралната карта до момента възлизат на около 96,7 млн. лв., а приходите от услугите, свързани с нея, възлизат на 180 млн. лв.
„Само в столицата агенцията вече има 8 изнесени офиса, обслужващи гражданите, което чувствително е намалило опашките от чакащи," съобщи Михаил Киров и припомни, че документи могат да се подават в един офис, а да се получат в друг - посочен от заявителя.
Киров подчерта, че електронните услуги, предоставяни от АГКК, са с 30% по-евтини от тези подавани на гише и пестят не само средства, но и време на гражданите. Към момента едва 10% от предоставяните услуги от АГКК се заявяват електронно.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |