Хибридни трусове в коалицията. Когато преди по-малко от година Бойко Борисов сформира коалицията си с "Обединените патриоти", пъзелът на управлението изглеждаше удобно подреден за него. Властовите амбиции на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов бяха задоволени с едно вицепремиерско и министерско кресло в отбраната, квотата на "Атака" беше взета на концесия от бизнес крилото на ДПС, с което Борисов си гарантира медиен комфорт в изданията на Делян Пеевски и в контролираните от него медии, както и гласовете на депутатите на движението при необходимост. Валери Симеонов пък беше взет под крилото на кабинета като вицепремиер с идеята така да бъде "опитомен". В ГЕРБ смятаха, че винаги ще могат да се договорят с националистите при вземането ключовите управленски решения.
Една след друга миникризи
Тази конструкция обаче не се оказа толкова стабилна. Апетитите на т.нар. патриоти във властта изглеждат значително по-големи, а скандалите, които произвеждат, показват, че са готови да отстояват интересите си дори с цената на разпадане на управлението. Само през последния месец имаше няколко миникризи, които засега завършват в тяхна полза. Първо националистите наложиха приемането на плана за управление на Пирин, даващ възможност на концесионера на ски зоната в Банско "Юлен" да строи нови писти и съоръжения въпреки настояването на Борисов да се разреши само построяването на втори лифт. Това стана след закана на Валери Симеонов, че ще бойкотира правителственото заседание за гласуването на решението и че може да напусне кабинета. (Преди това Симеонов обвини Борисов в саботаж - заради отложеното от премиера решение за промяна на концесионния договор на "Юлен".)
Малко след това Волен Сидеров заплаши, че може да подкрепи внесения от БСП вот на недоверие срещу правителството, ядосан от прехвърленото стопанисване на стената на язовир "Бели Искър" от регионалното министерство на управата на Софийска област, управител на която е Илиан Тодоров, член на "Атака". "Няма да оставя така игричките на някои министри от ГЕРБ или на някои лобистки кръгове. С опита за прехвърляне на язовира се цели Илиан Тодоров да бъде натопен, да го изкарат виновен и да си измият ръцете с него", заяви тогава Сидеров. Той спря атаката си, след като се създаде работна група по въпроса и от ГЕРБ гарантираха осигуряването на средствата за ремонта на язовирната стена.
Миналата седмица Валери Симеонов и партията му НФСБ нападнаха арогантно в декларация евродепутата от групата на Зелените Ска Келер, която беше в България, за да подкрепи протестите срещу промяната на плана за управление на "Пирин". Това създаде репутационен проблем на Борисов, който оглавява и българското председателство на Съвета на ЕС. Стигна се до съмнителното като легитимност разграничаване на правителството от вицепремиер. "Позицията на НФСБ относно евродепутата Ска Келер не е позиция на българското правителство", гласеше съобщението от Министерския съвет.
От ръководството на ГЕРБ пък се оплакват, че ВМРО е поставило под пълен контрол министерството на околната среда чрез министъра Нено Димов и заместника му Николай Кънчев, член на партията на Каракачанов, и назначава масово свои хора в подчинените на ведомството басейнови дирекции.
Не толкова обединени патриоти
Конфликт възникна и вътре в националистическия съюз, като се пренесе и върху ГЕРБ. Валери Симеонов се обиди на Красимир Каракачанов, че лансира референдум за гей браковете и въвеждането на джендър понятията в образователната и правната система, без да е съгласувал идеята си с останалите в "Обединени патриоти". Симеонов нарече идеята му "глупотевина" и обвини Каракачанов, че я предлага, за да извлече "политически дивиденти" за партията си. Според депутати от групата на националистите лидерът на НФСБ е "много чувствителен" по темата за присъствието в медиите. Те припомниха, че по време на президентските избори Симеонов пак се бил обидил на Каракачанов, който беше кандидат за президент от "Обединените патриоти", че се появява често в медиите, и му връчил списък с разпределено помежду им участие. Миналия петък от НФСБ разпространиха съобщението, че пресаташето на ВМРО Екатерина Анева, която отговаря и за парламентарната група, не представлява депутатите на НФСБ и я обвиниха в непропорционално разпределение на медийното участие на депутатите от "Обединени патриоти".
Случайно или не ден след това се появи публикация в сайта "Гласове" с твърдение за договорка между Валери Симеонов и председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, според която вицепремиерът е поел ангажимент депутатите от НФСБ да не влязат в пленарната зала при гласуването на Истанбулската конвенция, за бъде ратифицирана, срещу постове в изпълнителната власт.
Грешки на растежа
Въпреки че ГЕРБ отложиха ратификацията и внесоха питане в Конституционния съд за конвенцията, Каракачанов и Сидеров продължиха с натиска срещу приемането й, като заплашиха с предсрочни парламентарни избори, ако бъде ратифицирана. Лидерът на "Атака", от чиято квота във властта бяха назначени редица лица, свързвани с Пеевски, обяви Цветанов за проводник на "американските интереси" и посъветва премиера Борисов "да се освободи" от него, защото вредял на ГЕРБ. "Ако някой събори правителството, това ще бъде Цветанов. Той влияе на нашите коалиционни партньори, защото знам, че много добре се разбира с Валери Симеонов, чуват се по няколко пъти по телефона на ден. Знам, че той се опитва да влияе и да прокарва неща, които не са приемливи за българското общество", заяви Сидеров пред партийната си телевизия "Алфа".
Симеонов отрече да се е договарял с Цветанов и заяви, че депутатите му няма да гласуват за конвенцията, но призна за "напрежение" сред патриотите и липса на комуникация между лидерите на трите партии. Той потвърди, че напрежението е заради присъствието в медиите. "В случая цялото медийно пространство е узурпирано от представители на ВМРО", каза Симеонов пред БНТ, но определи случващото се като "преодолими грешки на растежа".
Депутати от ВМРО разказват, че преди три седмици на среща с лидерите на "Обединени патриоти" Цветанов сондирал дали е възможно няколко техни депутати да не присъстват в залата по време на ратификацията на конвенцията и по думите им Симеонов отговорил утвърдително. Те си обясняват поведението на лидера на НФСБ с подозренията му, че Каракачанов работи срещу него заедно с министъра на туризма Николина Ангелкова, чиято оставка Симеонов иска още от лятото.
Според депутати от НФСБ обаче такъв разговор с Цветанов не е провеждан. Така или иначе Каракачанов и Сидеров постигнаха две неща - свалянето от ГЕРБ от дневния ред на конвенцията и провокиране на съмнения за "предателство" на Симеонов.
Асиметрични ефекти
"ГЕРБ оттегля Истанбулската конвенция и ще я приеме само ако има абсолютно съгласие в обществото", каза премиерът Борисов в интервю по bTV в сряда. За плана за управление на "Пирин" той за пореден път увери, че в Банско ще се строи само втори лифт, с което даде да се разбере, че решението на правителството няма да се ревизира. Оправда и издържаната в просташки тон декларация на НФСБ срещу Ска Келер със стила им, с който печелели избиратели, и на въпрос дали ще иска оставките на Валери Симеонов, както и на Нено Димов заради Пирин отговори "за да стане това, в парламента трябва да има мнозинство".
С това Борисов призна, че е в сложната ситуация, ако националистите напуснат управлението, отново да има предсрочни избори. Опцията за явен съюз със ДПС би му донесла по-големи политически негативи и отлив на избиратели. Не по-малко сложно ще стане, ако "Обединените патриоти" се разцепят и Валери Симеонов примерно излезе от коалицията. Неговите осем депутати биха могли да бъдат компенсирани с гласовете от "Воля" на Веселин Марешки, но това означава варненският бизнесмен да бъде вкаран официално в изпълнителната власт. Излизането на Валери Симеонов от властта от своя страна също ще му донесе загуби на позиции, включително в парламента, тъй като, ако депутатите му станат независими, няма да могат да участват в комисии.
По всички тези причини скандалите и в управляващата коалиция, и в националистическия съюз ще заглъхват. Запитан дали заплахите на Каракачанов и Сидеров за разпад на коалицията са сериозни, Марешки отговори така в ефира на Bulgaria On Air: "Решението дали да се разпадне коалицията и да се мине към предсрочни избори ще бъде взето в централата на ДПС, защото ВМРО и "Атака" са под прякото подчинение на ДПС. Преди тези избори Каракачанов беше в коалиция "България без цензура", след това го имплантираха в т.нар. патриотична коалиция. Той е троянският кон в нея", анализира лидерът на "Воля".
Държавният резерв ще плати 16 млн. лв. за охрана. Конкурс за избор на фирма, която да се грижи за сигурността на стратегическите запаси на страната от петролни, хранителни и медицински продукти, е обявил председателят на държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Станимир Пеев. Победителят ще трябва да осигури физическа, въоръжена, денонощна охрана и такава чрез технически системи за сигурност, мониторинг и реакция с автопатрулни екипи. Минималният брой необходими служители на трудови договори е 512, от които поне 393 трябва да имат огнестрелно оръжие.
Заложеният бюджет за 36 месеца е 16 млн. лв. без ДДС и е с цели 60% повече спрямо предишния подобен търг от 2014 г. Повишаването на разходите се обяснява основно с ръста на заплатите, тъй като нито срокът, нито броят на охранителите или патрулите е увеличен.
Действащият сега тригодишен договор за охрана на държавния резерв беше сключен през 2015 г. с "Боду" ООД. Той изтича на 23 октомври, но процедурата е задвижена отсега, тъй като предишната процедура по подбор се бави две години заради обжалвания и неточности в документацията.
Висока летва
Към кандидатите да пазят базите на държавния резерв са поставени сериозни изисквания. Наред със задължителния лиценз за извършване на частна охранителна дейност те трябва да притежават поне 135 огнестрелни оръжия, за които дори е необходимо да покажат фактури от закупуването. Останалите необходими оръжия може да бъдат наети.
Също така участниците в надпреварата следва да разполагат с не по-малко от 50 патрулни автомобила с внедрена GPS система за контрол в реално време и да притежават структури в София, Варна, Враца, Бургас, Плевен, Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Пловдив.
Сред условията е и кандидатите да имат национален мониторингов и диспечерски център, осигуряващ контрол и реакция при възникнал инцидент, както и възможност за 24-часово отдалечено видеонаблюдение в охраняваните обекти.
Що се отнася до финансовите изисквания, от участниците се изисква да са реализирали минимален общ оборот в размер на 16 млн. лв. за последните три години, като и действаща застрахователна полица за отговорност спрямо трети лица с лимити от минимум 500 хил. лв. за едно събитие.
Компаниите могат да подават оферти до 22 март, като с 50% тежест при класирането ще е общата едногодишна цена конкретно за извършването на физическа денонощна въоръжена охрана във всичките 41 обекта на агенцията. Други 40% ще зависят от плановете за организация, а останалите 10% от оценката ще се формират от цената за поддръжка на системите за сигурност и мониторинг.
Печален опит
До наемането на сегашните охранители на държавния резерв от "Боду" ООД се стигна изключително трудно. Първият опит на агенцията да сключи такъв мащабен договор и да освободи ресурси на МВР и Министерството на отбраната беше през април 2013 г., но той се провали поради липсата на пари. След това в началото на 2014 г. обществената поръчка беше обявена на ново, но тя бързо катастрофира в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Антимонополният орган установи, че са поставени субективни критерии за оценка на офертите на кандидатите. Така през юни същата година процедурата беше подновена, но без промени в методиката за оценки и поредните жалби до КЗК отново доведоха до нейното прекратяване. През април 2015 г. държавният резерв направи трети опит да си наеме частни охранители и именно тогава се стигна до споразумението с "Боду".
При максимален бюджет от 10 млн. лв. тогава контрактът е на стойност 9 998 640 лв. Още в началото на 2016 г. обаче е подписан анекс за допълнителни 289 899 хил. лв. на година поради увеличени заплати на охранителите, свързани с вдигането на минималната заплата. По същата причина от 2017 г. следва ново предоговаряне и отпускането на допълнителни 310 229 лв. за година. При всички случаи и сега ще бъде подписано допълнително споразумение, тъй като имаше ново повишение на минималната заплата.
При системни нарушения на забраната за пушене заведения ще бъдат затваряни. Здравното министерство узря за предложенията на неправителствения сектор да се налагат по-драстични санкции при нарушаване на забраните за тютюнопушене на закрити обществени места. При системно нарушаване на забраната за пушене съответният обект ще се спира от експлоатация за определен срок. Това предвиждат промени в Закона за здравето, подготвяни от МЗ.
Идеята заведенията рецидивисти да бъдат затваряни е на неправителствените организации "Коалиция за живот без тютюнев дим" и Сдружение "България без дим". Тя предвижда кръчми, в които се пуши, въпреки че имат наложена глоба за повторно нарушение, т.е. при регистриране на трето нарушение, да бъдат затваряни за 6 месеца, а на видно място да се слага табела за причината. Двете организации се мотивират, че има заведения, които са глобявани многократно, но въпреки това в тях продължава да се пуши. Не е ясно дали от МЗ ще се съгласят на толкова тежки мерки, или санкциите ще са много по-леки - например заведенията да се затварят след няколко нарушения, и то само за около месец.
МЗ ще предложи и други мерки за по-добър контрол. "Предвижда се управителят на обект, който е допуснал пушене на тютюневи и свързани с тях изделия в обекта, да бъде санкциониран", обясняват от ведомството. В момента често актовете, наложени от здравните инспектори, падат в съда, защото по закон отговорността се носи от представляващ юридическото лице, а той обикновено не е в обекта при проверката и актът е издаден на друг. Друга промяна предвижда повече институции да могат да налагат глоби, а не както сега - само регионалните здравни инспекции. Сред тях вероятно ще са МВР, агенцията по храните, инспекцията по труда.
Със законопроекта ще се забрани и употребата на наргилета. В момента е разрешено да се пуши наргиле в закрити обществени пространства, няма ограничения и за възраст и те се предлагат и на деца. МЗ обяви, че ще вземе мерки, още в края на лятото на миналата година, но все още няма внесени предложения.
Засега не е ясно ще има ли промени и в друга пробойна при контрола на забраните за пушене - липсата на законов регламент какво точно е закрито обществено пространство. В момента това не е описано нито в закона, нито в наредбата към него, което позволява временни конструкции, покрити и затворени отвсякъде, да се водят открити пространства и в тях да се пуши.
Държавата иска да си връща парите, давани за бедствия. Държавата иска да създаде механизъм, чрез който по гражданско-правен път да може да си връща обратно парите, давани за бедствия. Това става ясно от законодателната програма на правителството за първото полугодие, приета наскоро. Механизмът трябва да се осъществи след промени в Закона за защита при бедствия. Изплатените средства ще бъдат търсени обратно от виновниците за произшествията.
Планира се проектът да бъде внесен от Министерството на финансите през юни, като все още не е преминал през цялостна оценка на въздействието. "Цели се да се регламентира правото на държавата да встъпи в правата на увредените от бедствие лица и да претендира средствата, които им е изплатила, от делинквентите, отговорни за настъпването на събитието. Законопроектът предвижда да се създаде законова възможност на държавата да претендира по гражданско-правен ред от виновните лица средствата, изплатени на пострадалите от бедствия лица, в това число да иска налагане на обезпечителни мерки на бъдещ или на вече предявен иск. Резултатът е връщане на изплатените средства или на част от тях в държавния бюджет", пише в мотивировката на проекта.
Повече подробности не се съобщават, затова не е ясно как точно ще се доказва кои са виновните лица. Практиката сочи, че за повечето големи бедствия виновници не се откриват. При последните наводнения например отговорно се оказа времето.
Ударници
До юни правителството смята да внесе 27 закона. Сред тях са проекти за изменение на законите за електронното управление, за чистотата на атмосферния въздух, за закрила на културата и т.н. Трескава работа предстои в туристическата сфера. Чрез промени в закона за черноморското крайбрежие се предвижда групиране на морските плажове с оглед на концесионирането. Корекции в закона за туризма пък планират "детайлно уреждане на статута на националните курорти", а и даване на "ясна и точна дефиниция на понятието "къмпинг туризъм".
Етикет показва кои храни са от планината. Хиляди хора от Пиринско, цяла България и гости от Македония се стекоха на зимния празник във възродения курорт Семково над Белица. Днешното събитие бе част от проявите за председателството на България на Съвета на ЕС.
Пъстрото тържество предизвика интереса не само на любителите на зимните спортове, а и на фолклорното богатство на Пиринския край. За трета поредна година, след дълго време на забвение, общината направи така, че хиляди гости видяха красотата и възможностите за спорт, отдих и релакс. Малка Белица отново показа и доказа, че знае какво иска за развитието на туризма и как да го постигне. „Предстои ни среща с премиера Бойко Борисов, за да искаме подкрепата на държавата, че сами няма да се справим. Като община спечелихме проект за 3 милиона евро за ремонт на пътя до Семково. Но реално общината няма нита един квадратен метър собственост тук. Общинският съвет гласува курортът да стане селищно образувание и да е част от града ни. Местният парламент даде съгласието си общината да придобие безвъзмездно правото на собственост върху 114.54 хектара земя от държавния горски фонд, които са цялата територия на Семково. Но това може да стане само с волята на държавата", заяви кметът на Белица - Радослав Ревански.
Така ще се гарантира развитието на курортната местност, тъй като инвеститорски интерес не липсва. „В момента харчим средства за поддръжката на района, без да имаме никаква собственост в него. Стигна се и до парадокс през 2016 г., когато спечелихме проект по Трансгранично сътрудничество с Македония на стойност 300 000 евро за ремонти на алеите в курорта, но Изпълнителната агенция по горите не ни разреши да го реализираме и загубихме парите", каза още кметът Ревански. Общината обсъжда с Университета по архитектура, строителство и геодезия и с Техническия университет, които имат бази в Семково, да се направи съвместно дружество за развитието на Семково.
„Семково има особено излъчване, тук човек се зарежда с позитивна енергия. Похвално е, че местната власт възкреси традицията на този зимен празник. Хубаво е да има обща законодателна рамка за малките планински общини като Белица, която с днешния празник е в ролята на посланик на малките планински общини в ЕС. Смятам, че трябва да се говори за трите"П" - за предизвикателствата пред планината, за потенциала на планината и за перспективите пред планината", каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на организираната дискусия „Планините - неоцененото богатство на Европа" в Семково. Тя подчерта, че много от тези населени места в страната обезлюдяват, в една четвърт от тях няма деца под 14 години, в половината няма аптека. Затова е важно развитието на туризма, което ще осигури работни места, като не бива да се забравя опазването на околната среда."Ще споделя нещо, което е написано от един от любимите ми поети Уилям Блейк - „Велики неща се случват, когато хора и планини се срещнат", допълни Йотова. България да стане една от първите страни в ЕС с въвеждане на термина „планински продукт", пък предложи евродепутатът от БСП Момчил Неков.
„Регионът ни е уникален, 40% от територията на България е с планински и полупланински релеф и страната ни трябва да се възползва от възможността да въведе термина „планински продукт". Българските сирене, мед, билки, месни продукти, произведени в планински райони са потенциални носители на престижното означение", обясни Неков. Той призова българските институции да се задействат, за да бъде въведено означението „планински продукт", което може да подпомогне развитието на планинските райони у нас. Според Неков въвеждането на подобен тип означения ще даде на продуктите видимост, гаранция за качество и произход, възможност за финансиране по линия на ОСП и ПРСР, с което да се даде допълнителен тласък за местното производство.
Сред официалните гости на празника в Семково бяха още евродепутати, депутати, кметове и експерти. Веселбата събра гостите сред красивата природа в Семково. Тук дойдоха не само младежи, но и възрастни хора. „Допреди 2 години не знаехме нищо за курорта. Никой не говореше за него и за нас той не съществуваше. Сега обаче младият ни и амбициозен кмет промени това, за нашата община се говори навсякъде, възроди и този хубав празник", казаха беличани, доволни, че са на чист въздух в сърцето на Рила планина. През целия ден не спряха игрите и забавленията за гостите на Семково.
20-членно жури оценява 300 проби на "Винария". Над 300 проби вина, ракии, винено бренди и спиртни напитки участват в Международния конкурс Винария 2018. Напитките се оценяват от 20-членно жури, в което участват утвърдени дегустатори от страната и чужбина. 14 от тях са членове на Съюза на енолозите в България, който е партньор на Националната лозаро-винарска камара в организацията на конкурса.
По традиция членовете на международната комисия са носители на приза „Енолог на годината" - Костадинка Рахова-Димитрова, Десислава Байчева, Надежда Дюлгерска, Екатерина Гаргова, Стоян Стоянов и Тихомир Трифонов. „Българските дегустатори имат изключителен опит, който е оценен от редица международни форуми", коментира председателят на Съюза на енолозите в България Станимир Стоянов. Сред чуждестранните енолози в дегустационната комисия са вино блогърът Пол Капуто от Англия, който за втора поредна година е член на журито, и сръбският дегустатор Томислав Иванович. Председател на международното жури е д-р Димитър Гайдарски.
„Изискванията по оценяване на пробите вино са изцяло съобразени със стандартите на Международната организация по лозата и виното OIV, със 100-балната система и дегустационен лист", посочи Станимир Стоянов.
За втора поредна година на международната специализирана изложба „Винария" ще бъде присъдено отличие за вино от местен сорт.
Международните дегустации, организирани от НЛВК и Съюза на енолозите в България с подкрепата на Международен панаир Пловдив, се провеждат от 16 до 19 февруари 2018 г. в парк-хотел „Санкт Петербург.
На международната изложба "Винария" пък ще има за първи път специална зона за ексклузивни вина. В нея ценителите на Дионисиевата напитка ще могат да дегустират както спечелилите „Златен ритон" вина, така и висок клас напитки, които се произвеждат в лимитирани серии.
КАТ с акции през 30 минути за нарушители на пътя. Служителите на „Пътна полиция" в София излизат на масови акции срещу нарушители зад волана, които ще са буквално през половин час, съобщиха от МВР за „Монитор". Катаджиите ще проверяват за валидна застраховка „Гражданска отговорност", за неплатени актове, превишена скорост и дори и за неправилно паркиране.
Първата част стартира на бул. „Христофор Колумб" в 9 часа в понеделник. След това екипът ще се премести на бул. „Цветан Лазаров", където ще се спират водачи на две места. Едното ще е на пешеходната пътека пред бл. 206. Следват проверки на изхода на магистрала „Тракия", бул. „Брюксел", „Искърско шосе", на Околовръстното от разклона за село Мрамор до ул. „Филиповско шосе".
Операциите са планирани така, че да обхванат цяла София за пет дни, а в проверките ще се включат всички екипи от „Пътна полиция", които са разпределени така, че да проверяват денонощно на 86 места.
През тъмната част полицаите ще наблягат и на тестовете за алкохол и наркотици. Екипът, който излиза на лов за купонджии, ще застане първо на бул. „Александър Малинов" в „Младост" в 20 часа в понеделник. След това ще се премести на бул. „Ал. Ляпчев", на ул. „Гео Милев", бул. „Черни връх" и ще приключи в Студенския град на бул. „8-и декември" и бул. „Г. М. Димитров".
Проверките са направени така, че в пиковите часове да обхващат районите с много пешеходни пътеки, рисковите отсечки, трасетата, по които се правят гонки, както и около заведенията, където често се залавят пияни и дрогирани шофьори. Последната масирана акция на МВР се проведе в петък срещу събота и беше под кодовото наименование „Лукс". В рамките й полицаи провериха частните кортежи и скъпите коли. В спецоперацията участваха екипи на криминалната, охранителната и пътната полиция. Проверките започнаха с огледи на колите и документите. Причината е, че често шофьорът и пътниците носят оръжие или дрога. Искаха се справки за криминални регистрации - не само на шофьора, но и на пътниците. Така много водачи се сдобиха с глоби от счупен фар до повредени документи.
„Целта на тези проверки е да се дисциплинират водачите. Да не се създава едно впечатление, че всеки може да прави каквото си иска и да се държи както си иска", посочи в събота директорът на СДВР Ивайло Иванов.
От началото на миналата година столичната полиция е проверила над 39 хил. коли и 64 хил. души. При подобни операции са хванати над 2000 бежанци и 1200 души, обявени за издирване.
Над 1 милион акта написани за година
През 2017 година служителите на „Пътна полиция" са констатирали 1 037 516 нарушения на Закона за движение по пътищата, а през 2016 година - 888 208 нарушения, сочи статистиката на МВР. В отговор на въпрос по време на парламентарен контрол през седмицата вътрешният министър Валентин Радев посочи, че със система за видеонаблюдение и видеозаснемане на пътен контрол са оборудвани 300 патрулки през миналата година, 274 от които са били новозакупени.
През 2016 г. пък са били оборудвани 115 автомобила. Парите идвали от фонд „Вътрешна сигурност 2014-2020 г." Целта на оборудването е от една страна намаляване на корупцията сред катаджиите и от друга - тяхната защита при изпълнение на служебните им задължения, т.е. защитавали и двете страни.
55 хиляди коли спрени от движение от началото на годината
Близо 55 хиляди автомобила са били спрени от движение от началото на годината. Те са дерегистрирани заради неплатена „Гражданска отговорност", неплатени актове към „Пътна полиция" или просто са били бракувани. Сред спрените от движение най-много са леките коли - 45 073. Товарните пък са около 6 хил. С налагане на принудителни административни мерки пък са били близо 60 камиона, които са превозвали опасни товари, без необходимите документи, оборудване или обезопасителни системи. Според подадените от Автомобилна администрация данни към МВР те се общо 60 автомобила. Сред тях има и един с чуждестранна регистрация. Табелите на всички камиони са свалени директно на пътя.
Още два продукта стават част от продуктовата линия „Родна стряха". Още два продукта - сладко от люти чушки и пушената кълбъсъ, ще са част от продуктовата линия „Родна стряха" в магазините на „Лидл България". Двете рецепти станаха победители в кампанията на веригата „Съхрани родния вкус", която се проведе в края на миналата година..
Да се постигне характерният автентичен вкус както при сладкото от люти чушки, така и при пушената кълбъсъ е най-голямото предизвикателство, пред което са изправени производителите. Затова и авторът на рецептата Диляна Георгиева от Бургас, която стана един от победителите в кампанията, и екипът на производителя са в непрекъснат контакт, за да може крайният резултат да носи онзи автентичен вкус на нейната рецепта, съхранена и предавана от няколко поколения.
Не по-малко трудно е да произведеш и 300-годишната рецепта на асеновската пушена кълбъсъ на Мария Иванова - вторият победител в кампанията. Рецептата е пренеса в България преди близо 3 века от Австро-Унгария и до днес заема важно място в традициите на банатските българи. Други интересен факт е, че като част от продуктовата линия „Родна стряха", тя ще бъде продукт от собствената ферма на производителя.
Кампанията на „Лидл България" „Съхрани родния вкус" е естествено продължение на дългосрочната политика на веригата в подкрепа на българските продукти, българските производители и родния вкус.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |