Бъркотията с Търговския регистър придоби абсурден характер. Собствениците на фирми или дялове от дружества ще трябва да декларират, че са изплатили "дължимите, но неизплатени трудови възнаграждения", ако искат да ги прехвърлят.
Този абсурд - да декларираш, че си изплатил неизплатени възнаграждения - е заложен в образеца на една от декларациите, одобрени от министрите на правосъдието и на труда и социалната политика, които търговците трябва да представят пред Агенцията по вписванията при прехвърляне на фирма или дялове от нея.
Декларациите бяха въведени със спешна поправка в Търговския закон (ТЗ), в сила от 16 февруари т.г. Тя се наложи, след като в края на миналата година под диктовката на омбудсмана Мая Манолова парламентът прие промени, с които на практика блокира възможността за прехвърляне на фирми, тъй като изискваше от собствениците да представят удостоверение, че не дължат заплати на своите работници и служители. В закона обаче не се казваше кой издава удостоверението и по какъв ред.
Такъв документ може да бъде издаден само от Главната инспекция по труда, но оттам отговориха, че нямат законово задължение да издават такива удостоверения, нито реална възможност да удостоверят подобно обстоятелство за всички случаи на прехвърляне на фирми и дялове от тях.
Празнотата в закона доведе до блокиране на вписванията на прехвърляне на дружествени дялове, тъй като длъжностните лица от Търговския регистър отказваха да вписват промени, без да е предоставено несъществуващото удостоверение. От Агенцията по вписванията се опитаха да закърпят проблема, като приеха, че заявителят сам трябва да декларира тези обстоятелства, вместо да ги удостоверява от официална институция, но отказите продължиха.
Така се стигна до промяна на промяната, направена спешно през преходните разпоредби на Закона за финансовите инструменти, с които бяха въведени въпросните декларации,
"Образецът на декларацията, който са утвърдили по чл. 16, ал. 2 от ТЗ, е поредна неграмотност и нонсенс", коментира адвокат Николай Христов. Как точно се декларира, че "са изплатени дължимите, но неизплатени трудови възнаграждения", както буквално е заложено в декларацията, пита той. И обръща внимание на още един факт: "Така както декларацията е направена, тя имплицитно създава презумпция - че изобщо е имало дължими и неизплатени такива задължения, но са си ги платили, за да прехвърлят предприятието."
По-късно от Агенцията по вписванията изпратиха уточнение, в което казват, че "декларациите по образец възпроизвеждат текстовете на Търговския закон", а "Агенция по вписванията е правоприлагащ орган и като такъв стриктно спазва законите, които се отнасят до регистрите, администрирани от нея."
Рекордни приходи в туризма през 2017 г. - над 8 млрд. лв. Рекорден ръст на приходите от туристи отчита България за миналата година: постъпленията от чужди туристи са нараснали с 9%, а от вътрешни пътувания - с близо 30%. Така в местната индустрия приходите от туризъм за пръв път надхвърлят 8 млрд. лв., сочат данни на БНБ и НСИ.
Подробни детайли за ръста липсват, но вероятно фактор са повечето полети на нискотарифни компании, силния летен сезон и лекото увеличение в цените. Сигурно е, че летният туризъм продължава да доминира: при международните пътувания 4.9 млрд. лв. са приходите, дошли в периода между май и септември. Сходна е картината и с българските туристи - за третото тримесечие (юли - септември) те са похарчили над 594 млн. лв. за пътувания в страната, което е около половината от всички разходи за годината.
Рекорден ръст на постъпленията
Информацията от платежния баланс на БНБ показва, че постъпления от пътуванията на чужденци към България за миналата година са били 6.89 млрд. лв. Същевременно, ако се съберат и данните за разходите за пътувания на български граждани, които Националният статистически институт обобщава, това добавя още 1.14 млрд. лв. към похарчените средства в страната. Така общо за годината българският туризъм за пръв път е преминал границата от 8 млрд. лв. постъпления.
Според данните от платежния баланс за миналата година чуждестранният туризъм е донесъл 6.895 млрд. лв., което е ръст от 9.3% на годишна база. Данните на министерството на туризма сочат, че през 2017 г. в България посещенията от чужденци са били близо 8.9 милиона, като също има увеличение на годишна база - с повече от 7%.
Българско завръщане
Във вторник Националният статистически институт публикува данните за разходите за туризъм на населението за последното тримесечие на годината. Обобщено, информацията за 2017 г. показва, че българите са похарчили 1.602 млрд. лв. за своите лични и професионални пътувания, което е силно увеличение спрямо предходната година, когато за тази цел са били похарчени 1.27 млрд. лв. Традиционно по-голямата част от тази сума отива за пътувания вътре в страната и 2017 г. не е изключение.
За годината разходите за туризъм на населението в България са били 1.14 млрд. лв., което е много висок ръст спрямо предходната година. Данните за 2016 г. показват, че за туризъм в България българите са изхарчили 794 млн. лв., или с около 30% по-малко спрямо предходната година.
Същевременно и през двете години разходите за пътувания в чужбина се запазват относително еднакви. По данните на статистиката те се движат между 450 и 490 млн. лв.
Златната ограда с Турция ще има и златна поддръжка. Оградата на границата с Турция, чието изграждане вече струва около 200 млн. лв. (почти милион на един километър), ще продължи да поскъпва. Държавата е сключила странни договори с фирмите, издигнали оградата, в които почти няма ангажименти за ремонт и поддръжка. Така възстановяването на нарушени участъци от страна на трети лица (най-често бежанци и трафиканти, които отварят дупки или събарят ограждения на определени места) не е грижа на изпълнителите на оградата.
Извън гаранционната поддръжка са и разрушенията, причинени от наводнения, свлачища, ветрове и бури. Именно за подобни проблеми с разрушени участъци и за калпава работа на строителите алармира преди време народният представител от БСП Елена Йончева. За поправяне на поражения вследствие на подобни природни бедствия, за почистване на канавките, водостоците, избуялата растителност, както и изградената инфраструктура в близост до оградата тепърва ще се търсят фирми.
Това стана ясно от мотивите към промени в Закона за обществените поръчки, внесени в парламента от двама народни представители - Данаил Кирилов от ГЕРБ и Христиан Митев от "Обединени патриоти". С тях се предвижда поддържката на оградата да се изключи от задължителните процедури за избор на изпълнител. Целта била да се ускори сключването на договори, защото вече имало множество случаи на разрушени участъци, които няма кой да поправи. В момента само изграждането на възпиращото съоръжение бе изключено от изискванията на закон за обществените поръчки. Така се избягваха възможностите за обжалвания, които забавят строителството.
От мотивите не става ясно с какви средства ще се осигурява поддръжката и колко би струвала. Никъде не се споменава и колко пари до момента е струвало възпиращото съоръжение. Преди време председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи, че вдигането на 234 км ограда по българо-турската граница е излязло около 200 млн. лв.
Строителството на оградата и евентуални нарушения при него вчера предизвикаха и пореден политически скандал, в който от БСП обвиниха главния прокурор Сотир Цацаров, че не им предоставя доклад на ДАНС, в който имало фрапиращи изводи за разхищения. Социалистите ще отправят питане към Цацаров защо не огласява резултатите от проверка на ДАНС. Лидерът на БСП Корнелия Нинова припомни, че на 6 декември миналата година Цацаров е обявил на заседание на правната комисия, че относно строителството има доклади на АДФИ и на ДАНС и че "до седмица наблюдаващият прокурор ще вземе решение дали да образува наказателно производство".
Според Нинова в доклада на ДАНС имало изводи за "завишение на проектната стойност в сравнение с пазарните цени", както и за "неосъществен контрол от страна на възложителя". "Докладът на ДАНС е изпратен в прокуратурата, а от обещанието на г-н Цацаров са минали шест седмици. От една седмица искаме от ДАНС резултата от този доклад, защото сигналът бе подаден от нашия депутат Елена Йончева. Изпратили сме и официално писмо до главния прокурор с искане да ни информира докъде е стигнала проверката. За съжаление нямаме отговор. Затова питаме главния прокурор какво се случва и защо не ни се отговаря. Прикрива ли се нещо? Ще има ли образувано досъдебно производство, за какви пари става дума, за какво завишение на проектната стойност в сравнение с реалните цени", попита тя.
"Лично съм звъняла в ДАНС с настояване този доклад да се предостави на нашата парламентарна група. Този доклад на ДАНС е разгромяващ и прокуратурата трябва да образува дело. Защо до този момент не е образувано дело? Това е скандално", допълни Елена Йончева. Тя ще заведе дело срещу зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов за думите му пред Би Ти Ви, че "Елена Йончева и най-близък съветник на Цветан Василев са източвали КТБ". "За тази клевета ще потърся правата си в съда. Г-н Цветанов има опит в разпространяването на лъжи и клевети. Поради тази причина Европейският съд по правата на човека е осъдил България над шест пъти именно поради лъжите, които г-н Цветанов изрича през последните години", коментира Йончева.
Български пенсионери масово се лекували в Германия. Германия се е оплакала на българските власти, че значителен брой български пенсионери се лекуват в тамошни клиники, при това голяма част от тях са в последен стадий на болестта. Въпреки че там живеят приблизително толкова българи, колкото и в Испания, дълговете към Германия са несъразмерно по-големи от тези в Испания. Към Германия дългът е 128 млн. лв., докато към Испания е 23.1 млн. лв. На френски клиники дължим 38 млн. лв., а на австрийски - 22 млн. Тези детайли излязоха наяве около скандала с управителя на НЗОК проф. Камен Плочев и дълговете към европейски клиники, които са над 270 млн. лв.
Оплакването на Германия е известно поне от миналата есен, става ясно от стенограма на заседание на надзорния съвет на здравната каса от 13 септември 2017 г. За него разказва представителят на Асоциацията на индустриалния капитал в надзора на НЗОК Боян Бойчев, който е присъствал на разговорите с немските каси м.г. "Беше ми казано не много директно, че числата, с които немската страна разполага за разходите, показват, че има значителен брой пенсионери, които се лекуват в Германия и директно казаха - голяма част от тях са в последен стадий на болестта. Те казаха - защо български пенсионери се лекуват в Германия. Явно е, че те живеят там. Български пенсионер не може стандартно да си позволи да живее в Германия и казах - най-вероятно децата са там, теглят ги възрастните хора, лекуват ги както ги лекуват и след това предоставят сметката", обяснява Бойчев на заседанието.
В понеделник управителят на касата Камен Плочев хвърли бомбата, че премиерът му разкрил, че проблемът не е да платим парите, а "да пресечем източване на касата от български лекари, които работят в Европа и викат с рейсове определени хора, за да ги лекуват като спешни". Според "Медиапул" след това заседание на 13 септември здравният министър Красимир Ананиев е загатнал пред медии, че немската страна е готова да провери евентуални схеми за източване на касата, при което се облагодетелстват български лекари, работещи в германски клиники. Повече подробности обаче липсват.
Въпросното заседание е първото след избора на проф. Камен Плочев за управител на касата. Нито на него обаче, нито на 26 януари т.г., когато темата за дълговете към чуждите клиники отново е повдигната, Плочев взема някакво отношение. Седмици по-късно той изпраща самосиндикално писмо до парламента, с което иска актуализация на бюджета на НЗОК за разплащане с европейски клиники. Заради тази му инициатива здравният министър Кирил Ананиев поиска оставка на Плочев, но той не смята да я подава.
Според Ананиев проблемът е под контрол. И вчера министърът заяви пред Нова тв, че "нямаме проблеми да се разплащаме с нашите европейски партньори по отношение лечението на българските граждани. Освен това никой досега не ми е докладвал, че има някакъв проблем по отношение на това разплащане". Той потвърди, че чужди клиники искат авансови плащания, за да са сигурни, че ще си получат парите за лечението, но "това се отнася за всички граждани на ЕС и не е отношение към България".
Казус
В темата беше замесен случаят на пациент, който така и не дочака белодробна трансплантация във Виена. Както "Сега" писа, съпругата на починалия съди МЗ за "незаконосъобразни действия, бездействие и неоснователно бавене на процедурата". Искът е за 500 000 лв. През 2016 г. Георги Хрисимов е кандидатствал през комисията за лечение в чужбина към МЗ за финансиране на белодробна трансплантация в Австрия, но не е дочакал операцията заради забавянето на комисията. Съпругата му Христина твърди, че това е единствената болница, която е приемала български граждани за белодробна трансплантация, но и тя вече не работи с българи. "Назначил съм проверка. До края на деня моите експерти ще ми докладват за проверката и аз ще предприема необходимите действия, ако има виновни лица", коментира по тези въпроси Ананиев пред Нова тв. До редакционното приключване на броя резултати от проверката не бяха оповестени.
Диалог
На 26 януари т.г. зам.-министър Жени Начева, която е и председател на надзора на касата, отново заявява, че проблеми няма и по отношение на най-големите държави, на които дължим - Германия и Австрия, са проведени срещи и има споразумение за разсрочено плащане. "Какво ни дава тази информация? Виждаме тенденциите, но никъде аз не виждам предложение и по-скоро позиция доколко тези разходи са били ефективни, какъв е резултатът от тези разходи и какво може да бъде подобрено за настоящата година", реагира Боян Бойчев. На тези негови въпроси Жени Начева отговаря, че се готви друг по-подробен отчет.
Патриотични екскурзии хит за 3 март. Патриотичните екскурзии са хитът за почивните дни около националния празник 3 март. Българите масово се ориентират към ваканции в страната, свързани с посещения на исторически паметници и музеи, показа проверка на "Стандарт". Най-желани са екскурзиите, съчетани с посещения на Плевенската епопея и историческия връх Шипка.
220-240 000 българи ще пътуват по празниците, каза "Стандарт" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Той потвърди, че път има огромен интерес към събитията в страната, свързани със 140-годишнината от Освобождението.
Продължава тенденцията от миналата година за подем в развитието на културно-историческия и поклонническия туризъм, каза още Драганов. "Очевидно е, че покрай българското председателство на Съвета на ЕС много хора ще посетят София и обекти в страната", обясни експертът. Около 20 милиона лева ще похарчат българите по празниците, сочат прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма. Според Драганов сумата не е голяма - около 100 лева на човек. "Най-големият трафик ще е в петък и в понеделник", смята Румен Драганов.
10 000 нашенци чака по празниците курортът Банско. Вече има доста резервации, заради ски центъра ще дойдат и доста комшии - румънци, сърби и македонци. Добрата новина е, че ще има достатъчно сняг, за да се отдадат на любимия си спорт по пистите. Хотелиерите предлагат пакети с две и три нощувки. „Много от нашите туристи предпочитат да пътуват в последния момент. Повечето не са организирани групи, а идват индивидуално. Цените още в началото на зимния сезон леко ги завишихме, но интересът към курорта е голям. Радваме се на по-добра заетост в сравнение с миналата година, въпреки че част от туристите се отказват от почивка в Банско заради опашките пред единствения кабинков лифт", сподели Яна Рахова, която дълги години е хотелиер в най-добрия ни зимен курорт.
Все пак цените в момента са по-ниски, тъй като след 1 февруари падат с 10-20%. В новите и модерни семейни хотели нощувка и закуска вървят по 25-30 лева на човек, в тризвездните хотели тази услуга стига до 40-45 лева, а в четиризвездните - над 50-60 лева на човек. Някои комплекси предлагат промоции за 3-ти март - плащат се две нощувки, а се ползват три, за да привлекат повече гости.
Екокъщи на брега на яз. Кърджали за гости на Източните Родопи
Все по-предпочитани са екокъщите, изградени от естествен камък и естествено дърво, в зоната за отдих на яз. Кърджали.
„Пакетът за три нощувки излиза 1416 лв. Включва общо 4 студия и два апартамента. Общо могат да бъдат настанени 14 души или на човек излиза по 100 лв. за три дни. Пакетът включва закуска, празнична вечеря на 3 март и ползване на екстрите на комплекса - фитнес, парна баня, сауна", обясниха от хотелски комплекс „Главатарски хан".
Все повече български туристи предпочитат да релаксират в Източните Родопи. Привличат ги по-ниските цени, чистата природа, мегалитните паметници и тракийски светилища Перперикон и Татул, а след отварянето на ГКПП „Маказа" и близостта до Бяло море.
Баня привлича с ниски цени и минерална вода
Близо 2200 легла за гости има в разложкото курортно селище Баня. Минералната вода и трите планини - Рила, Пирин и Родопите, привличат много родни и чужди туристи. Не на последно място и по-ниските цени от курорта Банско, който е само на 5 км от населеното място. Затова много хора предпочитат да нощуват в Баня и да карат ски в модерната зона над Банско.
21 минерални басейна и общински минерален плаж с олимпийски размери са построени в селото. Затова тук идват все повече хора на баня и плаж. И не само през лятото. Защото топлата минерална вода води гости тук през цялата година. Селището е предпочитано място за отдих заради лековитите минерални извори и красивата природа. Тук са и туристическите атракции - възстановените в автентичния им вид римска и турска бани. Те са доказателство за древната балнеоложка традиция в района. „Почти всеки уикенд се радваме на голяма заетост на легловата база. В последните години за 3-ти март тук е пълно с гости, няма едно свободно легло. Глезим ги с домашни вкусни гозби, хотелиерите организират различни атракции за своите клиенти - водят ги на интересни места, правят тематични вечери", разказа кметът на Баня - Мария Юрганчева.
8 големи СПА хотела, няколко семейни хотела, десетки къщи за гости посрещат туристи в селото. В момента се строят още туристически обекти за настаняване на гости. 72 са минералните извори в Баня - температурата на водата в тях е между 37 и 57 градуса по Целзий. Тя може да се ползва за СПА, балнеолечение и профилактика на хронично-възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат, помага за възстановяване след получени травми - счупвания, изкълчвания, натъртвания. Полезна е за облекчаване на болките при ревматизъм, гръбначни болки, за лечение на възпаления на нервната система. Затова Баня се очертава като най-доброто място за СПА и балнеолечение в цяла Югозападна България.
300 лв. за разходка с балон над Магурата
Въздушна разходка с балон е най-голямата атракция за туристите, които изберат да прекарат ваканцията си в на брега на езерото край село Рабиша и в близост до пещерата „Магура". Там миналата година отвори врати красива туристическа къща - „Магура".
Екипът разполага с добри пилоти, които могат да ви издигнат над земята спокойно и сигурно. За 4 човека свободно летене за един час се плащат 300 лв. Има и друг вид летене, при който балонът се привързва.
Все още имаме свободни места за почивните дни около 3 март, казаха от туристическата къща „Магура". Тя разполага и 18 двойни стаи и две студиа. Цената на стаите е 60 лв., а на студиата за по 4 души - 85 лв. До хотела има и 5 къщички, луксозно обзаведени и отоплени. За една се плаща по 85 лв. В цената за нощувките е включена и закуската. Къщата има ресторант, който предлага ястия на обяд и вечеря.
Първото нещо, което правят отседналите в нея, е разглеждането на пещерата „Магура". Най-дългата и интересна пещера работи всеки ден от 10 до 16 часа. Групите влизат на всеки кръгъл час. Цената е 10 лв. за възрастни и 8 лв. за ученици, студенти и пенсионери. Семейната карта - родители с деца, е 20 лв. С тези пари може да се разгледа и залата с праисторическите рисунки.
Освен „Магурата", посетителите могат да разгледат и скалите на Белоградчик, който се намира на 20 км от пещерата. На 6 км от скалния град пък е пещерата „Венеца", която вече е призната за най-красивата у нас заради цветните си образувания.
Българи на поклонение в Солун
В почивните дни около националния празник 3 март Поклонническо-просветния център „Св. Йоан Рилски" към Софийска митрополия организира поклоническо пътуване до Солун. Повод е празникът в чест на св. Григорий Палама, който се почита на 14 ноември, но и на втората неделя от Великия пост. Пътуването е благословено от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит. Участниците в него ще присъстват на Възкресно-празнична вечерня за Неделя на св. Григорий Палама в посветената на светията катедрала в Солун. На другия ден те ще бъдат на празничната света Литургия в храма и ще се поклонят на мощите на св. Григорий Палама, които се съхраняват там. Катедралата има богата история, първата храмова постройка на това място датира още от края на ХІІІ век. Преди това маршрутът на поклониците минава през близкото до българската граница село Акритохори, където те ще посетят манастира „Св. Йоан Предтеча", а след това ще се поклонят на гроба на св. Паисий Светогорец в Суроти. С групата като водач и лектор ще пътува доц. д-р Павел Павлов.
В Русе канят на Шипка
Тематична екскурзия до връх Шипка предлага туристическа агенция за 3 март. С тръгване от Русе цената на еднодневното пътешествие е 25 лева. Изкачване на всички стъпала до върха и посещение на храм-паметника „Рождество Христово" обещават организаторите.
Традиционно честванията по повод националния празник на страната започнат с Панихида в памет на загиналите за Освобождението в Шипченския манастир „Рождество Христово". Тържественият митинг, посветен на Националния празник, се провежда на площада под Шипка.
Джаджа за $22 краде по 100 коли месечно. Сто коли месечно се крадат у нас с устройство, което струва $22 и се поръчва свободно по интернет. Това обясниха разследващи пред „Монитор", които вече дори са заловили преди дни група, разполагаща с уреда. Той представлявал подобна на флашка джаджа, която се свързвала с телефона в слота за зарядното. С нейна помощ се копирал кодът от дистанционното за алармата и запалване на автомобила, а след това с подаването на специален сигнал през приложение, вратите на автомобила се отваряли, а двигателя му стартирал.
Схемата действала само при по-новите и луксозни коли, които са на не повече от 7-8 години. До скоро подобни уреди се поръчваха от Русия и струваха над 2-3 хил. долара и за използването им беше необходим обемен лаптоп.
Новата джаджа обаче ги слага в малкия си джоб и върши същата работа за многократно по-ниска цена. Освен това е съвместима с всеки един смартфон, дори и от най-нисък клас, което я прави и по-лесно преносима.
Поръчката на устройството отнема секунди, а доставката най-много две седмици. Освен това при митническия контрол, тя не представлява забранена стока, което прави и получаването й безопасно, за разлика от предишната генерация тапи и оборудване. С допълнителна такса от няколко долара тя дори идва до вратата ни, опакована в малко кашонче.
Според данни на МВР само за месец декември за били откраднати 151 коли. Само 11 са намерени. Останалите се предполага, че са били нарязани за части часове след кражбата им.
„Ако преди автомобилите се изнасяха в чужбина или номерата им се пренабиваха, то сега направо се режат брутално за части. Използват електрически ножове, с които са един час разфасоват един скъп автомобил на съставните му чаркове. Всичко след това отива по моргите или при дилъри на части, които работят с оторизирани магазини и сервизи", обясниха криминалисти пред „Монитор".
Само преди седмица те заловиха 42-годишния Христо, популярен като Ицо Турчина, който бил водещо име в света на автокрадците. Той бил спипан с още трима негови приятели, докато разкомплектоват краден автомобил, чиито части след това щели да изложат за продан в моргата си. В непосредствена близост до автоморгата е задържана и 35-годишна жена, чиято задача била да наблюдава за евентуално приближаване на полицаи или други нежелани посетители.
Акцията стартирала, след като на 4 февруари в полицията бил получен сигнал за откраднат автомобил БМВ Х1. В хода на незабавно предприетите оперативно-издирвателни действия от служители на сектор „Престъпления свързани с МПС" към столичната полиция, откраднатата кола е била намерена в автоморга на бул. „Св. Климент Охридски". В обекта полицаите намерили и части от разкомплектования краден автомобил, регистрационните му табели, изрязана планка с набита рама, техническо средство за заглушаване на сигнали тип „тапа", множество автоключове, както и новото устройство за $22.
Седми блок в Козлодуй с по-големи шансове от „Белене". Изграждането на седми блок на площадката на работещата атомна централа в Козлодуй може да се разглежда като най-реалистичен, защото проектът за него е най-подготвен, каза за „Монитор" зам.-председателят на комисията по енергетика в парламента Валентин Николов. „В момента площадката за седми блок чака лиценз от ЯАР, като от агенцията са казали, че това ще стане, когато минат съдебните спорове по обжалванията на еколозите. Реално обаче АЯР може да го направи предварително и веднага можем да направим проекта и да поискаме съответно нотификация от Брюксел", добави депутатът. По думите му оборудването за още един нов блок може и да го ползваме в Козлодуй или да го продадем.
Според Николов за площадката в Белене може да се наложи наново да се актуализират нещата, защото проектът откъм неядрената част е морално остарял. „Според евродирективите при промяна в проекта ще трябва да се иска нотификация от ЕК", смята депутатът.
„Голямото предимство на площадката в Козлодуй е, че новият енергоблок ще ползва готовата електропреносна мрежа, която иначе след 30 години ще стане ненужна. Освен това там се изгражда и хранилище за ядрени отпадъци", припомни Николов.
Според Иван Хиновски от България енергиен и минен форум определено проектът за изграждане на нов блок в Козлодуй има много предимства. По думите му основното е, че проектът е реализируем.
„При него има възможност за корпоративно финансиране. От проекта за изцяло нова централа в Белене държавата ще загуби страшно много. Евентуалната му реализация ще срине бюджета и ще се качат цените на тока", категоричен е Хиновски.
На дискусия проведена вчера в парламента експерти обсъждаха доколко изграждането на втора атомна централа е от полза за България. Привържениците на проекта твърдят, че към 2030 г. електропотреблението у нас ще се увеличи, а в съседните страни ще има дефицит на ток и за това още 2000 мегавата мощност от двата реактора в Белене щели да бъдат крайно необходими. Проф. Атанас Тасев, обясни, че ръстът на консумацията на ток ще дойде основно от увеличаване на броя на електромобилите у нас, които ще трябва да зареждат акумулаторите си. Димитър Куюмджиев смята, че проектът „Белене" е невъзможен без участието на държавата с инвестиция или с изкупуване на тока както при US тецовете.
Според експерта Георги Късчиев с 4000 мегавата ядрени мощности в Козлодуй и Белене българската енергийна система ще стане неуправляема особено през топлите месеци с ниско енергопотребление и едната от двете централи ще трябва да бъде спирана. Той нарече фантастични сценариите за повишено енергопотребление и дефицит на ток в района. По думите му в доклада на БАН не са отчетени проектите за зелена енергия в съседна Гърция и за ядрените мощности в Турция.
Проф. д-р Пламен Цветанов припомни, че пилеем от 2,5 до 10 пъти повече енергия в промишлеността и бита от други страни в ЕС. „В Дания хората са богати и не залитат по мегапроекти, както в България. До 2030 г. само газификацията на домакинствата у нас ще изтласка пазара 1400 мегавата инсталирана мощност в АЕЦ. Още 1000 мегавата ще станат ненужни, заради производството на енергия от биомаса", смята експертът. „Светът върви към децентрализация на енергетиката, а ние в обратната посока", каза той и определи проектът „Белене" като халюцинация.
Александър Николов от Сдружение "Енергийно бъдеще за България" каза, че през 2030 г. в ЕС ще се затворят 90% от тецовете на въглища, а в България - всички и за това има нужда от нова ядрена централа, която да компенсира липсата им.
На дискусията се появи и кукловодът Иван Костов и представители на зелени организации, които оплюха тотално проекта за нова ядрена мощност и доклада на БАН за развитието на българската енергетика и проекта „Белене".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |