Първата частна болница в София инвестира 20 млн. лв. в нов блок. Първото частно лечебно заведение в София - болница "Вита", откри втори блок на клиниката в столичния квартал "Хладилника", като инвестицията в него е 20 млн. лева. Строежът на клиниката е продължил две години и в новата сграда вече работят седем операционни и екип от 300 души в хирургични, акушеро-гинекологични, ортопедични, урологични и др. специалности, като през последните дни са се родили 10 бебета. Площта на новата сграда е 9000 кв.м, тя е разположена на седем етажа и има 194 легла. Досегашната сграда на клиниката близо до гара Подуяне ще служи като медицински център, а всички лекарски екипи се местят в новата сграда.
Най-дългата история
Веригата "Вита" е семейна собственост на д-р Тихомир Савчев и първоначално той открива медицински център в три кабинета и с лаборатория в София през далечната 1992 г. Тогава това е първото частно лечебно заведение, което получава лиценз за работа. През 2004 г. "Вита" открива и първата частна болница в столицата, като тя продължава да е сред големите частни заведения в София и едно от най-търсените места за раждане и процедури по инвитро забременяване.
Две години инвестиции
Новата сграда е плод на усилията на екипа на болницата да разширява дейността си и да инвестира в модерна апаратура. В момента клиниката разполага с отделение за спешна помощ по подобие на всички големи болници. Общо в сградата работят лекари от 20 специалности. Основен акцент в хирургичните специалности е безкръвната хирургия, при която пациентите се възстановяват по-бързо. Проблемът при нея е, че здравната каса заплаща напълно операциите само при стандартната отворена хирургия, а в случая с лапароскопските (безкръвните) операции пациентите са принудени да заплащат скъпите консумативи, защото НЗОК не ги покрива.
Сградата на новата болница "Вита" е проектирана от архитектурно студио "Артекс инженеринг" и изградена от строителна фирма "Инос" 1. "30% от инвестицията са собствени средства на болницата, а останалите - кредит от Сосиете женерал Експресбанк", коментира д-р Анна Савчева, съсобственик на болница "Вита".
Последният отчет на болницата към края на 2016 г. показва леко нарастване на приходите до 6 млн. лв., а печалбата е 31 хил. лв.
БНБ одобри новите директори на Общинска банка. Ангел Геков, Петър Джелепов, Борислав Чиликов и Владимир Котларски са новите членове на управителния съвет на Общинска банка след смяната в собствеността й. Първите трима ще са изпълнителни директори, а Котларски - само член на управителния съвет. От доскорошния мениджмънт на банката - петима души с председател на УС Сашо Чакалски, остава само Николай Колев. Другите сменени са Чакалски, Людмила Василева, Лидия Станкова и Иванка Попова. Ангел Геков е работил със Сашо Чакалски заедно в Българска банка за развитие (ББР).
Новите мениджъри
Имената им са в регистъра на БНБ за одобренията по наредба 20 за членове на мениджмънта на кредитна институция, които централната банка издава според квалификация, образование, професионален опит и прочее изисквания. Одобренията са с дата 15 февруари 2018 г. В регистъра на БНБ с дата 29 януари 2018 г. името на Борислав Чиликов е вписано и с одобрение за член на управителния съвет на ББР. Одобренията и от двете дати стават видими в актуализирането на регистъра на 21 февруари 2018 г. До започването си в Общинска банка Чиликов беше регионален мениджър за София на Сибанк (която се вля в ОББ в началото на февруари). Името на Чиликов се споменаваше в банковия сектор в края на януари като очакван изпълнителен директор на ББР.
За мениджърските рокади в Общинска банка стана ясно почти веднага след получаването на всички разрешения за сделката и подписването на договора в средата на януари, въпреки че новият собственик беше декларирал пред БНБ, че ще продължи да работи със съществуващия екип. Потърсен за коментар на информацията, че е готвен за шеф на Общинска банка в края на януари, Ангел Геков посочи пред "Капитал", че това са спекулации.
Бързата сделка
За тази сделка всички процедури и разрешения - от обявяването на старта на продажбата до финализирането й, се случиха в рамките на малко повече от три месеца (от октомври 2017 г. до началото на януари 2018 г.). В края на миналата година в рамките на десетина дни сделката и купувачът бяха одобрени от Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, Комисията за защита на конкуренцията и Столичния общински съвет. След това на 10 януари дойде одобрението на купувача от БНБ, а два дни по-късно и подписването на договора.
Според заявеното новият собственик в Общинска банка е лихтенщайнското дружество за управление на активи CAIAC Fund Management чрез структурирания от него алтернативен фонд Novito Opportunities. Парите обаче идват от българската петролна компания "Инса ойл", собственост на Георги Самуилов. Тя е дала 46 млн. лв. за покупката на дела Столичната община в банката, но формално няма право на глас според обявеното от БНБ.
Скоростното случване на сделката за Общинска банка насочва към силен политически гръб на новия собственик и че зад лихтенщайнския акционер се крият други интереси. Бързото ориентиране към местни банкери (особено след като в управата не влизат и представители на CAIAC) също може да се разглежда като знак, че и реалният собственик е местно лице. Тази комбинацията засилва опасенията, че Общинска банка може да се превърне в ново КТБ.
МВР хвърли 100 спецполицаи срещу мъж от село Орешник. МВР отново предизвика иронични коментари с мащабна акция, при която близо 100 полицаи бяха хвърлени в тежка операция за неутрализирането на 35-годишен мъж от тополовградското село Орешник. "Армията" включваше най-елитни командоси от отряда на баретите, спецотряда "Кобра", както и десетки жандармеристи. Продължилата часове акция завърши успешно и без жертви благодарение на това, че мъжът все пак излязъл от дома си, в който се бил барикадирал. Той е арестуван и обвинен в оказване на съпротива и за възпрепятстване на органите на властта, тъй като е възпроизвел изстрел, обясниха от прокуратурата. За това законът предвижда до 6 г. затвор.
Според МВР причината за мащабната полицейска акция е обстоятелството, че Иван П. е открил стрелба по полицаи във вторник. Тогава полицейски екип го потърсил за справка по преписка срещу него в Софийската районна прокуратура. Мъжът отказал да излезе, заключил се, отправил заплахи и стрелял. Веднага било решено да бъдат извикани жандармеристи, барети и отрядът "Кобра". Психолозите на МВР му изготвили профил, разказа вчера директорът на полицията в Хасково Ангел Цанков. Според него мъжът бил обучаван за войник - да оказва съпротива, да напада, да използва огнестрелно оръжие и взривни вещества. "Въоръжен и опасен, човек, който застрашаваше живота на колегите при евентуално задържане", описа го Цанков.
Според различни информации мъжът имал 3 законни оръжия - пистолет и 2 пушки, като първоначалното му разрешително било не от България, а от страна в ЕС. Твърди се, че е служил във френския Чуждестранен легион и дори участвал във военни действия.
В крайна сметка вчера всичко се разминало без стрелба и без употреба на физическа сила от страна на полицаите. По непотвърдена информация мъжът сам напуснал дома си и бил задържан на "подходящо място" в селото по разказ на полицаите. При ареста си той подметнал, че в имота му ги чакат "изненади", като говорел на френски и руски и се държал неадекватно, предаде bTV.
От МВР се усъмнили, че имотът може да е миниран. Затова вчера арестуваният, който прекара нощта в ареста в Харманли, е бил конвоиран до имота за следствен експеримент. Освен това били изпратени и сапьори, които да проверят всичко наоколо. Евакуирани са били и всички негови съседи. До снощи не беше ясно дали са открити някакви взривове или други "изненади".
Хората в селото имат разнопосочни мнения за арестувания. Едни го описват като добър човек, други - като импулсивен и избухлив, трети - като саможив, но неагресивен. Той често стрелял във въздуха от двора си. "Излиза в двора, стреля няколко пъти във въздуха и дотам, така са ми се оплаквали хората, информирали сме полицията, но дотам", разказа пред Нова тв кметът на селото. "Оръжието е ревизирано, съставени са му актове, но съгласно закона не е достатъчно да му бъде отнето", обясни шефът на полицията в Хасково.
BTV твърди, че след като се върнал в България, мъжът се занимавал с дървосекачество, като заради това е имал проблем с горските и попаднал в полезрението на властите. Срещу него има и прекратено разследване за смърт на кон.
МВР има дълга и неособено успешна история при подобни опити за задържане. Преди три години бе убит служител на Специализирания отряд за борба с тероризма, който участва в ареста на човек с незаконно оръжие. Преди няколко седмици пък МВР издирваше мъж, за когото също се твърдеше, че е бил в Чуждестранния легион - Росен Ангелов, когото прокуратурата смята за извършителя на шестте убийства в Нови Искър по Нова година. След мащабна акция той бе открит мъртъв в необитаема къща в с. Луково, от което уж започна издирването му.
Пословична е друга операция - през декември 2003 г., при която близо 100 спецполицаи обстрелваха с гранатомети Тодор Димов-Чакъра, барикадиран в къщата си. Той загина при операцията, започнала след стрелба от негова страна по полицаите. Операцията бе ръководена от главния секретар на МВР по онова време Бойко Борисов. Образуваното досъдебно производство беше прекратено със заключение, че полицаите не са извършили престъпление. Пловдивски военни магистрати постановиха, че Чакъра стрелял по униформените, минирал подстъпите към вилата си и накрая се самовзривил с граната, за което служителите на МВР нямали вина. Европейският съд по правата на човека обаче осъди България да плати 50 000 евро на вдовицата и синовете на загиналия.
Държавният резерв получи втора извънредна финансова инжекция. Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" тихомълком се оказа сред галениците на хазната и очевидно не дразни премиера с ударното нарастване на разходите си още в началото на годината. За втори път в рамките на месец тя получи допълнително финансиране, което кой знае защо не е предвидено в бюджета й за 2018 г. На вчерашното си заседание правителството даде картбланш на агенцията да увеличи разходите си със 156 млн. лв., въпреки че според Закона за държавния бюджет за 2018 г. тя има право да поема ангажименти за разходи само до 32.720 млн. лв. Парите ще отидат за неясно каква инвестиционна програма.
Това е поредното допълнително финансиране, което кабинетът осигурява на Държавния резерв от началото на годината. Само преди месец - на 19 януари, бе одобрена финансова инжекция от 108 млн. лв., също непланирана в бюджета. Парите са предназначени за текущи, основни и аварийни ремонти на петролни бази, зърнобази, медицински бази и смесени бази, както и за саниране, обследване и паспортизация на сградния фонд и съоръженията на резерва. Допълнителните разходи се осигуряват от преструктуриране на централния бюджет.
За какво точно ще се разходват новите 156 млн., не става ясно от лаконичното прессъобщение на МС. В него се посочва единствено, че с допълнителните средства "трябва да се обезпечи изпълнението на инвестиционната програма на агенцията, така че тя да бъде изпълнена в срок - до 2022 г."
Нито в сайта на Държавния резерв, нито в публичното пространство може да бъде открита подобна инвестиционна програма. Единствено от публикуваните цели на агенцията за 2018 г. разбираме, че през тази година като част от инвестиционната програма за 2018-2022 г. трябва да се предприемат мерки по въвеждането в експлоатация на петролните бази и по технологичното обновление на оборудването и инфраструктурата в останалите бази. Освен това в експлоатационна готовност трябва да бъдат приведени индустриалните клонове, обслужващи отклоненията за жп коловозите и коловозите до базите.
В края на 2017 г. Сметната палата отказа да завери годишния финансов отчет на Държавния резерв за 2016 г. Становището на одитната институция бе, че има съществени отклонения в отчета и че той не дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на агенцията.
Отбрана
Допълнителен разход от 900 000 лв. ще получи и Министерството на отбраната. Средствата са планирани в централния бюджет за 2018 г. за финансово осигуряване на приноса на България за Доверителния фонд на НАТО за поддържане на Афганистанската национална армия, съобщиха от пресслужбата на МС.
Шефът на Здравната каса: На 332 човека е отказано лечение през 2017 г. Шефът на НЗОК Камен Плочев разказа за дефицита на Касата, за дълговете и за финансовото състояние през 2017 г. Това стана на изслушването му от Здравната комисия в парламента.
"Стойността на задълженията към други държави непрекъснато нараства. Към 31 януари 2018 година те са на стойност 271,2 млн. лева, обобщи той. - По Закона за бюджета на НЗОК за 2018 година средствата на здравноосигурителните плащания за медицинска помощ са в размер на 71 млн. лева", обясни той.
„На 20 януари 2018 година получихме от Германия писмо, въпреки че есента бяхме договорили забавянето, че нашите плащания не са довели до спиране на нарастването на задълженията, за изплащането на които срокът от 18 месеца е изтекъл", посочи проф. Плочев. „В началото на тази година сумата на задълженията възлиза на 23,6 млн. евро. До края на тази година ще изтече срокът от 18 месеца на още една сума в размер на 23 млн. евро", уточни той.
"Оплакванията, които са постъпили в НЗОК за хора, върнати според тях заради това, че не сме си изплатили задълженията, не мога да потвърдя това, за 2016 година са 334. За 2017 година са 332 човека, допълни той обясненията си за работата на институцията. - Вчера ми се обади един баща и каза, че детенцето му момиченце е отишло в Англия за трансплантация на костен мозък, и са го върнали, защото не си плащаме. Поискали са му по друг начин да се лекува детето", посочи той.
„Откакто Кирил Ананиев стана министър съм се виждал с него 4 пъти", обясни Камен Плочев. „На последната ни среща той ме посрещна с телефон, показа ми лист и ми поиска оставката", коментира той. „Считам, че един от проблемите е липсата на комуникация между нас. Контакт трябва да има и 3 пъти в седмицата, за да може да не се стига до недоразумения", посочи управителят на НЗОК. „Никъде не пише, че трябва да консултирам или да искам разрешение от Надзорния съвет или от министъра за писмата, които пиша. Отговарям за действията, не за писмата", каза още той.
В отговор на въпрос на депутат от ДПС Плочев призна и за получена заплаха. "Получих заплаха, даже нося документа, с който плащам тази заплаха. В момента съм на лечение. Това може да се провери от медицинските документи, които имам в себе си", каза още той.
България ще закупи бойни самолети и бронирани машини. Българското Министерство на отбраната ще представи предложенията си за закупуване на нови бойни самолети и бронирани машини на пехотата пред Министерския съвет през март, пише Defence news, цитиран от агенция Фокус, като се позовава на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Министърът заявява пред Българската национална телевизия, че България ще разгледа оферти за нови или употребявани самолети, като "ще се търси най-добрата цена и условия".
През ноември Каракачанов каза, че Министерството ще поиска оферти за различни бойни самолети между които Локхийд Мартин F-16, Сааб JAS 39 Грипен, Юрофайтър Тайфун и Боинг F/A-18 Хорнет. Тези самолети трябва да заменят българските самолети МиГ -29, съветско производство. Стойността на сделката се очаква да е около 1.5 милиарда лева (946 милиона долара).
Според плана новите бойни машини на пехотата трябва да заменят старите съветски БТР-60. Каракачанов зави,че Министерството възнамерява да похарчи 20 процента от бюджета за отбрана за закупуване на ново въоръжение и бойна техника. До 2024 България ще увеличи военните си разходи до 2 процента от брутния вътрешен продукт.
Детективи душат колко харчат децата. Родители с проблемни деца все по-често се обръщат към частни детективи да следят какво вършат наследниците им, съобщи пред „Монитор" управителят на детективска агенция Александра Караманска. Става въпрос за случаи, когато тийнейджъри крадат пари от къщи или изнасят вещи, които продават или залагат, за да си купят скъпи мобилни телефони, дрехи, обувки, опитвайки се да са на нивото на свои по-богати приятели или съученици. „Засилва се тенденцията родители да проверяват децата си, които са залитнали в грешна посока. В стремежа си да вдигнат летвата на лично благоденствие деца крадат от дома си, дори се забъркват с лихвари, но идва ден, когато на вратата започват да чукат не съвсем добронамерени хора и тогава проблемът излиза наяве. И ние тръгваме след тях, за да видим откъде вземат парите, къде са ги похарчили. Възрастта на такива малчугани е все по-ниска", коментира Караманска.
Тя разказа случай, при който 13-годишен задигнал служебни пари на баща си, изнесъл вещи от дома си, които продал или заложил, взел и пари назаем и така за 3 месеца похарчил 50 000 лв. „Това не са деца на богаташи, а на обикновени семейства, които се чудят откъде да теглят кредит, за да си оправят проблемите. В случая си продадоха апартамента, върнаха парите на лихварите и сега живеят под наем, за да си спасят детето", разказа Караманска.
Към детективите се обръщат и родители, чиито деца крадат, за да си купуват наркотици или за да играят хазарт.
„Хората се безпокоят и си проверяват децата през нас. Ние използваме услугите на психолози и дори на психиатри. Имаме доста клиенти, които са много доволни от нашите психолози. Не само на деца, помагали сме и на млади дами, които се заблуждават, че щом улегнал мъж им осигури силиконови гърди и устни, ще бъдат щастливи. Но после следват побоища и унижения и родителите им се обръщат към нас, за да им помогнем да си ги върнат обратно. И на тях осигуряваме психологическа помощ. Има начин да бъдат измъкнати. Имаме случай, когато спасихме проститутка, трудно стана, но тя искаше да бъде спасена", каза Караманска.
Към частните детективи много често се обръщат и съпрузи, които живеят разделено, но все още не са разведени. Единият родител иска да получи информация как другият се грижи за детето им, за да има евентуален коз при определянето на попечителството.
Търсим финансиране за общи транспортни проекти със Сърбия. Правителството упълномощи министъра на транспорта Ивайло Московски да подпише Меморандум за разбирателство между България и Сърбия за подобряване на ефективността на железопътния транспорт.
Със споразумението, чийто текст беше одобрен на вчерашното заседание на кабинета, се задълбочава сътрудничеството при изграждането на железопътната инфраструктура по транспортен коридор №10, съобщиха от пресслужбата на МС.
С него се заявява общото намерение да бъде проучена възможността за съвместен подход към европейските фондове или други международни институции за финансиране на проектите по коридор №10. Споразумението регламентира и въвеждането на по-ефективен граничен контрол, който ще улесни преминаването на товарните влакове.
Подписването на меморандума беше договорено на среща между министър Ивайло Московски и вицепремиера и министър на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Зорана Михайлович в края на януари тази година.
България и Сърбия ще си сътрудничат и в развитието на пристанищната инфраструктура по река Дунав. Меморандумът, който ще бъде подписан, ще спомогне за съхранението и преноса на втечнен природен газ между двете страни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |