Строителството на лифтове без смяна на предназначението на земята се отлага. "Обединени патриоти" са оттеглили промените в Закона за горите, които даваха възможност за построяването на лифтове и ски писти, без да се сменя предназначението на земята. Това е станало по време на заседанието на правната комисия в сряда, в чийто дневен ред беше разглеждането на законопроекта на първо четене. Поправките бяха внесени от група народни представители от "Обединени патриоти" в началото на февруари. Сред вносителите беше и председателят на правната комисия от ГЕРБ Данаил Кирилов.
По време на заседанието Християн Митев от "Обединени патриоти" е посочил като причина за оттеглянето на законопроекта факта, че той все още не е разглеждан от водещата комисия по земеделие. "Законопроектът не е оттеглен, а само отложен", уточни Митев пред "Капитал". Другият аргумент, който той посочи, е, че понеже промените в Закона за горите са дискусионни, е необходимо те да минат първо през обществено обсъждане.
Неофициално обаче от ГЕРБ посочват като причина за оттеглянето отказа на формацията на Бойко Борисов да подкрепи предложените от коалиционния им партньор промени. Това се разбрало по време на съвместното заседание между ръководствата на парламентарните групи на ГЕРБ и "Обединени патриоти" за обсъждане на законодателната програма на мнозинството, което се провежда всеки вторник. На него председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов уведомил партньорите си, че ГЕРБ няма да подкрепи поправките.
Предложенията за промени в Закона за горите предвиждаха да се учредява право на строеж в горските територии без промяна на предназначението на земите, когато се отнася за "ски писти, станции и стълбове на лифтове и влекове, включително за нуждите на основен ремонт и реконструкция на съществуващите такива".
Сега такова право на строеж без промяна на предназначението може да има само за станции и стълбове на лифтове и влекове, които вече съществуват и които попадат в категорията на т.нар. търпими строежи по Закона за устройството на територията, включително за нуждите на основен ремонт, реконструкция, подмяна и/или модернизация. За всички останали случаи промяната на предназначението е задължителна.
Идеята за корекции в Закона за горите, които да улеснят изграждането на ски съоръжения, бе лансирана още преди няколко месеца от вицепремиера Валери Симеонов, който в различни интервюта твърдеше, че те биха довели както до по-бързо придвижване на проекти, така и до спестяване на милиони левове административни такси на инвеститорите.
Конкретните мотиви на вносителите на поправките пък бяха, че това е "в отговор на необходимостта от неотложни законодателни мерки за създаване на адекватни и равни условия за развитие на планинския и ски туризъм в зимните курорти на страната".
Против поправките се обявиха природозащитниците. "Управляващите прокарват промени в Закона за горите, които ще улеснят изсичането и застрояването им, но те ще продължат да се водят гори - на хартия", заявиха от коалиция "За да остане природа в България" по повод внесените промени. Те припомниха, че същите поправки бяха отхвърлени през 2012 г. след протести няколко вечери поред на Орлов мост и вето на президента.
Сроковете за подмяна на касовите апарати ще се удължат. Сроковете за промяна на касовите апарати така, че да започнат да подават към НАП в реално време информация за всяка издадена касова бележка, ще бъдат удължени. Това стана ясно от изказване на председателя на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова пред медиите. В момента за регистрираните по ДДС фирми е поставен срок до края на тази година, а за останалите - юни 2019 г.
Според бранша и риска
"Ще дискутираме с НАП и Министерството на финансите допълнително крайния срок, но той не трябва да е по-дълъг от края на 2019 г. Според мен първо трябва да се започне с най-рисковите групи - търговията на едро, на дребно, обществено хранене и обектите с по-голям оборот", каза Стоянова. Тя допълни, че по браншове може да се детайлизират допълнителни срокове според големината на обектите, за да може промяната да се случи по-плавно.
През миналата седмица стана ясно, че държавата е задължила всички фирми да направят разход за обновяване на касовите си апарати. Моделите, произведени през последните 2-3 години, ще може да се ъпгрейднат, но всички останали ще трябва да се сменят с нови. Консервативната оценка за общия разход, който трябва да направи бизнесът, е 120 млн. лв.
Изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова заяви, че става въпрос за не повече от 350 хил. устройства, като на голяма част от тях ще трябва да се ъпдейтне единствено софтуерът. Иначе регистрираните в системата на приходната агенция касови апарати са малко над 440 хил., но една част от тях в последната година не са подавали информация, т.е. са неактивни.
От думите на Димитрова стана ясно и още нещо - че предаването на данни от касовите апарати няма да е съвсем в реално време, а на 5-минутни сесии.
Още промени - на софтуера за продажбите
Депутатите в комисия приеха на второ четене и промените в Закона за ДДС, с които се въвеждат нови изисквания за фирмите, които използват софтуер за управление на продажбите (например заведения за хранене, някои търговски вериги, складове и др.). Целта е да се прекратят възможностите за манипулирането му и укриване на обороти. Текстовете предвиждат НАП да публикува на сайта си списък с предварително одобрени програмни продукти и няма да се позволява на търговците да използват софтуер извън този списък. Има и още едно изискване - да съхраняват създаваната чрез софтуера информация 10 години назад. Менда Стоянова, която е вносител на проекта, обаче оттегли точно този текст, тъй като според бизнеса той е неизпълним на практика.
В мотивите към законовите изменения се посочва, че в момента голяма част от тези системи за управление на продажбите позволяват на клиента да се издава бележка, която имитира касов бон, а информацията в компютърната система да се изтрие или промени. Така част от оборота остава скрита. От НАП твърдят още, че в хода на проверките на обекти, в които има такива системи за управление на продажбите, се установява, че се укриват между 30 и 70% от оборота им.
По-подробните изисквания към използващите софтуер за управление на продажбите търговци ще бъдат разписани в наредба на Министерството на финансите, като тя трябва да е готова до 6 месеца след влизането в сила на закона. По информация на Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер подобни системи ползват около 25% от бизнеса. Те настояват фирмите да са равнопоставени и новите изисквания да обхванат всички, като дават пример с онлайн търговците, които в момента не се отчитали пред НАП.
"Идеята е всички да са равнопоставени и да се подава информация от всички", твърди Галя Димитрова.
"Подкрепям и всеки български гражданин трябва да подкрепи подобни изисквания в закона, които касаят най-вече софтуера за управление на продажбите. Така че да се избегнат всякакви манипулации по него, които в момента се правят и довеждат до укриване на обороти", заяви Стоянова.
По време на заседанието на бюджетната комисия, на която се гласуваха измененията, от БСП поискаха вносителят им да ги оттегли. След като това не се случи, всички депутати от партията напуснаха заседанието. Според тях не може между първо и второ четене да се вмъкват подобни важни промени, които касаят голяма част от бизнеса. Промените в Закона за ДДС бяха внесени като преходни и заключителни разпоредби към измененията на Закона за митниците.
Убийство разкри потресаващото безхаберие на държавните органи. Бездействието на институциите стигна нов връх в зловещ сюжет, този път разиграл се почти на живо по Нова телевизия. 87-годишен мъж беше убит в столичния кв. "Люлин", а трите му внучки - на 13, 14 и 18 г., са прекарали целия си живот под ключ и без да посещават училище въпреки множество сигнали до социални служби, полиция и прокуратура. Всички институции си намериха оправдание защо не са реагирали - едни не знаели, на други им пречел законът. Никой не пое вина за трагедията, а някои дори се самопохвалиха.
До фаталната развръзка се стигна, след като 87-годишният Стефан Янев се оплака в предаването "Съдебен спор", че внучките му не ходят на училище, а дъщеря му не плаща сметките на съсобствения им апартамент и го тормози. Телевизионен екип посещава въпросното жилище в присъствието на Янев на 7 февруари и на място установява, че в семейството на дъщеря му Мария има три деца, които не общуват с никого. Пред камерите спорещите страни си разменят обвинения в побои. 5 дни по-късно - на 11 февруари, съседи сигнализират на тел. 112, че от апартамента се чуват викове "Помогнете, ужас!", закани към Янев, че ще бъде убит, както и звук от удари. Полиция идва, мотае се пред заключената врата половин час и си отива.
В събота предаването се излъчва на живо и в него става ясно, че възрастният човек е в неизвестност от 12 февруари и даже в ефир се допуска, че може да не е жив. През това време Стефан Янев наистина е лежал мъртъв на обща площадка в блока, затрупан с боклуци. Не е ясно бил ли е издирван, но в излъчения репортаж съседи сочат към нишата на етажа, където Янев често бил гонен да нощува и която била затрупана с дрехите на семейството.
Случаят започна да се разплита вчера с кратко съобщение, че на 20 февруари около 17 ч. в полицията е постъпил сигнал за намерен в блок в столичния кв. "Люлин" мъж с видими следи от насилие. Оказва се, че това е Янев. На място е извършен оглед, а по случая е образувано досъдебно производство под надзора на Софийската градска прокуратура. Дъщерята на Янев и съпругът й са обвинени за убийството и задържани за 72 часа, каза пред "Сега" говорителката на Софийската градска прокуратура Зорница Таскова. Тя обясни още, че трите деца са предадени на социалните, които имат право да се погрижат временно и за пълнолетната девойка. Според БНР трите момичета нямат издадени лични карти.
В последвалите оправдания се разбра, че заключената врата на семейството е била непреодолима и за полицията, и за социалните служби. Така се случва на 11 февруари, когато съседи викат полиция заради поредния побой. "Дойде полиция. Чукаха, бутаха, стояха половин час. Обаждаха се по радиостанцията и нищо не стана. Казаха, че има домоуправител, който трябва да отиде при кварталния", разказва съседка пред Нова. Полицаите си тръгват, без да видят какво се случва зад заключената врата на апартамента. Само подпъхват покана живеещите на адреса да се явят в РПУ-то. На 15 февруари полицията отново е извикана, но този път от телевизионния екип. Тогава най-сетне разбиват вратата на жилището, но вътре вече няма никой. Чантата, с която обикновено възрастният мъж ходи, е там, както и мобилният му телефон с извадена СИМ карта. Затова и домоуправителят предполага, че той е бил изведен насилствено. Човекът не е намерен и в къщата си в Кочериново.
На въпросите на "Сега" как е реагирано на сигналите за това проблемно семейство, от пресслужбата на МВР обясниха, че от тях не може да се очаква коментар за проблеми, които засягат професионалното ръководство на ведомството.
За децата съседите разказват, че нито са ходили на училище, нито са излизали навън да играят. "Знаете ли колко пъти идваха от социалните. Никога не ги пуска. Викове, крясъци, заплахи с ножове. Баща й колко бой е ял, само той си знае", разказва съседка пред камерата. Друга съседка добавя как преди време социалните работници идвали по сигнал на тогавашната домоуправителка. Тогава майката легнала пред вратата и казала, че ще вземат децата само през трупа й.
Версията на Агенцията за социално подпомагане обаче е друга - оттам твърдят, че никога не са получавали сигнали за въпросното семейство, а са научили за казуса от телевизията. За разлика от агенцията социалните работници от службата в "Люлин" си признават, че са имали сигнали преди повече от 5 г. "Опитите да стигнем до децата бяха неуспешни, търсихме и съдействието на полицията, и с тях не успяхме", обясни Димитрийка Цанова, шефка на социалната служба. "Нямаше как да не прекратим работата, след като не можем да стигнем до хората", заключи нейна подчинена. Двете обясниха, че последните проверки не били техни, а от "междуинституционалния механизъм" за връщане на отпадналите деца в училище. "Не са били наш обект на подпомагане", заяви Цанова и призова всички съседи, познати и пр. да подават сигнал до социалните служби, ако имат информация за деца или възрастни в риск. "Нямаме екстрасенски способности, не можем да знаем къде какво става", обясни тя.
От МОН също заявиха, че не са получавали сигнали за трите деца. На тях пък виновен им се оказа законът. "До миналата година не можеше да знаем заради това, че по стария закон МОН не отговаряше за обхвата. За първи път сега благодарение на механизма разбираме, че има такива деца, но при 200 хиляди липсващи деца е нормално не всички да се открият с две обхождания", заявиха оттам.
Погрешни изводи от случилото се извади и социалният министър Бисер Петков. "Реагирано е бързо. Коментира се, че през 2011 г. също е имало сигнал, но той е бил за пожар в дома. Тогава социалните работници не са установили нещо обезпокоително", заяви той. Все пак щяло да има проверка, която да установи дали някой от системата за закрила на детето не е реагирал незаконосъобразно. "Не може във всеки дом да осигурим социален работник. И хората, и органите, когато имат и най-малкото съмнение, че са нарушени правата на дете, трябва да сигнализират органите, за да предприемат мерки на закрила", заяви министърът.
След дъжд качулка
"Децата ще бъдат настанени в кризисен център, където ще им бъде оказана необходимата подкрепа. С тях ще работят специалисти както от Кризисния център, така при необходимост и други външни специалисти. Ще се направи възможното децата да бъдат записани на училище. Със съдействието на Регионалното управление по образованието и други специалисти ОЗД ще поиска диагностика на нивото на развитие и на нивото на овладян учебен материал, за да се определи в кой клас да бъдат записани, както и да се определи евентуалната им нуждата от ресурсен учител", обясниха от АСП.
Поуката за МОН пък е: "Този пример потвърждава, че трябва всички институции да работят заедно и да има интегрирана информационна система - неща, които екипът на МОН прави за първи път. Случаят потвърждава също, че това се случва, защото не се сезират институциите".
"Разводът" с американските тецове ще струва 3 милиарда лева. Евентуално разваляне на договорите с американските централи "Марица-изток" 1 и 3 ще излезе твърде скъпо на България. Неустойките, заложени по договорите, са около 3 милиарда лева, каза вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Аз много се надявам да не се стигне до този сценарий", каза вчера Петкова по време на изслушване от комисията по енергетика в Народното събрание. Решението, което щяло да се вземе, щяло да бъде "взаимно изгодно". Нещо повече - Петкова изтъкна, че едва ли договорите с мариците ще се развалят.
Коментарът й е изненадващ, тъй като депутатът от ГЕРБ и председател на комисията Делян Добрев на няколко пъти заяви, че разтрогването на двата контракта е един от вариантите за задържане на цените на тока на свободния пазар. Другият бил предоговаряне на цените и условията, като идеята е двете централи също да излязат на този пазар. Разликата между постигнатите и преференциалните цени ще се покрива от фонд "Сигурност", предвижда една от идеите.
Проблемите с американските централи са обсъждани и на последната среща на бизнеса и правителството в сряда - втора поред след като работодателите заплашиха с протести заради скъпия ток на свободния пазар. Кабинетът се спаси от уличното недоволство, като обеща още няколко мерки, една от които е на пазара да се включат повече производители. В момента на него са само три държавни фирми - АЕЦ "Козлодуй", "Марица-изток 2" и НЕК. Очаква се през следващата седмица да бъдат публикувани и готвените промени в Закона за енергетиката.
Нов собственик
Надзорният съвет на чешката компания ЧЕЗ е дал съгласие за продажбата на активите си в България на "Инерком", сочи съобщение на сайта на компанията, предаде "Инвестор". Пакетът от активи включва седем компании: "ЧЕЗ България", "ЧЕЗ Електро България", "ЧЕЗ Разпределение", "ЧЕЗ Трейд България", "ЧЕЗ ИКТ България", фотоволтаичната централа "Орешец" и дружеството "Бара Груп". Подписването на договора се очаква до няколко дни. Сделката подлежи на одобрение и от регулаторните органи.
Горанов видя разминаване в сметките на Здравната каса. Финансовият министър Владислав Горанов е поискал обяснение за драстичните разминавания в сметките на Националната здравноосигурителна каса, предава БНР.
Това е станало с писмо, изпратено до Здравната каса и министъра на здравеопазването. В писмото Горанов настоява, докато не се изяснят обстоятелствата, в никакъв случай да не се подписва Националният рамков договор за тази година.
В писмото, изпратено през февруари до парламента от управителя на Здравната каса Камен Плочев, се казва, че просрочените задължения към чужди здравни институции са 133,6 млн. лева към края на януари. В същото време ежемесечният отчет сочи просрочия от 7,6 млн. лева, което прави разлика от 126 млн. лева, пише финансовият министър Владислав Горанов.
Също така във финансовия отчет на НЗОК за миналата година са посочени просрочия от 77,5 млн. лева, а в писмото до парламента - над 190 млн. лева. По думите на Горанов, това разминаване може да се установи от Държавната финансова инспекция, но ако управителят на Касата, проф. Камен Плочев, не може да даде обяснение, това означава, че е налице сериозно нарушаване на финансовата дисциплина.
Преди дни здравният министър Кирил Ананиев поиска оставката на Плочев.
100 000 пенсионери по болест продължават да работят. Около 100 000 хора с инвалидни пенсии продължават да работят, независимо от заболяването си. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на заседание на ресорната комисия в парламента. „272 454 от хората, които получават инвалидни пенсии, са в работоспособна възраст. Официална статистика за броя на работещите няма, но според нас са около 100 000", обясни Петков.
По данни на Националния осигурителен институт (НОИ) в края на деветмесечието на миналата година над 380 000 българи получават инвалидна пенсия. Само през 2017 година работа заради болежки са прекъснали 25 638 души. Така всеки трети пенсионирал се през миналата година се оказва с инвалидна пенсия.
В края на октомври социалното министерство представи Концепцията за реформиране на системата за експертиза на работоспособността, на база на която ще се отпускат инвалидни пенсии. Предвижда се хората с болежки да преминават през две комисии - медицинска и социална. При първата ще се определя степента на увреждане на служителите, а при втората ще се издава експертиза на работоспособността т.е. ще се определя дали служителите могат да продължат да работят, въпреки заболяването си.
Новата концепция притесни хората с увреждания, защото при регулярните преосвидетелствания от ТЕЛК може да се окаже, че могат да работят, което би довело до спиране на инвалидната им пенсия. „На този етап концепцията не предвижда пенсиите да се спират", обясни социалният министър.
Депутатът от БСП Михаил Христов заяви, че подготвяната реформа няма да улесни нито на хората с увреждания, нито на лекарите. „Хората имат нужда от работа и помощни средства. Вместо да се дават 50 млн.лв. годишно за помощни средства, нека с тези пари се направи фабрика, в която хората да произвеждат медицинските изделия", заяви Христов.
Шефът на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски пък обясни, че работодателите нямат интерес към програмите, стимулиращи наемането на инвалиди. „Не кандидатстват, защото има защита от уволнение на работниците с увреждания. Тази закрила беше създадена за тези, които са се инвалидизирали на работното си място, но се прехвърли върху всички работници с увреждания", обясни Коралски. Той припомни, че заради злоупотреби от регистъра на търговци на медицински изделия са били заличени 80 фирми, които вместо ортопедични обувки продавали на нуждаещите се обикновени.
Правят още сондажи за нефт и газ в Черно море. В блоковете "Хан Аспарух" и "Хан Кубрат" ще се правят още сондажи за петрол и газ. За първия блок това ще бъде трети пореден сондаж, за втория - първи. Това каза председателят на Комисията по енергетика Делян Добрев на днешното заседание на комисията в парламента във връзка с отговора на депутатски въпрос към министър Теменужка Петкова.
Депутатът Добрев уточни, че компанията "Total" (консорциумът между Total, OMV и Repsol) планира да извърши трети сондаж в блока "Хан Аспарух", който не е бил планиран в работната програма. Задължителни са били първите два сондажа, защото в началото намерението е било получаване за концесия за получаване на правата за проучване на блок "Хан Аспарух", но наскоро са заявили, че ще извършат и трети сондаж.
Добрев припомни, че в края на 2016 г. от централата на Total в Париж са съобщили официално, че са открили нефт. Председателят на енергийната парламентарна комисия допълни, че за друг блок, в който се извършват проучвания - "Хан Кубрат", в работна програма на Shell е било предвидено да се извършат само т. нар. 3D сеизмика и проучване на документацията. В началото не се е планирало сондаж, защото той е бил оставен само като опция. "Сега обаче разбираме, че планират евентуален сондаж, което означава, че те също са обнадеждени от геоложката информация, която са получили от 3D сеизмиката", заяви Делян Добрев.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова припомни, че от Total са поискали трето удължаване на сроковете за търсене в българския шелф на Черно море. По думите й руснаците също са започнали да проучват шелфа си в североизточната част на водния басейн.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |