Какво следва от разместването в енергетиката след оставката на Петкова. Рязка промяна в държавната енергийна политика не се очаква да настъпи след оставката на досегашния министър Теменужка Петкова. Хората от бранша са убедени, че процесите и проектите в сектора изискват приемственост, а и от управляващата коалиция дадоха такъв сигнал. Не е за пропускане и фактът, че наследникът на Петкова ще председателства съвета "Транспорт, телекомуникации и енергетика" на ЕС, в част "Енергетика". Макар да е планувано името на новия енергиен министър да бъде съобщено чак в сряда, слуховете сочат, че това ще е досегашният заместник на Теменужка Петкова - Жечо Станков.
Аргумент за избора на Станков е и това, че с изразената от него подкрепа за пълната либерализация на електроенергийния пазар през последните месеци той си спечели симпатиите на работодателските организации, които само допреди две седмици настояваха Теменужка Петкова да подаде оставка и подготвяха протести.
Впрочем именно обещаните на бизнеса промени в законодателството ще са и една от първите задачи на новия енергиен министър. Също така отворен стои и въпросът с проекта АЕЦ "Белене". В началото на март ще се проведе поредната широка дискусия по темата и се очаква Министерството на енергетиката да заяви по-категорична позиция за бъдещето на атомната централа. От ключово значение е и продължаването на работата по проектите за междусистемната газова връзка с Гърция и хъб "Балкан".
Кой е Жечо Станков
Жечо Станков е възпитаник на германския университет Universitat Regensburg, където получава магистърска степен по икономика. Има близо 10-годишен професионален опит в сферата на енергетиката. Бил е управител и собственик на фирмите "Екогаз инженеринг" и "Екотест", които се занимават с газификация, отопление и технически надзор на съоръжения с повишена опасност и изграждането на компресорни станции. Съосновател е на "Българска асоциация компресиран газ".
От 2011 г. Станков е общински съветник от ГЕРБ в Бургас. Заместник-министър на енергетиката е във втория и третия кабинет на Бойко Борисов - от 13 януари 2015 г. до 27 януари 2017 г. и от 9 май 2017 г.
"Инерком" под лупа
Купувачите на българския бизнес на CEZ - Гинка и Славчо Върбакови, заради познанството си с които Теменужка Петкова подаде оставка, ще бъдат проверени от държавните контролни органи. След като сделката между "Инерком България" и CEZ бе обявена от мнозина за скандална, правителствената информационна служба съобщи, че министър-председателят Бойко Борисов е възложил на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Националната агенция за приходите да направят пълна проверка на случая. Премиерът също така е поискал в разследването на всички обстоятелства около сделката и купувача да се включат и Комисията за енергийно и водно регулиране и Комисията за финансов надзор.
"Формално правителството няма отношение по сделката между двете частни компании, но ще използва ресурса си да провери всички обстоятелства и да гарантира енергийната сигурност", се казва още в съобщението.
Омбудсманът Мая Манолова също обяви, че ще наблюдава с повишено внимание развитието на сделката за активите на ЧЕЗ. "Моят ангажимент е да защитавам потребителите и техните интереси да не бъдат неглижирани от институциите. Доставката на електроенергия е чувствителен въпрос и затова смяната на собствеността не бива да води до нарушения на правата на гражданите. Смятам, че са необходими законодателни промени, които да гарантират прозрачност, контрол и защита на обществения интерес и правата на гражданите при сделки от такъв мащаб", се казва още в позицията на омбудсмана.
Според Манолова важно е какви ангажименти ще поеме новият собственик, какъв е неговият капацитет за изпълнение на дейността, какви инвестиции ще направи и как ще подобри качеството на предоставяните услуги.
Съпредседателят на "Обединени патриоти" Волен Сидеров пък поиска новата антикорупционна комисия и прокуратурата също да се включат в проверките. "Сделката трябва да се провери основно и всичко съмнително да се изчисти. Ако има основания - да се прекрати", каза Сидеров.
Здравната каса ще представя нови сметки за задълженията в чужбина. Управляващите очевидно са решили да се разделят с управителя на здравната каса проф. Камен Плочев, след като преди седмица той поиска помощ от парламента, за да бъдат изплатени задълженията на институцията към европейските здравни каси за лечение на български граждани. В петък проф. Плочев влезе в болница. Междувременно в петък сутринта здравната каса оповести, че продължава да дължи 271 млн. лв. за лечение на български граждани в другите европейски страни. Надзорният съвет на касата обаче изрази съмнения в тези изчисления и поиска нови сметки, които ще му бъдат представени в понеделник.
Интригата се развива през цялата изминала седмица. В сряда парламентарната здравна комисия изслуша управителя, без да поиска оставката му. В четвъртък обаче финансовият министър Владислав Горанов настоя за отговор колко дължи касата и заяви, че тя не трябва да подписва с Българския лекарски съюз (БЛС) Национален рамков договор за медицинските услуги и сумите за тях, докато не се изясни въпросът за задълженията. За да даде отговор, НЗОК свика в петък извънредно заседание на надзорния си съвет, в който участват четирима представители на държавата (двама заместник-министри на здравеопазването, един на финансите и директорът на НАП). Преди заседанието здравната каса оповести, че задълженията от 271 млн. лв. за т.г., като 134 млн. лв. от тях вече са просрочени (виж вляво). След като изрази съмнение в тези сметки надзорният съвет отложи за понеделник заседанието, на което да реши как да излезе от ситуацията. Проф. Плочев, който обяви, че е изпаднал в сърдечна аритмия по време на заседанието на парламентарната здравна комисия, влезе в болница.
В събота извънредният събор на БЛС реши с мнозинство от 229 гласа "за", 28 против и 7 въздържали се да подпише нов рамков договор със здравната каса. Това трябва да стане най-късно до 28 февруари, а в новия договор е заложено увеличаване на цените на 136 клинични пътеки (от около 300) за лечение в болница и прегледите в извънболничната помощ.
Съборът призова Горанов да не се меси в преговорния процес, а държавата да изпълни задължението си да разпредели средствата от бюджета на здравната каса за лечение на пациентите в България. Според лекарите неплатените средства за лечение в чужбина не би трябвало да имат отношение към парите, отделени за лечение в България, които са различни пера в бюджета на здравната каса. От друга страна обаче, ако задълженията за лечение в чужбина наистина са в толкова голям размер и няма актуализация на бюджета, те трябва да бъдат взети от парите за лечение в страната.
Игра на нерви в касата
Според източници на "Капитал", пожелали анонимност, очаквало се е в петък сутринта проф. Плочев да подпише назначението на подуправител на НЗОК. Към момента касата няма подуправител, след като Плочев освободи предишния - Димитър Петров, през декември миналата година. Двамата не бяха в блестящи отношения, но те се поздравиха по време на изслушването в здравната комисия миналата седмица, Петров подкрепи Плочев в настояването му да се реши въпросът със задълженията към чуждите каси, нещо повече - потвърди, че размерът им е точно колкото беше обявил управителят.
Плочев според източниците е трябвало да назначи за свой заместник д-р Йорданка Пенкова, която е пети мандат директор на РЗОК - Шумен. През 2013 г. д-р Пенкова, психиатър по специалност, е била осъдена за конфликт на интереси, тъй като е сключила договор с частна психиатрична клиника, чиито собственици са баща й и сестра й, съобщава czpz.org. В момента дамата е кандидатура на ГЕРБ, което пък е предизвикало напрежение в средите на "Обединени патриоти", които смятат, че квотата за подуправител се полага на тях, след като управителят е издигнат от ГЕРБ.
След като влезе в болница обаче, Плочев не може да назначи подуправител, който да го замества, а това означава, че само той може да подпише Национален рамков договор с лекарите. Същевременно по призива на финансовия министър, който има двама представители в надзорния съвет, договорът не бива да бъде подписан, докато не се изчисти въпросът с дълговете към чуждите каси.
Посоката, която зададе в петък председателят на надзорния съвет и заместник-министър на здравеопазването Жени Начева, е ясна. След заседанието на съвета тя обяви, че данните за дълговете, изпратени от НЗОК до медиите и предоставени на надзорния съвет, не са верни и затова е възложена нова проверка на сумите, които НЗОК предостави след призива на Горанов. Освен това надзорът е поискал и анализ как са се оптимизират сроковете за обработка на исковете за плащания.
Самата Начева обаче за разлика от Горанов смята, че ситуацията не е пречка за подписване на НРД. "Много понятия се смесват. Това, че има милиони задължения, не означава, че има проблем или че проблемът не е контролируем. Има разлика между общия размер на задълженията, просрочените задължения и това как те се отразяват в системата за вътрешнофинансово управление и контрол на касата", коментира тя пред журналисти.
Така очакванията са, че в понеделник касата ще направи нови изчисления, според които ще се окаже, че няма съществени задължения към останалите европейски каси, актуализация не се налага и няма проблеми при лечението на българите в чужбина. Ако сегашните изчисления са релевантни, това означава, че здравният министър и екипът му, които от години подготвят бюджета на НЗОК, не са взели предвид дълговете на институцията и не са изчислили добре механизма за погасяването им. Ако касата излезе с различни изчисления, това ще означава, че проф. Плочев е представял неясно защо неправилни изчисления и ще бъде повод управляващите да искат оставката му. Това не се случи миналата седмица, но пък ГЕРБ едва ли са простили на Плочев идеята да уведоми всички парламентарни групи за дълговете на касата, вместо въпросът да бъде решен вътре в коалицията.
Кои плащания ще се увеличат
В същото време лекарите съобщиха, че са успели да договорят сериозно увеличение на цените на клиничните пътеки за пръв път от 11 години. Увеличени са по-голямата част от цените на клиничните пътеки, по които работят и общинските болници - в лечението на белодробни, неврологични заболявания, в педиатрията, ражданията и гинекологията. Повишение има и в пътеките за рехабилитация и долекуване.
В извънболничната помощ са повишени цените за профилактичните прегледи на децата до 18 години, увеличават се и парите за личните лекари за имунизация, наблюдение на хронично болни и на самото заплащане за записаните в листите им пациенти. Специалистите в доболничната помощ също се получават с един лев повече за преглед. Касата ще плаща и изследвания, които да подпомогнат ранното откриване на рак при жените.
Лекарите настояват да подпишат рамков договор независимо от дебатите около плащанията към чуждите каси.
Разходите на НОИ за болнични надхвърлиха половин млрд. лв. Разходите за болнични само на Националния осигурителен институт, който плаща след третия ден, вече надхвърлят половин млрд. лв., показва предварителният отчет за изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване за м.г. Сумата се е увеличила с още 12% и през 2017 г. вече е 508.8 млн. лв. Броят на платените обезщетения за временна неработоспособност е 3.161 млн. към края на декември, с над 305 хил. повече спрямо 2016 г. Само преди няколко години броят на болничните листове беше под 2 млн.
Отделно от сметката на НОИ са разходите на работодателите, които плащат първите три дни от болничния, и за които няма данни. Според прогнози за настоящата година делът на бизнеса ще бъде около 180 млн. лв., а разходите на НОИ няма да паднат под половин млрд. лв. Миналата есен осигурителният институт предложи да се намали размерът на болничния през първите три дни от 70 на 50% от заплатата, но след яростна съпротива се отказа от идеята. В замяна премиерът Борисов нареди институциите и полицията да направят "последен опит" да овладеят измамите с обезщетенията, за да не се разболяват всички в петък и "айде в Гърция на почивка". Той на едро оцени щетите за "над половин милиард". Повече за тази акция не се чу, мерки така и не бяха предложени.
За разлика от възхода при болничните при пенсиите реформата, започнала през 2016 г., вече започва да дава по-видим резултат. Миналата година в пенсия са излезли 97 637 лица, с 9442 лица, или 8.8%, по-малко спрямо 2016 г. Плавното увеличение на възрастта и стажа за пенсия започна през 2016 г., но в първата година промените не дадоха забележим резултат. През 2017 г. обаче намаление има при всички видове пенсии, даже наследствените и инвалидните.
Най-чувствителната разлика е при военни и полицаи. При 6693 нови пенсионери от сектор "Сигурност" през 2016 г. миналата година броят им е паднал на 1861 души. Полицаи и военни се ориентираха масово към пенсиониране в началото на 2016 г., когато за тях за пръв път беше въведена минимална възраст за пенсия (52 г. и 10 месеца тогава, 53 г. и 2 месеца сега). Даден беше обаче преходен период до края на тази година, в който хората от сектора могат да се пенсионират по старите условия. Забележимо намаление има и при наследствените пенсии. Докато през 2016 г. те бяха с над 38% повече, отколкото през 2015 г., миналата година тенденцията е обратната - наследствени пенсии са получили 14 096 лица, с 15% по-малко.
При инвалидните пенсии, които са трън в очите на управляващите, за втора година се забелязва положителната тенденция да няма ръст на новите пенсионери. С това обаче добрите новини свършват. В началото на дебатите за реформата в ТЕЛК там статуквото е непоклатимо - инвалидните пенсии поради общо заболяване остават около 30% от всички новоотпуснати лични пенсии. С право на инвалидна пенсия са се сдобили 25 638 българи, едва с 684 души (2.6%) по-малко спрямо 2016 г.
Тромави процедури спъват строителството и бизнеса с имоти. В над 50 закона и 400 наредби са разпилени всички изисквания за устройство на територията. Почти невъзможно е да се следят непрекъснатите изменения в нормативната уредба. Няма разлика в изискванията за обем и съдържание на документацията за различните категории строежи - "от кокошарник до летище се изискват еднакъв брой документи". Това каза архитект Петкана Бакалова от Камарата на архитектите в България (КАБ) по време на дискусия за предизвикателствата пред бизнеса с имоти в края на миналата седмица.
В момента в България има свръхрегулация върху процеса на строителството. Още по-голям проблем е, че контролът е на хартия, а не на терен и само формално се минава през огледите на строежа. По инициатива на КАБ след среща с Министерския съвет се подготвя концепция за ново законодателство и за пълна промяна на досегашния ред. Основната идея е държавата да има регулираща роля, но да пази единствено обществения интерес, а не както е в момента - да контролира отношения между частни лица, допълни Бакалова на форума, организиран от Имоти.нет.
Инвестициите и строителството в столицата са изключително големи, затова са нужни ясни регламенти, които да задават тона на това къде и какво може да се строи, каза главният архитект на София Здравко Здравков. Липсата на ясни регламенти е и причината сградите да не изглеждат визуално добре. Според главния архитект ситуацията на полузаконност пречи на всички. С промените в Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО) се предвижда височината на сградите в централната част на града да бъде ограничена до 50 м, в рамките на Околовръстния път - до 75 м, а извън Околовръстния път - до 15 м. До края на годината ще бъдат създадени нови наредби към закона, допълни той.
Разрешаването на строителство на много високи сгради създава множество проблеми, алармираха брокери по време на дискусията. Една от преките последици е, че цените на имотите наоколо падат. Причина за това е както промяната на изгледа, така и засиленият трафик, който тези сгради създават.
Строителният бранш също иска опростяване на правилата, свързани с администрацията, за да бъдат лесно приложими. Нормативната база непрекъснато се усложнява. Въвеждат се нови рестрикции с цел да се защити обществото от презастрояване, но това има обратен ефект, коментира Георги Шопов от Националната асоциация на строителните предприемачи.
Промени
Със законови промени трябва да се създаде забранителен режим и ясно дефинирани правила за строителството, смятат от Камарата на архитектите. Причината е, че в момента прилагането на закона доста често е субективно. Архитектите предлагат и електронна система, за да има свързаност на всички институции. Тя ще включва и наблюдение над строежа чрез видео- или фотодокументация. Целта е не само контролните органи да имат достъп до системата, но и заинтересованите купувачи да могат да се запознаят с електронното досие на сградата.
Гинка Върбакова: Не съм фасада на офшорка, а реален собственик. Фирмата, която купува ЧЕЗ, е 100% собственост на Гинка Върбакова. Пред Нова тв бизнесдамата категорично заяви, че не е фасада, даваща път на офшорка да придобие най-голямото Енергоразпределително предприятие /ЕРП/ в България.
„Аз съм крайният собственик. Това се вижда от Търговския регистър", заяви Гинка Върбакова.
На въпрос на водещия на "Здравей България" - Виктор Николаев, защо чешката държава е избрала именно нейната компания "Инерком", Върбакова отговаря: „Не мога да кажа защо са избрали нас. Това беше една дълга и много сложна процедура, в която се изискваха много финансови документи, които да гарантират кои сме ние, какъв е нашият опит и какво можем да направим. Покупката на активите на ЧЕЗ ще стане с привлечено финансиране с банков кредит от международна банкова институция, която към момента не мога да разкрия".
Запитана как банката си гарантира, че обезпечава парите, Гинка Върбакова отвърна: „Практиката е при такъв вид финансиране да бъдат залагани акциите на дружеството".
Бизнесдамата призна, че от 20 години познава Теменужка Петкова, която подаде оставката си като енергиен министър, след като сделката беше обявена публично.
На въпрос дали Петкова е помогнала по някакъв начин в осъществяването на сделката за продажбата на ЧЕЗ, Гинка Върбакова беше категорична: „Цялата сделка се проведе под чешкото законодателство. Разговорите бяха в Прага. Българското правителство, български министри или български политически лица не са имали абсолютно никаква информация за нея. Това е една частна сделка".
От интервю на Върбакова пред БТА пък става ясно, че юристът Милена Стоева, която е била част от мениджърския екип на ЧЕЗ, е поканена за председател на Съвета на директорите на "Инерком България". Преди да напусне ЧЕЗ, Милена Стоева е била на отговорни позиции в дружеството. От Търговския регистър става ясно, че Стоева оглавява съвета на директорите на "Инерком България" на 8 февруари, а Гинка Върбакова е изпълнителен директор.
Сиренето от магаре е мезе за милионери. "Колко струва килограм магарешко сирене?" Това е първият ми въпрос, след като опитвам деликатеса на щанда на "Мар-ив" 2016" в Града на виното и деликатесите в Пловдив. Вкусът на магарешкото сирене е лек и приятен и напомня на кравето. Липсва тежкият аромат на овчето и козето, както и маслеността на биволското. "1000 евро", е отговорът на Марчело Кючуков, мениджър на фирмата за продукти от магарешко мляко. "Килограм кашкавал струва 2000 евро, а прясното мляко е 400-500 евро за литър", добавя той. "И кой ги купува тези продукти?", питам аз, докато хапката ми засяда на гърлото от удивление заради космическата цена. "Все още никой, затова сме тук, за да търсим клиенти", казва Марчело.
"Мар-Ив 2016" е сред участниците в изложението "Фудтех", което се проведе между 21 и 25 февруари в Международен панаир Пловдив. То бе част от мегафорума за храни, напитки и селско стопанство, който събра над 700 фирми от България и чужбина и бе посетен от около 45 000 души. Сред тях със сигурност е имало и много желаещи да опитат уникалните продукти от магарешко мляко. Още повече, че сиренето получи награда в конкурса за иновации в раздела за хранително-вкусова промишленост.
Идеята за създаването на фермата се родила преди 3-4 г. В сливенското село Селиминово сега се отглеждат над 300 животни, а през лятото ще се родят още 100-150 магаренца. Дългоухите са събрани от цялата страна и пасат на воля по поляните край Селиминово. През 2018 г. стартира фирмата за производство на продукти от магарешко мляко "Мар-Ив 2016". Предприемчивите й създатели почерпили опит от най-известната магарешка мандра на Балканите, която се намира в сръбския природен резерват Засавица. Там, близо до Сръбска Митровица, на около 80 километра от Белград, се произвежда и най-скъпото сирене в света. Във фермата се отглеждат 130 магарета и млади магарици. "Ходихме до Засавица, за да се запознаем на място с това, което правят. Вече имаме повече животни от тях", казва Марчело Кючуков.
Питам го какви са полезните качества на продуктите от магарешко мляко и защо в тяхната брошура пише, че то лекува анорексия. "Лично съм го изпробвал. Аз съм спортист и всеки ден пиех по една чаша. Качих 5 килограма", казва Марчело. Опитвам млякото, което е сладникаво на вкус, леко и приятно. От една магарица на ден може да се издои не повече от половин литър, обяснява Кючуков. По думите му, има интерес към магарешкото мляко от козметични фирми, които искат да го използват за кремове и други козметични продукти. Във фермата са идвали и от турска фармацевтична компания, която искала да го тества за лечение на рак.
У нас магарешка ферма има и в родопското село Черноочене. Там произвеждат сирене само по поръчка на заможни клиенти.
Интересът към този здравословен продукт се засилва постоянно, ферми има в Белгия, Франция, Италия и Гърция. Препоръчват го за деца с астма.
Лечебните свойства на магарешкото мляко са известни още от древността. В древен Египет то е сред основните суровини за направата на билкови медикаменти, полезни за третирането на вътрешни или външни възпаления, особено за децата. Владетелската Клеопатра притежавала огромни магарешки стада, за да се наслаждава на всекидневните си вани с мляко, които запазили младостта и красотата й.
Древните гърци също са ползвали активно бялата лечебна течност. Хипократ (460-377 г. пр.н.е) горещо препоръчва магарешкото мляко като лек за немалко заболявания, включително отравяния, артрит и лечение на трудно зарастващи рани. Едно от първите изследвания, които доказват по научен път полезните свойства на магарешкото мляко, е направено във Франция през 1877 г. Проведен е експеримент сред изоставени бебета в парижката болница „Сейнт Винсент де Пол", като децата са хранени предимно с магарешко мляко, вместо с кърма. Проучването установява, че бебетата реагират много добре на новата си диета и не показват никакви признаци на хранителен дефицит.
Магарешкото мляко съдържа антиалергени, витамини и минимално количество мазнини, казват експертите. Млякото се търси за деца с проблеми в дихателната система, с астма. За разлика от кравето, в това има много по-малко алергени. Децата, които са алергични към белтъчините, могат да пият магарешко или конско мляко. Действа добре и на имунната система. В него има и имуноглоболини и много ензими - лизозим и лактоферим, затова може да се използва срещу инфекции в храносмилателната система.
Сиренето, добито от дългоухите животни, е с 1% мазнини, но съдържанието на витамин С е шест пъти по-високо отколкото в обикновените млечни продукти.
Стотарка на ден за търговец на мартеници. По 100 лева на ден средно изкарват продавачите на мартеници в София, разказаха пред „Монитор" търговци. Те се оплакаха, че алъш-веришът върви все по-трудно през последните няколко години, след като масово в търговските вериги вече се продават мартеници. „На всяка каса има разнообразие от китайска стока, не са толкова красиви като ръчно изработените - изплетени и нагласени от нас, но пък са по-евтини", разказа Илияна Спасова. Тя от години е в този бизнес и познава тънкостите му.
Приготовленията започват още през есента с купуването на червени и бели памучни и копринени конци и аксесоари - мъниста, надписи, фигурки, зодии. Най-евтино излиза да се вземат от стоковите борси, но ги има и по специализираните магазини в центъра на София. „Вечер след работа нижа и сглобявам, а майстор на изработката на Пижо и Пенда е съпругът ми. И така постепенно ден след пълним кашоните с мартеници. Освен ръчно изработените продавам и готови, които купувам по 20 стотинки от стокова борса, но аз ги давам например по левче", казва Мария Георгиева. Изкарването на разрешително за продажбата става месец по-рано. Заявленията се подават в районните кметства. Във всяко от тях има предварително изготвена схема на местата, определени за търговия с мартеници. Продавачите си избират къде искат за застанат и в заявлението си посочват точното място и квадрати - един, два, или повече, които искат да заемат. Разрешителното става готово след седмица. Тогава се плаща и таксата. „В различните райони тя е различна - в центъра на София е най-висока. От опит знам, че един месец за продажба е много време и затова аз лично давам заявка за седмица, но всеки колкото дни прецени", обясни Георгиева. Тя твърди, че в кварталите „Слатина" и „Подуяне" е изкарвала повече пари, отколкото на бул. „Витоша". Най-силните дни за продажба са последния ден на февруари и на 1 март, но няколко дни по-рано търговците трябва вече да са заели позиция, за да ги видят хората и да знаят къде могат да купуват. Има немалко случаи, когато търговци на мартеници вземат по няколко места дори в различни райони и си наемат продавачи.
Над 2000 търговци на мартеници продават стоката си из София. Това стана ясно от справка на Столичната община изготвена за „Монитор". Тази година продавачите могат да изложат артикулите си в продължение на месец от 9 февруари до 9 март. Най-предпочитаните места за продажба и тази година са около спирките, подлезите на метрото, пазарите и училищата. Районните администрации отговарят за реда и разрешителните за опъване на сергии. Всяко се издава индивидуално за 3, 7, 10 или повече дни. Цените на квадратен метър варират в районите от 1,25 лв. до 4,50 лв. на ден. От „Московска" 33 са определи хората с ТЕЛК да заплащат 50% от цената. Най-скъпо е в централните райони „Възраждане", „Средец", „Оборище" и „Лозенец". Районните кметове там са дали съгласието си да бъдат разпънати общо 689 масички, като най-много са в „Оборище" - 198, а най-малко в „Лозенец" - 148. На някои места в София наема на ден на терена излиза колкото продажбата на една по-хубава мартеница.
Най-малка инвестиция в сергия
е в „Кремиковци" - 1,25 лв. на кв.м, „Искър" - 1,40 лв. на кв.м, и „Нови Искър", където на квадрат излиза 1,90 лв. В най-големия столичен район „Люлин" са издадени 347 разрешителни за продажба. Цената на квадратен метър е 3,2 лв. на ден. За целия месец в „Люлин" се заплаща 96 лв. В „Надежда" и „Витоша" цената е същата, а издадените разрешителните са съответно 124 и 47. В „Подуяне" продавачите броят по 3,80 лв. на ден за квадратен метър, като там има около 250 желаещи да изложат стоката си.
Производители създават критерии за качествени храни. Производители от Задругата за чиста храна създават критерии за качествени продукти, които слагаме на нашата трапеза. Един от основните критерии е храните, които членовете на Задругата създават, да не съдържат в себе си подобрители, овкусители, стабилизатори и консерванти.
По този начин те ще имат доста по-малък срок на годност, но пък това ще е белег за качество. Освен това идеята е също при направата на тези храни като суровина да се използва също българска и качествена суровина, а не внос от чужбина с неясен произход и съставки. Информацията за всички продукти, произведени от членовете на задругата за чиста храна, ще бъде качена на платформа, където всеки интересуващ се ще може да влиза и да научава всичко за храната, която си купува. Ще има и информация как да бъде разпознавана чистата храна. Сред основните цели на производителите от Задругата за чиста храна е също и популяризирането на здравословното хранене сред децата и учениците. За тази цел в софийско училище ще бъде създаден модел за рекламиране на чистата храна, който модел след това ще може да бъде пресъздаден и в останалите училища в страната, ако те проявят желание. В Задругата за чиста храна вече членуват над 40 производители от цялата страна и дори и един чужденец.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |