Премиерът вече твърдо не харесва сделката за ЧЕЗ. Премиерът Бойко Борисов във вторник рязко смени тона и започна силно да атакува сделката и купувача на активите на CEZ в България. След като дни наред опозицията нападаше "Инерком" и управляващите, премиерът явно е решил, че няма защо да търпи политически негативи, и той се включи в атаката. Той дори видя заговор срещу себе си. Заради неясното финансиране и документи, че при внасянето на офертата си "Инерком" е внесло и писма от местни банки като ББР и ПИБ, Борисов размаха пръст и на банковия надзор. Заговори и за извънредно законодателство, с което държавата да има думата по такива важни сделки.
Така към проблема с неясното финансиране на Гинка Върбакова се добави рискът и управляващите да могат да влияят върху сделки със задна дата. А след репликите на премиера силно пада шансът купувачът да осигури банков заем, т.е. вероятността сделка да няма рязко нараства.
Другата промяна от деня е, че Теменужка Петкова почти сигурно ще продължи да е енергиен министър след като оставката й не приглуши скандала, в който тя реално няма роля.
Без оставка на енергийния министър
Политическият съвет на управляващата коалиция отложи решението за оставката на енергийния министър Теменужка Петкова. Това стана ясно след приключването на срещата между премиера Бойко Борисов, заместника му в ГЕРБ Цветан Цветанов и лидерите на трите партии от "Обединени патриоти" Красимир Каракачанов, Валери Симеонов и Волен Сидеров, която се състоя във вторник в Министерски съвет. По време на разговорите трябваше да се обсъди ситуацията около продажбата на българския бизнес на CEZ на местната компания "Инерком" и евентуалния наследник на министър Теменужка Петкова, която миналия петък обяви, че се оттегля от поста заради приятелски отношения със собственичката на дружеството купувач Гинка Върбакова.
"Всеки може да има приятел, Теменужка Петкова беше достатъчно доблестна да каже - "Да, познавам, я" и си подаде оставката. Днес, като разговарях с Валери Симеонов, Волен Сидеров и Красимир Каракачанов и те казаха, че не е нужно, не е правилно да се взима оставката преди да проверим всичко, което е станало", коментира Бойко Борисов.
Поисканата оставка не само не тушира напрежението около сделката, а създаде и ново в енергийния сектор и послужи на политици от всички партии да се вгледат и критикуват продажбата на българските дружества на CEZ. Иначе познанството на министъра с купувача не би следвало да е проблем, тъй като решението е взимано от управителния и надзорния съвет на чешката компания. Затова смяната в позицията на премиера не е странна. Ще си спести само още критики при обсъждането на нов министър.
Поискано от Чехия
След приключването на политическия съвет председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов каза, че в телефонен разговор с чешкия си колега Андрей Бабиш премиерът Бойко Борисов е поискал информация за сделката за активите на ЧЕЗ. Според Цветанов чешките институции са проверявали сделката и за това има доклад на чешкия финансов министър. Борисов е поискал от Бабиш тази информация да бъде предоставена на българските власти.
По-късно във вторник той заведе получените документи в секретното деловодство на Народното събрание, "за да четат депутатите". Информацията не е публична, защото имало имена на банки, които са пратили само "хвърчащи листове" под формата на "писма за намерение, писма за комфорт".
Борисов видя в ситуацията с продажбата на CEZ сценарий за свалянето му от власт като през 2013 г. - "пак с популизъм, с темата за тока". "Този път оставки няма да има, ще ги разнищя докрай", закани се той.
В разговора си с Борисов по-рано през деня Бабиш е посочил, че "продажбата е напълно законосъобразна и не представлява риск за никоя от страните". "Извършени са проверки на купувача и по отношение на способността му да управлява електроенергийното дружество в България, и по отношение на произхода на средствата за заплащане на активите, които са показали, че не съществуват проблеми за осъществяване на сделката", цитират от пресцентъра чешкия премиер.
Пред чешкото издание "Лидове новини", което е част от бизнеса му, премиерът Бабиш е коментирал по-различно ситуацията: "Аз съм шокиран от случващото се. Не разбирам актуалната ситуация. CEZ трябва да обясни какво се случва." И уточнява - "не мога да се намеся много, защото CEZ не е 100% държавна собственост. CEZ е държава в държавата".
Междувременно на реакция от Прага разчита и лидерът на БСП Корнелия Нинова, която в четвъртък през посланика на Чехия в България ще изпрати въпроси до Бабиш. Тя ще иска от него да каже какви гаранции за сделката са представени, откъде идва финансирането и дали е вярно, че вече е платено миналия петък, "каквито слухове има".
В петък беше подписан договорът. Сега следва искане на разрешение от КЗК и едва след получаването му може да има плащане на цена и прехвърляне на акции.
Изслушване на службите
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че сделката за ЧЕЗ ще бъде обсъдена на заседания на парламентарните комисии по енергетика и контрол на специалните служби, като на тях ще присъстват представители на всички органи, ангажирани с проверките по нея.
Преди три дни премиерът разпореди на НАП и ДАНС да извършат пълна проверка на сделката за продажбата на електроразпределителното дружество. Едва след като приключи изслушването, тогава управляващите ще вземат решение дали да приемат оставката на енергийния министър или не. Според Цветанов това ще стане следващата седмица. След като Петкова обяви миналия петък, че след разговор с премиера Борисов е решила да подаде оставка, а самият Борисов каза, че я е помолил за това, като най-вероятен неин наследник се сочеше зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков (ГЕРБ). Източници от ГЕРБ обаче твърдят, че е по-вероятно Теменужка Петкова да запази поста си. Корнелия Нинова и по този повод коментира, че има "слухове", според които в момента в ГЕРБ се борят лобита кой да овладее енергетиката.
Цветанов заяви още и че на изслушването в комисиите ще бъде поканен да присъства и представител на президентството. Във вторник Румен Радев каза, че обмисля дали да не свика Консултативния съвет за национална сигурност заради сделката. "Правя срещи с отговорни институции, които имат отношение по въпроса, макар че те имат отношение постфактум", заяви той. Президентът вече е говорил с ДАНС, ще се срещне и с председателя на Комисията за финансов надзор Карина Караиванова. По думите на държавния глава дружествата на CEZ са част от националната европейска инфраструктура с пряко отношение към въпросите на националната сигурност. "Въпросът е кой и защо крие своите намерения. Как така една фирма без история, без опит, без капацитет и без ресурси получава огромна банкова гаранция? И защо досега имената на банките се крият? Също така има ли политическа гаранция тази фирма?", попита риторично Радев.
Социалистите настояват сделката да бъде спряна, а при нова процедура държавата да участва наравно с останалите кандидати за компанията. Премиерът Борисов пък трябвало да бъде изслушан в парламента, както и да се създаде анкетна комисия по случая с "Инерком". Нинова размаха папка с документи за приватизацията на ЧЕЗ през 2004 г., когато премиер беше Симеон Сакскобургготски. Тогава правителството продаде 67% от държавния дял. Според нея в договора има условие при последваща продажба продавачът да уведоми българската държава писмено и предварително.
"Атака" иска държавата да има акции
В сутрешния блок на "Нова тв" лидерът на "Атака" Волен Сидеров обяви, че формацията му подготвя промени в законодателството, които да позволят държавата да придобие блокираща квота от 34% в ЧЕЗ. "Ще ги внесем и ще видим как ще реагират всички", уточни Сидеров. От ГЕРБ не коментираха идеята на Сидеров, но уточниха, че има среди във формацията на Борисов, които не изключват да се прибегне до такъв вариант.
Sport Depot строи най-големия си магазин в София. През април в София на бул. "Цариградско шосе" ще започне строителството на най-големия четириетажен магазин от веригата Sport Depot, който по план трябва да бъде готов през август 2019 г. Това съобщи за "Капитал" Красимир Цонов, изпълнителен директор и собственик на едноименната компания. Към 24-те магазина на веригата за спортни дрехи, обувки и уреди, включително под новия бранд District, ще се добавят още пет обекта през тази година, като планът е приходите на дружеството да надхвърлят 60 млн. лв.
Столичният гигант
Търговският обект Sport Depot Mega Store ще се намира на бул. "Цариградско шосе", срещу Metro, непосредствено до изложбения център. Сградата ще бъде на шест етажа, като първите четири са магазин с площ около 3000 кв.м, а последните два са предвидени за офиси. Ще има и подземен паркинг. За сравнение - магазинът на Decathlon на околовръстното е 3200 кв.м, но е на един етаж.
"Инвестицията е около 6 млн. лв. Новооткритите работни места само за магазина ще бъдат 50. В момента проектът е внесен и очакваме разрешение за строеж", уточни Красимир Цонов.
Шест за 2018 г.
На първи март тази година компанията ще открие обект в "МОЛ Пловдив", който ще е част от новата верига на групата за висок клас спортни и други обувки District. През февруари фирмата разшири магазина си Sport Depot в Retail Park Пловдив, като добави към него още 500 кв. м площ.
До края на 2018 г. предстои отваряне на още пет обекта на Sport Depot и District. "Общата инвестиция за годината е около 4 млн. лв., а новите работни места в страната ще са над 50", посочи Красимир Цонов.
В средата на април е предвидено да заработят два магазина в Бургас. Единият е собствен и ще бъде разположен на 600 кв.м площ. Вторият - от 300 кв.м, ще бъде в мол "Бургас плаза" и в него ще бъдат разположени и District, и Sport Depot, уточни Красимир Цонов.
На 4 септември веригата планира да отвори магазин, разположен на 1010 кв.м, в мол "Делта планет" във Варна. В него отново един до друг ще бъдат Sport Depot и District .
"Очакваме да открием втори магазин във Велико Търново от 500 кв.м в местния мол, където се намира и другият ни магазин. Последният за тази година обект ще бъде в мол в Русе. Предвиден е за District, но срокът на отваряне не е ясен в момента", коментира Класимир Цонов.
Всяка пета продажба - онлайн
През миналата година фирмата откри три магазина - два от новата верига District в мол "Сердика" и в мол Paradise Center в София и един Sport Depot от над 700 кв.м отново в Paradise Center.
"Приключихме 2017 г. с оборот от 50 млн. лв. само от България, което е ръст от над 28% спрямо 2016. Печалбата също е с такъв ръст", посочи още Красимир Цонов. Според данните в Търговския регистър дружеството е отчело 2.3 млн. лв. печалба за 2016 г. при 38 млн. лв. приходи.
Над 20% от продажбите са онлайн. По данни на Sport Depot броят на посещенията в онлайн магазина се е увеличил до над 10 млн., което е с над 30% повече в сравнение с 2016 г. Sport Depot предлага и услугата Click & Collect - покупка на продукти онлайн и получаването им в избран от веригата магазин.
През тази година компанията планира оборот между 61-65 млн. лв. в зависимост от това дали ще се спазят сроковете за отваряне на новите търговски обекти. Дружеството предвижда и подобен на миналогодишния ръст на онлайн продажбите, обяви изпълнителният директор.
Концепция - много марки
Собственик на основаната преди 20 години компания "Спорт депо" е Красимир Цонов Петков чрез "Източноевропейски търговски холдинг". Веригата има 24 магазина и два ски гардероба. В обектите се предлагат над 30 хил. продукти на над 100 марки, сред които Speedo, Jack Wolfskin, Helly Hansen, adidas, Nike, Lotto, Champion, Reebok.
Заетите са 350, като до края на 2018 г. ще надхвърлят 400.
Лични лекари излизат на протест. Лични лекари от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари ще протестират пред Министерството на здравеопазването утре по обед заради условията на работа, които в последните месеци рязко са се затруднили и влошили.
Сред основните искания на личните лекари са намаляване на административните им дейности и задължения, заплащане или отпадане на социалните им дейности, иницииране на законодателна промяна за отпадане на отчетите с описите на касовите бележки, които са в сила от тази година. Тъй като пенсионерите плащат 1 лв. потребителска такса, а остатъкът до реалния й размер - 2.90 лв. се поема от държавата, от 2018 г. за да получат тази пари, джипитата ще трябва да описват номера на касовия бон, издаден на пациента при плащането на таксата.
Общопрактикуващите искат още всички групи лица, освободени от потребителска такса, да заплащат пълния й размер, а сумите да им бъдат възстановявани от съответните институции. Това са деца, хора с ТЕЛК, бременни. Освен това личните лекари искат да се върне старият режим, при който таксата беше 1% от минималната работна заплата, а не фиксираните в момента 2.90 лв.
Личните лекари искат и да отпадне 24-часовото им разположение.
Българският зъболекарски съюз ще подпише днес рамковия договор със здравната каса, обявиха от съсловната организация. Тази година бюджетът за дентална помощ е 157 млн. лв., като касата ще плаща от 1 септември и нова дейност - протезиране. Тази година тя ще е само за възрастните изцяло обеззъбени хора между 65 и 69 години. НЗОК поема работата на зъболекарите, но не и самите протези, които пак ще се плащат от пациентите. Освен това ще се финансира само поставянето на обикновени плакови протези.
За да бъде безплатна денталната помощ по линия на здравната каса за година, са нужни 700 млн. лв., каза председателят на Българския зъболекарски съюз Николай Шарков.
Напрежение
Едва днес ще е ясно ще бъде ли подписан рамковият договор между НЗОК и Българския лекарски съюз. Заради неразборията с дълговете на касата министърът на финансите Владислав Горанов препоръча той да не бъде подписван, докато не се изясни колко реално са те. Шефът на надзорния съвет Жени Начева увери, че договор ще има, но останалите членове на НС още не са решили дали ще подпишат. Договорът по закон се подписва и от управителя на НЗОК, който понастоящем е в болница, но според представителя на работодателите в надзора Боян Бойчев, цитиран от "Медиапул", пред надзорниците е показана подписана от Камен Плочев заповед за назначаването на Йорданка Пенкова и тя легално ще го замества. Ако рамковият договор не бъде подписан, няма да има и увеличение цените на над 100 клинични пътеки.
Делото КТБ започна с бурен скандал. Мегаделото за източването на Корпоративната търговска банка (КТБ) най-сетне започна, макар и без основния обвиняем Цветан Василев. Процесът срещу него ще е задочен. Съдия Вержиния Петрова реши, че банкерът няма основателна причина да не се яви, макар адвокатите му да посочиха, че срещу него тече дело за екстрадиция, сръбският съд му е определил подписка и той не може да напусне страната.
От четвъртия опит на делото бе даден ход, но на прокуратурата й се наложи спешно да се ограмотява компютърно заради риск един от тримата обвинители да отпадне от делото. Адвокатът на Василев - Константин Симеонов, поиска прокурорът Даниела Начева да се оттегли от делото, тъй като заподозря, че тя е автор на гражданския иск на синдиците за над 2,5 млрд. лв. Адвокат Симеонов заяви, че гражданският иск е копи-пейст на обвинителния акт.
Гражданският иск е бил даден на адвокатите в електронен вариант, обясни Симеонов. Последната редакция на документа обаче е направена от Даниела Начева, вижда се от историята му. "Прокурорът няма работа да пише граждански иск", заяви Симеонов и поиска отвод на Начева. Съдия Петрова спешно се оттегли на заседание, а прокуратурата и адвокат Ваня Кривошиева, която представлява синдиците, се изнервиха. "Аз имам елементарни компютърни познания", заяви прокурорът Иван Гешев. След това обясни, че синдиците просто са писали върху същия файл с обвинителния акт, който им е бил даден от съда, и това не било проблем. В крайна сметка съдията отказа да отстрани прокурор Начева, с което предизвика смях сред обвиняемите. Съдията заплаши, че ще прекрати заседанието, а Гешев констатира: "Ограмотихме се компютърно всички".
Ако банкерът Василев се прибере у нас, има опасност за живота му. Това заявиха двама от адвокатите - Симеонов и Христо Ботев. Ботев директно заяви, че ако Василев се върне, ще го убият. Според Симеонов срещу банкера е имало много заплахи и той ходел с охрана. Според адвоката на Василев не може да се гарантира справедлив процес. Симеонов обясни, че България се управлявала от триумвират в състав Делян Пеевски, Бойко Борисов и Сотир Цацаров и докато е така, не може да се говори за справедлив процес.
Свидетели
Съдът може да призове на разпит Борисов или Пеевски, заяви прокурорът Гешев, след като за пореден път бе попитан защо името на депутата от ДПС не фигурира никъде по делото. Пеевски не може да помогне за разкриване на истината, обясни Гешев и затова не е призован дори като свидетел. Съдът обаче можел да го извика. Преди няколко месеца прокурорът твърдеше, че не е и чувал за проверка на държавното обвинение отпреди няколко години, в заключението на която е записано, че медиите на Пеевски са купени с кредити от КТБ. След това самият Пеевски потвърди, че е имал такива кредити.
Шопингът у нас излиза най-евтино. Шопингът у нас излиза най-евтино в сравнение с другите страни от ЕС. Пазаруването на дрехи и обувки в България струва с 21% под средното ниво на Евросъюза. След нас отзад напред са Унгария (15%) и Полша (12%).
Въпреки че у нас модната индустрия държи най-ниски цени, домакинствата в България отделят най-малко средства за дрехи и обувки в сравнение с останалите държави в ЕС. Това показват данни на Евростат, цитирани от investor.bg. През 2016 г. най-скъпо е било пазаруването в Швеция (с 36% над средната стойност за ЕС), Дания (33%) и Финландия (24%).
Най-много средства за облекло през 2016 г. са отделили естонците (7% от общите разходи), Италия и Португалия (по 6%), а най-малко в България (3%), Унгария и Чехия (по 4%).
Дрехи и обувки за 141,8 млрд. евро са изнесли от януари до ноември 2017 г. държавите-членки на ЕС. По-голямата част от износа е бил насочен към други държави членки (77% или 109,6 млрд. евро). Като стойност експортът от ЕС на тези стоки е нараснал с 29% в сравнение с 2013 г. В ЕС са внесени дрехи и обувки за 195,8 млрд. евро. От тях почти половината идват от трети страни (49%, 95,4 млрд. евро). В сравнение с 2013 г. ръстът е с 30%.
Износът на италиански дрехи и обувки е достигнал през 2017 г. 26,6 млрд. евро или 19% от общия експорт на тези стоки от ЕС. Така Италия се нарежда на първо място, следвана от Германия (22,8 млрд. евро, 16%), Испания (14,3 млрд. евро, 10%), Белгия (12,5 млрд. евро, 9%) и Франция (12 млрд. евро, 8%). Германия е най-големият вносител на тези стоки в ЕС (39,9 млрд. евро, над 20% от общия внос), следвана от Франция (25,5 млрд. евро, 13%), Великобритания (23,5 млрд. евро, 12%), Испания (17,8 млрд. евро, 9%) и Италия 17,5 млрд. евро, 9%).
Сред страните извън ЕС Швейцария е основно направление за износа на шивашката промишленост в Общността (6,4 млрд. евро или 20% от износа). Следващите значими пазари за модните къщи в Евросъюза са САЩ (4,5 млрд. евро, 14%), Русия (2,9 млрд. евро, 9%), Хонконг (2,3 млрд. евро, 7%), Япония (1,7 млрд. евро, 5%) и Китай (1,6 млрд. евро, 5%).
Най-много дрехи и обувки в ЕС идват от Китай (33,4 млрд. евро или 35% от общия внос от трети страни), Бангладеш (14,6 млрд. евро, 15%), Турция (9,1 млрд. евро, 9%), Виетнам (6,7 млрд. евро, 7%), Индия (6 млрд. евро, 6%) и Камбоджа (4 млрд. евро, 4%).
КАТ слага двойно повече стационарни радари. „Пътна полиция" ще закупи нови 20 стационарни радари за скорост, които ще бъдат монтирани по шосетата в страната. Така техният брой ще нарасне почти двойно - до 43. В момента действащите радари са 23 и техните места постоянно се сменят. С новите бройки ще бъдат обхванати всички основни артерии в България.
Това става ясно от последното заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата.
В точка трета от провелата се в понеделник среща е обсъдено закупуването на 20 броя стационарни камери за контрол на скоростните режими. Цената на едното устройство ще е 120 хил. лева. Общата ориентировъчна стойност на обществената поръчка ще е в размер на 2,4 млн. лева. Освен това е гласувано и вземането на 28 преносими камери, всяка от която ще струва по 65 хил. лева. Общата цена за тях ще е 1,820 млн. лева.
„Пътна полиция" ще се оборудва и с газхромотографи, чиято обща стойност ще е 1 236 млн. лева. С тях ще се измерва количеството изгорели газове, коиото изхвърлят автомобилите. При завишаване на стойностите колите, които бълват пушилки, ще бъдат спирани от движение.
Нови технически попълнения в редиците на КАТ ще има и с т.нар. „стационарни дрегери" или „доказателствени анализатори". Те ще показват много по-точно употребеното количество алкохол или наркотици от водачите. Освен това данните от уредите ще важат и пред съда.
Според последните промени ако водач откаже проверка с дрегер или полеви тест, не приема показанията от уреда, извършената проба от полицаите е некачествена или невалидна или физическото състояние на проверявания не позволява извършването й, тогава проверката за алкохол в кръвта ще се прави с доказателствен анализатор или с химическо изследване. За наркотични вещества или техни аналози ще се проверява с химико-токсикологично изследване.
Едва когато при проверката на пътя техническото средство отчете над 1,2 промила, за което законът предвижда затвор, или при отказ от проверка с дрегер, катаджията трябва да съпроводи водача до медицинското заведение за изследване. Редът е същият и при установено наличие на наркотици или техни аналози.
В случаите, когато пътни полицаи задължително посещават пътно-транспортно произшествие, те ще бъдат длъжни да тестват водачите за алкохол. Останалите участници в произшествието също могат да бъдат проверявани, ако има такава необходимост. Тестовете за наркотици ще стават по преценка на катаджиите. Тоест, както и досега - униформените ще преценяват на око. Както вече стана ясно, новата наредба узаконява използването на т.нар. доказателствен анализатор. Закупуването на новите 100 уреди ще струва на МВР 2 млн. лева.
Коридор 8 ще скъси с две седмици Пътя на коприната. Изграждането на Коридор 8 ще намали транспортното разстояние до сърцето на Европа с две седмици на новия път на коприната пътя и ще осигури огромни икономии. Това стана ясно по време на форум „Стратегическа инфраструктура и инвестиции", провел се днес в София.
Инвестиционните намерения на Китай
за финансиране на инфраструктурни обекти по цялото търговски трасе са на стойност 8 трилиона долара, обясни инж. Иван Кацаров, член на „Сдружение Български форум за транспортна инфраструктура. Същевременно страната ни има нужда от 1 млрд. евро за изграждане на пътните проекти, които са част от транспортните коридори, уточни председателят на браншовата организация „Пътища" инж. Стефан Чайков. По думите на инж. Кацаров проектът за свързаността ни с Македония и Албания е „липсващото ребро на Балканите".
Коридор 8 не е само транспортен коридор, а ще осигури и доставка за страните от Западните Балкани на интернет, газ и транспорт. Проектът е важен и за цифровизацията на страните от Западните Балкани, за да бъдат част от четвъртата индустриална революция. „Ако ние, страните от Западните Балкани, искаме да сме част от новото време, трябва да следваме примера на България, която е гигант не само в Югоизточна Европа, а може би в цяла Европа. Не само, защото еврокомисар за цифровизацията е Мария Габриел, но и заради постиженията на страната в този сектор", подчерта македонският посланик у нас Н. Пр. Мариян Гьорчев.
„България има сериозен принос в окрупняването
на проектите в Западните Балкани и разглеждането им в коридорен принцип. Получихме подкрепа от Брюксел за пътя София - Скопие и София-Ниш. Мултимодалният коридор Русе-Бургас-Варна-Кавала-Солун е друг проект, по който работим активно с Гърция. Подписахме меморандуми за железопътната инфраструктура по тези коридори със Сърбия, Македония и Гърция", каза зам.-министърът на транспорта Велик Занчев. Той допълни, че е необходимо паралелно и в координация да бъдат изградени липсващите връзки, за да се гарантира по-голяма завършеност на коридорите и по-висока стойност на инвестициите.
Но Македония изпитва трудности във финансирането на жп проектите си, смята Ладко Нацевски, представител на македонските железници. Северната ни съседка е разделила жп линията от Албания до България на две части и търси средства. По пътната част от коридора през Македония има по-голямо развитие, въпреки че македонските и български експерти се обединиха около мнението, че е необходимо изграждането на магистрала вместо рехабилитация и строеж на нови скоростните пътища в страната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |