След среща с Върбакова държавата влиза в сделката за активите на CEZ. С пореден пирует по темата премиерът Бойко Борисов е поискал българската държава да придобие контролен дял в продаваните български активи на CEZ, а купувачът Гинка Върбакова е съгласна. Това стана ясно след среща между нея, вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов, които след това дадоха импровизирана пресконференция.
Така палитрата на институционални реакции около сделката става още по-хаотична - от първоначалното заявление, че това е частна сделка и държавата не може да се меси, се мина през обвинения, че се готви конспирация срещу правителството, и се стигна до решение за национализация.
По информация на "Капитал" държавата е поискала 100%, но е склонна и на 34%. В първия случай това ще значи около 500 млн. евро разход за данъкоплатеца.
Без яснота как
Засега яснотата по новите развития е по-скоро схематична. По думите на Горанов държавата иска да участва по един или друг начин в сделката, ако продавачът се съгласи.
Това може да стане или с пари от бюджета, или чрез някое от държавните енергийни дружества. По думите му правителството е в "деликатна ситуация", при която ролята му зависи от частни субекти. Разбира се, предвид на това, че държавната реакция практически торпилира сделката, "частните субекти" и по-специално кандидат-купувачът "Инерком България" на Върбакова не остават с много други опции. При съпротивата от високо ниво и твърдо изразеното желание на държавата придобие контрол в компаниите, трудно би се намерила банка, желаеща да продължи да финансира сделката.
Самата Върбакова пък каза, че заминава за Чехия, за да обясни на продавача новите планове. "Премиерът пожела пълен контрол, за да може да бъде гарантирана сигурността на крайните потребители. Това са вече разговори, които ще водим с CEZ, с продавача", обясни тя.
"Виждаме добрата воля от българското дружество да допусне държавата в сделката. В момента, в който има позиция от Чехия, ще бъдете уведомени", обяви още Горанов.
Цената на контрола
Без да е ясно какво точно смята да придобие държавата, е трудно да се прогнозира колко ще струва тази контра-"ювелирна" акция. В сделката на "Инерком" влизаше покупката на по 67% в публичните "ЧЕЗ разпределение" и "ЧЕЗ електро", както и останалите български компании на чешката група срещу цена около 320-340 млн. евро. Ако предположим, че държавата придобие по 34% дял, за да се постигне така исканият контрол, това ще означава, че бюджетът или държавни дружества ще трябва да финансират грубо половината от сумата, или 170 млн. евро. Същевременно обаче при придобиването на контрол за тях ще остане и задължението да отправят търгово предложение за останалите търгувани на борсата 33% от двете публични компании, или още около 70 млн. евро. След сутрешните изказвания акциите на "ЧЕЗ разпределение" се покачват със 7.2%.
Соломоновско решение
С този пълен обрат правителството прави пореден опит да се измъкне от политическия скандал, който сделката развихри. В началото имаше опит за пълно дистанциране, като енергийният министър Теменужка Петкова подаде оставка заради познанство с Върбакова. След това държавата видимо скочи фронтално срещу сделката, като премиерът привидя зад нея "онези гадове", които се опитват да го доведат до оставка. Към момента обаче явно Върбакова вече не се разглежда като враг на властта.
Така, ако новата конфигурация се разгледа в светлината на теорията на игрите, всички пряко замесени могат да извлекат известни ползи или да ограничат загубите. Правителството и лидерите от ГЕРБ биха могли да изиграят ситуацията като намеса за спасяване на ситуацията, а Обединените патриоти могат да задоволят електората си с любимата реторика срещу злите чужди инвеститори, изнасящи печалби зад граница. Теменужка Петкова би могла да запази поста си, тъй като вече държавата и приятелката й са под някаква форма партньори. А Върбакова би могла все пак да остане под някаква форма в сделката, която беше на път към тотален провал, или поне да не загуби вложеното от нея досега.
Бюджетният излишък намалява до 770 млн. лв. към февруари. Бюджетът завършва втория месец на годината с излишък от 771.7 млн. лв., което е значително понижение спрямо сметката през януари, когато превишението на приходите над разходите беше почти 1.2 млрд. лв. Причината за спада е ръст на разходите заради по-високите осигуровки, пенсии и заплати в публичния сектор. Постъпленията в бюджета също се увеличават, но относително по-умерено. Това показва предварителната оценка на Министерството на финансите за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП).
Сметката към февруари
Нагоре през февруари спрямо миналогодишното ниво са както приходите, така и разходите. Според оценката на финансовото ведомство постъпленията към бюджета достигат 6.2 млрд. лв., което е с 8.2% над сумата от февруари 2017 г. Увеличението идва от бюджетните приходи (данъчни и неданъчни), а не от помощите от ЕС, които регистрират спад.
Същевременно разходите на правителството също са нагоре, но тук темпът е значително по-висок - 10.8%, или над 5.4 млрд. лв. Двигател на промяната са по-високите пенсии и осигуровки през 2018 г. и административното увеличение на възнагражденията на работещите в публичния сектор, главно на учителите.
Януарските заплати и други разходи
Заедно с предварителните данни за февруари финансовото ведомство публикува и подробна разбивка за държавните финанси през януари. Според нея положителното салдо през първия месец на годината достига 1.16 млрд. лв. и идва от националния бюджет, докато сметката при европейските средства е на минус от 80.6 млн. лв. Така излишъкът надминава нивото си от година по-рано, когато сумата беше 884 млн. лв.
От министерството уточняват, че превишението идва от по-добра събираемост на данъчните и осигурителните приходи. Постъпленията през януари нарастват с 11% до 3.7 млрд. лв., като най-голямото перо - данъчните приходи, се увеличава с над 16% на годишна база. Най-голям принос имат постъпленията от ДДС и данък общ доход, което не е изненада предвид растящите заплати и потребление на домакинствата. Разходите също са нагоре, но промяната е по-скромна - 3.2% на годишна база, до над 2.5 млрд. лв. Тук с голям дял са социалните разходи, които нарастват с 3.2% до 1.27 млрд. лв. Най-значително е обаче увеличението на разплащанията за персонал, които се вдигат с 11.9% до 628 млн. лв.
Очаква се разходите за възнаграждения да продължат да оказват влияние на разходната част на бюджета до края на годината, предвид обещаното увеличение на заплатите на учители, военни и полицаи. А и през януари правителството обеща на МВР допълнителни 100 млн. лв. за увеличение на заплатите през тази година.
Парламентът стовари на търговците нови разходи за софтуер. Нови сериозни разходи очакват бизнеса до края на годината заради изискванията, които управляващите въведоха вчера по отношение на софтуера за управление на продажбите в търговските обекти и електронните магазини. Това стана с поправки на второ четене в Закона за ДДС, предложени от председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) уж като мярка срещу укриването на оборот. Мнозинството използва любимата си законодателна техника - внесе поправките чрез преходните и заключителните разпоредби на проект за изменение на Закона за митниците.
Новите текстове в Закона за ДДС идват, след като финансовото министерство публикува поправки в наредбата за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Предложенията на Стоянова задължават производителите и разпространителите на софтуер за управление на продажбите да декларират пред НАП, че продуктът им не съдържа модули, позволяващи заобикаляне на изискванията, описани в наредбата. Както и че софтуерът им не позволява информацията за продажбите да бъде манипулирана.
Приходната агенция ще създаде публичен списък на софтуера, който търговците могат да ползват. Тези изисквания няма да важат за големите търговски вериги, както и за електронните системи с фискална памет.
За обявяване на неверни данни пред данъчните глобата ще е от 1000 до 3000 лв. за физически лица или от 5000 до 10 000 лв. за юридически лица. При рецидив наказанието ще е двойно. Същите глоби ще важат и за търговците, които използват софтуер, който не е одобрен от НАП.
От БСП обявиха, че зад промените "прозира масирана корупционна схема с принудителна подмяна на всички касови апарати", от която щели да се възползват фирми, близки до управляващите. Според социалистите става въпрос за разходи от порядъка на 200 до 300 млн. лв., които ще се стоварят върху малкия и средния бизнес.
"Във всички заведения за обществено хранене и търговски обекти софтуерът позволява манипулиране - неподаване на информация за продажби от касовия апарат към НАП и неотчитане на продажби. Това искаме да спрем", аргументира се Стоянова и обяви посочените от БСП числа за манипулация.
Сериал
Социалистите напомниха, че вече е имало подмяна на касови апарати. "Само правим експерименти. Какво следва, със сателитни телефони ли искате да се свързват?", иронично попита Иван Иванов. "Правят се промени и ще продължат да се правят, защото технологиите се развиват. Телефонът на г-н Иванов от 2011 г. ли е? Предполагам, че го е ъпгрейднал. Както вървят технологиите, няма лошо и сателитните телефони да навлязат", отвърна Менда Стоянова. На което Иванов коментира, че "софтуерните ъпдейти на телефоните са безплатни. Тук май събираме пари да купим ЧЕЗ".
Двойно повече ще са парите за здравни дългове към ЕС догодина. За 2019 г. се предвиждат двойно повече пари в бюджета на здравната каса за разплащане на дълговете към клиниките в ЕС, обяви министър Кирил Ананиев пред здравната комисия в парламента.
За тази година за целта са предвидени едва 73 млн. лв., а за момента дълговете са за 271 млн. лв., 133 млн. лв. от които просрочени. Това предизвика скандал, който за малко не попречи на подписването на рамковия договор между касата и лекарския съюз, с който да се осигури ръст на цените на половината клинични пътеки. Ананиев твърди, че въпреки дълговете проблем с лечението на българи в ЕС няма, освен това са сключени споразумения за разсрочено плащане с касите в Германия и Австрия, на които България дължи най-много пари.
"До средата на май тази година ще бъде изработен погасителен план. Амбицията на здравното министерство е да бъде изготвена тригодишна бюджетна прогноза за разплащането на тези задължения", каза Ананиев. Той допълни, че догодина ще бъде заделен по-голям ресурс по това перо - най-вероятно двойно по-голям от заложения за тази година, и така според него дълговете ще бъдат разплатени в рамките на 2-3 години.
Здравният министър обясни още, че до края на март ще бъдат изработени нови правила за финансово управление и контрол в НЗОК. Пред депутатите той се извини, че "заради оперативни грешки на администрацията на касата е създаден такъв скандал".
До 15 март управителят на НЗОК ще трябва да обясни какви са причините за ежемесечния ръст на разходите на касата, свързан с лечение на българи в чужбина - ако през 2013 г. НЗОК е заплащала 1 млн. лв. месечно, то сега сумата възлиза на 7 млн. лв. От стенограми на заседания на надзорния съвет на касата от миналата година става ясно, че български пенсионери в терминален стадий, чиито деца вероятно работят в Германия, се оказват лекувани в тамошните клиники за сметка на българската каса. Според премиера Бойко Борисов, цитиран от управителя на НЗОК Камен Плочев, пък имало цяла схема, при която български лекари, които работят в Европа, "викат с рейсове определени хора, лекуват ги като спешни и след това НЗОК плаща тези пари".
Президентът към малкия и среден бизнес: Държавата ви е длъжник. От това какво, колко и на какво качество произвеждаме в България зависи и нашето бъдеще. Вие сте малки само като име и може би като обем на продукция, но всъщност вие сте много големи с вашия кураж, идеи и упоритост в нелека среда да произвеждате, да се утвърждаване тук, да бележите успехи и навън, обърна се държавният глава Румен Радев към представители на малките предприятия в рамките на церемония по връчването на наградите "Златна мартеница" на Сдружение "Произведено в България - Съюз на малкия и среден бизнес", съобщи БТА.
Българската държава ви е длъжник, каза президентът, като изрази убеденост, че процесите на намаляване на административната тежест, на възстановяване на доверието в институциите, на предвидимост на бизнес средата, на повече законност са необратими и те ще спомагат на инициативните да продължават напред.
На церемонията бяха раздадени четири награди "Златна мартеница". Президентът връчи наградата на производител на захарни изделия, вицепрезидентът Илияна Йотова - почетна грамота за медиа, подкрепяща и популяризираща български производители - на списанието за интериор и архитектура, вицепремиерът Валери Симеонов отличи верига ресторанти.
Със златни мартеници бяха отличени Петър Кънев, председател на парламентарната икономическа комисия за принос за подобряване на бизнес средата, както и производител на бебешки дрехи.
Печалбата на банките през януари е 117 млн. лева. През януари банковата система е със 117 млн. лв. печалба, с 23 млн. лв. повече спрямо януари 2017 г., съобщава БНБ. Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, към края на януари 2018 г. възлизат на 32 млн. лв. (при 47 млн. лв. година по-рано), пише още в съобщението.
Спрямо края на 2017 г. активите на банковата система намаляват с 878 млн. лв. (0.9 на сто). Позицията пари и парични салда при централни банки и други депозити на виждане, която е с най-висока ликвидност, продължава да заема съществен дял в общите активи на банковия сектор - 18.8 на сто в края на януари. На месечна база дълговите ценни книжа намаляват с 869 млн. лв. (6.4 на сто), главно при емитираните от сектор "държавно управление".
Брутният кредитен портфейл на банковата система (без кредитите и авансите за секторите "централни банки" и "кредитни институции") през януари се увеличава със 199 млн. лв. (0.4 на сто). Нарастват кредитите за "домакинства" (с 200 млн. лв., 1.0 на сто) и тези за "нефинансови предприятия" (с 46 млн. лв., 0.1 на сто), докато за секторите "държавно управление" и "други финансови предприятия" има спад, отчита Централната банка. Депозитите в банковата система спрямо края на декември 2017 г. намаляват с 581 млн. лв. (0.7 на сто) поради спада при всички институционални сектори с изключение на ресурса на "държавно управление", при който има увеличение със 155 млн. лв. (7.8 на сто).
Застраховател върти схема с „Гражданската". Една от родните застрахователни компании - „Далл Богг: живот и здраве", върти схема със застраховка „Гражданска отговорност" в Северна България. Комисията за финансов надзор (КФН) е отправила въпроси към Върховния касационен съд (ВКС), свързани със спорове след сключени договори за полици.
Проверка на финансовия надзор е установила, че застрахователят е предявявал значителен брой искове пред районните съдилища в Русе, Добрич, Монтана, Бяла, Силистра, Оряхово, Разград, Враца, Видин, както и в други градове.
Компанията твърдяла, че сключените с нея договори са недействителни на различни основания: липсвала представителна власт на насрещната по договора страна или нейно съгласие. Дори посочвала, че сключените контракти са в противоречие или заобикалят закона и противоречат с добрите нрави.
Освен че искал от съда да обяви договорите за нищожни, което би означавало, че те все едно не са били сключвани, алтернативно застрахователят е искал унищожаване на договорите поради измама.
Противоречието в съдебната практика идвало заради различната преценка за допустимостта на исковете. Една част от съдилищата приемали, че исковете са недопустими, а други - че са допустими и те са разгледани по същество. След това някои съдебни състави приемали, че исковете са основателни, а други - неоснователни.
„Монитор" отправи официално запитване до КФН за името на компанията. Регулаторът отказа да посочи компанията, тъй като не смята за целесъобразно да разкрива информация. Проверка на „Монитор" показа, че само от началото на годината районното съдилище в Бяла е обявило за нищожни 8 застрахователни договори по полици „Гражданска отговорност".
Агенция за инвестиции в строителството ще подпомага инвеститори. Новоучредената неправителствена организация Агенция за инвестиции в строителството ще предоставя нов тип комплексна услуга, която ще улеснява инвеститора по целия път на реализация на даден инвестиционен проект. Това каза председателят на Агенцията за инвестиции в строителството Гена Събева, която представи дейността на организацията.
Според Събева много инвеститори се отказват още в началния етап на идеята, защото няма към кого да се обърнат, за да им каже за колко време ще върне инвестицията. Екипът на организацията, който се състои от специалисти във всички области, ще прави разчет за възвращаемостта, като ще предлага различен тип финансиране - чрез банка, фонд или частно. Идеята е инвестициите да се върнат до пет години.
Агенцията се е насочила към работа с големи инвеститори от България и чужбина.Организацията ще предлага най-добрата комбинация от подходи, като ще поеме цялата отговорност в процеса и ще следи всички стъпки на строителството. Идеята е да се постигне най-доброто съотношение цена - време - качество, обясниха от организацията.
На първия етап от процеса се разглеждат проектите, преценява се доколко са изпълними, прави се бизнес план с разчети за приходи и разходи Ще се ползват различни методики за инвестиране. След одобряването на бизнес - плана, започва строеж, който ще се следи от организацията, която ще стои като мониторингов орган , допълниха от новоучредената агенция.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898130 |
GBP | 2.336910 |
CHF | 2.077130 |