Близо 134 млн. евро ще бъде подпомагането на лозаро-винарския сектор от 2019 г. Близо 134 млн. евро ще бъде общият бюджет на европейската лозаро-винарска програма в България в периода между 2019 и 2023 г. Средствата ще бъдат разпределени между четири схеми - за преструктуриране на лозя, застраховка на продукция, инвестиции във винарски предприятия и популяризиране на продукти.
Проектът на новата програма, който беше утвърден от земеделското министерство в първите дни на март, предстои да бъде изпратен в Брюксел. Сумата, до която секторът ще има достъп в следващите четири години, е сходна с настоящата програма, която приключва през 2018 г.
Средства за застраховки
След като в предходната лозаро-винарска програма нямаше отделен ресурс за застраховане на реколта, тази схема за подпомагане ще бъде стартирана отново от 2019 г. За периода до 2023 г. по нея са отделени 5 млн. евро, като целта е да бъде защитена от рискове поне 5% от площта на лозовите масиви в страната.
Разписаните правила предвиждат да се покриват 80% от разходите за застрахователните премии срещу загуби от неблагоприятни климатични условия като слана, бури, градушка, заледяване, проливен дъжд, суша. За друг тип природни бедствия по програмата ще може да бъдат финансирани 50% от застрахователна премия. Толкова ще е подпомагането и за застраховка на реколтата срещу загуби, причинени от животни, болести по растенията и др., е посочено още в програмата.
Най-много средства за преструктуриране на лози и преработка
В следващата лозаро-винарска програма земеделското министерство предвижда отново да има най-много средства по схемата за преструктуриране и конверсия на винени лозя, която позволява с европейско финансиране да бъдат подменяни насаждения в страната. От общо заложените 133.8 млн. евро за цялата програма над половината средства ще отидат за тази цел - 76.31 млн. евро. Схемата, по която имаше финансиране и при предходните две програми за сектора, цели да подмени поне 8% от общите лозови насаждения в страната, като поне в половината от тях трябва да се приложат и техники за по-добро управление. Така според програмата през периода до 2023 г. кандидатите ще могат да получат до 3 млн. лв. подпомагане по схемата.
С по-голям бюджет е и схемата за инвестиции в предприятия от винарския сектор. За целта са заделени 42.5 млн. евро за периода на програмата, които могат да бъдат ползвани за закупуване на машини и оборудване за преработка. В програмата е заложено по схемата да бъдат подпомогнати минимум 60 проекта при общо 260 винарски компании в страната. Заложена е максимална сума за един проект от 600 хил. евро, а най-голям приоритет ще имат предложенията, внедряващи системи за енергийна ефективност, се вижда от проекта на програмата.
10 млн. евро за реклама на външни пазари
Действащата и при предходната програма схема за популяризиране на вина на външни за ЕС пазари ще продължи и в периода между 2019 и 2023 г. За целта ще бъдат отделени 10 млн. евро. Вината ще могат да бъдат рекламирани на целеви пазари, смятани за перспективни за повишаване на износа, сред които са Китай, Япония, Виетнам, Сингапур, Тайланд, Малайзия. В групата от 15 държави попадат още Русия, Беларус, САЩ, Бразилия, Мексико и др.
По тази схема ще може да бъде отпускано финансиране от максимум 4 млн. лв., ако кандидатът е професионална организация, или 1 млн. лв., ако става дума за дружество. Средствата могат да бъдат използвани за рекламни акции, участия в изложения, провеждане на презентации, дегустации и др.
Лозаро-винарските програми на ЕС са сред т.нар. тематични програми за подпомагане на определени отрасли, свързани с общата организация на пазарите на селскостопански продукти. В своята програма всяка държава може да избира измежду предварително заложени схеми за подпомагане. Така например за периода след 2019 г. има още четири схеми, които е възможно да се прилагат, но не са избрани от България - инвестиции в иновации, взаимоспомагателни фондове, дестилация на вторични продукти.
Годишните приходи на групата "Софарма" преминаха 1 млрд. лв. Приходите на групата "Софарма" за първи път преминават границата от 1 млрд. лв. през миналата година. Това показва консолидираният отчет, публикуван на фондовата борса.
Постъпленията от продажби са 1.016 млрд. лв., което е повишение с 16%, нарастване има при оперативната печалба с 25.4%, а при EBITDA - със 17.5%. Нетната печалба обаче се понижава с 16% до 46.05 млн. лв., като от компанията обясняват причината с "липсата на еднократни сделки, довели до изключително високи финансови приходи, каквито бяха налице през 2016 г.". Тогава групата продаде цялото си участие в сръбската компания "Иванчич синове", беше отразена и печалбата от придобиването на асоциираното дружество "Доверие обединен холдинг".
Приносът на вътрешния пазар
Делът на продажбите на "Софарма" в България има най-голям принос към общите на групата - 68%, и се увеличава с 9% спрямо 2016 г. По данни на компанията "Софарма" заема 4% от общия обем на българския фармацевтичен пазар в стойност и 13% от продажбите в натурално изражение. Позициите на основните конкуренти на дружеството в страната са Nоvartis - 7% (4% в бр.), Roche - 6% (0.3% в бр.), Actavis - 6% (11% в бр.), става ясно от междинния доклад за дейността. Останалите продажби отиват предимно в Европа (30%) и 2% в други държави.
Разширението на дейността на компанията се вижда и от повишените разходи за материали - с 10 млн. до 92 млн. лв., и тези за персонал, където има и увеличение на възнагражденията. Към края на миналата година в групата работят 4689 души, което е ръст от 146, но то идва и от новите придобивки.
Придобиванията
През миналата година към "Софарма" се присъединиха няколко дружества, сред които сръбското "Лековит" и българската аптечна верига "Фармастор". От компанията посочват, че тече процес на интеграция и на двете структури и постигането на синергия във всички направления на дейността. "Доверие обединен холдинг" пък купи троянския производител на перилни и почистващи препарати "Веко" за 8 млн. лв.
Така в групата на "Софарма" освен едноименната компания влизат още 48 дъщерни дружества, пряко или непряко контролирани от нея, както и инвестиции в три съвместни и едно асоциирано дружество.
През миналата година настъпи съществена промяна в акционерната структура на компанията - третият по големина акционер "Ромфарм компани" намали дела си от около 18% до 7.52%. Основният дял в "Софарма" остава в изпълнителния директор Огнян Донев чрез неговата "Донев инвестмънтс холдинг" с 25.3% и "Телекомплект инвест" (20.41%), в която той държи 48.5%.
"Софарма" е и втората по-големина борсова компания с капитализация от 555 млн. лв. към петък, а преди нея е само ПИБ с 585 млн. лв.
На всеки 70 българи един е престъпник. На всеки 70 българи се пада поне по един престъпник - това може да бъде пресметнато от статистическите данни в отчета на МВР за дейността му през 2017 г.
От тях става ясно, че за миналата година вътрешното министерство е установило 51 603 извършители на престъпления. Общият брой на регистрираните престъпления е 104 237. От тях са разкрити само 47 373, или 45 на сто. Това означава, че не са разкрити извършителите на други 57 000 престъпления. Сметките нагледно показват, че само за миналата година в България е имало около 100 000 престъпници - 50 000 установени и 50 000 неустановени.
Изчисленията биха били неверни само ако неразкритите 50 000 престъпления са извършени от вече установените над 50 000 извършители - нещо, което трудно може да се случи.
Престъпниците могат да се окажат много повече, ако от общия брой на населението - около 7 млн. души, се извадят бебетата и децата, както и възрастните хора над 70 години, сред които много рядко има извършители на престъпления. Тогава съотношението може да се окаже още по-притеснително. Ако в сметките се включат предишните години, както и стотиците хиляди неразкрити през тях престъпления, процентът на извършителите на престъпления може да се окаже шокиращ.
Сред установените през май м.г. 51 000 извършители на престъпления най-много са тези между 18 и 30 години - 35 на сто от всички. Непълнолетните (от 14 до 17 г.) са 9 на сто, което никак не е малко. 3% от установените престъпници са деца под 14 години. Статистиката е шокираща - непълнолетните извършители са се увеличили с 10 на сто в сравнение с 2016 г.
През миналата година са били регистрирани 95 убийства, което е увеличение с 20% спрямо 2016 г. Най-много умишлени убийства са регистрирани в София - 27, Плевен - 11, Стара Загора - 10, и Пловдив - 9. Разкрити са 94 случая, или 99%. Разкриваемостта се увеличава с 14 пункта, хвали се МВР.
За сметка на това данните за разкрити кражби са трагични. Регистрирани са 39 733 кражби при 42 888 за 2016 г., тоест има намаление от 7%. Разкриваемостта обаче е зле - разплетени са едва 33 на сто от случаите.
Още по-трагично е положението с разкриването на обирите на домове. Добрата новина е, че се наблюдава положителна тенденция при тези престъпления - имало спад от 19% спрямо 2016 г. Тази новина обаче се засенчва от признанието, че са разкрити само 25% от случаите. Това означава едва всяка четвърта кражба. При обирите има голямо натрупване от неразкрити случаи, които за последните 25 години вероятно приближават 1 млн. Освен това от няколко години насам се твърди, че домовите кражби са голям дял от латентната престъпност и в не малко случаи пострадали от такива престъпления просто вече не се оплакват на полицията. Това важи особено за хората, които веднъж са пострадали и са видели, че няма никаква полза от полицейската намеса.
МВР се хвали с 8 на сто по-малко регистрирани телефонни измами през 2017 г., в сравнение с 2016 г. През миналата година са разкрити 198 от тези масови престъпления, малко над 15% от регистрираните, твърди още вътрешното министерство. На практика това означава, че се разкриват изключително малко от тези престъпления. Печалбата за престъпниците обаче е голяма - около 5 млн. лв. са отнети от граждани само за година. МВР се похвали, че е постигнало договорка върху сметките за ток да бъде записано с червен шрифт: "Ако ти искат пари по телефона, спри, това е измама".
Кражбите на коли за миналата година са 2347, което е намаление с 27% спрямо 2016 г., когато са регистрирани 3210 случая.
Пътните произшествия намаляват със 7%. С 4 на сто са по-малко и загиналите.
Относно миграционния натиск и граничния контрол се посочва, че на влизане у нас за година са били задържани 743 чужденци. На излизане броят им е 445, а 1801 са задържани във вътрешността на страната. Върнатите незаконно пребиваващи граждани са били 1904, което е с 40% повече спрямо 2016 г.
Общини отново вдигнаха местни данъци и такси. 2018 г. не бе подмината от увеличение на местни данъци и такси, макар явлението да не е така масово, както през 2017 г. Дългогодишната традиция сочи, че в първите две години от мандата на местната власт налозите се повишават, а в последните две това се случва рядко. Догодина предстоят общински избори и поради тази причина скокът не е повсеместен.
Увеличението обаче предизвика доста скандали там, където се случи. Общинският съвет на Перущица "зарадва" жителите си със скок от 86% на битовата такса "смет". Мотивът на местната власт бе, че таксата не е била променяна от доста години, а в същото време тройно поскъпнали плащанията за извозването към депото в Цалапица. През февруари стотици жители на Перущица се вдигнаха на протест. Те бяха недоволни не само от поскъпването и досегашното лошо качество на услугата, но и поради факта, че в градчето има доста незаконни постройки, чиито обитатели нищо не плащат и товарят със задължения останалите жители. Казусът предстои да бъде решен съдебно.
Драма има и в Кърджали. Градът е от малкото областни центрове, където налозите бяха увеличени. Данъкът върху недвижимите имоти скочи от 1.2 на 1.8 промила за физическите лица, а за фирмите - от 1.3 на 2.0 промила. Драстично - между 10% до 50 %, поскъпна и автомобилният налог. Областният управител Никола Чанев (ГЕРБ ) атакува съдебно решението, взето от мнозинството на ДПС в общинския съвет. Според него поскъпването не е мотивирано. Дело все още не е насрочено. Казусът всъщност е по-заплетен - общинарите вдигнаха налозите и през 2017 г., предишният областен управител Илия Илиев обжалва, а общината взе да ги събира предварително. За имотния и автомобилния данък ВАС задължи общината да връща надвзетите суми, а за такса "смет" решение на последна инстанция все още не е взето, но най-вероятно отново ще бъде срещу поскъпването. "Сега общинският съвет просто реши да повиши всичко до нивата, които смяташе миналата година", обясни пред "Сега" Чанев.
Урбанизация
Данъкът за недвижими имоти и таксата за битови отпадъци се повиши и в някои бургаски квартали - "Меден рудник", "Сарафово", "Ветрен", "Банево", "Рудник" и "Черно море". Мотивът на местната власт е, че от крайградски зони са се превърнали в квартали.
Борисов и Путин обсъдиха енергийните проекти в България. Президентът на Руската федерация Владимир Путин поздрави премиера Бойко Борисов по случай националния празник на България, съобщиха от правителствената информационна служба.
В телефонен разговор, проведен днес, двамата обсъдиха енергийните проекти на територията на страната ни, а Борисов запозна Путин с развитието на темата за Западните Балкани, върху която акцентира Българското председателство на Съвета на Европейския съюз - изграждане на транспортна и дигитална свързаност в региона, както и развитие на електроенергийната и газопреносната инфраструктура. Коментирано беше и провеждането на среща между двамата по време на Българското председателство.
Българският премиер представи идеята си за развитие на проекта за АЕЦ „Белене" като общобалкански и посочи, че тя е срещнала подкрепа от колегите му от страните от Западните Балкани. Президентът Путин изрази готовност страната му да се включи в обсъжданията при подновяване на работата по проекта.
По време на разговора беше обсъдено развитието на газовия хъб „Балкан" и възможностите за директни доставки на газ за България при взаимоизгодни условия и пълни гаранции от страна на Европейската комисия. В тази връзка беше коментирано и изграждането на газопровода „Турски поток", като руският президент посочи, че проектът в голямата си част е изпълнен, а Борисов информира, че се очаква на 1 юни да е готова интерконекторната връзка между България и Турция. Разгледан беше и вариант за изграждане на отклонение от газопровода "Турски поток", което да достига пряко до хъба.
Бойко Борисов и Владимир Путин подчертаха, че двустранният диалог се развива добре и се наблюдава напредък в отношенията в редица сфери на икономиката, в търговията и туризма. Отчетено беше, че стокооборотът между България и Русия е нараснал с 24% през 2017 г., а туристите, посетили страната ни, са близо 560 хил., което е с 1,3 на сто повече от 2016 г.
ДПС е против влизането на държавата в ЧЕЗ. ДПС се противопоставя на намерението държавата да влезе в сделката с ЧЕЗ. Според лидерите на партията това би представлявало намеса на държавата в частния бизнес.
Партията организира днес семинар на тема „Отворено управление - нова възможност за либералните демокрации. Привличане на гражданите в процеса на вземане на решения". Целта е ДПС да даде началото на широка обществена дискусия за възможностите и предизвикателствата, пред които са изправени демокрациите от новото време.
„Това е важна тема за нас и не само за нас. От тази гледна точка можете да го приемете дори като един вид подготовка за управление на страната от наша страна", заяви Мустафа Карадайъ след среща на депутатите и ръководството на ДПС в "Бояна" в края на февруари, предаде БиТиВи.
„Ако властта по един или друг начин се опитва да обсебва процесите, те се превръщат в диктатура", обяви Карадайъ.
„Министър-председателят трябва да подава сериозни сигнали, че знае за сделката, връщането назад, ако държава влезе и с 34%, това е намеса на държава и то много сериозна. От всяка безизходица има 17 изхода. Пожелавам на премиера да намери най-добрия изход", коментира Рамадан Аталай от ДПС по време днешния семинар.
„Сделката с ЧЕЗ ме притеснява най-много с реакцията на институциите. Това е сделка, която не е правена тайно, а всички са изненадани. Как ще се управлява дружеството това трябва да ни интересува", каза евродепутатът Искра Михайлова.
Председателят на ДПС коментира още, че дори някои избиратели на партията да са били подведени да гласуват на последните избори за друга формация, сега се наблюдава завръщане към движението.
За участие във форума е поканен дългогодишният председател на АЛДЕ сър Греъм Уотсън. Поканени са още народни представители, представители на европейските институции, на академичната общност и местната власт.
По основната тема за отвореното управление, Мустафа Карадайъ коментира, че има криза в либералните демокрации и трябва либералните партии да помислят как да се излезе от от тази криза.
„Свободните и активни граждани с помощта на ИКТ могат да се превърнат в мощен катализатор на необходимите социални промени. Ако отвореното управление е моторът на новото време, то отворените данни са суровината за двигателя, а новите технологии са магистралите на това управление", каза още Мустафа Карадайъ.
Фиктивни сделки с лихвоточки точат държавата. Български граждани, спестявали за жилища в ДСК от 70-те години на миналия век, правят фиктивни сделки, за да се възползват от възможността да купят имоти с лихвоточките си, твърдят членове на общинските комисии, занимаващи се с картотекирането на спестовниците.
Близо 30-годишната сага с жилищно-спестовните влогове е довела до много креативни начини за придобиване на жилища чрез обезщетения, като един от тях са фиктивните разводи.
Съпрузи, живели десетилетия в разбирателство, късат клетвените листове, за да си купят още един имот.
Единият съпруг продава дела си в общото жилище след развода на другия съпруг и купува нов имот. По-късно разведените отново се събират и си заживяват щастливо, разказват чиновници от общинските комисии. По-млади влюбени с общо жилище също се възползват от вратичката: женена двойка, един от съпрузите наследява влог от родителите си. Тогава също се стига до бърз развод, след което имащият право ползва лихвоточките да купи поне част от жилището. А младите отново заживяват заедно след нов брак.
Цяла България иска свобода за д-р Димитров. Цяла България се вдига на протести в защита на арестувания д-р Иван Димитров от Пловдив. Над 2000 от Пловдив, Асеновград, Карлово, Димитровград и околните населени места се включиха в почивния понеделник в масов протест с искане за незабавното освобождаване на медика.
В нощта на 2 март той застреля рецидивиста Жоро Джевизов - Плъха, който влязъл в имота на доктора. Митингът в Пловдив започна в 12 часа пред Второ районно управление на полицията и час - два по-късно продължи с шествие до сградата на прокуратурата в Пловдив на площад „Съединение".
Там хората поискаха среща с дежурен прокурор, за да бъде д-р Димитров пуснат на свобода. Те подчертаха, че на 6 март по-голямата дъщеричка на арестувания медик Вили навършва 6 години и е редно д-р Димитров да бъде заедно с дъщеря си на празника.
Близо час на площад „Съединение" протестиращи звъняха на 112 и се опитваха да намерят контакт с говорителите на районната и окръжната прокуратури в Пловдив, а когато успяха, не бяха удовлетворени от разговорите по телефона. Точно тогава напрежението ескалира и в част от протестиращите се зароди идеята да влязат в прокуратурата. Емоциите им бяха потушени от други участници в митинга, които посочиха пред останалите, че сградата е празна и че пред входа има само петима полицаи, а самите те са хиляди.
Близо час на площад „Съединение" протестиращи звъняха на 112 и се опитваха да намерят контакт с говорителите на районната и окръжната прокуратури в Пловдив, а когато успяха, не бяха удовлетворени от разговорите по телефона. Точно тогава напрежението ескалира и в част от протестиращите се зароди идеята да влязат в прокуратурата. Емоциите им бяха потушени от други участници в митинга, които посочиха пред останалите, че сградата е празна и че пред входа има само петима полицаи, а самите те са хиляди.
Баща и дъщеря от Димитровград - Яна и Живко Желеви, се оказа, че са дошли в Пловдив специално, за да се включат в протеста. Протестът бе подкрепен символично и от таксиметрови автомобили, които надуха клаксони край Второ районно, както и от привърженици на футболни отбори.
Лекарите от регионалната колегия в Пловдив също заявиха, чрез председателя си д-р Георги Кръстев, подкрепа за искането за незабавна свобода на д-р Иван Димитров и за промени в закона, които да гарантират неприкосновеността на частната собственост. По думите на д-р Кръстев абсолютно всички лекарски колегии от цялата страна са се присъединили към тези искания. Протестът в Пловдив завърши с декларация с двете основни искания - за свобода на арестувания медик и за промени в НК. Част от участниците в митинга останаха и след 14 часа пред прокуратурата, за да чакат среща с дежурен прокурор.
Протестиращите се заканиха да са на улицата всеки ден от 17,30 часа, докато медикът не бъде освободен. Протести в защита на д-р Димитров бяха насрочени и в София, както и в останалите по-големи градове в страната.
Плъха влязъл в двора, за да краде от гаражите
Д-р Иван Димитров застреля рецидивиста с 9 присъди Жоро Джевизов - Плъха, който влязъл в имота на медика в нощта на 2 март. Лекарят обаче го усетил и се опитал да го прогони, а престъпникът го наръгал с нож в крака. При бягството си Плъха изтървал пистолета си, с който бил застрелян от д-р Димитров. Според неофициални данни лекарят е стрелял 4 пъти по рецидивиста, докато в къщата са спели неговите съпруга и две малки дъщерички. Плъха е влязъл в двора на доктора, който в последните седмици бил наел роми да ремонтират гаражите му. „Може те да са дали информация за имота на доктора, не знам, но той имаше и хубава кола. Иван много обича жена си и децата си. Трепери над тях. Нямало е случай да бъде повикан за пациент и да не откаже. На всички е помагал", каза негова съседка.
Д-р Димитров е опериран два пъти от дискова херния
Д-р Иван Димитров е обвинен от прокуратурата в умишлено убийство, за което го грози затвор от 10 до 20 години. Според адвоката му Георги Кутрянски задържането му под стража за 72 часа е прекомерна мярка, тъй като ставало дума за неизбежна отбрана.
Задържаният под стража медик има здравословни проблеми. До момента бил опериран два пъти от дискова херния. Този май му предстоял контролен преглед и евентуално нова, трета операция. Пиел успокоителни и други хапчета заради болестта си, които близките му се наложило да му ги носят в ареста. Адвокатът обясни, че 72-часовата мярка за задържане на д-р Димитров изтича в 17,30 часа на 6 март. „За мен е неизбежна отбрана според доказателствата, с които съм се запознал и според неговите обяснения", каза адвокат Кутрянски. Според него тези 3 дни на задържане са били нужни на прокуратурата, за да се сравнят обясненията на доктора със събраните доказателства. Вариант, след като изтече мярката му на задържане са или наблюдаващият прокурор да го пусне с някаква друга мярка за неотклонение, като например „Подписка", „Парична гаранция" или изобщо да няма мярка. Другият вариант бил от прокуратурата да поискат от съда да определи с каква мярка за неотклонение да е медикът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.863580 |
GBP | 2.343290 |
CHF | 2.097630 |