Антикорупционната бухалка се стовари върху кмета на столичния "Младост". При безпрецедентна зрелищна акция, продължила над 5 часа насред централно кръстовище в столицата, бяха арестувани кметът на столичния жк "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова.
Пред очите на половин София новата антикорупционна комисия и спецпрокуратурата, представлявана лично от шефа си Иван Гешев, часове наред претърсваха служебната кола на Иванчева и описваха банкноти по 100 евро. Арестувана е и трета жена, чието име не беше съобщено, по неофициална информация - посредник на подкупа.
Премиерата на новия антикорупционен орган бе на 1 февруари, когато бе арестуван кметът на гр. Септември Марин Рачев. Той бе задържан заради безстопанственост и сключване на неизгодни сделки. Бе пуснат на другия ден срещу гаранция от 250 000 лв., която след обжалване бе намалена на 130 000 лв.
Колата на Иванчева е била спряна на натовареното кръстовище на бул. "Васил Левски" и ул. "Гурко" - точно пред Спортната палата. Няколко телевизии "случайно" се оказаха там още в началото на постановката. По-късно е извикана линейка, защото на Петрова й прилоша. Вдигнала кръвно 170/100, съобщи лекар от линейката по bTV. В крайна сметка до арестуваните на кръстовището бяха допуснати и техни близки, но след часове.
Прокуратурата и комисията не съобщиха нищо за показния арест. В медиите изтече информация, че в колата са открити куп банкноти по 100 евро. Неофициално беше пуснато в обращение, че става дума за 70 хил. евро - "първа вноска" от 250 хил. евро подкуп за строително разрешително. Тази информация не беше потвърдена от Гешев. Той заяви, че ще даде брифинг по случая в сряда. "Вие не виждате нищо в момента. Това е мираж", каза Гешев на репортерите. По-късно прокурори разказаха неофициално, че са следили Иванчева от два месеца, докато я заловят с белязани пари. Задържаните бяха отведени привечер в Спортната палата, за да проверяват ръцете им за следи от маркираните банкноти. "Капан!", провикна се кметът на "Младост" към журналистите.
Иванчева и Петрова са арестувани между две срещи, научи "Сега". Преди задържането си те са били в Столичната община. След това е трябвало да се върнат до районното кметство в "Младост", а после отново да отидат до общината в центъра. От пресцентъра на Йорданка Фандъкова отказаха да кажат с кого се е срещала Иванчева.
Пред "Фокус" кметът на София коментира работата на Иванчева: "Имали сме сигнали за забавени преписки". Попитана как ще реагира на ареста на кмета в качеството си на неин шеф, Фандъкова каза: "Не съм шеф на районните кметове. Имаме само координационни взаимоотношения. Шефове са им гражданите, които са ги избрали".
Арестът на Иванчева и Петрова беше извършен часове преди насрочена пресконференция заедно със "Зелените". Темата бе застрояването на междублоковите градинки, което се позволява с последните промени в Закона за устройството на Столичната община. Иванчева бе избрана на поста през 2016 г. Основният й предизборен коз бе спиране на строежите в квартала.
До редакционното приключване на броя обвинения не бяха повдигнати на нито един от арестуваните. На мястото на ареста пристигна и адвокат Върбан Върбанов и обясни, че Иванчева е поискала да се свържат с него. Но той не бе допуснат до арестуваната. По-късно защитникът все пак стигна до Иванчева - пак на кръстовището, където целия ден имаше огромни задръствания заради няколкочасовата прокурорска акция.
Паралелно с ареста на Иванчева бе блокирана и районната община в "Младост". Очевидци разказаха пред "Сега", че служители на антикорупционната комисия са искали лични карти на гражданите, отишли да плащат местни данъци, и са били изведени от сградата.
"Целта на акцията е да урони репутацията на Иванчева и нейния екип, които са единствените, които се борят за правата на гражданите", коментира пиарът на общината Петър Кърджилов в ефира на няколко телевизии. "Нищо не казват да е намерено, но търсят. Още не сме разпитани, като засега ни ограничават движението и даже се опитаха да ни ограничат ползването на мобилни телефони. Държат ни служители на КПКОНПИ и полицията и ни казаха, че ще ни държат поне до 17 ч.", допълни той.
"Ние сме сигурни, че това е скалъпено мероприятие в стил "Държавна сигурност". Защото са засегнати много сериозни интереси на големи акули, които искат да застрояват тук. Преди 3 седмици подадохме сигнал до главния прокурор относно фалшификация на документи, преди седмица подадохме и искане за президентско вето срещу плана за застрояване на Столичната община", заяви Кърджилов.
Ръководството на районната общината пусна послание на профила на Иванчева във "Фейсбук": "Сготвена" ли беше Иванчева? Неудобна ли беше?", "Няма ли вероятност да е "поръчана"? Всеки може да ти сложи в колата сак с пари и да те причака на пътя с полиция. Точно един ден преди насрочена пресконференция за обявяване на битката с нелепия параграф 28 от новия ЗУЗСО, който позволява да се отнема статутът на конкретни имоти като "озеленени площи за широко обществено ползване" и да се преотреждат за други дейности, които впоследствие да бъдат застрояване със жилищни или офисни сгради при заобикаляне на закона. Питаме защо година и половина ще отстоява интересите на обществото, ще я бутат в калта по разни строежи през нощта, ще спре десетки строежи и точно днес ще мине на страната на беззаконието, с което се бори ежедневно?!"
Екоминистерството задейства плана за застрояване на Южното Черноморие. Поредният опит да се прокара застрояване на едни от последните диви места по българското Черноморие е в ход. В началото на април екоминистерството е пуснало за обществено обсъждане доклад за оценка на въздействието върху защитени зони на изменението в общия устройствен план на община Царево, съобщи Медиапул. Той е изготвен през октомври 2017 г., а мотивирани становища по него се приемат до 4 май.
Новият проект донякъде намалява мащабите на планираната урбанизация, но те все пак остават внушителни за сегашното положение на юг от Царево. Общо увеличението на урбанизираните територии в общината е с 515.91 хектара до 1723.74 ха. Застрояването ще изяде 83.51 хектара от територията на природния парк, а останалата част е за сметка на неизползвани стопански обекти и земеделски земи. Най-голямо увеличение има на вилните територии. Без изненада становището на тримата автори на доклада е, че промените в плана няма да окажат негативно въздействие върху защитени територии и видове.
В землището на град Царево урбанизираните територии ще се увеличат от 466.65 хектара на 710.34 хектара, като при вилните зони ръстът е огромен - от 16.81 на 233.44 ха. В Лозенец урбанизацията ще обхване 312.14 ха при 182.32 сега. В Ахтопол пък ще има намаление от 161.40 на 153.42 ха, но то е заради изваждането на 65% от територията на местността Лозята.
Във Варвара, Синеморец, Резово, Бродилово, Българи и Кости урбанизацията ще засегне територии на природен парк Странджа. Най-значително е увеличението в Резово - от 19.92 ха на 41.17 ха - със 106%. В Синеморец, където в последните години отново надига ръст строителство, урбанизацията трябва да се разпростре върху 94.69 ха при застроени в момента 61.52 ха - увеличение с 54%. По-скромни са намеренията във Варвара - урбанизираните територии там трябва да се увеличат от 65.47 на 86.85 ха, или с 32.66%. В другите села промяната е по-малка.
Добрата новина е, че планът за голямо голф игрище в северната част на землището на Варвара отпада, тъй като според оценката то на практика ще откъсне крайбрежието от полите на Странджа. Отпада и предложение за застрояване на север от Синеморец, между съществуващата строителна граница и брега. С добрите новини за Синеморец обаче - дотук. Предвижда се минимално разширение на селищната граница в северна посока, а местността Поляните се предлага за вилна зона с намалени показатели. Южно от селото е предвидено ново жилищно и вилно застрояване върху земеделски земи, а в местността Бутамята официално ще се прави къмпинг на място, което и сега се ползва за същите цели нерегламентирано.
Именно от Синеморец идват сигнали за недоволство. След като години наред местните хора в община Царево протестираха с искане да им се разреши да застрояват и да се развиват, съседите им от Синеморец застанаха на противоположни позиции. Заради плановете да се превърне местността Поляните във вилна зона, жителите на селото смятат да протестират на 1 май, като блокират моста над реката. От Поляните се открива една от най-красивите гледки по нашия бряг - към устието на Велека, но в последните години и това място не беше пощадено от нови строежи и хотели. Проверка на "Сега" в сайтовете за имоти показва, че липсата на план не пречи да има оферти за местността, които обещават "отлична инвестиционна възможност" и терени в регулация.
Съмнения
Задвижването на плана се свързва с уволнението на дългогодишния директор на парк Странджа Стефан Златаров - човека, който събори незаконния строеж "Златната перла". Златаров дълги години е трън в очите на управляващите с позициите си срещу застрояването на парка. Веднъж беше освободен, после пак спечели конкурс за поста. Сега е уволнен дисциплинарно, защото увеличил заплатите на петима служители с 50-80 лв. Смята се, че с неговото отстраняване властта си осигурява безоблачно приемане на плана.
Новата здравна карта предвижда с 6000 болнични легла по-малко. Новият екип на здравното министерство успя да върне към живот отменената от съда здравна карта на здравния министър Петър Москов от предишното правителство на ГЕРБ. Документът, който включва необходимите болнични легла, лекари и медицински персонал по области, ще служи за основа на сключване на договори със здравната каса. Така касата може да избира в районите с по-голямо средоточие на лекари и болници, а държавата ще се опитва да стимулира медиците там, където такива не живеят. Предният вариант беше отменен по жалба на Центъра за защита на правата за здравеопазването и сдруженията на частните болници, защото Москов не го обнародва в Държавен вестник. Сегашният вариант вече е одобрен от националната комисия и подписан от здравния министър Кирил Ананиев.
Какво предвижда
Според новия вариант на здравната карта на България са необходими 32 319 болнични легла, за да може да удовлетворява потребностите от болнична помощ. В момента според картата в страната има 38 803 легла. Според анализа за 2017 г. при 100% използваемост са необходими 24 723 легла за активно лечение. Тъй като такава използваемост е на практика невъзможно да се постигне, особено като се има предвид, че през лятото посещаемостта в болниците спада, здравната карта е пресметната при 75% използваемост и така се стига до необходимите 32 319 легла. Така според министерството здравната карта включва с 8190 повече от нужните. В сравнение с действащите легла обаче тя включва 6000 легла по-малко.
Това означава, че здравната каса няма да сключи договор за всички налични 38 хил. легла и те би трябвало да бъдат съкратени или пък на тях да се приемат само частни пациенти.
Още лекари
Според предишните варианти на здравната карта има цели области, в които личните лекари не достигат. Новата карта предвижда един общопрактикуващ лекар да има пациентска листа от 1500 души, или на 100 хил. души да се падат 66.6 лични лекари.
Както и в предния вариант, новата здравна карта предвижда лекарите специалисти да преглеждат един пациент за 30 минути, т.е. да не могат да имат повече от два прегледа на час. В картата е записано, че им е предвидено 6 часа работа с пациенти, или не повече от 12 пациенти на ден и два часа - за попълване на документация за здравната каса.
Документът предвижда на 1000 души да се пада един зъболекар, а на 100 хил. души да се падат 180 сестри.
В презентацията на картата не е посочено в кои области на България има излишък от легла и лекари и в кои недостиг, но това ще стане ясно след нейното обнародване. Вероятно сред градовете с повече лекари и легла ще бъдат София, Пловдив и Варна.
"Инерком": Напредваме със сделката за ЧЕЗ. На фона на съмненията, че "Инерком България" ще успее да осигури обещаните на CEZ над 360 млн. евро за българския им бизнес, представители на компанията вече провеждат срещи със служители и синдикати. Това стана ясно от изявление на председателя на съвета на директорите на "Инерком" Милена Стоева по време на последното засега заседание на временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с планираната продажба и приватизацията на дружествата на ЧЕЗ. По думите й съвместно с чехите се подготвя плавен преход за смяната на собствеността, така че да няма сътресения за служителите и потребителите.
Стана ясно още, че от страна на "Инерком" са предоставени всички поискани от Комисията за защита на конкуренцията документи и образуваното още на 14 март производство по концентрация може да приключи до няколко седмици. Все още обаче парите не са налице. Преговорите с финансовите институции за осигуряването на финансирането продължават и не е ясно в какви срокове може да се случи плащането.
Председателят на временната комисия Жельо Бойчев пък обяви, че в последните дни са получени редица документи за сделката, включително информация от разузнаването и ДАНС, която е депозирана в секретното деловодство на Народното събрание. Той също така изрази надежда, че депутатите ще гласуват удължаване на мандата на комисията, за да може тя да приключи своята работа.
Печалба по план
Участвала ли е "Инерком" в подготовката на ценовото заявление на дружествата на ЧЕЗ към КЕВР, с което се иска над 16% поскъпване на тока? Този въпрос постави депутатът от БСП Таско Ерменков, визирайки съмненията, че фирмата на Гинка Върбакова ще си възстанови разходите по сделката от цената на електроенергията. По думите на Милена Стоева обаче ценовото предложение е изцяло дело на ЧЕЗ и от "Инерком" не са участвали в този процес. Финансовият консултант по сделката Веселин Захариев пък посочи, че моментът, в който сделката ще бъде сключена окончателно, ще бъде, след като КЕВР одобри цените - след 1 юли 2018 г.
"Вярваме, че чехите са направили добре аргументирано предложение. Ще си направим обаче допълнителни анализи, когато регулаторът обяви окончателните тарифи", каза Стоева във връзка с въпроса за планирането на паричните потоци и възвращаемостта на инвестицията. Според Захариев пък заемът за придобиването на бизнеса на ЧЕЗ у нас няма да повлияе при бъдещо определяне на цената на тока, защото фирмите са жизнени и печеливши. "Това е достатъчно прогнозируем бизнес и сме пресметнали, че инвестицията ще бъде възстановена в "нормални рамки", заяви той, отказвайки да посочи точно какъв ще бъде периодът. Сега определената от КЕВР възвращаемост за дружествата на ЧЕЗ е малко над 7%.
Заплахи и обещания
Присъстващите на заседанието на временната комисия представители на синдикалните организации КТ "Подкрепа" и КНСБ ясно дадоха да се разбере, че са готови на протести, ако смяната на собствеността доведе до негативни последици за работниците. Председателят на Националния стачен комитет на КНСБ Валентин Никифоров посочи, че за служителите на "ЧЕЗ Разпределение" и "ЧЕЗ Електро" има колективен трудов договор, който предвижда увеличение на заплатите и бонусна схема, и заяви, че ако той не се спазва, "ще стане взривоопасно".
В отговор Милена Стоева обяви, че на 4 април е проведена официална среща с работниците и синдикатите, на която "Инерком" е поела ангажимент да спазва всички договорености. "Няма да има съкращения на служители. Водим и преговори с висшия мениджмънт, за да го запазим", каза още тя.
Вадят наесен първото злато от Ада тепе. В началото на третото тримесечие на 2018 г. трябва да заработи откритият рудник за добив на злотосъдържащи руди Ада тепе край Крумовград, а през четвъртото - да бъде произведен и първия концентрат в обогатителната фабрика. Това съобщи изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс" за България д-р инж. Илия Гърков.
През 2017 г. „Дънди прешъс металс Крумовград" ЕАД са инвестирани 80 млн. долара. Към момента всички дейности вървят по график. На Ада тепе ще бъдат изградени две пречиствателни станции. Първата е за битово-фекални води, а втората ще се използва при нужда от заустване на води в коритото на река Крумовица. Целта е водата, достигаща до реката, да бъде с качество на питейна.
По-голямата част от персонала за работа на рудника вече е нает. На този етап са назначени над 120 човека. В момента около 40 души са на обучение в Челопеч и още толкова в Крумовград. През следващите 2-3 седмици ще бъдат наети още 40-50 служители. В добивната част на Ада тепе ще бъдат ангажирани около 210-220 души, като от тях само около десетина не са от района на Крумовград. „Засега за всички видове професии намираме достатъчно качествени кандидати от община Крумовград, с изключение на електроперсонала, затова този месец ще търсим кадри от Кърджали. Около 23- ма специалисти са необходими за електроподдръжката", каза инж. Гърков.
При дейността на рудник Ада тепе ще се използват едни от най-съвременните технологии. Затова успоредно с неговото изграждане и със строежа на обогатителната фабрика е организирана и подготовка на персонала. В средата на април в Стара Загора започва практическото обучение на операторите и шофьорите на модерната минно-добивна техника. През май работниците вече ще бъдат в реална среда, тогава ще бъде организиран и ден на отворените врати във фирмата. „Дънди Прешъс Металс" ЕАД има подписан рамков договор с община Крумовград и годишно осигурява по 500 хил. лева за общински проекти, свързани с инфраструктурата, образованието и здравеопазването. Освен това фирмата подкрепя финансово и професионалната гимназия по транспорт в града. 50% от концесионната такса също се връща в граничната община.
Безработни рентиери от Гърция заселват Банско. Гърци, които предпочитат да се издържат от наеми на имотите си в южната ни съседка вместо да работят, заселиха Банско. Чужденците, които останали без препитание масово се настанявали в пустеещи апартаменти и недовършени хотели, за да могат през това време да отдават собствените си жилища под наем, научи „Монитор". Според информация от местните, цяло семейство можело си осигури покрив над главата у нас за не повече от 200 лева на месец, които отивали за наемането на две стаи в Банско, които обаче не са в идеалния център на курортния град.
За същия период пък те прибирали поне 2000 евро от наем на собственото си жилище в Гърция, което давали на туристи. Така с парите от рентата те спокойно си живеели у нас, че дори им оставали и пари настрана, които в Гърция иначе щели да похарчат бързо, заради поскъпването на живота там.
„Цяло Банско се напълни с гърци. Стиснати са. Не влизат заведения, а пазаруват чипсове и солети, защото в помещенията, които наемат, рядко има кухня, на която да си сготвят. Недружелюбни са, но все просят цигари. Даже и за това не дават пари", разказа бански магазинер пред „Монитор". Мъжът има помещение на главната улица, която води до лифта, и всеки ден ставал свидетел на разходките на гърците из града. Той дори завързал познанство с някои от тях.
„Обясняват, че тук им е по-добре. Там също мизерстват, но не могат да заделят и едно евро, докато тук всичко им е евтино. Живеят в неизмазани апартаменти, които заради кризата не успяха да се продадат и се дават под наем срещу символични суми. Отделно от това в родината си получават пенсиите, социалните и обезщетенията за безработица. Елате да видите на две дати от месеца какво става пред банките в Банско. Пълно е с гърци. Редят се по над 50 човека на опашка. Само в тези дни можете после да ги видите в заведенията", разказа още местния банскалия пред „Монитор".
Заради големия наплив и постоянно присъствие много от магазините започнали да изписват промоциите си и на гръцки език. Същият се появил и в менютата по по-евтините кръчми. Сезонни заведения, които работели само зимата пък, отворили врати и през пролетта с надеждата, че новодошлите ще ги посещават.
„Нямаме нищо против. Нека да влизат пари в джобовете на банскалии. И без това се появиха много нови сгради, които хората построиха, след като продадоха нивите си по време на имотния бум до 2007-а година. Всички инвестираха уж в семейни хотели, които сега им седят празни и недовършени.
Именно такива предпочитат да наемат гърците. Не ни харесва само, че са много нахални и мърляви и след тях трябва да се прави основен ремонт", обясниха пред „Монитор" банскалии, давали квартири на южните ни съседи.
Антимафиоти разбиха схема за източване на еврофондовете с червеи. Служители на ГДБОП неутрализираха организирана престъпна група, занимавала се с неправомерно усвояване на средства от еврофондове на територията на Пернишка област. Операцията е проведена под ръководството на Специализираната прокуратура, като на трима участници в престъпната схема са повдигнати обвинения. При специализирана операция, проведена на територията на Перник, Радомир и с. Ракеловци, са претърсени пет адреса.
Оттам са иззети множество документи, печати на нотариуси и други доказателства за престъпната дейност на организираната престъпна група. Според събраната до момента информация, тя е създадена през 2015 г., а неин лидер била бизнесдама от Перник, неколкократно осъждана, в т.ч. за злоупотреби с фондове от ЕС. Дамата е организирала регистрацията на лица от ромски произход като земеделски производители, изработвала проектите и всички други необходими документи, за да кандидатстват и да спечелят финансиране по мярка 112 на „Програма за развитие на селските райони" - „Създаване на стопанства на млади фермери".
В случая - целта е била европейско финансиране за производство на биохумус чрез преработка на почвата с калифорнийски червеи. Въпросният биотор все по-често се използва от българските фермери за производството на разсад. Със съдействието на ръководителката на групата седем подставени бенефициенти сключили договори за финансиране по програмата с по 48 000 лв. за организиране на производството (в повечето случаи върху земеделски площи, собственост на майката на ръководителката на групата).
След първоначалната подготовка на лехите за биотор „производителите" получили преводи на първите траншове от по 24 000 лева, като на един тях било предоставено пълното финансиране от 48 000 лв. Изненадваща проверка по изпълнението на договорите обаче установила, че след отпускането на общо 192 000 лв., не е извършвана никаква дейност.
Разследващи разкрили, че ръководителката е получила сумите от наетите бенефициенти, платила им по свое усмотрение, а огромната част от средствата разпределила между участниците в групата. На обвинените са наложени мерки за неотклонение „парична гаранция", в размер съответно на 50 000 лв., 25 000 лв. и 5000 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |