Борисов откри с рев, че чиновниците му тормозят граждани. Една година след като обяви война на административната тежест, премиерът Бойко Борисов прогледна през сълзи за тормоза, на който са подложени родители на деца с увреждания. Часове преди те да излязат за шести път на протест под прозорците на институциите, премиерът се трогна от разказа на една майка, която от днес е здравен емигрант.
Красимира Обретенова за пръв път от 15 години пропусна протест на родители на деца с увреждания - защото емигрира в Холандия. Нейната дъщеря се ражда като здраво дете, но получава усложнения след менингит. "Можете ли да си представите, че няма лекарство за епилепсия? Искаме нещо елементарно, ако в метрото направи гърч да й фъсна спрей. Сега се справям с течен диазепам... Ама нали се сещаш как вадиш шише, спринцовки, детето ти се гърчи", обяснява Красимира. Към всичко друго от "скапаната социална количка" детето получава сколиоза. Още абсурди - понеже е в количка, отказват да му дадат ортопедични обувки. На определен период я карат да се явява в лекарската комисия, която да определи уврежданията на дъщеря й. "Тази система за пети път ще ми каже, че детето ми е дефектно... За пети път! Да, тя е пораснала, но нито е прогледнала, нито ще прогледне, нито е проходила, нито ще проходи! И аз пак ще трябва да ходя да заработя заплатата на хората в ТЕЛК", заявява Красимира.
"Кой е този ненормален администратор, който може да кара тези хора непрекъснато да ходят напред-назад. Ако това е истина, този човек не просто да се уволни, а всичко там да изчистим. Гледах го. Ревах, докато ги гледах. Лично министърът да се занимае със случая! Малко човечност няма ли, бе, какви са тези хора, държавни заплати вземат!", възмути се Борисов на заседанието на Министерския съвет в присъствието на фоторепортерите. Социалният министър реагира бързо с обещание да бъде направена проверка и да бъде докладвано на премиера. "Това, което разбрах, е, че всъщност се възразява срещу периода, в който се спира помощта при преосвидетелстване, т.е. когато изтече срокът на съответното експертно решение", опита се да обясни Петков. Това обаче не е просто въпрос на "ненормален администратор", а и на закони и наредби. За тези неща хората с увреждания протестират от години, а ГЕРБ им обещава поне от 2015 г. промени. До този момент обаче реформа в системата няма, макар че трябваше да я направи още вторият кабинет "Борисов".
Въпреки че се изказа така емоционално вчера по повод телевизионните репортажи, Борисов втора седмица отказва да приеме лично родителите на деца с увреждания. Те бяха игнорирани и от депутатите на ГЕРБ при опит да влязат в парламента, а социалната комисия също не пожела да ги допусне на заседанието си, защото носели фланелки с пропаганден надпис. На фланелките пишеше "Системата убива".
Социалният министър Бисер Петков пък се изказа доста предпазливо по другата болна тема на протестиращите - драстичното намаление на помощта за най-тежки увреждания, която до пълнолетието на детето е 930 лв., а след това пада в пъти. Преди ден той опита да тушира напрежението с изявлението, че правителството "сериозно обсъжда решаването на въпроса с неравнопоставеността по отношение на по-значителната финансова подкрепа за семействата на деца с увреждания до 18 г. и значително по-ниския размер на подкрепата след навършване на пълнолетие на тези деца". Вчера обаче призна, че предоставянето на социална помощ на навършилите пълнолетие хора с увреждания значително би натоварило българската социална система. "И представителите на хората с увреждания са съгласни, че ако се даде една такава помощ, без да се реформира системата, това ще са едни неефективно използвани пари. Някой от протестиращите споделил ли е, че е удовлетворен от тази помощ? Госпожа Обретенова спомена ли, че всъщност получава?", разпитваше социалният министър.
От протеста
"Нашите искания дори не са толкова за пари, искаме индивидуална оценка на всеки, рехабилитация, социална интеграция, лечение, образование, работа за тези, които могат да работят и алтернативи за тези, които не могат да упражняват труд. Искаме всички програми да бъдат централизирани и да получаваме това, което ни е необходимо за нормално съществуване, без да просим, както ме обвиниха при едно мое участие в телевизионно предаване" каза за "Сега" Рени Григорова, майката, която миналата година поиска с официално писмо до президента тя и синът й Стефан, който в момента е на 28 години, да бъдат подложени на евтаназия, ако не се промени политиката към хората с увреждания и не им се осигури нормален живот. Синът й страда от епилепсия, диабет, хипертония и остеопороза, ако нещо се случи с нея, и той много скоро също ще умре. Самата Рени е с четири инсулта, пенсионер по болест. Двамата със сина й живеят с общ бюджет от 500 лева, а само неговите лекарства гълтат на месец по 150 лева.
Още открития
След като избърса сълзите си, премиерът "откри", че подчинените му чиновници имали неплатени глоби от КАТ. Двамата с вътрешния министър направили проверка в полицията и се оказало, че "има по трима-четирима души с актове от КАТ, които не са платени".
Борисов заповяда и останалите министри да направят проверка и да докладват на следващото правителствено заседание не само за шофьорите, но и на всички служители в министерствата и агенциите, областните управители - също.
"Човек, който нарушава Закона за движение по пътищата, има по няколко акта, не знам дали така е и много добър служител", каза Борисов многозначително. Всеизвестно е, че КАТ събира нищожен процент от глобите си.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева обясни пред журналисти, че ще провери само шофьорите на служебни автомобили. Тя самата била попаднала в абсурдна ситуация - разбрала, че има 5 акта на свое име за нарушения, направени от шофьори на Министерството на правосъдието.
На финала на театралния си етюд Борисов прати всички министри, които провеждат обществени поръчки, да се обясняват с президента Румен Радев "на лична среща".
В лекция в УНСС Радев заяви: "България прилича на строителна площадка, където нещо строят, но не знаем точно какво, защото е тъмно", визирайки програмата за саниране на жилищни сгради и изграждането на пътища и магистрали.
"Отивате при президента и му казвате, за което смятате, че е на тъмно, вземаме прожектор и го осветяваме", разпореди Борисов. Той защити и злополучната си програма за "безплатно" саниране: "Не може за една бълха да горим целия юрган. В следващите 5-10-15 г. цели жилищни комплекси ще излязат от употреба, ще станат опасни и ДНСК трябва да ги затвори. И тогава ще кажат: държавата защо не ги е санирала?"
Всъщност положението е друго - едва малко над 1% от жилищата в страната бяха ремонтирани с държавни пари на прескъпи цени и некачествено. От самото си начало програмата бе обвита със съмнения за нагласени поръчки и шуробаджанащина при избора на строителните фирми.
Всяко трето българско семейство не ще кола и интернет. Впечатляващо голяма група българи смятат, че си живеят достатъчно добре и без автомобил, компютър и интернет. Поне така излиза от проучване на Националния статистически институт, публикувано в сряда. Според данните на НСИ 51% от домакинствата у нас имат лека кола, но за близо 15% дори вехто МПС е непостижим лукс. А цели 34% твърдят, че просто нямат нужда от возило.
Подобна е картината и по отношение на компютрите и интернет. Над половин България ползва вкъщи съвременните средства и възможности за комуникации, но има едни 38% от домакинствата, които не виждат необходимост да се оборудват с домашен РС или лаптоп и да "сърфират" из глобалната мрежа по пантофи. Проучването на НСИ не уточнява кои са тези 38 процента, които предпочитат да живеят в миналия век, но не е трудно да се досетим, че това са предимно възрастни или неграмотни хора.
Вече почти няма български дом без телевизор и хладилник. 93% от градските жилища и 84% на село разполагат с автоматична пералня. Климатиците не са много популярни в страната ни, особено в селата, където ги има в едва 14% от къщите. В същото време по-малко от 20% от жилищата се радват на удобството на централното отопление (парно или на природен газ). Има обаче съществена разлика между градовете и селата - всеки четвърти градски дом е топлофициран или газифициран, докато само 1.8% от селските жилища са вързани към мрежа за отопление.
Токът ще поскъпне допълнително заради ТЕЦ-вете и ЕСО. Поисканото от ЧЕЗ, "Енерго-про" и ЕВН повишаване на цената на електрическата енергия може да се окаже по-малкият проблем за потребителите. Много по-стряскащи са заявленията на топлоелектрическите централи, които произвеждат тока, и на Електроенергийния системен оператор, който събира такси за пренос и достъп до мрежата. Това стана ясно, след като Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) публикува на сайта си исканията на енергийните дружества за новия регулаторен период, който започва на 1 юли.
Освен че досегашните участници на електроенергийния пазар искат по-високи цени, от документите става ясно, че в осигуряването на ток за регулирания пазар ще бъдат включени и три нови ТЕЦ-а. Това са свързаните с бизнесмена Христо Ковачки "Бобов дол" и "Марица 3", които досега нямаха утвърдени цени, както и ТЕЦ "Варна", която от края на миналата година е с нов собственик - бившия транспортен министър Данаил Папазов. Техните заявления са за двойно и дори тройно по-високи от досегашните цени на производителите на ток и неминуемо ще натежат в сметките на потребителите.
Висок скок от държавните играчи
Наред с частните дружества и всички държавни участници на електроенергийния пазар са поискали от КЕВР повишаване на цените, по които работят. ТЕЦ "Марица-изток 2" например настоява за увеличение от 32% на тарифата, по която продава тока. Така един мегаватчас би струвал 98.75 лв. без ДДС при сегашна стойност от 75.08 лв. ВЕЦ-овете, собственост на НЕК, са поискали увеличение на цената с 18% до 82.62 лв./мВтч без ДДС. В същото време поисканото от АЕЦ "Козлодуй" поскъпване е символично - 3%, до 56.43 лв. без ДДС за мегаватчас.
Шоково поскъпване на цената за пренос и достъп до електроенергия е поискал и Електроенергийният системен оператор. Предложението е първата тарифа да се промени от 8.15 лв. до 11.05 лв. без ДДС за всеки пренесен мегаватчас по мрежата, което представлява ръст от 36%. Дружеството настоява таксата за достъп да бъде увеличена с цели 49% - до 1.62 лв. без ДДС за мВтч.
Въпреки заявените желания за драстично покачване на цените председателят на КЕВР Иван Иванов заяви категорично, че регулаторът няма да допусне чувствително повишаване на електроенергията за потребителите. Обяснението му е, че през последните няколко години дружествата от сектора неизменно са искали увеличения в рамките на 30 - 50%, като конкретно през 2017 г. са настоявали за ръст в диапазон 20 - 52%. След извършените от комисията икономически и финансови анализи и при отчитане на всички признати ценообразуващи фактори обаче утвърденото увеличение на цената на електроенергията за регулирания пазар беше с 1.5%.
Ковачки и Папазов в акция
Каквито и обещания да дава Иван Иванов обаче, сметките му може да се объркат значително, заради заявеното желание на още три електроцентрали да продават на регулираня пазар. ТЕЦ-те "Варна", "Бобов дол" и "Марица 3" досега не са участвали при формирането на средната цена за регулирания пазар, а предложените от тях тарифи, на които могат да работят, са стряскащо високи. При средна пазарна цена за последния месец под 70 лв. за мегаватчас, ТЕЦ "Варна" например иска да продава на 195.12 лв. за мегаватчас. Това според анализите на собственика й Данаил Папазов ще покрие производствените разходи (централата ще работи на природен газ), ще осигури средства за ремонти и модернизации и ще позволи нормална възвращаемост на инвестицията - ТЕЦ-ът беше купен от CEZ срещу 48.5 млн. евро.
ТЕЦ "Марица 3" е обявила, че иска да работи на цена от 157.09 лв. за мегаватчас, а "Бобов дол" - на 120.98 лв./мВтч. През последните години двете централи си осигуряват приходи предимно от търговете на ЕСО за студен резерв - в зависимост от периода на годината, без да работят, получават от 7.65 до 10.98 лв. за всеки мегаватчас разполагаема мощност.
Каквито и анализи и сметки да направи КЕВР, според Закона за енергетиката ще трябва да определи някакви квоти за участието на тези централи на регулирания пазар. Дори да не бъдат в пълния размер, в който те са поискали, присъствието им неминуемо ще се отрази в крайната цена на тока.
Подкупът, за който е обвинена Иванчева, е рекорд за прокуратурата. Подкупът, с който е заловена кметицата на столичния район "Младост" Десислава Иванчева - 56 хил. евро, е рекордно постижение за държавното обвинение. Това заяви днес на пресконференция административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев. Иванчева беше задържана във вторник заедно със своята заместничка Биляна Петрова при зрелищна акция на прокуратурата и новосформираната антикорупционна комисия.
По време на пресконференцията прокурор Гешев обясни, че срещу Иванчева е имало множество сигнали, тъй като тя държала преписките "на трупчета" и изндувала инвеститори да строят градинки и спортни площадки, за да ги придвижи. През декември прокурор от Специализираната прокуратура започнал проверка срещу Иванчева, а през февруари, след като антикорупционната комисия събрала оперативна информация за искан подкуп, било образувано и досъдебно производство. Въпреки че повечето сигналоподатели срещу Иванчева намеквали, че от тях искат подкуп, само един го е казал директно и се съгласил да съдейства на полицията, защото, според прокурор Гешев, "имал европейско мислене в добрия смисъл на думата".
Подкупи в центъра на София
Според прокурор Гешев, за да придвижи преписката на строителен инвеститор, Иванчева е поискала 20 евро на квадратен метър. Проектът, който той реализирал, бил 12 хил кв. м., а първоначално уговорената сума била 250 хил. евро, които били разделени на траншове по малко над 70 хил. евро. Освен това, отбелязва прокуратурата, на инвеститора било обяснено, че тъй като имал и друг проект в "Младост" върху 49 хил кв. м., кметицата поискала 1.1 млн. евро, но направила отбивка и сумата намаляла на 500 хил. евро.
Първата част от парите - 70 хил. евро, трябвало да бъде предадена още преди две седмици, но срещите се отлагали и заради Иванчева, и заради посредника при предаването на парите, чието име прокуратурата отказа да назове (но най-вероятно става дума за бившия кмет на района Петко Дюлгеров, чийто телефон беше изключен през целия ден).
В крайна сметка вчера посредникът и изнудваният бизнесмен се срещнали в заведение на ъгъла на улиците "Раковска" и "Гурко" и там по думите на прокурор Гешев станало предаването на парите. От предадените 70 хил. евро посредникът взел 20% за себе си (14 хиляди), а остатъкът предал на Иванчева и Петрова в заведение в градинката "Кристал". Малко след като излязъл оттам, мъжът бил задържан в градинката на Народния театър, а у него били открити парите.
В същото време двете жени се качили на служебния си автомобил, шофиран от Иванчева, който минал по "Шести септември", завил по "Славянска", а след като се включил в бул. "В. Левски", бил спрян от служители на антикорупционната комисия и отряда "Кобра".
В опит да отговори на критиките, че акцията е станала на оживено място в столицата, прокурор Иван Гешев обясни, че двете жени не са били задържани при предаването на парите, защото не било сигурно в кой точно момент е станало това. Автомобилът бил спрян пред Спортната палата, защото в противен случай е можело да бъде загубен в трафика на София, а парите - внесени в банка или унищожени. Нито шефът на Специализираната прокуратура, нито председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев или неговият заместник Антон Славчев можаха да обяснят защо колата не е била проследена, но всички повториха, че по случая са работили около 100 души.
Доказателствата
Според прокурор Иван Гешев срещу Иванчева и заместничката й има солидни доказателства - специални разузнавателни средства и показания пред съдия. Подкупът от 70 хил. евро. е бил предоставен от изнудвания бизнесмен и е бил "белязан" с химическо вещество, следи от което са открити и при тримата задържани - Иванчева, Петрова и посредника.
Парите са открити в кашон на задната седалка на колата. От думите на Гешев се разбра, че двете ще бъдат привлечени като обвиняеми за подкуп в особено големи размери - престъпление, за което се предвижда наказание от 10 до 30 години затвор. За съдбата на посредника, който по думите на прокурор Гешев е дал подробни обяснения, щял да реши наблюдаващият разследването прокурор. Пак той е компетентен да реши дали да поиска постоянен арест на обвиняемите.
Същевременно Гешев допусна, че обвинението може и да се промени, като бъдат повдигнати обвинения за организирана престъпна група.
Няма линч - виновни са Наказателно-процесуалният кодекс и адвокатите
По повод на множеството критики, че двете жени са били държани над четири часа на булеварда, Иван Гешев обясни, че това е било необходимо, защото са били извършени претърсване и изземване и опис на парите, на което те е трябвало да присъстват. "Така е по българския Наказателно-процесуален кодекс", каза той и изрази съмнение, че в Америка или Франция има такава процедура.
Жените били с белезници, за да не могат междувременно да заличат следи от веществото, с което са маркирани парите. След приключването на описа на парите е трябвало да влязат в сградата на министерството на спорта, където да им бъде извършен личен обиск и да бъдат освидетелствани - да бъдат проверени с инфрачервена лампа дали има следи от веществото по тях.
На упреците, че двете жени не са имали достъп до адвокат, прокурор Гешев обясни, че е имало четирима адвокати, които са били вписани в протоколите и са направили своите възражения. За изказването на адв. Върбан Върбанов, че не е бил допуснат до Десислава Иванчева, прокурор Гешев заяви: "По телефона обясни, че ще дойде, когато може, а после даваше интервюта."
На пресконференцията, дадена съвместно от КПКОНПИ и прокуратурата, практически нямаше възможност да се задават журналистически въпроси. Заради лошата организация на пресконференцията от страна на прокуратурата тя беше прекратена преждевременно.
Транспортът минава на алтернативни горива. За своята мобилност и транспорт европейската и в частност - българската икономика, са силно зависими от вноса на течни горива, потреблението на които нараства. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова при откриването на конференцията „Стратегия на рафиниращата индустрия до 2050 г.", организирана от Българската петролна и газова асоциация (БПГА) и Европейската петролна асоциация FuelsEurope. Течните горива са един от основните източници на емисии парникови газове и затова необходимостта от въвеждане на нови екологосъобразни и енергоефективни технологии е целесъобразно, подчерта Петкова.
В рамките на българското председателството на Съвета на ЕС страната ни работи съвместно с останалите държави от ЕС за осъществяване на поетапен и преход към нисковъглеродна икономика и за повишаване на енергийната ефективност, допълни енергийният министър. Затова тази конференция, в обхвата на която попадат въпроси, свързани с разработването на стратегия за транспортния сектор и замяната на вносни горива с алтернативни, обезпечаването на сигурността на енергийните доставки, прехода към декарбонизация на транспорта и опазването на околната среда, ще допринесе в значителна степен за преминаване към нисковълеордна икономика, категорична бе Теменужка Петкова.
Нужен е един закон, който да регулира пазара на горива. Това заяви председателят на БПГА Валентин Златев, визирайки внесения в началото на март закон, който цели затягане на правилата за търговия с горива у нас. Ще настояваме да има обществен орган, който да следи за изпълнението на закона, каза Златев и допълни, че сега 14 различни закона регулират пазара на горива у нас. Съпротивата срещу закона идва от непознаване на текстовете, които са именно в полза на земеделските производители, обясни Златев. С новия закон се въвеждат понятия като "вътрешноведомствен обект", което е от полза за селското стопанство, посочи Златев. Отпорът срещу законопроекта е очакван, тъй като сивият сектор в горивата е 30% и това са милиарди, които не влизат в хазната, смята Златев.
20 големи ремонта в София през лятото. 20 мащабни ремонта започват в София през лятото. Те са на големи улици и булеварди. Сериозни реконструкции ще има и по кварталите като за първа година общината ще инвестира повече пари в ремонт на квартални улици и тротоари, отколкото в основните. Общата сума за това през следващите две години е 10 млн. лева. Това съобщи вчера кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Основните ремонтни дейности ще са от 1 юни до края на август, съобщи Фандъкова и призова софиянци за разбиране и търпение, тъй като със сигурност ще има много тапи и задръствания.
Най-тежкият обект според кмета ще е цялостната реконструкция на емблематичната софийска улица "Граф Игнатиев". Тя ще започне на 8 май и ще се прави на етапи. В края на май започва обновяването на подлеза на ключовото кръстовище на булевардите "България" и "Гешов", където на 1 юли тръгва и ремонтът на релсовия път. Очаква се това лято да стартира и обновяването на зоната около храма "Св. Ал. Невски".
Фандъкова предупреди, че за калпав или недовършен ремонт общината няма да плаща на фирмите. За контрола върху дейностите в кварталите ще отговарят районните кметове и без техен подпис няма да се плаща на изпълнителите, подчерта Фандъкова.
Знаци за над 3 млн. лева крадат от пътищата у нас. Табели за над 3 млн. лева се крадат годишно от пътищата и улиците у нас. Само по републиканските шосета загубите са за поне 1,5 млн. лева, сочат данни от Агенция „Пътна инфраструктура". Останалите липси са от общините, които отговарят и плащат за пътните знаци в населените места.
Според обобщената статистика, с която „Монитор" разполага, най-често изчезват табели за предимство и край на пътя с предимство, знак „Стоп", както и табелите за изскачащи внезапно животни на пътя. Причината е, че тези знаци най-често се поставят на по-обезлюдени места.
„На местата, където малък път през полето се включва в по-главен, винаги има знак, че колите по шосето отпред са с предимство и трябва да се пропуснат. Именно тези табели изчезват най-често, защото са на по-безлюдни места. Понякога има и знак „Стоп" ако пътят е „черен" и също табелата се оказва много привлекателна за крадците", обясниха застрахователи пред „Монитор", на които им се налага да изплащат знаците, за да могат общините и АПИ да ги подменят. „Повечето знаци са застраховани като част от пътната инфраструктура. Те са доста скъпи и не можем да си позволим да ги оставим на произвола на съдбата.
Цените им започват от 155 лева за квадратен метър. Това са най-евтините. Повечето обаче се купуват от 456 лева за квадрат. Застраховаме и мантинелите, които тръгват от 47,20 лева за линеен метър и стигат до 274 лева", обясниха служители на пътната агенция и общините пред „Монитор".
Именно след изплатените застраховки станали ясни и загубите за държавата от липсващите знаци. Много сигнали стигнали и до полицията. От МВР установили, че липсващите табели се ползват по предназначение в зависимост от сезона. Ако е есента, то знаците се използват за печене на чушки. „Стоп"-ът, които е от хубава и лека сплав, се слага върху огъня и след бързо обгаряне на боята започва да се носи аромат на печени пиперки. Пролетно време пък табелите били откривани по обшивките на покриви, за да се спре течът, появил се през изминалата зима. Лятото, когато по селата няма много работа, пътните знаци ставали разменна монета в пунктовете за скрап. За една табела спокойно се взимали пет лева. Металните стойки пък служели като колове на дворни огради и дори за подпиране на лозници в късно лято, когато асмите са натежали от плод. В градовете най-често изчезвали знаците, които обозначават приближаването на пешеходна пътека.
40% от вносното мляко с лошо качество. 40% от млякото, което се внася у нас, е с лошо качество. Това заяви след участието си в блицконтрола в ресорната парламентарна комисия земеделският министър Румен Порожанов.
По думите му то не е за изхвърляне и може да се вложи за направата на млечни продукти с дълъг срок на зреене. „В тази връзка съм препоръчал на организациите на бранша да си направят отраслов стандарт, който доброволно да спазват", каза той. Според него това е един от начините да се намалят доставките от чужбина на мляко с ниско качество. На въпрос от кои страни внасяме основно мляко той посочи Унгария и Румъния и припомни случаят с хванатата по Великден партида от Гърция. От южната ни съседка обаче импортът на мляко бил малък.
Земеделският министър съобщи още, че в понеделник ще бъдат обявени всички резултати от направената проверка на вносни храни за двоен стандарт. Преди 5 дни той информира, че междинните резултати от проверката на 60 храни от западни производители, които се предлагат както у нас, така и в останалите страни от ЕС, са показали, че вносното детско пюре и италианските макарони у нас се продават на двойно по-високи цени, отколкото в магазините в Западна Европа. По думите му данните сочат още, че по-скъпо се продават около 40% от изследваните храни за двоен стандарт в България спрямо страните, откъдето са внесени.
На въпрос за съдържанието на хидрогенизирани немлечни мазнини в млечните продукти Порожанов припомни, че използването им не е забранено, но е задължително наличието им в храните да бъде изрично изписано на етикетите им и потребителите да бъдат информирани.
По време на заседанието на комисията земеделският министър каза, че Българската агенция по безопасност на храните е спряла разрешенията за използване на пестицидите от групата на неоникотиноидите и това ще е от полза пчеларите.
Според него най-вероятно част от земеделските производители ще са недоволни, но въпросният химикал с години остава в почвата и се натрупва и в цветовете на растенията, от където се поразяват и пчелите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |