Всяка година КАТ произвежда хиляди мними длъжници. Хиляди глоби към Пътна полиция, които нарушителите вече са си платили, продължават да висят като дължими. Титулярите им, които може би не подозират, рискуват да им бъдат отнети шофьорските книжки, ако бъдат спрени за проверка. Единственият начин е да носят непрекъснато със себе си документите за извършеното плащане и да ги показват при всяка проверка, като и това не е гаранция, че проверяващият ще ги признае.
Абсурдната ситуация, в която добросъвестни шофьори биват тормозени, а КАТ прахосва време и ресурси, за да издирва несъществуващи длъжници, съществува от години, но тя се превърна в проблем на управляващите едва когато от нея бе засегнато правителството. На правителствено заседание във вторник вътрешният министър Валентин Радев е докладвал, че на името на премиера Бойко Борисов се водят 10 неплатени акта, съобщи "24 часа". Става дума за нарушения, извършени от коли на Министерския съвет. Те били платени, но системата на КАТ ги отчитала като дължими.
Причината са несъвършенства в системата, обясниха от МВР. Ако например човек има няколко глоби, но ги плати наведнъж, системата няма да отчете нито едно плащане, т.е. всички задължения си остават висящи. Друга възможна грешка е неправилно изписване на данни в заявлението за плащане - например сбъркан номер. Системата отново няма да отчете нито грешка в документа, нито направено плащане. Така всеки, който си е платил глобата, може да се води длъжник и да бъде санкциониран. Едно от наказанията е отнемане на книжка, а през последните месеци от МВР са доста активни по тази линия и редовно организират акции. Последната бе покрай граничните пунктове.
Абсурдите не свършват дотук, защото, след като задълженията в КАТ останат висящи, те се изпращат за принудително събиране в НАП. Оттам при почти всяка кампания установяват, че около 1/3 от длъжниците всъщност вече са си платили. Естествено, масовата реакция на гражданите е гняв и недоумение, когато данъчните ги потърсят.
От МВР заявиха, че се опитват да изчистят несъвършенствата на системата си със собствените си разработчици. Колко време ще отнеме това, не е ясно.
Въпреки абсурдната ситуация и данъчни, и полицаи твърдят, че през последните 3 години системата на работа се е подобрила. Преди това и двете институции не са си разменяли информация. Тогава единственият начин човек да докаже, че всъщност не дължи глобата, която му търсят, бил да се разкарва до КАТ, където да му издадат някакво удостоверение, а след това да го занесе в НАП. Тогава и броят на мнимите длъжници бил много по-голям. Сега поне имало обмен на информация.
Доказателство за дългогодишните проблеми са инструкциите за плащане на задължение, които Националната полиция е пуснала на сайта си. Оказва се, че плащането на глоба изобщо не е толкова лесно. Първо човек трябва да се информира, че допреди няколко месеца задълженията по фишове и наказателни постановления са се плащали по отделни сметки. Те вече са закрити и има единна. Тя обаче не включва задълженията по електронни фишове, те са по друга сметка. На трета пък са глобите по Кодекса за застраховане.
Цяло приключение е и самото попълване на документи за наглед елементарна операция. Например от МВР уточняват, че с едно платежно нареждане може да се плати само едно задължение. Друга честа грешка била, че вместо да се изпише номерът на самото наказателно постановление, в платежното нареждане се изписвал номерът на акта. Има дори такава инструкция: "Номер на наказателно постановление и дата на съставянето му - при номерата на наказателни постановления, издадени след 2014 г. е особено важно да не се пропускат тиретата в номера на документа, например - 00-0000-000000".
Белезници
Шефът на КАТ-Благоевград Данаил Стоицов и негови подчинени бяха арестувани при акция срещу корупционни схеми. Стоицов бе изведен от сградата на местната Пътна полиция с белезници. Според неофициална информация става дума за схема при регистрация на автомобили. Сигналът за нея е подаден от собственик на местен информационен сайт.
Министър Ангелкова спасява плажовете не от бетона, а от палатките. Министърът на туризма Николина Ангелкова ще прави засилени проверки на къмпингуващите по родното Черноморие това лято. "Не знам защо тези, които къмпингуват, смятат, че са извън закона и не трябва да бъдат проверявани. Всеки плаж, независимо дали е охраняем или не, бива проверяван от нас", обясни министърът пред Би Ти Ви вчера. Изявлението идва на фона на факта, че работната група към Министерството на туризма вече повече от година не може да изготви правила за разполагането на палатки и каравани край морето. Според Ангелкова регламент все още няма, защото "определена група от хора с крайни позиции смятала, че свободното къмпингуване трябва да бъде 100% разрешено".
Странното е, че ресорният министър всяко лято прави проверки и хайки за палатки на пясъка, но старателно отбягва строителните площадки и леенето на бетон по плажовете. Преди дни снимка на хотел, вдигнат насред плаж на Южното Черноморие, взриви социалните мрежи. Обектът е построен преди години и властите са безсилни, обясни вчера Ангелкова, която призна, че казусът е "безумие". По думите й "има много безумия от приватизацията, на които ставаме свидетели в момента", а хотелът насред плажа вече бил "саниран", тоест узаконен, със съдебно решение. "Той е частна собственост. По конституция частната собственост е неприкосновена", уточни тя.
Относно плаж "Корал", където природозащитници се опасяват, че частен инвеститор ще заграби плажа и прилежащата му територия, министърката уточни, че трябва да се изготви общ устройствен план, но "когато се стартира такава процедура, се слага каруцата пред коня, започват спорове, на които не им е мястото на този етап", коментира тя.
В края на април тази година избухна друг скандал със строеж на басейн върху плажа в Каварна само на метри от морето, пред четиризвезден хотел, чието откриване предстои през юни. Бившият кмет на града Цонко Цонев качи в профила си във "Фейсбук" снимка, на която се вижда изкоп на плажа. Според него отговорен за строителните работи е наемателят на плажа и собственик на хотела Валентин Николов - местен бизнесмен, приближен на бившия депутат от ГЕРБ Живко Мартинов.
Проверка на Министерството на туризма установи, че коритото за басейна било пластмасово и че няма бетон - което не обяснява защо на плажа е била стоварена тежка строителна техника. Кметът на Каварна Нина Ставрева също уверява, че всичко е в рамките на закона. От Регионалната инспекция по опазване на околната среда също не видяха проблем. Според представител на фирма наемател на плажа след края на 5-годишния договор щели да махнат басейна.
Сблъсък
"Върху дюните на плажа "Корал" ще се строи", алармира по Би Ти Ви Мирослава Петрова от сдружението "Да запазим Корал". "Дюните на "Корал" не са само на снимка. Те са там и по кадастър. От 122 дка терен, който се намира зад плажа, 90 декара са дюни. Върху тази територия в момента по неведоми обстоятелства се планира зона за курортни и допълващи дейности с плътност 30 метра и коефициент за интензивност на застрояването 1. Регионалното министерство не трябва да допуска това", настоя природозащитничката.
"Не виждам какво се коментира, защото общият устройствен план на община Царево не е готов. В момента се прави екологичната оценка, която още не ни е представена", опонира кметът на Царево Георги Лапчев. В момента върви обществено обсъждане на проекта за ОУП, посочи обаче Мирослава Петрова. А Лапчев я обвини, че брани "Корал" користно, защото всяко лято си слагала кемпера на плажа.
"Мобилтел" официално стана A1. Най-големият български мобилен оператор по брой абонати - "Мобилтел", официално се преименува на А1. Компанията сменя не само търговското си име, но и юридическото, като новото дружество вече се казва "А1 България". Това е част от цялостната промяна на идентичността на всички телекоми към австрийската компания майка A1 Group, като операторите в Австрия, Словения и България вече смениха името си, а предстои това да се случи и в Беларус, Хърватия, Сърбия и Македония.
Всички условия по договорите на клиентите остават същите, обясниха от компанията. Според изпълнителния директор на "А1 България" Александър Димитров основната цел на компанията е отсега нататък не само да носи ново име, но и да промени цялостната си бизнес визия и да се вслушва повече в клиентите си.
"Днес ставаме част от нещо голямо - силна международна марка, каквато е A1. Тя ни носи нови стандарти за обслужване, единна корпоративна култура, повече знания и опит. Новият бранд отразява нашата цел да бъдем лидер, като се възползваме от възможностите на дигитализацията в полза на нашите клиенти", коментира при представянето Димитров.
Нови услуги
Освен ребрандирането "А1 България" ще предлага и нови услуги, сред които собствена линия смартфони, музикална стрийминг платформа и финансови услуги . Те трябва да стартират в следващите няколко седмици. Целта е компанията да е много повече от телекомуникационен оператор - доставчик на дигитални услуги и решения в най-различни сегменти, касаещи от крайния потребител до бизнеса.
Новите смартфони на компанията ще бъдат под марката А1 и са направени специално за оператора. Линията ще се състои от три модела с различни характеристики. Вместо стандартната 24-месечна гаранция те ще имат 36-месечно покритие.
Музикалната стрийминг услуга, която "А1 България" ще предлага, бе описана от Димитров като "всичко, което Spotify има, заедно с пълен каталог на българската музика". Тя ще разполага с над 30 млн. песни. Димитров уточни, че цената й ще е по-ниска от тази на подобни платформи. Приложението е създадено от основния акционер в А1 Group - America Movil.
Операторът започва да предлага и финансови услуги като дигитален портфейл, през който ще могат да се извършват директни преводи към други абонати на телекома, както и плащания онлайн и на POS терминал. "А1 България" ще предлага и собствена кредитна карта, като според Димитров условията по нея ще бъдат далеч по-конкурентни от тези на пазара.
Собствените спортни канали на оператора - Mtel Sport 1 и 2, се преименуват на MAX Sport 1 и 2, като цените им остават непроменени. Александър Димитров уточни, че в следващите седмици се очакват новини около тях, като първата е добавянето на мачовете на българския мъжки волейболен отбор в Световната лига тази година.
С мисъл за клиентите
Димитров заяви, че основна цел на промяната на идентичността е грижата за клиентите. За тази цел компанията поема ангажимент, че ще им предоставя високо качество на услугите, а в случай на неизпълнение на тези обещания ще ги компенсира по различни начини - от намаляване на таксата, през предоставянето на повече мегабайти в пакета данни, до други бонуси. Всеки абонат ще може да дава обратна връзка през новото приложение "Моят А1", а свалилите го автоматично получават 10 000 MB мобилен трафик за един месец.
"А1 България" също така гарантира на клиентите си, че няма да чакат повече от 60 секунди при обаждане на *88/088 123. Фактурите ще бъдат по-ясни и разбираеми, а лоялните клиенти вече могат да закупят телефон на промоция и по средата на договора си, а не само при изтичането му.
При стандартна повреда "А1 България" обещава отстраняването й до 6 часа, а инсталацията на нови услуги ще става до три работни дни. Клиентите ще могат да тестват безплатно нови услуги в рамките на един месец до края на юни.
Огромно ребрандиране
Ребрандирането на "Мобилтел" в "А1 България" бе ясно още преди месеци, но компанията пазеше в тайна детайлите около него. Сега стана ясно, че телекомът ще използва едно основно лого наред с още около 70 негови вариации според сезона, сектора и различните кампании. Всички магазини също ще бъдат ребрандирани, като всеки от тях ще бъде в тематиката на исторически паметник в България.
Предстои конкурс за търсене на нефт и газ в трети черноморски блок. Трети блок в Черно море ще бъде предложен на инвеститори за търсене и проучване на нефт и газ. Това съобщи директорът на "Природни ресурси, концесии и контрол" към министерството на енергетиката Станислав Станков на Европейския минен бизнес форум, който се проведе в София в края на миналата седмица. Става дума за блок "Хан Тервел" (бившият "Терес"), който се намира в дълбоководната част на Черно море.
Текущи и нови проекти
Блокът се намира между проучваните в момента "Хан Аспарух" на север и "Хан Кубрат" на запад и е с площ 4032 кв. км. Конкурси за него са организирани и преди, но досега не е имало кандидати. Енергийният министър Теменужка Петкова още миналата година обяви, че предстои правителството да обяви нов конкурс за блока. Площта вече е съгласувана с компетентните министри и предстои Министерският съвет да приеме решение за обявяване на конкурс, казаха от ведомството за "Капитал".
В същото време проучванията в съседните блокове продължават. В края на миналата година френската Total, която заедно с Repsol и OMV държи правата за "Хан Аспарух", обяви, че подготвя трети проучвателен сондаж. Първият беше направен през 2016 г. и показа запаси на нефт, а вторият приключи в началото на тази година. В "Хан Кубрат", който е приблизително два пъти по-малък, Shell Exploration & Development предстои да направи първия си сондаж.
Освен за новия блок в Черно море инвеститори ще се търсят и за два блока на сушата. Конкурси за проучване на нефт и газ ще бъдат обявени за "Враца-запад" (в северозападната част на страната) и "Омуртаг" край Търговище. В момента в България действащи са общо 13 разрешения за търсене и проучване на въглеводороди.
Интерес и трудности
През последните години се забелязва значителен прираст на желаещите фирми да извършват проучване на подземни богатства на територията на България, каза заместник-министърът на енергетиката Красимир Първанов на форума. Справка на енергийното ведомство показва, че за последните пет години са заявени общо 422 площи за търсене и проучване. "Процесът по издаване на едно разрешение е доста дълъг и нашата цел е да го облекчим. За проучване са необходими сериозни инвестиционни разходи, без да има никаква възвращаемост", каза Първанов.
"По отношение на разрешителните най-важно е прилагането на законодателството", каза Родриго Чанъс от звеното "Ресурсна ефективност и суровини" към Европейската комисия. По думите му добивната индустрия в България е изключително важна за икономиката, тъй като 5% от брутния вътрешен продукт идват от нея. За сравнение, делът й в Швеция например е 1%, а в Испания - 0.5%.
През последните 10 години в добивната индустрия в България са инвестирани 3 млрд. лв. "Това са огромни инвестиции, които подобряват здравето на хората, екологията, разбира се, увеличават производителността, добива и заплащането на работниците", каза председателят на Българската минно-геоложка камара Николай Вълканов. Въпреки това по думите му досега не е отворен нов рудник. Първият такъв проект предстои да заработи в края на годината край Крумовград, където инвеститор е канадската Dundee Precious Metals. Според Вълканов причината за това е, че компаниите не популяризират напредъка си и хората продължават да свързват миньорската дейност с лошите практики от миналото. "Ако ние не даваме вярната информация, други дават невярна информация", каза той.
Подобен проблем не е уникален за България, стана ясно на форума. "Наблюдава се засилващо невежество и дори страх към минната дейност в Европа", каза президентът на Euromine Марк Раховидас. По думите му протестите на неправителствените организации срещу добивните проекти много често идват от градски, а не от минни региони.
Подобни данни представи и генералният директор на Европейската конфедерация за минерални суровини Роман Щифтнер. "В Австрия направихме правителствено проучване за репутацията на минната индустрия и установихме, че колкото по-близо до мина живеят хората, толкова по-положително гледат на добива. И обратно - колкото са по-далеч, толкова по-скептични са", каза Щифтнер. По думите му това ясно показва, че липсва информация, а в съзнанието си хората не правят връзка между добива и крайните продукти, които използват ежедневно.
Е2,3 млрд. влагаме във ВиК сектора до 2020 г. В сектор „Води" е насочен най-големият ресурс по ОП „Околна среда 2014-2020" (ОПОС), в размер на 2,3 млрд. лв. Това съобщи министърът на околната среда и водите Нено Димов на форума „Новите инвестиции във ВиК инфраструктурата". Събитието беше открито от вицепремиера Томислав Дончев, министъра на регионалното развитите и благоустройството Николай Нанков и кмета на София Йорданка Фандъкова. Досега са подписани 24 договора на обща стойност 946 млн. лв., отчете Димов. Досега успешно са изпълнени 3 проекта - за пречиствателните станции на Шумен, Раднево и Банско. В процес на изпълнение са 14 проекта, а други 5 са втора фаза на започнати през предишния програмен период проекти в общините Варна, Видин, Враца, Тервел и Ямбол. С тези инвестиции ще се подобрят условията на живот на над 1 млн. български граждани, посочи Димов.
До края на годината ще бъдат открити 3 нови процедури. Едната от тях е за разработване на новия цикъл Планове за управление на речните басейни (ПУРБ) 2021-2027, който е на стойност 24 млн. лв. Ще бъдат разработени и 6 нови регионални прединвестиционни проучвания за новоконсолидирани ВиК оператори. Те са на максимална стойност 23 млн. лв. След подготовката на прединвестиционното проучване за Столична община предстои да се отправи покана и за ВиК строителство в София град.
Средствата за ВиК сектора в България в следващия европейски бюджет ще са със сходен обем като сегашните. Това заяви на форума вицепремиерът Томислав Дончев. Средствата за кохезионна политика ще са същите като за предишния програмен период, допълни Дончев. Голямото предизвикателство обаче е да се търси вариант за рециклиране на парите от европроектите, коментира вицепремиерът.
Около 30% от населението у нас няма достъп до канализационни услуги, а малко под 1% е лишено от достъп до водоснабдяване. Това заяви министър Николай Нанков на форума. Дължината на ВиК инфраструктурата е 90 хил. км, което е 250 пъти магистрала „Тракия", но над 60% от нея е на възраст 30-40 години, посочи Нанков.
Заради невъзможността София да кандидатства с проекти по Програмата за развитие на селските райони, край нея има 34 села, които са "бели петна" по оперативните програми. Това заяви на форума столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя обаче допълни, че има уверение от МРРБ, че се работи по подготовката на програма, която да компенсира тази невъзможност за инвестиции.
Градина пред блока с пари от общината. Нови градинки между блоковете ще радват съседите, ако те се организират и кандидатстват по програма "Зелена София" на Столична община. Тя е с бюджет 500 000 лв. и вече стартира. Насочена е към обновяване на междублоковите пространства - общинска собственост, като създава възможност за озеленяване и изграждане на прилежащите към блоковете зелени площи, подмяна или ремонт на елементите на парковото обзавеждане, създаване на зони за отдих.
С проекти могат да участват всички етажни собствености в Столична община, регистрирани в районните администрации, а също така и сдружения на собственици, вписани в регистъра и юридически лица с нестопанска цел.
На представителите на одобрените проекти кметството ще предоставя безвъзмездно дървета и храсти, цветя, тревни смески, паркова мебел. Ще дама материали за ремонт - пясък, плодна пръст, бетонови плочи, боя, както и инструменти и машини - лопати, мотики, ножици за храсти и жив плет, косачки и храсторези и др.
Жилят по 100 на ден през мейла. Близо 100 души на ден в България горят от измами, като повечето от тях стават жертви в интернет. Това сочат данните на МВР за една календарна година, в която са регистрирани 2577 измами, останалите над 1000 са били с незначителна вреда и не попадат в статистиката, въпреки че по тях отново се е работило.
Цифрите обаче сочат, че над 95% от делата, които е водило вътрешното ведомство са били срещу неизвестен извършител, а разкритите, в които влизат и такива от предходни години са 662. Измамниците са били основно мъже, но има заловени и 88 жени.
Основните пострадали в графа „измами" в отчетите на силовото министерство са били жертви, доверили се на писма в интернет. Една от последните тенденции, които заляха електронните пощи, беше със съобщения от различни институции - банки, НАП, енергоразпределителни дружества и фирми за бързи кредити.
В уведомленията пишело, че собствениците на електронните пощи имат просрочени задължения и за да избегнат съдебни процедури, трябва да внесат определена сума на посочена сметка. Те превеждали парите, които в повечето случаи не надхвърляли 100 лева, след което посочените сметки били изпразвани и закривани. Само за ден 30 души са повярвали и са платили сумата.
След това измамата се разрастнала заради стотиците хиляди изпратени съобщения, което повлякло след себе си и нова вълна от ужилени. За щастие с дребни суми. Служителите на ГДБОП веднага се активизирали и започнали да разследват фишинг атаката. Те установили, че тя идва от страни извън ЕС.
Само 1 от 50 българи играят на борсата. Само 1 от 50 или под 2% от българските домакинства инвестират във фондове. За разлика от нас в Европа този показател е над 10%. На първо място пък се нарежда САЩ, където над 45% от домакинствата инвестират в подобен тип продукти. Това заяви Станислав Ангелов, мениджър „Инвестиционни продукти" в една от родните банки, по време на форума „Шумът на парите".
Той разясни, че другото име на инвестиционния фонд е колективна инвестиционна схема и представлява колективно влагане на свободни средства на клиентите в даден фонд.
По думите му все още масовият потребител в България не познава инвестирането във фондове и не се интересува от него. А това може да се обясни чисто социологически с историята на страната ни. Нашите баби и дядовци не са познавали друга алтернатива, освен банковия депозит, смята Ангелов. Той е категоричен обаче, че лоша инвестиция няма.
Най-често сънародниците ни, които имат излишни пари, ги слагали на влог в банка или пък купували имоти. „Инвестицията в недвижим имот, независимо какъв е той, е най-позната, най-сигурна, тъй като можеш да я пипнеш и да я видиш", уточни Михаил Чобанов, основател и собственик в Bulgarian Properties.
Според него, ако купим апартамент в столицата и го дадем под наем, то можем да очакваме годишна възвръщаемост в рамките между 3 и 6%. Това обаче важи, ако сме закупили имота със собствени пари. Ако обаче се налага да теглим заем от банка, то в такъв случай първоначално може да сме на нула, но в дългосрочен план ще имаме печалба.
Чобанов даде и пример как и с по-малко пари можем все пак да направим инвестиция в имот. Това може да стане, ако например имаме 20 хил. лева и се обединим с още няколко човека и така да не тичаме при банката за пари. Този вариант обаче важи, ако целта на покупката е само инвестиционна. Той добави още, че чужденците все още са голям фактор в пазара на недвижими имоти в нашата страна, като основно се насочвали към популярните за тях морски и планински курорти. Напоследък дори се наблюдавала тенденция, при която чужденци купували имоти у нас, за да могат отрочетата им да дойдат да учат в България.
Също така финансовите експерти се обединиха около идеята, че поне 10-20% от месечните доходи трябва да бъдат спестявани. По отношение на средствата, които ние спестяваме, е много важно каква финансова цел имаме пред нас, т.е. дори да спестяваме и 20%, и 30%, е добре те да бъдат добре диверсифицирани.
За да знаем какво да правим с парите си обаче, е важно и финансовото образование. Експертите бяха категорични, че в България подобно липсва.
„Масово не се набляга на това как хората да управляват парите си или пък как и защо се плащат данъците. Тези неща са важна част от обществото и част от бъдещото развитие", заявиха специалистите. Като положителен пример бяха посочени скандинавските държави, в които образованието по финанси започва още в детската градина, докато у нас разбиранията на тази тема били съвсем различни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |