Пълен хаос цари с имотните декларации на 130 000 чиновници. От един месец държавните служители не могат да си вършат работата, защото се борят с попълването на обемисти документи, разказаха засегнати. Под страх от глоба от 300 до 1000 лв. всички служители в държавната администрация - до най-дребния чиновник, включително полицаи и военни, назначени като държавни служители, се оказаха задължени да подават имотни декларации всяка година.
Това задължение им се стовари от новия антикорупционен закон, като крайният срок изтича в петък, 8 юни. Засегнати са около 130 хил. души по данни на бивш ръководен кадър в новата мегакомисия. Потърпевшите недоумяват защо е необходимо да попълват всичката тази информация, при положение че не са по високите етажи на властта, където би трябвало да се търси голямата корупция. Комичното е, че дори нисшите длъжности са принудени да попълват графите, създадени за министрите и висшия управленски етаж - те трябва да посочват имат ли яхти и самолети.
Хаосът с декларациите е голям, тъй като хората не знаят дали да декларират придобитото само за 2017 г. или всичко, което притежават до този момент. Тъй като няма единна практика, всеки инспекторат си измисля собствени правила. На страницата на комисията има линк "Указания за попълване", но той съдържа само навигация за електронната декларация, описана сложно, и нищо по същество за самите графи.
Скандалното е, че голяма част от данните са такива, които е-правителството вече притежава или може да установи само. Абсурдното е, че чиновниците са длъжни да декларират имуществото дори на съпрузите си, с които се намират в развод или фактическа раздяла от години, както и на любовниците си. Идеята, че могат да прехвърлят на тях вещи и имоти, придобити като подкуп, е налудничава - по-вероятно е за това да се използват родители, братя и сестри, братовчеди. Те обаче не подлежат на проверка.
Тази подробна и чувствителна информация - извънбрачните връзки и малолетните деца, няма да бъде събирана централно от антикорупционната комисия, а от инспекторатите по месторабота или от упълномощени служители. Така хората ще изгубят всякаква анонимност в работата си и ще трябва да понесат риска всеки един колега да се рови в личния им живот.
Антикорупционният закон беше приет ударно от парламента в края на миналата година. Навсякъде в него се говори за деклариране на имуществото и интересите на лицата, заемащи висши публични длъжности, и свързаните с тях лица. В някакъв момент обаче в параграф 2 в Допълнителните разпоредби на закона е добавено, че декларации се подават и от: "служителите в администрацията на президента, в администрацията на органите на законодателната и съдебната власт, на Висшия съдебен съвет, на Инспектората към Висшия съдебен съвет и на Националния институт на правосъдието, в администрацията на органите на изпълнителната власт, в това число на териториалните звена, служителите в местната администрация, служителите в администрацията на органи, създадени със закон". Изключение е направено само за служителите, които заемат технически длъжности.
Задължени са също и "представителите на държавата или на общините в органите на управление или контрол на търговски дружества с държавно или общинско участие или на юридически лица с нестопанска цел, управителите и членовете на органите на управление или контрол на общински или държавни предприятия и ръководителите на техните териториални поделения, както и на други юридически лица, които са бюджетни организации, членовете на политическите кабинети, съветниците и експертите към политическите кабинети, кметовете, кметските наместници и секретарите на общините, нотариусите, съдиите по вписванията и държавните и частните съдебни изпълнители".
Професионалното обединение на държавните служители (ПОДС) вече се възмути, че редови чиновници са принудени да декларират притежават ли яхти и самолети, както и други чувствителни лични данни в неоправдано голям обем, за които няма предвидена защита.
Съдебните служители също се изненадаха, че секретарите и деловодителите са включени към високите етажи на властта и че проверката на тяхното и на семействата им имущество ще допринесе за борбата с корупцията сред заемащите висши публични постове. Сдружението им изпрати специално становище до правната комисия на Народното събрание, до комисията за противодействие на корупцията, до премиера Бойко Борисов и министъра на правосъдието Цецка Цачева. Никой обаче не обърна внимание на двете организации.
Кабинетът се готви да изплати целия дълг на БДЖ към облигационерите. Правителството се кани да изплати с пари от бюджета целия остатъчен дълг на БДЖ към международните кредитори по облигационния заем, теглен през 2007 г. Става дума за просрочени 103 млн. лв., за които националният жп превозвач плаща по 8% наказателна лихва.
Първоначално на вчерашното си заседание кабинетът трябваше да одобри отпускането на извънредни 20 млн. лв. за железниците, но точката бе изтеглена в последния момент. "Отложихме частичното решение, за да намерим в близките десетина дни цялостно решение на проблема", коментира след заседанието на МС финансовият министър Владислав Горанов. Той обясни, че се водят интензивни разговори с облигационерите, за да се постигнат някакви отстъпки в полза на държавната компания.
Първоначалните 20 млн. лв. бяха сумата, която бе запорирана от съда по сметките на БДЖ "Пътнически превози" по искане на двама от кредиторите по втория облигационен заем. Освен това частен съдебен изпълнител обяви за продажба част от емблематичната за София сграда на ул. "Иван Вазов", в която се намира централата на железниците.
Вечерта преди заседанието на Министерския съвет обаче премиерът Бойко Борисов съобщи, че правителството ще отпусне 105 млн. лв. за погасяване на дълговете на БДЖ. "Разбрахме се с Горанов и Московски да дадем 105 - 106 млн. лв. Първо ще се проведат преговори с кредиторите да се занули сметката и да не се плащат лихви", каза Борисов пред бизнесмени на организирания от КРИБ пролетен бал.
Вторият облигационен заем в размер на 240 млн. лв. бе изтеглен през 2007 г. за покриване на стари задължения към различни институции и за текущи ремонти на товарни вагони. Заемът системно не се обслужва, като през 2014 г. кредиторите заплашиха с процедура за предсрочната му изискуемост.
"Вероятно това е търсенето на цялостното решение на въпроса - покриване изцяло на задълженията към кредиторите облигационери. След което компанията вече спокойно ще може да започне процедурата по покупка на нов подвижен състав, без да има риск от ново блокиране на сметки и поява на втори необслужван заем", коментира пред в. "Сега" шефът на железничарския профсъюз Петър Бунев. Според Бунев всяка година БДЖ покривала между 60 и 80 млн. лв. по кредити.
Процедурата за новите мотриси все още не е обявена, но предвижда закупуване на 42 машини за около 350 млн. лв., които ще се плащат разсрочено за няколко години. С тази инвестиция БДЖ се надява да подобри услугата, да оптимизира графика на движение, да вдигне собствените си приходи и да стане по-конкурентна на автомобилния транспорт, обясни Бунев.
Финансовият министър Владислав Горанов вчера коментира, че е готов да подкрепи търг за нов подвижен състав на железниците, но при определени условия. "Единственото ми изискване е решението на Министерския съвет за този търг и за концесията за летище София да са в един ден", каза Горанов. Според него в следващите две-три седмици правителството ще разгледа концесията за летището. Преди дни той обясни, че 20-те милиона лева за железниците ще бъдат отпуснати като възмездна финансова помощ, която обаче ще бъде възстановена от очакваните приходи от отдаването на концесия на летище София.
По-рано тази година бюджетът вече отпусна 31 млн. лв. на компанията, за да погаси дълг по облигационния заем. А през миналата година националният превозвач получи финансова помощ за 62 млн. лв. - от тях 20 млн. за погасяване задължение по облигационния заем, а останалите - за погасяване на задължения към НАП.
Световната банка понижи прогнозата си за икономиката на България. Световната банка понижи прогнозата си за икономиката на България, като вече залага на растеж от 3,8% през 2018 година, което е с 0,1 процентни пункта под очакванията от януари. Ревизия надолу се вижда и в прогнозата за следващата година - темпът на увеличение на БВП през 2019 г. е понижен с 0.4 пр. п. до 3.6%. Същия ръст институцията прогнозира и за 2020 г, като спрямо януарската прогноза намалението е с 0.3 пр.п.Макар че не обясняват на какво се дължи ревизията, от банката предупреждават, че очакванията за инфлацията се повишават в държави като България, Румъния и Унгария.
Нагласите за еврозоната остават без промяна спрямо предходния доклад въпреки относително рязкото забавяне на икономиките в съюза през първото тримесечие. Според Световната банка икономическият растеж ще достигне 2.1% през тази година и 1.7% през следващата. Силното евро и нарастващото вътрешно търсене се очаква да понижат приноса на нетния експорт към растежа предвид увеличението на вноса и поскъпващите европейски стоки.
След шестгодишния си пик от 4.8% растеж през 2017 г. темпът на глобалната търговия ще се забави леко през 2018 г. до 4.3%. Макар че прогнозата е по-слаба спрямо реализираната скорост през миналата година, числата са ревизирани нагоре спрямо доклада от януари. Причината - неочаквано силна търговия в Азия и увеличение на търсенето на вносни стоки в развитите държави. По отношение на търговската политика от банката отбелязват, че резултатът от преговорите все още е несигурен, но рискът от засилване на търговските ограничения се увеличава с мерките от страна на САЩ и ответните реакции.
Германската група Multivac откри завод в индустриална зона Божурище. Германската група Multivac откри завода си за детайли за опаковъчни машини в индустриалната зона в Божурище. Това е първото предприятие на световния лидер в опаковъчните решения на изток от Германия.
Строителството започна в средата на септември 2016 г., след като компанията получи сертификат за "Инвеститор клас "А" от Министерството на икономиката. Инвестицията в "Мултивак България продакшън" е за 18.8 млн. евро и с нея се създават 153 нови работни места за висококвалифицирани служители.
От детайли към модули
Производствената база на "Мултивак" е построена върху обща площ от около 20 хил. кв.м, като застроената засега е около 7 хил. кв.м и включва производствено хале, складова и логистична база, индустриален шоурум, офиси, столова, общежитие.
"Технологичното оборудване е последна дума на техниката и е доставено от водещи световни производители. В производственото хале са монтирани най-модерните съоръжения за допълнително въвеждане на естествена светлина, която осигурява по-голям комфорт на работещите. Имаме резервиран терен в съседство от 7500 кв. метра, който вероятно ще бъде допълнително застроен някой ден", обобщи Ивайло Димитров, управител на българското дружество.
"В софийския завод ще се произвеждат струговани и фрезовани детайли от неръждаема стомана, които се вграждат в опаковъчните машини. Планираме да надграждаме производството и в бъдеще в България да се произвеждат модули за опаковъчни машини", обясни на специална пресконференция Ханс Йоахим Букщегерс, главен изпълнителен директор на "Мултивак груп".
Българското поделение на германската група планира да доразвие сегашния център за споделени IT услуги, който работи от 2015 г., както и центъра за стратегическо снабдяване и департамента за научна и развойна дейност.
Предимства и трудности
Според Ханс Йоахим Букщегерс изборът за инвестиция в България е определен от геополитическото местоположение на страната, членството й в ЕС и наличието на добре обучени квалифицирани специалисти.
"В България разходите за труд и енергия са по-ниски в сравнение с Германия и са под разходите, които бихме имали в Китай. Не смятам, че това ще се задържи и в бъдеще, но за момента това би ни помогнало да задържим нашите позиции на световния пазар. Българската валута е обвързана с еврото и можем да правим стабилни изчисления без валутни рискове", допълни предимствата на страната Ханс Йоахим Букщегерс.
Той сподели и трудностите, през които са преминали инвеститорите. Теренът е на бивш военен завод и в него строителите открили бункер. Той бил премахнат, но това удължило с девет месеца строителните дейности. Изграждането на инфраструктурата и осигуряването на ток, вода и газ се забавило. В резултат планираното за есента на 2017 г. откриване на завода става едва сега.
"Когато взехме решение за инвестицията в България, ни беше обещано, че машините ще бъдат финансирани със средства по европейски програми. Става въпрос за 2 млн. евро. Това обаче не се случи, тъй като българското правителство промени условията за получаване на финансиране", обяви Букщегерс по време на пресконференцията, както и от сцената на официалното откриване в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов, без да даде повече подробности.
На въпрос дали германската група би повторила своята инвестиция сега, след като знае през какви трудности е преминала, Букщегерс отговори така: "Решенията за инвестиции се вземат от собствениците. При условие че не бяха изпълнени част от инвестиционните обещания, сега няма да бъде толкова лесно да ги убедим. България не е уникално място за инвестиции. Правим проучване за инвестиции в Румъния, Украйна, Албания. Сигурно е, че проектът тук ще си изкара парите, но като начало трябва да изкараме онези два милиона евро, които ни бяха обещани, но не ни бяха дадени. Най-вероятно ще направим и следваща стъпка към разширение на завода в България".
Германската група
Multivac има производствени бази в Германия, Австрия, Бразилия, САЩ, Япония, както и над 85 дъщерни компании с общо над 5300 заети. Над 200 хил. произведени от компанията опаковъчни машини работят безотказно в цял свят, съобщи Ивайло Димитров. Корпорацията отчита годишни продажби за над 1 млрд. евро.
През 2017 г. Multivac купи мажоритарен дял от германската TVI Entwicklung & Produktion GmbH, специализирана в производството на машини за порциониране и темпериране, както и поделението за слайсери на швейцарската организация VC999.
Групата започна строеж на нова производствена зона във Волфертшвенден, където е централата й, както и на нов приложен център за слайсери. Наскоро корпорацията въведе в действие нова фабрика в САЩ и разшири производствения капацитет на заводите си в Лехашау, Австрия, и в Енгер, Германия.
С откриване на производството в България ще бъде повишен капацитетът на цялостното производство на Multivac, която прогнозира ръст от около 10% за 2018 г.
Енергийната комисия прие размразяване на проекта АЕЦ "Белене". Енергийната комисия прие проекторешението на ГЕРБ, с което се възлага на енергийния министър Теменужка Петкова да възобнови действията по изграждане на „Белене".
„За" предложението на ГЕРБ гласуваха 14 народни представители, „против" - 2, „въздържали се" - 0, с което то бе прието.
С приетото предложение на ГЕРБ се възлага на министъра на енергетиката да възобнови действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене", съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите на проекта „Белене" в отделно проектно дружество. С проекторешението се възлага още министърът на енергетиката да организира, координира и контролира провеждането на преговорите с потенциалните инвеститори и производители на оборудване, както и да предприеме действия за разработване на процедура за избор на стратегически инвеститор и да предложи възможности за структуриране на проекта в срок до 31 октомври 2018 г. и препоръчва на Министерски съвет да предприеме действия а отмяна на решението си за „Белене" от 29 март 2012 г. с цел провеждане на преговори с потенциални инвеститори.
Предстои проекторешението да бъде утвърдено от народните представители.
Комисията разгледа и предложението, внесено от ПГ на „БСП за България" по темата. Предложението на БСП обаче бе отхвърлено с 8 гаса „за" и с 13 „въздържали се".
Апартхотели крият туристи, представят ги за приятели. Апартхотели крият туристи като ги представят за роднини или приятели. Това стана ясно от думите на министъра на туризма Николина Ангелкова по време на изслушването й в парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм.
Проблемът е, че част от тези места за настаняване не са категоризирани и така не дължат данък, заради което държавата губи приходи в бюджета. „Те са длъжни да се категоризират обаче не го правят, защото казват, че имат техни лични гости или семейни приятели. Всъщност се въртим в един омагьосан кръг. Тук е добре да се помисли дали е необходим по-специален данък, или по-специална данъчна политика по отношение на апартхотелите и апартаментите за гости, което също изисква допълнително обсъждане, защото е много трудно да се дефинира що е то турист и що е то гост в собствения ми апартамент", категорична бе Ангелкова.
Тя уточни, че според Наредбата за категоризация и прекатегоризация на местата за настаняване и заведенията за хранене има много регистрирани апартхотели, апартаменти за гости и цели сгради, които упражняват туристическа дейност и имат удостоверение за категоризация, но имало и такива, които не го правели. „Когато данъчните налагат такива актове, винаги падат в съда на това основание. Много ни е трудно да измислим дефиниция, с която да не нарушаваме частните интереси и тези на гражданите", разясни туристическият министър.
Както „Монитор" вече писа през май депутатите от „Обединени патриоти" внесоха предложение да бъдат въведен нов местен данък между 0,2 и 0,7% за жилищни ваканционни имоти, а големината му да зависи от конкретния курорт, в който се намират. Изготвените сега текстове обхващат "втори" жилища в над 140 курорта, които не са регистрирани по Закона за туризма, но се отдават под наем като най-голямата ставка ще бъде за над 20 от тях - в ски и морски курорти. По предварителни изчисления на вносителите новият данък трябва да донесе приходи от 200 млн. лв.
В текстовете е записано, че това са имоти, които по смисъла на европейски регламент от 2011 г. са "обекти за настаняване, за които не се плаща наем" и не са регистрирани по закона за туризма. Така в обхвата попадат апартхотели и частни имоти в редица курорти, за които се твърди, че развиват туристическа дейност, без обаче да са регистрирани и да внасят данъци, което представлява и нелоялна конкуренция за коректните фирми в бранша.
Относно предложените промени Ангелкова коментира, че не е запозната с тях и очаква да й бъдат изпратени за становище от страна на Народното събрание.
Междувременно стана ясно, че вицепремиерът Валери Симеонов е изпратил сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров относно незаконните заведения на плаж Слънчев бряг - юг. Това обяви самият той чрез профила си в социалната мрежа Фейсбук.
Във връзка със заявеното от вицепремиера министър Ангелкова каза, че изцяло се придържа в рамките на нейните законови правомощия. „Нито съм инженер, нито съм ДНСК, нито съдия, нито вещно лице, за да ходя да правя изследвания на обектите дали са строеж, дали не са или имат метална или не знам си каква конструкция. Разрешението за поставяне се издава от главният архитект на Община Несебър. Това не са заведения, които са се появили миналата година. Това са заведения от 10 години там", бе категорична тя.
Отрязаха помощите на 2000, отказали да метат градинки. Социалните помощи на близо 2000 безработни са спрени през първите четири месеца на годината, тъй като са отказали да полагат общественополезен труд като почистване на градинки или боядисване на пейки. Така 1283 социално слаби са останали без помощи за период от два месеца. Други малко над 600 пък са с прекратени помощи за цели две години, защото повече от веднъж са изразили несъгласие да работят. Това показват данните на Агенцията за социално подпомагане, поискани от „Монитор".
Броят на спрените помощи заради отказан общественополезен труд е по-малък в сравнение с миналата година, когато за същия период са отрязани парите на 3170 социално слаби.
Финансовото подпомагане се спира от 1-во число на месеца, през който е направен отказът. С полагане на общественополезен труд безработните, които не са включени в програмите за заетост, заработват полагащите им се помощи. Той е за срок от 14 дни по 4 часа дневно, като за този период се прави и застраховка за евентуална злополука. От полагането на такъв труд са освободени лицата, които се грижат за деца до 3-годишна възраст, бременните след третия месец, хората с трайни увреждания, с психични заболявания, както и такива, които полагат грижи за член на семейството.
През първото четиримесечие 22% от освободените са лица с увреждания, а бременните, на които им остават 45 дена до раждането са едва 46.
Размерът на помощите може да бъде различен за всеки месец и зависи от броя на членовете в семейството, възрастта, здравословното състояние, учебната заетост и трудова заетост.
Всеки месец се извършва проверка както за общественополезния труд, така и за редовното посещение на учебните занятия от децата. При констатирани повече от 5 отсъствия от клас, индивидуалният процент, с който се определя помощта се намалява от 91 на 30 на сто от гарантирания минимален доход, който вече е 75 лева.
Средно на месец броят на мераклиите за подпомагане е 28 429, като за 2017 г. бройката е била 35 178, показват данните на Агенцията за социално подпомагане. Най-много издържащи се от помощи има в Сливен, Пловдив и Враца. Децата и хората в трудоспособна възраст пък заемат най-голям дял от финансово подкрепените от държавата. Малко над 4000 са семействата, които живеят на помощи, като в половината случаи става дума за самотни родители.
От началото на годината до момента инспекторатът на Агенцията за социално подпомагане е извършил 18 комплексни проверки, свързани с полагането на обществено полезен труд. Констатирани са единични случаи на процедурни нарушения, занижен контрол, относно продължителността и качеството на действително положения от подпомаганите лица труд, както и пропуски при воденето на служебната документация. Направени са необходимите предписания за подобряване на дейността.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |