Парламентът размрази АЕЦ "Белене" в очакване на неясен инвеститор. На фона на неясен инвеститорски интерес Народното събрание формално размрази проекта за строителство на АЕЦ "Белене" и възложи на правителството да търси варианти за изграждане на централата със стратегически инвеститор на изцяло пазарен принцип. Това стана шест години след друго решение на парламента - да подкрепи решението на кабинета "Борисов 1" за замразяване на проекта заради опасения от сеизмичен риск и заради невъзможност на бюджета да финансира или изплаща кредити за проект с недоказана икономическа ефективност.
Решението за възраждането на Втора атомна бе подкрепено с голямо мнозинство. "За" гласуваха 172-ма депутати, "против" бяха 14 от ДПС, въздържаха се само двама. Приетото решение предвижда процедурата за избор на инвеститор да бъде разработена до края на октомври, а министърът на енергетиката Теменужка Петкова да уведомява периодично депутатите за това как се развива проектът, по който в последните четири години не бе свършено нищо.
Решението на НС от 2012 г. освен подкрепа за решението на правителството за спиране на проекта препоръчваше да се проучат технико-икономическите условия за изграждане в следващите години на парогазова централа на площадката на АЕЦ "Белене", която да функционира на пазарен принцип. Освен това тогава се възлага на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да извърши необходимото за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй", като се използва платеното от България оборудване.
Сегашното, противоположно решение на НС дойде само ден след като един от лансираните досега кандидати - Китайската държавна ядрена корпорация CNNC - настоя за държавни гаранции, за да участва в проекта. Представителят на компанията Сие Джяджие посочи, че при всички подобни проекти се изисква някаква форма на гаранция. Българските управляващи продължават да твърдят, че централата ще се изгражда без каквито и да било държавни гаранции и ангажименти за изкупуване на произведения ток - нещо, което според повечето експерти е невъзможно.
Междувременно стана ясно, че една от компаниите, спрягана за потенциален инвеститор - "Фраматом", има интерес само да бъде доставчик. "Арева", която е акционер във "Фраматом", беше подизпълнител на руския изпълнител на ядрения строеж "Атомстройекспорт". Тя имаше споразумение за изграждане на електрическите системи в "Белене". Затова и запазва интереса си за участие в проекта, като е готова да осигури и финансиране за своята част от доставките, но ще очаква след това да й бъде платено за извършените дейности, каза представителят на компанията Станислав Георгиев на форум край Варна вчера.
В последните дни и вицепремиерът Томислав Дончев, и енергийният министър Теменужка Петкова заговориха за четвърти потенциален инвеститор на пазарен принцип, но конкретна компания не е назована. Готовност за участие в проекта за пореден път изразиха от руската "Росатом". "Тъй като този проект е разработен от нас, оборудването е произведено от нас и под наш контрол, е логично този проект да бъде довършен от нас, ако се реши той да бъде построен", заяви директорът на "Росатом" за Централна Европа Вадим Титов, предаде БНР.
На фона на тези базисни неясноти министърът на енергетиката Петкова прогнозира, че централата може да бъде готова в рамките на идните 7-8 години. "Ситуацията от 2012 г. и днес е коренно различна. През 2012 г. нямаше яснота за структурата на проекта. Нямахме яснота как ще приключи арбитражното дело. Политиката на ЕС в областта на енергетиката беше различна от днес", обясни Петкова. Друга разлика била наличието на реален инвеститорски интерес, и то от компании, които са признати на световно ниво. Никой от нас няма интерес да се връщаме назад, да търсим вина, трябва да гледаме напред и с общи усилия да се опитаме да направим нещо добро за България, което ще гарантира нашата енергийна сигурност и ще даде възможност парите, които българските данъкоплатци са вложили в проекта - над 3 млрд. лв., да бъдат използвани по предназначение", аргументира се Петкова.
Дебатите по решението на НС продължиха около три часа, в които БСП многократно обвини управляващите в липса на доверие към ресорния министър. "Какво е мнението на г-н Борисов? Той явно не уважава Народното събрание, защото не присъства", заяви Красимир Янков от левицата. Червеният депутат заяви, че централата ще даде възможност, когато се изчерпи ресурсът на АЕЦ "Козлодуй", България отново да има евтина енергия, с която да си гарантира икономически ръст.
Депутатите от "Обединени патриоти" подкрепиха реализацията на централата, а Николай Александров дори индиректно я сравни със световни научни постижения. "Ако Александър Бел беше решил, че няма нужда от телефон, сега щяхме да си комуникираме с почуквания. Ако Стив Джобс беше решил друго, сега в джобовете си щяхме да имаме вероятно някакво подобие на телефон с шайба", обясни той. "За да имаме резултати, ние трябва да създадем предпоставки", обобщи Александров. Въпреки парламентарната подкрепа на "Обединени патриоти" вицепремиерът Валери Симеонов не е благосклонен към възкръсването на "Белене". Според нето България и службите трябва "да си отварят очите". "Под благовидната форма на чужда инвестиция някоя друга държава може да стане собственик на бъдещата АЕЦ "Белене", да я изгради със собствени средства, да започне да предлага електроенергия на борсата в България, което няма как да бъде забранено, и да предлага умишлено занижена цена на енергията", заяви той пред тв "Европа". Според Симеонов така може да се направи дъмпинг на цената, която се предлага от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток" 2.
"Премиера го няма. За мен този дебат е подвеждане на Народното събрание. Няма политическа воля", каза Рамадан Аталай от ДПС. Според него в хода на дебата не е изяснено и каква е необходимостта на страната ни от нови мощности. "Ситуацията е много тежка, защото нямате баланс в енергетика", обърна се той към управляващите.
Разлика
"Държавна гаранция в класически смисъл значи, че инвеститорът получава гаранция, че приходите му ще бъдат гарантирани от страна на държавата, ако не се случат на търговски принцип. Това не е добро и надали ще се случи." Това обясни съветникът на еврокомисаря по бюджет Ивайло Калфин пред Блумбърг тв. В по-общ аспект обаче държавата може да гарантира, че няма да има бъдещи негативни промени в законодателството, и да даде сигурност на регулаторната среда, което е нормално и всеки инвеститор би го поискал. Според Калфин вариантите за финансиране на Втора атомна са два. Първият е без публично предлагане на акции - намира се инвеститор, който да довърши централата, и държавата апортира активите и пасивите. Вторият вариант е да се създаде ново дружество, което да набере капитал на фондовите борси, обясни той. По думите му обаче най-добрият вариант е държавата да построи централата за своя сметка.
Държавата ще плаща на лекари, за да останат у нас. От догодина по-голяма част от специализациите на лекарите ще бъдат плащани от държавата. Срещу това обаче те ще подписват договори, с които ще се задължават да останат у нас, обяви здравният министър Кирил Ананиев.
И в момента държавата плаща по две минимални заплати на лекарите, които специализират дефицитни специалности като анестезиология, патология, педиатрия, спешна медицина, инфекциозни болести и неонатология. При останалите по-търсени специалности заплатите се плащат от болниците, където младите лекари специализират.
Идеята е занапред да се разшири броят на специалностите, за които държавата ще плаща. "Например в момента специализират 32-ма общопрактикуващи лекари, а са нужни 300", даде пример здравният зам.-министър Бойко Пенков. Така стоят нещата и с педиатрите. От догодина заплатите им ще се поемат от държавата, а не както досега - от лечебните заведения, където се обучават. Вероятно ще се промени и размерът на заплащането.
Срещу това обаче лекарят ще подписва договор, с който ще се задължава да остане да работи три години в същата болница, в която е специализирал. Няма обаче държавата да го праща на места, където е преценила, че са нужни лекари, както беше преди 1989 г.
Подобен модел имаше и преди около десетина години, но беше отменен. Допреди няколко години лекарите даже трябваше сами да плащат за специализация, което се сочеше като водеща причина много от тях да търсят реализация в чужбина. Според един доклад на ЕК за макроикономическите дисбаланси на България от миналата година лекарите, които годишно напускат страната, се равняват на 90% от студентите, завършващи медицина.
Отлагане
Въвеждането на електронно здравеопазване е отложено за пореден път и новата дата, когато се очаква да има единна информационна система в здравния сектор, е средата на 2019 г. Причината за отлагането е, че техническото задание, наследено от настоящия здравен министър, е било "неудовлетворително - модулите не си говореха помежду си". Затова в момента се изработва ново задание. Все пак до края на тази година би трябвало поне електронните рецепти да влязат в сила, обеща Ананиев.
Офис жега в "Хладилника". Ако за имотния пазар в страната 2017 г. беше годината на моловете, то 2018 г. все по-отчетливо се очертава като звездния момент за офисите. Тенденцията започна да се оформя още през миналата година, когато в сегмента бяха сключени рекорден обем наемни сделки - за близо 200 хил. кв.м площи, а според представителите на пазара търсенето остава силно главно заради разрастването на компаниите от IT и аутсорсинг сектора, за които намирането на достатъчно големи пространства и на харесвани от служителите локации е от все по-голямо значение.
В тази посока гледа и един от най-новите играчи в сегмента - новосъздадената компания Park Lane Developments, която подготвя проект за офис сграда в близост до столичния мол Paradise Center. Дружеството всъщност е на много познати в имотния сектор имена: холдингът за недвижими имоти на Христо Илиев AG Capital, който притежава 85% от акциите, а останалите се държат от Таня Косева-Бошова, която е председател и основател на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България и главен изпълнителен директор на новата компания. През годините тя е управлявала портфейла на "Лендмарк", офис комплекса ЕТС до The Mall, мола Burgas Plaza и др.
Първият проект, по който Park Lane вече работи, е за офис сграда на ул. "Сребърна" с брутна РЗП от 24 000 кв.м, която да бъде завършена до края на 2020 г. Тя ще бъде изградена на голяма плоча на площ от около 3000 кв.м и ще има 8-10 надземни етажа. Инвестицията ще е от порядъка на 30 млн. евро, като сумата включва и цената на терена за строителството, който е около 7000 кв.м.
Нови на пазара
Park Lane ще бъде типично инвестиционно дружество, което купува земя, проектира сгради, строи ги, отдава ги под наем и ги продава, разказва главният изпълнителен директор. Финансирането на проектите ще бъде както със собствени средства, така и с банкови заеми, като по думите на мениджъра стандартното съотношение в момента е 60:40 в полза на банковото кредитиране.
Компанията ще бъде фокусирана върху бизнес сгради, основно към офисни и логистични проекти. По отношение на офисите интересът на инвеститора е насочен главно към централната градска част и широкия център на столицата. В логистичния сегмент фокусът ще е върху градската логистика, казва Косева-Бошова.
Формално дружеството е създадено през февруари 2018 г., но реално дейността му започва още от ноември миналата година, уточнява мениджърът. Първият проект в портфолиото е за офис сградата в "Хладилника", за която в момента се изработва Подробен устройствен план (ПУП). Проектирането се прави от британската компания Chapman Taylor, която е работила и по концептуалния дизайн на столичния The Mall, и на българското студио Planning с водещ архитект Илиан Илиев, който е работил по обекти като офис центъра European Trade Center (ETC) на бул. "Цариградско шосе", бъдещия комплекс Advance Business Center на полската GTC до Бизнес парк София, едноименните офис сгради на BSR Sofia в квартал "Гео Милев", търговски центрове като столичните Paradise Center и The Mall, пловдивския "Марково тепе", Burgas Plaza и др.
"Идеята е в началото на 2019 г. да започнем фактически строителство и до края на 2020 г. да бъдем готови. Ще направим голяма, но пък ниска сграда, която ще бъде с правилна форма и еднотипна, така че ще се строи бързо", обяснява Косева-Бошова. По думите й въпреки силното търсене в сегмента конкуренцията също е изострена и инвеститорите вече са по-предпазливи и не бързат с проектите си.
По оценки на консултантските компании в сектора в момента в София се изграждат над 350 хил. кв.м нови офиси, като близо половината от тях ще бъдат пуснати в експлоатация до края на 2018 г. Поне засега обаче представителите на пазара не очакват свръхпредлагане, като според различни оценки незаетите офис площи в столицата в момента са около 9-10%. Средните наемни нива за офиси клас А в зависимост от района и от това дали дадена сграда се отдава изцяло на един наемател или на няколко различни компании варират в диапазона 12-14 евро/кв.м, като в центъра достигат и до 15-16 евро/кв.м.
Новата южна офис дестинация
Сходни са равнищата и в бившата промишлена зона "Хладилника - Витоша", която се радва на засилен интерес през последните години. Доскоро останал встрани от фокуса на инвеститорите, районът все по-често попада на радара им. Това е третата зона, в която в момента много активно се строи и проектира, заедно с района около Бизнес парка, включително отвъд Околовръстния път, и района около Capital Fort по Цариградско шосе, обяснява Косева-Бошова.
"Хубавото е, че "Хладилника" е бивша индустриална зона и собствеността все още е доста окрупнена, което е страхотен шанс", посочва тя. Според нея това ще помогне на зоната да се развие доста по-плавно и разумно в сравнение с други райони, в които при предишната вълна на активно офис строителство проектите се случваха доста по-хаотично.
Със своята РЗП от 24 000 кв.м бъдещата сграда на Park Lane ще е сред най-големите, изграждани през последните години, и най-големият офис проект в района. Междувременно инвестициите в офис строителство в квартала не спират. Сред най-активните играчи е компанията "Арт Е Строй" на Емил Терзиев, която вече е изградила две административни сгради в района, а в момента работи по още две. Пионер в офис сегмента в квартала пък беше дружеството със специална инвестиционна цел "Феърплей пропъртис", което през 2005 г. завърши строителството на 8-етажния FPI Business Center срещу мол Paradise, а преди седмици приключи и изграждането на нова офис сграда в района - този път в близост до болница "Токуда", в която вече се нанесе местното подразделение на израелската фармацевтична компания Teva, която от 2016 г. контролира бизнеса на Actavis в България.
Сред факторите, които правят района привлекателен, е близостта до метрото и до два големи парка (Южния и Борисовата градина), наличието на частни болници ("Токуда" и "Вита"), мол, хотел, частно училище и детска градина, спортен комплекс. Същевременно, всичко това пък предполага и развитието на квартала не като чисто офисен район, а като смесена зона с жилищни и административни сгради.
Сходни са вижданията и на главния архитект на столицата Здравко Здравков, който още преди месеци коментира, че някогашните индустриални зони в София с изградена инфраструктура имат голям потенциал за развитие и инвестиции в жилищни проекти. Съществено предимство е и добрата изградена инфраструктура - разширеният бул. "Черни връх", пробивът покрай "Токуда" и свързването на улиците "Люба Величкова" и "Сребърна", бъдещото разширение на ул. "Филип Кутев", за която плановете са да бъде с по три платна във всяка посока.
Бизнесът на GEFCO в България расте с 13%. Приходите на българското поделение на глобалната логистична компания GEFCO се увеличават с 13%. За 2017 г. "Жефко България" има 22.7 млн. евро приходи при 20.1 млн. евро година по-рано. Френската компания, която регистрира дъщерното си дружество в страната преди 7 години, има и 40% ръст на персонала в страната, като броят на служителите вече надхвърля 90.
Резултатите бяха обявени от Жером Шевроле, регионален мениджър за Балканите и генерален мениджър на GEFCO за България и Румъния. По неговите думи възходящата тенденция ще се запази и през 2018 г. Толга Оран, регионален директор "Продажби и маркетинг" за Централна Европа, Балканите, Турция и Близкия изток, коментира, че българският пазар е един от най-растящите.
Т.нар. пакет "Мобилност 1", който предвижда редица ограничения за транспортните компании от Източна Европа, обаче според Жером Шевроле ще доведе до ръст на цените на услугите. "Трябва да адаптираме нашата дейност към законодателството. Спазваме политиката на справедливо заплащане и очакваме превозвачите да правят същото", каза още той.
Анатомия на бизнеса
Основна част от бизнеса на компанията в страната е превозът на автомобили. Той заема 44% от бизнеса и за изминалата година поддоставчиците на компанията (транспортните фирми) са превозили 40 000 готови автомобила. Около 30% се падат на останалия товарен транспорт, при който има и най-голям ръст през миналата и през 2018 г., а 26% - на морския, превозите по въздух и митническата дейност, като през изминалата година, той също бележи ръст от 30% и компанията е превозила 4000 TEU.
Основната група от клиенти на компанията са вносителите на автомобили и авточасти, които са 61% от общия брой. Индустриалните производители са 35%, а 4% се падат на храните, дрехите и др. стоки.
Оптимални превози
Компанията сега се фокусира върху решаването на по-глобалните проблеми на клиентите си, като дава пример с елиминирането на проблема с бавните доставки на автомобили до страната и празните курсове на автовозите. За целта поделенията на дружеството в различни държави работят съвместно за изработването на най-оптималната логистична схема, а с превозвачите се работи на принципа на дългосрочни договори и гарантирани месечни обороти и изминати километри. Според компанията в цяла Европа се чувства липса на капацитет и на шофьори.
Българите са против поскъпването на парното и топлата вода. Граждански сдружения са категорично против да се разглежда нова цена на парното и топлата вода, докато не стане окончателно ясна новата цена на природния газ, предаде репортер на БГНЕС. Организациите присъстваха на обществено обсъждане на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което разгледа новите цени в сектор „Енергетика".
Хората са недоволни, защото не се предвижда ново обществено обсъждане на цените, след като на 12 юни окончателно стане ясна новата цена на природния газ. Очакванията са цената да скочи с 16 на сто. Предвижда се решението на КЕВР да вземе на закрито заседание. Георги Христов от гражданското движение „Днес" заяви, че неговите колеги са против цените на топлинната енергия да се формират, съобразно направените от топлофикациите инвестиции и получената възвращаемост. Граждани също настояха да се изчака с решението за новите цени за топлоенергията.
Сдруженията настояват държавният регулатор, по изключение, да насрочи извънредно обществено заседание на 14 юни, на което публично да стане ясно как са определени новите цени от юли. Ако регулаторът не се съобрази с исканията, сдруженията ще дадат КЕВР на съд с искане да се обявят цените за невалидни, стана ясно на заседанието. „Не можем да насрочваме извънредно заседание, както поискаха сдруженията", коментира председателят на КЕВР Иван Иванов. Според него, ако се стигне до съд, жалбата ще падне, както вече се е случвало през миналата година.
Заседание на КЕВР започна с едноминутно мълчание в памет на Божидар Данев.
Професионалното обучение дава ръст на индустрията. Нова формула за икономическия растеж в Европа предлага бившия вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков в книгата си "Накъде върви Европа". Икономическият труд, който отново е в съавторство с известния шведски икономист Андерс Аслунд, излезе от печат в края на миналата година с клеймото на Оксфордското университетско издателство. Премиерата на книгата за България е на 11 юни във Военния клуб.
Дянков предлага 6 обхватни мерки за стимулиране на икономическия растеж. Те са ограничаване на публичните разходи до 42 % от брутния вътрешен продукт, отваряне на пазарите на услуги и дигитална търговия, намаляване на данъците върху труда, подобряване качеството на средното и висшето образование заедно със създаването на условия за иновации, реформи в пенсионните системи на държавите от ЕС и финализиране на европейския енергиен съюз.
България присъства във всяка глава от книгата.
"Накъде върви Европа", която на американския пазар излезе със заглавие "Europe's Growth Challenge", бе класирана сред петимата финалисти за елитната награда "Хайек" на Манхатънския институт. Тя е най-престижното отличие за икономическа литература в света. Победителят се избира от комитет от уважавани икономисти, журналисти и учени и се съобщава по време на престижна лекция в Ню Йорк. Тазгодишният носител на наградата "Хайек" ще стане ясен през юни.
--------
Публичното образование, достъпно за всички, е голяма гордост на Европа. Като цяло европейското образование е добро, въпреки че на колкото по-висока степен се издига то, толкова по-зле се представя Европа спрямо САЩ. САЩ бяха глобален лидер по отношение на дела на населението, завършило гимназия, но това вече не е така. 88% от възрастното население на САЩ е завършило гимназия, но 6 източноевропейски страни имат по-висок процент. Южноевропейците обаче изостават сериозно. Само 45% от португалците са завършили гимназия, а в Малта, Испания, Италия и Гърция средното образование също е ограничено (фиг. 6.4). За тези пет страни разширяването на средното образование се явява като основен лек за ниските равнища на заетост и растеж.
След Втората световна война САЩ бяха безспорен лидер в областта на висшето образование, но постепенно загубиха тази преднина. Картината силно варира според метода на измерване, но завършилите висше образование във възрастовата група 25-34 години са най-подходящата база за сравнение. През 2011 г. в Европа се оформиха две големи категории, разделени между Севера и Юга, като Ирландия беше водачът на успешния Север, а на юг Италия се намираше на дъното. В 16 страни от ЕС от 35 до 50 % от младите хора са завършили висше образование, а девет страни задминават САЩ. В останалите 20 само от 20 до 30% от младите хора са завършили висше образование.
В Германия и Австрия процентът на завършилите гимназия е нисък, но в тези две страни съществуват различни програми за професионални стажове, които осигуряват професионални умения и образователни постижения, без да се считат за висше образование. В рамките на тази система учениците се обучават няколко години в определена професия, за да придобият практически опит в реална компания, а също така посещават и теоретични занятия в центрове за обучение. Такива системи комбинират образованието в училище и обучението на работното място, за да осигурят по-лесен преход към пазара на труда, и следователно (като цяло) водят до намаляване на процента на безработицата сред младите.
За разлика от Германия и Австрия, в Испания, Португалия и Гърция професионалното обучение не е така силно развито. В миналото тези южноевропейски страни се концентрираха върху субсидирането на фирмите при временно наемане и обучаване на млади хора, за да се намали безработицата сред младите.
Но кризата в еврозоната допринесе за смяната на акцента върху укрепването на самото професионално обучение. През 2011 г. испанското правителство улесни процедурите, чрез които компаниите да могат да интегрират стажанти в своя бизнес, а испанската автомобилна компания „Сеат" обяви въвеждането на дуално професионално обучение в своите заводи.
През декември 2012 г. Европейската комисия обяви, че Германия ще помогне на шест други страни от ЕС - Испания, Гърция, Португалия, Италия, Латвия и Словакия - в укрепването на тяхната система за професионално обучение. Германската програма за професионалните стажове, която датира от средновековната система на гилдиите в Северна Европа, е преминала през основна реформа през 1969 г. Смята се, че тя е причината за високата заетост сред германската младеж. Професионално обучение, подобно на това в Германия, съществува и в Австрия и Холандия, а в балтийските страни бе възкресено след комунистическия режим.
При немското професионално обучение учениците кандидатстват директно пред работодателите за стаж. Те прекарват по няколко дни от седмицата на работа, получавайки малки стипендии, и няколко дни в училище, изучавайки теоретично съответната професия. Процесът обикновено трае три години и завършва с изпит за сертификат. В Германия около 360 професии се усвояват чрез тази форма на обучение, а повече от 60% от завършилите средно образование се записват за професионално обучение. През последните години този процент леко е намалял - 56% за 2015 г. - поради нарасналата популярност на бакалавърските програми. Високото качество на професионалното обучение в Германия осигурява работни места за голяма част от завършилите училище в страната. Професионалното обучение е причината и за високия ръст на немската индустрия, тъй като компаниите обучават бъдещите си работници срещу по-малки разходи в началото. Текучеството на персонала като цяло е слабо, защото обикновено стажантите се задържат на работните си места, след като веднъж се присъединят към своите работодатели.
Изборът на професионалното пред академичното образование се подкрепя и чрез някои стимули. Първо, през цялото обучение фирмите в Германия плащат около 1150 евро на месец, или около една трета от стартовата заплата за квалифициран служител, което означава, че стажантите могат да се издържат сами. Второ, по средата на обучението стажантите могат да сключат договор за работа с фирмата. Трето, стажантите, които проявяват интерес към по-нататъшно образование, могат да завършат бакалавърски и магистърски програми за сметка на работодателя. Всички тези характеристики са съобразени с работните отношения в дългосрочен план, което е необичайно за бързо развиващите се икономики, но се насърчава от новите програми за обучение в Източна Европа, а все по-често и в Южна Европа.
Такова професионално обучение е изключително стабилна основа. От хлебари и автомонтьори до дърводелци и лютиери - около 90 % от германските стажанти завършат успешно своето обучение. Британският премиер Дейвид Камерън призова страната си да възприеме някои елементи от немската система: „Мисля, че това, което ще видим с разширяването на стажовете на ниво висше образование, е, че много хора ще се насочат към тях, след като завършат училище, за да прекарат известно време, работейки, а след това да се насочат към университетска степен, свързана с опита им от стажа... Това се случва в продължение на години в Германия и трябва да се случва в много по-голяма степен във Великобритания".
Системата със стажовете на немските фирми успешно покълва и в САЩ. Професионалната подготовка в Европа се пренастройва бързо към променящите се нужди. „Тъй като е твърде децентрализирано, професионалното обучение се оказва много гъвкаво, давайки възможност бързо да се отговори на търсенето от страна на индустрията", казва Екехард Ернст, директор на
Международната организация по труда. Тази гъвкавост означава, че ако един нов завод отваря врати на дадено място, професионалното обучение в местните училища може бързо да бъде преосмислено, за да отговаря на нуждите на новия работодател. Професионалното обучение е много подходящо и за усвояването на нови трудови умения и професионална квалификация и от страна на новите имигранти. С наплива на хора, търсещи убежище в Европа, традиционното образование трудно би създало необходимите условия достатъчно бързо, за да могат
имигрантите да се присъединят към работната сила, без да преминат през дълъг период на безработица. За разлика от него системата за професионално обучение може да бъде пригодена за запълване на тези празноти.
Новият път Ахелой - Поморие е почти готов. Новият път Поморие - Ахелой е почти завършен, похвали се регионалният министър Николай Нанков в социалната мрежа Фейсбук.
„Остават броени дни до завършването на новия път Поморие - Ахелой. Защото си спазваме обещанията", написа Нанков. Той публикува и видео от дрон на обновената отсечка.
Преди дни министър Нанков заяви пред медии, че пътят ще е завършен най-късно до 15 юни, когато вече започва и активният летен сезон и трафикът към морето става доста по-натоварен. По същото време трябва да бъде завършен и пуснат в експлоатация и обходът на Ахелой, като това изпреварва договорените срокове с 4 месеца.
ДНСК започва проверки на 100 обекта в Слънчев бряг. Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) започва да проверява от понеделник над 100 обекта в к.к. Слънчев бряг. Проверката е разпоредена от строителният министър Николай Нанков, съобщи самият той пред медии.
Инспекторите тръгват след като вицепремиера Валери Симеонов е подал сигнал на 1 юни. Във входирания списък са 117 обекта, които според вицепремиерът са категоризирани като преместваеми обекти, а реално са строежи. Срокът на проверката е до 15 юни на трите плажа на курорта - Северен, Централен и Южен, уточни министър Нанков. Инспекторите за втори път правят същата проверка, но сега тя ще бъде по-прицизна. В първата участваха Симеонов и министъра на туризма Николина Ангелкова.
Към момента строителният надзор няма компетенции да премахва обекти в общините, а само на държавна земя. Предложение на народният представител Христиан Митев от НФСБ в Закона за устройство на територията (ЗУТ) е на ДНСК да й бъдат дадени компетенции свързани с контрола и премахване на незаконно поставени преместваеми обекти и върху плажове върху националните курорти. До момента той се упражнява от общините, но те нямат нито финансов, нито човешки ресурс, смятат от партията на Валери Симеонов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882600 |
GBP | 2.358750 |
CHF | 2.078020 |